Indonesië kan talenten van ex-rebellen goed gebruiken Sjafroeddin c.s. hebben zich in 1958 ernstig misrekend VERTROUWD BEELD OP TROPEN-VLIEGVELD J LONDEN verwacht u in de herfst! n Streuvels 90 jaar Lichte muziek op zwarte schijven Simone Langlois: toekomstbelofte Chefarine ,4 Kaasmeisjes terug De positie van Moli. Hatta Brandgevaar in Groningen dru op kantoor lichtdruk UW Heruitgave van jazz-muziek uit de ,roaring twenties" Voor beroving18 en 15 maanden Kortgene spoedig zonder brandweer NA HET EINDE VAN DE OPSTAND Vrouw wegens heling zestig glcl. boete Gebrek aan materiaal hindert vrijwilligers Indeling Walcheren wordt gewijzigd V B DINSDAG 3 OKTOBER 1961 Het kan haast niet anders, of de reactie, die het einde van de opstand in Indonesië oproept, is tweeërlei. Enerzijds is het tragisch dat er nu een einde is gekomen aan het verzet van de militairen en burgers, die wilden, dat Indonesië een democratie naar westers voorbeeld zou blij ven en die president Soekarno's xgeleide democratie" niet wilden accepteren. Anderzijds is deze overgave ook een demonstratie van die typisch Indonesische ver dienste om te weten wanneer men verloren heeft en een zinloos ge worden verzet dan ook te beëin digen. Dat is natuurlijk in de hand gewerkt door Soekarno's aanbod aan de rebellen dat zij zich kunnen overgeven zonder dat zij gestraft zullen worden. Integendeel, zij zullen zelfs weer een taak in het nationale bestel te vervullen krij gen. Zo behaalt Soekarno eigen lijk twee successen in één keer: hij bereikt het einde van het gewa pende verzet en hij krijgt nog waardevolle krachten voor de op bouw van zijn land ook. KAMERVRAAG OVER LANDAANKOPEN Wat kochten Duitsers sinds 1954? Earls Court London 18-28 oktober 46e Internationale Motorshow Olympia London 24-27 oktober The Royal Dairy Show Lord Mayors Day London MmêmÈÈÈÊÊÈ, In reisseizoen 1961 A.N.W.B. HIELP 5600 NEDERLANDERS IN HET BUITENLAND Krachtige bestrijding van pijn of griep zonder de maag van streek te makent leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen Is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een Ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. ,r beroemde geneesmiddelen mmi Chemische fabriek L. van der Grinten n.v. O H Venla Typische kleur Rechtbank Breda Wereldreis De mannen, die eind 1957 en begin 1958 de leiding van het verzet in In donesië op zich namen, waren zeker geen kleine jongens. Bij de militairen bevonden zich mannen ais de vice-staf- chef van de landmacht, kolonel Zoelkifli Loebis, de territoriaal commandant van Noord-Sumatra, kolonel Simbolon, de territoriaal commandant van Midden- Sumatra, overste Ahmad Hoesein, de territoriaal commandant van Oost-Indo- nesië, overste Warouw, zijn ondercom mandant in Noord-Celebes, overste Vent je Soemoeal, de militaire attaché in Washington en oud-territoriaal comman dant van West-Java, kolonel Kawila- rang. Stuk voor stuk waren het man nen, die een bepaalde faam hadden verworven. Zij allen hebben nu hun verzet beëindigd en zijn „teruggekeerd tot de Republiek Indonesia". Bij de burgers was het al niet an ders: de leider van de rebellenrege- ring, mr. Sjafroeddin Prawiranegara, heeft de leiding gehad van de Indone sische rebellenregering In Atjeh, toen Nederlandse troepen na de tweede poli tionele actie bijna geheel Indonesië be zet hielden. Hij was enige malen minis ter van financiën en de laatste zeven jaren voor zijn rebellie was hij gouver neur van de staatsbank, de Bank In donesia, in welke functie hij de Indo nesische economische problemen een paar keer scherp analyseerde. De car rière