V.N.-debat opvolging Hammarskjöld V.S. verwerpen „compromis trojka" van Sovjets Drie h lókken-beginsel in strijd met V.N.-Handvest VELPON De Gaulle s optimisme GEZOND HalilFan DOUGLAS FAIRBANKS OPA Altijd prijs Verkiezingen in Portugal Sekoe Toerees visie op dood Hammarskjöld Katrijn van Leemput doet het weer in Utrecht Ambachtsmuseum Verleden van 70-jarige „Booby traps" met veto-uitwerking de. winter door! Rebellenregering Indonesië doet beroep op V.N. Scheepsramp eist 29 doden „Knal die nieuwe modellen en sprankelende kleuren! Koop nu Delana kleding die uw kinderen het hele jaar door kunnen dragen! v m HALITRAN V B PAGINA 7 NEW YORK, 3 oktober (Rtr., U.P.I.) De Sovjet-Unie heeft gisteren, zoals in een deel van onze oplaag toen reeds gemeld, formele bekendheid gegeven aan een „verzoeningsvoorstel" tot be noeming van een secretariaat- generaal met drie plaatsvervan gers, zonder veto-recht. Het voor stel is onmiddellijk door de Ame rikaanse afgevaardigde bij de V.N., Adlai E. Stevenson, verwor pen. Hij verklaarde dat het Rus sische voorstel nog steeds het >»trojka" beginsel bevatte waarbij de wereld in drie blokken wordt verdeeld hetgeen in strijd is met het V.N.-handvest. (Advertentie) ïjjn» en plak alles met van Ceta-Bever BUITENLANDSE KRONIEK Neem elke dag capsules vitaminen-zekerheid Surinaamse postzegels ter nagedachtenis van Hammarskjöld Dynamiet-explosie V.N.-lidmaatschap van Mauretanië en Buiten- Mongolië nog onzeker ADENAUER PRAAT NOG MET MENDE Afgebeelde modellen: Pull-over van zuiver woL 4-14 jaar. Ook herenmaten Zuiver wollen Delana broek Verstelbare taille. 2-10 jaar. Jumpertje. Zuiver wol. 2-7 jaar. Wol/nylon skibroek. T-12 jaar. Ook in zuiver wol en Helanca. Zuiver wollen trui. 3-10 jaar. Let op het Delana etiket! The cigarette JL of Quality and Prestige „Het Russische voorstel is geen echt eonipromis en aanvaarding ervan 7.ou de integriteit van het secretariaat ern stig ondermijnen", zei hij. Het gisteren "dnr.het Russische persbureau Tass ge- Publiceerde voorstel is hetzelfde dat de (Advertentie) naar een De Gaulle laat ziek door de ter roristische activiteiten van de Orga nisatie van het Geheime Leger niet in timideren. Hoewel deze extreem recht se lieden hem enkele weken geleden bijna vermoord hadden, wijkt de Franse president niet af van de een maal ingeslagen weg, en blijft hij ijveren voor een Algerijns Algerije. Gisteren heeft hij opnieuw een be roep gedaan op de mohammedaanse nationalisten in Algerije om met Pa rijs tot een akkoord te komen. Hij wil de Algerijnen zelf laten beschik ken over de toekomst van hun land, en hij hoopt de vreedzame overgang nieuwe status te kunnen bevorderen door de instelling van politiemacht die ter beschikking zou ko- men van een voor- lopig Algerijns be wind. De Gaulh zoekt naar eer constructieve onlossing voor de Al gerijnse kwestie, waarbij hij "|enj gens begrip toont voor de bezorgdheid Va'i de „colons". Er zijn ongeveer een miljoen Europeanen in Algerije, en de organisatie van het Geheime Le ger beschuldigt De Gaulle ervan, dat hij deze kransen wenst uit le leveren aan een rebellen-regering. Maar de President heeft nu nog eens uitdrukke- jik gesteld, dat de bescherming van deze kransen zal worden verzekerd. l'j gelooft echler niet aan de leven Vatbaarheid van een „Algérie Fran chise en hij weigert de klok terug zetten. Hij constateert dat tachtig Procent van het Lranse volk hem bij f®n recent referendum het vertrouwen heeft geschonken, en dat sterkt hem 111 zijn overtuiging dat hij op de goede is. Le Gaulle, die van extreem rechtse Zijde ernstig bedreigd wordt, krijgt bovendien kritiek van links. De linkse Partijen hebben hern verweten, dat hij te autoritair optreedt en dat hij nauwelijks rekening houdt met het parlement. De president is aan die bezwaren tegemoet gekomen door zich niet langer te bedienen van de speciale bevoegdheden, die bij zich in april, op grond van artikel* 16 van de grondwet, bad toegemeten. Maar bij heeft zich gisteren het