Ka meraden-va n-Ora nje twee heer per jaar eikaars tegenstanders TOPEVENEMENT VAN DE VADERLANDSE COMPETITIE ONDER INVLOED VAN INTERNATIONALE INSPANNINGEN"? ELEK SCHWARTZ: op het veld bikkelhard Kleine DORUS" VOOR DE TELEVISIE Van Dam en Dame Sips Muller n m i Sterke schakers naar Zevenaar Sita Posthumus moet een klacht indienen Verenigde Staten staan voor tegen Italië i en schijven V B KREIJERMAAT: *ïENK GROOT: IPU mmÈmÊmÈ KLAASSENS: BOUWMEESTER: Buckinghams opvolger neemt ontslag Enorme vraag naar plaatskaarten DAVIS CUP Strenger toezicht op veiligheid bij auto races in Italië ZATERDAG 14 OKTOBER 1961 (Van onze sportredactie) Ajax-Fejjenoord; zo'n veertig jaar oud is reeds het voetbalduel, dat in bijzonder korte tijd is uitgegroeid tot het befaamdste evenement van de vaderlandse voetbalcompetitie en aan welks deputatie sindsdien nimmer is getornd. Natuurlijk, de Amsterdammers zijn geneigd Ajax-Blauw Wit oog hoger aan te slaan en de Rotterdammers doen hetzelfde met Feijenoord-Sparta. Nuchter be schouwd blijft echter Ajax-Feijenoord of omge- nu speelt de strijd zich af tegen de achtergrond van dat een grote concurrent is. Als wij ma de eindspurt, die straks voor de titel moet worden weir\r °ait«a nog zo8tets b^alsTe ingezet. persoonlijke triomf en de eerzucht." Sinds kort echter betekent een wedstrijd Ajax- yiOT 'f TT]\t. Epnennnrd nne iets anders. Dn ontmoetine is een n^DULlJlM; Feijenoord nog iets anders. De ontmoeting is een treffen geworden, waarin praktisch het gehele Ne derlands elftal op het veld staat. Feijenoord en in iets mindere mate Ajax „herbergen" inter nationals en toekomstige Oranjemannen als geen enkel ander vaderlands clubteam. Ajax-Feijenoord betekent dus ,dat in het veld komen tal van spelers, zelfde trucs n keerd dé wedstrijd, het hoogtepunt van de jaar lijkse competitie. Bijna altijd is zo'n wedstrijd ge speeld tegen de achtergrond van het vaderlandse voetbalkampioenschap. Hoe vaak bijvoorbeeld heeft Ajax niet Feijenoord de weg versperd of naar de Nationale voetbaltroon of en dat was dan in de laren van het amateurisme, toen er twee weste lijke eerste klassen waren naar de nationale kampioenscompetitie. Zelfs in gevallen als nu, terwijl de com petitie eerst kort geleden van start is gegaan, er dus nog nauwelijks iets te zeggen valt over het kampioenschap ook al staan de twee coryfeeën van het Nederlandse voetbal reeds hoog genoteerd, ook die soms al jarenlang vele malen met elkaar zijn opgetrokken bij oefenwedstrijden, trainings bijeenkomsten, korte trips, lange reizen zelfs naar de West en de daaraan verbonden genoeg lijke uitgaansavondjes en die samen geknokt heb ben voor een triomf-in-Oranje. Twee keer per sei zoen echter staan zij tegenover elkaar in een strijd cm de winstpunten, waarvan de consequenties soms verstrekkend kunnen zijn. Denkt bijvoorbeeld eens aan het al of niet deelnemen aan het toernooi om de Europese Voetbalbeker. Is voor deze spelers de wedstrijd Ajax-Feijenoord niet een heel speciale ervaring? Bestaat zelfs niet de kans, dat zij min of meer „geremd" het veld betreden. geen Bisschops fijnste wedstrijd -TT" geen amateurs benen sparen A Is