van de man, die zich kort gele den met hem heeft overgegeven, mr. Boerhanoeddin Harahap, was al bijna even fraai. Hij was o.a. m 1955 premier van de beste regering, die Indonesië in de loop der jaren gehad heeft. De derde man van de rebellengroep was dr. Soemitro Djojohasikoesoemo, gepro moveerd in Rotterdam, iemand die geldt als een uiterst knap econoom. Hp was herhaaldelijk minister van financi en en economische zaken. Soemitro heelt zich nog niet overgegeven maar het ligt voor de hand, dat hij met meer in Indonesië is. Toen na enige inleidende acties in 1957 de opstand In Indonesië begin 1958 officieel begon, moeten haar leiders de hoop hebben gekoesterd dat deze zich zou verbreiden over heel Indonesië, en meer in het bijzonder over de eilanden buiten Java. Dat is een misrekening ge weest. Alleen op Celebes en in Midden- en Noord-Sumatra sloten belangrijke delen van het leger er zich bij aan. Bovendien gebeurde, wat niemand in het vreedzame Indonesië, waar men al tijd alles met overleg probeert te rege len, verwacht had: Djakarta begon op Sumatra en op Celebes een militaire actie tegen de rebellen, en een actie die met succes werd bekroond. De op standelingen werden gedwongen zich terug te trekken in de bergen, wat uiteraard hun economische relaties met de overwal (men had gehoopt zich eco nomisch staande te houden door smok kel op Malakka) niet ten goede kwam. Daar de actie van Djakarta niet tot het bittere einde werd doorgezet, heeft men zich in die afzondering toch nog een paar jaar staande kunnen houden. Overgave was aanvankelijk onmogelijk, omdat de regering in Djakarta stelde, dat de aanvoerders van de rebellen zich voor de rechter zouden moeten verantwoorden. Pas toen begin van dit jaar in dat standpunt een wijziging kwam en de rebellen een vrijgeleide en wederinschakeling in de maatschap pij werd toegezegd, was de sfeer ge schikt voor overgave. (Advertentie) lllllllHK GRONINGEN, 3 okt. Naar aanlei ding van vragen in de verband houdend met de brand in i de opslagplaats van de chemische fabriek Aagrunol op 21 september heeft burge meester J. Tuin verklaard, dat er nog een beduidend aantal opslagplaatsen met verhoogd brandgevaar aanwezig is. Gedacht wordt aan licht ontvlambare stoffen, farmaceutische artikelen, verf, rubber en lompen. Er wordt door de G.G.D., Brandweer en de dienst stads uitbreiding en volkshuisvesting nage gaan welke extra maatregelen geno men kunnen worden. Dit onderzoek is in volle gang. Verplaatsing van derge lijke opslagplaatsen op korte termijn is niet mogelijk, maar vel beraden de des kundigen zich op de vraag het gevaar zo veel mogelijk het hoofd te bieden aldus de burgemeester. Aan het begin van de vergadering is de burgemeester gehuldigd in verband met zpn tienjarig ambtsjubileum in Gro ningen. DEN HAAG, 3 okt. Het Tweede- Kamerlid de heer Boost (CPN) heeft aan de minister van Financiën schrifte lijke vragen gesteld over het toenemen de aantal verkopen van onroerend goed in Nederland aan niet-ingezetenen, voor namelijk onderdanen van de bondsrepu bliek Duitsland. Het Kamérlid wil o.a. weten hoeveel hectaren grond en hoeveel percelen in de jaren vanaf 1954 in de rayons van verschillende kantoren als gevolg yan transacties eigendom van Duitsers, niet- ingezetenen, zjjn geworden en welke be dragen hiermede per jaar en per kantoor waren gemoeid. 11 november Profiteer hiervoor van de 5-daagse Londen reizen van de Stoomvaart Maatschappij Zee land reeds vanaf 157.