Christen-zijn in verbonden heid met de ander Mr. Van Voorst: dialoog is broodnodig Wegverkeer eist zeven levens Bij Barneveld: ernstige kettingbotsing Twee textiel-magazijnen in Tilburg uitgebrand Zware rook hindert verkeer kilometers in de omtrek 110.000 scholen bouwen D OPENHARTIG GESPREK BIJ ST. ADELBERT Prof. Snijders: Tegenstelling overwinnen Nw.-Guinea Raad gaat plan-Luns bespreken Man ontsnapt uit huis van bewaring N? Publikatie over malversaties in voormalig KNIL Parathvon eist slachtoffer Vele gewonden Half miljoen schade Man steekt mede reiziger met mes Olietanker ten dele uitgebrand H. O. Eckhardt V B Mgr. Bekkers: Samen christen zijn SPINWIEL VRIJ MOED Klacht bij de Raad voor de journalistiek Fabriek (300 mensen) een week stagnatie Na busrit zich gemeld bij politie Maassluis „Drente-vakantieland'' dient aanklacht in MAANDAG 2 OKTOBER 1961 S (Van onze verslaggever) „De Kerk in onze dagen be schikt misschien over een beter potentieel dan zij sedert eeuwen gehad heeft. Enerzijds is er een clerus die zijn staat en taak in overgrote meerderheid uit roeping gekozen heeft en naar die roeping leeft. Anderzijds ontwikkelt zich een lekenstand, die zich bewust wordt van zijn eigen taak en roe ping als christen. Wanneer die twee elkaar weten te vinden en hun christen-zijn in verbonden zijn met elkaar weten te beleven, dan ziet het er, zelfs natuurlijker wijze, voor de Kerk nog zo gek niet uit". Tot deze conclusie voerde het openhartige betoog, dat prof. dr. J. Th. Snijders zaterdag op de Landdag van St.-Adelbert bouwde op het thema: „Christen zijn in verbondenheid met de ander". Concilie zonder pompa? Pover tafereel Eerlijk tegenover zichzelf Ceen passe-partout- antwoorden En een tweede punt: de anders denkende is niet zo vreemd en anders als wy vel denken. Gods heiishandeien Codsdiensfreservaat? Mr. Boekraad: A mbtenaren verrast en bezorgd In Dordrecht ÉÊi Bij Echt (L.) Poststukken verkeerd bezorgd: grote schade Onrustige Zenuwen? De scheidende algemene voorzitter, mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, had in z(jn jaarrede het thema al benaderd, door citerend, mediterend j en tastend een aantal vraagpunten te formuleren, waaruit we slechts een greep kunnen doen. Hoe kunnen wij ons Christendom aan bieden in levensvormen, die eigen zijn, althans niet vreemd z(jn aan onze he dendaagse culturen? Christen-zijn kan toch immers niet de neiging vertonen ons van ons mens-zijn te bevreemden. Anderzijds: hoe beïnvloeden wij onze cultuur zodanig, dat deze niet de ten denties met zich brengt om van ge loofsbeleving van de dienst aan God te vervreemden? Zou het Concilie, een heilig, door de H. Geest geleid gebeuren, dat in zijn plechtigheden ook wil ztyn een eerbe toon aan God (zou dit niet kunnen in de vorm van een rouw- en boetebetoon en niet plechtstatig met alle uiterlijke pompa?) niet kunnen zijn een geheel open zich tot de wereld wenden, niet anderen veroordelend, niet ingaande op dwalingen, niet dogmatisch verder de- finiërend, maar zuiver ruimte schep pend, niet in strakke uniformiteit maar in pluriformiteit, bevrijdend van presti ge en uiterlijk aanzien, maar diep gaand in deemoed, nederigheid en ar moede, vertrouwend op de zaligspre kingen van Christus, de gehele Kerk in beweging doende komen, deze zui verend en juist zo doen zien, dat de boodschap van Christus door Zijn Kerk is een blijde boodschap? Hebben we in het verleden in onze katholieke kerk het gesprek met de an der niet te zeer als een gesprek tot de ander gevoerd; waren we niet te zeer bevooroordeeld in de afwijzing van wat de ander te zeggen had. Het lijkt mij, dat een anti-houding geheel uitgeban nen zou moeten worden. Is het immers niet zo, dat de H. Geest werkt waar Hij wil, dus ook bjj ongelovigen? Zou onze grondhouding niet veeleer er een moéten worden van luisteren dan van „leren"? Een ander punt: de dialoog tussen hiërarchie en leken in onze Kerk, die naar de mening van mr. Van Voorst broodnodig is. Grondvragen zijn hierbij: Welke rol behoren naar gegevens van de Heilsopenbaring de hiërar chie en de leek te spelen? Welke is de rol in deze concrete wereld, in kerk staat, maatschappij en cultuur? Tenslotte het