Sociale landbouwconf erentie van Euromarkt werd succes Raad akkoord met subsidie voor Ned. Danstheater KNBTB telegrafeert KVP over kinderbijslag HET GEHEIM VAN DE ZEVEN WIJZERPLATEN Ondanks verschillen tal van gezamenlijke richtlijnen üpaar premies voor iverknemers Juridisch steekspel om speelruimte Mr. Marijnen: over landbouwbeleid bestaat vrijwel overeenstemming Waterweg van Zwarte- naar Oostzee Gelijk Regering belooft soepele toepassing Nederlanders in Europees en Benelux- parlement Nieuw Unilevergebouw in Hamburg VAN DEN HAAG F 130.000 Verlichtingsornamcnteii voor elk interieur» Prof. Busia verlaat Leidse universiteit levensniveau Splinterbedrijfjes voor cm IIHCIICHM fe KIDDELLAMOSTRAAT 72 Grootste keuze hier ter stede, elefoón ipmo-iiun, LAV 'v Motie ingetrokken K' id GEHEIMZINNIG VERHAAL VAN AGATHA CHRISTIE (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 10 okt. I)e Europese Eco nomische Gemeenschap (E.E.G.) heelt te Rome een conferentie van deskundi gen uit de aangesloten zes landen ge houden over de sociale zijden van een gemeenschappelijk landbouwbeleid. Het is een belangrijke studiebijeenkomst ge weest, die met de conferentie van Stre- sa (1959) de basis wil leggen voor een Europese integratie in de moeilijke sector van de landbouw, In zijn slot rede zei de heer S. E. Mansholt, vice- voorzitter van de Commissie der E.E.G. dat de sociale conferentie, die een experiment was, een succes is gewor den. Er waren, wat iedereen voorzag, ernstige meningsverschillen, maar toch is men erin geslaagd op tal van punten gemeenschappelijke richtlijnen te geven. Het Verdrag van Rome. dat de Euro pese Economische Gemeenschap in het leven riep, voorziet in een gemeen schappelijk landbouwbeleid. Te Stresa had het eerste samenspreken van de Benelux, Duitsland, Frankrijk en Italië plaats om de -conomische lijnen te trekken. Zowel verschillende nationale volksvertegenwoordigingen. als het Europese Parlement hebben daarop om een tweede conferentie gevraagd, waai de sociale kanten en voorwaarden voor de landbouwintegratie bestudeerd zou den worden. Terwijl in Stresa de ver tegenwoordigers der regeringen onder handelden en het bedrijfsleven als toe hoorder aanwezig was. dienden naar al gemeen gevoelen op een tweede bijeen komst de rollen omgekeerd te worden. Bij de thans gehouden studiedagen in Rome zijn het dan ook de exponenten der agrarische ondernemers en der werknemers geweest, die overleg pleeg den; de regeringen hadden hun obser- vateurs gezonden. Naast de leiding der E.E.G. met een staf van experts en ambtenaren waren aanwezig veertig leden van werkgevers kant en veertig vertegenwoordigers der landarbeiders uit de kringen, die ge lieerd zijn aan het Internationale Ver bond van Vrije Vakverenigingen en van het Verbond van Christelijke Vakver enigingen. De stof der onderwerpen was in vier delen gesplitst en vier werk groepen hebben hun conclusies opge steld op de gebieden van 1. het land- bouwgezinsbedrijf, 2. de sociale politiek ten aanzien van de landarbeiders, 3. beroepsmobilitelt, migratie, vrij ver keer en deelpacht, 4. de landbouwkun dige opleiding en het cultureel leven ten plattelande. De situatie op vele deelgebieden van de landbouw is in het Europa der Zes nog zeer verschillend. De in de resolu- MOSKOU, 10 okt. (AFP). De Sovjet- Unie wil van nu tot 1980 haar kanalen- net verdubbelen om alle belangrijke rivieren in het Europese deel van het land met elkaar te verbinden. Als het project klaar is, zullen tussen de Zwarte Zee enerzijds en de Oostzee en de Witte Zee anderzijds directe verbindingen bestaan. Door de uitvoering van dit plan, dat volgens het persbureau Tass reeds door Lenin werd opgesteld, zal het kanalen net een lengte krijgen van in totaal 23.000 kilometer. ties samengevatte eisen en wensen houden op zich beschouwd, voor de hoogst ontwikkelde landen daarom wei nig nieuws in. Deze gebieden hadden hier hoofdzakelijk te geven door hun ervaringskennis en hun voorbeeld. Er waren verschillende strevingen, die eni ge landen der E.E.G. als te verre toe komstmuziek in de uren klonken en soms als verwerpelijke nieuwlichterij en. De praktijk in de meest geëvolu eerde Europese delen kon dan als spie gel des vertoons werken. Een belangiijke kern der conclusies