W eerstand-meter voor caravans F oto's uit Frankfurt Ei V D II 1 i B Korte rij- impressies O D België - op-g'n-Anderlechts - geen voetbalgrootmacht NEDERLANDS PERSPECTIEVEN VOOR DE DERBY DER LAGE LANDEN" GUNSTIG Heuvelklim is fataal in de Motorzesdaagse SIMCA 1000 verrassin; op Parijse Autosalon I V ■f. Tour Gepantserde TAXI Auto KLIMT en VAART Hoe belangrijk is de loting ■JAGO SHAWLS STROOM VAN PROTESTEN m. Volkswagen 1500 DAFfodil STRIJD tegen uitlaatgas Scotland Yard in sportwagens Tien jaar Yespa PSV speelt gelijk in „vriendschappelijk' voetbalduel ANDERLECHTS .BRAZILIANEN' Vreeifidelin gen- legioen Dames kansloos in bridgetoernooi DONDERDAG 5 OKTOBER 1961 Ouiiiiiiiiniiiimmimiiiii.i.miiimiiiimimimmi"11111111"""11""" it i«i'- TUSSEN DE WIELEN De caravandienst van de A.N.W.B. heeft de beschik king gekregen over een unieke apparatuur, met behulp waarvan de rol- en luchtweerstand van caravans nauwkeurig kan worden opgemeten. De apparatuur is ontwikkeld in het laboratorium voor voer tuigtechniek van de Technische Hogeschool in Delft. Met ®e resultaten van de metingen kan het type caravan "orden vastgesteld, dat door een bepaalde auto zonder oezwaar kan worden getrokken. Tot nog toe moest men volstaan met theoretische berekeningen. Aan het feiten- heVT'*3! b"taat grote behoefte. De laatste drie jaar is zesdni' kampeerwagens in Nederland gestegen pres?»«nd tot twaalfduizend stuks. Gegevens over de kruist .s Va" bepaalde combinaties in de bergen en over ook heden van combinaties op de vlakke weg z«n vab groot belang voor de caravan-industrie. Hu111nnininiiniiiii111iiniiiii1111111111iiiiimi11111i111 In de grote expositiehal van Volkswagen op de Inter nationale Autotentoonstelling in Frankfurt_tElkaar" twee „broertjes" uit Wolfsburg glanzend naast elkaar links de nieuwe VW 1500, rechts het „oude model IVTet behulp van een groot aantal spiegels werd op de achtergrond de massaproduktie van VW in beeld ge bracht De stand van Volkswagen was de meest indruk wekkende van de gehele tentoonstelling. imtllllllllltlllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIHIIIIIIimillllllllII olkswagen SX'i'SS"® dbbeTvan het koelsysteem bevinden zich aan de zijkanten. mi- e Volkswagen 1500 met linnen P. m Frankfurt wagen, die zich op deT.Cmochtverheugen. in een enorme belangstelling moern .....li""" introductie ■M.W. zorgde voor een sensatie rosserie van cld van een nieuwe BMW. 3200. De carr^ Ua„aan luxe raspaard werd ontworpen toeren P« Bertone. De V8 motor levert bU gnelheid van minuut 160 p k., voldoende om deaUt". worden elek 200 kilometer per uur te geven. Alle «men voorz.en if'sch geopend en gesloten. De yoor trommelremmen- van schijfremmen, de achterwielen van de I>e auto heeft vier volledig gesyneürom snellingen. iimiimmiii"""1 d K W zorgt er voot, dat Een nieuwe vinding van *->■ toekomst geheel auto- de twee-taktmotoren in smering worden voor- matisch van de juiste. zeïf niets meer „uit zien. De automobilist beno j doen is er voor te te rekenen". Al hetgeen hV he J (Bijmllen om de zorgendat het ohetankje hem_ wanneer de 3000 km.). Een lampje waarsc houdend viet de voorraad op begint te «7e'naan toerental en bepaalde behoefte van de motor oij uepu .n„„non'm.n van de belasting, regelt het rnech olie aan de benzine geheel mi, «c de toevoeging van de Terwijl honderden auto mobilisten onderweg nieuwsgierig toekeken, hebben wü een van de eerste nieuwe Volkswagens 1500, welke over onze grens ejjn gekomen, dezer dagen met belangstelling aan de tand gevoeld. Het was een prettige kennismaking: de nieuwe auto uit Wolfsburg is relatief ruim, bijzonder dege lijk afgewerkt en beschikt over een motor, die geruis