missiewerk, dat een fundamenteel andere aanpak vereist. Geen enkel land, geen enkele Kerk kan het vraagstuk van de hulpverlening aan technisch achtergebleven landen meer aan. Zou het niet zo moeten wor den. dat de Kerken, het Evangelie ver kondigend door te bidden en te wer ken, in de nood van ontwikkelingslan den slechts present zouden moeten zijn vanuit kleinere gemeenschappen, daar bij de technische hulp overlatend aan de V.N., een nieuw monnikendom vor- mend als de broeders van Taizé of de Benedictijnen van Toumliline? Prof. Snijders ging op al deze vragen niet rechtstreeks in, maar zijr betoog raakte toch vele van deze punten aan. I HU begon met het citeren van een rap port, dat een „Mars-socioloog" zou kunnen uitbrengen over de katholieken en de Kerk. Daarbij kwam de katho liek uit dé bus als een noga! kleur loos lid van de stabiele middenmoot van de maatschappij, alleen opval'end door enkele merkwaardige, vrg opper vlakkige gewoonten; en de Kerk als een imposant, maar nogal bizar instituut dat ongetwijfeld Ideële waarden beli chaamt, doch in vormen die te hoekig zijn om aantrekkelijk en te traditiona I listisch om efficiënt te zijn. Maar wij zijn geen buitenstaanders I wij zijn leden en We hebben keus uit drie conclusies: er 'een punt achter te zetten; erbij te blijven omdat we er nu eenmaal bijhoren en trouw willen I blijven; of erbij blijven omdat We er bij willen horen, niet uit sympathie voor onze mede-christenen, niet .1 it be wondering voo-r de prestaties van de Kerk, maar omdat we geloven In C tus. Maar dan worden we nog des te nadrukkelijker geconfronteerd met net povere tafereel en dringt zich de vraag op: hoe komt het dat het Licht van I Christus zo mat geworden is; dat Zijn liefde zo weinig meer op gang brengt? Prof. Snijders kwam tot drie hoofd oorzaken. Het licht is terechtgekomen 'onder de korenmaat van Europa, net christendom dat gepredikt wordt in een I Europese godsdienst. Wat staat ons ri ders te doen dan de franjes en balllast der eeuwen af te schudden: de dode taal van Rome, de holle frases van het Byzantinisme, de aflaatpraktijk van de Middeleeuwen, de dogmatische formu les van de contra-reformatie, de apolo getiek van 1900, de maatschappijleer van 1925 en de kunstvormen van alle verleden tijden? De tweede oorzaak is het harnas van institutionalisering en centralisering, dat wij het Lichaam van Christus heb ben aangedaan. En tenslotte is er het feit van ..de profs en de amateurs": er is een kleine groep priesters en re ligieuzen die op de roep van Christus duidelijk ..ja" geantwoord hebben en een andere hoofdbezigheid hebben, massa van .amateurs" die iets bin nensmonds gemompeld hebben en Maar onze maatschappij is doof voor ambtelijke prediking, zij hunkert naar een persoonlijk gesprek. Zijn betoog plaatsend op het gestel de thema merkte prof. Snyders op, dat eerlijkheid een eerste voorwaarde is voor de ontmoeting met de ander. Wij kunnen niet eerlijk staan tegenover an deren, als wij niet eerlijk s^aan tegen over onszelf. Er blijft juist bij ons vaak zoveel onuitgesproken, besloten binnen de kamer van ons huis of ons hart. En het is daarom geen wonder, dat men de katholiek, en met name de ka tholieke intellectueel, soms maar balf vertrouwt of au sérieux neemt, zowel binnen als buiten de kerk. De anders denkende collega vindt het maar vreemd, dat dezelfde mond het credo zingt en college geeft. En men ont komt soms niet aan de indruk, dat er ook in de kerk figuren zijn die er zo over denken. Het is daarom beslist noodzakelijk, dat we met onzelf in het reine komen vóór we de dialoog met de ander beginnen. Wij zullen voor ande ren, maar eerst voor onszelf waar moeten maken, dat men gelovig en in tellectueel beide kan zijn zonder in een an beide opzichten halfslachtig te wor den. Dit is de grote taak van de ka tholieke intellectueel, want er is nau welijks iets waaraan de wereld en de kerk vandaag sterker behoefte hebben dan aan de integratie van werkelijk ge loof en volbloed intellectualiteit." De laatste stelling nader uitwerkend, constateerde prof. Snijders, dat met de rationaliteit van de westerse cultuur het rationalisme geëxporteerd wordt. Daarbij komt, dat een belangrijk