PRO EN CONTRA NASSER Betogingen tegen nieuwe 3 regering in SYRIË Diplomatieke breuk VAR met Turkije en Jordanië f 27.000 CHARLES AZNAVOUR IN SCHEVENINGEN DE F ACTO-ERKENNING VAN OOST-DUITSLAND Sovjetconcessie YN-secretariaat C0B0UW DAGBLAD DAGBLAD COBOUW Illusies en armer Amerikaans senator meent: MisbruikT>a/i demonstraties Het weer SEPTEMBER warmste maand van het jaar Soebandrio over samenwerking met Nederland Het Westen in de kivestie Berlijn lang niet zonder fouten NS-winterdienst goed ingezet Eén voorlopige secretaris-generaal; 3 adjuncten zonder veto MAANDAG 2 OKTOBER 1961 14 pagina's Rustig weer Weer zonnig Sinds 1865 slechts tweemaal warmer „Geest van samenwerking" voldoende? f LAATSTE FRANSE MILITAIREN UIT MAROKKO BEIROET, 2 okt. (AFP, Rtr, UPI) Het nieuwe bewind in Syrië heeft vanmorgen bekendgemaakt, dat de voormalige vice-president van de Verenigde Arabische Republiek en gewezen rechterhand van Nasser in Syrië, de Syrische kolonel Hamid al- Serraj, is gearresteerd. Radio-Da mascus deelde mee, dat de kolonel „in zijn schuilplaats" is gegrepen. Ook een van zijn medewerkers, de vroegere onderminister van politie en openbare veiligheid, generaal al- Djarah, is gearresteerd. Het nieuwe Syrische bewind heeft maatregelen moeten nemen tegen betogingen ten gunste van president Nasser en de V.A.R., die tijdens het weekeinde in Damascus en - volgens radio-Caïro - ook te Aleppo zijn gehouden. Voor DJAKARTA, 2 oktober (Rtr.) Indonesië wenst de kwestie- Nieuw-Guinea te regelen in sa menwerking met Nederland en weer normale betrekkingen tus sen beide landen te vestigen, zo heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soe bandrio vandaag meegedeeld. Mi nister Soebandrio vertrok naar New York waar hij de Indonesi sche delegatie in de Algemene Vergadering der Ver. Naties zal leiden. WASHINGTON, 2 oktober (Rtr., U.P.I.) De Verenigde Staten dienen de mogelijkheid te overwegen van de facto-erken- njng van Oost-Duitsland. Dit is gisteren verklaard door de demo cratische senator Edmund S. Muskie. Muskie, die onlangs een bezoek aan Berlijn bracht, maakte het voorbehoud dat de kwestie van hereniging van de twee Duits- landen buiten het geding zou moeten blijven. Muskie gaf als zijn mening dat wanneer de facto erkenning per overeenkomst mo gelijk zou blijken, het niet moeilijk behoeft te zijn het eens te worden over een rol voor vertegenwoor digers van Oost-Duitsland in de praktische betrekkingen tussen de twee Duitslanden. De overeen komst zou niet mogen toestaan dat de Oostduitsers het bestuur van West-Berlijn, het economisch leven van dat stadsdeel of zijn toegangswegen uitrangeren. NEW YORK, 2 oktober (Rtr.) De Sovjet-Unie heeft in New York een voorstel gepubliceerd, dat beoogt voor de periode tot april 1963 één man aan het hoofd van het secretariaat der Verenigde Naties te benoemen. Deze zou dagelijks moeten samenwerken met drie adjunct-secretarissen, die echter niet het recht van veto zouden hebben. In april 1963 zou de vijfjarige ambtsperiode van wijlen Dag Hammarskjöld aflo pen. Na 104 jaar weekblad HET B0UWNIEUWS VOORTAAN DAGELIJKS OP TAFEL! Wie zijn lezers „bij de tijd" wil houden mag niet van „gistèren" zijn. Daarom gaat Cobouwzijn vleugelslag versnellen. Het bouwnieuws krijgt U nu heet van de naald. Vers van de pers. In de redaktie- koiommen en in de advertenties. Mensen uit de bouwwereld worden nu up-to-date geïnformeerd. Zij zijn van dag-tot-dag volledig bij. Zó dient Cobouw hun belang. En zó is Cobouw meer dan ooit onmisbaar. Cobouw - het enige vakdagblad in de bouwwereld. 00K NIEUWS VOOR ADVERTEERDERS! Hebt U vandaag iets mee, te delen? Morgen kan Uw advertentie al in Cobouw staanU hoeft niet meer te wachten tot het weekend nummer: Voortaan staat Cobouw dagelijks tot Uw dienst. Dat maakt Uw vraag of aanbod nog actueler. Dat geeft U volop kansen in een markt, waar mannen gewend zijn snelle beslissingen te nemen. III HET VAKDAGBLAD VOOR DE BOUWWERELD POSTBUS 1067, DEN HAAG, TEL. (070) - 986360 HET NIEUWE HAGBIAD Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Bewolkt en droog weer, morgen ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Dinsdag: Zon: 6.43-18.14. Maan: 15.44. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. 2 okt. Oktober is goed be gonnen met een zeer fraaie dag, waarbij het kwik tot 19 a 20 graden steeg. Een Sterk hogedrukgebeid boven Rusland breidt zich langzaam naar het westen uit, waardoor de barometer weer wat stijgt. Een zwak front zal ons in Wes telijke richting paseren met op enkele plaatsen wat lichte regen, waarna met een oostenwind drogere lucht wordt aangevoerd. In de komende dagen is daarin vrij zonnig weer te verwachten, zodat de vooruitzichten gunstig mogen worden genoemd. DE BILT, 2 okt. September heeft bijzonder veel zacht weer gebracht. De gemiddelde temperatuur evenaarde die van een normale zomermaand. Het aan tal zomerse dagen bedroeg in De Bilt zes tegen twee normaal. Toch was het in 1949 en ook in 1947 in september over het algemeen nog warmer, maar verder teruggaande is een warmere sep tember eerst in 1865 te vinden. De af gelopen maand is daarmede de op twee na warmste september van de laatste 95 jaar. Opmerkelijk is dat september dit maal zelfs warmer dan de zomermaan den is geweest, zodat de afgelopen maand de warmste van het jaar zal zijn. Dit is een grote bijzonderheid: sedert het begin van de waarnemingen in ons land ruim twee en een halve eeuw ge leden was dit nooit voorgekomen. In De Bilt werden 117 uren zonneschijn geregistreerd tegen 143 uren normaal. Gemiddeld over het gehele land geno men is ongeveer 75 mm regen gevallen, dit is slechts enkele milimeters meer dan de normale hoeveelheid bedraagt, aldus meldt het K.N.M.I. in De Bilt. beide steden geldt een uitgangsver bod na zonsondergang. Volgens radio-Caïro is er sprake van een poging een eind te maken aan de revolte van het „Arabisch-Syrische Re volutionaire Opperbevel". Het nieuwe bewind daarentegen beweert in een com muniqué, dat onruststokers van niet-Sy- rische origine misbruik hebben gemaakt van demonstraties ten gunste van het (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 2 okt.De 58-jarige Amsterdammer M. van W. heeft zich door een nog jeugdige maar allerminst onbesproken dame laten oplichten voor ƒ27.000. De oplichtster, de 23-jarige H- van K. had van W. enkele jaren gelellen leren kennen. Er groeide enige genegenheid en er zou op voorstel van de toen 20-ja- rige een huwelijk van gekomen zijn, als Van W. het leeftijdsverschil niet te groot had gevonden. Uit dépit trouwde de 20-jarige toen, naar zij zei, met een Amerikaan en verdween, naar z.'j zei, naar Amerika. Een jaar geleden was zij weer terug. Zij vertelde dat zij zou gaan scheiden. Van dat moment af heeft zij duizen den guldens van Van W. weten los te krijgen. Eerst kreeg zij ƒ3000 om de „scheiding" tot stand te brengen. Dit lukte zeer snel, want zij meldde zich enige tijd later opgewekt bij Van W., vertelde hem dat zjj vrij was en dat zij graag een autotje had. Alweer kwamen er drieduizend guldens uit het spaargeld van Van W. Er kwam echter geen auto, waarop het oplicht- stertje wenend aan Van W. vertelde dat zij het geld had benut als eerste betaling voor een kapperszaak in Den Haag. Zü had geen groter ideaal dan een kapperszaak in Den Haag. Van W. maakte toen geroerd al zijn waarde papieren te gelde en gaf haar ƒ21.900 om de zaak direct te kopen. Op de afgesproken dag ontmoette hij in Den Haag zijn geliefde niet en even min bleek er op het opgegeven adres een kapperszaak te bestaan. Toen daag er iets. De politie heeft achterhaald dat Van K. een publieke vrouw, al de jaren met haar Amerikaanse echtgenoot in een Amsterdams hotel heeft gewoond en kort geleden met de noorderzon is vertrok- ken.Misschien naar Amerika. nieuwe bewind. Dit „misbruik" zou dan blijkbaar aan de demonstraties de schijn gegeven hebben, dat ze ten ongunste van het nieuwe bewind waren. De nieuwe Syrische regeringsleider al-Koezbari, verklaarde gisteren tegen over delegaties uit de bevolking, die hem kwamen feliciteren, dat de Syriërs de Egyptenarcn