recht voor behouden „buitengewone maatrege len te nemen, als de vrede en de rust opnieuw ernstig bedreigd zouden wor den. Een tweetal linkse oud-premiers, de socialist Mollet en de voormalige radicaal-socialist Mendès-France. hebben vorige week hun strijd van jaren bijgelegd in een poging een te genwicht te vormen voor het rechtse extremisme. Zij willen De Gaulle Russen vorige week aan de delegaties in de VN hebben bekendgemaakt. Het voorstel behelst de benoeming van een tijdelijk secretaris-generaal die bijge staan zou worden door een drieman schap, bestaande uit een Rus, een Ame rikaan en een vertegenwoordiger uit Azië of Afrika. De regeling zou tot april 1963 van kracht zijl), wanneer een nieu we secretaris-generaal wordt gekozen. Een woordvoerder van de Ameri kaanse delegatie zei dat het Russische voorstel „booby traps" bevat, die zou den werken als een veto. Hjj zei dat liet voorstel ook „niets nieuws" bevat te. Stevenson zei dat het voorstel de tijdelijke secretaris-generaal geen mandaat zou geven om zijn volledige functies uit te oefenen. De Amerikaan se ambassadeur bij de V.N. voegde eraan toe dat de volkerenorganisatie onmiddellijk een „vooraanstaande fi guur" dient te kiezen om de functie van secretaris-generaal tot april 1963 uit te oefenen. De minister van buitenlandse zaken van Guinee, Louis Lansana-Beavogui, .erklaarde dat zjjn land zich zou ver zetten tegen een kandidaatstelling ,,in het kader van de koude oorlog zelfs wanneer deze kandidaat afkomstig zou zijn uit een Aziatisch of Afrikaans land De minister van buitenlandse zaken a.i. van Ethiopië, Ato Ketema Yifru, ver klaarde dat een Afrikaan of een Aziaat tot secretaris-generaal moet worden be noemd. De afgevaardigde van de Liba non, Fouad Ammoun, bepleitte de be noeming van iemand die afkomstig is uit de niet-gebonden landen „in de meeraal- gemene zin des woords Niet alle niet- gebonden landen hebben de conferentie in Belgrado bijgewoond, zo zei hij. De president van de Dominicaanse Republiek, Joaquin Balaquer ver klaarde dat met de dood van Trujil- lo een einde was gekomen aan „der tig jaar terreur en politieke onder drukking". De Dominicaanse Repu bliek heeft, thans een liberaal bewind. Balaquer deed een beroep op de lan den van de O.A.S. (organisatie van de Amerikaanse staten), de economische en diplomatieke boycot op te heffen. „Het is niet juist de straf na de dood van de schuldige te handhaven". De Veiligheidsraad is gisteren bijeen gekomen om de aanvragen van Buiten- Mongolië en Mauretanië om het lid maatschap in behandeling te nemen, maar ging weer uiteen zonder een be slissing te nemen. De vergadering werd geschorst nadat de Russische afgevaardigde, Valerian A. Zorin, trachtte wijziging van de agen da te verkrijgen met dien verstande dat de aanvrage van Suiten-Mongolië voor die van Mauretanië behandeld zou worden. Rusland heeft gedreigd het veto uit te spreken tegen toelating van Maureta nië tenzij Buiten-Mongolië ook wordt toe gelaten. Nationalisitsch China dat aan spraak maakt op Buiten-Mongolië zal waarschijnlijk van zijn veto-recht ge bruik maken om toelating van dat land te voorkomen. O O NEW YORK, 2 okt. (Rtr) Een or ganisatie die zegt de (niet meer be staande) „federale republiek Indone sië" te vertegenwoordigen, heeft in een telegram aan de voorzitter van de Alge mene Vergadering der V.N. het verzoek „neo-kolonialisme" karno. van president Soe- Voorts wordt verklaard dat de „fede rale republiek Indonesië", een de facto regering die een deel van Indonesië (Noord-Sumatra, noord-, midden- en zuid-Celebes) onder haar controle heeft" het herstel eist van het „heilige recht van zelfbestuur". Djakarta legt zijn Javaan se kolonialisme op aan meer dan een do- zpn nationaliteiten van Indonesië, aldus het telegram. PARAMARIBO, 3 okt. (ANP) De Surinaamse regering heeft besloten om binnen vier weken postzegels uit te ge ven ter nagedachtenis aan Hammarskjöld. De serie zal bestaan uit twee zegels met de beeltenis van Hammarskjöld