deel van de traditonele geloofsinhouden zo zeer tot bijgeloof vervallen is, dat ook voor de religieuze mens een verzoening van het oude geloof en de nieuwe ra tionaliteit nauwelijks mogelijk schijnt. Ligt hier niet een uitdaging aan de ka tholieke intellectueel, voor wie geloof en wetenschap, religiositeit cn rationa liteit geen principiële tegenstellingen vormen en die daarmee een denkwijze bezit, die de oplossing/ kan betekenen voor het meest pijnlijke conflict, dat in onze tijd de anima naturaliter Chris tiana, de in wezen godsdienstige mens, ,-erscheurt? De dialoog met de anderen zal ge voerd moeten worden door gelovige mensen, waarbij de tegenstelling tus sen clerus en leek overwonnen moet worden. Dat betekent, dat de priester minder vakman en meer mens, de leek minder wereldling en meer gelovige zal moeten worden. Dê priester zal zp onvervangbare sacramentele rol ptot- ten behouden, maar hij zal werkelyk e^en „mensenzoon" moeten zijn. In de zondagmiddagbijeenkomst doorbrak de vice-voorzittef van het dagelijks bestuur, ir. H. Post, het vastgestelde programma om hulde te betuigen aan de algemene voorzit ter, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, niet omdat hij aftreedt „daarover moet de algemene verga' dering nog beslissen" -maar omdat Inj als voorzitter zijn koperen jubi leum gepasseerd is. Adelbert is groot gemaakt door Van Voorst; een man aan wie behalve een autocoureur een vaktheoloog verloren is gegaan. HU heeft het elan dat helaas zoveel christenen missen. Ir Post bood hem namens alle af delingen enkele clubfeauteuils aan en sprak de hoop uit, dat Adelbert hem nog op een ot andere manier zal kun- neip binden. Mr. Van Voorst „dankbaar dat ik uw voorzitter heb mogen zijn" gay vervolgens het woord aan mgr W. Bekkers, die, na zijn bisschoppelyk woord tijdens de H. Mis, de vergade ring wilde toespreken „als christen Mgr. Bekkers herinnerde aan de tyd dat men, sprekend over de Kerk, het niet nodig vond, te preciseren: het gin,, dan over de hiërarchische Kerk een Kerk die aldus tot geraamte werd Uit gebeend. We lopen niet meer over van belangstelling voor een Kerk met gebo den en voorschriften; misschien is de accentverschuiving nu en dan wel wat radicaal: als de bisschoppen iets stel len kan het de volgende dag onder het gelovige volk aardig pruttelen; het kan dan lijken op een gezin met ouder wor dende kinderen, waar met recht de dia loog een groot goed wordt geacht, maar zo groet, dat het recht en de plicht van de vader om zo nu en dan een monoloog af te steken, met wordt erkend De democratisering van de Kerk zal nooit zover gaan, dat de hiërarchie slechts byzaak wordt. Dat doet niets af aan de zaak, dat het bij zonder verblijdend is, dat we ^grip krijgen vóór nuanceringen in het begrip Kerk en dat met name de Kerk, begre pen als een gemeenschap, met als we zenselement het zyn tot de andei om Christus' wil, werkelijkheid gaat wor den, waartoe de bezinning en het den ken in St. Adelbert zoveel hebben by- gedragen. Enkele gedachten uitwerkend over dat „tot de amlcr zUn'N zei mgr. Bek kers, (lat de ander te eigen, te onher haalbaar is, dan dat een ander antwoord dan dat van hemzelf verantwoord zou zijn. De Kerk geeft richtlijnen en beginselen, maar het geloofsbesef van de moderne mens karakteriseert hem als een zoekende mens, die leeft in een gedifferentieerde wereld, zodat passe- partout-antwoorden uit den boze zijn. Mgr. Bekkers betoogde, dat wij chris tenen in de wereld, met haar materie en techniek, niet de taak hebben het aardse de rug toe te keren, maar het te aanvaarden als gegeven met de op dracht dat alles met de verlossings- gedaeh'e op één niveau te brengen. raakt ook hem, actief en passief; al is hy misschien niet volledig broer of zus ter in Christus, in ieder geval neef ol nicht. Het christendom bezit de waarheid, maar de christenen? Onze traditie, ons doorgeven, is vaak armoedig. We moeten laten zien dat gave en opgave hand in hand gaan. Als we samen chris tenen zijn, stellen we niet de vraag van de competentie, maar van de presentie en de liefde, aldus mgr. Bekkers. Prof. dr. A. A. Dondeyne gaf het the ma van de Landdag een filosofische en theologische