Mr. Bot noemt Nieuw Guinea- voorstellen realistisch Regering en critici dichter elkaar dan men denkt TARA SINGH EET WEER Pax Christi géén anti militaristische actie OPGERUIMD STAAT KETJES m Streven naar één Europees cultuurbeleid Meer bekendheid Nederlandse prestaties in België gewenst „LEEF JE LEVEN", THEMA VOOR KOMEND SEIZOEN Mgr. Hendriksen„Uitgroeien tot persoonlijkheden Populaire platengala een aantrekkelijk feest m. Edisons uitgereikt door puntige Wim Sonne veld OP VERGADERING IN ST.-OEDENRODE K VP-jongeren veroordelen „defaitisme" Splitsing aandelen Unilever n.v. COUPURES VAN f 20 Slimme voorzieningen KARDINAAL ALFRINK Vredeskrachten in de Kerk moeten op wereldgebeuren invloed hebben 1 ÏÖB i A9; Mr. H. Reinink op A.N.V.-congres Politie arresteert ontvluchte psychopaat Dure show-avond in Kurhaus bij Geen eenzijdige actie tegen atoomwapenen Gezamenlijk radio- en t.v.-programma? Appèl van kath. jonge middenstand Liftend langs de weg Benoemingen bisdom Haarlem Rotterdam V B MAANDAG 2 OKTOBER 1961 PAGINA (Van een verslaggever) ST. OEDENRODE, 30 sept. De staatssecretaris van Binnen landse Zaken, mr. Th. H. Bot, heeft er zaterdag voor gepleit de nieuwe voorstellen inzake weste lijk Nieuw-Guinea, die de Neder landse regering aan de Verenigde Naties heeft voorgelegd, niet controversieel te zien. Hij zei, dat er met betrekking tot de kwestie Nieuw-Guinea meer affiniteit be staat tussen de regering en haar critici dan men denkt. De staats secretaris sprak op een bijeen komst in St. Oedenrode, die was georganiseerd door de Kringjon gerengroep van de K.V.P. in de rijkskieskring Den Bosch. Hij zei, dat uit de Nederlandse voorstel len in de V.N. blijkt, dat de rege ring ten aanzien van de toekom stige oplossing van het vraagstuk een volledige openheid aan de dag legt. Zij bewijzen ook aan de bui tenwereld, dat Nederland geen belang hecht aan het handhaven van machtsposities, dat het bereid is tot terugtreden, of, zoals de staatssecretaris in dit milieu wel ei c' meende te kunnen zeggen, tot onthechting. Gekozen moment h n .b V v c d s fi C h a n d k k d v b V rr I nl ri H P< ki ei Ui to VI d< vl Ir rti zi lii w d t< n bl bi v< w K tv ni P< li< O? Cl d< AMRITSAR, 2 okt. (Rtr.) Tara Singh, de "6-jarige leider van de Sikhs die ijvert voor de instelling van een af zonderlijke staat voor Pendjabi-spreken- den, heeft gisteren besloten zijn honger staking, die hy op 15 augustus begon om zyn streven kracht by te zetten, te be ëindigen. De Indische regering had hem verzekerd, dat een onderzoek zal wor den ingesteld naar zijn klachten over discriminatie tegen de Sikhs. De Sikhleider, die had gedreigd tot de dood te zullen vasten, heeft de afgelo pen 48 dagen alleen water en wat zout gebruikt. Artsen achtten zijn toestand zeer ernstig. Intussen hebben ongeveer 150 Indi sche leiders, onder voorzitterschap van premier Nehroe besloten een .Natio naal comité voor de integratie" in te stellen. De leiders hebben in Nieuw-Del- hi gedurende vier dagen van gedachten gewisseld over middelen om de eenheid tussen de religieuze, regionale en taal groeperingen in Indië te bevorderen. AMSTERDAM, 2 okt. In aanslui ting op liet bericht dat aan een op 27 oktober a.s. te houden buitengewone algemene vergadering van Unilever Ltd. te Londen zal worden voorgesteld de gewone aandelen, thans elk groot één pond sterling nominaal, te splitsen in vier gewone aandelen elk groot vijf shilling nominaal, vernemen wij, dat er ook piannen bestaan om tot splitsing van de aandelen Unilever n.v. in Ne derland over te gaan. Voor aandelen Unilever n.v. moet immers in