Renners op dwaalspoor bij titelstrijd voor clubs Theo Middelkampwint overgereden halve Jimmy Greaves zondag toch in actie? HERRIE BIJ VERKIEZING VOETBALVOORZITTER Vrije bo Deelnemer aan betoging ondergaat snel recht Ajax na verslaat First Vienna heel wat opwinding Normen voor verhoogde uitkeringen in 1962 rit 1 I Milaan met handen in het haar na schorsing van twee spelers Ted Drake plots weg bij Chelsea Wapenschouw Jong Oranje RHEUMA ZIEKEN KRIJGEN MEER KLINIEKEN! Verschil tussen de Engelse en Franse tekst Jongeman een maand in cel Intertoto-spektakel in Olympisch Stadion met Rijk en gemeenten Europese golf titel voor Franse dames Oostduitse coureur Degner gevlucht Geen successen meer na kampioenschap RAPID WIEN EN JUVENTUS „OVER" Senders en Lefering opvallende spelers Courses Duindigt Ujpest, Dunfermline, Leicester en Atletico in tweede ronde TELEGRAM AAN OOSTDUITSERS R OTERN V B DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1961 (Van onze speciale verslaggever) WIJK BIJ DUURSTEDE, 28' september De raadzaal van het gemeentehuis in Wijk bij Duur stede heeft nog nimmer zoveel luidruchtige lieden geherbergd als gistermiddag. Stampvol was het domein der vroede vaderen met verontwaardigd wielervolk, dat tijdens de wedstrijd om de natio nale titel voor clubs een enorme organisatiefout had ontdekt. Een groot aantal ploegen was in de eerste van de twee ronden een verkeerde weg opgestuurd, waar door het vele kilometers omreed. Op het kruispunt waar een agent van de rijkspolitie de renners op een dwaalspoor bracht, ontstond een chaotische situatie, waarna de wedstrijdleiding in de start- en finishplaats Wijk bij Duurstede niet anders overbleef dan de race af te gelasten. Men belegde een spoedvergadering in het gemeen tehuis en besloot ten einde raad een nieuwe wedstrijd te organise ren over 60 kilometer, de helft Van de normale afstand. Zo kreeg men* toch nog een Nederlandse clubkampioen 1961, „Theo Mid delkamp" uit Goes. Gedeprimeerd Nederland wordt zesde De uitslag Europese voetbalbeker Europese bekerhouders (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 28 september Ajax is door gedrongen tot de halve finales van de Intertoto- competitie. De manier waarop dat geschiedde, kon bijzonder spectaculair worden genoemd. De tegen stander, het Oostenrijkse First Vienna wekte aan vankelijk bepaald niet de indruk enige belangstel ling voor verdere deelname aan deze reeks van wedstrijden te hebben. De Weense profs sjokten goedmoedig over 's heren Bessems hel verlichte grasmat en volhardden tot vervelens toe in hun eindeloos getik-tak, het kenmerk van de school der Weners waarvoor ooit Hugo Meisl de basis legde. Dit speltype doet erg ouderwets aan, past ontegenzeglijk niet meer in het speltype van vandaag de dag, dat nu eenmaal vooral op snelheid berust. Maar af en toe, de Russen die enkele weken geleden van de Oostenrijkers verloren kun nen daarvan meepraten, heeft het toch nog een fnuikende uitwerking op de tegenstanders, zoiets als „arsenicum en oude kant", dat langzaam maar zekér de krachten van de rivalen ondermijnt tot de absolute overgave volgt. Tegen Ajax scheen dit weer aardig te lukken. De voorsprong van 3 1 die de Amsterdammers met veel vertoon van macht opbouwden, werd na rust opeens vlot weg gewerkt. Tot groot geluk van de achttienduizend toeschouwers volgde hierop een verlenging van tweemaal een kwartier, waarin Ajax verrassend terugkwam en met een meesterlijk doelpunt van Henk Groot de verdiende winst binnenhaalde. Vragen De blunder die dit clubkampioen- Schap tot een farce maakte, werd be dreven na ongeveer 25 kilometer, bq het