Eventuele grondwets wijziging wordt bekeken ME ICO Volslagen ontredderde sociale structuur bedreigt de samenleving m M J O D Veertig jaar leraar Staatssecretarissen verdedigen beleid commerciële t.v. iOSRAM óekte. uit JCmiai VQ Theseus in het geniep te ivater Twijfel aan het woningbouw beleid Engelsen verlaten Eindhoven FINEST SCOTCH WHISKY Levensgevaarlijk poeder verloren Bil G. de Vries Lentsch Jr.: BIJ REPLIEK IN DE KAMER 45-urige werkweek in ziekenhuizen Hengelo Den Haag Straatrover na 2 jaar gegrepen Historische Spitfire overgedragen Twee kinderen bij spelen met vuurwerk ernstig gewond CjCUUL (Lt ;-'f 4 L4i C. J. Vermeulen PAGINA OKTOBER DONDERDAG USTERKE SPREIDING'; UGEREGELDE GROEI!g NEDERLANDSCHE FONDSEN MIJ. 0 Griekse geheimzinnig heid rond snelle patrouilleboot Commerciële TV lampen In Prinsenbeek Uit pastorie-brandkast 13.000 gulden gestolen Gecreëerd in 1792, wordt "4711" Echte Eau de Cologne nog steeds gemaakt naar het originele geheime recept. Beroemd over de gehele wereld om haar frisheid, haar zuiverheid, haar geur en haar verfrissende eigenschappen. In Hengelo Kath. adviesbureau: huwelijk en gezin exico-City, oktober Toen, op de derde avond van mijn verblijf hier, op de Plaza de la Constitución het vuur werk tegen de hemel spatte, moest ik plotseling denken aan die uit dagende regels van Marsman: „Groots, meeslepend wil ik leven Vader, moeder, knekelhuis! f Advertentie M S?9E,SE TOEKOMSTMOGELIJKHEDEN IN CA. 0 U SSt-GROTE NED. ONDERNEMINGEN MET EEN 0 j» COUPURE VAN f SO,- IN DE 0 I "ï'flH »vr"gt folder bij uw bankier of commissionair (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 5 okt. Op de werf ta" G. de Vrtes Lentsch Jr. is gister middag de patrouilleboot Theseus door een lx>k in de kabbeling van het IJ ge zet. Hiermee vond in alle stilte de te waterlating plaats van een zeer snel outen sehip, dat destijds in opdracht A an de Griekse marine in de klampen Werd gezet. wHf krieken hadden de directie van de heid ezw_oren geen enkele ruchtbaar- eeon eze gebeurtenis te geven en «rekken* oTer b1izonderheden. ver dat te naar CUi "v™ dit marineschip, SDoniai 5 ^'el hebben vernomen, voor bruikt d°eleinden zal worden ge- gen0'i<Tefen van dit plotselinge stilzwij- de onrir61! vreemde zaak, omdat toen en them ito werd verstrekt, de werf schin w meedeelde wat voor een gegeven^ zou worden en zelfs allerlei heid vf ^ver de omvang en de snel- heeft Z,f.rstrekte. „De opdrachtgever het si-Ik y Verboden ook maar iets over gisternr J015 1e laten", vertelde ons Lentsch T de heer G' de KrIeS houden ,Jr' Wanneer wij ons echter het aan de opzet, zoals deze bij Werdgeven van de opdracht bekend vetnK»gemaakt- zal het schip eind no- leiAr^r -5an de Grieken worden opge- vaaü °7e bezitten dan een houten U'S voorzien Van een spectacu- van pp bouw. Die opbouw is namelyk aluminium, waarvan ook de span- k!" ..vervaardigd zijn. De bak van dit h;«P. schip is van teakhout. Men is ®Tpe overgegaan om de Theseus een "structie te geven die bepaald met nZl J 's> maar toch voldoende sterk "m de hoge snelheid te verwerken. De twee Maybach-dieselmotoren van eik ïeoo pk. kunnen de patrouilleboot en snelheid van 26 knopen (48 km) Per uur geven. De afmetingen van dit oubbelsch roef schip zijn: lengte 28.35 m., breedte 5.94 m. en diepgang 1.75 m. (Vervolg van pagina 1) Uit de discussies in de Tweede Ka mer is gisteren nog het volgende naar voren gekomen: Het kabinet zal onder zoeken in hoeverre grondwetsherzie ning nodig zal zijn en zorgen dat een eventueel voorstel daartoe de Kamer tijdig zal bereiken. De minister-presi dent denkt aan het begin van 