is geweest, dat het levensniveau en de sociale positie der agrarische be volking gelijk getrokken moeten wor den met die der overige economische groepen. Een prijspolitiek kan hierbij voorname diensten bewijzen. Daar naast zijn sociale voorzieningen als ziekteverzekering en ouderdomspen sioen juist voor de agrariërs van bij zondere betekenis. Voor de werkne mers dienen de bestaande verschillen lussen hun sociale voorwaarden en die der overige arbeiders te verdwij nen. Voorts moet men komen tot een gelijk loon voor gelijkwaardige ar beid, die zowel binnen de landbouw zelf, als tussen de landarbeiders en de arbeiders in andere sectoren van het economisch leven. De conferentie beval aan, dat in de E.E.G. overgegaan wordt tot de stich- DEN HAAG, 10 okt. De staatsse cretarissen van Algemene Zaken. Fi nanciën en Sociale Zaken hebben aan de Eerste Kamer de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp „voorzieningen niet betrekking tot pre miespaarregelingen en winstdelings- spaarregelingen en winstdelingsspaarre gelingen voor werknemers" uitgebracht. Zij herinneren eraan, dat de strekking van het wetsontwerp ruimer is dan werd voorzien in 1956. onder meer door de uitbreiding tot -ndere spaar- vormen dan bouwspaarfondsen en tot winstdelingsspaarregelingen. Ten aanzien van de mogelijkheden om de in het wetsontwerp vervatte vrijstellingsregeling soepel toe te pas sen, menen de bewindslieden, dat die mogelijkheden nog worden vergroot doordat in het ontwerp slechts de hooldlijnen zijn neergelegd en de na dere uitwerking zal geschieden bij alge mene maatregel van bestuur. De toezegging van de staatssecreta ris van Algemene Zaken, dat de over heid bereid is zeker in de overgangs fase voldoende soepelheid te betrachten, zal ooi van toepassing zijn op periode- spaarregelingen en studiekosten. Voor de jeugdige werknemers in kleine bedrijven zou een eenvoudige re geling kunnen worden gemaakt waarbij het sparen krachtens de jeugdspaar- wet ook door de werkgever wordt ge premieerd. Ovér de algemene premiespaarrege- lrn.g tenslotte wordt overieg gepleegd met de betrokken instellingen uit het bedrijfsleven. ting van een raadgevend comité voor sociale vraagstukken in de landbouw. Daarin zouden de organisaties der agrarische ondernemers en der land arbeiders op paritaire wijze vertegen woordigd moeten zijn, een figuur, die bijvoorbeeld het Nederlands Landbouw schap kent. De Duitse conservatieve boérenorganisaties hebben met dit en soortgelijke punten uit de tweede werk groep vee) last gehad. Hun vertegen woordigers onthielden dan ook aan de resolutie van deze werkgroep hun goed keuring. Over de Italiaanse deelpacht heeft de vergadering zich niet kunnen uitspre ken vanwege de typisch lokale geaard heid en de verschillen binnen dit sys teem. Het rapport van de Belgische in leider, J. Haniquaut, vermeldde, dat sommige vormen dier deelpacht nage noeg gelijk zijn aan de middeleeuwse horigheid. De E.E.G. werd verzocht aan de deelpacht een aparte studie te wijden en verslag uit te brengen. De aan te nemen houding tegenover de vaak economisch niet rendabele splinterbedrijfjes, waar bijvoorbeeld Italië vol van is, heeft op deze sociale conferentie een reeks vraagstukken op geworpen. De Italiaanse houding, door sociaal-politieke motieven bepaald, "neigde ertoe om een gelijkschakeling te vragen van alle sociale verzekerin gen in de Gemeenschap en dan op hel hoogste geldelijke peil. Daarbij wilde men dit complex van verzekeringen voor de kleine bedrijven doen financieren uit de schatkist en niet door premie-op brengst. De overige landen hebben deze voor stellen als ongezond en economisch onuitvoerbaar verworpen. Uiteraard dient de staat, als de gemeenschap dei burgers, te steunen en in noodgevallen bij te springen, maar de noodzaak van een sanering blijft en aan de extra liulp dient dan ook in aflopende vorm een termijn gesteld ?e worden. Ruime aandacht is geschonken aar de positie van de plattelandsvrouw. „Een familiebedrijf is sociaal niet ver antwoord als het slechts in stand ge houden kan worden, doordat de vrouw verplicht is het zware landwerk mee te verrichten." Om de sociale ontwor teling tegen te gaan, die het gevolg is van de vlucht van de plattelandsjeugd naar de stad, zal o.m. een