verantwoording. De ver- bondonheid met anderen behoort tot het wezen van de christen. Maar die verbondenheid krijgt op het ogenblik een heel nieuwe inhoud en betekenis, doordat de grote veranderingen in de wereld de eenwording van die wereld eisen. Ons samenzijn met de ander wij zigt zich. De eenwording wijzigt ons mit-sein als situatie we leven in een geestelijk gemengde, open wereld én als opgave het naar voren treden van grote ethische waarden, zoals de solidariteit, is een van de grote ken merken van onze tijd maar de eenheid van de wereld heeft ook wijziging ge bracht in het meest specifiek mense lijke in de mens: de openheid voor de waarheid. De waarheid wordt ervaren als het tot een breder opvatting van de waar heid, die meer ten volle waarheid is, als ze persoonlijk aanvaard wordt. In zicht, vrijheid en persoonlijke instem ming èn de dialoog horen tot het we zen van de waarheid. De eenwording is een uitnodiging om het wezen van het christendom nog meer openbaar te maken. Meer concreet is o.a. de vraag: Is onze aanwezigheid in de wereld van van daag wel effectief genoeg, leven we niet teveel naastdie wereld als in een goedsdienstreservaat in een ontkerstende samenleving? De reactie van de katholieke gemeen schap op drie grote gebeurtenissen: de ontwikkeling van de moderne weten schap, de afbraak van het ancien re gime en dc sociale doorbraak in de tweede helft van de vorige eeu. is ge reserveerd en traag, meer op het ver leden dan op de toekomst gericht ge weest. Er is traagheid en apartheid, maar christen zijn is zich tonen. Het ergste wat het christendom kan treffen is, dat het in onze veranderende we reld de indruk wekt, uit de tijd te zjjn. Maar Indien we meer nadruk leggen op ons verbonden z(jn met de anderen, op het niet-anders zijn, komen we dan niet in een verwaterd christendom te recht, een christendom dat zich niet meer durft te tonen zoals het is: an ders dan het andere? Zijn we dus niet in een impasse? Hoe kunnen we het anders-zl,jn van 011s christen-zijn ver zoenen et 't niet-anders zijn? Hoe kunnen we ons medemens-zijn als chris ten doordenken en beleven? Bestaat er een oplossing voor deze paradox? Het is, aldus prof. Dondeyne, geen hoekige, logische, steriele tegenstelling, maar een dialectische, existentiële en dus vrucht bare. Het is een tege'nstelling, waar van de twee termen elkaar nodig heb ben, omdat ze in een hogere synthese zijn opgenomen. Het antwoord is de idee van de boodschap, liet Christendom als de blyde heilsboodschap. De idee, dat het Christendom niet alleen de heils werken verkondigt, maar ook, door de verkondiging, aanwezig stelt. In de idee van het Evangelie, de heilsboodschap, zijn drie grondgedach ten vervat: de idee van de verlossende aanwezigheid Gods in de wereld; de idee van bemiddeling door mensen en de idee van de Kerk als groep van men sen die een functie vervult in het ge heel, Het christendom aldus gezien is geen metafysische theorie, een goed opge steld ideeëncomplex naast een ander; evenmin een historische ideologie als het Marxisme: evenmin een magische realiteit. Het is een religieuze heils boodschap in de dienst van het heils werk van God, de God Die Zijn Geest, door bemiddeling van historische men sen, van een groep, brengt tot heili ging en verlossing van het hele mens dom. Het christendom is openheid voor God en voor het universele mensdom: gesprek met God en met de wereld; Liefde Gods en naastenliefde; een band met God en verbondenheid met de an deren. Het komt er vooral op aan, het boodschapkarakter te bewaren, te ge tuigen. Voorzitter Van Voorst deed in zijn slotwoord geen poging, e?n synthese te geven van hetgeen door de inleiders ontwikkeld was. Hy sprak alleen de hoop uit, dat de ontwikkelde gedachten die in het orgaan van Adelbert ge publiceerd zullen worden bij de leden zullen mogen doorwerken. HOLLANDIA. 2 okt. (ANP) Tien leden van de Nieuw-Guinea-Raad heb ben zaterdag de voorzitter verzocht de Raad in buitengewone zitting bijeen te roepen ter bespreking van de inhoud van de rede, die minister Luns in de V.N.