verband met de eventuele notering op de Newyorkse effecten beurs, toch een nieuwe noteringsrege- ling worden getroffen. Het lijkt waar schijnlijk dat dan evenals dit thans het geval is met de aandelen Kon. Olie, nu deze in Wall Street officieel zijn ge noteerd de nominale waarde van de certificaten van aandelen Unilever n.v., die thans 1000 en 100 bedraagt, zal worden gestel'" op £0. Dit laatste is echter uiteraard nog afhankelijk van hot verloop van de besprekingen met het beursbestuur in New York. Van onze Romeinse correspondent) In Formlngnana stond terzijde van de openbare lagere school een boschaadje lanke populieren. De dorpen aan de monden van de Po zijn arm en de vroedschap van For- mlg-.ana had zich ook dit jaar weer dagen het hoofd gebroken hoe de gapende wonde der tekorten ten- 'ninste hygiënisch te verbinden. Toen alle mogelijkheden van verdere inkomsten leken uitgeput, nam een waardig raadslid het woord en stelde voor de bomen bij de school te la ten kappen en het hout te gelde te maken. Alle beetjes helpen, tn de hete tijd hadden d kinderen toch vaka.ntle en de speelplaats won aan ruimte. Zoveel praktisch verstand maakte indruk en de populieren vielen ten offer aan het noeste stre ven het gemeenteprogram 1961-1962 ten uitvoer te brengen. En zo heeft het ruisend peppelbos daar naast de openbare school door zijn dood de verwerkelijking van een geliefd paedagogische punt op de rechterzijde van de begroting moge lijk gemaakt. Onder uitgaven stond vermeld: „Subsidie aan de boom- plantdag der kinderen van For- mignana." „tanto sottili Provredimenti, che a mezzo novembre Non giunge quel che tu d'ottobre fili." Zulke slimme voorzieningen, dat al om half november niet uitrukt, wat g' in oktober spint. Dante Vage vuur VI, 143/144. Het is een merkwaardig verschijn sel, dat de Nederlandse regering voor haar beleid keer op keer de instemming verwerft van de Staten-Generaal, maar dat zij er niet in slaagt de onrust weg te nemen, die door een luidruchtige buiten parlementaire activiteit gaande wordt gehouden. Mr. Bot zei dftt het een mis verstand is te menen, dat de Nederland se regering zich fanatiek en met oog kleppen op zou concentreren op de doe len die zij zich heeft gesteld, dat ze een extreem zelfbeschikkingsrecht voor de Papoea's zou najagen en een brede in formatie van de Papoea's onmogelijk zo maken. Het tegendeel is volgens de staatssecretaris waar. De regering streeft een redelijke en realistische op lossing na. zy heeft haar Nieuw-Guinea- beleid nauwkeurig afgewogen tegen de totaliteit van haar verantwoordelijkheid. In de brief, die ze in juli aan de Nieuw- Guinea Raad zond, heeft zij de grenzen van die verantwoordelijkheid aangeduid. In de voorstellen, die minister Luns thans heeft gelanceerd, wordt echter een bonafide toepassing van het zelfbeschik kingsrecht centraal gesteld. Een oplos sing van het geschil met Indonesië, die ten koste zou gaan van de Papoea's, wijst de Nederlandse regering af. Dat zou »r immers op neerkomen, dat er óver, niet dóór de Papoea's wordt be slist. De staatssecretaris stelde, dat de Papoea's door Nederland als het ware zijn meegenomen op een verre en avon tuurlijke reis en dat men de ervarin gen, die ze onderweg hebben opgedaan niet dan ten koste van ernstige moei lijkheden, mogelijk zelfs van bloed vergieten, kan verwaarlozen. Volgens mr. Bot zijn de spraakmakende Pa poea's tegen aansluiting van Nieuw- Guinea bij Indonesië; en dat is dan echt niet het gevolg van Nederlandse machinaties. Aan de indiening van de Nederlandse voorstellen in de VN is een uitvoerige consultatie