regionale ontwikkelingspolitiek nodig zijn naast goede opleiding en voorlichting. Het platteland moet weer bewoonbaar ge maakt worden. Vijftig procent der be volking leeft buiten de stad en het is een onrechtvaardigheid, dat deze be volking in vele malen slechtere condi ties verkeert dan de stadsconglomera- ties op de terreinen van cultuur, onder wijs, gezondheidszorg en ontspanning, Van Nederlandse zijde traden op als rapporteurs van de tweede werkgroep: ir. H. Vredeling, als co-rapporteur van de eerste groep de heer P. Stokman, en als co-rapporteur van de derde werkgroep drs. G. de Hey. Van Belgi sche zijde traden op als rapporteur van de derde werkgroep de hef J. Hani quaut en als co-rapporteur van de tweede groep de heer A. De Tavernier. DEN HAAG, 10 dokt. Drs. J. W. van Hulst, lid van de Eerste Kamer voor de C. H. U., is benoemd tot op volger van mr. W. F. Lichtenauer in het Europese parlement. Hij is reeds lid van de raadgevende vergadering van de raad van Europa en het parle ment van de Westeuropse Unie en zal de heer Lichtenauer ook opvolgen als lid van de raadgevende interparlemen taire Benelux-raad, het parlement van de Benelux. In de Nederlandse vertegenwoordi ging in het Benelux-iparlement is voorts nog de volgende wijziging aan gebracht: mr. K. van Ryckevorsel1 frontbebouwing van de haf zijn bureau's, Tweede-Kamerlid van de K.V.P., woidt kantine en zes café's geprojecteerd. ROTTERDAM, 10 okt. In Hamburg is vandaag de eerste steengelegd voor het nieuwe hoofdkantooor van de Duitse Unilever-groep, door mevrouw G. van Moorsel-Hendriks de echtgenote van dr. J. F. van Moorsel, lid van de raad van bestuur van Unilever. Het nieuwe hoofdkantoor zal een opper vlakte van 1800 m2 krijgen. Het zal ruim te bieden aan 1600 employes, die bij ver schillende ondernemingen van Unilever werkzaam zijn. Het gebouw is een ontwerp van de ar chitecten prof. H. Hentrich en ir. H. Petschnigg, in samenwerking met dr. Jungnickel, hoofd bouwbureau der Mar garine Union. LEEUWARDEN. 11 okt. De eerste overspanning voor Europa's grootste over dekte veemarkt in Leeuwarden is nu ge plaatst. De overspanningen hebben een lengte van elk dertig meter. De hal krijgt een oppervlakte van 33000 m2, duz 3000 m2 méér dan het nieuwe toch al enorme RAI-gebouw. In de gewoon lid inplaats van plaatsver vanger en wel in opvolging van mr. H. W. v. Doorn, die nu plaatsvervan gend lid is geworden. Verwacht wordt dat de veemarkt in 1963 in gebruik zal kunnen worden genomen De kosten van het geheel zullen ongeveer vijftien miljoen gulden bedragen. Advertentie) DEN BOSCH, 10 okt. De vergadering i Landbouw, ir. J. W. Wellen, en vele an- van de Katholieke Nederlandse Boenen- dere autoriteiten. I Advertentie en Tuindersbond die gisteren hier is ge houden. heeft aan het bestuur van de Katholieke Volkspartij en aan de Tweede- Kamerfractie van de K.V.P. een telegram gezonden naar aanleiding van de nota van wijzigingen op het wetsontwerp alge- mee kindenbijslagvcrzekerlng en het uit stel van dp behandeling -in (]it wetsont werp in de Tweede Kamer. In dit telegram spreekt de K.N.B.T.B. als zijn mening uit, dat de inhoud van het wetsontwerp, met name voor wat betreft de invoering van de inkomensgrens als een grote verslech tering moet worden gezien ten opzichte van het oorspronkelijke wetsontwerp. Het uitstel van behandeling van het ge wijzigde ontwerp, aldus het telegram, wordt bij de boeren- en tuindersstand moeilijk begrepen en heeft een grote te leurstelling gewekt. Het heeft bovendien het gevoel van discriminatie van de zelf standigen sterk vergroot. De K.NBT.B. dringt er bij het K.V.P.