en met op de achtergrond het embleem van de V.N. en daaromheen een zwarte rand. De zegels, die in twee kleuren in de V.S. zullen worden gedrukt, zullen voorzien zjjii van de tekst „In memoriam Dag Hammarskjöld." De regering ont ving reèds voor de uitgifte toestemming van de V.N.de Zweedse regering en de nabestaanden van de secretaris-ge neraal der V.N. Dnualas Fairbanks, de beroemde Amerikaanse filmstar, hield zijn eerste klein- rnnr. ten doop Anthony Douglas West on genaamd in de Guards Chapel te Wellington Barracks bij Londen. De foto toont geheel rechts Douglas Fairbanks. De baby wordt gedragen door zijn moeder, mevrouw David Weston. niet van zijn troon stoten, maar zij 1,ouden rekening met de mogelijk- een aanslag ot op nin aer ge ,_i nn itieke toneel zal ge wiize, van het poiuic» wensen te voorko- verdwijnen, en zij sxen. de organisatie van het C ge,add wordt. Het is opmerkelijk dat Mollet, die in 1958 de zijde van U Gaulle koos. nu contact heeft gezocht met een aartsvijand van ae presi en en deze ontwikkeling is kenrner en voor het groeiend wantrouwen in so cialistische kringen tegen de regering. De Gaulle laat zich echter ook door deze oppositie van links niet van zijn stuk brengen en hij blijft vol vertrou wen dat hij de taak die hij zich geste heeft nog zelf kan volbrengen. In zjin onverwoestbaar optimisme rekent rij op een akkoord met de Algerijnse na tionalistische rebellen, en hij geloo l dat hij de rechtse extremisten wel on der de duim zal kunnen houden. DIEGO SUAREZ, Madagascar, 3 okt CUPI) Negenentwintig personen zijn om het leven gekomen toen een met dynamiet geladen Noors vrachtschip in Diego Suat-ez, op Madagascar, explodeer de. De politie en havenautoriteiten had den aanvankelijk medegedeeld dat er 27 doden waren gevallen met de explosie die vrijdag plaats greep. Negen Noorse zeelieden, zes haven arbeiders en zes Franse brandweerlie den en zeelieden werden gedood. Elf an deren werden gewond. Sinds het ongeluk gebeurde werd in de haven naarstig ge zocht naar lijken maar men vond er slechts twee. De explosie deed zich voor aan boord van de 9.050 ton metende „Starcarrier", die door Havraise-Peninsulaire scheep vaartmaatschappij, gevestigd te Parijs, was gecharterd. Het schip arriveerde donderdag in Diego Suarez en vloog de volgende dag in brand. Toen het de haven werd uitge sleept sprong het uit elkaar. Het schip was geladen" met zes ton dynamiet. Nu Wim Kan een prijs voor zijn vocale prestaties heeft gekregen, verwacht ik dat binnen afzienbare tijd aan mevrouw Jo Vincent een onderscheiding wordt toegekend vanwege haar verdiensten als conferen- cière. Ook wil ik nu opko men voor de rechten van mijn vriend Herman van der Horst. Hij heeft per slot van rekening een meesterlijke film over Suriname gemaakt en de staatsprijs voor de beste roman over de folklore in Lapland kan hem dus nauwelijks meer ontgaan. Ik hoop dat ze dat in die koude streken ein delijk eens begrijpen. Zoals ik van de mannen, die de Nobel-prijs te ver geven hebben, verwacht dat zij inzien dat bij de komende verdeling „wis- en natuurkunde" moet toevallen aan Pablo Casals of tenminste aan Johny Hoes. Ik heb vernomen dat er het vol gend jaar wéér Edisons op het ge bied van de even lichte als jolige muze zullen worden uitgereikt en dat dan voor het „gesproken woord niet Ko van Dijk voor zijn alsnog op de grammofoonplaat herhaalde rede uit „Dantons Dood" zal wor den bekroond, maar prof. 1. A. Die penhorst" voor zijn inmiddels wel op de zwarte schijf vastgelegde populaire uiteenzetting over de „Twee (anti revolutionaire! Wezen". Verder schijnt het in de bedoeling te lig gen dat de uitverkoren artisten bij de volgende gelegenheid miet door Wim Sonneveld in het ootje zullen worden genomen, maar door de geestdriftig uit zijn gmf herrezen Edison zelve. Laatstgenoemde, zo wil len de geruchten, zal dan zichzelve een bronzen beeldje uitreiken op grond van zijn inventieve bijdrage in de ontwikkeling van het haringkaken, terwijl Willem