voorafgegaan. Naar de in houd bieden zij haast onbegrensde mo gelijkheden voor een realistische oplos sing. Bij de lancering ervan hebben ook strategie en tactiek een rol gespeeld. De Nederlandse regering staan nabije en verwijderde doelstellingen voor ogen. Zij heeft rekening gehouden met het mo ment, waarop zij spreekt en optreedt. De onvoorwaardelijke solidariteit van de Aziatische en Afrikaanse landen met Indonesië maakt plaats voor een meer genuanceerd oordeel. De twaalf zoge naamde Brazzaville-landen hebben on langs een resolutie aanvaard, waarin het zelfbeschikkingsrecht van de Papoe a's wordt erkend. Op de conferentie van niet gebonden landen in Belgrado is naar het oordeel van mr. Bot duidelijk gebleken, dat zij de koloniale kwestie niet meer het voornaamste vraagstuk in de wereld vinden. Hij hoopt, dat de Azi atische en Afrikaanse landen de Neder landse voorstellen althans ,,the benefit of the doubt" zullen geven en hopelijk iets meer. En wat de VN betreft: men mag van deze organisatie verwachten, dat zij de hellerende mogendheden helpt, als die de zogenaamde dekolonisatie-resolutie, die de Algemene Vergadering op 14 de cember I960 heeft aangenomen, willen uitvoeren. De manier, waarop Neder land aan deze resolutie gevolg wil ge ven, is een noviteit. Het is de eerste maal, dat het Westen in het vraagstuk van de dekolonisatie het initiatief een en wel overeenkomstig de letter en geest van het haydvest. De voorzitter van de kringjongeren groep Den Bosch, de heer B. Hekkert, gaf in zijn openingswoord uiting aan de behoefte, die er in zijn kring bleek te bestaan, zich kritisch op te stellen te genover de ,,21 Nijmeegse hoogleraren", tegenover prof. Duynstee in het bijzon der, en tegenover de activiteiten van de zogenaamde groep-Rijkens. Enkele sprekers ter vergadering gewaagden in dit verband van een defaitistische in stelling". In een resolutie, die aan het slot van de vergadering werd aangeno men, wordt afkeuring uitgesproken o^er „groepen en personen", die de bilatera le oplossing (met Indonesië dus) voor staan. In de resolutie wordt daarentegen gro te waardering uitgesproken voor het be leid van de Nederlandse regering, die de realiteitszin heeft opgebracht de VN te willen betrekken in da toekenning van het zelfbeschikkingsredtf aan de Papoe a's en die aan deze Papoea's, ook weer onder garantie van de VN, de souverei- niteit over Westelijk Nieuw-Guinea wil overdragen. Dit laatste standpunt was kennelijk een der vruchten van de toe spraak van mr. Bot, want nog in juli had met name de KVP jongenrengroep St. Oedenrode verklaard: „De Verenig de Naties als zodanig zijn gedegradeerd tot een internationaal propagandaforum. Zij zijn niet bij uitstek geschikt het zelf beschikkingsrecht van een volk tot gel ding te brengen". Op voorstel van Frits M. Kirihio, die met drie andere Papoea's de vergade ring bijwoonde, werd in de resolutie als laatste punt opgenomen, dat Nederland zijn verplichtingen ten aanzien van de Papoea's ook dan onverkort dient na te komen, als onverhoopt de Nederlandse voorstellen in de VN niet de meerderhei van tweederde halen. HILVERSUM, 2 okt. De landelijke bestuursraad van de Pax Christl-bewe- ging is het afgelopen weekeinde bijeen geweest om zich te beraden over de eigenlijke doelstellingen van de bewe ging en de beste methoden om deze in een veranderende wereld te verwezen lijken. Kardinaal Alfrink, voorzitter van de Nederlandse afdeling, heeft zater dagavond 1 dens een openbare verga dering de Pax Christi-beweging een vrucht genoemd van de laatste wereld oorlog, toen vele katholieken een beter