plaatsje Leusden. Daar moesten de renners ongeveer 200 meter de Treker weg nemen om vervolgens linksaf te slaan. De agent op dit eenvoudige kruispunt deed zqn plicht en wees de fierste drie ploegen, die met tussenpo en van anderhalve minuut van start Waren gegaan, correkt de goede rich- "ng. Toen werd hij afgelost door een Collega en dat bleek funest. De laatste Verkeerde namelijk in de veronderstel ling dat de meute de Trekerweg be hoorde af te rijden en handelde dien- Overeenkomstig. De ploegen kwamen Op die manier op een weg die zij kort daarvóór hadden gereden en even la- Ier opnieuw op het bewuste kruispunt. Daar volgde tenslotte de ontknoping, hoewel verschillende rnnners zich ner gens aan stoorden en hun jacht Voort zetten. Verder op het parcours werd hen de zaak nog eens uitgelegd, waardoor Slechts drie equipes volhardden in hun nutteloze arbeid: Ulysses uit Amsterdam, het. Utrechtse St. .Willibrord en Wilhel- hiina uit Eindhoven. Zij vormden het drietal, dat door de eerste agent in de goede richting was gestuurd. Zij draai den een hele ronde van 60 km, daarna hog één en wensten dat gehonoreerd te gen met een plaats in het klassement. Rel zou er op neer gekomen zijn, dat Wilhelmina de clubtitel had veroverd. De drie ploegen, die hun verlangens hiet zagen ingewilligd, dienden een pro- tost in en wilden onder geen voorwaar de meer deelnemen aan de tweede, «echte" wedstrijd. Voordat die herhaling kon plaats vin den, had de burgemeester van Wijk bij Duurstede in de hem vertrouwde omge ving van de raadzaal een pleidooi ge houden voor het wielerevenement in zijn gemeente, waarvan hp hoopte dat het doorgang zou vinden ondanks de treu rige gebeurtenissen op de Trekerweg. De organiserende vereniging en de wed- "trijdcommissie van de KNWII deden dus liet voorstel dan maar een rit van J1" kilometer te houden opdat alle kos ten en voorbereidingen iets reëels zou den opleveren. Mokkend stemden de clubs hiermee in, behalve de drie die JtUn 120 kilometers al achter de rug hadden en drie andere verenigingen, De Hoekse Kenners uit 's Gravendeel, «Breda" en De Pedaalridders uit Rot terdam. Zij stelden hun renners niet be- hehikbaar voor een „surrogaat-opvoe ring". De 46 overgebleven equipes toonden over het algemeen wel de interesse om er nog iets van te maken, hoe- Wel schema's, en trainingstijdep nu MILAAN, 28 sept. De leiders van de voetbalclub Milaan zijn plotseling ernstig in verlegenheid gebracht door de straffen, die zij hebben uitgedeeld aan hun jongste Britse aanwinst Jimmy Greaves. Het ziet er namelijk naar uit, dat zij deze week reeds gedwongen zul len worden terug te krabbelen ten aan zien van de schorsing voor onbepaalde tijd en dat lijkt niet bevorderlijk voor hun prestige-slag met Engeiands „gol den boy". Uitgerekend enkele dagen voor de wedstrijd tegen de grote plaat selijke rivaal internazionale, ook dè rivaal in de strijd om het landskam pioenschap, zijn twee van Milaans beste spelers door de Italiaanse voetbalbond geschorst. Willen de mannen van Mila- no nog met enige kans op succes aan treden voor de wedstrijd tegen Inter dan zullen zij welhaast gedwongen zijn Greaves toch op te stellen. Geschorst voor één wedstrijd de spil Salvadore en de middenvoor Altafini; wegens wangedrag. Aldus luidde het telegram van de Italiaanse bond, dat Milaan zo in moeilijkheden heeft ge bracht. „Als wjj hierdoor Greaves toch zullen opstellen, zal hij dat moeten be schouwen als een kans om ons zijn wangedrag van de laatste tijd te doen vergeten", zo reageerde Milaans vice- voorzitter Carraro op dat telegram. En hij voegde er aan toe: „Maar het laat ste