Beukielszoon tegelij kertijd zal worden gehuldigd als grondlegger van de door alle aanwe zigen uit te jouwen boekdrukkunst. Op dat moment zal ik waarschijnlijk als levensgrote verzoenende gram mofoonplaat binnen rollen; als gram mofoonplaat met twéé voorkanten. LISSABON, 3 okt. De verkiezingen voor een nieuwe Nationale Vergadering zullen 12 november worden gehouden. De nieuwe Assemblee zal met 130 zetels worden uitgebreid om de vertegenwoor diging van de overzeese gebiedsdelen te vergroten. Er zijn twee lijsten, die van de aan hangers van premier Salazar en die van de „oppositie"'. Ten behoeve van de op positie wordt de censuur deze maand iets milder, maar daar staat tegenover, dat het regiem onwelgevallige)! des te meey de kans lopen gearresteerd te wor den. In Portugal bestaat geen algemeen kiesrecht. Kiesgerechtigd zijn slechts zij die geen analfabeet zijn of een bepaald bedrag aan inkomstenbelasting betalen. Vierenveertig procent van de Europese Portugezen is analfabeet. NEW YORK, 3 okt. (AFP) De Vei ligheidsraad is het gisteravond voor de tweede maal niet eens kunnen worden over de toelating van Mauretanië en Buiten-Mongolië tot de Verenigde Na ties. De SovjeEafgeyaardigde Zorin bleef bij zijn opvatting, dat eerst de aan, rage van Buiten-Mongolië n be handeling moest worden genomen. Slechts als geen der permanente le den van de raad van zijn veto-recht ge bruik zou maken in dit geval, zou de Sovjet-Unie afzien van haar recht van veto by de toelating van Mauretanië. Verwacht mag echter worden, dat Na- tionalistisch-China zich tegen te toe lating van Buiten-Mongolië zal verzet ten. Het voorstel van de Liberiaanse af gevaardigde, om het debat tot nader order op te schorten, werd na de uit eenzetting van Zorin zonder moeilijk heden aangenomen. Men hoopt, dat de grote mogendheden er alsnog in zullen slagen, voor de kwestie een oplossing te vinden. CONAKRY, 3 okt <Rtr) De presi dent van Guinee, Sekoe Toeree, heeft op een massa-bijeenkomst in Conakry verklaard dat Engelse soldaten „betaald door de Union Miniêre", de plaats in genomen hebben van de Belgische en Franse huurlingen in de Congo. Toeree sprak ter gelegenheid van de derde verjaardag van Guinee's onafhan kelijkheid. „Het is de ironie van het lot dat de meest vooraanstaande figuur uit het verraad van de Verenigde Na ties werd vermoord door hen. die hem tot hu medeplichtige en gewillig werk tuig hadden gemaakt," zo zei hij, doe lend op de dood van Hammarskjöld. Het doet er weinig toe of er een of drie secretarissen-generaal aan het hoofd van de Verenigde Naties staan, zolang de regeringen wier invloed het grootst is niet zeer beslist afzien van het gebruik van geweld, van samenzweringen en van indirecte agressie. BONN, 3 okt. (Rtr) Adenauer en de Liberale partijleider Mende hebben ..aanzienlijke vooruitgang" geboekt op het punt van defensie, aldus Is gisteren na het onderhoud van beide staatslieden vernomen. Het, gesprek over het buiten landse beleid was minder succesvol, maar overeenstemming „Is niet uitge sloten". Adenauer en Mende zullen elkaar don- 1 derdag opnieuw ontmoeten. In afwach-1 ting daarvan zullen deskundigen van de Christen-Democraten en Vrije Democra ten zich beraden over economische en sociale kwesties. In kringen van de Vrije Democraten is vernomen dat de kwestie j van het bondskanselierschap, i.e. de pe- riode dat Adenauer nog zal aanblijven, eerst ter sprake zal komen wanneer de 1 huidige serie besprekingen is voltooid. (Advertentie) CECEMS VAAR V (Advertentie) Presenteer Philip Morris (P W- at lang een sprookje heeft geleken, is thans werke lijkheid geworden. Het nood-gebouw van de Jaarbeurs op het Vredenburg in Utrecht, 40 jaar ge leden van hout op getrokken, omdat het slechts twee jaar dienst zou doen en waar het secreta riaat al die tijd ge vestigd is geweest, wordt thans ge sloopt. Een bekende af braak-figuur uit het grijze verleden, Ka trijn van Leemput, die op 2 mei 1577 de eerste aanslag pleegde op het ha telijke Spaanse