Kreymborg of de ANOUILHS Becket of de eer van God in oorspronkelijke opvoering Nederland besteedde een half miljard Britse militairen zullen langer moeten dienen BERLIJNS SYMBOOL U zoekt een jas in: Velours Tweed Flausch Teddy o Loden Bouclé U vindt zo'n jas voor speur- en ontwikkelingswerk Troonrede in Engeland Kardinaal Alfrink weer naar Rome Mgr. Geise benoemd tot bisschop van Bogor Aandelen Ver. Bezit op Londense beurs VIRTUOOS SPEL van Carmirelli-kwartet Stadion Feijenoord scoorde hogere winst Ere-avond voor Ida Wasserman uitgesteld Amateurboks wedstrijden in Odeo» De krant kunt U niet missen, geen dag stabiliteit p ond sterling Aansluiting bij tie E.E.G.; handhaving 25 zaken in Nederland DONDERDAG 2 NOVEMBER 1961 PAGINA 4 ROTTERDAM, 2 nov. In oktober 1960 beleefde de Nederlandse toneelliefhebber een van dc meest indrukwekkende voorstellingen van dat seizoen. De Haagsche Comedie onder regie van Joris Diels speelde toen nl. Becket of de eer van God van Jean Anouilh met Bob de Lange als koning Hendrik II en Frans van der Lingen in de titelrol. Wij hekben destijds ook uitvoerig aandacht besteed aan de inhoud van dit stuk zodat wij, naar aanleiding van de Franse voorstelling die gister avond onder auspiciën van de Rotterdamse Alliance Frangaise in een volle Rott. Schouwburg gegeven werd, kunnen volstaan met enkele paralellen te trekken. Wij kregen hier nl. te maken met de oorspronke lijke voorstelling uit Parijs waarmee deze groep van het Théatre Mont- parnasse-Gaston Bary de Grand Prix de mise en scène 1960 behaalde. Dit grote toneelwerk, waarin Becket in de twee eerste delen wordt voorgesteld als een vrij lichtzinnige persoonlijkheid en in de laatste delen als een Godvrezende aartsbisschop waarnaast de koning een grandioze losbol speelt, heeft van de Haagsche Comedie een voorstel ling gekregen die op bepaalde punten zeker uitstak boven die van de Parijzer.aars. Accent op komedieachtige Opvallend was de armoedige entourage Vandaag eerste officiële ROTTERDAM. 2 nov. - Maandags- worden er in het gebouw Odeon e!i teurbokswedstrijden gehouden -jai*1, deelnemers uit Rotterdam, Amste Breda en Utrecht. In de A-klasse ia: de volgende partijen op het pr°» gte* Jaap Villerius 'Rotterdam) tegen j^Ljeld kelenburg (Utrecht) halfzwaarge 3 ronden van 3 min.; Toon v. (Rotterdam) tegen J. Rooth (Amsi®, middengewicht 3 ronden van 3 min ^oCltl' Veerman (Rotterdam) tegen A. r0n- Wintervoorspelling 1961-1962: 't kan matig vriezen, steendik vriezen of dooien. Winterzekerheid: u voelt u altijd behaaglijk in zo'n moderne, degelijke Waarborg-jas. Op elke temperatuur en elk weer berekend! mi[w iSHH Naast een prettig grote keuze uit gerenommeerde stoffen, een nög grotere keuze in moderne kleuren, prachtige dessins en plezierige prijzen. Gloeiende herfsttinten, maar ook grijs en - het laatste in de mode - zwart wit. Raglan of ingezette mouw: v.a. 79.- tot 199.-. Kynoch tweed 185.-. UTRECH. 2 nov. (K.N.P.) Kardi- naai Alfrink zal 6 november naar Rome vertrekken voor de tweede zitting van de Centrale commissie van voorbereiding vooi het a.s. concilie, die op 7 novem ber begint. Daardoor zal de kardinaal niet aanwe zig kunnen zijn op de receptie, die mgr. J Beltrami, pauselijk internuntius in Den Haag maandagmiddag houdt ter gele genheid van de verjaardag van de kro ning van de Paus. WEERT, 2 nov. Mgr. dr. Paternus Geise O.F.M. is benoemd tot bisschop van Bogor in Indonesië. Mgr. Geise, die doctor in de Indiplogie is, was gedurende de laatstemaanden administrator-apos- tolicus van het diocees Bogor. Hij werd in 1907 te Rotterdam geboren. Op 6 maart 1932 werd mgr. Geise te Weert tot pries ter gewijd. In 1938 vertrok hij voor de eerste maal naar Indonisië. ROTTERDAM, 2 nov. De besprekin gen tussen de directie van de