Ajax-Feijenoord, zoals nu, gespeeld wordt twee dagen Ja. v°ordat ik de laatste hand moet leggen aan de voorbereiding voor 'n interlandwedstrijd en die wedstrijd zelf een week na het grote treffen komt, kunnen er natuurlijk moeilijkheden ont staan," aldus Elek Schwartz, de bondscoach, in zijn antwoord op de vraag: gesteld, dat er tijdens Ajax-Fijenoord iets gebeurt, waardoor de gemoederen wat verhit raken. ,,Maar", vervolgt Schwartz, „ik weet zeker, dat ik die eventuele moeilijkheden zou kunnen oplossen. Ik ken de jongens door en door en ik weet bovendiendat ze niet vervelend zijn." „En wat dat andere, dat twee keer per jaar eikaars tegen standers zijn, betreft: ik geloof niet, dat het zo vaak met el kaar optrekken een ról speelt. Toen ik nog profvoetballer was in Frankrijk trainde ik elke dag met vrienden, gingen we samen naar de bioscoop en gingen we samen dansen. Maar één keer per week speelden wij een onderlinge wedstrijd en in dat partijtje werd beslist wie s zondags de competitiewedstrijd zou spelen en wie buiten de ploeg werd gelaten. Dan speelden wij bikkel hard tegen elkaar, ontzagen elkaar niet en dachten er nooit aan, dat de man die wij een sportieve nederlaag bezorgden onze beste vriend was. Zo zal het nu vast ook gaan met Ajax-Feijen oord." Vijf grootmeesters, zeven internationale meesters Twintigste Engelse manager die in jaar tijds verdwijnt WYBERT/es geven verlichting bij heesheid en hoest FéijenoordT ottenham Damesschaaktoernooi Mevr. Heemskerk wint nationaal duel abcdefgh. AJ AX-FE! J ENOORD ja ar geleden in liet vliegtuig op weg naar Zürich (met het Nederlands elftal niet ZO nrettifï tegen Zwitserland) met steeds over IULl ZU piLLLij, Ajax-Feijenoord, de wedstrijd die vier dagen later zou worden gespeeld?" REINIER KREIJERMAAT balt de vuisten als wij hem in het „opinie onderzoek" betrekken. Men moet zich daardoor niet laten afschrik ken, want de rechtshalf van Feijenoord doet dit uit gewoonte, ook ais het ge sprek zeer onschuldig is. ,,Ik zou me kunnen voorstellen dat goede kennissen tegen elkaar niet het volle pond kun nen geven. Ik speelde vroeger in het militaire elftal met Bisschops van Ra pid. Nadat ik de dienst had verlaten moesten wij met Feijenoord tegen Ra pid en zo stond ik oog in oog met de jon gen, met wie ik maandenlang als vriend was omgegaan. En heus, de gedach te hieraan was zo sterk dat mijn schoe- ENNIE MULLER schrikt een beet je als wij hem deze vragen voor leggen. „Aan die wedstrijd denk ik het liefst zo weinig moge- fvk", zegt; hij, „Een week lang al pro beert iedereen je het hoofd op hol te Jagen. Ik maak me er dan met een 8laPje van af zo van „we maken ze in" SF» zo laat mogelijk concentreer ik me op Fe wedstrijd. „Want", zegt hij, „tegen feijenoord spelen is een beetje grie- t '*g- In je onderbewustzijn speelt het toch een rol, dat je die jongens zo goed hfnt. ir vind het niet prettig. Natuur- u'm ik zal even hard knokken om de "'als anders, maar het is toch anders... Cm een voorbeeld te noemen", ver- jF'gt de linkshalf van Ajax, „ik kan J®. niet indenken, dat in deze wed- p:rvd dingen gebeuren als het slaan van A? tegenstander of het bikkelharde ?r?,raakvoetbal. Dat lijkt me niet mo- rj„ Sk en dat is natuurlijk wel een voor- ?ei. Een ander voordeel is, dat je pre- ba? zwakke kanten van elkaar weet. kan soms nuttig zijn. Maar pret- nee!" TT Enk GROOT zat erbij, toen. Ben- J| nie Muller vroeger dan hij van plan was geweest serieus aan j, Ajax-Feijenoord dacht. „Ik ben ij' wel en niet met hem eens zei rechtsbinnen, „Ajax-Feijenoord is Tders en het feit, dat je de jongens ju Soed kent is daar de oorzaak van. 0aar ik speel het liefst tegen Feijen- omdat ik ze zo goed ken En re- nen met lood gevuld leken. Dat zou ook bij Ajax-Feijenoord kunnen gebeuren l].mtaar niet, dat je in het veld, als 36 SS, lk zegger Klaassens 'n het oot- Vsak mt, denkt aan de keren, dat je M- samen onbedaarlijk hebt gela- ard hebt geknokt voor een 'let" Tnnmg van het Nederlands elftal. mltlA?at hierom zo voel ik het ten- v°eth„Tdat je tegen Feijenoord echt Fann omdat je weet wie je tegen- aaast ziïnr. Ajax-Fijenoord, zou je l'.rr, .2eSgen, is een soort oefenwed- M Kri? de trant van een training van b'LrhT nds elftal; zoals wij de i °ede spelen tegen de achter- itstr, e.n de middenlinie vlak voor de bipf, 6 interland. En och, de rivaliteit altijd. Hadden wij het ruim een chen overtredingen. Wij in de voorhoede zijn al tevreden als er gelegenheid is om te combineren en wat dat betreft maken wij ons bij Ajax geen zorgen." JAN KLAASSENS is de goedhartig heid zelve. Men beweert wel eens dat zijn voortdurende uitverkiezing voor het Nederlands elftal voor een deel te danken was aan deze eigen schap, die men bij de meeste goede voetballers niet vaak tegenkomt. Voor hem is de wedstrijd tegen Ajax geen aanleiding om zich te bezinnen op vriendschapsbanden, die in de afgelo pen jaren dikwijls sterk zijn aangetrok ken. „Wat voor mij morgen in Amster dam telt is de positie op de ranglijst, want wie verliest krijgt een harde klap. Henk Groot zie ik dan öok niet als de man met wie ik al menigmaal bij de voorbereiding van een interland in de bioscoop heb gezeten maar als Ajax, tegenpartu niemand zoais Lsisscnops. Gelukkig maar, want het belang van de club komt in dit geval op de eerste plaats." FRANS BOUWMEESTER denkt er ongeveer hetzelfde over. Eerst zegt hij niet te begrijpen wat het verschil is tussen Ajax-Feijenoord en bijvoorbeeld MW-Feijenoord, maar nadat hij de handen in de broekzakken heeft gestoken en in gepeins tegen de muur is gaan staan, begint hij te twij felen. „Ja, het is toch wel iets anders. Ik ga tegen Ajax met de beste vooruit zichten het veld in, omdat ik weet dat er gevoetbald wordt, niet gesmeten en in het wilde weg getrapt en nu u het zegt, wij sparen, geloof ik, eikaars te nen zonder het bewust te zijn. Dat geldt overigens het meest voor de verdedi gende spelers; zij passen tenslotte de „sliding" toe en zjn eerder toe aan iiiiiiiiiiimmiiiiiiiiimiiiiiiimiimiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiimiiitin:iiiiiiiiiii(iiii)iiiiiiNii COEN MOULIJN kijkt als een school jongen, die zich 'verheugt op een jaarlijks fuifje. Vergelijken bij Kretjermaat en Bouwmeester, die hun stem graag laten horen, maakt hij een timide indruk. Maar achter die zoge