ZESTIENHOVEN kan ontwikkeling van luchtverkeer niet meer bijhouden Gering e accommodatie stuit vooruitgang Startbaan binnenkort 150 meter langer Reclame Uitbreiding urgent voor vliegveld Grote instemming onder leden N.-Guinea Raad VOORSEIZOEN PRIJZEN overhemden 12.50 Vondst C05TUUMS OVERJASSEN SPORTCOLBERTS Gaat Indonesië in op plan-Luns? Vijf jaar luchthaven Wijs en verstandig besluit W etenschappeli j k onderwijs Reacties op plan-Luns 158- Makarios verdeelt kerkelijke grond in het Zoeklicht Soebandrio gaat a.s. maandag naar New York UMge*t Nog geen verdere spreiding Nieuw houttransport bij Velser papierfabriek Maakt Culturele relaties met communistische landen Er loopt een meer over... De „Petrus Placius", een DC.4 van de K.L.M. Nu nog een der gewichtigstevliegtuigtypen, die op het vliegveld mogen landen. Zondag is het vijf jaar geleden, dat Zestienhoven geopend werd door mr. J. Klaasesz, de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland. Het was er toen op die maandag een sfeer als van een volksfeest, zo schreef „De Maasbode". Uit alle windstreken landden de vliegtuigen op de nieuwe startbaan om bezoekers aan te brengen, en de eerste houten barakken waren al verrezen. In gloedvolle redevoeringen betoogde men enthousiast, dat Zestien hoven snel zou groeien en men staafde zijn woorden met vele rijen cijfers en gewichtig aandoende prognoses. Het was er nog primitiéi en men moest zich behelpen. Men kende elkaar bij voornaam en alles „was zo!". Geen reclame Nieuwe systemen Straalvliegtuigen Charters WIJ ONTVINGEN Drie jaar geleden verzocht de gemeente Rotterdam de overheid toe stemming te geven de startbaan op het vliegveld met 500 meter te verlengen. Een jaar geleden kwam eindelijk die toestemming. En vandaag aan de dag ziet het er naar uit, dat het wel enige jaren zal duren voor de startbaan werkelijk verlengd is. Inmiddels zit men op het vliegveld met de handen in het haar, want die langere baan moet er komen. Liever nu, dan een uur later. Iedere dag moet er vracht blijven staan omdat de toestellen het niet aan kunnen. „Rotterdam Air" zegt zelfs: „Zodra de haan verlengd is stygt het goederenverkeer met 100 pet.!" Wijd is de muil van dit vracht toestel van de Channel Air Bridge opengesperd om de vracht zo snel mogelijk te laden. Grondverwerving Het houten gebouwtje, waar de douane passen en bagage van de passagiers controleert. De sier planten maken er meer een verenigingslokaal van dan de aankomst, en vertrekhal van een vliegveld. OFFICIAL DEALER DE KLERKeZN N.V. Volkswoningbouw Bod van 340 niet aanvaard DKD NDC VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1961 PAGINA 9 Advertentie) HARRIS in 7C De Ark van het atoomtijdperk Blinde passagiers Aan tile eerste dagen van een herbo ren Rotterdamse luchtvaart herinneren nu nog d ehouten opstallen, maar de sfeer is geheel anders geworden. Strak en zakelijk, niets doet meer denken aan de genoeglijke vliegweide. Onophoudelijk starten en landen vliegtuigen, de gierende Viscounts de logge Bristol Feighters, de oude. trouwe Dakota's, maar ook Sky.