-bestuur en de fractie op aan te bevorderen, dat de openbar? behandeling van het wetsont werp op zeer korte termijn zal geschieden 1 en dat de inhoud van dit wetsontwerp alsnog vooral tefi aanzien van de inko mensgrenzen aanzienlijk verbeterd wordt, zodat de daarin gelegen onbillijkheden en discriminatie worden weggenomen. Tot het verzenden van dit telegram werd gis termorgen in de huishoudelijke vergade ring besloten. De 's middags gehouden openbare ver- gadermg waarvan wij nog in enkele edi ties melding konden maken werd onder meer bijgewoond door de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Ma- rijnen. en de directeur-generaal van de Aan het slot van de vergadering sprak mr. Marijnen. in antwoord op de redevoe ringen van de heren Mertens en Kriel- iaars. Met voldoening constateerde hij. dat er tussen hem en de heer Mertens, voor zitter van de K.N.B.T.B. een grote mate van overeenstemming bestaat over het te voeren landbouwbeleid. Er blijven ech ter verschilpunten met betrekking tot de uitwerking van dat beleid. Wat betreft het garantiebeleid zei de minister het eens te zijn met de opvat ting van de heer Mertens, dat als aan andere delen van het bedrijfsleven mid delen ten dienste staan tot het bereiken van een evenwicht, ook de landbouw, zij het dan met andere middelen, tot dat evenwicht moet kunnen komen. Hier over bestaan in den lande mosverstan den Niet de steun aa nde boeren, maar het streven naar een behoorlijke ont wikkeling van de landbouw is het es sentiële van het garantiebeleid. De minister ging ook in op de woorden van de heer Krieiaars, die in zijn inlei ding de afkorting E.E.G. had vertaald met „Ergenis En Geloof". Voor de minister zou de ergernis erin bestaan, dat de zaak zo enorm ingewikkeld is geworden. Mei het woord „Geloof" ging hij ook akkoord, omdat hij bepaald optimistisch is over de ontwikkeling in Europees verband. De K.N.B.T.B.-voorzitter zei in een dankwoord toi de minister, te hopen dat er dit jaar niet alleen over de grote lij nen van het landbouwbeleid, maar ook over de niet-onbelangrijke uitwerking van die grote lijnen geen grote menings verschillen tussen minister en georgani seerde landbouw zullen zijn. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 9 okt. Het Nederlands Danstheater zal voor het nieuwe speel seizoen van de gemeente Den Haag een subsidie ontvangen van 130.000 gulden. Een voorstel van B. en W.. dat dit be oogde, heeft de raad vandaag aange nomen. Hoewel de raad zich geheel met het subsidiëringsvoorstel kon verenigen heeft het to"h ruim anderhalf uur ge duurd voor de discussie kon worden ge sloten. Dif kwam onder meer doordat B. en W. iii hetzelfde voorstel de raad hadden geadviseerd afwijzend te be schikken over het verzoek van de Haag se balletgroep om alsnog voor het af gelopen seizoen een subsidie van 10.000 gulden te ontvangen. Mr. Schuurman (KVP) wilde evenals mr. Hangelbroek (Prot-Chr) en mevrouw Sicman-Harde- man geen genoegen nemen met de kor te mededeling van het college, dat het verzoek was afgewezen, en informeer de naar de motieven. Deze z.ullen. zo zegde wethouder Van Zwijndregt van Onderwijs en Kunstzaken uiteindelijk in tweede instantie toe, in een nieuw prae- advies aan de raad uitvoerig worden vermeld. De juristen in de raad hebben het wethouder Van Zwijndregt bepaald niet makkelijk gemaakt toen de kwestie van de speelruimte in Den Haag voor het Nederlands Danstheater werd aangesne den. Zoals wij zaterdag meldden heeft de directie van de Koninklijke Schouw burg de speelavond van 10 oktober, die door het nu opgeheven Nederlands Bal let contractueel was besproken, beschik baar gesteld aan het Nationaal Ballet en niet aan de Haagse balletgroep, die daar eveneens om had gevraagd. Het gevolg hiervan is, dat deze groep de première van het nieuwe seizoen niet in de gemeente, waarvan zij subsidie ontvangt, maar in Rotterdam zal ge ven. Naar aanleiding van vragen merkte de wethouder op, dat het Nationaal Bal let in de rechten en de verplichtingen van het Nederlands Ballet was getre den. ,.Het Nederlands Ballet had reeds voor het nieuwe seizoen een contract afgesloten met de schouwburgdirectie; dus daaraan kan niet meer worden getornd, tenzij het artistiek niveau van de nieuwe groep daartoe aanleiding geeft". Mr. Schuurman zei deze rede nering niet juist te achten. ..Het Natio naal Ballet is een nieuwe stichting, een nieuwe rechtspersoon. Zonder goedkeu ring van het gemeentebestuur kan deze stichting de rechten van het Nederlands Ballet niet overnemen". Ook mr. Han gelbroek vond de redenering van de heer Van Zwijndregt juridisch onhoud baar. ,,Het Nationaal Ballet kan in de statuten schrijven wat het wil. maar de tegenpartij (de gemeente) is daar niet aan gebonden". De heer Rensen, voor zitter van de PvdA-fractie, probeerde de zaak voor zijn partijgenoot nog te redden met de opmerking, dat het Ne derlands Ballet op