FIAT onder voorbehoud voor Amsterdams raadhuisplan Zware storm van kritiek schokt gemeenteraad Mag verbruikscoöperatie leden uitkering geven? Wereldsolidariteit van katholieke werkgevers Bewogen bijeenkomst in een krakende wereld I Rusk: spann iets vermin Van „definitief" naar „meer uitgewerkt" BREEMAN N.V. BUISMAN Westerse landen eensgezind in hun Berlijn-politiek Geen feestelijke sfeer in debat „Laten wij de berg verzetten Aanklacht wegens meineed tegen drie ambtenaren Verkeer eist drie doden en twee zwaar gewonden VRAAG VOOR BOSSCHE GERECHTSHOF MORGEN: OFFER- VRIJDAG f r I- f120,- VOOR KOFFIE OP Z'N BEST! DONDERDAG 19 OKTOBER 1961 (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 19 okt. Het debat over het raadhuisplan van Amsterdam was gistermiddag nog geen twee minuten oud, toen het het publiek op de overvolle tribu nes al duidelijk werd op welke wijze de gemeenteraad zich uit de nogal netelige situatie zou redden. Sprekend over het definitief ont werp van de architecten Berghoef en Vegter bezigde burgemeester Van Hall de term „meer uitge werkt ontwerp", waarmee de kern van het probleem: de vraag of het nogal heftig bestreden project in zijn thans voorgestelde vorm defi nitief was te noemen, werd gerela tiveerd tot een kennisneming van een ontwikkelingsphase. Op het „definitief ontwerp" zal thans nog een „bestekklaar ontwerp" volgen en zelfs voordat het zover is zal de raad nog een keer zijn oordeel over het raadhuisplan mogen vel len. Door deze diplomatie is de Amsterdamse raad een moeilijke discussie bespaard. Het „defini tief ontwerp" kreeg de goedkeu- ing van de raad met uitzondering van de twee stemmen sterke PSP- fractie. „Hersenspoeling' Dealer voor Rotterdam en Omstreken OOSTZEEDIJK 312 Filiaal BREE 15 TELEFOON 11.91 -90 TELEFOON 17.38.75 Tussenfase rif SANTIAGO, oktober Maan den geleden, toen ik op een zaterdagavond het elfde we reldcongres van de UNIAPAC (de internationale organisatie van katholieke werkgevers) voor het eerst bij u aankondigde, heb ik daarvan gesproken als over een avontuur. Dat was natuurlijk grootspraak, maar achteraf moet ik zeggen, dat ik gelijk heb. Mjjfe p|f$M STERKE SPREIDING! GEREGELDE GROEI!* (ook als 't poederkoffie is Nasleep van Utrechts duplex-conflict Verdronken vader en zoon gevonden Bejaarde man aange reden door militaire lesauto Vice-president Indie lunchte met het koninklijk paar o De reddingsplank was de raad toe- gesehoven door een groep bekende architecten, die zijn volste vertrou wen had uitgesproken in de capaci teiten der beide collega's doch de -aad in overweging had gegeven bij de ver dere uitwerking van het project enige andere deskundigen via de „Schoon heidscommissie" of op andere wijze als gesprekspartners te doen optreden. De raad heeft dit advies vrijwel on gewijzigd overgenomen. Uiteraard werd niet getornd aan de verantwoordelijk heid van Berghoef en Vegter en zelfs werd hun de keuze van de adviseurs gelaten. Men kwam des te gemakkelij ker tot dit besluit toen uit de woorden van wethouder Van 't Huil bleek dat de beide architecten zelf de oplossing toejuichten. In de praktijk geschiedt zulk een kritische toetsing van projec ten door collega's wel meer. Oorzaak van al deze behoedzaamheid was eigenlijk de plotselinge storm, die de laatste weken in de pers over het „definitief ontwerp" is opgestoken. Het „voorlopig ontwerp" was in 1958 vrij eenstemmig geaccepteerd en met het definitieve scheen het evenzo te gaan, totdat plotseling zeer gezaghebbende architecten in allerlei organen nogal on gezouten kritiek op het exterieur lieten horen. De bezwaren