- faasters en eenmaal was er zelfs een DC-6. Zestienhoven is volwassen geworden en is allang uit de kinderschoenen ge groeid. Het te nauw geworden pakje barst aan alle kanten uit elkaar en dreigt een knellend harnas te worden. De over stelpende ontwikkeling gaat de lucht haven over het hoofd groeien. In 1957 werden er 26.000 cassagiers vervoerd, het vorige jaar 129342 en dit jaar verwacht men ongeveer 140.000 passagiers. Het vrachtvervoer is dit jaar met 10 procent toegenomen ten op zichte van het vorige jaar. In de eerste acht maanden van 1960 gingen er 2442 auto's door de lucht van en naar Engeland. In dezelfde periode van dit jaar waren het er 3349. bijna 1000 meer. De accommodatie is allang te klein ge- Worden. De douaneloods is met wat wrin. gen verlengd en iedereen past en meet, om de beschikbare ruimte zo efficiënt mogelijk te benutten. Veel materiaal moet 's nachts in de open lucht staan, omdat cr eenvoudig geen plaats voor is. Vele gegadigden voor een vestiging op de luchthaven zijn op een wachtlijst ge- Plaatst, want ruimte is er niet. Transito- Passagiers. die enkele uren of een dag op de luchthaven blijven, hebben een rieten stoel in enkele vierkante meters bouten restaurant tot hun beschikking. Kort geleden moest men 92 Chinezen een dag bezighouden door met hen een rond vaart door de havens te maken en dit is toch niet dè oplossing. Het is nu eenmaal zo, dat het oog ook Wat wil en op Zestienhoven komen de ogen van de passagiers veel te kort. Het js allemaal goed bedoeld en de houten barakken werden geplaatst om de eerste laren te voorzien in de behoefte aan ruimte, maar zo kan 't niet door blijven Baan. Nog steeds is er geen besluit ge nomen hoé de definitieve accommodatie ®r uit gaat zien, wat er komt, wanneer rhen gaat bouwen. Binnenkort verwacht men dat het Bureau Berenschot zijn stu die over de luchthavenaccommodatie ge reed zal hebben en aan de gemeente zal aanbieden. Voordat men echter een nieuw stationsgebouw in gebruik zal nemen, gaan er nog heel wat maanden voorbij. Daarom wil men een seml-permanente oplossing zoeken, hoewel ook dat tijd zal kosten. Er moet gerekend worden en getekend, aanbesteed, geheid en gebouwd. Er zal haast mee gemaakt dienen te wor den, wil de toestand niet onhoudbaar worden. De huidige toestand ts beslist geen reclame voor het vliegveld. Over de technische outillage mag men gelukkig niet klagen, al blijven er verlan gens en wensen. Het vorig jaar in ge bruik genomen I.L.S.-systeem, waardoor vliegtuigen bij slecht weer aanmerkelijk gemakkelijker en vooral veiliger kunnen landen, voldoet uitstekend. Binnenkort zal er ook een havenlicht komen, een groen en - wit gekleurd, zwaaiend iicht. Men zal dit licht plaatsen in het verlengde van de startbaan, op de plaats, waar na het verlengen van de baan de zgn. „middle marker" van de I.L.S zal komen. Hoe feilloos de instrumenten ook mo gen zijn, toch zal iedere piloot er de voor keur aan geven „op zicht" te landen, c-n daaraan zal worden tegemoet geko men. Aan hét begin van de baan kómt de zg. „Visual Approach Indicator". Dit is een wit-rood licht, dat de toestellen m de juiste dalingslijn laat aanvliegen. Zit men te hoog. dan ziet de piloot twee witte lich ten, is hij te laag, dan twee rode lich ten en als het goed is, zijn een wit en een rood licht zichtbaar. Daarmee is men nog niet tevreden, cn daarom zal de aanvliegverlichting gewij zigd worden. De KLM heeft op het vlieg veld Eclde een nieuw lichtensysteem ont- den en geïnstrueerd wordt. Af en toe helpt de sterke radar van Schiphol wel eens een toestel boven Zestienhoven, maar alleen als het rustig is op Schiphol Grootse plannen dus voor een tech nisch volmaakte uitrusting van het vliegveld, dat in de sector van het lucht- vrachtvervoer een grote plaats aan het innemen is in West-Europa. Behalve de startbaanverleniging en de aanleg van een rolbaan, zal ook het platform uitge breid worden. Het wordt met 420 m bij 250 m. ruim vijf maal zo groot als het huidige platform. Dat wordt dan ook wel nodig, want de komende jaren zullen ge heel nieuwe