Winkelier vergiftigt zijn echtgenote Haven naar nieuw record SNELHEID die de show stelen jüSfcr' Financiële positie Excelsior Metaal buizenfabriek verder verbeterd Gestadige toeneming van de orderportefeuille Lekenapostel Paulus Perazzo overleed vijftig jaar geleden ;f: kristal - zuiver r ONZE KAMPIOENEN V CALTEX EDEL- H AARDOLIE is en dus houdt u met CALTEX EDEL- HAARD0LIE uw kostbare haard brandschoon En een schone haard brandt zuiniger èn... geeft méér warmte gezónde warmte U bent „onderdak- met EDEl- HAARDOU* Politie zoekt nog naar motief Echtpaar door kolendamp om het leven gekomen Grote overwinning van Rotterdamse Rugbyclub seen dag! Kampioenen Plechtige herdenking van de spoor- wegman dienaar Gods te Turijn Baskisch harpist voor Kunstkring (geen r/ekken) Leuve-penning voor Wim Kan Terugkeer van de schommelstoel De krant kunt U niet missen Drie elegante topkreaties geïnspireerd op Parijs y De krant kunt U niet missen, geen dag Spel op hoog niveau dat weet u!'j NSC MAANDAG 23 OKTOBER 1961 PAG tv 1Ü Inderdaad BEHOREN TOT DE GOEDKOOPSTE BOODSCHAPPERS TER WERELD Moderne ruit. Rok a la Paris. Zuiver wol. 29.75 40-46 Asymetrisch Shetland met leergarnering 27.50 Flannel deux-pièces. Beige-bruin kombinatie. Moderne shawlkraag. 27.50 40-46 - VLAANDEREN NEDERLAND SCHILDERT TURIJN. 23 okt. Vijftig jaar geleden in november 1911 overleed te Turijn de spoorwegambtenaar Paulus Pius Perazzo een man die een leven lang lekenapostel was op sociaal, charitatief en godsdienstig gebied. De faam van zqn arbeid leidde tot kerkelijk onderzoek. Thans is het proces van de heiligverklaring van de dienaar Gods Perazzo aanhangig. ROTTERDAM, 23 mei. De recherche van het Bureau Sande- lingplein heeft zaterdagmiddag een 32-jarige winkelier uit Rotter dam-Zuid, v. YV., aangehouden. De man wordt er van beschuldigd zijn 31-jarige vrouw vergiftigd te heb ben. Deze is woensdag jl. onder verdachte omstandigheden over leden. De recherche gelastte een sectie, die verricht werd door de anatoom-patho loog dr J. Zeldenrust uit Den Haag. Donderdagavond verrichtte dr. Zelden rust de sectie en zaterdag kwam vast te staan, dat de vrouw vergiftigd was. ROTTERDAM, 23 oktober. In de eerste negen maanden van dit jaar lie pen er 168 schepen meer Rotterdam bin nen, dan in het recordjaar 1960. De 18.366 schepen van dit jaar (januari t/m sep tember) namen 43.795.105 n.r.t. aan goe deren mee, terwijl vorig jaar 18.198 sche pen in totaal 41.640.135 n.r.t. goederen aanvoerden, een toeneming van 5,2 pro pet. Er kwamen dit jaar 5829 schepen onder Nederlandse vlag binnen met 7.338.638 n.r.t. Groot-Brittannië had 3769 schepen met 6.783.954 n.r.t., Noorwegen 1535 schepen met 5.822.039 n.r.t., Liberia 346 schepen voornamelijk tankers met 3.200.951 n.r.t. en Zweden 875 sche pen met 2.413.143 n.r.t. ROTTERDAM 23 oktober. Zaterdag avond is in het Luxor-theater de Rotter damse officiële première gegeven van Wim Kan's ABC-cabaret „Herexamen". Na af loop van de voorstelling reikte de voorzit ter van de Rotterdamse Kunststichting, mr. Herman Vlug de penning van het Leuve uit aan de cabaretier „als dank voor alles was deze ter verkwikking van de Rotter damse geesten in de afgelopen vijfentwin tig jaar had gedaan''. Mr. Vlug realiseerde zich, dat het bij zonder moeilijk is Wim Kan wiens uit beeldingen van het menselijk cliché-ge drag