deze wijze de schouw burgdirectie de verzekering had willen geven, dat de voorstellingen zouden doorgaan ...De directie was natuurlijk niet verplicht dit te accepteren." Het liberale raadslid, mr. Van Om men Kloeke, bracht hier echter tegen in, dat het oprichten van een stichting een eenzijdige rechtshandeling is, waar door men alleen zich zelf kan binden. ,.E%t het Nationaal Ballet de verplich tingen van het Nederlands Ballet over neemt is heel prettig, maar de rechten kunnen op deze wijze niet worden over gedragen". In tweede instantie zei de wethouder Van Zwijndrecht, dat hij nadat het Nationaal Ballet de schouw burgdirectie per brief had meegedeeld in de rechten en de verplichtingen van het Nederlands Ballet te z\jn getreden de adjunct-directeur had geadviseerd de première-avond van 10 oktober voor dit ballet te reserveren. Ik meende dat het Nationaal Ballet recht had op deze voorstelling. De volgende voorstelling zou pas in januari plaats hebben en voor die tijd zou men dan kunnen overwegen wat er met de overige voorstellingen van het Nederlands Ballet zou moeten gebeuren, zo had de wethouder gerede neerd Dit was geen bindende regeling, maar een beslissing ad-hoc om de voor stelling van 10 oktober te kunnen laten doorgaan". Het antwoord van mr. Schuurman hierop was een motie-mede ondertekend door mevrouw Sioman, mr. Hangel- hroek en mr. Van Ommen Kloeke waarin gesteld werd, dat het Nederlands Danstheater voor premières en belang iijke voorstellingen de gelegenheid moet worden gegeven over de Koninklijke Schouwburg te beschikken. Nadat de wethouder echter (duidelijker) had toe gezegd de kwestie van de speelruimte voor 7 januari in hef college en zo no dig in de raadscommissie voor kunstza ken te hespreken, werd de motie inge trokken. Over de oefenruimte voor het Neder lands Danstheater zei de wethouder, dat B. en W. er geen bezwaar tegen heb ben. dat als het Nederlands Ballet de studio aan de Koningstraat heeft ont ruimd, de Haagse balletgroep deze van de gemeente iiuurt. Hierop was door alle fracties (de CPN-fractie was niet aanwezig) aangedrongen. LEEUWARDEN. Het jaarverslag van de Algemene Maatschappij voor Handel en Industrie (A.M.H.I.) in Leeu warden zegt in haar jaarverslag over 1960 dat de behaalde resultaten weder om gunstig waren. De gang van zaken bij de belangrijkste dochteronder neming, waarin de A.M.H.I. een contro lerend belang heeft was zodanig, dat een hoger bedrag aan dividend werd ontvangen dan in het voorafgaande jaar DEN HAAG. 10 okt. Prof. dr. Busia, de vroegere oppositie-leider Ghana, d'c sinds geruime tijd in Neder* land verbleef. Is vanochtend uit ons la" vertrokken na zijn leeropdrachten te hebben neergelegd. Als reden voor *1)" stap heeft hij opgegeven de recente P°'' tieke gebeurtenissen In Ghana. of Prof. Busia doceerde aan de rijksun versiteit te Leiden de sociologie en tuur van Afrika en aan het ..Institute social studies" in Den Haag soclolog,e' Hij is vanochtend naar Londen ver trokken. Berichten uit Accra, de hoofdstad Ghana, hebben er onlangs melding gemaakt, dat er een complot zou zijn tegenstanders van president Nkroeon»' om deze af te zetten en hem te vervang door prof. Busia Deze laatste heeft de berichten toen tegengesproken. De mededelingen over het ontslag v® prof. Busia zijn gedaan door diens e genote. Mevicuw Busia die nog in land is, zei vanochtend dat zij haar binnen enkele dagen terugverwacht. [r kon niet zeggen, wat zijn verdere P nen zijn. Trek u er niets van aan, lady Eileen wat ik be- het u mogelijk was. Dat had ik beter behoren te weten. Maar u gaf me een wenk, hoofdinspecteur Batt le. U zei, dat ik het Bill Eversleigh moest vragen. Het is gevaarlijk, mensen zoals u, een wenk te geven, iady Eileen. Ik had nooit gedacht, dat u zover zoudt gaan, als het geval blijkt te zijn. O dat is in orde, hoofdinspecteur Battle. U draagt geen schuld aan mijn dood. Nog niet, dat is waar, zei Battle grimmig. Hjj stond daar of hij een en ander overwoog, of hi.) in gedachten verdiept was, doel. Maar onthoud dit: Ik weet alles van de gravin- En ik wil haar met rust laten- En nu, voegde Battle er triestig aan toe, moei; ik iets bedenken, wat ik aan sir Stanley Digby kan zeggen DRIEëNTWINTIGSTE HOOFDSTUK Hoofdinspecteur Battle heeft dienst Het was tien uur op de morgen daarna. De zon stroomde door de glazen deuren van de bibliotheek Heel zeker, mijnheer. Er is een ander stel vo^ afdrukken, dat over het grasveld gaat, die van., frouw Wade maar die zijn veel meer naar lin— Hij zweeg'voor hij verder ging. t - En dan is er nog de indruk in de grond, n Digby pistool moet met enige kracht op de grond B Dat wijst allemaal erop, da» recht zijn gekomen. het gegooid is. „p En waarom niet? zei sir Oswald. Als de ma bijvoorbeeld links het pad opvluchtte dan zou nu geen voetafdrukken achterlaten op het pad en da» ii Unm iiroffriDDton in nPt tTUu !