zullen blijven beschouwen als hun broeders en dat ze hopen op een spoedige normalisering van de betrek kingen. Ook werd aangekondigd, dat de vrije verkiezingen mogelijkerwijs al binnen de aangekondigde termijn van vier maanden gehouden kunnen worden. President Nasser heeft de diplomatie ke betrekkingen van de V.A.R. met Tur kije en Jordanië verbroken, omdat die landen het nieuwe Syrische bewind er kend hebben. De Perzische regering noe steeds enigszins boos op Nasser wezens diens kritiek op de sjah, heeft aange kondigd nog even te wachten met er kenning van de nieuwe regering van Sv- rie. Guatemala daarentegen heeft het nieuwe bewind erkend. Hier staat de adhesie-betuigmg van de Guinese presi dent Sekoe Toere weer tegen over die Nasser zijn „volledige steun aanbiedt m verband met de slechte daad, welke het imperialisme in Syrië heeft gesteld" De nationalistisch-Chinese reeerinv nri Formosa heeft de nieuwe Syrische ree fing wel erkend. e rc"c J" Cair° is ook bekend gemaakt, dat naam, vlag en volkslied van <le V R onveranderd zullen blqven De VAR* heelt thans nog een associatie met hei monarchaal geconstitueerde landje -le men aan het begin van de Rode Zee. Het in Cairo verschijnende blad „Al Aklibar' beweert, dat de Britse ge heime dienst een aandeel heeft gehad in de Syrische afscheiding. Een week voordat de revolte uitbrak zou de nieu we premier nog in Londen geweest zijn. Jn de pauze van het Grand Gala du Disque werd de Franse zanger Charles Aznaieou zaterdagavond belaagd door handtekeningenjagers. Ook de Israëlische zangeres Rika Zarai rechtswist zich van een handtekening te verzekeren. Muskie heelt in Berlijn gesproken met generaal Lucius D. Clay, president Kennedy's speciale vertegenwoordiger daar, en de Westberlijnse burgemees ter Willy Brandt. Het gesprek met Brandt had Muskie de indruk gegeven, dat de Westberlijnse burgemeester meent, dat het misschien mogelijk was de een of andere praktische overeen komst uit te werken, die wordt inge geven door het feitelijk bestaan van de twee Duitslanden en de twee Berlins. Brandt deed echter geen bijzondere sug gesties. Evenmin was Brandt geneigd af te zien van uiteindelijke „hereni ging". De Amerikaanse senator William r ulbright, voorzitter van de commis sie voor buitenlandse betrekkingen, heeft zaterdag op een persconferentie in Londen gezegd, dat hij niet. van mening is, dat het Westen in de kwes- tie-Berlijn „zonder fouten" is. „Wij hebben vele fouten gemaakt. Wij dragen een zware verantwoordelijk heid voor deze stompzinnige situatie, die niet alleen de schuld van de Rus sen is." üp de vraag of West-Dultsland kern wapens zou moeten hebben, zei Ful- bright, dat dit zou afhangen van de ver dere ontwikkelingen. „Als er enige re delijke voortgang is bü het bereiken van een of andere aanvaardbare over eenkomst met de Russen, moeten zij (de Westduitsers) ze niet hebben." Dit weekeinde zijn minstens 50 Oost- berlijners naar het Westen gevlucht, ondanks kogels, prikkeldraadversperrin gen, betonnen muren, machinegeweren en traangasboinmen. Een 80-jarige vrouw waagde niet suc ces de sprong uit het raam van haar flat aan de sector en werd in een vang zeil van de Westberlijnse brandweer opgevangen, evenals een moeder van 26 jaar en haar zes maanden oude baby Negen leden van dc Oostduitso Volks- politie behoorden tot de vijftig vluchte lingen. De maatregel der Oostduitse auto riteiten om de Vopo's niet meer alleen dienst te laten doen, maar met zijn tweeën, schijnt dus weinig effect te sor teren. UTRECHT, 2 okt. - De winterdienst- regeling van de Nederlandse spoorwe gen, die gisteren is ingegaan, heeft op geen enkel traject vertraging ondervon den. Een D-trein uit Duitsland liep 118 minuten te Iaat Arnhem binnen, maar deze vertraging had men reeds in Duits land opgelopen Jn Cairo hielden Egyptenaren gisteren een grootsopgezette demonstratie voor hun president Nasser, wiens portret, voorzien van vleiende bijschriften in Arabische lettertekens, op spandoeken werd meegevoerd. Terzelfdertijd werd in het de Verenigde Arabische