1962. Zo wel de staatsrechtelijke positie van Nieuw-Guinea als een eventuele verla ging van de kiesgerechtigde leeftijd zouden aanleiding ertoe kunnen zyn. Prof. Oud denkt hierbij niet alleen aan het invoeren van een leeftijd van 21 jaar voor degenen die mogen kiezen (actief kiesrecht), maar ook aan een verlaging van de leeftijd van 30 jaar tot 25 jaar voor degenen die tot Kamer lid gekozen kunnen worden (passief kiesrecht). De regering vindt dat de toelating van spijtoptanten reeds verruimd is. Het verschil tussen het beleid dat zij titans voert en hetgeen in de motie-v. Doorn wordt gevraagd is volgens haar niet groot. Het gaat, aldus de minister-pre sident, om een zaak die geladen is met sentiment, waardoor het kabinet zich echter niet mag laten meeslepen. De belangen van de spijtoptanten moeten worden afge,wogen tegen die van onze samenleving. De minister-president heef! voorts gewezen op de juiste betekenis van het bouwprogramma, dat voor 1962 op 90.000 woningen is vastgesteld. Hy vroeg de Kamer, dit niet te zien als een instrument voor de woningbouw. Bij de uitvoering van dit program kan, zoals ook in het afgelopen jaar is ge- (Van onze correspondent) HENGELO, 4 okt. Voor het ver plegend personeel van het St. Gerar- dus Majella-ziekenhuis en het Koningin Juliana-ziekenhuis 2al met ingang van 1 november de 45-urige werkweek van kracht worden. De directies van bei de ziekenhuizen zijn een en ander met elkaar overeengekomen. schied, met de vrije sector, worden in gegrepen. Dat zal ook in het komende jaar geschieden zodra het regerings beleid in gevaar zou komen." Na deze uiteenzetting van de mi nister-president zei dr. De Kort, dat zijn twijfel aan de juistheid van het woningbouwbeleid nog was toegeno men. Bij de behandeling van de be groting van Volkshuisvesting zal zijn tractie hierop nog terugkomen. De onlangs benoemde staatssecreta ris voor Economische Zaken, drs. Gjj- zels, is bereid om met zijn collega van O., K en W. het televisiebeleid te ver dédigen, zoals dat is neergelegd in de nota inzake de commerciële televisie. Prof. De Quay heeft de Kamer mee gedeeld, dat ook drs. Gijzeis op het standpunt staat, dat de televisie voor reclame-doeleinden kan worden benut. (Advertentie) DEN HAAG, 5 okt. Na meer dan twee jaar speuren, is de politie er in geslaagd de dader aan te houden van een groot aantal straatroven, die zich de afgelopen twee jaar in Den Haag, Voorburg en Rijswijk hebben voorge daan. Het is een 22-jarige schilder uit Den Haag, die, zoals hij heeft bekend, talloze straatroven op zijn naam heeft staan. De schilder maakte er een gewoonte van met een bromfiets een wielrjjdster te passeren en in het voorbijgaan een tas van het stuur of de bagagedrager te rukken. Als gevolg van de snelheid, waarmede de berovingen plaats von den en omdat de betrokkenen meestal veel moeite hadden om niet te vallen, was een duidelijk signalement nooit te verkrijgen. Tientallen van straatroven afkomsti ge voorwerpen werden bij huiszoeking in zijn woning aangetroffen. Hij viel na korte tijd door de mand. Enkele ma len had hij hulp gehad van een 24-ja- rige machine-bankwerker, die eveneens is aangehouden. EINDHOVEN, 4 okt. Air-vice- marshal Gordon Jones, 3.B., C.B.E., D.S.O., D.F.C. heeft gisteren op de vliegbasis alhier een „Spitfire", die de ingang van het Engelse kamp op de basis markeerde, overgedragen aan de commandant commando tactische luchtstrijdkrachten, generaal-majoor A. L. Cox. Deze RAF-vestiging, de laatste van de bases, die Engeland had in Frank rijk, België en Nederland, wordt opge heven. De „Spitfire" maakte tijdens de slag