MINISTER CALS wil vele kunstsubsidies verhogen BS De hartewens van uw dochter 8.75 HQQBsmnss Kleine verhoging voor cultuurspreiding MEER VOOR PARTICULIERE AANKOOP VAN BEELDENDE KUNST Hoger bijdrage voor Holland-Festival Uitreiking aan 112 KLM-leden E.N.C.K. ontmoette in 1960-61 felle concurrentie Gunstige resultaten ook voor het lopende boekjaar Machinefabriek „De Komeet" draaiers schaver administratieve kracht A DE KRANT de spiegel van hef OOR IETS GOEDS Van 89i- tot 225.- Student op heterdaad betrapt bij demonteren van fietslamp Vliegurenpenningen DOLLE HANS" in Groote Schouwburg Plannen voor midden standtentoonstelling NSC PAGINA 1 VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1961 Dr. A. MELCHIOR 111! ALLEEN GEVESTIGD TE SCHIEDAM 2000 JAAR WONEN Nieuw kostuum? Topv.orm kiezen! U slaagt sneller (4D maten!) en u bent er langer tevre den mee (Topvorm kwaliteit!). Vage ruit of fijne streep in Italiaanse tinten of - 't aller nieuwste - zwart/witte micro-pepita. Beeldende kunst Orkesten Opera Ballet en toneel Letterkunde Film ml /CfttsML U wordt bewonderd de modieuze gemakschoen BROERS VEST 135 Tel. 68492 HALLO HUISGENOOT IJW DAGBLAD! Beeldige maijjeimantel, hypermodieus, met bontkraag. Grote opgestikte zakken. Prachtige velours in moderne herfsttinten. Leeftijd 5-1 5 jaar. AO 50 KI. St. p. m. Meisjes parka in mooie mohair-ruiten. Geheel met warme mouton gevoerd. Leuke gespsluiting. Leeftijd 3-14 jaar Speciale prijs 4% M yg KI. st. p. m. A"» Terlenka plooirokjes in modieuze schaduwruiten. Nieuwe najaars kleuren. Dubbele plooi. 2-13 jaar. Tinneroy, altijd geliefd. Zeer vlot model met wijde rok. leuke leergarnering en grote zakken. Aparte garnering op de kraag. In mooie warme tinten. Maat 60 KI. St. p. m. otrae druk Tijdens een leerzame en plezierige ver kenningstocht laat - ér. Melchlor de ver schillende woningen van onze voorouder» der laatste twintig eeuwen aan ent oog voorbijtrekken. Met vele prachtige tekening au f6.25 Uitvoerig® prc-spectu» van de werke# van dr. Melchlor op aanvraag. In do boekhandel verkrijgbaar. KI. St. p. m. N.V, DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM doppio grigio, cieli alti, testa di moro. (Van onze Haagse redacteur.) DEN HAAG, 29 sept. Minister Cals acht het wenselijk meer dan tot dusver re bijdragen te verstrekken in de kos ten van de manifestaties, die tijdens liet Holland Festival worden verzorgd door Instellingen als het Concertgebouworkest, de Nederlandse Opera e.d. De hoge kos ten van de manifestaties zijn oorzaak, dat de aan het Holland Festival deelnemen de instellingen er met hun eigen midde len niet geheel uit komen. In verband hiermee is op de nieuwe begroting van O K en W voor het Festival 38000 meer uitgetrokken dan dit jaar, namelijk 190.000. - Door een wat ruimere subsidiëring Xf 15 000 meer) wil het departement voorts meer mogelijkheden scheppen voor kunstmanifestaties buiten de grote ste den in het westen van het land. De be groting houdt verder rekening met een dringend noodzakelijke verbetering van ,de salarissen van de balletgroep Scapino. Voor de Nieuwe Comedie en ie toneel groep Arena is een subsidieverhoging voorgesteld in** verband met een kleine uitbreiding van het tableau de la troupe. De stichting Schoolconcert heeft een aan. zienlijk hogere subsidie nodig teneinde naast de v.h.m.o.