D.D.R. viert 12-jarig bestaan Kremlin belooft Ulbricht spoedig vredesverdrag Westerse protesten tegen vopo-schietincidenten Ulbricht: West Berlijn grond gebied D.D.R. Syrië werd door Egypte uitgebuit Unie „voorbarig" volgens een vriend van Nasser Gromyko in Witte Huis bij Kennedy Nieuw So v jet-A m eriha a n s top gesp rek op komst ADENAUER WEER GROOTVADER Coalitie CDU- liberaleri Willy Brandt in New York „MYSTERIE-PILOOT" IS BEIG In plaats van mr. H.ï lllllll Uitstel van debat kinderbijslagwet Spiona ge-incident Praag-W ashington Het weer blijft zeer zacht Nieuw bewind antwoordt Nasser Treedt mr. Burger af als leider Kamerfractie Spoorwegramp Hamburg Geen meerderheid meer voor Lemass ZATERDAG 7 OKTOBER 1961 Kansen niettemin niet ongunstig Het weer in Europa „Een interessantmaar geheimGesprek Paraatheid marine per 15 oktober verhoogd „Zo goed als zeker99 TSJOMBE NU OOK FEL ANTI-V.S. IERLAND V 16 pagina s Berlijn, 7 okt. (Rtr., upi) Be Britse troepencommandant in Berlijn, generaal-majoor Sir Rohan Delacombe, heeft gisteren, het gezamenlijke Westers-gealli- eerde protest inzake de schiet-in- cidenten van donderdag en woens dag bij de Russische vertegen woordiging afgeleverd. In Oost-Berlijn vierden de com- niunistische leiders intussen in Washington, 7 okt. (upi) Ja- het opera-paleis het 12-jarig be staan van de (Oost) Duitse Demo cratische Republiek, waarvoor Khroesjtsjev zijn vice-premier, Anastas Mikoyan, zond Sovjet-steun Ulbricht-logica DAMASCUS, 7 okt. (Reuter, UPI) De Syrische premier, dr. Koezbari, heeft gisteren na een kabinetszitting verklaard dat het Syrische volk „een sterke hand uitstrekt naar zijn broeders in Egypte en naar alle andere Ara bieren, die bereid zijn samen te werken bij het opstellen van een handvest voor wezenlijke en on baatzuchtige Arabische eenheid". Koezbari verwierp Nassers ver- -,'5 ïmm® WASHINGTON, 7 okt. (Rtr., UPI) „Een kernoorlog moet worden voorkomen". Dit zei de Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, toen hij aan het Witte Huis arriveerde, al waar hij gedurende twee uur met president Kennedy besprekingen voerde over de kwestie Duitsland en Berlijn en andere internatio- nale vraagstukken. Over de resul taten van het gesprek, met name de vraag, of het tot enige Rus- sisch-Amerikaanse ontspanning heeft geleid, is nog niets uitge lekt. Een Amerikaanse woord voerder beperkte zich tot de me dedeling, dat het gesprek „inte ressant" geweest was. klaringen over Egyptische pres taties in Syrië gedurende de tijd, dat de beide landen in de V.A.R. verbonden waren. „Wat Nasser nu zegt toont aan dat hij beseft, hoe rampzalig zijn politiek in Syrië is geweest", aldus de Sy rische eerste minister. Voorbarige verbintenis SS HET NIEUWE (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 7 okt. Op verzoek van de commissie van voorbereiding voor het wetsontwerp kinderbijslagvoorzie ning in de Tweede Kamer zal het debat worden uitgesteld totdat deze deskundi gen opnieuw met minister Veldkamp een mondeling onderhoud hebben ge had. De voorzitter van de Kamer had het debat op 18 oktober willen beginnen. Voor die dag is reeds een andere agen da samengesteld. De uitvoering van de nieuwe regeling zal nu waarschijnlijk 'ot medio 1962 moeten worden verscho ven. De kansen dat het wetsontwerp wordt aangenomen, worden ondanks dit uit stel niet ongunstig beoordeeld. Er is wel oppositie, ook in katholieke kring, maar er schijnen voldoende mogelijkheden te zijn om de wet te amenderen, zodat een compromis kan ontstaan. Met name zal dit betrekking hebben op de verhoging van de inkomensgrens voor zelfstandi gen, zodat zo min mogelijk de onhoud bare