om Arnhem in september 1944 een noodlanding in de omgeving aldaar. Het toestel maakte deel uit van een Nieuw- zeelands squadron. De Nederlandse luchtstrijdkrachten namen de „Spit fire" van de Britten over en in 1955, bij de herdenking door de Engelsen van de „Battle of Britain", gaf het com mando van de Nederlandse luchtstrijd krachten het vliegtuig als geste ten ge schenke aan de Engelse basis in Eind hoven. Air-vice-marshal Gordon Jones wees in een toespraak op de goede verstand houding, die er steeds heeft bestaan tussen de Nederlandse en de Engelse luchtstrijdkrachten. (Van onze correspondent) EMMEN, 5 okt. De achtjarigen Et- win Hoekstra en Albert Heuving heb ben gisteren tijdens het spelen met res tanten vuurwerk zeer ernstige verwon dingen opgelopen. Beiden zullen zeer waarschijnlijk een hand moeten missen. De twee kinderen hadden op het sportpark overblijfselen gevonden van vuurwerk. Zij namen deze mee en gooi den ze in de Emmer Dennen in een vuurtje. De hevige explosie die toen .volgde, bracht beiden een aantal ern stige verwondingen toe. (Van onze correspondent) BP.EDA, 5 okt. Uit de pastorie van de R.K. kerk in Prinsenbeek is een be drag van dertien duizend gulden gesto len uit een brandkast. De dader ver schafte zich toegang door het open schuiven van een raam. In een kistje naast de brandkast vond hij de sleutel van de brandkast, waarna hij spoedig met hot geia verdwenen moet zijn. De rijkspolitie heeft nog geen enkel spoor in deze zaak. IMP. OUD HAARLEM TILBURG, 5 okt. Gistermiddag om streeks zes uur is op de Toute Nieuw- landstraat - Markt - Bisschop f«ijsen- straat alhier, een niet verpakt gri.t doosje met blauw etiket, zes cm doorsnede en 4 cm hoog, verloren, waarin losse poeder, wit van kleur, g - naamd sulfanilamide, Dit poeder is nu inwendig gebruik levensgevaarlijk. Eenieder, die inlichtingen kan ver strekken, wordt verzocht zich teleto- nisch in verbinding te stellen met de gemeentepolitie in Tilburg, te bereiken onder netnummer 04250-24444, of met de politie in zijn of haar woon- of verblijt- plaats. Anssten om (Advertentie) basiliek van O. L. Vrouw van Gua delupe, het Lourdes van Mexico. 4.65 tot 03.25 (Van onze correspondent) HENGELO. 5 okt. - Alhier is giater- avond opgericht, de stichting katholiek adviesbureau voor huwelijk en gezin. Het is gevestigd in het wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis aan de Schalkbur- gerstraat 25 in Hengelo. De staf van dit bureau is in een bij eenkomst geïnstalleerd door de heer G. J. H. Dijkhuis uit Borne. De slat is samengesteld uil dr. G. Huisman, ze nuwarts in Hengelo; F. Smulders, ze nuwarts in Almelo, pastoor drs. J. d- Goey in Denekamp, pastoor B. "legt in Oldenzaal, moderator drs. W. ver hoeven in Borne, A. v. Thiel, gynaeco loog in Hengelo. T. Meyer, Myg>..ar»- in Hengelo, R. Coppes, arts in Enscl - de, J. Jansen, Jr. arts m Weerselo, J. v. d. Linden, arts in Hengelo, E. Maa- jong, arts in Oldenzaai, T. Schelf er, a in Almelo, T. Weterman, arts m Borne mr. J. v. d. Horst, jurist in Enschede en mej. C, Gieselaar. sociaal werkster m Hengelo. Elke dinsdagavond za er spreekuur worden gehouden. De sucn- ting is tot stand gekomen door nnan- ciële steun van de Twentse dekenaten. Dr. G. Huisman heeft een korte inlei ding gehouden over het doel van net adviesbureau en mej.C. Gieselaar over de praktische werkwijze. Défilé van de troepen voor de president van Mexico. Zo, dacht ik, is Mexico. Heel het plein, de kathedraal, het paleis van de presi dent en dat van het stedelijk bestuur was één zee van licht. Ondanks de regen stonden er honderdduizenden mensen