®K' zou hii het pistool van hem weggooien in het rriia waar hoofdinspecteur Battle sinds zes uur aan "Pt grasveld, is 't niet Lomax? Hizou inderdaad geen voetafdrukken op he Battle, maar te oordelen na*>» werk was geweest. Op zijn verzoek hadden zich Geor ge Lomax, sir Oswald Coote en Jimmy Thesiger juist bij hem gevoegd, na de vermoeienissen van de nacht door een stevig ontbijt enigszins te hebben geneutra liseerd. Jimmy droeg zijn arm in een doek, maar ver der had hij geen sporen van de kloppartij van de nacht. De hoofdinspecteur keek hen alle drie welwillend aan, ongeveer op de manier van een vriendelijke con servator. die kleine jongens rondleidt in een museum. roemvol die 20. Jimmy schudde triestig het hoofd. Leopold heeft zich, vrees ik, weinig gedragen, merkte hij somber op. De gravin keek hem aan met een aandacht, erg vleiend was. Uw arm, riep ze uit, die is helemaal verbonden. Was u hei dan Jimmy maakte een koddige buiging voor haar Ik' ben zo blij, dat ik een beschaafde Engelse stem heb. zei hij, en ik verzeker u, dat ik er niet aan gedacht zou hebben het door mij gebezigde taaitje uit te slaan, als ik had kunnen denken, dat er een da me aanwezig was. Ik verstond er niet alles van, haastte de gravin zich uit te leggen. Ofschoon ik een Engelse gouver nante had, toen ik jong was. Zoiets zal ze u allicht niet geleerd hebben, gat Jimmy toe. Die hield u aan de gang met „Uw ooms pen" en „Ete paraplu van des tuinmans nicht Ik ken dat soort. rv Maar wat is er gebeurd? vroeg de gravin. Dat zou ik willen weten. Ik eis te weten, wat er gebeurd is. Er was een ogenblik stilte, terwijl iedereen hoofd inspecteur Battle aankeek. Hac is heel eenvoudig, zei Battle vriendelijk. Poging lot diefstal. Er werden enige politieke papie ren gestolen van Sir Stanley Digby. De dieven waren er bijna mee weg, maar dank zij deze jonge dame hij wees op Loraine, lukte het hun niet. De gravin wierp een snelle blik op het meisje, een beetje eigenaardige blik. Acht zo, zei ze koel. Een heel geheimzinnige samenloop van omstan- digheden, dat ze daar toevallig was, zei hoofdinspec teur Battle glimlachend. De gravin zuchtte licht en sloot half de ogen. Het is raar, maar ik vopl me nog buitengewoon zwak, mompelde ze. Natuurlijk, riep Bill, laat mij u naar uw kamer brengen. Bundie zal wel met u meegaan. Het is heel vriendelijk van lady Eileen, zei de gravin, maar ik zou liever alleen zijn. Ik ben heus helemaal in orde. Misschien wilt u me even de trap op brengen Ze ging rechtop staan, nam Bill's arm aan, en er ztvaaf op leunend verliet ze de kamer. Bundie volg de tot de hal. maar daar de gravin met enige scherp te haar verzekering herhaalde, dat ze heus helemaal in orde was, vergezelde ze hen niet naar boven. Maar terwijl ze naar het sierlijk figuur van de gra vin keek, die ondersteund door Bill de trap opsteeg, keek ze opeens met nog scherper aandacht. Plotse ling bemerkte Bundie bij haar rechter schouder een klein zwart moedervlekje. Met stokkende adem wen de Bundie zich tot hoofdinspecteur Battle, die juist uit de bibliotheek kwam. Jihhy en Loraine waren voor hem. Zo, zei Battle, ik heb de kamer maar vastge maakt en buiten staat er een mannetje up wacht. En ik zal de deur sluiten en de sleutel meenemen. In de loop van de morgen zullen we doen, wat de Fran sen de misdaad reconstrueren noemen Ja, lady Eileen, wat is er? Hoofdinspecteur Battle ik moet u spreken aan stonds. V/el zeker. Ik George Lomax verscheen plotseling met dr. Cart- wright aan zijn zijde. O ben je daar Battle. Het zal je verheugen te horen, dat het niets ernstigs is met O'Rourke. Ik heb nooit gedacht, dat het met 0,Rourke