Rake klappen in gevecht van jongelui met politie Gevangenisstraffen van drie tot acht maanden geëist DE GEHEIMZINNIGE STER B J? E DE LAATSTE 5r Dronken man valt met mes voorbijgangers aan as Alfredo DAGPUZZLÉ BE5CHERM R0TER5EPT UW m 1 1 Bent U al bankspaarder? „Algerijnse wissel truc5 in Breda „Service charge op Schiphol druk op kantoor lichtdruk De misdaad van Richard Ross 0 1 Mi FIETSEN EN BROMMERS OP TROTTOIR V B DINSDAG 31 OKTOBER 1961 PAGINA (Advertentie) Spaar veilig - spaar bij de N.H.M. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ, N.V. Arrestatie na achter volging in auto Per 15 november Examens DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY JteJ je voor die steen is de meteoorsteenhet woter is de JJszee Snsip je het nu F.Bobbie F. j Hij is compleet gelikt.1! door HERCE Msi sir zie je nietdsit hij boven nsiter uitsteekt!. Boven wsiter lA/el F...' Hoe vind je dsitF. Erg f/siuwe streek! wsit d<sn nog F. AUe mensen IVsit nu weer F. IC ERIG DE NOORMAN Bejaarde voetgangers overreden Chemische fabriek L. van der Grinten n.v. dan Venla 55. Zonder zich iets van het dreigend stilzwijgen aan te trekken, treedt de óude Hun vriendelijk knikkend het vertrek binnen^ „Uw nederig dienaar Toctah verlangt er naar te vernemen of het de gewon de krijgsheer goed gaat," lispelt hij. „De gewonde krijgsheer heeft veel rust nodig," zegt Eric, nog vóór Gondalf een antwoord klaar heeft. „Daarom beval hij mij, zijn dienaar Aromir, te spreken in zijn naam." De kleine Hun en de grote Noor meten elkaar met de ogen, maar de grijns wijkt niet van Toctah's gezicht als hij traag zegt; „Ach, de spraak is het kind van de gedachte. Denkt gij, edele Aromir, dan ook in zijn naam?" „Ook gij noemt u zelf een dienaar, edele Toctah," klinkt Erics stem kalm. „In wiens naam denkt gij, wanneer gij spreekt?" De Hun zwijgt even, kennelijk van zijn stuk gebracht. Dan richt hij zich direct tot de gewonde: „Gij werd vooruit gezonden door de edele Pad- mond, uw vorst," lispelt hij, „om dit houten verblijf gereed te maken voor zijn komst. Zie töè, met ditzelfde doel zond Allan Khan ons ïüej, heen. Werken wij dan samen, zoals het goede bontgenoten betaamt' De zieke knikt instemmend en onverdroten grijnzend slentert dé o Hun naar de ingang. „Wellicht interesseert het u, waarde bondgenoot zegt hij dan fluisterend, dat op enige dagreizen naar het noorden, ee schip met bemanning en al door het volk der steppen gevangen êetl e men is." Als een slang, die haar prooi beloert, slaat Toctah bij woorden het gelaat van Gondalf gade; dan verdwijnt hij snel acht het gordijn, „Dat schip, Noorman," klinkt Sveins stem gesmoord, a, de voetstappen van de Hun zijn weggestorven, „dat is 't schip uit wegen met het losgeld." „Ongetwijfeld," knikt Eric grimmig, ,Pa fl belangrijker dan het losgeld is de vraag: Was Erwin aan boord v'a dat schte?" Tivee mensen levens gevaarlijk gewond Dier enmishandelin g in Breda berecht 8g Amerikaanse consul- generaal vertrok uit Amsterdam Onderscheiding door RICO BULTHUIS cht (Wotq MlWMrtWi - 13-oslo - 16 fat - 17 tin. Gaat het U financieel goed Verheugend, maar... denk ook aan later! Open nu een spaarrekening bij de N.H.M. Als spaarder hebt U recht op 3 Vi rente en op de volledige bankservice. Bovendien is de N.H.M. dan Uw be trouwbare adviseur op het gebied van beleggingen, verzekeringen en alle mo gelijke andere bankzaken. MAASTRICHT, 31 okt. „Een ware rebellie", zo