concentreerden zich vooral op de grotere hoogte, de enorme toegangspoort, de zeer opvallende schei ding tussen representatieve en admini stratieve ruimten en de aanzienlijke schaalvergroting door de verruiming van de kolomaf tanden van 5 tot 11 me ter. De burgemeester sprak zijn misnoe gen uit over het late tijdstip van de kritiek en de heer Den Uijl (PvdA) meende zelfs, dat deze kritici van het elfde uur hun recht op kritiek hadden verspeeld. Voor de heer Le- Cavelier (VVD) was er een conspira tie in het spel, die via opeenstapeling van de kritiek een soort „hersenspoe ling" van de raad beoogde. Daarmee zag hij aan het feit voorbij dat de kri tiek ook in liberale kring leefde, ge tuige het volkomen andere standpunt van zijn fractiegenoot, de heer Boekei, die zijn fractieleider over de term „hersenspoeling" nogal pijnlijk op de vingers tikte. Voor het Amsterdamse gemeentebe stuur, dat zich zo heeft beijverd bij deze architectonisch zo belangrijke ge beurtenis volkomen open kaart te spe len, heeft de kritiek de werking gehad van een koude douche. In plaats van plannen maken in een feestelijke sfeer zag men zich genoodzaakt rekenschap af te leggen van een beleid. Men ver gat zelfs te informeren hoe lang het nog zou duren voordat er op „Vlooien burg" een eerste paal zou kunnen wor den geslagen. Wethouder Van 't Huil vertelde het daarom maar ongevraagd. Over twee a drie jaar zou men aan de gang kunnen; het grondwerk zou zelfs al eerder kunnen beginnen. De stemming werd er niet door ver hoogd. De vijf in de bouwcommissie gedelegeerde raadsleden waren overi gens unaniem in hun afwijzing van elke kritiek. De heer Den Uijl beijver de zich zelfs om de opinies van enige kritici te ontleden, waarbij hij natuur lijk aan het luidruchtige experimentele proza van de weeshuisbouwer Aldo van Eijck een gemakkelijke prooi had. Maar elke fractie had zijn dissiden ten, die ook de bouwcommissieleden noopten naar een vergelijk te zoeken. Men greep dus met meer of minder enthousiasme de reddingsplank van het „voorlopig definitief ontwerp" en van de architectonische gesprekspart ners. Geurt Brinkgreve vertolkte veler mening door kortweg de eis te stellen: het kan en het moet beter. Hjj vond tegenover zich de heer See- gers (CPN), die elke kritiek afwees maar, nadat hij nog had uitgeroepen: „Mij bekruipt geen onrust" aan het slot van zijn betoog haastig toch een termijn van zes maanden stelde om de raad na der in te lichten over maatregelen, die zouden kunnen worden genomen om het plan „te verfraaien". Wie er ook sprak en hoe de kritiek of de lofprijzing ook luidde, elke speech eindigde met een relativering van het begrip „definitief ontwerp" of met een aarzelende of gretige aanvaarding van de adviseurs. Wethouder Van 't Huil deelde mee, dat de bouwcommissie op dracht zou krijgen „al datgene toe te (Advertentie) BENZINEVERBRUIK I s 16 TOPSNELHEID 120 - 125 km/u. JS DEALERS DOOR HET GEHELE LAND importrice; Algemene Import Mij. A L I M P O n. v. - Parkstraat 9la Den Haag - Tei. 18.48.46* staan wat de architecten aan contact met hun collega's zouden wensen". De kritiek zou dan kritisch kunnen worden verwerkt waarbij elkeen het „optimale raadhuis" voor ogen zou staan. Teneinde vrede te krijgen in zijn nog al opstandige fractie, vatte de heer Den Uijl de conclusies duidelijk samen. Het definitief ontwerp is een tussenfase op de weg naar het bestekklare ontwerp. Wijzigingen blijven mogelijk. De schoon heidscommissie zal worden ingescha keld. De architecten zijn bereid om met gekwalificeerde collega's overleg te ple gen. De bouwcommissie zal de raad