woord is aan onze coach". Die coach, Rocco, wilde zich niet uitlaten over zijn plannen, maar liet zich wel somber ontvallen: „Ons moreel Villa d' ESTE, 28 sept. De franse equipe heeft woensdag het -K-urooees golfkampioenschap voor da mesteams behaald. De Franse dames cgevierden in de laatste wedstrijd met 41 over Italië. Het Nederlandse wam, dat speelde in de groep waarin werd gestreden om de vijfde tot en met gutste plaats, verloor met lVs-4»/s van ^•cst-Duitsland en werd daardoor zes- De gedetailleerde uitslag van de jhtmoeting Nederland-Duitsland was: £°ursomes: mevr. Gütermann-mevr. ?>tr •cegmann (Did) versl. jkvr. Van Lernsdijk-mevr. Spitzen (Ned.) met 2 1. Mevr. V. Möller-mevr. M. Möller ri„ mevr. uraw. Henderson-mevr.Driehuizen natuurlijk nutteloos waren. Een ploeg als De Bataaf uit Halfweg, die op oorlogssterkte was gearriveerd met mannen als Henk Nijdam, Gerard Wesseling, Mik Snijder en Jurrie Dok ter, scheen gedeprimeerd en niet van plan de titel, die het vorig jaar be haald werd, serieus te verdedigen. Dat had anders een fraai gevecht kunnen worden tussen de Halfweg- gers en Olympia bijvoorbeeld met Peter Post, Daan de Groot, Schuuring en Sebregts. Men had niet op de eerste plaats ge dacht aan de kansen van de Zeeuwen. Als men echter de tijd beziet die Jo de Roo, Piet Rentmeester, Jan Westdorp, Emile Verstraete met nog twee vazal len op de chronometers brachten, dan is het voor hen dubbel jammer dat hun kampioenschap de historie zal ingaan als een „tweederangs" triomf. Zeer waarschijnlijk was hun conditie zo goed dat zij ook op de 120 kilometer hoge ogen hadden gegooid. De mannen van Theo Middelkamp arriveerden met vier man fris aan de eindstreep en met een voorsprong op al hun concurrenten, die meer dan een minuut bedroeg. De ploeg van Olympia, met Post, Schuuring en Sebregts over de finish, bleef het minst achter, slechts 1 minuut en enkele seconden. Maar „Maastricht" met Martin van den Borgh, Hu- genc, Lahaye en Schroder had al een halve minuut meer nodig en De Bataaf kwam zelfs meer dén drie minuten te kort op de snelle Zeeuwse jongens. Enthoven, Nijdam en Wesseling kwa men zonder geestdrift voor de Halfweg- se topclub over de finish. Niet alleen voor hen was dit een bedorven kam pioenschap geweest, zeker ook voor de ploegen die protesteerden en niet star ten, ook voor de politie en niet in de laatste plaats voor de leden van „Theo Middelkamp". SAARBRÜCKEN, 28 sept. De be kende Oostduitse motorrijder Ernst Deg- ner is naar West-Duitsland gevlucht. Degner, die in de wedt.rijden, gel dend voor het wereldkampioenschap motorrennen 1961 in de 125 cc-klasse stevig de leiding heeft, zou enkele da gen geleden in de buurt van Dillingen zijn aangekomen. Degner vluchtte na onlangs aan een internationale motorwedstrijd in Zwe den te hebben deelgenomen. De Deense politie verklaarde, dat een „niet geïden tificeerde Oost-Europese sportman een of twee dagen na de Wedstrijd in Zweden, in de Deense plaats Gedser aan boord was gegaan van de veerboot naar Grossenbrode in Duitsland. De eerste wedstrijd voor de finale van het voetbal toernooi om de beker van de Europese jaarbeurssteden, seizoen 1960,1961, tussen Birmingham City en Roma is in een gelijk spel (2-2) geëin digd. Het Geleense Fortuna heeft woens dagavond een vriendschappelijke voet balwedstrijd tegen de Duitse club Rot Weiss (Essen) met 2-1 gewonnen. Cus- ters en Kerens scoorden voor de Lim burgers. 1. „Theo Middelkamp", Goes (Jo de Onder aanvoering van Jo de Roo, twee- Roo, Piet Rentmeester, Miel Verstrae- de van rechts, hebben de mannen van te) 1 uur 19 minuten 58,6 seconden. 