noemde de officier van justitie bij de rechtbank alhier, mr. J. Corsten, gisteren het woelige treffen tussen publiek en politie op zondag 24 september voor een dancing te Stein. Oorzaak was toen een bepaling in de politieverordening, die het plaatsen van rijwielen en bromfietsen op het smalle trottoir voor de dancing om verkeers technische redenen verbiedt. Krachtens deze bepaling, waartegen de exploitant van de dancing tevergeefs bij Gedeputeerde Staten en de Kroon beroep heeft aangetekend, maakte de politie herhaaldelijk proces-verbaal op tegen de overtreders van het parkeer verbod. Toen deze maatregel geen merk baar effect sorteerde, trad zij drastischer op: alle voor de dancing geplaatste fiet sen en brommers laadde zij op een vrachtauto. Dit optreden werd 24 sep tember de aanleiding tot verzet van het jeugdige publiek. Teg -n de leiders, zeven jongelui, eiste mr. J. Corsten gevange nisstraffen vein drie tot acht maanden, waarvan een tot drie maanden voor waardelijk, en een proeftijd van twee jaar. Uit de getuigenverklaringen kwam niet precies vast te staan, wie de eer ste fatale klap heeft uitgedeeld. Vol gens de verdachten was dit de politie. Het gevecht begon echter volgens de politie, toen een 21-jarige electricien BREDA, 30 okt. De Bredase politie heeft een 34-jarige Algerijn en een 29- jarige Algerijnse vrouw gearresteerd onder verdenking van diefstal. Het tweetal kocht zaterdag bij een sigaren winkelier in de Liesboslaau in Breda een pakje sigaretten. Zij wilden be talen met een bankbiljet van honderd gulden. Tijdens het wisselen wilden zü telkens andere biljetten en graaiden ze op een gegeven moment zelf uit de geldla. Toen zij vertrokken waren, mis te de winkelier niet alleen het bank biljet van honderd gulden, maar ook nog 373,- uit een geldla. De winkelier kon de politie een vrij nauwkeurig signalement geven. Dit leidde er toe dat een brigadier, die 's morgens op de Claudius Prinsenlaan fietste, het tweetal in een Franse auto ontdekte. In de auto van een burger begon de brigadier een achtervolging. Bjj een driesprong moest hjj kiezen tussen de richting Utrecht of de rich ting Tilburg. Hjj gokte op Tilburg met succes: even voorbij de vliegbasis Gilze-Rijen kon hij de Franse auto klem rijden en het tweetal arresteren. De politie gaat na of het ook elders de wisseltruc heeft toegeprst en of het wegens politieke redenen is uitgeweken. Beiden wonen in Parijs; zij zullen voor de officier van justitie worden geleid. uit Geleen weigerde de bevelen van de politie op te volgen en een van de wachtmeesters in het gezicht sloeg. gevoerd naar een gesloten erf. Dit was het sein voor een tegen aanval van het publiek. Het kwam tot een onbesuisd gevecht, waarbij rake klappen vielen, het publiek stenen naar de politie gooide en deze waar schuwingsschoten loste. Een aantal recalcitrante jongelui werden ophetpo- litiebureau ingesloten, evenals twee andere verdachten, die zich later op het bureau vervoegden en de politie onparlementair en onheus zouden heb ben bejegend. De verdachten ontkenden vele ten las te gelegde feiten en voerden aan, dat de politie al te hardhandig en onbesuisd was opgetreden. De officier van justitie echter was vol lof over het beheerste optreden van de politie, die volgens hem tegenover bruut geweld wel geweld moest gebruiken. Het optreden van de jongelui, aldus de officier had fatale ge volgen kunnen hebben, wanneer de po litie