-scholen ook op grotere schaal de scholen voor het nijverheids onderwijs te kunnen bedienen. Met het oog op de gunstige ontwikkeling bij het Pantomime-gezelschap arrousel wordt op de begroting rekening gehouden met een ruimere subsidiëring van dit ge zelschap. Hogere subsidies staan even eens genoteerd voor de stichting VAEVO en de stichting Jeugd en Muziek. De subsidieregeling voor de aankopen van werken van levende Nederlandse kunstenaars is het eerste jaar een succes geweest. Het beschikbare bedrag van 65.000 is geheel opgebruikt. Aangeno men mag worden, dat met behulp van deze regeling in het eerste jaar een be drag van ongeveer 200.000 is omgezet Ir, slechts enkele gevallen werd aan een tentoonstellings-organisator toegezegde bedrag niet geheel besteed; die restan ten konden bij andere tentoonstellingen gevoegd worden. Vele aanvragers hadden oelangnjk meer kunnen gebruiken dan hun kon wor den toegewezen. Een twintigtal aanvra gers moest worden afgewezen omdat hun aanvrage te laat was binnengeko men. Minister Cals is van mening, dat thans moet worden voortgegaan op deze weg, die een mogelijkheid schijnt te kunnen openen naar een betere verhouding tus sen kunstenaar en publiek en naar een gezondere sociaal-economische positie van de beeldende kunstenaar. Deze zaak dient thans voorrang te hebben boven de aankopen en opdrachten door het Rijk zelf. Hij is voornemens voor het jaar 1962 een bedrag van 125.000 beschikbaar te steieln. Dit betekent een verhoging van de post met 60.000. De post reisbeurzen is voor het vol gend jaar verhoogd met 4.000 om ook beeldhouwers studiereizen te kunnne la ten maken. Het gemiddelde van de be dragen, die in de vorm van een zoge naamd eregeld worden toegekend aan be. jaarde beeldende kunstenaars, is nog aan de lage kant. De minister meent, dat er aanleiding bestaat tot een verhoging van dit gemiddelde, mede omdat vele bejaarde beeldende kunstenaars in bij- ronder moeilijke financiële omstandighe den verkeren. Voor het Nederlands Kamerorkest wil G. K. en W. een bedrag van 22Ó.500 uit trekken. Genoemd orkest is in zijn hui dige vaste bezetting bijzonder kwetsbaar wanneer een van de leden, bijvoorbeeld door ziekte, uitvalt; een bescheiden uit breiding van het orkest is daarom ge wenst. Het Kunstmaand-Orkest te Am sterdam heeft ook versterking nodig. Nu de gemeente Amster- king nodig. Nu de gemeente Amsterdam heeft besloten uitbreiding van dit orkest door een subsidieverhoging mogelijk te maken, zal het Rijk naar rato hieraan meebetalen. In verband hiermee is op de begroting voor 1982 voor het Kunst maand-Orkest een bedrag van 64.000 uitgetrokken. Voor het verstrekken van stipendia aan componisten is ihans met een bedrag van f 20000 (vorig jaar ƒ10000) rekening gehouden Voor prij zen en opdrachten aan componisten is 5000 meer uitgetrokken dan in 1961 Voor een behoorlijke exploitatie van de Nederlandse Opera dient naar de me ning van O., K. en W. op de begroting een bedrag van 1480.000 te worden uitgetrokken. Het operagezelschap Forum moet met een klein eigen orkest (41 musici) gaan werken. Voor de operavoor stellingen, die een grote orkestbezetting vereisen blijft de huidige samenwer king met het Overijssels Philharmonisch Orkest gehandhaafd. De financiële con sequenties van de vorming van een klein eigen orkest zullen over drie opeenvol gende seizoenen verdeeld worden. Het koor, het solistenkorps en het technisch personeel moeten enigszins worden uit gebreid. De helft