bekend en vermakelijk zijn, bij een officiële gelegenheid toe te spreken. Hij wilde dan ook „bepaaldelijk" trachten te vermijden nieuwe stof toe te voegen voor het ten tonele voeren van een huldigende redenaar. Niettemin bleek het ook voor deze spreker af en toe moeilijk, alle zin sneden te vermijden, welke in het verle den door Wim Kan als „afkomstig van de cliché-fabriek" aan de kaak waren gesteld. Wim Kan was blij met de hartelijke woorden en de penning. „Ik kan geen gemeente of kunststichting zien, of ik kijk hebberig naar hun handen", zo zei hij. „Al heel wat bronzen beelden en pennin gen staan bij mij thuis". Hij memoreerde hoe hij in deze zelfde foyer de Davidsring kreeg aangeboden. Tenslotte stak hij lachend de penning in zijn zak. Ook Cor- ry Vonk en de andere leden van het A.B.C.-cabaret waren voor deze ietwat formele samenkomst naar de foyer ge komen, waar o.a. burgemeester Van Wal- sum diens echtgenote en wethouder Schilthuis aanwezig waren. De penning is ontworpen door mej. Hank Hans en draagt als opschrift: „Inge- nium et ardor"; aanleg en ijver. Daarna besloot men de winkelier te arresteren. Het onderzoek is in handen van de hoofdinspecteur C. M. J. van der Weijden, chef recherche van Rotter dam-Zuid. Deze wenst geen verdere inlichtingen te verstrekken. Naar wij echter vernemen, zou de winkelier tijdens het afgelopen week einde reeds bekend hebben. Over het motief van de moord zegt de politie nog in het duister te tasten. ROTTERDAM, 23 okt. In een houten noodwoning aan de Koninginne weg in IJsselmonde zijn zaterdagavond de 26-jarige G. de Boer en zijn 23- jarige echtgenote J. G. de BoerVan Driel door kolendamp verstikt en om het leven gekomen. Eerst zondagmid dag om twaalf uur ontdekte de vader van de heer G. de Boer het trieste feit. Zijn schoondochter trof hij levenloos op bed aan en zijn zoon lag op de vloer van een der kamers. De heer De Boer sr. is hoofdagent van politie. ROTTERDAM, 23 oktober. R.R.C. speelde zondag zijn wedstrijd tegen Nijen- rode met een geheel nieuwe opstelling. Een opstelling die, gezien de overwinning van 173, wel resultaat heeft opgeleverd De Rotterdammers namen al zeer spoedig de leiding door een try, gedrukt door scrumhalf Van der Kamp, die de bal uit een scrum gehield kreeg. Het scrumwerk van R.R.C. was trou wens zeer goed en de bal werd vaak gepas- sed door de three-quarters, die de wings de gelegenheid boden, de tries te drukken. De stand bij de rust werd 60, veroor zaakt doordat de wing L. van Wingerden de bal goed uit de driekwartlijn kreeg toegespeeld. Door het goede spel van de driekwarters kon hij zonder veel moeite zijn try drukken. In de tweede helft kwam eerst Nijen- rode aan bod. Door de forward Van Don gen kwam het tot een try en aangezien deze niet werd geconverteerd, werd het 63. R.R.C. zag bijtijds het gevaar en weer was het het goede werk van de driekwart- lijn, dat de gebroeders Van Wingerden in staat stelde drie tries te drukken. Daar van werd er slechts een geconverteerd. Het converteren blijft bij R.R.C. toch wel het zwakke punt. Zo eindigde deze wed strijd in een overwinning van 173 voor de Rotterdammers, die nu in de tweede divisie de tweede plaats hebben bereikt. LONDEN, 21 okt. De schommelstoel wordt weer in eer hersteld deze keer als hulpmiddel bij de geneeskundige the rapie. In een Britse ziekenhuis