2. „Theo Middelkamp" een geslaagde aan- Olympia Amsterdam (Peter Post, Cor vai gedaan op het Nederlands kam- Schuuring, Hennie Marinus) 1.21.8. 3. pioenschap voor wielerclubs. De ploeg Maastricht (Martin van den Borgh, Jan der winnaars werd geformeerd door, Hugens, Jef Lahaye) J.21.34,4. 4. Wil- lebrord Wil Vooruit, St. Willebrord (Wim van Est, Piet van Est, Martin van Overveld) 1.22.28.2. 5. De Bataaf, Half weg (Henk Nijdam, Dick Enthoven, Ge rard Wesseling) 1.23.07.6. 6. De Kam pioen, Haarlem (Piet Steenvoorden, Coen Visser, Toon Rutte) 1.23.29.1. 7. Le Champion, Amsterdam (Jaap Oud- kerk, Fred Lachterop, Henk Comelis- se) 1.24.05. v.l.n.r., Rentmeester, Gijsel, Westdorp, Boonman, De Roo en Verstraete. ligt aan gruzelen". Intussen gaan in Engeland de wildste geruchten over Greaves. Toen het nieuws van de straffen bekend werd, hebben vrijwel alle grote Londense bla den een verslaggever naar Milaan ge zonden om „het fijne" aan dc weet te komen. Een verslaggever weet intus sen te melden, dat Milaan het contract met Greaves zal verbreken, hem op de transferlijst zal plaatsen en zo de kans te geven naar Engeland terug te keren. Een ander geluid komt uit Rome. De voorzitter van Roma zou proberen Tot- tenhams middenvoor Bobby Smith te contracteren en een kans van slagen hebben, omdat Tottenham in gesprek zou zijn met Milaan over het overnemen van Greaves. LONDEN, 28 sept. Ted Drake, de befaamde manager van de Engelse voetbalclub Chelsea heeft gisteren plot seling de club verlaten, nadat het con tract „met wederzijds goedvinden" was beëindigd. Drake's contract, dat een looptijd had van niet minder dan tien jaar en tot 1967 van kracht was, was het langste, dat ooit aan een Engelse voetbalmanager Is verstrekt. Drake kreeg dit contract, nadat Chel sea in het seizoen 1954-'55 het kam pioenschap had gewonnen. Joe Mears, de voorzitter van Chelsea verklaarde woensdag, dat het besluit van Drake's vertrek gevallen was als een gevolg van het geringe succes dat Chelsea heeft geboekt, nadat de club kampioen werd. Het bestuur van Chel sea was vooral teleurgesteld, dat de veelbelovende jeugdploeg na enkele ja ren nog niet een goede senioren-ploeg was geworden.Mears voegde er aan toe, dat Drake financieel een „behoor lijke" compensatie had gekregen. De F.C. Köln heeft in de eerste wed strijd van het toernooi om de beker'-der Europese jaarbeurssteden (seizoen 1961- '62) een verrassende overwinning (4-2) behaald op Internazionale (Milaan). In Brussel verloor Union St. Gillis van het Smotse Hearts met 1-3. (Advertentie) VARNA, 28 sept. Rapid Wien heeft zich woensdagavond door een overwin- "'ng met 5-2 op het Bulgaarse Spartak arna geplaatst voor de tweede ronde ai*i de strijd om de Europese Voetbal ler. De eerste wedstrijd tussen bei- Ploegen, die in Wenen is gespeeld, ls geëindigd in een doelpuntloos gelijk "Spel. Italiaanse kampioensploeg Juven- (Turijn) haalde de tweede ronde (t°K. In de tweede wedstrijd tegen de ^Dekse kampioen Panathinaikos, zege vierde Juventus woensdag met 2-1. De luiste wedstrijd tussen beide ploegen Was in i en gelijk spel (1-1) geëindigd. (Van onze sportcorrespondent) NIJMEGEN, 28 sept. In het Gof- fert-stadion heeft de Nederlandse voet- balcoaeh Elck Schwartz woensdag avond een wapenschouw gehouden voor het elftal van „Jong Oranje". OIschoon de A-ploeg, met spelers als Van Zoghei, Henk Tijm, Lazaroms, Schrijvers, I iet de Vries, Van Tilburg en Adelaar, zo op het oog de meeste kwaliteit bevatte, vertoonde toch de B-ploeg veruit het beste spel. Dc B-ers wonnen dan ook verdiend met 31. Vooral de linksbinnen Senders (Willem II) speelde een