N.V. Ver- eenigd Bezit van 1894 en het Londense beursbestuur over de introductie der aandelen hebben tot volledige overeen stemming geleid, zo wordt medegedeeld. De officiële handel in aandelen Vereenigd Bezit van 1894 ter beurze van Londen zal vandaag, donderdag, een aanvang ne men. zig was, zeker niet doen vergeten. Deze laatste overtrof hem zeker in de rijke va riatie van gebaar, stembuiging en mimiek. Het was overigens merkwaardig hoe deze wachten. Tegen deze glimlachende figuur die schijnt te spelen met de omstandig heden die hem tenslotte in de dood drij- met decors die soms zelfs smakeloos wa- j ven, kwam de koningsfiguur !°sser te ren cn beslist in tegenstelling met de pom- j staan. Jacques Dannoville kon peusheid die Anouilh hier en daar in zijn i de Lange, die bij deze voorstelling stuk heeft gelegd. De kostuums en decors van Jean-Denis Malclès waren zowel in kleur als tekening een mislukking verge leken bij de prachtige decors die Wim Vesseur destijds voor de Haagsche Come die mRakte. In de hoofdrollen kregen wij twee speiers van grote klasse te zien, Bru no Cremer, die Becket speelde, deed dit anders als Frans van der Lingen. Hij karakteriseerde de hautaine, intellectueel om wiens mond een stereotiepe glimlach speelde. Noch in woord, noch in uiterlijk waarneembare handeling geeft hij zich bloot waardoor hij iets onwezenlijks kreeg. Naar onze indruk ontroerde daardoor het grote en belangrijke gebed in het derde bedrijf minder dan de tekst zou doen ver twee acteurs op elkaar lijken in bepaalde karakteristieke houdingen was deze over eenkomst bepaald frappant. Jean Anouilh en Roland Petri, de beide regisseurs heb ben niet geschroomd in de oorspronkelijke tekst diverse coupures aan te brengen. Zo wordt de tocht per schip van Becket, die van Frankrijk naar Engeland terugkeer'., geheel weggelaten. De inzet van het vier de bedrijf werd eveneens geschrapt. Da accenten waren ook meer gericht op een komedie-achtige mise en scene zoals in de taf reien met de koningin en de koningin- moeder, en met de baronnen. Deze toon werd precies raak getroffen in de mees terlijke, zij het voor de katholiek wat wrange scène waarin een schertspaus en een scherts-kaïdinaal elkaar in politiek raffinement de loef af pogen te steken. Bij ae Haagsche Comedie was deze verwaterd tot een poppekastgedoe. Hier werden eenvoudigweg twee zetels naar elkaar toegeschoven. Het verrukkelijke Italiaanse accent, voorgeschreven door Anouilh, werd door Charles Nissar als de kardinaal meesterlijk toegepast. Ook de figuur van het meisje Gwendolyn (Marie-José Freval) had de bijzondere aandacht van de regis seur. De scène waarin de koning en Becket over hun beider liefde tot deze vrouw spreken behoorde tot de schoonste van de voorstelling. Zo werd gisteravond bewezen op welk hoog niveau ons toneel staat wanneer onze beste krachten onder bekwame leiding een stuk van allure spelen. Daar kunnen we ook deze grote Franse acteurs op wij zen. H. J. W. DEN HAAG, 2 nov. Het totaal van de door Nederland in 1959 bestede bedragen voor speur- en ontwikkelingswerk kan, blijkens een door het C.B.S. ingesteld on. derzoek voorlopig op circa 500 miljoen gulden worden geraamd. In dit bedrag is begrepen tin afwachting van de afslui ting van de Enquête onder deze instel lingen) een voorlopig geraamd bedrag van 50 miljoen gulden voor kosten van research bij de universiteiten en hoge scholen, alsmede een uitgave van circa 30 miljoen voor research in het buiten land. De overige ruim 470 miljoen zijn kosten van het in Nederland verrichte speur, en ontwikkelingswerk buiten de universiteiten en hogescholen. Een be drag van 335,8 miljoen is besteed door de industrie voor research in eigen be heer, 70,5 miljoen door instellingen TNO en 55,8 miljoen door andere speurwerk instituten. Van het totale bestede bedrag voor het speur- en ontwikkelingswerk buiten de universiteiten en hogescholen werd 95,3 miljoen of 20,2 pet. door de overheid ge financierd (waarvan 91,7 miljoen afkom stig van het rijk). De rechtstreekse fi nanciering door het rijk is naar verhou ding het grootst bij de T.N.O.