en toen om elf uur precies president Adolfo Lopez Mateos met een donderen de stem „Leve Mexico" riep, brak er een pandemonium los, zoals ik in mijn leven nooit eerder heb meegemaakt. De menigte schreeuwde als in doods nood. De meest bizarre vuurwerken schoten regen of geen regen met honderden tegelijk omhoog en op het zelfde moment mengden zich daarin al le klokken van de stad met helle tot diep bonzende geluiden. Men had oren noch ogen genoeg. Kinderen dansten in de meest exotische costumes. Mannen hadden zich onherkenbaar vermomd en vrouwen deelden in die overweldigende werveling met felle, hooguitschietende kreten. Kortom, het was één gloeiende heksenketel, waarin alle persoonlijke elementen versmolten tot gulpende roes. En toch, toch was deze gigantische demonstratie niets anders dan de 151ste viering van Mexico's onafhankelijkheid. Een heel oude 5 meiviering dus, maar zo obsederend fel, dat ik bijkans geslagen heb toegekeken. Deze indruk is niet meer geweken. Mexico wil groots zijn. Het wil fel en meeslepend leven en het doet dat met een fanatisme dat beurtelings ontroert en ontzet. Misschien mag ik dat nader verklaren. De volgende dag was het nationale feestdag. Parade dus. Al van de vroege morgenuren af was heel de stad afge zet Miljoenen mensen verdrongen zich langs dé route. Men had vrij. Men had feest Toen eindelijk, na uren wachten, de luchtmacht zich presenteerde met een paar eskaders, waarvan de meeste zelfs in de begindagen van de tweede wereldoorlog een bedroevend figuur zou den hebben geslagen, brak er een geju bel los, alsof er zegevierende heir- scharen binnentrokken. Later, toen het défilé zelf begon, werd dat nog erger. Bijna elke minuut klaterde het applaus omhoog en aanvankelijk liet ik mij daar door meeslepen. Het was tenslotte een heerlijk, licht exotisch schouwspel. Een prachtige, vuurrode brandweer, wasech te Indiaanse groepen te paard, kleurrij ke garderegimenten, steigerende cavale- rie-eskaders, felkleurige muziekcorpsen en bevallige groepen van allerhande vrouwelijke corpsen. Het duurde uren en uren en het leek wel of men geen bataillon had thuis gelaten. Op den duur ziet men door de show heen. Alle stormachtige toejuichingen kun nen niet verhullen, dat de bewapening slecht is en dat de prestaties van bijna alle infanterie-groeperingen bepaald be neden het minimum liggen. Zien de Mexicanen dat niet? Zijn ze blind of weigeren ze, levend in de ban van een bijkans hysterisch nationalisme, de wer kelijkheid onder ogen te zien? Ik weet het niet. Ik weet wel, dat ik deze tegen stelling tussen schijn en werkelijkheid, die botsing tussen fellevende hoop en angstaanjagende realiteit gedurende mijn korte verblijf voortdurend ben te gengekomen. Het waren benauwende ervaringen, waarvan de schrilheid mij zo diep getroffen heeft, dat ik noch met mijn houding noch met mijn gedachten raad weet. en ander verhaal. Een doorde el weekse dag iri de grote kathe- _J draal van Mexico-City. Een plaats om nooit te vergeten. Hier stond in oude tijden de grote tempel der Azteken, waar bloedige menseniDf- fers gebracht werden. Het is een wir war van stijlen. Men ziet laaiende, loeiende barok, maar evengoed zijn er Ionische, Dorische en Korinthische ele menten. De kerk is één bedevaarts plaats. Men vereert er tientallen heili gen en het is er altijd vol, gortvol. Mexico, zo denkt men weer, bidt als geen land ter wereld. Maar als dan iemand vraagt of hij kan mishoren of communiceren, schudt men het hoofd. „No Padre". De kathedraal heeft geen priesters, Mexico geen roepingen. Bo vendien, zo vertelde mij een van de twee Nederlandse