wordt de schommelstoel gebruikt bij de behande ling van bejaarde patiënten. Langthorne Hospital, Leytonstone, Lon den, heeft een speciale versie in de ge riatrische afdeling in gebruik, waarmee de patiënten met een minimum aan in spanning hun spieren kunnen oefenen. Volgens de Britse „Nursing Mirror" draagt de schommelstoel er toe bij dat „de oude botten zonder te veel gekraak aan het werk worden gezet". De schom melstoel verdiept de ademhaling, ver betert de hartwerking en vermoeit het hart noch de voeten. De «netheid waarmede het nieuws de lezen bereikt, Is belangrijk. Immers nieuws moei nieuw zijn Ben Derlcht heet van de naald wordt gelezen. Kersvers van de pers ontvangt tedere dagbladabonnee zt)n krant In de bus. vol nieuws Elke dag wordt de krant met een zekere spanning xegemoet ge- j=; zien. Dagbladreclame la bij zonder effectief door de aandacht, die tedere le zer Iedere dag vooi .jnljn" krant heeft Ver over en verdedig Uw debiet met dagblad reclame. Nieuws trekt altijd iedere dag. Ook bet advertentie- nieuws. sterren Wortelboer's Conf. Bedr. N. V. vraagt AANK. en LEERL MO- DINETTES en LEERL. KNIP- STER Aanmelden Nw .Binnen weg 310. Rotterdam. Alles op het gebied van muziek, instrumenten, van Krogten beeft het! Rotterdamsedijk 148. telef. 67026. Ontwikkelen, afdrukken en ver groten, in 1 dag klaar. Foto K v. Vuuren, Hoogstraat 106, telef 66720 Voor alles op fotogebied: pasfo to's, ontwikkelen.^ afdrukken en vergroten, in één dag gereed 'oij: Foto WAMSTEKER Passa- ge 12, telefoon 62924. Deze enige deux-pièces moet U zien in zijn rijke kleuren. Hij wacht op U voor Deze geklede japon is te verkrijgen de kleuren groen, bruin, ajbergine en de Elma-maten 43-51 Deze prachtige zuiver wollen deux-pièces met geheel ge voerde rok is van U voor Cs A 27.50 29.75 KIJK MAAR NAAR ZIJN GEZICHT... EEN GEBOREN INTRIGANT! DAAR IS HIJ- DE DERDE GRAAfv OM GEKOCHT DOOR CROMWELLIANEN TONY COPYRIGHT SWAN FEATURES SYNDICATE LUSTRUM EXPOSITIE BEKROONDE INZENDINGEN 1961/'62 HET PRINSENHOF, DWT 11 oktober tfm j november GEOPEND le-j UUR ZONDAGS 1 OW TOEGANG U|( ROTTERDAM, 23 okt. Het voordelig saldo van de exploitatie rekening van de N.V. Metaalbuizenfabriek Excelsior, heeft blijkens het zojuist verschenen jaarverslag een daling ondergaan met 15 pet. Deze daling is deels een gevolg van de aanmerkelijk gestegen pro- duktiekosten en de revaluatie van de gulden. Het saldo van de exploitatierekening bedraagt f 3.778.693 (v.j. f 4.403.667). Uit deel nemingen en beleggingen werd f 325.119 (83.565) verkregen. Deze stijging is voornamelijk het gevolg van de dividenddeclaratie over de jaren 1959 en 1960 van de Wavin N.V. en van de bij Kleine Koort Poot en Baade doorgevoerde herkapitalisatie. Het voordelig saldo van de post bijzondere baten en lasten steeg tot f 233.209 (112.053), ener zijds ten gevolge van de boekwinst op de verkoop van eigen aandelen, anderzijds door een restitutie van betaalde vennootschapsbelasting (over het boekjaar 19531954). Het totaal aan kreditposten op de verlies en winsstrekening bedraagt hierdoor f 4.337.021 (4.599.285). Voor normale afschrijvingen werd f 1.400.829 (1.402. 