situatie zal ontstaan, dat zelfstan digen premies moeten betalen en zelt geen uitkeringen ontvangen, hoe groot hun gezin ook is. roslav Skacil, de derde secretaris van Tsjechische ambassade in Washing ton heeft bericht gekregen, dat hij het 'and moet verlaten. De maatregel van de Amerikaanse regering is bedoeld als een represaille op de uitwijzing uit Jsjechoslowakjje van een Amerikaans diplomaat, de tweede secretaris van de Amerikaanse ambassade in Praag, die Persona non grata werd verklaard na dat hij was aangehouden op verboden 'errein. Robert W. Kent was met een vriend, Timothy J. Burke, door Tsje chische militairen aangehouden. Kent Werd uitgewezen maar Burke niet. De Tsjechische diplomaat moet ,,zo spoedig mogelijk" de V.S. verlaten om dat hij „niet langer aanvaardbaar was voor de Amerikaanse regering." Vol gens de Amerikaanse lezing berust de aanwezigheid van de beide Amerikanen °P verboden terrein op een reeks van misverstanden. ^as g'stei~en een zeer warme oktoberdag m ons land, waarbij de temperatuur m Oost-Brabant tot een zomerse waarde van 25 gr. C. steeg de nachten zijn nog bijzonder zacht Op enkele plaatsen viel gister avond een bui en ook dit weekeinde is de lucht boven ons land licht onsta biel, zodat een plaatselijke regen- of onweersbui mogelijk blijft, vooral in de zuidelijke provincies. Er komen ook zonnige perioden voor en de tempera tuur blijft met maxima van 18 a 20 gr. toch ver boven normaal. Er wordt dus opnieuw een fraai weekeinde aan de bestaande reeks toegevoegd. Station: Jen HeJdei penburg Viissingen £eidt Bilt Twente Li nel hoven Zo - Limburg Stockholm Oslo Londen Amsterdam Brussel Parus Bordeaux Berlijn Frankfort München Züricb Weer licht bew. mist geh. bew. licht bew. zw. bew. onbew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. half bew. regen half bew. regenbui onbew. zw. bew. regen zw. bew. max. min. temp. temp neersi gisteren 24 uur 22 21 20 23 23 24 24 24 16 14 18 23 22 17 22 23 24 20 14 12 16 10 12 11 13 13 10 12 12 12 33 10 9 13 9 12 12 0 0.2 0.4 0 0 0 0 0 0 0 1 0 2 1 9 0 0 0 0 In West-Herlijn heerst grote veront waardiging over de grensincidenten waarbij twee vluchtelingen donderdag avond om het leven kwamen toen zjj door de Oostduitse grensbewakers on der vuur werden genomen. Een van hen stierf aan de kogelwonden, de an der bezweek aan een hevige schok of een hart-aanval. Twee vluchtelingen wisten via een riool in West-Berlijn te geraken. Het aantal vluchtelingen dat de afgelopen dagen gemiddeld 20 be droeg, schijnt aan het afnemen. De Westberlijnse politie kon hiervoor geen verklaring geven. Zij meldde dat tussen de 300 en 400 Oostduitse soldaten aan de grensbewaking waren toegevoegd. Kennelijk moeten zij erop toezien dat er geen vopo's van wie er al meer dan 150 naar het westen zijn gevlucht nicer de benen nemen. Intussen hebben de Oostduitse vo po's de gedwongen evacuatie van be woners aan de Bernauer Strasse voort gezet. Het was aan deze straat dat woensdagavond een schietpartij ont stond. Vice-premier Mikoyan heeft gister avond in Oost-Berlijn verklaard dat het westen de sluiting van een Duits vre desverdrag niet niet dreigementen zal kunnen verhinderen. In zijn rede ter gelegenheid van het 12-jarig bestaan van de D.D.R. zei hij: „Wij zullen gedwon gen zijn een vredesverdrag met de sou- vereine Duitse Democratische Repu bliek te sluiten indien de Westerse mo gendheden de Oost-West-onderhandelin- gen gebruiken om dit te vertragen". Hij sprak nadat premier Khroesjtsjev in zijn boodschap aan de DDR beloofd had dat een vredesverdrag „in de zeer nabije toekomst" zou worden onderte kend. Khroesjtsjev zei dat de „gevaar lijke ontwikkeling in West-Duitsland, de herleving van het Duitse militarisme, en daaruit voortvloeiend h"tgrotere ge vaar van het uitbreken van een mili tair conflict in het hart van Europa, het sluiten van een Duits vredesver drag en de normalisatie van de toestand in West-Berlijn dringend noodzakelijk hebben gemaakt". Khroesjtsjev zond zijn voornaamste medewerker, Mikoyan, met een dele gatie naar Oost-Berlijn om de Oostduitse communisten persoonlijk te beloven dat Rusland Oost-Duitsland zou steunen „wat er ook moge gebeuren". Walter Ulbricht, de leider van de Oostduitse communistische partij, ver klaarde in zijn rede dat een vredesver drag Oost-Duitsland het -echt van toe zicht zou verlenen op het lucht- en grondverkeer naar West-Berlijn. „Wij zullen de souvereiniteit hebben en toe zicht uitoefenen", zei hij. President Kennedy's bereidheid te on derhandelen over Berlijn en ontwape ning is een pluspunt, maar in zijn rede in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft hij d belang rijkste kwestie het zonder uitstel slui ten van een vredesverdrag met de -ee Duitse staten vermeden, aldus Ul bricht. Hij merkte tevens op dat de on derhandelingen „de zaak van de vrede moeten dienen, en niet mogen worden gevoerd met het doel de ondertekening van een vredesverdrag uit te stellen". Ulbricht noemde het idee van Kenne dy, de bevolking van West-Berlijn in een volksstemming over het bezettings statuut te laten beslissen, „onzinnig". Wanneer kan de bevolking van een stad zelf, door een volksstemming, beslissen of zij een bezetting wenst of niet? „Ken nedy dient te erkénnen dat West-Ber lijn op het grondgebied van de Duitse Democratische Republiek ligt, en wan neer er wordt gestemd zullen de 17 mil joen burgers van de D.D.R. met de Westberljjners over het lot van West-' Berlyn beslissen". Maarschalk Iwan Kouev, de com mandant van de Russische strijdkrach ten in Oost-Duitsland, verklaarde vrij dagavond in een boodschap aan de Oostduitse communistische partijleider, Ulbricht, dat de Russische troepen zul len vechten, indien het Westen Oost- Duitsland aanvalt. „Indien de Amerikaanse imperialis ten en Duitse revanchisten het wagen de eerste staat van arbeiders en boeren die de Duitse historie kent, aan te val len, zullen de Russische strijdkrachten de Duitse Democratische Republiek als hun eigen vaderland verdedigen", zo verklaarde hij. OOSTENRIJK De autoriteiten hebben 10.000 shilling uitgeloofd voor inlichtingen die leiden tot de arres tatie van de daders van de bomaanslag op het standbeeld van de Tiroolse vrij heidsheld Andreas Hofer in Innsbruck. De politie vermoedt dat de aanslag het werk is van Oostenrijkse terroristen en niet van Italianen. (UPI) De permanente afgevaardigde van Bir ma in de V.N., Oe Thant, die met aan zelierhe'.d. grenzende waarschijnlijkheid Dag Hammarskjölds plaats als secreta ris-generaal van de Verenigde Naties tot april 1963 zal innemen, de datum, dat Hammarskjölds ambtstermijn af zou zijn gelopen. Oe Thant zou secre taris-generaal ad interim worden en voor Oost en West aanvaardbaar zijn. V a&M 1 Deze foto is genomen voordat het ge heime overleg tussen president Kenne dy en de Sovjet-minister van buiten landse zaken, Gromyko, rechtsplaats vond. In de Marienkirche te Neuss is de Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer, aanwezig geweest bij de doop van zijn 22ste kleinkind. Het is een jongetje, dat als Konrad Engelberg Johannes Werhahn door het leven zal gaan. Van links naar rechts de moeder van de dopeling (en dochter van dr. Adenauer) mevrouw Libeth Werhahn, de bondskanselier en de meter, mevrouw Ilulhaupt. Van Amerikaanse