lozer loopt dan wij tot dus verre van Volkswagens ge wend zijn. Schakelen gaat soepel met behulp van een korte pook korter dan bij de oude Volkswagen en de grote voorruit met lange rui tenwissers vormt een be langrijk voordeel. Tengevolge van een geheel nieuwe con structie stuurt de nieuwe V.W. zeer gemakkelijk. De vering geeft evenmin aanlei ding tot kritiek. Uiteraard trekt de wagen met de 1500 motor sneller op dan de oude Volkswagen en ligt de „top" hoger. Wij kregen de Indruk dat de auto minder gevoelig ls voor zijwind en een be hoorlijke wegligging heeft, De remmen zijn goed. Alle bedieningsknoppen op het dashbord zijn links geplaatst: kinderen die rechts van de chauffeur voorin plaats ne men krijgen zodoende geen gelegenheid „ergens aan te zitten". Het ls nog niet be kend, hoe lang de levertijd zal zijn van de nieuwe V.W. 1500. Voordat werd gestart met reclamecampagnes waren er reeds duizend aanvragen binnengekomen van automo bilisten, die de V.W. 1500 „op de foto" wilden bestellen. lm tweede wagen, die in deze dagen op de weg I met belangstelling wordt nagekeken, is de ijieuwe DAF met de 150 cc-motor. Een proefrit mat deze wagen in stadsverkeer en op de snel wegen heeft ons alleen maar gesterkt in het enthousias me over deze thans volwas sen Nederlandse auto. Men kan ruimschoots mee met de rest van het verkeer. Voor sommige automobilisten is dit aanleiding tot een misreke ning: bij het voorbereiden van een passeernianoeuvre wordt gedacht: „Die DAF rijdt toch niet harder dan tachtig kilometer per uur" en dit schept wel eens een moei lijke situatie voor de DAF- fodil-chauffeur. die met een snelheid van 105 kilometer per uur komt aanstuiven. Maar wellicht is het publiek op de weg binnen enkele weken reeds vertrouwd met het besef, dat DAFjes óók hard kunnen rijden. De DAFfodil waarmee wjj mochten kennismaken is keu rig afgewerkt. Het bloemetje op het stuur vinden wij per soonlijk geen succes-' het kan evenwel zeer gemakkelijk worden vervangen door iets anders, bijvoorbeeld een foto of een Christoffelplaatje. Men behoeft Uiertoe slechts het plastic plaatje op het stuur rad op te tillen. De Varioma- tic versnellingsbak gedraagt zich onder de belasting van de sterkere motor uitstekend. Ook de remmen kunnen de consequenties van de 750 cc- motor aan. Speciaal bij stads werk geeft de snelle accele ratie van deze vlugge DAF grote voldoening. Ullllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Op de autotentoonstelling m Frankfurt heeft Mer cedes voor het eerst de nieuwe gepantserde taxi getoond. De chauffeur van de taxi wordt beschermd door een kogelvrije ruit die de cabine afscheidt van de passagiersruimte. Kwaadwil lende passagiers kunnen in de auto worden opgesloten, want de deuren van de pas sagiersruimte kunnen alleen door de chauffeur door middel van een speciale knop worden geopend. Voor de betaling is er een speciaal bakje aangebracht, dat van de ene ruimte naar de andere kan worden ge schoven. Het stijgende aantal berovingen van taxi-chauf feurs vormde de aanleiding tot de constructie van deze pantser-taxi. llliiiiliiiliiiiiliiiiiiiiiiiiiiillilllllliiillillllll ti Californië worden op het ogenblik proeven ge nomen met een z.g. „na- verbrander" die tot taak heeft de uitlaatgassen van auto's onschadelijk te ma ken. Speciaal in Los Ange les waar het weinig waait stelt men zich veel voor van de „Smog Burner". Per dag spuiten de auto's in deze stad 1500 ton onverbrande koolwaterstof, 450 ton stik- stofoxyde en 1000 ton kool- monoxyde naar buiten. Klimmen, rijden en va ren: ziedaar de eigen schappen van de Stal wart, een nieuw En gels voertuig. Bovendien kan de wagen vliegen, verklaren