besef kregen van hun onderlinge ver bondenheid tot een hogere eenheid, de eenheid namelijk van geloof en kerk, die alle voorwaarden in zich draagt voor een vreedzaam., samenleven van men sen en volkeren. De kardinaal ruimde ook het hier en daar voortwoekerende misverstand op, als zou de beweging te identificeren zijn met een soort anti militaristische actie. „In deze ge broken wereld van zondige mensen zal de vrije mens gerechtigd moeten zijn om zich tegen onrechtmatige aanvallen te verdedigen". Het éne geloof, aldus de kardinaal, dat ons leert ons vaderland en onze me deburgers lief te hebben, maakt ons te vens tot wereldburgers. Een katholiek kan zich niet opsluiten in het kleim- kringetje van het eigen ik. Hij 13 en denkt wereldwijd, en voelt zich opgeno men in het R(jk van Christus. De vrede nu, waarnaar de christen uitziet, is 1 n dele reeds aanwezig in het inmiddels gerealiseerde Rijk van Christus, name lijk de Kerk. Het bewustzijn van de een- nein en het beleven daarvan vormen de basis van de vrede die het Rijk van Christus kenmerkt. Men kan er nauwelijks aan twijfelen, zo zei mgr. Alfrink, dat de vredeskrach- ten die in de Kerk aanwezig zijn, van de grootste waarde zijn om da vrede onder de mensen en volkeren te bewa- en. Niet alsof zij bij machte zouden zijn iedere oorlog uit te sluiten. Dat waren zij zelfs niet in een homogeen katholieke i-amenleving als de middeleeuwen, van wege de menselijke zwakheid, die altijd weer onevangelische uitwegen zoekt. Maar daarnaast lijdt het geen twij fel, dat wanneer alle katholieken ich levendig bewust zouden zijn van hun eenheid in Christus en de Kerk, een vredesmacht actief kan worden, die op her wereldgebeuren niet zonder in vloed zal kunnen zyn. Het aankweken nu van dit bewustzijn is de eerste op dracht van de Pax Christi-beweging. De beweging neeft grote aandacht voor het Dijeenbrengen van jonge men sen uit verschillende nationaliteiten. Als de jonge mens immers doordrongen is van onze eenheid en saamhorigheid en wie is er gevoelig voor als hij is de vredeskracht die in de Kerk slui mert, wel zeer levendig geactiveerd. Men zou zich echter vergissen als men In de Pnx Christi-bewegi.ig uitsluitend een soort jeugdbeweging zou willen zien. Pax Christi brengt een boodschap voor alle katholieken. De volwassen mens zal het streven van de beweging wel op een andere manier beleven en uiten. De - wustmaking vap de eenheid in Christus wil de beweging bereiken door het orga niseren van internationale contacten, door bestudering van alle problemen die met de wereldvrede samenhangen en met name ook door op te roepen tot gebed en de vrede. Pax Christi houdt zich afzijdig van alle concrete politiek. Het is meer haar taak de principes klaar te stellen dan de concrete toepas sing te formuleren. Pax Ihristi is geen ant.i-militarisfische beweging. Niet het gebroken geweer is haar symbool, maar het Christus-monogram. Eenzelfde eenzijdigheid heeft, zo zei de kardinaal, de Pax Christi-bevvegi ig trachten te vermijden inzake acties te gen I at gebruik van atoomwapenen. Hoewel geen zinnig mens de atoomwa penen als een zegen voor de mensheid zal zien, lijkt het even weinig zinnig een mogeiyk gebruik ervan eenzijdig aan één groep Over te laten. Ma hem sprak nog de vice-voorzitter van de Pax Christi-beweging, dr. W. J. Schüyt, die inplaats van de antieke wijs heid „si vis pacem, para bellum", „als je vrede wilt, bereid dan de oorlpg voor" de stelling als je vrede wilt, bereid dan die vredr nu voor" lanceerde. Het Haagse actiecomité van Opgeruimd Staat Netjes is afgelopen week bijzonder druk