vliegtuigtypen op Zestien hoven komen. Langzamerhand zal het accent van de zuigermotoren verlegd worden naar de turbo-props zoals nu al de Viscount en de jets. De Lock heed Elektra, de Franse Caravelle en de Carvair zullen vertrouwde gasten wor den op de startbaan. En dan zal het zo langzaamaan tijd worden dat men aan een tweede baan gaat denken. Toegege ven, het is toekomstmuziek nog, maar de ontwikkeling van Zestienhoven gaat zo razend snel. dat iedere prognose veel te voorzichtig is gebleken. Die nieuwe startbaan zou in noordelijke richting aan gelegd kunnen worden in de Polder Schieveen aan de andere zijde van de Doenkade, en daar kan men voorlopig wel uit de voeten. Alles draait echter om de baan. Zo lang die niet verlengd is, kan de lucht haven geen ton vracht méér, geen pas sagier méér vervoeren. Is de baan een maal verlengd, al is het maar de voor lopige uitleg van 150 meter, dan is een groot obstakel weggenomen. Dan zal bijvoorbeeld de Pan American Airways vrijwel zeker op Zestienhoven komen en charters laten vliegen van Rotterdam af rechtstreeks naar Amerika. Ons land is zeer belangrijk voor het charterverkeer, daar wij met Luxemburg de buitenlandse maatschappijen geen strobeed in de weg leggen om hier te lan den. De mogelijkheid bestaat dan dat charters uit China komen naar Rotter dam, waarna de passagiers vervolgens DJAKARTA, 29 sept. (AFP). Het Indonesische ministerie van buitenland se zaken heeft bekend gemaakt, dat minister Soebandrio maandag naar I York zal vertrekken om de w'ding op zich te nemen van de Indo nesische delegatie in de Algemene ergndering der V.N. Volgens recente berichten te Djakarta f1 U Indonesië een nieuwe stap bij V.N voorbereiden in dc kwestie- Aiouw-Guinea. Een woordvoerder van f?6* ministerie wilde deze berichten niet ^vestigen, doch zeide wel, dat de reis ?an Soebandrio „van grote betekenis" kan zijn in verband met de rede van minister Luns over het internationali ze!) van de kwestie. -Volgens welingelichte kringen te •V'akarta zou na „de gunstige reactie" 'an verschillende leden der V.N. op de A'de van mr. Luns, Indonesië thans een 'Jdrnge willen leveren om de impasse i11 de kwestie-Nieuw-Guinea te door- rvkcn. V'e|jswaar zou Indonesië zijn verzet pSeii het beginsel van zelfbeschikking "or de bevolking van Nieuw-Guinea "H opgeven. maar Soebandrio zou - arsehijnlfjk volgende week in een "de vo„r v.N. met een compromis- '-'or.stel komen Als voorwaarde zou hij -"arbij dan stollen. dat de V.N. gedn- /!llde een beperkt tijdsverloop liet fileer op zich zal nemen, waarna C]p~,c'li|k Nieuw-Guinea aan Indonesië 'fbt te worden overgedragen. Vnig?ns deze welingelichte kringen C01' dc Indonesische regering een V.N. yfhecrsnci"iode van maximaal twee jaren ogen staan. f Advertentie) v een geheel nieu\ye. collectie wikkeld, waardoor vooral snelle vliegtui gen bij nacht een beter overzicht van de 'baan hebben. Tot nu bestaat de aan vliegverlichting wif een reeks lampen in het verlengde van de baan en haaks daarop om de 150 meter een rij lampen. Vlak voor de baan zijn twee rijen rode lichten dwars op de vliegrichting ge plaatst en dan gaat de sterke aanvlieg verlichting over op de zwakkere baan- verlichting. De piloot komt uit dR aan- vliegbaan in het donkere „gat" van de startbaan en zal geneigd zijn zijn „kist" verder op de baan pas neer te setten. Volgens het KLM-sijsteem gaat de aan vliegroute over in de baanverlichting door twee rijen rode lampen in het ver lengde van de baan, waardoor het don kere „gat" overbrugd wordt. En dan zal het langzamerhand als na de verlenging van