802) uitgetrokken, ter wijl de afschrijvingen op de aanloop kosten van Oosterhout, resp. extra af schrijving f 790.000 (2.346.239) gevergd hebben. Aangezien de verdere concentra tie van de afdeling Lasserij van het hé- drijf te Oosterhout nog belangrijke ver- plaatsings- en aanloopkosten zal vergen wordt een bedrag van f 1.000.000 (nihil) onder voorzieningen gereserveerd. Hier na resteert een saldo-winst van f 1.146.192 (850.244). Zoals bekend wordt voorgesteld een dividend van 4 pet. in contanten uit te keren, alsmede 4 pet. naar keuze in cash of in agio-aandelen (v.j. 5 pet. t.l.v. agioreserve). Wanneer alle aandeelhou ders van de uitkering in agio-aandelen gebruik maken zal het aandelenkapitaal f 9.175.500 (8.822.600) gaan bedragen, ter wijl de agioreserve, dientengevolge zal dalen tot f 2.218.453 (2.744.671). Wij zijn verheugd, zo zegt de directie in haar verslag, dat de gang van zaken zich gedurende de laatste boekjaren dermate gunstig ontwikkeld heeft, dat wij eerer dan oorspronkelijk werd voorzien in staat zijn dividend in contanten uit te keren. Met nadruk zij er echter Op gewezen, dat de zware aflossingverplichting op de langlopende leningen bewaking van de liquide positie van het bedrijf nog steeds ge bieden. De financiële positie van Excelsior is in het verslagjaar verder verbeterd. In het afgelopen jaar werd ca 1,4 min, d.i. 13 pet van de oorspronkelijke schuld ver vroeg op de langlopende leningen afge lost. De verhouding tussen eigen en vreemd vermogen is thans als volgt: eigen vermogen 57,2 (30 juni 1960 51) pet. schulden op lange termijn 33 (38,3) pet en korte schulden 9,8 (10,7) pet. VERKOPEN De verkopen in de sector dunwandige buizen hebben in het verslagjaar een bevredigend verloop te zien gegeven, al was over het algemeen de vraag meer gestabiliseerd dan voorheen met een nei ging tot teruggang, vooral in het laatste kwartaal van het boekjaar. Het gevolg van deze ontwikeling was, dat tenslotte tegen het eind van de verslagperiode meer speciaal op de exportmarkt de vraag door het aanbod werd overtroffen, het geen tot resultaat had. dat de winst marges in ongunstige zin beïnvloed wer den. Het majoreren bij bepaalde afne mers resulteerde daarnaast in verzoeken tot uitstel van afleveringen De directie is er echter van overtuigd, dat ook in de verdere toekomst een redelijk rendement bij de produktie van dunwandige bttfze» mogelijk blijft. De export in deze sector kon wederom procentueel verhoogd worden. De situatie in d esector van de dikwan- dige buizen was in het afgelopen jaar nog onbevredigend. Niet alleen bleef het wei nige aantrekkelijke prijspeil gehand haafd, als gevolg van de verscherpte con currentie in het buitenland. maar er moest zelfs worden overgegaan tot ver laging van het binnenlands prijsniveau. Niettemin slaagde „Excelsior" er in haar positie op de binnenlandse markt in deze sector te versterken. Thans kan melding worden gemaakt van een zekere stijging van het prijsniveau voor de export van gas- en waterleidingbuizen. De activiteiten van het bedrijf te Oos terhout werden in de verslagperiode aan zienlijk uitgebreid. De produktiecapaci- teit van dunwandige buizen van deze be- drijfsunit overtreft thans de capaciteit van de gelijke sector van het Schiedamse bedrijf. In het verslagjaar werd een nieu we machine te Oosterhout geïnstalleerd, die binnenkort in produktie genomen zai worden. Deze nieuwe machine kan bui zen vervaardigen met wanddikten van 3 tot 10 mm. Schiedam was in de eerste periode van het verslagjaar overmatig van werk voorzien. De