-assemblce heeft gehouden. In antwoord op de vraag' boe hij dacht over de kwestie van Internationa le ambtenaren voor Nieuw-Guinea zo als minister Luns in de V.N. voorstelde, heeft mr. Boekraad van de Algemene R.K. Ambtenarenvereniging in Nieuw- Guinea verklaard dat hy bijzonder ver rast was over de gedachte en dRt hy tevens bezorgd is. Door internationali sering van de ambtenaren komt het hele probleem van overleg over het bystandkorps in een bijzonder zwak licht te staan en de beoogde maatrege len komen in de lucht te hangen. Hy ei onmiddellijk na het vernemen van het nieuws stappen te hebben ondernomen bij de AR.KA in Nederland. (Op de zit ting van het georganiseerd overleg is de kwestie ter sprake gebracht.) DORDRECHT, 2 okt. Een 20-jarige arrestant uit Den Haag, die sinds enige tyd in het Huis van Bewaring aan de Doelstraat alhier in voorarrest zat op verdenking van bromfietsdiefstal heeft kans gezien te ontvluchten. De jongeman werd met andere gedeti neerden gelucht op de binnenplaats van het Huis van Bewaring, die aan twee zijden van de openbare weg geschei den wordt door een ongeveer v(jf meter hoge muur. Voor de bewakers er erg In hadden, slaagde h(j erin zich tegen deze op te werken en er overheen te komen. Enkele wandelaars zagen hem van de muur op de straat springen en langs de hoofdingang van het Huis van Bewaring de Doelstraat uit hollen. Onmiddellijk werd de achtervolging ingezet en de po litie gealarmeerd, die patrouillewa gens uitzond en bij de uitgangen van de stad posten uitzette. Tot gisteravond had het speuren geen resultaat opge leverd. De jongeman is een oude be kende van de justitie. V'-V> (Advertentie) prijs per fles f. 6,7*0 VIEUX AMSTERDAM, 8 okt. - De technisch hoofdambtenaar van het ministerie van Defensie, de heer F. H. van der Putten uit Bussum, heeft bij de Raad voor de journalistiek een klacht Ingediend tegen het Algemeen Dagblad wegens een pu blikatie In dit dagblad op zaterdag. In die publikatie doel het Algemeen Dagblad het ten onrechte voorkomen, zo stelt de heer Van der Putten in zijn be zwaarschrift. alsof hem een interview is afgenomen omtrent dc malversaties enzo voorts, die zich in het voormalige K.N.I.L. hebben voorgedaan. Het blad spreekt over hoogverraad waaraan Nederland se officieren zich zouden hebben schul dig gemaakt. De heer Van der Putten heeft ons medegedeeld, dat hij het Alge meen Dagblad geen interview ter publi katie heeft toegestaan en dat hij „der halve geen enkele verantwoordelijkheid voor de algehele juistheid van dergelijke zonder enig medeweten van hem of zijn raadsman tot stand gnomen publikaties" neemt. DE KWAKEL, 2 okt. Zaterdagmid dag was de Ll-jarige C. Meijer op het tuinland van L. Hogebooin alhier aan het werk toen hy plotseling onwel werd en kort daarna overleed. Nadat hij omStaanders gezegd had, dat hij zich niet goed voelde toen hjj uit een kopje water had gedronken, raakte lijj bewusteloos. Hy overleed een kwartier later. Een onmlddeliyk ontbo den geneesheer kon slechts de dood door vergiftiging constateren. Het poli tieonderzoek wees uit, dat het kopje met het zware parathyon-vergif in aan raking was geweest. Het was vermoede lijk met regenwater gevuld, het water dat de heer Meijer had gedronken. INNSBRUCK, 2 okt. (Reuter) Het tien meter hoge bronzen standbeeld van de Oostenrykse vrijheidsheld Andreas Hofer op de berg Isel boven Inns bruck is gisteren opgeblazen. Volgens de politie is dit kennelUk met politieke motieven gedaan. Holer werd in 1810 te Mantua doodge schoten als leider van de Troolse vrij heidsstrijd tegen Napoleon. I TILBURG, 2 okt. Zaterdag zUn twee magazijnen en de daarin opgeslagen textielvoorraden van de N.V. Wollen- stoffenfabriek Swagemakers Caesar, aan het Wilhelminapark, in vlammen opge gaan. De schade aan gebouwen en textielgrondstoffen bedraagt vermoede lijk wel een half miljoen gulden. Het bedryf was verzekerd. De oorzaak is niet bekend. Terstond na de melding rukte de brandweer met groot materieel uit. De vuurhaard bleek moeilijk te be palen, zodat werd besloten het vuur in te sluiten. Van vier zjiden werden enorme hoeveelheden water op de vlammen geworpen. Deze waren door de hevige rookontwikkeling nauwe lijks zichtbaar. Zwarte en vuilgele rookwolken sloegen uit de ramen en de daken van het zeventig meter lange