tus sentijds over de gang van zaken inlich ten. De architecten behouden hun eind verantwoordelijkheid en de raad spreekt zijn vertrouwen uit in de architecten, waarbij hij zich baseert op hun toezeg ging om de kritiek ter harte te nemen. De zaak was daarmee, na een dis cussie van ruim drie uur, rond. Inge sponnen door de waakzame aandacht van allerlei instanties gaan de archi tecten Berghoef en Vegter, die het gehele debat op de tribune hadden be luisterd, weer aan het werk voor de uitwerking van, laten wij zeggen, het „definitieve definitieve ontwerp". Aandachtig volgen van het nieuwe prof. ir. Berghoef (links) en ir. stadhuisontwerp (hun ontwerp) gemeenteraad. Vegter de behandeling in de Amsterdamse DEN BOSCH, 19 okt. Moet de le den-uitkering van een verbruikscoöpe ratie worden gezien als een prijskor ting, of is er geen rechtstreeks verband tussen deze uitkering en de inkopen die de leden in de loop van het jaar ge daan hebben? Deze vraag heeft het ge rechtshof alhier te beantwoorden nu het in hoger beroep heeft behandeld de zaak tegen de ETOS-coöpera- tie in Eindhoven, die terecht stond we gens overtreding van de tabakswet. De coöperatie was door de politierech ter van deze overtreding vrijgesproken, waarop de rijksadvocaat dr. Van Wij- men in hoger beroep is gegaan. De rijksadvocaat stelt zich op het standpunt dat de uitkering van de co- operatie aan haar leden, naar rato van het bedrag der inkopen in het betref fende jaar, in strijd is met het artikel van de tabakswet dat zegt dat tabaks- arikelen niet beneden de banderolprijs mogen worden verkocht en er ook geen kortingen of geschenken bij mogen worden gegeven of in het vooruitzicht worden gesteld. De door de directie aangevoerde mo tieven, dat hier geen oogmerken van concurrentie aanwezig waren en dat het hier een statutaire verplichting gold, verwierp dr. Van Wijmen. Een statutaire verplichting mag nooit in strijd met de wet zijn, zo meende hij en eiste 100 boete. De advocaat-gene raal, mr. Van Overveldt sloot zich bij hem aan. Vun in het vooruitzicht stellen van een uitkering is hier geen sprake, zo stelde de raadsman van de coöpe ratie, mr. Nijst uit Eindhoven hier tegenover. Het staat immers nooit te voren vast of er inderdaad een uitke ring zai komen; dat hangt af van het feit of er al dan niet winst wordt gemaakt. Ook vond hij het iioogst merkwaardig dat vijf en twintig jaar lang dit wetsartikel reeds in werking is en een aantal ministers van finan- UNIAPAC-congres in Santiago Neem de uiterlijke omstandigheden. Zuid-Amerika is voor een Nederlander zoiets als onbekend eten voor een boer. Hij kent het niet en als hij er toch aan moet, wordt hij kopschuw. Ik herinner me dan ook hoe ik tijdens de openings zitting in de dakzaal van het Carrera- Hiltonhotel (groot, sjiek, duur en slecht) menigmaal een bezorgde blik op het grote plein beneden mij heb ge slagen. Per saldo ben je het niet ge wend. Op de Dam staat geen water kanon met draaiende motor, niet op ieder hoekje van de Kalverstraat wach ten acht zwaar bewapende politieagen ten en dat alle onderwijzers aan de lagere „staatsscholen" meer dan een maand in staking zouden gaan, is iets dat minister Cals alleen in een nacht merrie mogelijk acht. Toch gebeurt het hier allemaal tege lijk en deze feiten vormen het uiter lijke bewijs, dat een internationaal con gres van katholieke werkgevers, die en dat moet u op mijn gezag aanvaar den oprecht willen getuigen van hun solidariteit ook met de werknemende klasse, hier iets anders is dan een soortgelijke bijeenkomst in de aange harkte tuin, die wij Nederland noemen. Want