Repu bliek afgevallen Syrië de vlag van de V.A.R. van openbare gebouwen verwij derd. Hierbij was streng politietoezicht nodig, wan' ook daar zou er 'en gunste van Nasser gedemonstreerd zijn. Volgens een perscommuniqué van de Sovjet-delegatie bij de V.N. zouden de Veiligheidsraad en de Algem. V.ergade- ring op de voorlopige secretaris-gene raal en zijn drie naaste medewerkers een beroep moeten doen om „in een geest van samenwerking op te treden". Met name zouden de vier het eens moe ten zien te worden over „de belangrijke kwesties van het secretariaat". Berich ten, dat het recht van veto zou gelden, worden in het Sovjet-communiqué po gingen genoemd om de openbare me ning te misleiden. Dc Algemene Vergadering zou op aan beveling van de Veiligheidsraad iemand moeten aanzoeken, het secretariaat voor een vastgestelde tijd tot apiil 1963 te leiden. Dit „verzoeningsvoorstel", zoals de Sovjet-delegatie het noemt, is enige da gen geleden ter kennis van de weste lijke en andere delegaties bij de V.N. gebracht. Voordien had de Sovjet-Unie steeds aangedrongen op aanvaarding van haar „trojka-plan", dat de benoeming van drie secretarissen-generaal beoogde, ie der met het recht van veto. Hoewel in bepaalde kringen het nieu we Russische voorstel weliswaar als een variatie op het trojka-plan maar toch als een concessie van de Sovjet- Unie wordt beschouwd, is van Weste lijke zijde verklaard, dat duidelijk moet worden \vastgesteW dat het tij delijke hoofd v'Jm het secretariaat, in geval hel niet mogelijk is over een bepaalde kwestie overeenstemming met de adjunct-secretarissen-generaal te bereiken, zelf het laatste woord heeft. De Amerikanen hebben, gesteund door hun bondgenoten, in de drie gesprekken welke zij tot dusver met de Russen over de opvolging van Hammarskjöld hebben gehad, steeds betoogd dat in het secre tariaat één man de beslissingen moet nemen. In het Russische pers-communiqué wordt nog gezegd, dat de man die de Sovjet-Unie als voorlopig hoofd van het secretariaat heeft voorgesteld, „welbe kend is in kringen van de V.N." Zijn drie naasie medewerkers zouden mensen moeten zijn, „die thans in het admini stratieve orgaan van de V.N. werkzaam zijn." Het zouden „zeer geschoolde internationale functionarissen moeten zjjn uit de Sovjet-Unie, de V.S. en een uit de landen van Azië of Afrika". Tot dusver is de naam van de Tune sische voorzitter van de Algemene Ver gadering, Mongi Slim. het meest ge noemd voor de kandidatuur voor de functie van tijdelijk secretaris-generaal. Hij zou in het geval hij gekozen mocht worden, de leiding van de Algemene Vergadering neerleggen, mogelijk ten gunste van de Indonesiër Ali Sastro- amidjojo. Verder zijn voor de leiding van het secretariaat de namen van de Ier Frederick Boland en de Bir maan Oe Thant genoemd. De drie adjunct-secretarissen, die de Russen in gedachten zouden hebben, zouden de Rus Georgi Arkadev, de Ame rikaan dr. Ralphe Bunche en de Indiër C. V. Narasimhan zijn, die ook nu deze functie bekleden. MARAKESJ, 2 okt. (AFP) De laat ste Franse enclave in Marokko, de lucht basis van Marakesj, is zaterdag aan de Marokkaanse autoriteiten overgedragen. De ontruiming geschiedde op grond van een vorig jaar gesloten akkoord. Er be vinden zich thans geen autonome Fran se strijdkrachten meer in Marokko. De basis komtr onder leiding van de 26-jarige Marokkaanse luitenant Agisoei, die in Frankrijk is opgeleid. (Advertentie) ABONNEREN IS EENVOUDIG Schrijf een briefkaart naar Dagblad Cobouw, Postbus 1067, Den Haag - en het kómt in de bus. De abonnementsprijs is f 12.- per kwar taal, die U kunt voldoen per kwitantie, of per (automatische) giro. Wilt U op Uw briefkaart ons Uw voorkeur doen weten? Voor wie zijn abonnement per giro wil bestellen: het gironummer is 21 52 07 t.n. Cobouw; Den Haag. ADVERTEREN IS VOORDELIG Wilt U voor U zelf of voor Uw reclame-adviseur de tarieven ter beschikking hebben? Een simpel telefoontje is voldoende. Verder staan wij altijd tot Uw dienst voor nadere informatie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1