priesters, die hier werken, hebben van de weinigen, die er zijn, maar enkelen de allure, die land en Kerk behoeven. Ze staan in de met alle felheid losgebarsten sociale strijd werkeloos ter zijde. Ï~y n dat is dan weer een van de I onbegrijpelijke tegenstellingen. _J Dit land is vrijwel helemaal ka tholiek. Het heeft zijn Kerk al eenmaal bloedig de oorlog verklaard en toch zo hebben competente en rustige waarnemers mij verzekerd toch schijnt zij nog altijd doof voor de nood van het volk. En er is een ont- De heer L. A. J. M. van Heyst uit geverscongres Den Bosch tijdens zijn inleiding op het werk- Mexico City. Ik moet eerlijk blijven. Rijdend langs dat enorme sloppenwoud heb ik mij afgevraagd wat deze mensen ervan zou kunnen weerhouden om communist te worden. Kruipend naar Guadelupe kunnen ze O. L. Vrouw natuurlijk vra gen om hulp en uitredding. Maar als Kerk en samenleving „aarvoor niet vechten willen, zal de Moedei' Gods doof schijnen. Zij kan maar werken als wij haar handen zijn en ik ben bang, dat ze handen tekort komt. Wat blijft dan over? Hoe lang zal het duren vooraleer het communisme, dat zich hier vooralsnog zonder partijverband beperkt tot het be vorderen van de chaos, die chaos wer kelijk verwezenlijkt? Weer moet ik zeggen, ik weet het niet. Alleen dit: Met de groep Neder landse katholieke werkgevers, met wie ik mijn reis begonnen ben, heb ik hier een 'congres meegemaakt dat in feite - deze problematiek tot ondergrond had. Het werd georganiseerd door „la Union Social de Empresarios Mexi- canos" en de Nederlander L. A. J. M. van Heyst („Grasso", Den Bosch) heeft er zelfs een inleiding gehouden. Zo'n congres, denkt men dan, zou moeten sidderen onder het geweld van het vraagstuk. Maar het is een congres als alle andere. Koptelefoontjes voor goede vertalingen, te lange, vlakke in leidingen en verder die eeuwige ont vangsten, waar de waarheid niet door de alcohol heen dringen kan. Ik heb de Nederlandse ondernemers ver bijsterd door wat ze gezien hadden soms zorglijk zien kijken en vragen. Maar hoe lang duurt het voordat, wat wij als vanzelfsprekend feit aanvaar den, hier tenminste begrepen zal wor den? De weelde immers heeft zien gebarricadeerd in prachtige, welbe- waakte paleizen. Ze is vroom en prachtlievend en zo trots en onbe wogen een deel van een samen leving, die zelfs in haar meest tragi sche vergissingen nog een onmisken bare grandezza bezit. a, want Mexico is prachtig. Heel de arena blijft zelfs onder stort regens vervoerd toekijken naar het woeste bedrijf van het stierenge vecht. In het open, golvende land liggen als massale forten de oude tempels der Tolteken. Het meisje dat in de Neder landse Philipsfabriek de band bedient, heeft ergens op haar werktafeltje toen een klein plaatsje ingeruimd voor O. L. Vrouw en het volk ook dat der sloppen klapt en juicht als zijn pronkende leger voorbijtrekt. Het bidt in de duisternis van zijn heiligdommen, maar de grote vraag is hoe lang het fel en meeslepend als het is zal wil len blijven wonen in het knekelhuis van zijn sociale nood. Als het niet zelt ontwaakt, zal het wel worden gewekt. Een Mexicaan zei het heel duidelijk: „Europa kijkt naar Berlijn. Met dode lijke angst vreest het, dat het commu nisme daar met geweld een overwin ning zal bevechten, die het hier moei teloos in de schoot geworpen krijgt. Men moet Khroesjtsjev niet zo onder schatten. ALBERT WELLING p zondagmorgen b.v. stond voor de basiliek van Onze Lieve Vrouw van Guadelupe. Nu moet men weten, dat er sinds de jongste revolutie geen land is met zul ke strenge anti-kerkelijke wetten als Mexico. Een priester mag