geweest. Het hoogtepunt vorm de zaterdagmiddag een grote vuilopruiming op de Lange Voorhout onder het wakend oog van burgemeester Kolfscho ten. Studenten boden de helpende hand bij het afvoeren van de 2000 kilo vuil, die hier in twee dagen werd bijeengebracht. VLAARDINGEN, 2 okt. Op het 35- ste Nederlandse congres, dat het Alge meen Nederlands Verbond hier zaterdag hield heeft mr. H. -J. Reinink, directeur- generaal voor de kunsten en de buiten landse betrekkingen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, in tegenwoordigheid van minister Cals een inleiding over „Nederlands cul tuurbeleid tegen de achtergrond van Eu ropese cultuurpolitiek" gehouden. Aan het begin van zijn voordracht merkte hij op dat er op het ogenblik een Neder lands Europees, maar ook een Frans Europees, een Scandinavisch Europees cultuurbeleid is. „Wy moeten een zo groot mogelijke mate van overeenstem ming tussen de Europese landen bevor deren", zo stelde hij, „opdat eens de dag komt waarop wij van een waarlijk Europees cultuurbeleid kunnen spre ken". Hij bouwde zijn inleiding verder .p de volgende drie gedachten. De Neder landse cultuurpolitiek gaat ervan uit, dat een Europese cultuurpolitiek geba seerd moet zjjn op de samenwerking van zoveel mogelijk landen, die het cul tureel verdrag van de Raad van Euro pa hebben ondertekend; De Nederland se cultuurpolitiek is gebaseerd op de ge dachte, dat zij bij voorkeur gericht moet zijn op de dienst aan de cultuur zelf, nationaal of internationaal, en dat in gevallen waarin de cultuur wordt ge bruikt als middel om andere, bijvoor beeld politieke of economische doelein den te bereiken, dit middel beter aan zijn doel beantwoordt naarmate zijn in trinsieke, culturele waarde, groter is; de Nederlandse cultuurpolitiek wordt mede bepaald door de gedachte dat het voor een geïntegreerd Europa van waar de zal zijn, dat de verschillende nat' riale en regionale culturen daarin tot blijvende ontplooiing kunnen geraken. Mr. Reinink is ervan overtuigd, dat de positie van onze taal sterker ge vaar loopt in Europese samenkoms ten in klein verband waar eer taal en niet het Nederlands wordt ge hanteerd, dar. b.v. in de Raad "an Europa waar Frans en Engels gelijke rechten hebben en waar in. de prak tijk vertaling bijna steeds noodzake lijk blijkt. Ook als bijvoorbeeld in het „Europa der vaderlanden", dat bin- UTRECHT, 2 okt. Enkele honder den kathojiekc jonge middenstanders waren gisteren In Utrecht voor een con tactdag bijeengekomen teneinde zich ge zamenlijk te bezinnen op het thema: ..Leef je leven". Dit is liet thema van het werkprogramma voor het komend seizoen van het nationaal verbond van kath. jonge middenstandsverenlgingon. Zoals dit thema als een triptiek is voorgesteld met als facetten het leven in de arbeid, in vrije tijd en in de pa rochie, was ook deze dag in drie gedeel ten, met een werkvergadering, ontspan ning een een kerkelijke bijeenkomst, in gedeeld. De middag-vergadering, waarin de heer Fons Margot, secretaris van het Nationaal christelijk middenstands- verbond in België en van de interna tionale middenstandsbeweging de zinvolle inhoud van het thema analy seerde, werd bijgewoond door mgr. Th. G. A. Hendriksen, hulpbisschop van het Aartsbisdom. De voorzitter, drs. Theo Schouten, constateerde 'in zijn openingswoord een verheugende ontwikkeling binnen het jongerenwerk van de K.J.M.V. met ee, grote belangstelling voor studieda gen en districtsweekenden. Het is be langrijk, dat de jongeren over de leef situaties nader,leen, "tot een weloverwo gen ideeënvorming geraken, zodat zij hun persoon-zijn binnen