zich had genoodzaakt gezien ge bruik te maken van de vuurwapens. De verdedigers bestreden de tenlaste leggingen en bekritizeerden de houding van de Steinse politie. Twee verdedigers drongen aam op de onmiddellijke in vrij heidstelling van hun cliënten, die van 24 september af zjjn ingesloten. De rechtbank gaf gevolg aan een van deze verzoeken, omdat ordeverstoring van de zijde van de betreffende jongeman niet wettig en overtuigend kan worden bewezen. Dank zij deze toewijzing was hü in staat gisteren de verjaardag van zijn vader te vieren een van de gron den, waarop de verdediger het verzoek tot invrijheidstelling had gebaseerd. Uitspraak: maandag 13 november. AMSTERDAM, 31 okt. Op Schip hol zal de zgn. passenger service charge per 15 november worden inge voerd. Deze „charge" is een heffing van de passagier, die bedoeld is als bijdrage in de kosten van de door de luchthaven beschikbaar gestelde pas sagiersaccommodatie. De Nederlandse benaming van de heffing luidt „ver goeding passagiersaccommodatie." Zoals ook in het buitenland gebrui kelijk is, zullen uitsluitend vertrekken de reizigers de vergoeding moeten be talen. Zij bedraagt twee gulden bij ver trek naar een bestemming in België of Luxemburg alsmede naar Düssel- dorf of Keulen, vier gulden bij vertrek naar een andere bestemming in Euro pa en zes gulden bij vertrek naar een bestemming buiten Europa. Vrijgesteld van de heffing zijn onder meer transi toreizigers. UTRECHT, 31 okt. Rijksuniversi teit Kand. Duits, L. Kruythof, Ridder kerk. Dierenarts: K. Betten, Nieuwe- hom, H. Breukirik, Brummen, R. Fal- kena, Sneek, S. Jaarsma, Akkrum; L. van Ommeren, Deventer; Y. van der Veen, Utrecht; H. Verkerk, Culemborg; L. van der Zee, Amsterdam; J. van Zutven, Veghel en L. Logger, Biltho- ven. Semi-arts ex. Th. Ambagtsheer, Enschede en J. Laudy, Sittard. Arts. F. Anten, Heerlen. Tandarts: J. van den Ende, Rotterdam; D. van de Water Hillegom en G. Meerburg, Bilthoven. AMSTERDAM, 30 okt. Vrije Uni versiteit kand. wis- en nauurk.: A. Kem per (E) Arnhem, A. Schuitman (E) Dordrecht, J. Schutten (E) Nijverdal, L. Weeda (E) Driebergen, A. Wester- veld (K) Slagharen. Doet. wisk. en na- tuurwetensch.: D. Kruyswtfk Wisk. Am sterdam; P. Noordzij Wisk. Capelle a.d. IJssel cum laude; A. Peters Seheik. Rijnsaterswoude; A. Sein Scheik. Del- den (Ova; P. Wedzinga Biologie Arnstel- veen. Doctor theolog.: J. Du Tolt Furstenberg, Bloemfontein-Zuid-Afrika cum laude, ds. Th. Struys, Amsterdam. Doet. Econ: W. Erbrink, Haarlem; L. van Klinken, Amsterdam, L. van Muis winkel, Bussum Cum Laude, B. Ver meer, Amsterdam; J. Maurloe, Amster dam. AMSTERDAM. 31 okt. Gem. Uni versiteit Doet. Econ.: C. van Midden, Hilversum: Doet. Frans: Mevr. M. Zeil- maker-Seijffer, Haarlem. Kandid. Econ. J. Wamsteker en H. Albers, Amster dam. EINDHOVEN, 31 okt. Technische Hogeschool alhier kand. examen scheik. technologie G. Brogtrop, Veghel. LEIDEN, 31 okt. Rijksuniversiteit kand. west. soc. dames A. van der Watals, Heemstede en C. Polano, Den Haag. UTRECHT, 31 okt. Staathuishoudk. en statist. B. Djajadiningraf Den Haag en C. Dobbelaar Meerveldhoven. Copyright Casterman »cR80D£X TOEGANG Washington President Kennedy heeft een plan bekendgemaakt tot vergroting het verlenen van extra kredietfaciliteiten van de Amerikaanse wereldhandel door voor Amerikaanse export. De president zei dat dit gunstig voor de Amerikaanse betalingsbalans zou zijn en dat aldus ook aan