trekkerij was druk bezet, hetgeen resulteerde in een produktieverhoging van 15 pet. voor deze afdeling. De produktie van dikwandige buizen bleef bij de verwachtingen ten achter, hetgeen resulteerde in een te hoge kost prijs en daarmee een mindere rendabele produktie Inmiddels geven de resultaten in deze sector een geleidelijke verbete ring te zien. De directie is dan ook van mening, dat de grootste problemen hier als opgelost kunnen worden beschouwd en dat thans tot een rendabele produktie zal kunnen worden gekomen. Ten aanzien van de vooruitzichten be richt het verslag het volgende: Alhoewel door de teruggang in de verkopen in de eerste twee maanden van het lopende boekjaar behaalde brutowinst enigszins is achtergebleven bij die van dezelfde periode van het voorgaande boekjaar, zien wy de toekomst met vertrouwen tegemoet. Vooral in de laatste tijd kun nen wij nl. een opleving waarnemen, zo wel bij de verkopen in het binnenland als voor de export, waardoor onze order portefeuille wederom een gestadige toe neming te zien geeft. Vermeld zij nog, dat over het afgelo pen jaar geen vennootschapsbelasting verschuldigd was. Het ccmpensabele ver lies is nog van dien aard, dat ook over de eerstkomende jaren vrijdam van ven nootschapsbelasting gewaarborgd is. Zijn dood vijftig jaar geleden is aan leiding geweest tot een plechtige herden king, Aan „St.-Raphaël" de katholieke organisatie van vervoerspersoneel in Ne derland, viel de hoge eer tebeurt uitge nodigd te worden om het buitenlandse spoorwegpersoneel te vertegenwoordigen. Voor deze herdenking te Turijn was. een ere-comité van hoge persoonlij khe-1 den gevormd, waarin o.m. zitting hadden twee bisschoppen, de directeur-generaal der Italiaanse Staatsspoorwegen en de burgemeester van Turijn. Het uitvoeren de comité stond onder leiding van prof. Paolo Ricaldone en telde onder de leden o.m. de heer G. C. Griva, president van de Centrale Raad der St.-Vincentiusver eniging benevens de nationale en departe mentale vertegenwoordigers van de Ka tholieke Actie onder het spoorwegperso neel in Italië. De herdenking werd vooraf gegaan door een triduum. gepreekt door niemand min der dan Z.H. Exc. Mgr. Giuseppe Dell 'Omo, bisschop van Acqui, in wiens bis dom Paulus Pius Perazzo op 5 juli 1846 te ROTTERDAM, 23 okt. De faam, die de Baskische harpist Nicanor Zaba- leta naar onze streken reeds lang voor uitgegaan is, heeft men in het optreden van deze musicus van zondagmiddag voor de leden van de Rotterdamse Kunstkring in de kunstkringzaal kun nen testen. De grote kunst van Zaba- leta blijkt gebaseerd te zijn op om vangrijke en meestal virtuoos inge stelde technische middelen en op een muzikaliteit, die weliswaar uiterst per soonlijke aspecten vertoont, maar die toch zeker stijl heeft. Ook al heeft men deze middag soms moeten ervaren, dat het spel van Zabaleta niet altijd vlek keloos is, wij moeten met alle respect voor onze Nederlandse harpisten toch wei heel ver van huis gaan om een spel van dergelijk niveau te kunnen •betótóenen. Paulus Pius Perazzo Nizza Monferato (benoorden Genua) ge boren werd. Dit triduum was afgestemd op de encycliek „Rerum Novarum", wel ke in de nieuwe encycliek „Mater et Ma- gistra" juist kort geleden zo magistraal belicht is. Het onderwerp vond mede zijn ver antwoording in het feit, dat reeds lang vóór het