- demi-r nsion. Inlichtingen en hoehingen bij Uw reisbureau. Hoek van Holland-Harwich Onjuist zou het overigens zijn te den ken, dat nu deze rebellen zich hebben overgegeven Indonesië ook helemaal rustig is. Naast deze pro-westerse re bellen van Sjafroeddin kent het land immers ook nog andere verzetsgroepen. In West-Java, Zuid-Celebes en Atjeh doet de Daroel Islam, een groepering die van Indonesië een islamstaat wil maken, al vele jaren van zich spreken. Vele aanhangers van de D.I. hebben zich al overgegeven, maar de legenda rische leiders als Kartosoewirjo, Daud Beureuh en Kahar Moezakkar (resp. in West-Java, Atjeh en Zuid-Celebes) nog niet, zodat altijd het gevaar dreigt, dat hun volgelingen, die zich hebben overgegeven, op een gegeven ogenblik naar de D.I. terugkeren. Op Ceram vin den we natuurlijk de groep van de „Re publiek Zuid-Molukken". Daarnaast zijn er dan ook nog „gewone" benden. Dui delijk is echter wel, dat deze „gewone" benden de afgelopen jaren van hun be tekenis beroofd zijn en het land niet veel kwaad meer kunnen doen. arenlang is het grote probleem in Indonesië geweest, dat de economi sche opbouw stagneerde door de onveiligheid en dat het ontbreken van economische zekerheid de mensen dreef tot het vormen van benden. Het was een cirkel waar haast niet uit te komen was. Na vele jaren harde strijd een militaire strijd, maar ook een isychologische zijn president Soe- camo en generaal Nasoetion er nu ein delijk in geslaagd de veiligheid in In donesië zover te verzekeren, dat de op bouw beter zal kunnen worden aange pakt dan tot nu toe. Met name be treft dat natuurlijk de landbouw; wie wilde -r nu iets verbouwen als hij het risico liep dat benden of rebellen zijn oogst roofden? Nu is dus echter die basis van veiligheid bereikt, die het uitgangspunt kan zijn voor economische vooruitgang. Een vooruitgang, die de ïgering in Djakarta zich zeker wel ten >el stelt ook. De wederinschakeling van de rebel lenleiders, die zich overgegeven heb ben, in het Indonesië van alle dag zal uiteraard nog wel wat problemen ople veren. Dat ze hun oude prominente po sities niet meteen terug zullen krijgen, ligt voor de hand. Maar daarnaast zijn er nog tal van andere wijzen om van hun kwaliteiten gebruik te maken: ze kunnen worden ingezet op posten in het buitenland, op stafkwartieren en staf scholen, als hoogleraar, enz. Men mag niet vergeten, dat deze rebellen in een vroeger stadium ook vooraanstaande figuren zijn geweest in de Indonesische vrijheidsstrijd. Dat maakt, dat men hun vergeeft wat men een ander niet zou vergeven en dat men hen weer ac cepteert in de maatschappij. Huzarenstuk. Het tragische van deze ontwikkeling blijft natuurlijk, dat hiermede de „ge leide democratie" van president Soe karno volledig gezegevierd heeft. Nog altijd is het onbegrijpelijk, hoe hij daar in heeft kunnen slagen, hoe hij het ge kozen parlement kon vervangen door een door hemzelf benoemd lichaam en een party als de Masjoemi (een partij die bij de verkiezingen van 1956 als derde uit de bus kwam, maar die toen in tien van de veertien provincies de meeste stemmen kreeg!) rustig kon verbieden omdat die het niet met hem eens was. We kunnen alleen hopen dat de „geleide democratie" in Indonesië een tussenstadium is en dat er op den duur in het land toch ook weer wat meer plaats zal zijn voor gewone wes terse democratie. De bekeerde rebellen zullen wat dat betreft in hun nieuwe positie meer goed kunnen doen dan zij vanuit het oerwoud konden. Er is in Indonesië overigens altijd nog één man die, wat geestelijke instel ling betreft, bp de rebellen had thuis- gehoord, maar die zich nooit bij hen heeft aangeslotenoud-vicepresident Hatta. Hq heeft einde vorig jaar nog