buitenlandse concurrentie het hoofd geboden zou kunnen worden. Advertentie (Advertentie) PHARWACEUTISCHE FABRIEK ROTER HILVERSUM WEERT, 31 okt. Gistermiddag is de 76-jarige G. Bensen op rijksweg 19 ter hoogte van de Roermondseweg door een auto gegrepen Hij stak met zijn fiets zonder opletten de weg over. Met zware verwondingen werd het slachtoffer, oud inspecteur van de mijnpolitie van de Oranje-Nassau-mijn te Heerlen, naar het ziekenhuis overgebracht; tegen de avond is hij aan zijn verwondingen bezweken. ASTEN Op de weg naar Meijel ter hoogte van het woonwagenkamp aan de Limburgse grens, is hier gisteren de 81-jarige H. M. M. Frencken uit Hel den verongelukt. Door tot nu toe onbe kende oorzaak is hij onder een hem achteropkomende aanhangwagen van een tractor die circusmateriaal verveorde terecht gekomen. (Van onze correspondent) ARNHEM, 31 okt. Huiselijke moei lijkheden brachten een 28-jarige man uit de wijk Klarendal in het afgelopen weekeind tot overmatig alcoholgebruik en vervolgens tot razernij. Gewapend met een fonkelnieuw dolkmes zou hij een groot aantal personen levengevaar lijk hebben verwond, als hem dat in vele gevallen niet was belet. Niettemin bedroeg het aantal aangevallen perso nen zeven. Een zeventienjarige, niets vermoedende jongen kreeg een steek in de hartstreek. Hij is thans buiten le vensgevaar. Een argeloze voetganger werd van achteren gestoken, maar gewaarschuwd dbor geroep van jongens, die de razen de achtervolgden, kon hij nog juist voorkomen, dat de dolksteek verder kwam dan zijn kleding. Daarop pro beerde de dronken man een café op de Velperweg binnen te stormen, hetgeen hem echter werd belet. Vervolgens vloog hij de drukken rijweg op tot vlak voor een auto; de bestuurder van de wagen remde uit alle macht. Op hetzelf de ogenblik, dat de wagen tot stilstand kwam rende de razende man naar de bestuurder, stak in diens richting, maar beschadigde slechts het lakwerk omdat de bestuurder weer onmiddellijk gas gaf. Nog niet tot bedaren gekomen be dreigde de man met het mes wille keurige voorbijgangers, waaronder een jongen van dertien jaar; deze BREDA, 31 okt. Wegens opzette lijke dierenmishandeling heeft de recht bank alhier een landbouwer uit Nieuw Vossemeer veroordeeld tot vier weken hechtenis, waarvan drie weken voor waardelijk met twee jaar proeftijd. De verdachte had een koe, die hij naar de slager wilde brengen, vastge bonden achter een trekker met land- bouwwagen. Onderweg was de koe en kele malen gestruikeld, over de weg gesleurd en daardoor ernstig aan de voorpoten gewond. kwam van zijn fiets te vallen en ont kwam daardoor aan een messteek. Het volgend slachtoffer was een veer tigjarige man die op een bus stond te wachten. Ook hij kreeg een steek in de hartstreek; het levensgevaar is ook van hem geweken. Inmiddels was de GGD gealarmeerd. De bestuurder zette de messteker klem, sprong uit de wagen, maar op hetzeltdc ogenblik liep de beschonkene met op geheven mes op hem toe. De begelei dende broeder greep de man echter van achteren vast. Dank zij een achtervol ger, die een baksteen naar zijn hoofd wierp, kon de messetrekker worden overmeesterd en naar het politiebureau worden gebracht. SCHIPHOL, 30 okt. Met zijn vrouw en 3 kinderen is de Amerikaanse con sul-generaal te Amsterdam, G. Edward Clark van Schiphol via Rome naar zijn nieuwe standplaats Pretoria vertrokken. Hij wordt daar in de ambassade plaats vervangend hoofd van