uitmuntende wedstrijd. Met de rechtsbuiten Lefe ring (Hilversum) behoorde hij tot de beste spelers van het veld. Van de vier doelverdedigers, die in het veld kwamen, kon de Maastrichtenaar Körver het meest bekoren. WASSENAAR, 28 sept. De uitsla gen van de draverijen en rennen lui- d°Jimmy Mc Gregorprqs (2000 m)1. Zingaro (P.A. Strooper) 3.01.8 (1-30.9), 2. Zina Petrosia; 3. Zita H tot. 1,90 pl. ƒ1,20 1,50 2,20 ƒ4 ƒ4,20 Juweel van Saintprijs (2140 m) Za- rollne G (J. van Dooyeweerd) 3.Ub.l (1.26.2); 2. Zenithy Hollandia; 3. Zanto tot. w. ƒ5, pl. ƒ1,40 ƒ1.40 ƒ1,60 gek. 8,80 cov. 4.60. Jay Mc Gregorprqs (2000 m) 1. Yas- mine, buiten weddenschp., (P.A. Stroo per) 2.51.7 (1.25.9) 2. Yannette Pan- sienne K.; 3. W. H. Hollandia; 4. Welti tot. w. ƒ23.10 ƒ3,40 ƒ7,10 ƒ3,30 gek. 64,80 cov. 43.50. Jenny Sisterpqs (2500 m) l.,Wilfield (J. Ham) 3.39.1 (1.27.6) 2. Xenocraat; 3. X. Tello tot w. ƒ3,20 ƒ1,90 ƒ2,50 ƒ8,40 cov. ƒ4,30. Jupiterprqs (2000 m) 1. Yataghan Hanover (J. van Dooyeweerd) 2.46.9 (1.23.5) 2. Unique Spencer; 3. Wilna Illustra; tot. w. ƒ2,10 pl. ƒ1,40 ƒ1,80 1,70 gek. 4,40 cov. 6. Johannesprijs (2100 m) 1. Vlieger D (J. P. de Vlieger) 2.55.7 (1.23.7); 2. Vita Kinley; 3. William II; tot. w. 2,10, pl. 1,50 2 1,40 gek. 3,60 cov. 6,80. Rennen: Flying Fishprijs (2500 m). 1. Remus (A. Kammerzelt) 2.54.3; 2. Sir Carston; 3. Agram; tot. w. ƒ4,60 pl. 1,60 1,40 gek. 10.90 cov. 3.50. Grand Prixprqs (136Ó m) 1. Cold Wa ter (F. van Deuren) 1.25.6; 2. Heraut; 3. Willibald; tot. w. 3,40 pl. 2,10 2,70 gek. 8,10 cov. 4,60. Le Chef- ■prijs (1800 m) 1. Karmystou (A. W. van Dijk) 1.58.2; 2. Country Girl; 3. Sisse Solfero- tot. w. 3,50, pl. 1,20 ƒ1,10 ƒ1,70 gek. ƒ5,90 cov. ƒ3. Totalisatoromzet 82.942. Tijdens atletiekwedstrijden in Praag is Hein Cujé zesde geworden op de 10.000 meter. De overwinning was voor de Argentijn Suarez. luister morgenavond 29 september radio-uitzending Hilversum li 298 Mtr., tussen 19.40-20.40 uur. Vanaf 5 oktober trekkingslijsten gra tis ter inzage op alle verkoop adressen; sub-medewerkers en zij die per giro loten bestelden ontvangen de trek- kingslijst gratis per post vóór 5 oktober; ook verkrijgbaar ad f 0.2S giro 842 Rheuma Rotterdam BOEDAPEST, 28 sept. Ujpest (Boedapest) heeft zich woensdagavond door een overwinning met 102 op Flo- riana Valetta (Malta) geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor de natio nale bekerhouders. De eerste wedstrijd, in La Valetta, tussen bëide teams ein digde eveneens in een Hongaarse over winning: 52. De Schotse club Dunfermline plaat ste zich eveneens voor de tweede ronde door in Dublin met 40 te winnen van de Ierse club St. Patricks Athletic. De eerste wedstrijd tussen beide verenigin gen was ook in een Sdhotse zege (41) geëindigd. De derde ploeg, die de tweede ronde bereikte, was Atletico Madrid. Het won de retumwedstrqd tegen Sedan met 41. De eerste wedstrijd had Atle tico gewonnen met 32. Als vierde club tenslotte plaatste zich woensdagavond Leicester City. De En gelse club zegevierde op eigen terrein met 31 over de Noordierse bekerwin naar Glenavon. De eerste ontmoeting was door Leicester met 4-1 gewonnen. -Zoals men weet is de Nederlandse be kerhouder Ajax bü de loting automa tisch in de tweede ronde beland. LONDEN, 28 sept. Het jaarlijks congres van de U.E.F.A. de Europese voetbalunie), dat woensdag in de Britse hoofdstad is begonnen, heeft enige tijd een voor een bijeenkomst van oude bezadigde mannen allerongewoonst op gewonden verloop gehad. Kreten als „zjjn wjj clowns" en „is dit een blij spel of een tragedie, die wü opvoeren", 'dc klonken door de vergaderzaal. De onrust brak uit toen