een brochure het licht laten zien, waar in hij het huidige Indonesië een dicta tuur noemde, maar een dictatuur zon der levensvatbaarheid omdat de Indo nesiër qua levensopvatting een typische democraat is, een dictatuur ook die niet langer zou duren dan Soekarno zelf en die daarna als een kaartenhuis in elkaar zou storten. Het was verheugend dat in Indonesië dit geluid nog gehoord kon worden. Laten we hopen dat het de waarheid is. De „bekeerde rebel len" hopen het stellig ook. C. H. SCHAAP flHil Een vertrouwd beeld op vele Aziatische en Afrikaanse vliegvelden de laatste jaren. Europese famihes die ^onge tijdin de tropen geleefd en gewerkt hebben, keren terug naar hun vaderland, omdat door onlusten of anderszins hun toekomst bedreigd wordt Deze foto is genomen bij het vliegveld van Ndola, in Noord-Rhodesie, en de Europeanen, voornamelyk afkomstig uit België, zijn het rumoer lge Katanga in de Congo ontvlucht. den HAA.G 3 okt. Van elke twintig Nederlandse gezinnen die hun vakantie met een eigen vervoermid del buitenslands doorbrengen, krijgt er één met ernstige pech te kampen. Tot deze conclusie komt de ANWB, nu de stand is opgemaakt van de hulp, die de toeristenbond in het afgelopen reisseizoen aan zpn leden verleende. Ruim 110.000 Nederlanders stelden zich in het bezit van een internationale reis- en kredietbrief, een document waarmee de ANWB zijn leden helpt die in het bui tenland in moeilijkheden raken. Ruim 5.600 van hen de len in enigerlei vorm een beroep op de hulpdiensten van de bond. De repatriëringswagens haalden 351 in het buitenland verongelukte auto's terug, waarbij de vervoerskosten geheel voor rekening van de ANWB kwamen. De auto's van de ANWB-repatriërings- dienst legden daarbij gezamenlijk een afstand af van 395.000 km: een afstand die langer is dan die van een trip naar de maan. (Advertentie) Bij pijn, griep of landerig" gevoel zorgt een enkel labiel, dal U met plezier Uw werk kunt doen I Koker i 20 tabletten 10.80. HENCELO, 3 okt. De heer R. Kam man gemeente-secretaris van Hengelo; heeft in alle stilte zijn ambtsjubileum -vierd. De heer Kamman is veertig ar in overheidsdienst en sinds 1 april 46 gemeente-secretaris van Hengelo, .(jn verdiensten voor de gemeente wer- len in 1958 gewaardeerd met zijn be noeming tot officier in de orde van Oranje-Na.ssau. De heer Kammen werd op 1 sept. 1900 in Dalfsen geboren. Stijn Streuvels INGOYGHEM, 3 okt. Natuurlijk heeft men in België de negentigste ver- jaardag van Stijn Streuvels niet onop gemerkt voorbij willen laten gaan. Men had hem op 3 oktober zelfs op luister rijke wijze willen vieren, maar de ver grijsde hoewel zeer levendige schrijver, wees als naar gewoonte alle uitnodigin gen van de hand. Hij wilde zijn 90ste ver jaardag vieren, zoals alle andere: zon der enig officieel vertoon. Zo is Streuvels steeds geweest en te - rijk waren dan ook de huldigingen, wel ke te zijner ere op touw werden gezet, maar waar hij telkens schitterde door znn afwezigheid. Sinds tientallen inren heeft hij zich verschanst in zijn „Lijs ternest" in het Westvlaamse dorpje In- goyghem, waar een ander bekend Vlaams schrijver, Hugo Verriest, pas toor is geweest. Ook journalisten zijn bij hem onge wenst. Hij houdt met van publiciteit. Ter gelegenheid van zijn 90sto verjaar dag heeft hp alleen aan zijn vriend Mau rice Roelants een interview toegestaan. Toch heeft men er in Vlaanderen een middel op gevonden om Streu vels in het middelpunt van de belang stelling te plaatsen. Radio, televisie en pers verzochten de jeugd de be roemde schrijver in zijn „Lijsternest te overstelpen met