de Amerikaanse missie in Zuid-Afrika. De heer Clark, die twee en een half jaar in Amsterdam heeft gewoond, heeft in die tijd enig Nederlands ge leerd, zij het dat hij daarin minder goe de vorderingen heeft gemaakt dan zijn kinderen. Hjj sprak op Schiphol de ver wachting uit, dat zijn bescheiden ken nis van de Nederlandse taal hem niet temin in Zuid-Afrika goed van pas zou komen. Er is nog geen nieuwe consul-gene raal voor Amsterdam benoemd. Tijde lijk neemt een der consuls, de heer F. Wyle, de leiding van het consulaat op zich. PARAMARIBO, 31 okt. Ter gele- fenheid van het vijftigjarig bestaan van et internaat „Rajpur" ter opleiding van Hindostaanse meisjes en jongens beeft gouverneur Van Tilburg aan Soeur Rosula (Mathilda Everdine Arts) de eremedaille in goud) verbor der, aan de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt. Soeur Rosula behoort tot de congregatie van de Zusters van Liefde te Tilburg en is 18 augustus 1921 in Suriname aan gekomen. Sindsdien is zij verbonden aan het internaat „Rajpur". maal denk, zei mevrouw Weber tegen Nellie. Ont- wijzers van zijn polshorloge. Na vijf minuten gooide houd het goed kind: horen, zien en zwijgen is het hij zijn sigaret in het water, wendde zich om en beste wat je doen kunt, ze zoeken het zelf maar ging, alsof hij een plotseling besluit had genomen, uit... met grote passen terug. Hij liet de onzekere Lucas staan waar hij stond, holde het steegje door, deed TWEEDE HOOFDSTUK - - - 13 Jacques, zei ze... en toen zei ze iets anders, dan ze wilde zeggen... Jacques, op mijn kamer heeft een zelfmoor denaar gewoond, daarom is de sfeer er zo bedorven. Waarom verhuis je dan niet, lieve... Waar zou ik heenmoeten? Alles zit vol en mijn inkomen is niet zo groot. Lieve Enna, mijn huis is ruim genoeg. Maar lieve Jacques, de mensen praten zo gauw, ze dikken alles aan, ze overdrijven. Ze vertellen toch al zoveel kwaad van me... Wie doet dat dan? Ze glimlachte allerliefst. Lieve Jacques, dat weet ik niet, die man die op mijn kamers heeft gewoond, heeft het ook nooit geweten, maar hij heeft juist daarom een eind aan zijn leven gemaakt... Weet u, zei Lucia Filippo langzaam, zonder de dokter antwoord te hebben gegeven op zijn drin gende vraag, weet u, dat hier in huis, drie jaar ge leden een man gewoond heeft, die waarschijnlijk iemand in vertrouwen heeft genomen en toen... ...en toen hij teveel wist, zich van kant heeft ge maakt? vroeg Bob Lucas aan Ishiguro. „.en daarom zeg ik liever maar niet, wat ik alie- bliksemsnel de deur met zijn huissleutel open en sprong de trappen op. Hij klopte aan bij mevrouw Haye. Op haar vraag wie daar was, deed hij de deur open. Mevrouw, zei hij haastig, ik ben zojuist met de heer Lucas weggegaan, heeft u soms iemand op de trap gehoord? Ik verwachtte namelijk bezoek. Ze keek hem verwonderd aan, legde haar pen neer, want ze was aan het schrijven en vroeg, of hij niet even binnen wilde komen. Ishiguro k»n een gebaar van ongeduld niet onder drukken. Pardon mevrouw, ik ben wat gehaast... Ik heb er niet op gelet, zei ze, zijn eerste vraag beantwoordend, maar ik meen, nu u het vraagt, dat ik iemand heb horen lopen. Ishiguro maakte een korte buiging; 4- Dank u mevrouw! Hij trok de deur dicht en snelde de trappen op, holde naar de mat en keek er onder, De enveloppe lag gang van het zijsteegje staan, hij zei: als ze ons er nog. samen zien, verdenken ze ons en dan... Juist! zei Ishiguro. Hij