aan de afge vaardigden bekend werd gemaakt, dat het bestuur van de F.I.F.A. de inter nationale voetbalorganisatie de ver kiezing van een nieuwe president, als opvolger van de overleden Engelsman Arthur Drewry, wilde uitstellen tot het volgende congres, dat in mei 1962 in Chili zal worden gehouden. Het nieuws van het voorgestelde uit stel, dat terloops in een motie van de Italianen ter sprake kwam, die het „voorstel van het bestuur ondersteun den", verraste de gedelegeerden. De verrassing veranderde echter spoedig in grote ontstemming. De moeilijkheden ontstonden door de vertaling uit de Franse tekst van een FIFA-reglement, dat betrekking heeft op de verkiezingen. Uit de Franse tekst bleek dat op elk congres ver kiezingen kunnen worden gehouden (het congres van de F.I.F.A. dat van daag begint is een buitengewoon con gres) maar de meer gezaghebbende Engelse tekst spreekt van verkiezin gen, die alleen op een gewoon con gres kunnen plaats hebben. Sommige gedelegeerden zjjn van me ning, dat de Italianen de verkiezing naar Chili willen verschuiven om hun eigen man een betere kans te geven. Zij ver onderstellen, dat vele aanhangers van de Engelsman Sir Stanley Rous, de te genhanger van de Italiaan Barassi, niet naar Chili zullen gaan. LONDEN, 28 sept. De afgevaar digden op het congres van de Europese Voetbalunie hebben gisteren een tele gram gezonden naar de Oostduitse voetbalbond, waarvan de bestuursle den geen visa voor de reis naar Enge land hebben gekregen. „Betreuren dat u niet kon komen, vriendelijke groeten", aldus de tekst van het te legram. Het Zweedse heren-atletiekteam heeft woensdag in Leipzig ^en benauwde overwinning behaald op de Oostduitse ploeg: 197-105. Bjj de dames zegevier den de Oostduitse atleten met 70-47. Het Utrechtse DOS heeft woensdag avond in een vriendschappelijke voet balwedstrijd met 1-1 gelijk gerpeeld te gen Veendam. (Van onze correspondent) ZUTPHEN, 28 sept. Binnen vieren twintig uur nadat de amper meerder jarige B. uit Doornspijk bij de betoging van de vrye boeren in Ernst onder Vaassen zijn boekje te buiten was ge gaan, is hjj door de politierechter mr. Kalf te Zutphen veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. B. was name lijk als een dolleman op de politie in gereden, nadat hij een bevel om te stoppen had genegeerd. Een politieman kon zich het vege lijf redden door op de motorkap van B's auto te springen. Hij werd door een snelle wagen van de verkeerspolitie in gehaald en tot stoppen gedwongen, waarna hij werd gearresteerd. Voor de politierechter gaf B. het ten laste ge legde volmondig toe. Hij vertelde dat Het werd van tevoren netjes aangekondigd; bij een ge lijke stand na afloop van de normale speeltijd zou een verlenging van tweemaal een kwartier plaatsvinden die ongeacht een doelpunt geheel Zou worden uitgespeeld. Daarna zou, als gold het een schoolwedstrijd, het duel worden beslist door het lot, zoiets in de geest van „een getal onder de tien", waarnaar de beide aanvoerders dan maar moesten raden. Ajax leek mets te voelen voor een verlenging met eventueel alle gevolgen van dien. De rood- witten gingen in een zeer agressieve bui van start, schoven elkaar verrukkelijke passes op maat voor de voeten en veroorzaakten daarmee dan ook die opwinding, welke de fijnproevers op de tribune zulke hartstochtelijke minnaars van dit edele balspel doet zijn. In de Oostenrijkse achter hoede liep men van het kastje naar de muur en de enorme misstappen in de negende minuut waren dan ook niet eens zo onbegrijpelijk. De verdedigers Koller en Webora „maai den" grandioos over een lepe pass van Muller heen, waar