deze situaties trachten te voltooien van een eigen christelijke en katholieke visie uit. Dc heer Margot maakte allereerst dui delijk, dat de arbeid niet als een straf moet worden gezien, maar als een blijk van vertrouwen van God in de mens, die aan Zijn scheppingsplan mag mee werken. Nergens als in de arbeid komt ook zo treffend de menselijke solidariteit tot uiting. Vervolgens orak hij een lans voor een actieve en positieve vrije tijdsbesteding, daarbij wijzend op de bedreiging van het creatieve element door moderne publlciteltsmiddeien. Tenslotte spoorde hij aan tot een persoonlijke beleving van het geloof, dat immers steeds ver nieuwd, verdiept en versterkt moet worden. De heer Margot zei hierbij alle vertrouwen in de tegenwoordige jeugd te hebben gezien haar grote zin voor eeriykheid en oprechtheid. Met een woord van hart tot hart heeft mgr. Hendriksen, die bijzonder door het devies „leef je leven" getrof fen was, de jeugd een hart onder de riem gestoken. H(j deed dit op gemoe delijke vjjze in een betoog dat met geestige anecdotes was doorspekt. Er zijn altijd mensen, zo ze> de bisschop die een stuk van hun leven willen over slaan, maar vooral de periode van de jeugd is zo benijdenswaardig, al waar deert men die tijd pas later. In deze jonge jaren, zo besloot de bisschop, moeten we er alles opzetten om uit te groeien tot persoonlijkheden. Hij wees op de grote verschuivingen, die ook in het middenstandsmilieu zich hebben voltrokken. Na de pauze trad het Utrechts studen tencabaret op. In de St. Augustinuskerk woonden de johgeren vervolgens geza menlijk een H. Mis bij. De avond werd met muziek en dans doorgebracht. nenkort zijn culturde loopbaan hoopt te beginnen, dezelfde positie voor de talen der deelnemende landen kan worden verkregen als nu in de Euro pese gemeenschappen bestaat, zal van Nederlanders en Nederlands-spreken de Belgen de nodige morele moed ge vraagd worden om hun eigen taal te gebruiken. Op het gebied der Belgisch-Nederland se culturele uitwisseling kunnen de over heidsinstanties niet veel meer doen dan zij hebben gedaan, meent mr. Reinink, zeker niet nu zij pas een sub-commissie voor het volksontwikkelingswerk hebben Ingesteld. Een taak waaraan particulie re instanties steeds meer aandacht zul len moeten geven is naar zijh mening het bekendmaken van eikaars presta ties op het gebied van de cultuur, al wordt ook hier reeds veel door de ge mengde commissie gedaan. Pers, radio en televisie zpuden geregelder bekend heid kunnen geven aan de prestaties van het andere land op het gebied van to neel, architectuur, muziek, festivals, be langrijke tentoonstellingen enz. Vooral van televisie en radio mag in dit op zicht nog veel ve-wacht worden. Hü suggereerde maar zei erby dat hy nu een „draadloze vlucht" nam een tweede televisie of een derde ra dioprogramma als vrucht van de geza menlijke inspanning van de omroeporga nisaties in België en Nederland. Hy zei zich af tv vragen of de voor lichting over de Nederlandse culturele prestaties misschien minder goed is dan die over de Belgische in Nederland. Veel zou naar zyn mening kunnen worden gewonnen als in een grote Belgische stad, Brussel byvoorbeeld, op particu lier Initiatief en in samenwerking met de overheid een instituut tot stand zou komen van de potentie en de kwaliteit van het Nederlands instituut te Parys, In de morgenuren hielden een Vlaming en een Noordnederlander ieder een in leiding over Nederlands cultuurbeleid. Van Vlaamse zjjde was dat de heer J. Kuypers, gevolmachtigd minister voor de culturele betrekkingen met het bui tenland, die ondermeer