de constructeurs, maar zij voegen daar snel aan toe, dat daarvoor uiteraard de hulp van een vliegtuig nodig is. Een voordeel is in elk geval, dat de Stalwart gemakkelijk door de lucht kan worden vervoerd. De Stalwart is uit gerust met een Rolls Royce motor en kan op het land een snelheid van circa ne gentig kilometer per uur halen. Een kiep beschermt de cabine tegen opspattend wa ter wanneer de wagen vaart. llliMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIMIII mdat het in het verle den meer dan eens is voorgekomen, dat boe ven konden ontsnap pen omdat zij over snellere wagens beschikten dan die van de politiemannen, zijn leden van Scotland Yard thans uitgerust met Daimler SP 250 sportwagens met 2,5 liter V 8 motor. Met een snel heid van meer dan 200 kilo meter per uur kunnen boe ven (en verkeersovertreders) thans met succes worden achtervolgd. 55 (Van onze sportredacteur) BRUSSEL, 5 okt. Het is maar goed, dat de voetballers, die in de komende weken het Nederlands elf tal gaan vormen, gisteravond niet te vinden waren onder de overigens be droevend weinig toeschouwers zo'n tienduizend in het Heizelstadion. De mannen van Oranje zouden onge twijfeld zijn uitgebrasten in de uiteen- lopendste exclamaties. Onderwijl wa ren zij wellicht geel en groen gewor den van nijd en spijt om elkaar ver volgens met hoogrode konen van nau welijks in te tomen vreugde op de schouders te slaan En dat alles zou zich hebben afgespeeld tijdens de ont moeting BelgiëZweden, geldend voor het toernooi om het wereldkampioen schap. Men weet het, Nederland heeft ook zijn geluk beproefd in de strijd om een van de zestien plaatsen, die zijn gere serveerd voor het eindtoernooi om het wereldkampioenschap, dat het vol gend jaar in Chili zal worden gehouden. Natuurlijk, Oranje heeft nimmer de illu sie gehad, dat het zó het Chili mocht „halen" ook maar de geringste kans zou hebben als de echte, grote strijd ontbrandde. Desondanks, had het best de trip naar Zuid-Amerika willen ver dienen. Al was het alleen maar van wege het internationale prestige. Maar Oranje's voetbalteam sneuvel de. Het vond Hongarije op zijn weg. Hongarije, geen „wonderteam", maar wel sterk en spelend met allure. Denkend aan de kwaliteit van het Hon gaarse voetbal, waartegen zij moesten optornen en die zjj over enkele weken in Boedapest weer zullen ervaren, zou het gepast zijn geweest als Oranje's voetballers gisteravond kreten hadden geslaakt als: „hadden wij maar anders geloot." Zwedens nationale team kreeg in het Heizel-stadion de plaats bij de uitver koren zestien binnen zijn bereik, zonder dat het ook maar tot één actie van internationale allure kwam. Armetierig, fantasieloos en ver beneden de middel maat was het spel van de Zweden. Desondanks zegevierden zij met (F2, waardoor zij aan een gelijk spel in het laatste treffen met Zwisterland voldoen de hebben om de riesbiljetten voor Chi li te bestellen. Als Nederland in deze groep had gespeeld zou het een heel goede kans op een plaats hij de zestien hebben gehad. Een beetje geluk spreekt met voetbal nog altijd een woordje mee Oranje's Chileense illusie is vervlo gen. Gebleven is echter de jaarlijkse in ternationale „kalender" en daarop prijkt voor de naaste toekomst op 12 no vember a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam de halfjaarlijkse wed strijd tegen de Belgen. Na het zien van de Belgische verrichtingen tegen de Zweden zijn blosjes van opwinding, vreugdevolle gedachten over een na kende triomf en meer van dergelijke opgewekte zaken in het kamp van Oran je beslist niet ongerechtvaardigd. De Zweden mogen dan al het denkbare geluk nodig hebben gehad om te kun nen