alle reverentie ten opzichte van onze Chileense gastheren mag niet verbloemen, dat de tegenstellingen hier schrijnend groot zijn. Er is een kleine, uiterst selecte groep puissant rijke lie den, die vrijwel geheel de landsecono- riiie beheersen, die met de regelmaat van een klok grote, onmisbare kapitalen naar het veilige buitenland overmaken én daartegenover een groep, die men zonder enige overdrijving op dertig procent van de bevolking mag schat- Advertentie ten en die leeft op een niveau, dat men met de beste wil van de wereld nau welijks menselijk mag noemen. Ik zal hopelijk nog de gelegenheid krijgen u daarover concreet te berichten, laat mij nu volstaan met de mededeling, dat ik de gehele Nederlandse delegatie na een bezoek aan wat men hier de callampas (de paddestoelen) gelieft te noemen, geslagen heb zien terugkomen. In die sfeer dus voltrok zich het elf de internationale UNIAPAC-congres en dat voor het eerst in de historie met werkgever-deelnemers uit Bolivia, Bra zilië, Columbia, Peru, Paraguay, Uruguay en Venezuela, allemaal landen, waar heel kleine groepen werkgevers de moed hebben gevonden uit de sociale leer van de Kerk die conclusies te trekken, die onontkoombaar zijn. Ik spreek van moed en ik bedoel dat letterlijk. Zoals bij ons de eerste voor vechters voor de arbeidersbeweging zich zagen bedreigd door geweldpleging en broodroof, zo stellen hier werkge vers, die openlijk voor de praktische toepassing van de beginselen der sociale rechtvaardigheid pleiten, zich bloot aan de tegenwerking van hun collega's. Het woord communist ligt voor in de mond en het heeft geen zin te verbloemen, dat men overal in de wandelgangen van het congres kon horen, dat de kleine groep Chileense werkgevers, die zich voor dit congres hoge uitgaven getroost hebben, daarmee nog niet aan het eind van hun offers zijn gekomen. Een goede verstaander heeft geen ver dere uitleg nodig. Stel daar tegenover de Europese de legaties. Werkgevers uit Nederland, uit België, uit Frankrijk, uit Duits land, Zwitserland, Spanje en Ita lië. De meesten van hen konden wijzen op toestanden, die men hier voluit paradijselijk noemt en in Parijs (waar een voorbespreking werd gehouden) be greep ik dan ook goed, dat men zich uitputte in het zoeken naar woorden, die de kleine groep Zuid-Amerikaanse vrienden niet zouden kwetsen. Een nobel streven. Maar inderdaad een streven van mensen, die een we reld binnentreden, waarvan zij niets kennen, ook al hebben zij daarover nog zoveel onthutsende feiten gelezen. Ge volg? Van die onmiskenbare Europese suprematie op het stuk der sociale or dening bleef ten aanschouwen \ati zo veel ellende weinig over. Wie durft nog stoffen op eigen ver worvenheden als hij geen antwoord kan geven op de. vraag hoe het mogelijk is, dat men zo lang in eigen zelfgenoeg zaamheid heeft voortgeleefd zonder rekening te houden met de eisen, die door de christelijke solidariteit ook in ternationaal gesteld worden? Daarom, geloof ik, mag ik dit elfde UNIAPAC-congres karakteriseren als een avontuur van deemoed. Wie de slot zitting heeft bijgewoond, waarop een- cniwintig afgevaardigden van eenen twintig verschillende landen kwamen ge tuigen van hun goede wil. viel ten prooi aan de meest tegenstrijdige gevoelens. Hier spraken werkgevers, grote zaken lieden, die in hun dagelijkse leven ma nipuleren metbedragen, die ik alleen "V .7*'", ■m j 7 9 1 MR. F. J. F. M. VAN TH1EL als cijfers ken. En toch dacht ik soms: het zijn kinderen! Bijvoorbeeld als weer een Zuid-Amerikaanse afgevaardigde met vrijwel niemand achter zich toezeg gingen deed, die een