naamde meegaandheid schuilt een groot verlangen om juist tegen Ajax van zich te doen spreken. Hoe overweldigend zou het zijn om tegen een gelijkwaardig elf tal als dat van Ajax zijn meesterschap te demonstreren. Dat is de enige be langrijke factor voor hem in het duel van het jaar, waarbij het meegenomen is dat men niet bepaald vijanden van elkaar is. „Voor mijn zelfvertrouwen zou het fantastisch zijn wanneer ik met spelers, die mijn trucs tientallen ma len hebben gezien, kan doen wat ik wil." DEN HAAG, 13 okt. Het interna tionale schaaktoernooi, dat van 23 ok tober tot en met 11 november in Ze venaar wordt gehouden, krijgt een ster ke bezetting. Daar er vijf internationa le grootmeesters van de partij zijn Matanovic (Joegoslavië), O'Kelly de Galway (België), Guimard (Argenti nië), Stahlberg (Zweden) en Bobot- sov (Bulgarije) wordt In dit toer nooi de gelegenheid geboden zowel een grootmeesterresultaat of een groot meestertitel als een meesterresultaat of een meestertitel te behalen. Behalve de vijf grootmeesters nemen Ook zeven internationale meesters deel, namelijk Golombek (Gr. Brittannië), Milic (Jeogoslavië), Lehmann (Duits land), Beni (Oostenrijk), Rellstab, (Duitsland)Perez (Spanje) en Bouw meester (Nederland). Voorts doen mee Johannesen (Noor wegen), Langeweg (Nederland) en Hen- neberke (Nederland). LONDEN, 14 okt. In het Engelse voetbal verdwijnt de laatste weken de ene manager na de andere. Gordon Clark, de manager van West Bromwich is de twintigste, die dit jaar zijn ont slag heeft genomen. Clark kreeg de baan bij West Bromwich in juli 1959, toen Vic Buckingham naar Ajax ging. West Bromwich bevindt zich in de onderste regionen van de Eerste Divisie. Het zijn veelal kleine spellen die de uitslag van een parenwedstrijd bepalen. Ten eerste komen zij het meeste voor en ten tweede kunnen vaak beide par tijen aan het biedproces deelnemen, zo dat de beste bieders met de buit gaan strijken. Tijdens bezoek aan een bui tenlands toernooi zag ik het volgende „kleine" spel, waarin goed bieden en goede spelen uitermate belangrijk wa ren: V 10 6 3 G A 10 8 O A V 9 AB63 B 7 5 w *A8( GHVB97 WN n 9 6 5 3 X B 7 6 W~ O H 10 3 3 •5» A 2 V 5 4 At H 9 2 942 O 5 4 2 4» H 10 9 8 7 West Was gever, niemand kwetsbaar. Drie malen bereikten OW een con tract van 3 harten, waarin NZ tof 3 klaveren hadden tegengeboden. Twee malen ging het contract door goed tegenspel 1 down, doch de derde maal gebeurde het volgende: west speel de 3 harten, noord kwam met klaveren 3 uit: op tafel (oost) werd de 4» Vrouw gelegd, zuid «f» Heer en west won met het aas. West speelde onmiddellijk rui ten 6 na hopende deze kleur te kun nen ontwikkelen, teneinde later in staat te zijn daarop een verliezende schop pen weg te gooien. Noord nam direct met <6> Aas een weinig aanbevelens waardige speelwijze, daar noord hier mede vrijwel verried, óók de <0> Vrouw te hebben. Hierna verrichtte noord ech ter een goede daad; schoppen 3 werd nagespeeld en zuid won met <f» Heer de slag. Zuid incasseerde toen Jf 10 ,e,n maakte hierna de ernstige fout wéér klaveren te spelen; dit stelde west in staat in te troeven, troef te spelen (noord won en