op straat op geen enkele manier als priester herkenbaar zijn. De Kerk wordt in de grondwet niet erkend. AlJe kerken, alle heiligdommen en dat zijn er vele zijn staatseigendom en toch was deze morgen hij Guadalupe er een, die ik alleen maar kan verge lijken met een gloeiend hete middag voor de piscines van Lourdes, waar alles wat God met ziekte en pest had geslagen Hem en zijn moeder kwam huldigen op een manier, die my nu nog do onmachtige tranen naar de ogen jaagt. Zo was ook Guadelupe. Mexico, dat zijn kerk heeft afgezworen, kwam met honderden en honderden tegelijk lettei- lijk kruipend op de knieen naar het beeld van zijn Moeder. Het bad en zong met een intensiteit, "ie het bloed aan de slapen doet kloppen en zoals het, biddend en smekend, met duizenden m de basiliek tezamen drong, was het een alles overweldigende demonstratie van diep religieus leven. Men kijkt er naai met ogen, vreemd van ontroering. Wat brangt een jonge man ertoe om samen met zijn meisje op een zonovergoten morgen van Kilo meters ver naar Mana te kruipen'. En die vrouw? U bad baar moeten zien. Ze kon niet meer. Twee mannen on dersteunden haar. Twee anderen legden een kleed voor haar neer, baalden achter haar het kleed weer weg en zo, heel langzaam, schoof ze kreunend en biddend naar de basiliek. Een Nederlander weet met dergelijke emoties geen raad. Is dat masochis- me, penitentie, bijgeloof, ofgeloof? En als het geloof is. waarom gaat van die massa bijna niemand te communie? Waarom móet men eindeloos zoeken vooraleer men in een hoekje van de kerk eindelijk een priester vindt, die op verzoek Ons Heer uitreikt? ik zettend analphabetisme, do toestanden in de sloppen rond de stad er was geen taxi-chauffeur, die mij er brengen wou: ik moest zelf voor vervoer zor gen is zo huiveringwekkend, dat ik mij erop betrapt heb meegedaan te hebben aan die algemene struisvogel politiek van alle Europese bezoekers. Misschien kan men wel anders. Men is gezond en goed gevoed. Men beeft middelen om grote reizen te maken, men woont in een duur hotel en dan plotseling, staat men in een onafzien baar, eindeloos en niet te ontwijken, in bouwsels, die alleen een fantast hui zen kan noemen. Het leed is onafzien baar, eindeloos en niet te ontwijken, Wat moet men doen? Men kijkt naar de kinderen. Ze spelen, ook op de vuil nisbelten spelen de kinderen en ze lachen. Dan heeft men de oplossing gevonden. „Kijk, die kinderen," zegt men, „ze hebben plezier. Ze zijn wel niet goed gekleed, maar ze zien er toch niet ondervoed uit. Deze mensen zijn natuurlijk anders. Zij hebben an dere eisen. Ze beleven deze werkelijk heid anders dan wij!" Tot op zekere hoogte wil ik de waar heid van deze redenering niet bestrij den. Er zijn verschillen. Grote verschil len. Er zal een verstandige, geleide lijke overgang moeten worden gevon den, maar dan zal daai dan ook naar moeten worden gezocht. Welnu, dat de Kerk dat zoeken stimuleert met alle bewogenheid, die een moeder moet voe len voor de ellende van haar kinderen, is niet waar. De Kerk is niet de motor van alle landbouwhervormingen, die in de encycliek „Mater et Magistra" bijna pasklaar voor Mexico staan aangege ven. Door deze situatie en bet heeft geen zin daarvoor de ogen te sluiten verkeert de Kerk en daardoor mis schien wel heel het land in doodsge vaar. Want. er is één stroming, die niet zwijgt, één macht, die stem heeft ge geven aan verlangens, die Kerk en land al jaren geleden met kracht had den moeten bevorderen. Die macht 'heet communisme. at was een hopeloos geval! m Je kon die knaap absoluut niet op school houden. We hebben hem er af gestuurd. Later