de baan ook snel lere vliegtuigen komen tijd worden om een z.g. „Approach radar" in ge bruik te nemen, waardoor de piloot van de grond af precies gevolgd kan wor- met een Engels vliegtuig naar Enge land gaan, met een Frans toestel naar Frankrijk of met een Duits toestel naar Duitsland. Ook het luchtvrachtverkeer van Zes tienhoven naar steden op het vasteland zal dan snel toenemen, bijvoorbeeld Brus sel, Parijs, Dusseldor'f, Bremen, Frank furt a.M. en Italië (Rimini). Rotterdam, voor een vierde gedeelte transitohaven, is bij uitstek geschikt vo°r het vervoer van passagiers en vracht binnen Europa en voor chartervluchten. Daar ligt onze kracht en de bloei van Zestienhoven. De sleutel hiertoe is: enkele honderden meters beton. HOLLANDIA, 29 sept. (ANP) In de kringen van de meest vooraanstaande Pa poea's is de rede van minister Luns voor de V.N. en het voorstel tot internationa lisatie van westeljjk Nieuw Guinea, met grote instemming ontvangen. Het lid van de Nieuw-Guinearaad, Wom- siwor noemde het indienen van het plan een wijs en verstandig besluit van de Ne derlandse regering, die hiermede de toe komstige ontwikkeling van Nieuw Guinea veilig stelt. „Nederland lost hiermede zijn belofte aan 't volk van Nieuw-Guinea tot het uiterste in op 'n wijze, die boven alle lof is verheven". Do heer Jouwe noemde het een moedig plan. waar hij zich geheel achter stelt, omdat hierdoor de ontwikkeling van Nieuw-Guinea kan geschieden in een rus tige sfeer, waarnaar alle Papoea's ver langen. Door dit voornemen heeft Ne derland, dat eerder wellicht als kolonia list is gebrandmerkt, het geheele beeld voor de wereld veranderd. Jouwe zei, in dit verband onwillekeurig te moeten denken aan koning Willem II die in 1848, toen een zijner mederwerkers verbluft de vraag stelde of hij Thorbecke met een nieuwe regering zou belasten. Een kwart van het Nederlandse lucht vrachtverkeer gebeurt van Zestienhoven af. Gemiddeld verwerkt men 600 ton per maand. Op het Rotterdamse vliegveld neemt men zelfs de grootste vrachteen heden van heel West-Europa aan. Dag en nacht staan de loodsen volgepakt met goederen, die door de lucht verder ge transporteerd moeten worden, voorna melijk naar Engeland. De grootste vlieg tuigen. die nu op de korte, 1300 meter- baan kunnen landen, nemen hoogtens 4 ton per keer mee. In Engeland staan ech ter al de nieuwste vrachtvliegtuigen klaar, de Carvairs. Dit zijn omgebouw de D.C. 4's, die behalve 5 auto's en 25 passagiers ook nog de nodige vracht kun nen meenemen. Om deze toestellen zit »n zeéf- epcciusieve modellèn Gaarne zenden wij U onze| rijk-geïllustreerde catalogus franco per postl 'WIMKEUCENTRÜM BINNENWEG 45 TELEFOON 116615 - ROTTERDAM, men te springen op Zestienhoven, maar de baan is 150 meter te kort en de ver lenging van 500 meter laat nog wei enige tijd op zich wachten. Op aandringen van de vervoersmaat schappijen is door de gemeente en de Rijksluchtvaartdienst een plan opge maakt, waardoor het mogelijk is, dat de baan zo spoedig mogelijk 150 meter langer wordt, binnen de huidige grenzen van het veld De principiële toestem ming van de R-L.D. voor deze noodsprong Is aanvankelijk niet van harte gegeven, omdat men uit veiligheidsoverwegingen allerlei bezwaren had. Hoewel dit plan nog niet rond is, maakt het een goede kans er door te komen. Aan beide zijden van de bestaande baan kan een stuk worden „aangeplakt", waar aan men later weer de resterende 350 meter baan kan maken. Voor dit laatste stuk er echter ligt moet nog een groot aantal hinderpalen genomen worden. Aan de oostelijke zijde van de