deed een stap vooruit Ishiguro stelde hem met een geruststellend ge- en hief zijn hand op, teneinde bij de majoor aan De volgende dag legde de heer Ishiguro een dichtgeplakte enveloppe onder de gangmat voor zijn kamerdeur, ijn plan om Bob Lucas te posten, had hij opgegeven, omdat hij de tóch al doodsbange ta lenleraar niet in gevaar wilde brengen. Hij wist, dat de majoor alleen op de derde verdieping zat, want de meisjes waren uit. Eggeling was naar zijn zaak, de dokter was gaan wandelen. Beneden waren het al'een mevrouw Haye en mevrouw Weber, die thuis waren. De meid werkte in de keuken, Ishi guro legde de brief weg op de in de dreigbrief voor geschreven tijd: precies om vier uur. Hij ging naar beneden, klopte bij Lucas aan en verzocht hem, of hij mee wilde gaan. Bob Lucas begreep het direct, zette zijn hoed op, schoot snel zijn overjas aan en Liep zwijgend en g-spannen mee naar beneden en door de hall naar buiten. Lucas bleef aan de in baar op zijn gemak. Blijft u hier staan, ik ga naar de overkant, dan houden we elkaar in het oog. Hü liet de man staan en stak de straat over, wandelde, of hü urenlang de tüd had langs de wa terkant en wü'dde zün aandacht aan een voorbü- glüdende woonschuit, die, zonder dat de eigenaar het wist, een ironische naam op de boeg had staan: te kloppen, toen een zacht gekraak hem waarschuw de, dat er iets niët in orde was. Iemand liep op zijn tenen achter een van de gesloten deuren. De rommelzolder, dacht Ishiguro, maar toen zag hü de knop van Tilly's kamerdeur langzaam omdraai en. Ishiguro drukte zich tegen de muur aan, naast de scharnieren van de deur, die nu voorzichtig werd opengeduwd. Wat jammer, dacht hij, inwendig woe de goede hoop. Inderdaad, dacht Ishiguro. Hy stak dend om zün verstrooidheid, dat ik niet in mün een sigaret op en ging tegen de wind in staan, eigen kamer ben gevlucht, dan kon ik... wat hem in de gelegenheid stelde, Lucas in het oog Dag meneer, aangenaam, zei hü vriendelü'k. te houden. Hü vertrouwde hem wel, maar hü wilde De jonge man, die doodvoorzichtig naar buiten was niemand meer vertrouwen. Lucas stond vrü dwaas gekomen, schrok zich het bloed uit zün gezicht, als een ongeuniformeerde schildwacht voor het Het was een lange, magere jongen van een jaar of steegje naast het huis en snoot als tüdverdrüf zes en twintig. Hü begon raar te stotteren om zün zün neus. Ishiguro keek de „Goede Hoop" na en figuur- te redden. verdeelde zün aandacht verder tussen Lucas en de KRUISWOORDRA AD SEL 1 2 3 4 5 Horizontaal: 1. chemisch ve - l't stof, onderpand; 2. groente, beroering; 5 soort brem, Ordf.h'' v/oord, Russische rivier; 3. fu>dk ivolkstaal); 4. gemeente in .Gel" jieC;. (alk.); 6. soort .kruid; 7. EurbPt0rG thans; 8. pers. vnw., ronde vestin»r; 9. metaal bewerken, bijbelse tt' specerij, een letter van GrieKSe bet; 11. man, rivier in Afrika. iflc 1' Vertikaal: 1. zinnebeeldig; 2- Sgjfe'ci aardig, afstandsmaat; 3. vlak rij plaats in Gelderland; 4. vigila^g K'j éen paard; 5, legeronderdeel; 9' racen; 7. tot een prachtig ëiade g® „t;. j, reeks; 8. bepaalde sporll«ngtebUte)'£jS bedwelming, riviervis; 10. autoke,er Engeland, de titel voerend z°n functie te bekleden. OPLOSSING 30 OKT. g J Horizontaal: 1 pal - 4 dolen p voud - 8 ls - 9 nr - 10 oss - 12 ge - 14 ia - 15 erfstuk - l8 4 19 ton. le0 'p Vertikaal: I pon - 2 -'alva - 3lp* dessert. jipntius r ,6..elag£

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 2