zijde waren bij het onderhoud tegenwoordig de minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk (die al eerder met Gromyko de welbekende „voelhorengesprekken" heeft gevoerd) en diens speciale adviseur voor Sovjet kwesties, de voormalige ambassadeur te Moskou, Charles Eustis Bohlcn. Gro myko, in opperbeste stemming zo te zien, was vergezeld van de Russische ambassadeur te Washington, Mensji- kov en van de vice-premier Semonjov. Toen Gromyko en de zijnen bij de trap pen van het Witte Huis arriveerden stond daar aan weerszijden een grote schare verslaggevers en fotografen op gesteld. De goedgehumeurde Sovjet- minister wuifde opgewekt naar hen en merkte tegen een dicht bij hem staand zegsman op „de linkervleugel is veel beter." Boven aan de trap stond Kenne dy gereed ter verwelkoming. Geduren de enige t(jd mochten fotografen in de kamer van de president de geijkte plaat jes maken, Kennedy zat even in zijn witte schommelsoel, met zijn rug naar het knapperende haardvuur maar nam later in een donkere fauteuil plaats. Gromyko zat vanaf het begin m een niet-wiebelende stoel naast de presi dent. Deze laatste excuseerde de af wezigheid van zijn vrouw. „Ze is op het Rhode Island met de baby." Gro myko zei ook iets: „Mijn allerharte lijkste groeten aan haar." Daarop be gon het geheime overleg. Blijkens een bericht van de Joego slavische radio zal Frol Kozlov al gemeen gedoodverfd als de opvolger van premier Khroesjtsjev binnenkort naar Washington reizen. In het radio bericht werd gezegdi dat het nieuws afkomstig was van een „onofficiële bron in Moskou." Gezegd werd, dat het doel van het bezoek van Kozlov was, het voorbereiden van een ontmoeting tussen Kennedy en Khroesjtsjev. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 7 okt. Over de positie van de socialistische fractieleider, mr. J. Burger, gaan nogal wat speculaties. Zij zjjn niet alleen gebaseerd op het re cente ongelukkige optreden in de Twee de Kamer, dat de heer Burger besloten heeft met een amende honorable, dat juist zover ging als nodig was om dit incident formeel gesloten te krijgen. Zjj hebben ook betrekking op de her haalde slechte ervaringen die de socia listische fractie met de heer Burger de laatste tijd heeft. Een groot deel van de socialistische fractie heeft gisteren geruime tyd jn het Kamergebouw vergaderd. Niemand twijfelt eraan dat deze besprekingen be trekking hadden op het optreden van de fractieleider die daarbij zelf niet aan wezig was. Ook de heer Berger, die het eerst als opvolger van mr. Burger in aanmerking komt, was bij deze fractie besprekingen afwezig. De heer Berger heeft deze zomer bij het debat over de kinderbijslag de in druk gewekt van grote deskundigheid en tevens van de juiste feeling voor het optreden in het openbaar, een elemen taire eis voor iedere politicus waar aan de heer Burger in steeds afnemen de mate gaat voldoen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 7 okt. De enige weken geleden aangekondigde verhoogde ma rineparaatheid wordt met ingang van 15 oktober van kracht. Na deze datum zal zoals bekend een aantal categorieën zeemiliciens drie maanden langer moe ten dienen; de mogelijkheid bestaat eveneens, dat aflopende beroepscon tracten een jaar „uitlooptijd" krijgen. De voorbereidingen voor de verlengde dienst zullen vóór de vijftiende zijn vol tooid. Hij vervolgde: „Toen Nasser van Syrië een politiestaat wilde niaken, kwamen leger en volk van Syrië in verzet om dit te verhinderen. Iedereen heeft genoeg van Nassers eeuwige be schuldigingen van „spion en verrader", waarmede hij altijd direct klaar stond, wanneer er kritiek op zjjn politiek werd