Boven- dijk is een stuk-grond van 50 ha. nodig, dat momenteel in bezit is van zeven eige naars. In het afgelopen jaar is dc ge meente met deze eigenaars in onder handeling getreden over de aankoop van deze grond. De eigenaars vragen het dubbele van de normale prijs en het ge meente-bod ligt er een stuk onder. En daar ligt dus het overleg. De eigenaars doen er niets van af de gemeente wil niet meer betalen, nog niet tenminste, j en nog steeds kan men niet beginnen met de werkzaamheden aan de nieuwe startbaan. Overigens is men op het vlieg veld zelf ook nog niet begonnen met de aanleg van een z.g. rolbaan, evenwijdig aan de startbaan en met de uitbreiding van het platform. De hoofddirecteur van rle Dienst van Gemeentewerken, ir. J. A. c. Tillema, verzekerde ons. dat Pr hard aan gewerkt aordt. maar dat het ..nog wel enige jaren cal duren voor de baan met 500 metrer erlengd is tot 1*00 meter". R(j nl0ei. ijkheden van de grondverwerving komt oog dat de bewuste 50 ha. uit water staatkundig oogpunt grondig veranderd moeten worden. Sloten moeten worden verleg,) en de dijk zal ter plaatsp afge graven dienen te worden. Op het vliegveld beziet men al deze vertragingen met groeiend ongeduld. „Ve- 'e jaren lang heeft Rotterdam gepleit voor de vergunning voor de langere baan en nu is die vergunning er al een jaar en nog is er geen spade in de grond gestoken". Begrijpelijk zijn uitlatingen als deze wel, als men weet. dat de lucht haven op stel en sprong kan uitgroeien als men maar over een langere baan be schikt. Een tussenoplossing wordt nu dus al thans waarschijnlijk, gevonden door de baan voorlopig met 150 meter te ver lengen, Wil Zestienhoven niet drastisch belemmerd worden in zijn groei, dan is het zaak zo spoedig mogelijk te beginnen met deze uitbreiding. sprak: ik ben in één avond van conserva tief, liberaal geworden. Nu zijn de Ne derlanders van kolonialisten, internatio nalisten geworden. Een ander lid van de Raad, Kaisiepo, zegt ook zeer tevreden te zijn. Hij meent dat het voorstel van Luns de juiste weg aangeeft. Torey, een derde raadslid, betuigt zijn instemming met het voorstel. Hij ver klaart slechts ongerust te zijn over mo gelijke voorafgaande Indonesische propa ganda indien de voorgestelde volksstem ming wordt gerealiseerd. De voorzitter van de raad de heer Sollewijn Gelpke zei, dat, hoewel de Nieuw-Guinearaad bekend was met de internationalisatiegedachte van de Ne derlandse regering, de nieuwe combina tie in het uitgewerkte voorstel een ver rassing bleek. Het voorstel dat eerst soe vereiniteitsoverdracht, daarna de over dracht van bevoegdheden behelst, vond algemene instemming. DEN HAAG, 29 sept. Zoals bekend ligt het in de bedoeling vijf jaar na de opening van de derde technische ho geschool te Enschede in de omgeving van Amsterdam de juiste plaats is nog niet vastgesteld te beginnen met een vierde T. H. De plannen van mi nister Cals reiken echter voorlopig niet verder dan deze twee nieuwe vesti gingen en de uitbreidingen van de be staande instellingen van wetenschap pelijk onderwijs, die vermeld zijn in de ministeriële nota van januari j.l. In de memorie van toelichting bij zijn begroting schrijft de bewindsman van O., K. en W„ dat het beleid oelreffende de personeelsvoorziening bij het weten schappelijk onderwijs grote aandacht vraagt. Het heeft geen zin nieuwe labo ratoria en andere gebouwen op te richten en de sterk groeiende aantallen abitu riënten van het v.h. m.o. aan te moedi gen universitaire opleidingen te volgen indien niet op adequate wijze in de be hoefte aan hoogleraren, andere docen