heel erg zou zijn, zei Battle. Men heeft hem een sterk slaapmiddel toegediend, zei de dokter- Hij zal morgen helemaal gezond wakker worden. Misschien een beetje hoofdpijn, mis schien ook niet. Wel jongeman laat uw kogelwond eens zien. Vooruit, zuster zei Jimmy tot Loraine. „Kom mijn hand vasthouden. Wees getuige van de smart van een sterk man. Je weet hoe het moet. Jimmy, Loraine en de dokter gingen samen weg. Bundie bleef smartelijke blikken werpen in ue rich ting van hoofdinspecteur Battle, die door George werd aangeklampt. De hoofdinspecteur wachtte ge duldig tot er een hiaat kwam in George's spraak zaamheid. Toen maakte hij er vlug gebruuik van. Ik wilde u vragen mijnheer of ik sir Stanley even alleen zou kunnen spreken. In de kleine studeerka mer ginds. Zeker, zei George, zeker. Ik zal hem dadelijk gaan halen. FUi ging haastig weer naar boven. Battle trok Bundle vlug in de salon en sloot de deur. Nu Lady Eileen. Wat is er? Dat zal ik u zo snel mogelijk vertellen het is tamelijk lang en ingewikkeld. Zo beknopt mogelijk vertelde Bundie haar introduc tie in de Zeven Wijzerplaten-Club en haar daaropvol gende avonturen in die gelegenheid. Toen ze uitver teld was haalde hoofdinspecteur Battle diep adem. Voor één keertje zag hij af van zijn onveranderlijke gelaatsuitdrukking. Merkwaardig, zei hij. merkwaardig. Ik zou niet gedacht hebben, dat het mogelijk was zelfs niet, dat Wat mijnheer Thesiger eigenlijk dacht, dat hij Qp de tafej naast hem lagen verschillende gelabelde u zo n gevaar liet lopen, kan ik niet begrijpen, zei hij voorwerpen. Daaronder herkende Jimmy Leopold, kort daarop. O hoofdinspecteur, zei George. Ik ben be- - Hii wist het pas naderhand, zei Bundle. Ik ben nieuwd of u al voortgang gemaakt hebt. Hebt u de h helemaal zo'n uilskuiken, hoofdinspecteur Battle man te pakken gekregen? ieder geval heeft hij zijn handen vol met voor Dat zal men nogal veel tijd kosten, zei de hoota- mspecteur op luchtige toon. Zijn falen in dat opzicht scheen hem met veel 'jijt te berokkenen. George Lomax hoorde dat niet vreugde. Hij had een hekel aan niet en in juffrouw Wade te zorgen. Zo zo. zei de hoofdinspecteur. O! Hij knipoogde even. Ik zal mijnheer Eversleigh moeten aanwijzen om voor u ie zorgen, lady Eileen. Bill zei Bundle minachtend. Maar hoofdinspec teur Battle, u hebt mijn verhaal nog niet uitgehoord. De vrouw die ik daar zag Anna No 1. Ja, No 1 is gravin Radzky. En vlug begon ze het herkennen van het moeder vlekje te vertellen. Tot haar verwondering schraapte de hoofdinspec teur zijn keel. j Een moedervlekje bewijst nog niet veel, lady Eileen. Twee vrouwen zouden gemakkelijk eenzelfde moedervlekje kunnen hebben. U moet bedenken, dat gravin Radzky in Hongarije een zeer bekende fi guur is Dan is ze de echte gravin Radzky niet. Ik verze ker u, da', het dezelfde vrouw is, die ik Jaar zag. En kijk vannacht eens hoe we haar vonden. Ik ge loof nooit, dat ze flauw gevallen is. O, dat zou ik niet zeggen, lady Eileen. Die lege huls, dfe de boekenkast naast haar raakte had elke vrouw zich half gek doen schrikken. Maar wat deed ze daar dan toch. Je gaat geen boek zoeken met een elektrische zaklantaarn. Battle krabde zich over de wang. Hij scheen liever niet te spreken. Hij begon de kamer op en neer te lo pen. alsof hij een besluit wilde nemen. Ten laatste wendde hij zich tot het meisje. Hoor eens lady Eileen. Ik zal u vertrouwen. Het gedrag van de gravin is verdacht. Ik weet dat even goed als u. Het is heel verdacht maar we moeien voorzichtig zijn. Er moeten geen onaangenaamheden uit voortkomen met de gezantschappen. Men moet zeker zijn. Ik begrijp u. Als u er zeker van was Dat is wat anders. Gedurende de oorlog lady Eileen, maakte men er veel drukte over, dat men Duitse spionnen op vrije voeten liet. Bemoeizieke men- nieuwsgierig, zijn er spijt met bijzondere alle luchtigheid. Ik heb hier alles netjes bij elkaar, vervolgde de detective. Hier hebben we de twee kogels no. 455 ge schoten uit mijnheer Thesiger's automatische Colt- revolver. Die heeft langs het raamkozijn geschaafd en ik vond hem in de stam van die cederboom. Dit kleine dingetje werd gevuurd uit de Mauser 25. Na door mijnheer Thesiger's arm gegaan te zijn vloog het in deze armstoel. Wat het pistool* zelf betreft