winnen door het slechte licht zag de Belgische keeper Delhasse ver in de tweede helft bij het eerste en nog wel van heel grote a-fstands gelanceerde schot op zijn doel de bal pas, toen die boven zijn hoofd naar de touwen suis de als de Belgen niet snel over schakelen op een andere strijdwijze, voorspellen wjj ze in de eerstkomende .derby der lage landen" weinig goeds. Zij speelden gisteravond „op z'n Anderlechts". Constant van den Stock, de Belgische „keuzeheer" bleek zó onder de indruk van Anderlechts suc ces in dit nog prille voetbalseizoen alle wedstrijden gewonnen dat hij niet alleen de helft van de spelers van deze Brusselse formatie het shirt van de Rode Duivels over de schouders liet trekken, maar ook de strategie van de ploeg overnam. Die strategie vier man in de verdediging, twee man op het middenveld en vier man voor is ontsproten aan een ver nuftig Braziliaans voetbalbrein en aan gezien Brazilië de huidige wereld kampioen is, is de formule uiteraard bijzonder populair. Maar..., niet alleen de formule, doch bovenal de aanwe zigheid van veel voetbaltalent was het „geheim" van het Braziliaanse succes. De formule hanteren zonder over het benodigde talent te beschikken, is ech ter een hachelijke zaak. Dan komt men, zoals de Belgen gisteravond, in de voor ste linies niet uit de voeten en kan de defensie een gemakkelijke prooi wor den van enkele snelle, zonder omwegen opererende en vooral schotvaardige aan vallers. Dat is gewoon een kwestie van het veelvoudig gebruik maken van de lengtepass. Allez dus Henk Groot en Ton van der Linden! (Advertentie) LLANDRINDOD, 5 okt. Het Neder landse b-team in de strijd om de Zilve ren Vaas van de internationale motor- zesdaagse is op de derde dag gehal veerd. Nog voor de start verloor het Wassink, wiens geblesseerde linkerhand hem dinsdag reeds zodanig had gehin derd, dat hij strafpunten (18) opliep en die hem nu noopte de strijd te sta ken. Later op de «lag verdween Van der Hoek van het strijdtoneel. Hij kwam zo ongelukkig te vallen, dat hij een sleu telbeen brak. Alle hoop is nu nog ge vestigd op het a-team, maar welke kan sen het kwartet Muller-Van Dobben- Rob Selling-Boom hebben, is op dit mo ment nog zeer onzeker. e eerste Vespa-scooter werd 12 sepember 1949 in Nederland geïmpor teerd: twee jaar later begonnen de enthou siaste berijders met de vor ming van Vespa-clubs. Nu telt Nederland 42 clubs met in totaal bijna 2500 leden die verenigd zijn in de Vespa Club Holland. De clubs orga niseren ritten en alle nieuw tjes worden uitgewisseld met behulp van het speciale club orgaan „Ons Wespennest". Dit tienjarig bestaan van de club valt samen met de 75e verjaardag van de Piaggio- fabrieken in Italië, waar men in 1946 startte met de pro- duktie van de eerste Vespa's. Tot dusverre zijn ruim twee miljoen Vespa's geprodu ceerd: elke dag komen er duizend nieuwe bij. Zesdui zend mensen vinden in de fabrieken werkIn Europa bestaan veertien nationale Vespa-clubs, met in totaal tweehonderdduizend leden Vooral in de beginjaren vormde het nieuwe vervoer middel aanleiding tot talloze getekende grapjes. In het Vespa-blad heeft men een aantal ervan verzameld. (Van onze verkeersredacteur) PARIJS, 5 okt. Nadat op de Frank furter tentoonstelling de Duitsers voor veel interessant auto-nieuws hebben ge zorgd met de nieuwe Volkswagen, de interessante BMW-serie en de technisch verbluffende inzending van Mercedes, zijn het in Parijs de Fransen die niet zonder nationale trots de laatste snufjes van de automobielindustrie etaleren. Het interessantste nieuws komt ongetwijfeld van Simca. De introductie van de nieu we Simca 1000 met de motor achter in is een bijzondere verrassing