kwam zijn moeder en die heeft lang met me gesproken. De vol gende dag kwam de jongen naar me toe met de vraag of hij als jeblieft terug mocht komen. Ik 'heb gezegd: je mag alleen terug komen, omdat je een zoon van je moeder bent. En toen hij iets zei van zijn best doen, zei ik: Je kunt alleen nog laten zien, wat je moeder je waard is! Na zijn studie kwam h'j nog eens op school terug, in zijn militaire pakKijk, ik geloof niet dat het leraarsch lj een vak is. Je moet ervoor geboren zijn. En je moet precies op het juiste mo ment het juiste woord, weten te •eggen. Dat is een deel van de be spiegelingen over veertig jaren leraarschap van de onderdirec teur van de H.B.S. van het St. Franciscus College te Rotterdam, de heer C. J. Vermeulen. Die veertig jaren is hij steeds aan dezelfde school verbonden ge weest. Als jongeman, geboren in Maassluis, kwam hij als onder wijzer voor de klas. Onderwijl volgde hij de cursus Nederlands van de Tilburgse Leergangen, die eertijds een „dependance" in Den Haag hadden. Hij liep ook nog college in Amsterdam en kwam, net voor hij in het bezit was van zijn middelbare acte Nederlands, aan de Rotterdamse katholieke H.B.S.die juist was gestart in een voormalig bankgebouw aan de Boom- >)es. Dat was tevens het begin van het katholieke v.h.m.o. in het Water- veggebied. Zodoende maakte hij van het prille begin tot heden de hele ontwikkeling ■au dit onderwijs aan de Maasmond mee. Alleen maar in de praktische aak-uitoefening, want voor organisatorisch werk was geen minuut meer >eschikbaar. Hij is 21 jaar directeur van de Katholieke Handelsavondschool teweest en tevens directeur van de Katholieke Middenstandscursus en ovendien werkt hij mede aan de Textielcursus. Zesenveertig jaren onderwijs. Het was wel een begin van-de-grond-af. Jk deed het in die Schiedamse lagere school tegen de prijs van 42,50 per maand. Toen ik zomaar een toelage kreeg, zei mijn vader: jongen, daar koop je een gouden horloge voor. Dat deed ik. Maar wie kijkt er nu nog taar zo'n klok in je vestjeszak?" En sedertdien steeds maar jongens, jongens m nog eens jongens. Ze trekken aan je oog voorbij en als je hun naam i oort, denk je altijd aan een eigenaardigheid van ze. „Die nrts uit Eindhoven, lie me indertijd verbaasde door me te vertellen, dal hij samen met zijn rider voor hel examen „De Klop op de Deur" van hui Boudier-Bakker had lelezen. Die Schiedammer, die een fototoestel in zijn tuin had neergezet om le maan goed te fotograferen en de school een grote afdruk van het resultaat schonk. Èn die brieven, waaruit blijkt dat iets een diepe indruk maakte, waarvan je de importantie niet inzag. Ik heb, toen mijn moeder tras gestor ven, eens een hele les „verknoeid" met te spreken over de moeder, v cel jaren later krijg je dan een briefwaarin staat dat een van je oude jongens toen :erst heeft leren inzien, wat een goede vrouw in je leven betekent. Over'het hele land zijn ze uitgezwermd, die „oude jongens waarvan av nu een eind in de vijftig zijn. En buiten de gvenzen. „Je kijkt er soms van op, als je hoort, dat Jan hoogleraar is geworden aan een buitenlandse universiteit Zaterdag 7 oktober wordt, het veertigjarig leraarschap aan het St. Fran ciscus College gevierd. Om 10 uur met een plechtige hoogmis m de nabije Si Willibrorduskerk aan de Beukelsdijk, daarna met een leerlingen-bijeen komst in het college. En als dan om half een de receptie begint, komen on getwijfeld uit alle'delen des lands de oude knapen om mijnheer Vermeulen te feliciteren en hem te vertellen wat er van hen geworden is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 5