En, vroeg sir Oswald ook vingerafdrukken? Battle schudde het hoofd. I)e man, die het hanteerde, droeg handschoenen. Jammer, zei sir Oswald. Een man, die zijn zaken kent, draagt natuurlijk handschoenen. Is het juist sir Oswald, als ik veron derstel, dat u dit pistool vond op ongeveer twintig me ter afstand van de onderste trede van het terras? Sir Oswald stapte naar de deur. Ja, bijna precies, zou ik zeggen. Ik wil geen aanmerkingen maken, maar u zoudt wijzer gedaan hebben, als u het had laten liggen, waar u het vond. Het spijt me. zei sir Oswald stijf. O, het geeft niets, ik heb die zaak kunnen re construeren Er waren vier voetafdrukken, weet u, die van achter uit de tuin kwamen en er was een plek, waar u klaarblijkelijk stil hebt gestaan en u klaarblijkelijk gebukt hebt en een indruk in het gras, die veel te denken geeft. Tussen twee haakjes, wat was uw theorie over de aanwezigheid van het pistool op die plaats? Ik veronderstel, dat de man het daar in zijn vlucht heeft laten vallen. Battle schudde het hoofd. zou Tnderdaad geen voetafdrukken op he* pad achterlaten, zei Battle, maar te oordelen aa* de vorm van de indruk en de wijze, waarop het gr* werd gehavend, geloof ik niet, dat het pistool vanu die richting werd gegooid. Ik denk, dat het hier v het terras werd geworpen. Heel waarschijnlijk, zei sir Oswald. Geeft iets, hoofdinspecteur? O ja, Battle? onderbrak George. Heeft het.-- hm er eigenlijk iets mee te maken? Misschien niet, mijnheer Lomax. Maar zo W1' len we overal achter komen, weet u? Ik zou n graag weten of een van de heren dit pistool '0 willen nemen om het te gooien. Zoudt u het wil"-' doen, sir Oswald? Heel vriendelijk van u. Wilt u hl® in de deur gaan staan. Gooit u het nu midden he- grasveld. Sir Oswald deed het en liet het pistool door lucht vliegen met een krachtige zwaai van zijn ai-' Jimmy Thesiger kwam dichter bij in adem;oze langs'ei.'ing De hoofdinspecteur liep het achterna V een geoefend apporteur. Hij kwam terug met een stra lend gezicht. ni. Juist, mijnheer. Hetzelfde soort indruk. V, schoon u het, tussen twee haakjes, een goede tl® meter verder gooide. Maar u bent dan ook een vig gebouwde man, nietwaar sir Oswald? Pardon, geloof, aai ik iemand aan de deur hoorde. Het gehoor van de hoofdinspecteur moest scherper zijn dan van de anderen. Geen van n<L had een geluid gehoord, maar Battle bleek gelijk hebben want lady Coote stond buiten met een mecl cijnglas in de hand. Je medicijn Oswald, zei ze de kamer binnen1' mend. Je bent haar vergeten in te nemen na je o° büt- l'i Ik heb het heel druk, Maria, zei sir Oswald, wil geen medicijn hebben. /gj Je zoudt ze nooit innemen, als ik er niet was. zijn vrouw kalm, terwijl ze op hem toeging. Je °e nét een ondeugende kleine jongen. Drink nu op. En gedwee, gehoorzaam, dronk de grote staalrib» naat het drankje. Lady Coote glimlachte droevig en lief tegen de 3 dei en. rj Stoor ik je Heb je het druk? O, zie die revolvC eer.s. Vervelende lawaaimakende moorddadige d' i gen. F.n als ik dan bedenk, dat je vannacht vermo0 had kunnen zijn door de inbreker. U moet wel bang geweest zijn, toen u hoorf,j dat men niet wist, waar hij was, lady Coote, zei Bat' Eerst dacht ik er niet aan, bekende lady Coo Deze arme jongen hier Ze wees op Jimmy. Die gewond was en alles zo vreselijk, maar opwindend. Eerst toen mijnheer Bateman me vro^j v/aar sir Oswald was, herinnerde ik me, dat hij f' half uur te voren uitgegaan was voor een wandel*11 Zeker last van slapeloosheid, sir Oswald? .j. Ik slaap gewoonlijk uitstekend, zei sir Osw*'3 Niet laten vallen, sir Oswald. Daar zijn twee sen schreven ingezonden stukken erover. We letten dingen tegen. Om te beginnen is er maar één stel «««i, er niet op. We trokken ons niets van het schelden aan. voetafdrukken, dat juist op die plaats over het gras- maar ik moet bekennen, dat ik me gisteren °n\l Men liet de kleine visjes met rust. Waarom? Omdat veld gaat. de uwe. woon onrustig gevoelde. Ik dacht dat de nachtH;C we door hen vroeg of laat de grote vis de hoofdman Zo, zei sir Oswald nadenkend me goed zou doen. te pakken zouden krijgen. Kun je daar zeker van zijn Battle, iu'aclai George w„rrtt ««rvolK U bedoelt? in het midden. worat ver

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4