van het driejarenplan zal voor rijksrekening worden genomen. In verband hiermede is voor Forum 504.000 uitgetrokken. Om een vaste koorkern bij de Zuid-Nederlandse Opera een jaarcontract te kunnen geven is voor deze opera het subsidie over 1962 bepaald op 160.000. De minister wil de mogelijkheid ope nen naast de opleiding voor de dans kunst aan het Koninklijk Conservato rium voor Muziek te Den Haag andere vakopleidingen, die aan hoge eisen vol doen, te subsidiëren. In beginsel is O., K. en W. bereid naast het Nationale Ballet ook het Nederlands Dans Thea ter te subsidiëren. De subsidies voor de toneelgezel schappen moeten verhoogd worden om dat alle gezelschapen voor hogere uit gaven komen te staan als gevolg van normale salarisverhogingen en van nor maal accres van andere begrotings onderdelen. Voor de Nederlandse Co medie dient daarenboven een hogere rijkssubsidie te worden uitgetrokken daar het tekort van dit gezelschap stijgt als gevolg van de vermindering van het aantal voorstellingen, welke vermindering ook de minister noodza kelijk acht. Voor Ensemble is een ho ger bedrag nodig omdat dit gezel schap in de toekomst meer voor het toneel en minder voor de televisie zal spelen. Verder is rekening gehouden met een hoger subsidie voor Studio, welk gezelschap een steeds belangrij ker taak bij de toneelspreiding krijgt. Het Toneelmuseum krijgt iets meer subsidie omdat deze instelling een ruimere financiële armslag dringend nodig heeft DELFT, 29 sept. De 20-jarige student H. is gisterenmiddag tegen 3 uur op he terdaad betrapt bij het demonteren van een fietslamp van een fiets. De fiets stond voor een huis aan de Piet Heijnstraat. De vrouw des huizes mevr. O., ging toevallig de deur uit. Zij zag de student aan de koplamp van de fiets van haar man prut sen. „Wat moet dat", vroeg zij. De student zei niets, maar zette het °P een lopen en werd op de Michiel de Ruijterweg achterhaald door de heer Van O. en aan de politie aangegeven. De lamp was bijna losgeschroefd. Als verklaring voor zijn poging tot diefstal gaf de student te kennen dat zijn eigen fiets gestolen was en dat hij de koplamp nodig had voor de fiets die hij van een vriend gekregen had. Het ligt in de bedoeling uitvoering te geven aan een voorstel van de Raad voor de Kunst tot het verlenen van sti pendia aan letterkundigen, zodat deze, na zich voor langere of kortere tijd vrij te hebben gemaakt van hun dagelijkse arbeid, plannen voor creatieve arbeid kunnen verwezelijken. Voor dit doel is op de begroting een bedrag van 15.000 uitgetrokken. Het departement wil voorts aan een aantal letterkundigen, die zeer belangrijke bijdragen tot de Nederlandse literatuur hebben geleverd en die thans op een leeftijd zijn gekomen, die huri ver hindert langer scheppend werkzaam te zijn, een vast jaargeld verlenen, dat ho ger zal zijn dan de tot nü toe aai) letter kundigen toegekende eregelden. De ervaring heeft geleerd, dat de Ne derlandse speelfilm-industrie, wil zij op kwaliteit en continuïteit bogen, aanzien lijk meer steun nodig heeft. Tot nu toe is een speelfilmobject voor de producen ten een te groot risico, zodat zij zich steeds mmder tot speelfilmprodukties aangetrokken voelen. Een verhoging van de bedragen per object is geboden. Voor gesteld wordt de desbetreffende post op de begroting te verhogen van 225.000 tot 325.000. Voor het Nederlandse Film instituut is ,10.000 uitgetrokken