uitgeoefend." Omtrent de oorzaken van de opstand in Syrië verklaarde Koezbari dat le ger en volk van Syrië hadden begrepen dat Syrië door Egypte werd uitgebuit. Omtrent het bedrag dat Egypte vol gens Nasser aan Syrië had geschonken, verklaarde Koezbari: „In feite betrof het hier een vertraagde Egyptische af lossing van schulden aan Syrië." De Syrische eerste minister besloot: „de ondervindingen, die Syrië geduren de zijn unie met Egypte heeft opgedaan, hebben geen afbreuk gedaan aan ons geloof in de waarachtige en onbaat zuchtige Arabische eenheid die wij gaar ne nastreven. Maar het Syrische volk kan niet geloven in één man en dit was de voornaamste oorzaak van de opstand," aldus Koezbari. OSLO, 7 okt. (UPI) In Noorwegen is een actie begonnen tot inzameling van gelden ten bate van onderwijspro jecten in Afrika. Deze projecten zullen worden uitgevoerd ter ere van de na gedachtenis van Dag Hammarskjöld. Volgens de Joegoslavische omroep zou in Rusland reeds in principe tot de reis zijn besloten, maar zou men eerst nog de resultaten willen afwachten van het gesprek tussen Kennedy en Gromy ko. Kozlov heeft reeds eerder gediend als „voorbode" voor ontmoetingen van de Russische leider met die van Ame rika. Hij bereidde onder meer het ge sprek voor tussen Khroesjtsjev en oud president Eisenhower in Camp David. De hoofdredacteur van het Egypti sche dagblad „Al Ahram", Mohammed Haikal, een zeer goede vriend van pre sident Nasser, heeft in een hoofdarti kel geschreven dat de Egyptisch-Syri- sche unie „voorbarig" is geweest. „Het is, wil een dergelijke unie goed functioneren, noodzakelijk dat er een grote overeenstemming op economisch, maatschappelijk en intellectueel gebied tussen de twee verbonden landen be staat en deze ontbrak. Er bestonden, met uitzondering van Nassers persoon lijke populariteit, geen werkelijke en positieve banden tussen Egypte en Sy rië," aldus de hoofdredacteur van „Al Ahram". Een woordvoerder van de Arabische Liga heeft te Cairo verklaard, dat de Liga-raad volgende week een speciale bijeenkomst te Cairo zal beleggen om een Egyptisch voorstel te bespreken waarin verzocht wordt een commissie van onderzoek naar Syrië te zenden. President Nasser had in een radiotoe spraak om deze commissie gevraagd. Volgens Nasser zou de commissie moe ten vaststellen in welke mate Egypte Syrië had bijgestaan tijdens hun unie in de Verenigde Arabische Republiek. Premier Koezbari van Syrië heeft over radio Damascus verklaard: ,,W\j zijn het niet alleen eens met een onderzoek van de Arabische Liga, wij staan er zelfs op." HAMBURG, 7 okt. (DPA, UPI) De politie heeft meegedeeld, dat er bij de spoorwegramp van donderdagnacht 26 mensen om het leven gekomen zijn, en niet 33 of 29, :oaIs eerder werd gemeld. De vergissing is veroorzaakt door een telfout, welke echter alleszins veront schuldigbaar is, gezien de ontredde ring, welke op de plaats des onheils heerste. De seinhuiswachter, die een „menselijke fout" gemaakt zou hebben, is na zjjn ondervraging door de politie op vrije voeten gesteld. BONN, 7 okt. (DPA) De Christen democraten en de Vrije Democnten (li beralen) in de Bondsrepubliek hebben een grote mate van overeenstemming bereikt over de te voeren buitenlandse en verdedigingspolitiek. Op het gebied van de binnenlandse, de economische en de financiële politiek bestonden ook in het verleden al vrijwel geen verschillen van mening. Waarnemers achten een regeringscoa litie van de beide partijen nu zo goed als zeker. Het overleg duurt echter voort en in de komende week komt de netelige kwestie aan de orde wie er bondskanselier zal zijn. De Vrije Demo craten hebben zich tot dusver tegen