speelde troef na) waardoor later door te snijden op de ruitenvrouw, het contract gewonnen werd. West verloor dus 1 slag in elke kleur als zuid schoppen had nage speeld, zou het contract 1 down geweest zijn. De straf voor NZ werd zeer zwaar want OW boekten de topscore met 140 en NZ kregen dus een nul. Twee malen gingen de OW-spelers niet naar 3 harten, wat objectief gezien verstandig was, daar 3 klaveren down gespeeld kon worden. Éénmaal ging het bieden: west pas noord 1 klaveren oost pas zuid 2 klaveren west 2 harten noord pas oost pas zuid 3 klaveren allen pasten. Tegen 3 klaveren speelde oost de 6 voor, wests hartenboer werd door noord met het aas genomen. De noordspeler wilde graag schoppens vrij krijgen, speelde daarom in slag 2 de 6 3 na oost de 4, op tafel de Heer, die de slag maakte. Met schoppen werd ver volgd, noord legde de <fjk 10 en oost moest met 4» Aas nemen; oost speelde harten na, west maakte de slag. Hierna vervolgde west met de O 6 noord speelde de O Vrouw (de 9 was beter geweest), en oost won met ruitenheer, waarna oost direct met ruiten vervolg de, wests Boer dwong noords O Aas. Noord had nu (door b.v. troefboer te spelen) het spel op 1 down kunnen hou den, maar beging een onhandigheid, die tot 2 down leidde. Hij speelde 10, troefde af in zuid en ging met 4» Vrouw naar de hand terug, om hierna eerst troef 3 te spelen; hij sneed in zuid met 48 - die hem bleef! Hierop werd rui ten gespeeld, oost kwam met O 10 aan slag en speelde ruiten zuid troefde, west gooide harten weg, noord vergat met klaverenboer over te troeven. Hier na moest dus troef van tafel worden gespeeld noord was de kluts kwijt, speelde de Heer van tafel (hopende op Vrouw sec) en ging 2 down. MIMIR (Advertentie) ROTTERDAM, U okt. De belang stelling voor de wedstrijd Feijenoord Tottenham Hotspur, die op 1 november voor do tweede ronde van de Europese voetbalbeker in Rotterdam wordt ge speeld, is zo groot dat het stadion vele malen zou zijn uitverkocht, indien aan alle reeds binnengekomen aanvragen voor plaatskaarten zou worden voldaan. Alle verzoeken om kaarten die nog binnenkomen zullen dan ook niet meer in behandeling worden genomen. Ove rigens zijn ook degenen die reeds kaar. ten hadden aangevraagd, nog lang niet zeker dat zij de wedstrijd op 1 november zullen zien. Het ligt voorts in de bedoeling een be perkt aantal kaarten in Rotterdam in de openbare voorverkoop te brengen, zodat de trouwe Feijenoord supporters niet bij voorbaat kansloos zijn. UTRECHT, 14 okt. Op een bijeen komst van vertegenwoordigers van de Nederlandse Sport-Federatie, de medi sche commissie van de NSF en de Ko ninklijke Nederlandse Zwembond, is be sloten dat: le. Het bestuur van de NSF aan de KNZB opdraagt aan Sita Posthumus als lid van de zwembond op te dragen een gedocumenteerde schriftelijke en ondergetekende klacht in te dienen naar aanleiding van de door haar in het openbaar gedane uitlatingen over mis standen in de zwemsport. 