ten, wetenschappelijk en nlet-wetenschap- pelljk personeel zou kunnen worden voorzien. Ook in financieel opzicht komt men bij het bestaande wetenschappelijk onder wijs Plus de ontwikkeling volgens de uit- breidingsnota voor zo'n zware taak te staan, dat de beschouwing van de denk beelden inzake verdere spreiding naar het oordeel van de minister dient te wor den verschoven naar een tijdstip, liggen de tussen 1970 en 1980. Mr. Cals voert hierbij tevens aan, dat de ontwikkeling van het wetenschappelijk onderwijs dan, althans in kwantitatieve zin, een rusti ger karakter zal hebben gekregen. I Advertentie) ROTTERDAM: Binnenweg 7 Beijerlandselaan DEN HAAG: Groenmarkt 29 UTRECHT: Voorstraat 36-38 VLISSINGEN: Oude Markt DANSK STIL M0BEL Fauteuil: TOVE Ontwerp: Madsen en Schubel Kopenhagen Houtsoorten: Geolied Java-teak Gerookt eiken Stoffering Schuimrubber Bekleding: Origineel Scandinavisch; dessin en kleur naar keuze VELSEN, 29 sept. Op de terreinen van de Velser papierfabriek van Van Gelder Zonen worden thans grote hout- transportinstallaties gebouwd, die een kanalensysteem met snelstromend water omvatten, alsmede een stelsel van trans- portvanden. De nieuwe installaties, die in de plaats komen van de thans gebruikte vrachtwagens, zullen een aanmerkelijke produktiviteitsvergroting betekenen. Langs de kade. waar de houtsohepen aanleggen, wordt een betonnen kanaal gebouwd, waardoorheen met grote kracht en snelheid water zal stromen. Kranen pakken de houten nalen met speciale grijpers uit het schip en lossen ze in dit kanaal. Het water transporteert het hout vervolgens naar een systeem van trans portbanden, dat overgaat in een 40 me ter lange verstelbare bandtransporteur, die de palen op een houtberg stapelt. Van de houtbergenaf wordt het bout d ni.v. zogenaamde payloaders een soort buuldozers gestort op een trans portband. waarna het via een ander ka naal naar de slijperijen wordt vervoerd. Men schat het nieuwe systeem in de loop van 1962 in gebruik te kunnen nemen. ROTTERDAM, 28 sept. De Zuid Hollandse Bank n.v. in Rotterdam deelt mede, dat zij namens principalen een bod heeft gedaan van 340 procent op de aandelen n.v. Volkswoningbouw Rotter dam, welk bod door het bestuur van die n.v. niet is geaccepteerd. Het aandelenkapitaal van de n.v. volkswoningbouw groot 500.000, waar van geplaatst 369.000." De aandelen hebben een nominale waarde van 1000 en werden het laatst in augustus j.l. op de incourante markt ter beurze verhan deld op 140 proeent. in alle matenl«/U» ROBERTS 4 «a KYNOCH 1 /X TEDDY OBEY 1 KYNOCH e.a. Qlwlj Tricot-nylon gemaakte herenkleding voor ieder figuur MEENT 39 (hoek Binnenrotte) TEL. 11.50.50 NIKOSIA, 29 sept. (KNP), Aartsbis schop Makarios van Cyprus, die tevens president is van deze republiek, heeft meegedeeld, dat hij als aartsbisschop thans zijn belofte nakomt welke hjj als president heeft gemaakt. Het aartsbisdom zal namelijk het totale grondbezit der Kerk van Cyprus onder de landarbeiders verdelen. Het grondbezit van de Ortho doxe Kerk op Cyprus wordt geschat op een waarde van enkele tientallen miljoe nen guldens. DEN HAAG, 29 sept. Na zorgvuldi ge bestudering van de ervaringen die an dere westerse landen hebben opgedaan, is de regering tot de conclusie gekomen dat een actieve houding inzake de cultul rele betrekkingen met communistische landen tot meer positieve resultaten zai kunnen leiden dan de passieve houding, die tot nu toe is aangenomen. Door een actief beleid kan onder meer invloed worden uitgeoefend op het soort culturele activiteiten, dat door de communistische landen