de persoon van Adenauer uitgesproken. NEW YORK, 7 okt. (UPI) De bur gemeester van West-Berlijn, WiUy Brandt, heeft in New York de onder scheiding, die bekend staat alt „Free dom Award" en verleend wordt voor het „hooghouden van de geest der vrij heid in de schaduw der tyrannie". ge kregen. Tjjdens een lunch in het Com modore Hotel zei hij in een rede dat het Westen in Berlijn en in Duitsland „on derworpen wordt aan een strenge proef" „Niet alleen staan het leven, de toe komst en de vrijheid van meer dan twee miljoen Westberlijners op het spel, hoe wel dat al belangrijk genoeg is. Wat wer kelijk op het spel staan zijn de grenzen van de vrije wereld, de betrouwbaarheid van de Westerse politiek en het zedelijk prestige van de Verenigde Staten," zo verklaarde hij. Brandt zei dat er geen sprake van kon zijn dat Oost- en WesSDuitsland met elkaar zouden onderhandelen over de toegangswegen tot Berlijn. Er kon, volgens hem, geen sprake van zijn dat de vier mogendheden hun verant woordelijkheden betreffende Berlijn en Duitsland aan een Duits orgaan zouden overdragen. ELISABETHSTAD, 7 okt. (UPI) President Moïse Tsjombe heeft gisteren op een persconferentjp een felle aanval gedaan op het Amerikaanse beleid ten aanzien van Katanga en geconstateerd, dat „het volk van Katanga alle ver trouwen in de V.S. heeft verloren". De aanval van Tsjombe kwam nadat hij meegedeeld had, dat de Amerikaan se regering een visum had geweigerd aan de Katangaanse minister' van bui tenlandse zaken, Evariste Kimba, die voor Tsjombe naar New York zou rei zen. Voorts werd bekend gemaakt dat de Amerikaanse regering de verblijfs vergunning had ingetrokken van de Belg Strueiens, die thans optreedt ais vertegenwoordiger van Katanga in New York. Tsjombe merkte op, dat de Ameri kaanse regering zich schuldig maakt aan interventie en dat de zaken van de Congolezen „zuiver Afrikaans" waren. De hoge vertegenwoordiger van de V.N., Cruise O'Brien, heeft gisteren een scherp protest gezonden aan Tsjombe omdat de leden van de wapenstilstands- commrssie van de V.N. toestemming hadden gekregen de Ierse gevangenen te bezoeken, die in Jadotstad worden vastgehouden, maar geen toestemming hadden gekregen de Katangaanse mi litaire installaties te bezoeken. DUBLIN, 7 okt. (UPI) Premier Sean Lemass overweegt thans hoe hij kan aanblijven als premier nadat zijn Fianna Fail party in de algemene ver kiezingen haar meerderheid in het par lement had verloren. De Fianna Fail partij verkreeg slechts 70 van de 144 zetels in de Twee de Kamer (Dail). fföScS&S&Wfc*:'-ju. j :jx: Pas dezer dagen is de identiteit onthuld van de „mysterie-piloot", die met de enige Fouga-straaljager, die bij de Katangaanse luchtmacht nog in bedrijf is, angst en ontreddering heeft teweeggebracht bij de strijdkrachten van de Verenigde Naties, die met geweld probeerden de afscheiding van de Congolese provincie Katanga ongedaan te maken. Uit ontzag voor de activiteiten van deze piloot heeft wijlen Dag Hammarskjöld ook besloten 's nachts naar Ndola in Rhodesië te vliegen voor zijn ontmoeting met president Tsjombe. De piloot is een Belgisch staatsburger, majoor José Deulin die jaren in Zuid-Afrika heeft gewoond en die daar ook gediend heeft bij de Zuidafrikaanse luchtmacht. Men ziet hem hier op het vliegveld van Kolwezi. Geheel links een Australische aannemer, die al vele jaren in Katanga woont en die speciaal voor de majoor de startbaan van het vliegveld heeft ver lengd, vervolgens de Amerikaanse jungle-piloot Paul Alexander, majoor Deulin, en geheel rechts Beston Muteba, commissaris van het Kolwezi-district.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1