2e. Na ontvangst van de klacht zal de NSF deze terstond voorleggen aan haar medische commissie, die de zaak daarna in behandeling zal nemen. ROME, 14 okt. Op de eerste dag van de interzone-finale van het tennis toernooi om de Davis Cup tussen Italië en de Verenigde Staten, hebben de Ame rikanen een voorsprong van 1-0 geno men. Jon Douglas zegevierde met 4-6, 4-6, 7-5, 10-8 en 6-0 over Fausto Gardini. Het tweede enkelspel tussen de Ame rikaan Reed en Pietrangeli moest we gens de invallende duisternis worden af gebroken bij de stand 6-2, 8-6, 3-4 in het voordeel van Reed. ROME, 14 okt. De Italiaanse rege ring zal de veiligheidsmaatregelen voor het houden van autoraces drastisch her zien. Dit geschiedt naar aanleiding van de ramp, die zich op 10 september in Monza heeft voorgedaan en waarbij de Duitse autocoureur Von Trips en veer tien toeschouwers het leven lieten. De regering zal echter niet alle autoraces verbieden. AMSTERDAM, 14 okt. Het onlangs opgerichte strijkkwartet, bestaande uit Jaring Walta (1ste viool), Gerard Het- tema (2de viool), Frans Jansen! alt viool) en mej. Dok Vermeyden (cello) alle vier onder de 25 jaar en leden van Jeugd en Muziek, Nederland, is uitgenodigd om 17 oktober in de kleine congreszaal te Düseldorf op te treden voor de sectie aldaar van de Duitse Jeugd en Muziek. Het kwartet zal daar uitvoeren, het tweede strijkkwartet van de Nederlander Guillaume Landré, van Schubert het kwartet in g-mineur (op. posth.) en van Beethoven het kwartet in c-mineur, op. 18, nr. 4. Vanavond presenteert de V.A.R.A.-televisie „Dorus" in „Een avond in St. Germain des Pres". Een televisie-presentatie van Ben de Jong, onder regie van Tom Man- ders. We zien „Dorus" hier in een parodie, genaamd „cultureel hoogtepunt", waarin hij een cello bespeelt. AMSTERDAM, 14 okt. De afge broken partij tussen mevrouw Heems kerk en mevrouw Vreeken uit de eerste ronde van het internationale dames- schaaktournooi is geëindigd in een over winning voor mevrouw Heemskerk. De stand ziet er thans als volgt uit:l. Chau- dé de Silans (Fr) 32. Jovanovic (Joes) 3 pnt; 3. Rinder (W. Did) 2& pnt.4. en 5 Heemskerk en Vreeken (beiden Ned) ieder 2 pnt; 6. Bruce (GB) 1 pnt en 1 afg. partij; 7. Van der Veen (Ned) 1 pnt; 8 timmer (Ned) 0 pnt en 1 afg. partij. Het Argentijnse voetbalelftal, dat zich reeds heeft geplaatst voor het eindtoernooi om het wereldkampioen schap in Chili, heeft in Buenos Aires met 51 van Paraguay gewonnen. Probleem No. 1 van F. Fleck Wit geeft in 2 zetten mat. (Wit heeft een pion gegeven om sneller tot ontwikkeling te komen). 8, d4 Dd4: (Wit offert een tweede pion ter ver sterking van het offensief). 9. Pc3 PfS; 10. Le3 Ddfl; 11. 0-0 h6 (Op 0-0 volgt Lg5 met een onweerstaanbare aanval). 12. Lcö Pd7; Zwart heeft geen ver dediging meer, de tekstzet leidt intus sen tot een kort maar prachtig slot. Stand na 12 zetten: Wit: Kh8 Dd6 Tf2 Th4 La8 Lg3 Pb5 Pe4 pion c2. Zwart: Ke3 Tb3 Tb4 Lal Ldl Pf3 Pf4 pionnen e5 g6 h2. Een korte, maar fraaie meesterpartij is de volgende, gespeeld door A. An- derssen met wit tegen E. Sehallopp met zwart. 1. e4 e5; 2. f4 d5; 3. Pf3 de4: 4. Pe5: LdB; 5. Lc4 Leo: 6. feö: Dd4; 7. De2 De5: Probleem voor geoefende oplossers. No. 4049 van J. Bus te Heemstede. 