gebouwencomplex, dat drie ver diepingen telde. Kilometers ver van de brand werd het verkeer in de straten gehinderd door de neerslaan de rook. Steeds meer materiaal moest In de Strijd worden geworpen. Na een uur sloegen de vlammen uit het laagst-ge- legcn platte dak. Een kwartier later tonci ook het dak in lichterlaaie. Intus sen wac ook de brandweer uit 's-Her- togenbosch verschenen. Uit niet minder dan 36 slangen werd toen het water in de vuurzee gespoten. Tóen de daken het eenmaal hadden begeven kon de brand weer, die geruime tyd gebruik had moe ten maken van roókmaskers, melden dat zy het vuur meester was. Het na- blussingswerk heeft nog veel tijd en in spanning geverd. In de magazijnen was een voorraad opgeslagen voor twee maanden, be staande uit wol, kunstwol, mohair, ge verfde en ongeverfde garens. Door liet verloren gaan van de voorraden zal de fabriek waar 300 mensen werken, een week stagnatie hebben. OUDEWATER, 2 okt. Gisteravond is brand uitgebroken in een dubbel woonhuis aan de provinciale weg Gou- da-Utrecht in de gemeente Hoenkoop. Het huis, dat een rieten dak had, was binnen het half uur volledig uitgebrand. Twee gezinnen, in totaal zes personen, zyn dakloos geworden. Van beide gezinnen werd de inboedel, op enkele stukken na, volledig verwoest. De oorzaak is nog niet bekend. Ook de grootte van de aangerichte schade is flog niet vastgesteld. BARNEVELD, 2 okt. Zaterdag is op de rijksweg Amersioort-Apeldoorn, ter hoogte van de kruising met (1e weg Nljkerk-Barneveld, een kleine personen auto frontaal in botsing gekomen met een vrachtauto. Vier inzittenden, het echtpaar Bruns-de Vries uit Overveen en twee dochters, resp. achttien en vijf tien jaar, zijn daarbij ernstig gewond. De heer H. Bruns (48) is inmiddels over leden. Mevr. Bruns en haar dochters worden In ziekenhuizen in Amersfoort verpleegd. Doordat dc botsing niet tydig werd op merkt door de bestuurders van achterop komende wagens ontstond er een ket tingbotsing waarby zeven auto's waren betrokken. Omtrent de toedracht is het volgende vastgesteld. Een uit de richting Apeldoorn komen de personenauto, bestuurd door de heer B. uit Barneveld, wilde rechtsaf een in rit inrijden, Hy was echter te ver door gereden. Toen hij achteruit reed, kwam hij in botsing met een eveneens uit de richting Apeldoorn komende personen auto. D auto's, die licht beschadigd wa ren, bleven op de weg staan in af wachting van de komst van dc politic. Omwonenden hadden inmiddels een ro de lamp ter waarschuwing op de weg geplaatst. Ondanks dit licht reed een vrachtauto, bestuurd door een Spakenburgsc vishan delaar met grote snelheid door. Dc vrachtauto botste eerst op de twee per sonenauto's en vervolgens frontnal tegen de uit de richting Amersfoort komende personenauto van de heer Bruns uit Overveen. Deze wagen werd volkomen vernield. De inzittenden werden ernstig gewond overgebracht naar het St. Eli- zabeth-zlekenhuis in Amersfoort. Een van de twee personenauto's werd door de botsing van de weg geslingerd en kwam in een sloot terecht. Binnen het half uur na deze botsing deed zich ter plaatse nog een kettingbotsing voor, waarbij zeven auto's zwaar werden be schadigd. Enkele personen liepen hier- by lichte verwondingen op. Zij zijn eveneens overgebracht naar het St. Ell- zabeth-ziekenhuis. De chauffeur van de vrachtauto, die op het politiebureau in Barneveld is verhoord, kon later naar zijn woonplaats Spakenburg terugkeren. By de kettingbotsing is een caravan van de heer H. Laarman uit Wolfsburg (Duitsland) vernield. ROTTERDAM, 2 okt. Een dode cn vyf gewonden was de trieste balans van een ernstig verkeersongeluk, dat gis teravond gebeurde op rijksweg 13 van Den Haag naar Rotterdam, ter hoogte van het viaduct bU de luchthaven Rot terdam. Een kleine personenauto met een snel beid van ruim 120 km. per uur in do richting Rotterdam raasde op de uitër ste linker rijstrook, De bestuurster, de 53-.iarige sociaal werkster mej. H. W. Broeklïoff uit de I Saftlevestraat alhier, verloor de macht over haar stuur, toen zij volgens haar eigen verklaring proest Uitwijken voor een voor haar rydende wagen. Het wagentje schoot over de middenberm, ramde een paaltje en zeilde vervolgens door