kas teel, dat Karei V op het Vredenburg had opgericht om de burgerij van het Sticht te bedwin gen, was nodig om dit houten staketsel met de grond gelijk te maken. Nauwelijks had de voorzitter van de Raad van Beheer van de Jaarbeurs, dr. G. van der Wal, zijn officiële rede in bet Jaarbeursres taurant te midden van het bijna vol tallige college van B. en \7. en de Vree- burg-bewoners uit gesproken ter her denking van dit in de geschiedenis van de Utrechtse Jaar beurs wel zeer merkwaardige moment of de krijgshaftige vrouw trad binnen, ge wapend met een bijl, welk wapen zij na een dichterlijke begroeting liet val len in een chocolade-taart, die een ge trouwe nabootsing van het Jaarbeurs- gebouwtje was. Zij liet het daarbij echter niet, nodigde de gasten mee naar buiten en hanteerde als eerste de pneu matische hamer om een der stoeptre den van het. gebouwtje tot puin te ma ken. Een stofbril op en bedolven onder confetti, die op geheimzinnige wijze uit de lucht kwam dwarrelen, volgden burgemeester Jhr. mr C. J. A. de Ra- nitz, dr. G. van der Wal, de directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, drs. J. H. D. van der Kwast en diens voorganger mr. J. Milius haar voorbeeld. Natuurlijk was er vreugde onder de winkeliers van het Vredenburg, die lang genoeg tegen l^et houten geval hebben aangekeken en nu hopen op een mooi open plein, zoals het Vredenburg weleer was. Naar de burgemeester meent, zullen er genoeg particulieren te vinden zijn die tot een verfraaiing door het bou wen van passende panden bij willen dragen. De Utrechtse Jaarbeurs gaat een nieuwe era in met eindelijk een waar dige huisvesting voor haar zelf, als het nieuwe secretariaatsgebouw op het Vredenburg in februari voltooid is. Het moge dan zijn, dat in Utrecht tijdelijkheid een zeer rekbaar begrip is, zoals dr. Van der Wal opmerkte, in die nederige „hut" heeft toch maar met flinke slagen het hart geklopt van een instituut, dat nog springlevend is. Oud gedienden van de Jaarbeurs hebben gistermiddag een traan gelaten. Burgemeester De Ranitz zette de pneumatische boor in het bordes llinillllllHlllllllllltlllllllMMiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiuiiiiii In een nauwe samenwerking tussen de WV en het gemeentebestuur van Ootmarsum zal in deze ge meente een ambachtsmuseum wor den gesticht. Op een terrein van ha zal het museum worden ingericht Het Los Hoes is reeds bijna klaar. In de nabijheid van het Molenhuis zal weer een watermolen worden ge bouwd terwijl er ook een oude smidse, een bakspieker, een leerlooierij, een timmerwerkplaats en een oude kui perij verrijzen. Er is ook een flinke verzameling oude gereedschappen voor het museum beschikbaar. 1 lex de Haas, de bekende cabare- 11 tier, heeft gistermiddag onthuld xJ- dat de kundige hoboïst van het Residentie-Orkest, zijn muzikale loopbaan is begonnen als pianist bij het variété. Dc Haas zei dit bij de huldiging die de heer Stotijn ten deel viel op de Damesbeurs in Den Haag ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag, die hij kort geleden heeft gevierd. „Toen wij indertijd hoorden dat er ene Jaap Stotijn was benoemd tot leraar hobo aan het conservatorium dachten wij dat het zijn vader was, want daar moest toch een jarenlange studie aan zijn vooraf gegaan en daar hadden wij nooit iets van bemerkt. Maar het bleek wel degelijk waar te zijn. Hij had het alleen geheim gehou den en een compleet dubbel leven geleid." Nadat de heer De Haas als vertegenwoordiger van de kleinkunst had gefoeterd op de „krankzinnige scheiding" die er in ons land gemaakt wordt tussen de grote kunst en de kleinkunst wilde hij de heer Stotijn een geschenk overhandigen een boek over de geschiedenis van Den Haag dat echter niet aanwezig bleek. Het kwam eerst veel later te voorschijn nadat de halve Damesbeurs ervoor overhoop was gehaald. Op de foto van links, naar rechts Alex de Haas, Jaap Stotijn en de directeur van de Damesbeurs.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 7