na het maken van een doelpunt voor Henk Groot kinder werk was (1—0). De talentvolle Keizer, als rechtsbinnen vaak bijzonder gevaarlijk, gleed met onnavolgbare voet bewegingen langs de Oostenrijkse verdedigers: het bracht Ajax na 25 minuten spelen op 20. Dat het bij de rust toch nog 2—1 stond, dankte de Weense formatie aan de midvoor Buzek, die in een korte felle sprint zowel back Ouderland als doelman Koogerman net iets te vlug af was. Nog leek er voor Ajax geen vuiltje aan de lucht. Keizer draafde als een uitgelaten pony in de armen van zqn teamgenoten, toen hij Ajax een voorsprong van 3 1 n bezorgd. „Het zit er op" dacht iedereen verkeerd. Hooger- man reageerde in de zestiende minuut veel te Iaat op ee verraderlijke, maar zeker niet onhoudbare sehmv er va Buzek en toen rook First Vienna zqn kans. Met een p - ling tomeloze Ijver bouwden de Oostenrijkers aanval na aanval op en de Amsterdamse achterhoede kwiim onder grote druk. Het werd toen ook een beetje onprettig binnen de lijnen en de kleine Duitse arbiter Termeden snelde van links naar rechts om de verhitte gemoederen te kalmeren. Soms moest hq daarbij fikse straffen uitdelen. En uit een hiervan, een vrije schop kwam de gelijkmaker. De Weense midvoor Buzek joeg heel slim een laag, hard .schot in de meute van Amsterdamse verdedigers. Van wie het been was dat de bal van richting veranderde konden w\j met geen mogelijkheid zien, maar net aan de andere kant dan waar Hoogerman stond vloog het ronde ding tegen de touwen. Dit doelpunt bracht de verlenging, die gezien de conditie van de verschillende spelers echt wel een krachttoer van betekenis was Ajax, dat hier zo op het oog het minst fit aan begon, verraste zich zelf en het publiek met een plot selinge come-back, een prachtige show van boeiend aan- valsspel vol vaart en variatie. De grote klasse van de internationale doelman Schmied en verder toch ook wel een fikse dosis pech stonden een Amsterdams succes in de weg. Tenminste dat dacht men weer op de tribune en ge zien al die tegenslag legde men zich óók al bij voorbaat neer bij het verliezen van de loting. Henk Groot van Ajax moet dit onheil hebben voelen aankomen. Met de laatste krachten in zijn beweeglijke benen begon hij aan een formidabele solo, een speelse dribbel die hem langs drie, vier Oostenrijkers voerde tot hij de kans kreeg om rustig aan te leggen. Hierop volgde het schot dat langs de ver twijfeld grijpende vingertoppen van Schmied een glorieuze bekroning vond in de linkerbovenhoek. Ajax had de halve eindstrijd bereikt, waarvoor de vorige week Sparta is uit geschakeld en waarin Feijenoord nog hoopt te komen. hq zioh op het moment, dat hij dit had gedaan, niet gerealiseerd had, wat de gevolgen van zjjn onbesuisd optreden hadden kunnen zijn. Voorts verklaarde hij niets met de beweging van de „vrije boeren" uitstaande te hebben. Zijn va der wel. Toen hü hoorde, dat het verkeer weer vast zou worden gezet, leende hü de wagen van zün vader en reed in gezel schap van een paar vrienden naar Ernst. „Toen de politie in Ernst verder rqden verbood, bracht ik de wagen tot stilstand", aldus verdachte. „Even later zag ik een open plekje en ik reed weg. Een politieman gaf een stopteken, maar ik reed door, ook toen een agent op de motorkap sprong." „Je rüdt toch niet door als er een mens op je auto ligt", riep de politierechter ver ontwaardigd uit. De officier van justitie, mr. Donker, die de demonstraties in Ernst persoonlek heeft meegemaakt, zei met trots te hebben gezien, hoe soepel en correct, maar ook hoe kor daat zo nodig, politie en marechaussee zün opgetreden. De tegenmaatrege len van de