in ons land wordt ontwikkeld. De DAT MEREN LEEGLOPEN en droog komen te liggen, is een verschijnsel, dat meer voorkomt en in de geschiedenis van onZ). aarde tallozP malen gebeurd moet zijn. Maar een meer, dat overloopt door verstopping... De ingenieurs van de Amerikaanse basis op Haïti zitten met de handen in het haar. Een vorige maal konden ze een ramp voorkomen, nadat het uit zijn oevers tredende Mi- tagoane Meer op de zuidpunt van het el- land reeds enkele dorpen overstroomd en verwoest had. Ze zorgden, dat een aantal „uitlaten" in de bodem van het meer, die door afval verstopt waren, weer water naar de zee doorlieten. Ook nu wilden ze dit doen. In een aantal op de bodem uitkomende grotten veroorzaakten ze met dynamiet enkele flinke ontploffingen. Het leek toen dat de ingewanden van het meer gezui verd waren. Ditmaal bleek het middel evenwel ïpet te helpen. Want nadat men het meei flink gepurgeerd had, begon het wéér te rijzen. Men liet duikers ko men, om eens poolshoogte te nemen Ze kwamen tot de conolusie, dat de grot ten geen uitlaten waren, omdat ze niet met de zee in verbinding stond. Tot dus ver was het overtollige water weggelo pen door smalle spleten in de rotsen De ze spleten liepen inderdaad tot aan de zee. Maar waarom ze niet meer werk ten. is nog een raadsel. Het probleem is m studie genomen, terwijl men tevens op andere middelen zint, om het overlo pen van het meer te voorkomen. We zijn er nog niet achter of het werke lijk ernst is of niet, maar op een onlangs te Rome gehouden congres van experts in de genetica ofwel erfelijkheidsleer is voorgesteld, een moderne Ark van Noe te bouwen, waarin alle specimina van flora en fauna van onze aardbol zou den moeten worden ondergebracht. Van het mensdom zullen alle rassen vertegen woordigd moeten zijn. De moderne Ark van Noë zal hen in staat moeten stellen een atoomoorlog te overleven Het vaar tuig zal voorzien worden met een levens- middelenvoorraad voor drie jaar, terwijl alles zal worden gedaan, om er het ver blijf zo aangenaam mogelijk te maken. De bedoeling zou zijn, het ergens in de Stille Zuidzee voor anker te laten gaan en geregeld van nieuwe voorraden, ook wat mensen, dieren en planten betreft, te voorzien. Niet altijd komen blinde passagiers er zo gemakkelijk af als over het algemeen met dergelijke ongenode gasten aan boord van een schip het geval is. Dit hebben twee Sapnjaarden ondervonden, die zich in Barcelona hadden ingescheept, op een Zweeds schip, de „Begonia", dat naar Genua vertrok. Toen het tweetal zich ter hoogte van deze haven aan de ka pitein presenteerde, nam deze het nog al hoog op. De Spanjaarden, geen Zweeds kennend, slaagden er niet in. hem duide lijk te maken, dat het slechts hun bedoe ling was geweest, gratis naar Genua te komen, waar ze werk wilden zoeken. De kapitein gaf hen aan een bootsman over, die al evenmin over de ongenode gasten gesticht was. De man werd op een gegeven ogenblik zo kwaad, dat hij, sa men met enkele matrozen, een van de Spanjaarden vastgreep en hem over boord smeet. De man moest wel een uur zwemmen voordat hij uitgeput de kust bereikte. Zijn kamaraad, ontdaan over deze krasse maatregel van de Zweden, had zich weten te verbergen en werd on- danks veel gezoek niet gevonden. Toen in Genua politie en douane aan boord kwa men. meldde hij zich bij hen, hulp vra gend voor zijn overboord geworpen land genoot. Hij werd door de politie veilig aan wal gebracht en daar hoorde hij, dat de andere inmiddels eveneens de vaste wal had bereikt....

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 9