de lucht om neer te ploffen op de voorzyde van een Tau- nus-personenwagen, die in de richting Delft reed. De volkswagen belandde op de par- keerstrook, de wielen nog als dol door draaiend. Automobilisten bevryden de er onder liggende mej. C. L. M. Schreuder (58) eveneens uit de Saftlevestraat, me de-inzittende van het autootje. Zy was uit. de wagen geslingerd, welke vervol gens op haar viel. Zij was zo ernstig ge wond, dat zij vrywei onmiddellyk over leed. Mej. Broekhoff liep slechts cniflS sehaafwondjes en 'n lichte hersenschud ding op. Zy kon na behandeling in het Dljkzigtziekenhuis weer naar huis gaan. De bestuurder van de aangereden wa gen. de 32-jarige typograaf .G de Jong uit Delft, raakte bekneld tussen de bank en het ontzette dashboard en moest door personeel van de ziekenwagens bevryd NAA'.DWIJK, 2 okt. Een man in tamelijk benevelde toestand heeft zich in de nacht van zaterdag op zondag jij de politie in Maassluis aangegeven, na dat hij in een bus eeu medepassagier met een mes in de borst had gestoken. Deze medepassagier, de heer J. V. was in de laatste WSM-bus var Den Haag op weg naar zijn woonplaats, toen hij bij een geanimeerd doch wat verward gesprek, plotseling de steek kreeg. De bloedende reiziger is door een me dicus uit Naaldwijk behandeld en daar na naar een ziekenhuis in Den Haag ge bracht. De messteker reisde rustig ver der met de bus naar Maassluis en meld de zich daar bi) de politie. worden. Hy had o.a. een gebroken lin kerbeen cn rechterarm Zijn 30-jarige echtgenote en twee zoontjes, resp. ach' en zes jaar, werden minder ernstig ge-/ wond. Eerst enkele uren na de botsing kon de rijksweg worden vrygegeven en kwam aan de stagnatie een einde, GROESBEEK, 2 okt. Zondagavond zjjn op de verkeersweg Nymegen-Groes beek twee personenauto's frontaal met elkaar in hotsing gekomen, waardoor zes personen, van wie twee zeer ernstig, werden gewond. Z(j allen zyn overge bracht naar het Sint CaniBlus-ziekenhuis in Nijmegen. Het ongeluk gebeurde, toon de auto, bestuurd door de lieer W. W. uit Nijme gen, by het links afslaan verzuimde voorrang te verlenen aan een auto uit tegenovergestelde richting. Beide wa gens werden aan de voorzyde geheel 'ingedrukt. LEERDAM, 2 okt. Gisteravond i.s de 59-jarige meelhandelaar A. I-Cruyt uit Leerdam, toen hy met zyn fiets de pro vinciale weg aldaar overstak, door een personenauto gegrepen. De heer Kruyt, die ongehuwd was, overleed op weg naar het ziekenhuis. MAASTRICHT, 2 okt. Zaterdaga vond is de 36-jarige grondwerker P. Seuntjes bij een val van een bromfiets zo ongelukkig terechtgekomen, dat hij met een zware hersenschudding naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. Daar is hy overleden. DEN BOSCH, 2 okt. Zaterdagmor gen is het zevenjarige Ambonese meis je A. Taibutu in de Boslaan in Vught door een aanhangwagen overreden en op slag gedood. Zij reed achterop dc (iets naar school. Juist toen een tractor met aanhangwagen passeerde, verloor de fietser de macht over het stuur. Het meisje viel voor de wielen van de aan hangwagen. EMMELOORD, 2 okt. De 40-jarige buschauffeur J. Brouwer uit Kampen is, toen hij by de Bomenweg de Kamper- weg wilde oversteken, door een perso nenauto, komende Uit de richting Em- meloord aangereden. B. werd op slag gedood. Hy laat een vrouw en twee kan- deren achter. Bij de kettingbotsing in Barneveld werd zaterdag een kleine personenauto zo ernstig beschadigd, dat de vier inzit tenden zwaar gewond naar een zie kenhuis moesten worden gebracht. Een van hen is later overleden. ZEIST, De 34-jarige mevr. M. Floor Methorst uit Maartensdijk is hier za terdagavond om het leven gekomen bij een verkeersongeluk op de Wouden- bergseweg. De personenauto waarin zij was gezeten en die werd bestuurd door haar echtgenoot, kwam ter hoogte van de uitrit van het herstellingsoord „Son- nehaert" in botsing met een trekker met oplegger, waarna de auto over de kop sloeg en in de berm van de weg belandde. ECHT, 2 okt. Gistermiddag is een olietanker, de „PAM 6" uit Utrecht op het Julianaknnaal bij Echt (Zuid- Limburg) in brand gevlogen. Het ge vaar voor ontploffing is lang aanwezig geweest. Het binnenschip is gedeelte lijk uitgebrand. Aanzienlijke