politie waren technisch zo volmaakt, dat er geen auto op de weg kwam. Ook de boeren zelf tra den correct op, voorzover men van correct kan spreken bü een gebeuren, dat incorrect is, aldus mr. Donker. Verdachte van de - - - Nunspeet ook misdragen. De politie heeft hem toen echter gepardoneerd. Op de tweede dag was hü weer pre sent bü een rel, waarmee hq mets te maken had. In zulke gevallen is snel recht gewenst. Mr. Donker eiste ten slotte een maand gevangenisstraf met verbeurdverklaring van de in beslag genomen auto, met lastgeving tot te ruggave van de opbrengst van de wa gen aan de vader. De politierechter ging ervan uit, dat de vader, toen hü de auto meegaf, alleen aan de demon stratie zou hebben gedacht. Daarom sprak hü de verbeurdverklaring van de wagen niet uit. B. werd echter con form de eis veroordeeld. had zich op de eerste dag boerendemonstraties bü De Tweede-Kamerleden de heren (Advertentie) stil pijn PHARMACEUTISCHE FABRIEK HILVERSUM Franssen (P.v.d.A.) en Kranenburg (P.v.d.A) hebben aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie schriftelijk vragen gesteld over de boe- rendemonstratie op de Zuiderzeestraat weg. Zü vragen de bewindslieden of de rijkspolitie en de gemeentepolitie van de betrokken gemeenten tevoren zün ingelicht over de voorgenomen de monstratie op 25 september. Voorts vragen zü of de politie-auto- riteiten zich voorbereid hebben op hun taak om het verkeer doorgang te doen vinden en of zü zich daartoe voorzien hebben van de nodige middelen en bü- stand. Indien dit het geval is, hoe is het dan te verklaren, zo vragen de Kamer leden, dat de demonstratie het verkeer gedurende twee en een half uur heeft lamgelegd. DEN HAAG, 28 sept. In verband met de vaststelling der gemeentebegro tingen voor 1962 heeft de minister van Binnenlandse Zaken aan de gemeen tebesturen enkele mededelingen gedaan over de te ramen uitkeringen ingevol ge de wet op de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten. Het zogenaamde „schaalbedrag", deel uitmakend van de algemene uit kering uit het gemeentefonds, wordt ten opzichte van 1960 belangrqk ver hoogd. Namelük voor gemeenten tot 2000 inwoners van 40 tot 46 per inwoner, voor gemeenten van 200u tot 50.000 inwoners van 45 tot 51 per inwoner, voor gemeenten van 50.000 tot 250.000 inwoners van 50 tot 57 per inwoner, voor gemeenten Van 250.000 tot 500.000 inwoners van 55 tot 63 en voor de grootste ge meenten van 60 tot 68 per inwoner. De uitkering van de uitgaven voor sociale zorg zal bedragen 80 pet. van het gemiddelde dier uitgaven in 1957 t.m. 1958, vermeerderd met een factor, die voorlopig is vastgesteld op 1,35. Voorts zqn bekend gemaakt de norm- bedrageh van de berekening van de uit kering uit het gemeentefonds terzake van het lager onderwüs. Voor de stich- tings- en inrichtingskosten wordt een vergoeding per lokaal gegeven, afhan- kehjk van het bouwjaar van het school gebouw. Namelqk vóór 1930 900,-, van 1930 t.m. 1945 1100,-, van 1946 t.m. 1949 1600, van 1950 t.m. 1954 1900, van 1955 t.m. 1957 2600, 1958 en 1959 3100, 1960 3300, 1961 en later 3500. Het aantal te vergoeden lokalen is ge lijk aan dat van de verplichte onder wijzers. Op deze basis wordt ook een vergoeding gegeven van 1350 per lo kaal voor onderhoud, enz. van school gebouwen. Voor onderhoud van school- meubelen en leermiddelen bedraagt de vergoeding 31.50 per leerling van het gewoon lager onderwüs, 88 per leer ling van het voortgezet lager onderwijs en 74 per leerling van het ulo. Voor kosten van de gymnastieklokalen is een afzonderlüke regeling vastgesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 9