gelukwensen. Het blükt dat niet alleen de jongeren, maar ook vele volwassenen deze op roep hebben beantwoord, zodat de postdiensten van Ingoyghem overuren zullen moeten maken. Ook werd in alle scholen van Vlaanderen aan do leerlingen gevraagd een verhandeling te schrijven met als onderwerp „Als de hakker gaat schrijven o\er de oogst". Styn Streuvels, die, zoais men weet, eigenlijk, Franciseus Petrus Marie LATEÜR heet, heeft immers het beroep van bakker uitgeoefend, alvorens hij zich volledig heeft ge- wpd aan de letterkunde. Het zou volstrekt verkeerd zyn Stijn Streuvels te beschouwen als een nors en weerbarstig man. Wie met hem in kontakt kwam, prijst zijn scherpe geest en zyn guitigheid. Zyn verhalen voor en over kinderen laten de liefde en de tederheid blijken, die in hem schuilt. Onlangs veroorzaakte Styn Streu veis samen met Herman Jeirlinck enig opzien, door het uitgever van een manifest, waarin beide bekende letter kundigen stelling namen tegen de ta- lentelling, door de regering overwogen maar inmiddels afgelast. Deze talentel ling zou het Vlaamse taalgebied op nieuw hebben doen slinken ten .voorde le van het Waalse, niettegenstaande het feit dat de Vlamingen in België een sterke meerderheid vormen. Men mag aannemen dat het document van Her man Teirlinck en Stijn Streuvels, aan de regering gezonden meer indruk heeft gemaakt dan de vele betogingen, die wegens deze kwestie op touw werden gezet (Advertentie) In de serie Giant Jazz Gallery staat op Philips B 07020 L een historisch do cument van grote waarde. Een her- nieuwde uitgave van (ie n"lx Keuter- becke Story". Voor insiders behoeft de naam van deze richting bepalende fi guur in de jazz geen nader betoog. Deze blanke trompettist heeft in de „roaring twenties" baanbrekend werk verricht. Hij is de dominerende figuur van de zogenaamde „New York-school" ge weest. Hoewel Bix' spel aanvankelijk sterk de sfeer ademde van de grote ne- germusici uit die dagen Armstrong en Bessie Smith bijv. - heeft hij toch een zeer persoonlijke stijl weten op te bou- wcn. Harmonisch is hij vooral beïnvloed door de Franse componist Debussy. Dit is vooral duidelijk te horen in de piano solo „In the mist." Bix' grote collega, de altist Frank Trumbauer, komt hier ook goed aan zijn trekken. Zyn voor die tijd merk waardig lichtvoetig spel is een puur genot in ..I'm comming Virginia en „Ostrich Walk". Het glasheldere, bijna breekbare geluid van deze New York- stroming wordt mede veroorzaakt door het iile geluid van de trombonist BUI Rank. En zo zouden we eigenlijk -al de musici uit de verschillende „gangS van Beiderbecke moeten opnoemen, om dat zij stuk voor stuk deze „oud-blanke richting haar speciale kleur hebben ge geven. Interessant zpn verder de opna men met het orkest van Paul Wil man, waarmee Bix korte tpd heeft ge werkt Eén opname wordt gezongen door een jeugdig knaapje, dat later lauwe- «S zou oogsten op het verblmdende toneel van de lichte muze: Bing Crosby. Het orkest van Ray Conniff bestaat uit een aantal doorgewinterde vaklui. Hoewel Conniff's interpretaties niet al- tyd vrij zijn van. een zekere monotonie, weten 'zijn 12 stukken uit de laatste tien jaren op Philips B 47079 L toch wel te boeien. Het is allemaal wat goed aardig, maar de typische klankkleur doet fris aan. Corniff laat nameiyk zjjn zangstemmen en het orkest niet beurte lings naar voren komen, maar smelt ze samen tot één geheel, Ook past hy in deze opname getiteld „Memories are made of this" met een hardnekkig optimisme verschillende Zuid-Ameri- kae.nse ritmen toe en schroomt hij ook niet een nogal slap aftreksel