grote slagvaardige organisatie eisen. Soms ook was ik ont roerd zoals bij de verklaring van de afgevaardigde van de U.S.A., en de States zijn niet populair hier die sprekend namens waarschijnlijk de grootste groep katholieken, eiKeiide tot dusver te hebben gefaald en daarbij ztjn Zuid-Amerikaanse collega's om ge bed verzocht. Soms ook enthousiast, zoals bij de constructieve verklaring van onze zuiderburen, die met steun van de Nederlandse delegatie een plan op tafel legden dat uuniuntte door nuchterheid en constructivlteit. Alles bij elkaar was het echter onthutsend. Gro te mannen, grote zakenlieden, stame lend van goede wil en zich aan de jongste encycliek vastgrijpend als dren kelingen aan drijfhout. Gi een wonder, dat dit vierdaags ge beuren in veie Zuid-Amerikaan- f se landen Indruk heelt gemaakt. Zo'n manifestatie geschraagd door het gezag van grote Europese Je legaties is „noch nie dagewesen' en al moet men uiteraard alwachten of het resultaat het enthousiasme zal evenaren, er zijn hier in het openbaar ten aanhoren van honderden gasten onder wie de aartsbisschop en zelfs de nuntius dingen gezegd, die niemand kan herroepen. De grootste eer komt daarbij toe aan de Franse delegatie, die aangevoerd door père Laurent S.J. met een drietal werkelijk voortreffelijke inleidingen de basis legde voor alle verdere activitei ten. Vooral zijn eigen inleiding over de „christelijke visie op de economische ontwikkeling" was een meesterstuk van klaar en helder denken. Ze werd door het congres ingedronken als water door een dorstig land en ik geloof, dat zulke uiteenzettingen in een wereld, waar de atbeidersbeweging èn door de apathie ven de massa èn door het noodzake lijk ontbreken van goed leidinggevend kader (nog) niet die rol k. n spelen, die ze bij ons vervulde, van eminent be lang zijn. Heb ik niet in dezelfde perio de in katholieke bladen de encycliek „Mater et Magistra" zien misbruiken ter verdediging van toestanden, die men in alle oprechtheid wraakroepend moet noemen? Was het geen gezaghebbend spreker, die bij een andere gelegenheid verklaarde, dat Chili geen verandering behoefde, omdat het staande voor de keus tussen christendom en communis me, het eerste had gekozen? Ik kan zo doorgaan. In een boodschap aan het congres vermaande de president van de republiek, Jorge Alessandri, de deel nemers zich niet te mengen in de Chi leense binnenlandse aangelegenheden. Wat kan dat anders betekenen dan angst voor de verkiezingen van 1964? De rechtse meerderheid, die hem aan de macht bracht, wankelt en een con gres dat zo scherp de onontkoombaar heid van de sociale leer in het licht stelt, Kan ook al werd dat nimmer expliciet bedoeld niet anders dan duidelijk de afstand accentueren, die ook in Chili bestaat tussen leer en leVen. De Chileense congresvoorzitter Ser gio Ossa Prietos zei het eenvou dig: „De ontdekkingsreizigers die het eerst in onze landen binnen vielen, werden in hun eigen kring voor avonturiers versleten. Wij delen hun lot. Wij hebben echter, evenals zij, ons ge loof waarvan de Schrift zegt. dat het bergen kan verzetten. Welnu, laten wij die berg dan verzetten." En père Laurent zei, steunend op uitspraken van Johannes XXIII; „Eco nomische ontwikkeling is niet iets onver schilligs, waaraan men zich al of niet kan wpden. Het is een plicht in tweeër lei opzicht, theologisch en moreel." En met verheffing van stem verdergaand, vervolgde hij: „Onze grootste zonden zijn niet de plotselinge misslagen, die wjj regelmatig en zonder al te veel berouw biechten. Onze werkelijke se rieuze fouten zijn die, waarover de tijd zal