13. De4:t J en zwart geeft het op, want op Pe4: volgt Lf7: mat. Correspond-sntie-adres: A. Perquln, Marnixkade 104, Amsterdam-C. Probleem voor beginnende oplossers No. 689 van M. Itombouts te Rotterdam Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 november a.s. aan B. K. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. Oplossing van No. 4042 van Tom Kieboom te Rotterdam. Wit speelt naar: 21, 31, 32 3 39 30, 40, 30, Z15-20 A.B., 25, z24, 34, zl7, 7, 1 en wint. A. zl2-17, 39, z21, 43, z26, 48, z20, 42, z25 48 en wint, B. zl8, 24, z22, 38. z28, 47, z32, 42 en wini, In een goede stand heeft deze jonge auteur een heel aardige afwikkeling verwerkt en er een niet bijzonder lastig doch leer zaam slot aan gegeven. Het partijspel B. Wiggers uit Enschede heeft in het toernooi om de nat. titel 1961 het slechts tot 7 punten kunnen brengen en kwam daardoor op de laatste plaats. Merkwaardig was echter dat hij tegen de koplopers zijn beste spel vertoonde, zo wist hij tegen W. de Jong, P. Berg- sma en F. Gordijn door sterk defensief flankspel de veilige remise te bereiken Hier volgt zijn partij tegen laatstge noemde, waarin Wiggers met wit speelde 1. 32-28, 18-22; 2. 37-32, 12-18: 3. 32-27 7-12; 4. 31-26, 22x31; 5. 26x37, 1-7; 6. 34- 30, 21-26; 7. 30-25, 21-26; 8. 40-34, 19-23; 9. 28x19, 14x23; 10, 25x14, 10x19; 11. 45- 40, 5-10; 12. 50-45, 10-14; 13, 35-30, 17-22; 14. 30-25, 11-17; 15. 37-32, 7-11; 16. 32-27 22x31; 17. 36x27. 17-22; 18. 41-36, 22x31; 19. 36x27, 11-17; 20. 46-41, 17-22; 21. 40- 35, 22x31; 22. 33-28, 23x32; 23. 38x36 18-23 Wit heeft afstand gedaan van het cen trum ten bate van enig tempovoordeel, de zwarte stelling lijkt beter doch waar moet zwart een zwakke plek in wits verdediging zoeken? Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 689 en 690 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 1 november a.s. Oplossing van No. 685 van Dik de Ruiter te Amsterdam 13-10, 29x49, 10-5, 49x35, 26-21, 17x26, 39-33, 6x17, 24-20, 35x31, 20x7, 2x11, 5x8, 3x12, 16x36 en wint. Een prachtig stukje problematiek vol schoonheid en verrassing. Voor begin ners weliswaar wat zwaar doch des te prettiger om het te ontleden. 24. 41-37, 12-18; 25. 43-38, 8-12; 26. 34- 30, 6-11; 27. 39-33. 11-16; 28. 44-39, 12- 17; 29. 30-24, 19x30; 30 25x34, 14-19 31. 34-30 9-14; 32. 30-25, 2-8; zwart weigert door 14-20 enz. wits voorbeeld te vol gen en heeft blijkbaar al zijn hoop op terreinvoordeel gesteld. 33. 39-34, 8-12; 34. 34-30, 4-9; 35. 49-44, 17-21; 36. 44-40, 12-17; 37 30-24, 19x30; 38. 25x34, 14-19; 39. 35-30, 17-22; 40 30-25, 9-14; 41. 34-38. 23-28; 42. 40-35, 28x39; 43. 30-24, 19x30, 44. 25x43, 15-20; 45 43-39 20-24 46 45- 40, 13-19; 47. 40-34, 18-23; 48. 38-33. 3-8; 49. 34-30, 8-12; 50. 39-34. 21-27: 51 42-38. 12-18; 52. 37-32, 14-20; 53. 32x21, 26x17; zwart boekt tevergeefs naar enig tast baar voordeel. 54. 30-25, 17-21; 55. 25x14, 19x10; 56. 48-42, 23-28; 57. 33-29. 24x33; 58. 38x29. 21-27; 59 29-24, 10-14 60. 35- 30, 14-19; 61. 24x13, 18x9; 62. 47-41, 28-33; 63. 30-24, 9-14; 64. 41-37, 16-21; 65. 34-30, 33-39; 66. 30-25. 39-44; 67. 24-20, 14-19; 63. 20-15. 44-50; 69. 15-10, 22-28 70. 36- 31, 27x36; 71. 10-5 en remise Is niet meer te verhinderen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 15