opmerkte, dat het hoog tijd is, om ter verdediging te gen de gevaren, die de Nederlandse cul tuur van buitenaf bedreigen, nieuwe in stitutionele vormen van samenwerking ih het leven te roepen. Ook voor het - ze- tenschappeiyk onderzoek bijvoorbeeld kunnen twee kleine landen gezamenlijk oneindig veel meer doen dan elk afzon derlijk. Voor geneesheren, advocaten en dergelijke zou het mogelijk moeten zijn hun beroep uit te oefenen aan weers zijden van de staatsgrens. Er zullen ook steeds meer leraren en onderwijzers moeten worden uitgewisseld, zo meent hy. AMSTERDAM, 2 oct. De 24-jarige psychopaat, die donderdagavond kans zag hier op het centraal station aan zijn bewaker te ontvluchten, is zaterdagmid dag toen hij bij de Utrechtse brug in de hoofdstad stond te liften door twee wachtmeesters der rijkspolitie gearres teerd. Nog dezelfde middag is de man, in opdracht van het hoofd van het arron dissementsparket te Leeuwarden, op transport gesteld naar het huis van be waring in de Friese hoofdstad. De man stond tussen een groep lifters aan het begin van de rijksweg Amster dam-Utrecht. Hij werd herkend door twee wachtmeesters van de verkeers- groep Amsterdam der rijkspolitie, die in een patrouillewagen passeerden; er wordt altijd speciaal op liftende perso nen gelet. Eerst gaf de psychopaat, die als zeer gevaarlijk bekend staat, een valse naam op, maar na ondervraging viel hij spoedig door de mand. Hij was donderdagavond uit Haarlem van een bezoek aan een van zijn broers, op de terugweg naar Avereest, waar hij wordt verpleegd. Op het centraal sta tion waar hij moest overstappen, zag hij, toen zijn begeleider een bord met vertrektijden raadpleegde, kans te ont snappen. HAARLEM, 2 okt. De bisschop van Haarlem heeft benoemdtot pastoor te Blaricum de zeer eerw. heer H. D. A. Remmer, tot pastoor te Heerhugowaard (H. Hart) de zeer eerw. heer C. J. Berk hout, tot rector van het St. Janszieken huis te Hoom, J. P. M. van Adrichem, die kapelaan was te Bakkum. ROTTERDAM, 2 okt. De bisschop van Rotterdam, heeft op diens verzoek eer vol ontslag verleend aan rector J. P A Verhoeven van huize St.-Jan te Wate ringen; mgr. Jansen heeft eveneens op diens verzoek, om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend aan de zeer eer waarde heer J. P. A. J. van der Bergh, die pastoor was te Naaldwijk; tot pastoor aldaar is benoemd de zeer eerwaarde heer J. J. Eeken, die pastoor was in Rotterdam (H. Theresia); tot pastoor al daar is benoemd de weleerw. heer J. J. Hetem, die kapelaan was te Rotterdam (O. L. Vrouw van Altijddurende Bij stand); op verzoek heeft mgr. Jansen eervol ontslag verleend, om gezondheids redenen aan de zeereerw. heer G. F. Schneiders, die pastoor was te Lisse (H. Agatha); tot zijn opvolger is benoemd de zeer1 eerw. heer J. van den Boogerd, die pastoor was in Brielle; tot pastoor aldaar is benoemd de zeer eerw. heer G. J. M. tën Have, die moderator tyas van de r.-k. school voor maatschappelijk werk in s'-Gravenhage; tot rector van de St.- Jozef-stichting te 's-Gravenhage is be noemd de zeer eerw. heer J. Et M. Her- rewijn, moderator van de diocesane ka tholieke actie en kapelaan te Rijswijk (H. Bonifatius). Berlijn De 61-jarige socialist Otto Bach is donderdag eenstemmig tot voor zitter van het Huis van Afgevaardigden gekozen, als opvolger van de op 17 sep tember overleden Willy Henneberg. (DPA). (Van een verslaggever) SCHEVENINGEN, 2 okt. De popu laire avond van Le Grand Gala du Dis- que, in het Kurhaus, is evenals de „klassieke" een heel aangenaam feest geworden. Als de Maand van de Gram mofoonplaat tot een jaarlykse