oordelen, fouten die blijven, ook al zijn het fouten van verzuim. Niet be reid zjjn om voor de toekomst te waken, vooral als dat moeilijk i.s door de groei van de bevolking, betekent voor een verantwoordelijk man een belangrijke fout" En zo, stap voor stap, voortgaande brandmerkte hij het gruwelijk kwaad van de kapitaalvlucht. Hij sprak over de noodzaak van een waarachtige be kering van hart, verstand en gewoon ten, die er toe moet leiden dat men in de opdracht tot economische ontwikke ling een plicht ziet jegens God. Ook de deelnemers uit de meer welvaren de landen stelde hij duidelijk voor ogen, dat hulp aan nrinderontwikkelde gebieden door de christelijke solidari teit geëist wordt en dat die hulp moet worden verstrekt vanuit een juist be grip voor de vr(je menselijke persoon lijkheid en dus niet als een verkapte vorm van modern kolonialisme. een met, dat al deze uitspraken ook direct door iedereen als alleen zaligmakend zpn aan vaard. fn de nachtelijke bijeen komsten, waar de conclusies moesten worden voorbereid en waar wegen .moesten worden g vonden om een nieuw Latijns-Amerikaans secretariaat te financieren, is hard gevochten. De Italiaanse delegatie, met de Vaticaan se waarnemer aan het hoofd, heeft zich fel verweerd en ik overdrijf niet als ik zeg, dat het vooral da Nederlanders en de Belgen zijn geweest, die 'in het praktische vlak met hun nuchtere idea lisme de weg hebben geëffend. In het openbaar heeft dc Nederlandse dele gatie-voorzitter, oud-minister F. v. Thiel daarvan getuigd in een korte speech, die zulk eer. storm van applaus ontke tende, dat ik bijna een soort van na tionale trots begon te voelen. En toch zei hij, ten besluite van zijn com missie-week, waaraan de Nederlanders inderdaad met grote trouw hebben deel genomen, niet veel meer dan dat hij overtuigd en geschokt door wat hij gehoord en gezien had al zijn invloed zou aanwendon om zowel de aandacht van de Nederlandse regering, van de Europese vrijhandelspartncrs als van de Verenigde Naties te richten op de noden van Latijns-Amerika. „Op dit stuk", aldus oud-minister Van Thiel, „is de Nederlandse delegatie vastbeslo ten. Zij roept alle andere afgevaardig den op deze weg te volgen." Natuurlijk is hot congres geëindigd met een lange plechtige verklaring, waar op UNIAPAC zich voor de komende ja ren heeft vastgelegd. Natuurlijk heeft de algemeen voorzitter, de Duitse dr. Pe ter Wehrhahn hij moest tot vijfmaal toe opnieuw beginnen met zijn statige ,.Dit is een plechtig ogenblik", omdat de koptelefoons weigerden met al zijn welsprekendheid het congres offi cieel uitgeluid. Belangrijk lijkt dat niet. „Belangrijk is", zoals de Chileense-voor zitter, Sergio Ossa Prieto. mij een paar dagen later persoonlijk verklaarde, „belangrijk is, dat de noden van ons werelddeel nu door een grote groep vooraanstaande werkgevers persoonlijk gekend worden. Belangrijk is, dat zij nu gezien hebben, dat men ten over staan van het communisme Europa niet redden kan als men Zuid-Amerika ver geet en belangrijk zijn tenslotte de per soonlijke relaties, die gegroeid zijn en die voor een werkelijke hulpverlening onmisbaar zijn." T1T7 el, wat dat laatste betreft, zijn ci geen moeilijkheden. Toen het congres officieel was afgelopen, hebben de deelnemers zich broe derlijk verenigd aan een openlucht- lunch in de wijngaarden van Undur- raga. Een klein stukje aards para dijs, waar stijve Europeanen met een plotseling ontbrand zuidelijk vuur de cueca gedanst hebben. Een joyeus len- telijk feest, verlucht met de zoetge vooisde zang van mooie Chileense meis jes. Want, dat moet u in Nederland