op de Parijse Salon, die vanddag officieel voor geopend werd verklaard. De Simca 1000 is een vier-deurs wa gen met typisch „Europese" lijnen. Op vallend is de grote voorruit en het stoe re frontje. De achterin geplaatste vier- cilinder kopklep motor geeft de wagen een maximumsnelheid van 120 kilometer per uur. Het reservewiel is voorin, vlak achter de grille geplaatst. Het kofferdek sel scharniert naar voren. Olie-verversen, zo zeggen de con structeurs van deze nieuwe auto, is slechts nodig om de 5000 kilometer en het doorsmeren mag helemaal worden vergeten, met uitzondering van de voortrein, die eenmaal in de 20.000 kilometer dient te worden gesmeerd. De Simca 1000 bezit een volledig ge synchroniseerde vier-versnellingsbak en beschikt over een z.g. blokkeer-inrich- ting", welke foutief schakelen onmoge lijk maakt. In de auto is ruimte voor vier personen, die ieder over een „ei gen" portier beschikken. De gescheiden voorstoelen zijn onder het rijden verstel baar. Standaard wordt de wagen afge leverd met kachel, en ruitensproeier. Begin december zal <'e Simca 1000 in Nederland verkrijgbaar zijn. Over de prijs is nog niets bekend, daarom is bet moeilijk te zeggen, in hoeverre deze au to ook voor de Nederlandse markt aan trekkelijk is. Het staat echter wél vast, dat Simca met deze jongste creatie een vinnig offensief wil openen tegen de an dere Europese wagens ui deze klasse. Een nieuwe concurrent dus in een klas se, waarin in de toekomst toch al enig „gedrang" is te verwachten. Renault toont op de Salon de bekende modellen met als opvallendste telg de nieuwe kleine „Quatre" m verschillen de uitvoeringen. Citroen brengt detail- verbeteringen en vestigt de speciale aandacht op het verbeterde rem-sy- steem van de ID 19. Voor- en achter- remmen worden nu door onafhankelijke circuits bediend. De remkracht wordt niet door voetdruk geleverd, maar door het hydrolisch systeem; het pedaal wordt over een zeer korte slag - van slechts enkele millimeters - bewogen te gen do working van een kleine veer en heeft de functie van een kraan, die het stromen van vloeistof onder hoge druk naar de remmen mogelijk maakt. Het remvermogen is - tengevolge van een vernuftige constructie - afhankelijk van de belasting van de wagen. De achterremmen gaan sterker rem men bjj een grotere belasting van de achteras. Indien de druk m het htjdro- lisch systeem zou dalen tot beneden 70 atmosfeer, gaat er eeIj rood lampje branden. Het principe lukt op dat van de DS 19, de uitvoering is anders. De DS 19 op de Salon is uitgerust met een vernieuwd dashbord. Een verbetering aan de verwarmingsinstallatie maakt tiet mogelijk deze voortaan ook te laten werken als de wagen stilstaat. Ook aan de AMI 6 zijn verschillende detailver beteringen. aangebracht. In de klasse van de Amerikanen gaan de Chrysler compacts zonder veel uiter lijke veranderingen hun derde jaar in. De Lancer en Valiant hebben nu een stuurversnellingBjj de grote modellen zijn de staartvinnen verdwenen. Het grote nieuws komt van de technische afdeling, waar men smeerpunten con strueerde, die door de fabriek worden af gesloten en verder geen „behandeling' meer nodig hebben, totdat de wagen 50 000 kilometer ouder is. Dan benoelt men slechts de dop af te nemen en het oliepeil te controleren. Een ander snufje is het waarschuwinglampje op het dash bord dat een seintje geeft wanneer een van 'de achterlichten uitvalt. Het rijden in deze grote wagens wordt steeds gemakkelijker gemaakt. De chauffeur heeft de beschikking over een defroster voor de achterruit, een. spiegel die zich aanpast aan de lichtsterkte, ramen die electrisch kun nen worden geopend en gesloten, elek trisch