van het fonkelende flamingo-idoom toe te voe gen. Overigens leidt hij zijn orkest streng. Behalve koor en orkest zijn er nog een aantal weinig zeggende solisten te beluisteren, onder 2nderen Bernie Leighton oppiano en Doe Severinson op trompet. Vier werkjes uit het populair-klassieke genre zijn opgenomen op Fontana 466 216 TÉ (Lieblingsmelodie no. 6). Het zijn onder meer de „Ungarischer Tanz van Brahms en het „Sohlatenkoor uit Margarete" van Gounod. Het is de be kende, frivool-luchtige muziek, natuur lijk goed uitgevoerd door de „Wiener Symphoniker, met medewerking van het koor van (1e Weense Staatsopera. ze doorgewinterde accordeonvirtuozen reizen 3.1 iaren door de wereld. Z\j maken tournee op tournee In 1957 waren er al een miljoen platen van hen in omloop. De liefhebbers van de accordeon zullen ook aan deze op name van Piet van Gorp, Piet Koop man en Harry van de Velde, zeker genoegen beleven. Met een uitbundi- ge vaart storten deze musici zich in de nieuwe wereldreis en het komt er allemaal hecht doortimmerd uit: „Ro- ginella Campagnola (Italië), „Ma ma Yo Quiero Un Novio (Zuid-Ame- rika), „Mexicali Rose" (Amerika en Granada" (Spanje). ..Michael" en „Santiano" zijn twee nummers gezongen door „The Higway- S' op U -bed Artitst 67007. Het is het gebruik-: Jke recept: Een paar le pels niet al te beste zang, een snuifje gitaar en een liter orkest, en ,,a star is bom." Alleen hebben we van die ster niet veel gemerkt. Of het moest zijn de gebruikelpke ster op het rood geblokte overhemd van de sheriff. Want de muziek van „The Highwaymen" knipoogt voortdurend naar het verre westen. Maar dan ook alleen omdat er kennelijk per se geknipoogd moest wor den. Maar als u het ons vraagt is er geen schot raak, is de lasso verschrom peld tot een springtouw en komen de paarden niet verder dan een armzalig sukkeldrafje. Neen, dan hebben we meer plezier beleefd aan de jonge chansonnière Si mone Langlois. Zij zing op Philips 432 535 BE o.a. „C'est ma chanson" en „II y a des musiques" met een aanste kelijke uitbundigheid, die de roem en eei die zij in Knokke heeft geoogst rechtvaardigen. Dit jonge talent is een belofte voor de toekomst. Het is fonke lende, optimistische zang, met een uit gesproken „feeling" voor de Franse sfeer. Simone Langlois beschikt boven dien over een scherpe intonatie en een gedurfde voordracht, die aan Edith Piaf doen denken. Het is hier en daar nog weinig genuanceerd, maar dit kan in de loop der jaren zeker worden begesloe loop der jaren zeker worden bijgesle pen. (Van onze correspondent) BREDA, 3 okt. Gisteren stonden twee mannen en een vrouw voor de rechtbank alhier terecht, wegens het be roven van Th. P. uit Gilze, die in de nacht van 8 op 9 augustus in Breda was uitgeweest. P. had de vrouw ontmoet en zou haar naar huis brengen. Onderweg werd hjj onverhoeds aangevallen door twee man nen, met wie de vrouw tevoren even had staan praten. Hy werd op de grond ge gooid en een van de mannen haalde zpn portemonnaie met zestig gulden uit zpn zak. De mannen en de vrouw spoedden zich daarna naar Katendrecht in Rot terdam om er de buit op te maken. De rechtbank had er nog al lang werk mee met vast te stellen wat er precies was gebeurd. De vrouw verklaarde, dat de beide mannen P. beroofd hadden. P. zei, dat hp door twee mannen was aangevallen. Maar een der verdachten ontkende ter plaatse te zyn geweest en de andere gaf aan de vrouweiyke ver dachte de schuld. De officier meende toch dat voldoende bewijs geleverd was en eiste tegen beide mannen, die een zwart strafblad hebben, twee jaar ge vangenisstraf met aftrek. Ofschoon de officier vermoedde dat de vrouw de zaak heeft uitgelokt achtte hij alleen heling bewezen en daarvoor luidde de eis zestig gulden boete. Twee verdedi gers gingen de tegenstrijdigheden in de verklaringen na en een der pleiters ging daar diep op in. Hun conclusie was dat vrijspraak zóu moeten volgen. De recht bank veroordeelde de eerste beklaagde tot een jaar en zes maanden, de tweede tot een jaar en drie maanden gevange nisstraf en de vrouw conform de eis. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 3 okt. De uit veer tien man bestaande vrijwillige brand weer van het Noordbevelandse stadje Kortgene is het wachten op een nieuwe brandspuit moe. Brandweercommandant A. Weileman heeft B. en W. ter kennis gebracht dat hij en zijn spuitgasten af zullen treden ais er niet spoedig beter blusmateriaal komt. Als raadslid heeft de heer Weileman tevens gevraagd in de eerstvolgende raadsvergadering te mogen interpelle- I ren over cie gang van zaken bij de brand- r weer. Indien de raad een gunstig ant woord geeft op de eis van de brand- weerlieden dan blijven zp, zo niet dan gaan zp heen. De gehele kwestie draait eigenlpk om de aanschaf van een nevelspuit. Voor Kortgene is dat een nare geschie-1 denis want hqt zit nu al meer dan een jj jaar met een motorbrandspuit die het niet doet en het ziet er naar uit als er niet spoedig verandering komt in deze „brandende kwestie" dat Kortgene ook j nog met spuitgasten komt te zitten die het niet meer doen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 okt. In hét vroege voorjaar van 1962 zal bp de Tweedel Kamer een wetsontwerp worden inge- P diend met voorstellen tot wpziging van de gemeenteiyke indeling van Walcheren. Uit een mededeling van minister Toxo-j peus op vragen van het Tweede Kamer-1 lid Scheps (PvdA) blijkt, dat de bewinds- man niet wil overgaan tot opheffing van de gemeente Oost- en West Souburg. iiiiiiiiiiiiiiiiiiifliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Na zes maanden lang eerst inI Schotland, later in Engeland! „onze vlag en onze produktenl te hebben verdedigd", zoals del directeur van het Nederlands zuivei-'1 bureau, de heer F. Baart, het gis-l teren op Schiphol uitdrukte, zpn del tien kaasmeisjes, nog steeds in hunjl zuivel-kostuum gekleed, op vader-jl landse bodem teruggekeerd. Daarmee! is aan het grootste avontuur, dat zp I in hun nog jeugdig bestaan hebben,1! meegemaakt, een einde gekomen. Hetl zuivelbureau zendt nooit tweemaal het| zelfde meisje uit. Toch was er één meisje, voor wiel het avontuur niet definitief ten einde I is. Zp is dc 22-jarige Elly Bruyn uitl Epe, die een enorme van marseppnil natuurgetrouw nagemaakte kaastaart! kreeg, ter viering van het feit. dat ze I zich tpdens haar kaasverblpf inJ Schotland met een kolenhandelaar heeft verloofd. De destpds uit 300 sollicitanten ge kozen meisjes hebben allen in Engel-I se en Schotse winkels Nederlandse! kaas en andere melkproducten ver-1 kocht. Zp reisden van de ene plaataf naar de andere en dienden als amj bassadrices van ons land, gaven niefl alleen inlichtingen over kaas, maarl toonden den volke ook hoe lekker die I was door er zelf flink van te eten. I Enkelen van haar wensen voorlopig I bij het ontbpt echter geen kaas meerj to ziGn. -j Alle meisjes waren over hun reis enthousiast. „Zo'n tp'd komt nooit weer terug", zeiden ze. Nu moeter ze een andere baan zoeken, want hetl contract was maar voor zes maanden.» Het befaamde accordeon-trio „The Three Jacksons" maken hun tweed» wereldreis op Philips 433 052 PE. De-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 9