wel even weten, wij hebben lente hier. De bloemen breken open en in de bo men voor mijn raam kwinkeleren de vogels. Als dit UNIAPAC-congres ook eer klein beetje lente voor het winterse wereldje van Zuid-Amerikaanse arbeids verhoudingen zou betekenen, is er veel gewonnen. Men kan niet voortdurend de waterkanonnen gereed houden ALBERT WELLING Advertentie 50 KOOP DE TOEKOMSTMOGELIJKHEDEN IN CA. fik j» 90 GROTE NED. ONOERNEMINGEN MET EEN *5 30 COUPURE VAN 50,- IN DE (ft, NEDERLANDSCHE FONDSEN MIJ. PRIJS THANS CA. ciën heeft verklaard, dat het geen be trekking heelt op de coöperaties, ter wijl de huidige bewindsman plotseling van standpunt verandert. Ook is de minister niet consequent, zo vond mr. Nijst als hij, betgeen hjj een prijskor ting wil noemen, niet in mindering brengt bij de berekening van de om zetbelasting. Het hof zal 30 oktober arrest wijzen. (Advertentie) ruwen UTRECHT, 19 okt. Enige bewo ners van de veelomstreden duplexwo- ningen aan de Van der Steenstraat al hier hebben bij de officier van justitie een aanklacht ingediend wegens mein eed tegen een drietal ambtenaren van de gem. jouw- en woningdienst alhier. De aangeklaagden zijn de socia le werkster van de dienst, de (inmiddels gepensioneerde) chef van de afdeling woningexploitatie, en cep opzichter van de bouw- en woningdienst. De aanklacht is ingediend in verband met de verklaringen van de betrokken ambtenaren tijdens het dezer dagen door het gemeentebestuur aangespan nen kort geding tegen een van de be woners van het betreffende duplex-blok. Deze had vrijgekomen woonruimte in het door hem bewoonde perceel betrok ken. De drie ambtenaren ontkenden met klem, hiervoor toestemming te heb ben verleend of bindende toezeggingen aan andere duplexbewoners inzake „ont- splitsing" te hebben gedaan. De aan klagers betogen echter dat zulks wel is geschied. EDE, 19 okt. Op de weg tussen Otterlo en Hoenilerloo is gistermiddag een vrachtauto met aanhangwagen ge- slipt. In de kabine bevonden zich drie personen. Twee daarvan, de dertigja''' ge E. van Zoelen en diens broer, de 13-jarige A. van Zoelen werden op slag gedood. De bestuurder, de 22-jarige J- H. van Doorn werd zeer zwaar gewond; zjjn toestand is zorgwekkend. Allen zij11 afkomstig uit Doorn. Nadat de vrachtauto door nog onbe kende oorzaak op het door de regen gladde wegdek was geslipt, ramde htl links van de weg in het bos een denne- boom. De boom met een doorsnede van ongeveer veertig centimeter werd ontworteld en doormidden gebroken. De vrachtauto kantelde bleef met de wie len omhoog liggen. De zwaar gewonde bestuurder kon onmiddellijk uit de vrij wel geheel vernielde kabine worden be vrijd, maar om de twee doden te ber gen, moest een militaire takelwagen as sistentie verlenen, evenals de over snij branders beschikkende Edense brand weer. SITTARD, Op de rijksweg zün hier gisternacht twee personenauto's tegen elkaar gebotst waarbij de be" stuurder van de ene auto, de 35-jarige heer Ritzen uit Best op slag werd ëe' dood. De bestuurder van de andere auto, een inwoner van Voerendaal werd ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. LUDWIGSHAFEN, 19 okt. (DPA) Gisteren is hier ongeveer 25 km- stroomafwaarts het stoffelijk overschot geborgen van de 35-jarige Nederlandse schipper Hermanus Veldman uit Has selt. Hij verdronk 11 oktober bij een P°" ging zijn vijfjarige zoontje tc redden, dat van het dek van zijn motorschip „Bertha" in de Rijn was gevallen. HeI stoffelijk overschot van het kind is dins dag geborgen. HUIBERGEN, 18 okt. Dc 84-jarige heer J. van Achtmaal is vandaag 'n zijn woonplaats door een