verstelbare stoelen en leuning en, ruitenwissers met regelbare snel heid en een z.g. „automatische piloot die na het remmen de wagen op een van te voren vast te stellen snelheid terugbrengt Plymouth en Dodge brengen carrosse rieën, die gemiddeld vijftien procent lichter zijn dan vorig jaar. Dodge toont op de Parjjse Salon voor het eerst het nieuwe embleem, dat de vorm heeft van dc Griekse letter D. Men is een half jaar bezig geweest om deze nieuwe ver siering voor deuren, stuurwiel, wiel doppen en motorkap te ontwerpen. Een interessante trekpleister in het Grand Palais is ook de Turbo Flight van Chrysler, een wagen met een op vallende door Ghia ontworpen-carros serie en voorzien van een turbine-motor, die zowel met benzine als met kerosine gestookt kan worden. Het remmen op de wielen, maar ook met een van de vliegtuigen afgekeken valkiep tus sen de staartvinnen, die naar behoefte gedraaid kan worden. Het remvermogen van de auto is hierdoor sterk toegeno men Of dit systeem bruikbaar is voor de seriewagens? Het is in elk geval een interessante bezienswaardigheid. Muller heeft naar alle waarschijnlijk heid strafpunten opgelopen. Evenmin kwamen de individuele rijders Cortie, Vos en Sikkema die tot woensdag nog een blanke straflijst hadden, ongeschon den uit de strjjd. De slag is voor het Nederlandse contingent hard aangeko men, maar als, overigens schrale, troost, kan dienen, dat ook vele andere ploegen niet ongedeerd door deze zwaar ste dag van de nu tot en met de helft afgewerkte internationale zesdaagse zyn gekomen. De omstandigheden waren er ook wel naar: in de ochtenduren tot omstreeks half elf zware regenval, nadat in de voorgaande nacht door de hemelsluizen al het nodige vocht was gespuid, glad de wegen en een heuvelklim over 1200 meter, die zelfs voor klimgeiten een zware examenopgave zou geweest zijn. De gemoederen raakten er zodanig door in beroering, zowel bij de rijders als bij de teammanagers, dat het laatste woord hierover nog niet gesproken is. Een stortvloed van protesten kwam los. Er zijn twee mogelijkheden om naar billijkheid de vraagstukken, die de heu velklim heeft opgeworpen, op te lossen. De eerste en meest aannemelijke is, dat zjj, die in de heuvelklim door omstandigheden buiten hun schuld straf punten opliepen, een tijdsvergoedinig krijgen van tien a dertig minuten. De tweede is, dat het stuk in het traject na de heuvelklim, dat een lengte heeft van ongeveer 25 km, in zijn geheel wordt geneutraliseerd. In het laatste geval zal Muller zijn gered... Immers juist op dat traject kreeg hij strafpunten. ,77 «tal/ MARTIN LIPPENS JOZEF JZJRION PAUL VAN HIMST EINDHOVEN, 5 okt. PSV heeft gisteravond op eigen terrein met 1-1 gelijk gespeeld tegen de Westduitse voetbalclub Preussen Müunster. In de by zware mist en voor 10.000 toeschouwers gespeelde wedstrijd was PSV vooral in de eerste helft sterker. De Eindhovense voorhoede kon het overwicht echter in slechts één treffer van Van Tilburg tot uitdrukking bren gen. Na rust werd het spel forser en moest scheidsrechter Bogaerts verschil lende malen de strijd onderbreken we gens incidenten. TORQUAY, 5 okt. In de tiende ronde van het toernooi om de Europese bridgetitels heeft de Nederlandse dames- ploeg woensdag met 60 verloren van Groot-Brittannië. De heren hadden vrijaf. De uitslagen van woensdag waren: Heren: BelgiëWest Duitsland 42 (91 —86, IJslandZweden 42 (7873), NoorwegenEgypte 60 (13786), Ita liëLibanon 60 (11889), Denemarken Spanje 60 (13339), IerlandFin land 60 (10371) en Groot Brittannië Zwitserland 60 (12968). Dames: FinlandIJsland 60 (17453), Noor wegenFrankrijk 6-0 (12188), Ierland Egypte 60 (10772), ZwedenBelgië 60 (9640) en Groot BrittanniëNe derland 60 (8241). ...iw: -L 4 De nieuwe Simca 1000. (Van onze sportredacteur) Jacques Goddet heeft het hoofd ge bogen. De machtige man in 's we relds bontste wielercircus, de Tour de France, heeft jarenlang de il lusie gehad, dat hij in zijn eentje in staat was de krachten van een machtige figuur, die in de wielerwereld is binnen geslopen de commercie te trot seren. Goddet was, zoals men dat noem de, „ouderwets sentimenteel". Hij ge loofde in het patriottisme van wielren ners, in de vreugde die zij zouden be lenen bij een triomf van hun nationale ploeg. Hij speculeerde bovendien op de sportieve eerzucht. De macht van het flonkerende goud, van de vette bank rekening, was echter sterker. De wiel renner richtte zijn blik naar de ver leidelijk lokkende „extra-sportieven", beter gezegd de „a-sportieven", de fir ma's die alleen maar oog hebben voor de publiciteit, die ontdekten hoeveel duizenden ogen verrukt glinsterend ke ken naar de „helden van de weg" en die bereid waren een slordige duit te steken in de „levende reclame". Vooral als dan ook nog miljoenen ogen gericht zijn op televisieschermen, die niet alleen het beeld van de zwoegende wielrenner, maar ook het tricot met daarop een dui delijk leesbare naam vertonen Goddet ging, zoals gezegd, gedurende enkele jaren de krachtmeting aan. Hij hield vol; koppig wellicht, maar niet ten onrechte. De charme van de goede, oude Tour was de vreugde, die het thuisfront beleefde aan de jacht van zijn mannen op de gele trui of de triomf in het landenklassement. Enkele jaren reeds was er echter van een dergelijk gedrag van de mannen op ranke fietsen niet of nauwelijks sprake. Hoe durfde men venvachten, dat Held Jantje zou meehelpen aan de mogelijke triomf van Held Pietje omdat zij landgenoten wa ren, terwijl Held Jantje al rijdend de lof van een limonadesoort moest be zingen en Held Pietje juist demonstreert de, dat een wat spiritueler drankje je ware is'. Als Held Jantje in de Tour de France kwam en terecht of niet de voorkeur genoot van de ploegleider, vel dan bleef Held Pietje thuis. En te gelijkertijd was de Tour de France niet meer dè apotheose van het wieier- seizoen. Daarom is Goddet overstag gegaan. Hij had niet meer voldoende coryfeeën in zijn karavaan. Er werd daardoor niet langer serieus gestreden, want de „han dige jongens" hadden al gauw door, wie de Grote Man zou zijn en zij boden prompt hun diensten aan. Daarom zijn de landenteams ontbonden en zal de strijd volgend jaar gaan tussen limonade X, aperitief IJ en koffiezetmachine Z. Dat er gestreden zal worden, daarvan kan men verzekerd zijn. De fabrikant van limonade X hecht namelijk bijzon der veel waarde aan publiciteit en zal zijn rijdende vertegenwoordigers vele schone beloften met betrekking tot een mogelijke verhoging van hun bankre kening doen. De mannen op de stalen rossen zullen daar bijzonder gevoelig voor zijn. Zij zullen daarbij zelfs nooit uit het oog verliezen, dat een triomf van Held Jantje veel „waardevoller" is dan wanneer „kleine Klaasje" de bloe men en de zoen van de plaatselijke schonen in ontvangst neemt. Maar wat zal het thuisfront zeggen Komen er bijvoorbeeld het volgend jaar juli tienduizenden naar het Olympisch Stadion om te jubelen voor laten we zeggen Michel Stolker, omdat hij drie weken lang Jacques Anquetil haas tig zijn gave tweewie' heeft toege schoven om vervolgens zelf op een stil plekje de door een kiezelsteen geteis terde achterband van Anquetïls stalen ros te repareren? Vooral de Nederlandse wielerwereld zal straks de schaduwzijden van de nieuwe Tour-formule gaan ontdekken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 7