schade is ontstaan. Het schip, dat op weg was van Per- nis naar Maastricht, kreeg een lek in de verwarmingsinstallatie Tn de machi nekamer. Hierdoor is de brand ontstaan. Ruim drie uur is men met blussen be zig geweest. Ook de Roermondse brand weer was uitgerukt met koolzuurschuim- blussers. Het schip was verzekerd. ASSEN, 2 okt. Dc organisatoren Van het propagandacentrum vakantieland" hebben bij de „Drente- mH directeur- generaal van de PTT een verzoek in gediend om door de postale recherche, een onderzoek te doen instellen naar de oorzaak van het, verkeerd bezorgen van poststukken, (lie geadresseerd wa ren aan dit propagandacentrum. Door dit verkeerd bezorgen is het centrum in grote moeilykheden geraakt en heeft het grote schade geleden, zo verklaren de organisatoren. De directeur-generaal der PTT heeft een onderzoek toegezegd. (Advertentie) Mijnhardt's Zenuwtabletten c volgende maand vertrek ik naar Khartoem om daar mee te helpen aan de voorbereidingen van de bouw van 110.000 scholen in de Afrikaanse landen." Uit deze woorden van de heer H. O. Eek- hardt, dipt. ing. is af te leiden met welke opmerkelijke op dracht deze 37-jarige bouwkun dige, die in de loop van de tien jaar dat hij aan het Rotterdamse Bouwcentrum is verbonden veel theoretische studies heeft ver richt op het gebied van functio nele vraagstukken en de pro grammering bij de bouw van zie kenhuizen, winkels, woningen en scholen, thans is belast. Op verzoek van de Unesco gaat ons land assisteren bij de uitvoering van een plan voor het bouwen van 110.000 scholen in Afrika. Daartoe zal te Khartoem een regionaal centrum wordeit ingericht voor de planning van deze gigantische hoeveelheid on derwijsinstellingen, variërend van kleuterscholen tot middel bare en kweekscholen. Het Bouwcentrum kreeg het verzoek behalve door documentatie ook hulp te verlenen door het uit zenden van deskundigen en door een cursus van drie maanden in Rotterdam te beleggen ten be hoeve van de Afrikaanse archi tecten, die mei de uitvoering van de plannen belast zullen worden. De Nederlandse regering heeft een bedrag van 110.000 gulden beschikbaar gesteld voor het noodfonds voor Afrika. Men heeft bcareven dat scholenvraagstuk van fundamenteel belang Is voor de volksontwikkeling. De heer Eckhardt zal nu, tezamen ™et andere buitenlandse deskundigen adviseren bij de programmering van aeze scholenbouw voor de komende eeuw. Hij is zich wel bewust van ae betang- rlikheid van dit werk. „Vergeet u niet, dat elke gulden per school, die daar verkeerd berekend wordt, in werkelijkheid met 110.000 vermenigvuldigd moet worden." Het is voor het eerst, dat het Bouwcentrum een dergelijke opdracht kreeg en dat in Rotterdam een cursus zal ontwikkeld worden, naast de reeds bestaande internationale cursussen, speciaal voor het Afrikaanse scholenprogram. Deze zal bestaan uit een maand zware theorie en twee maanden praktijk. Vooral de studie van de typen scholen, ook al in ver band met de klimdtologische omstandigheden, betekent hierbij een com plicerende factor. De heer Eckhardt gelooft niet. dat de planning, die in Khartoem wordt voorbereid, bij de uitvoerende architecten op weerstand zal stuiten. Tijdens le algemene conferentie van Afrikaanse landen vorig jaar, in Addis Abeba gehouden, zijn alle landen het er over eens geworden, dat men centraal de wholenbouw moest voorbereiden. Men heeft, dus zelf een dergelijk bureau lewild Er zal wel voor gewaakt moeten worden, dat er scholen gaan ver rijzen, die als een soort nationaal monument bedoeld zijn. Uitgaande van dc werkwijze, die het Bouwcentrum in de loop der jaren op dit punt heeft ontwikkeld, zal hiervan geen sprake kunnen zijn. Nu de Unesco geïmpo neerd is geraakt door deze methodiek, die ook in de Nederlandse bouw wereld al veel resultaat heeft afgeworpen, kan de rijke ervaring van dit Instituut, dat deskundigheid en nzicht op zo veel gebieden heeft gecon centreerd, ten goede komen aan de jonge Afrikaanse landen. Het is be grijpelijk, dat zowel bij het Bouwcentrum als bij de heer Eckhardt per soonlijk veel voldoening en nauwelijks verborgen trots bestaat over déze erkenning.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4