aan gezien de tot nu verleende steun ontoe reikend bleek voor de culturele werk zaamheden van dit instituut. AMSTERDAM, 29 sept. De president- directeur van de KLM drs. E. H. van der Beugel, zal donderdag 5 oktober a.s in een der kantines op Schiphol aan 112 leden van het vliegveldpersoneel vlieg urenpenningen uitreiken. Daarbij zijn drie stewardessen, nl de dames M. P. W. Jasperslag, A. M. Nobels en G Oosterheert, die elk tienduizend vlieguren hebben en de gouden penning zullen ontvangen. Twaalf hofmeesters 10 boordtelegrafisten, 27 boordwerktuigkun digen en 25 vliegers, die ieder eveneens tienduizend vlieguren hebben volgemaakt zullen de bronzen penning ontvangen. De zilveren penning voor vijftiendui zend vlieguren wordt uitgereikt aan drie pursers, negen boordtelegrafisten zes boordwerktuigkundigen en twee vliegers. De gouden spel met twee briljanten bestemd voor degenen die twintigduizend vlieguren rebben, wordt uitgereikt aan boordtelegrafist P.A. J. M. Hirdes en aan de boordwerktuigkundigen A. J. J. Bak en C. Spaans Tenslotte zijn er twee leden van het v Tenslotte zijn er twee leden van 't vlie- vlieguren op hun naam hebben en wel twee vliegers, nl commodore L. A. Brug man en gezagvoerder F, van Breemen. Zij ontvangen de gouden speld met drie briljanten Bij het Westindisch bedrijf der KLM op Curacao zullen drie bronzen en een zilveren penning worden uitgereikt. ROTTERDAM, 29 sept. Ter gelegen heid van, de 90ste verjaardag van de toneelschrijver Jan Fabricius zal gedu rende de maand oktober diens succes stuk „Dolle Hans" ten tonele worden ge- gebracht vanaf 2 oktober in het Centraal Theater te Amsterdam en op zondag 15 en zondag 22 oktober in de Groote Schouwburg Zuid alhier. Jan Fabricius, die sedert jaren in En geland woont, heeft met geestdrift er kennis van genomen dat zijn „Dolle Hans" her-opgevoerd wordt, dit stuk werd voor het laatst door het beroepstoneel in Ne derland opgevoerd in 1948 door het toen malige „Willem Goossens volkstoneel". Willem Goossens zal, zoals toen, de titel rol vervullen. Hij keert hiermede na een afwezigheid van vele jaren uit het buiten land op het Nederlandse toneel terug. •>1 PERFEKTIE IN KONFEKTIE VLAARDINGEN, 37 sept. Gezien de moeilijke problemen waarvoor het bestuur van de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Kunstmestfabriek zich in het boekjaar 1960/1961 gesteld zag, ge ven de behaalde resultaten reden tot grote voldoening. In het afgelopen boek jaar was het bedrijf gewikkeld in een Sware strijd op de binnenlandse en de Franse markt en miste door overdracht aan Deltachemie Ciranumix-resultaten over de 2e helft van het boekjaar. Daarenboven werden aanzienlijke ver liezen geleden door de revaluatie. Het saldo exploitatierekening be draagt 4.442.404, de baten uit deel nemingen brachten 149.244 in en de herwaardering der dochteronderne mingen leverde een batig saldo op van 851.180. De afschrijvingen verg den een bedrag van 4.219.446 en bij zondere baten en lasten gaven een na delig saldo van ƒ18.268. Voor belas tingen werd 125.000 gereserveerd. Hierna resteert een winst van 1.080.113. Aan de leden der coöpera tie zal een uitkering van 5 per aan deel worden gedaan. Naast deze uit kering wordt na de daartoe noodza- elijke statutenwijziging voorgesteld per aandeel 20 op het kapitaal bij te schrijven, waardoor elk aandeel komt op 200. De beschrijving van to taal 839.440 werd