traditie verheven moet worden, mag het ge galonneerde startschot In deze vorm best blijven. Met de uitreiking van de Edison» daaraan verbonden. Dat was een hoogtepunt, niet alleen voor degenen die ermee vereerd werden, maar deze keer ook voor do toeschou wers. Hoewèl de viymscherpe speels heid waarmee Wim Sonneveld een röntgen fotografisch doorkijkje gaf in de holle kant van de showbusiness, moet sommige betrokkenen wel even be nauwd hebben gemaakt. Maar het was mooi. Kwasi-argeloos maakte hy van de ouderscheiding van kapitein Diepen- litóeks Luchtmachtkapel de kapel met de onbedwingbare swingneigingen een kleine demonstratie, Misschien hpd hy de tccnager- favorieten The Blue Diamonds niet zo moeten aanpakken („Denken jullie je sixty-agerstyd te halen?"), want deze jongens zyn uiteraard niet zo van de tongriem gesneden als de eveneens onderscheiden Wim Kan („Voor je vocale prestatie Wim, wat moeten ze een rot seizoen hebben gehad!" En Wim Kan: „Ik denk dat Jo Vincent in de jury heeft gezeten.") De andere gelukkigen, die een Edison mochten ontvangen, waren Ko van D(jk voor zijn opgenomen rede uit Dantons Dood, M. Bakker, voor zyn kinder spel Ali Baba en de veertig rovers, de Amerikanen Jack Marshall, John Coltrane en Harry Belafonte, ei) ,de jazz-vocahste Bita Reys met het trio Pim Jacobs. In het programma van de populaire avond traden een serie dure figuren uit de show-business op, van overigens sterk uiteenlopende kwaliteit. Kwaliteit toonde het magnifieke Metropole-orkest van Dolf van der Linden, dat met een geraffineerd arrangement van een be kend Bécaud-liedje maar metéén van leer trok, want in de begeleidingen op de rest van de avond kon er niet zo veel meer van komen. Met de Stuntjes- jongen Gus 3ackus en de bekwame Rita Reys-P)m Jacobs-combinatie kreeg het optreden van Frankryks grote chan sonier Charles Aznavour een sterke op bouw. Maar Aznavour had deze keer Tot degenen, die zaterdagavond in het Kurhaus door Wim Sonneveld (geheel links) met een „Edison" werden ver eerd, behoorde ook Wim Kan, die zijn vrouw Corrie Vonk in de hulde liet delen. Uiterst rechts Rita Reys, die eveneens een „Edison" verwierf. voornamelijk z{jn heil gezocht in het tumultueuze werk, dat niet by zyn wat katerige stem past. Alleen zyn prach tige laatste liedje, toen hy wat mokkend op een stoel zat te vertellen, was goed voor een blijvende herinnering. Lys Assia was ook al zo'n bekende naam, maar als men haar O mein Papa vergeet, vraagt men zich af. Waarin zy zich nu onderscheidt van de horde vrou welijke Schlager-kweler». De onver woestbare Peter Kreuder, die de poli tieke ontwikkelingen van de laatste der tig jaar met evenveel succes heeft over leefd als de populair-artistieke, wist met de grijnzen van zyn gummigezicht de hilariteit van zijn pianospel stevig te ondersteunen. Van Rik Zarai uit Israël mocht men horen dat zy Exodus en Hava Naguila nog even Indringender zong dan de meeste van haar collega's. Hoogst vermakelyk waren de Denen Svend Asmussen en Ulrlk Neumann, tegenwoordig een topnumnier in de in ternationale showbusiness. Met viool en gitaar stortten zij zich in een muzikale cake walk; en wij maar lachenOm Caterine Valente een handvol liedjes te laten zingen hadden de organisatoren dertien mille moeten neerleggen. Ze is een theaterkind vnn ras, met daarbij een gezicht vol nanstckciyke vrolijk heid, zodat men zich inct haar niet hoeft te vervelen, als zy zich op de Bühne beweegt. Maar haar zingen ia van een grenzeloze oppervlakkigheid. En dan is dertien mille toch veel. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6