militaire vrachtauto, een leswagen afkomstig ",l Bergen op Zoom, gegrepen en tege" een ijzeren hek gedrukt. Hij is ter plaat se aan de gevolgen overleden. De auto moest afremmen, omdat kinderen op de weg liepen, en is daar door aan het slippen geraakt. DEN HAAG, 19 okt. De vice-pre sident van Indië, dr. S. RadhakrishnaOi heeft gisteren op uitnodiging van ningin en prins met hen het noenrnai,. gebruikt op het palcis Soestdijk. maakte de tocht van Den Haag uit Pe auto, begeleid door een escorte y' zestien motorrijders. Tevoren had '''[j op de Indische ambassade gesprok*" met stafleden vao de imbassade en den van de Indische kolonie. Bij deze (e tegenheid heeft dr. Radhakrishnan t pleit voor beëindiging van de proeve met kernwapens. j» Na zijn terugkeer in Den Haag he® voorzitters van de Eerste en Tweeo Kamer bezocht. Hot programma Y°°r gisteren werd besloten met een aljpn in kasteel Oud-Wassenaar, aangebod® door prof. en mevr. De Quay. Onder a gasten, minister Klompé, de staatssecr tarissen Van Houten, Bot, Scholten e de vice-president van de Raad van p' te, prof. Beel. In het geheel zaten rui vijftig personen aan. vraagt folder bij uw bankier cf commissionair WASHINGTON, 19 okt. De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Dean Itusk, heeft gisteren op een persconferentie in de Amerikaanse hoofdstad verklaard dat de verklaring van premier Khroes.jts.jev, dal hij niet zal vasthouden aan zijn eis, dat vóór 31 december a.s. een vredesverdrag met Oost-Du tslaiul moet zijn gesloten, de spanning enigszin* heefi doen ver minderen. Hij voegde hier echter aan toe: „De algemene opmerkingen van de heer Khroesjtsjev over de vraagstuk ken Duitsland en Berlijn vertonen niet temin weinig ol' geen afwijking van het geen hij reeds eerder hierover heeft ge zegd". Minister Rusk zei uat een volledige overeenstemming tussen de Westerse bondgenoten bestaat over de aard van de vitale Westerse belangen in Duits land en Berlijn en de noodzaak om deze te verdedigen. „Ik wil niet de indruk vestigen dat er in het geheel geen meningsverschillen tussen de Westerse Grote Vier zijn geweest. Deze nadden echter meer betrekking op de te volgen werkwijze dan op de vraagstukken zelf. Er is geen sprake van dat er een crisis heeft geheerst in het Westerse kamp met betrekking tot Duitsland en Berlijn" aldus Rusk. Dean Rusk wees erop dat het, uit we tenschappelijk oogpunt, niet nodig is dat de Sovjet-Unie een waterstof^ van vijftig megaton tot ontplo11 brengt Men kan slechts gissen naar beweegredenen van het Kremlin ofp z.s. dergehjke ontploffing te doen Pla vinden. De minister herhaalde, dat de 'TJv- rikaanse regering hoopt, dat de eJl jet-Unie, samen met Engeland de V.S. een overeenkomst zal s'ul„0e- waarin het nemen van kernwapenp' ven wordt verboden. sj- „De mededeling van Nikita Kfiro tsjev moet worden gezien tegen de j* tergrond van een tweemaal door de P jet-Unie uitgebrachte stem zoor het w schorten van de kernwapenproeven der afdoende controle." r Khroesjtsjevs mededeling kan bet®, nen dat de Sov.jet-Uni reeks van proeven met de aangekd" jell haar huid>* de reusachtige ontploffing zai afslu' Het is echter ook mogelijk, aldus yi Ls dat de Sovjet-Unie de huidige r.Lu\V proeven beëindigt en zich dan °PnltrO' gaat uitspreken voor een ongecori leerde opschorting van de proefneir j. gen met kernwapens, om deze v ,crn- gens te hervatten wanneei een ''.""ge- de reeks is voorbereid. „Maar |K loof niet dat een dergelijk streven Sovjet-Unie ver zou brengen", aIdd Amerikaanst minister van buitenla zaken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4