verkregen door een zeer voorzichtige hogere waarde ring van de post deelneming in de Afrikaanse maatschappijen. De totale aflevering van meststof fen door de E.N.C.K. en Deltachemie gezamenlijk bedroeg in het bedrijfsjaar 1960/61 460.000 ton. Hiervan werd 60.000 ton door Deltachemie geprodu ceerd en ca. 28.000 ton van derden be trokken. Aan de leden werd ruim 28.000 ton geleverd. De superfosfaatfabrlek werkte het ge hele jaar op topcapaciteit. Mede door vroegtijdige aankoop van voldoende zwa velzuur kon er een bijzonder hoog pro- duktiekwantum worden bereikt. Naast de voorziening van de Nederlandse be hoefte voor 55 pet. was het mogelijk de exportpositie volledie te handhaven. Het polyfosfatenbedrijf blijft zich be vredigend ontwikkelen. De revaluatie trof vooral hier gevoelig omdat dit pro- dukt, dat de hoogste veredelingsfactor heeft, overwegend geëxporteerd werd. Deltachemie werd 1 november 1960 in bedrijf gesteld en droeg gedurende de 2e helft van het boekjaar aanzien lijk tot de produktie bij. Balanstechnisch leverde het bedrijf door de hoge ver vroegde afschrijvingen en aanloopkosten een aanzienlijk verlies op. De onderne mingen in Zuid-Afrika gaven ondanks hevige concurrentie goede resultaten. Over het lopende boekjaar wordt op gemerkt, dat in tegenstelling tot het vorige, dat zich kenmerkte door een felle strijd op verschillende markten, sprake is van consolidatie op diverse fronten. Het bestuur verwacht dat dit de financiële resultaten gunstig zal be- invloeden, al zal in dit jaar hei herstel len van de geleden schade ongetwijfeld nog een nadelige werking hebben. VLAARDINGEN, 29 sept. Door een voorlopige werkcommissie, samengesteld uit vertegenwoordigers der vier midden standverenigingen in Vlaardingen, wor den plannen voorbereid om tot een gro te tentoonstelling te komen ter gelegen heid van het derde lustrum (na de twee de wereldoorlog) van het Middenstands Actie Fonds (M.A.F.). Om tot verwerkelijking van deze plan nen te komen is reeds contact gezocht mer het dagelijks bestuur der gemeen te en de Kamer van Koophandel De be doeling is om in samenwerking met ten minste de drie genoemde lichamen deze zaak ter hand te nemen. Ter inlichting en voorlichting zal op dinsdag 10 oktober a.s. een vergadering v/orden belegd voor middenstand, am- bachl, visserij, klein- en groot-industrie in de bovenzaal van de „Harmonie", .Schiedamseweg, 's avonds 8 uur. ROTTERDAM-C BULGERSTEYN (BIJ ERASMUS) - ROTTERDAM-Z BEIJERL ANDSELA AN - SCHIEDAM DELFT - DORDRECHT Om uw leuk toiletje en moderne kapsel, maarzeker niet het minst om de manier waarop u loopt I Hel geheim zit in de schoen „Cristall" schoenen zijn niet alleen leuk en modern, maar door de juiste pasvorm ook heerlijk om te lopen. Daar om ook voor Buitenhavenweg 90 te Schiedam, vraagt voor de vervaardiging van onderdelen voor speciale machines ENKELE en een Op de afd. werkvoorbereiding is plaats voor een met technische belangstelling voor het uitwerken van orders. Het bezit van het diploma Mulo is gewenst. Hij Iaat U nooit in de steek. Zelfs niet lm moeilijke omstandigheden. Hij heeft U veel te geven en vraagt toch zo weinig terug. Wie hij ls? U zou beslist niet bulten hem kunnen. Zijn trouwe komst betekent elke dag opnieuw berichten uit alle hoeken der aarde, over allerlei onderwerpen, van politiek bot radio en broodbeleg toe.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6