verschijnen van „Rerum Nova rum" in 1891, Perazzo geheel in de geest dersstand en o.m. toen reeds werklieden verenigingen stichtte. Mgr. Dell'Omo droeg tot besluit van het triduum een plechtige H. Mis op in de kerk van de H. Thomas, waar zich het eregraf van Paulus Pius Perazzo be vindt. De preek ging toen geheel over het leven van de Dienaar Gods en ademde grote voldoening over het feit, dat op 31 mei j.l. door de prefect van de H. Con gregatie der Riten, Cajetanus kardinaal Cicognani, het decreet was uitgevaardigd waarin de deugden van Perazzo worden opgesomd, de roep van zijn heiligheid boven twijfel wordt gesteld en de me dedeling werd gedaan, dat het Z.H. de Paus behaagd had de verklaring te tekenen, waardoor de apostolische pro cessen voortgang zouden kunnen hebben. „Wij hopen", aldus bisschop Dell'Omo dat het gevoelen van de velen die per soonlijk Perazzo nu reeds als een heilige beschouwen, binnen zeer korte tijd of ficieel door een uitspraak van de H. Kerk bevestigd zal worden, welke ons zal toe staan openlijk de aanroeping te doen: „Prulus Pius Perazzo, bid voor ons". Met grote ontroering volgde se stamp volle kerk de schone plechtigheid, welke met verfijnde Italiaanse smaak werd op geluisterd door de zang van de Schola Cantorum dello Studentato Teologico An- toniano. Na de H. Mis stroomden honderden mensen naar de grote toneelzaal van het Collegio S. Giuseppe in de Via Andrea Doria, waar door leken het woord ge voerd zou worden over Perazzo. Op de ereplaatsen zetelden Z. Em. Maurilio kardinaal Fossati, aartsbisschop van Tu rijn naast Mgr. Dell'Omo en nog twee bis schoppen. Onder de hoge burgerlijke autoriteiten bevond zich dr. ir. Severo R'ssone, directeur generaal der Italiaan se Staatsspoorwegen. Na een inleiding door de voorzitter, prof. Ricaldone, voerden achtereenvol gens het woord dr. ir. Giuseppe Funghi- ni, compartimentaal directeur der Itali aanse spoorwegen namens de Italiaanse spoormensen, de heer H. J, C. Lub, een der vertegenwoordigers van' „St-Raphaël" voor de buitenlandse spoormannen en ten slotte in een grote rede de burgemees ter van Turijn, mr. Amedeo Peyron, die heel het leven van Perazzo naging en niet verdoezelde, hoe Perazzo in zijn tijd in het ma onnieke Italië, heeft bloot si staan aan miskenning en verdrukking. Aldus behandelde men toen een pracht mens, die uit geloof en liefde en uit so ciale bewogenheid moedig leefde", riep de redenaar uit," tegenwoordig zou men zo emand senator hebben gemaakt! De heer Peyron eindigde met het voor lezen van het boven aangehaalde de creet en sprak opnieuw onder grote bij val de wens uit, dat allen, die Paulus Pius Perazzo bewonderen als spoor- man, als K.A.-man, als Vincentiaan, als baanbreker voor de katholieke pers en de sociale verenigingen, als Tertiaris van St -Franciscus en Maria-vereerder, maar bovenal als een ontembare ijveraar voor de dagelijkse aanbidding van de H. Eu charistie, spoedig de voldoening zouden mogen smaken van de officiële hei ligverklaring van deze.grote lekenapostel. Wij kunnen nog mededelen, dat voor belangstellenden gedachtenisplaatjes van Paulus Pius Perazzo tegen porto-kósten 616 van Paus Leo XIII werkzaam was ge- verkrijgbaar zijn bij de heer H. J. C. Lub, weest aan (te verheffing van dd tuheKSehepenstraat 84 a. Rotterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 10