-instellingen (74,2 pet.). In 1959 werd van de kosten voor het in Nederland verrichte speur- en ontwik, kelingswerk 101,6 miljoen (21.6 pet.) voor investeringen in vaste activa besteed. Dit betekent ten opzichte van 1958 een stijging van 10,4 pet. en ten opzichte van 1957 een stijging van 24,8 pet. Het industriële speur- en ontwikkelings werk wordt voor een zeer groot deel door vijf zeer grote ondernemingen verricht. (243.2 miljoen) en is voornamelijk in de metaalindustrie en in de chemische in dustrie geconcentreerd. Het hoge cijfer (16,6 miijoen) in de voeding- en genot middelenindustrie wordt voor een deel verklaard door research in een aantal tot deze bedrijfstak behorende onderne mingen, wier produktieproces aan die in de chemische industrie verwant is. Met de uitvoering van het wetenschappe lijk onderzoek buiten de instellingen voor hoger onderwijs waren in 1959 in totaal 32.913 personen belast en ten minste een kwart hiervan tevens met andere ta ken. ROTTERDAM, 2 nov. Strijkkwar tetten van Haydn en Schubert en „Ris-1 petti e Strambotti" van Malipiero vorm den het programma van het tweede op treden van het Carmirelli-Kwartet voor' dc leden van de Kamermuziekvereni ging, dinsdagavond in de aula van Museum Boymans-Van Beuningen. Kenmerkend voor dit ensemble bleek opnieuw zijn ronde, zangerige toon. warm cn flexibel zowel in het forto als in het meest verfijnde pianissimo. Voor een zuiver klassiek werk als het strijk kwartet in G. op. 76 no. 1 van Haydr behoeft dit weelderige klanktimbre a priori zeker niet als een gunstige voor waarde beschouwd te worden. Als hei echter gepaard gaat met het geperfec tioneerde, volstrekt homogene samenspel het goed ontwikkelde stijlbegrip en voor al met de pure musiceervreugde van zich overgeven aan het lichtvoetige, gave deze Italianen, dan kan men niet anders dan zich overgeven aan het lichtvoetige, gave spel in de vlugge delen, dc verruk kelijk zingende, maar geenszins ongebrei delde cantilene-passages, kortom aan de ze springlevende cn warmbloedige weer gave van Haydns kwartet. De langzamerhand traditionele pro gramma-opbouw getrouw, werd het kwartet van Haydn gevolgd door een werk van recentere datum: „Rispetti e Strambotti" van Malipiero. Deze compo sitie. waaraan oudp Italiaanse poëtische vormen ten grondslag liggen, bestaat eigenlijk uit een reeks impressies, zeer afwisselend en contrastrijk van stem ming. Er gebeuren geen opmerkelijke dingen, maar de partituur biedt aan de instrumenten afzonderlijk veel gelegen heid tot fraai en welluidend solospel, waarin de spelers hun bruisende musi- ceerdrift dan ook terecht de vrije teugel hebben gelaten. Jammer genoeg ontko men diverse onderdelen van het werk niet aan een zekere eentonigheid door de weinig afwisselende achtergrond, waartegen de solomotieven dikwijls ge plaatst zijn. Na de pauze een prachtige vertolking van Schuberts indrukwekkende laatste strijkkwartet in G. op 161, indrukwek kend door de grote innerlijke bewogen heid die het werk kenmerkt: nerveuze gespannenheid en weemoed in het eerste en tweede deel, uitbundige vitaliteit in het, door een kleurige en onbezorgde Landler in tweeën gesplitste, scherzo en in de finale. Al deze schakeringen kwa men het virtuoze spel van het ensem ble uitstekend tot hun recht en het pu bliek toonde zich na afloop dan ook te recht uiterst dankbaar. Ch. v. R. ROTTERDAM, 2 november. Stadion Feijenoord N.V. heeft in het afgelopen jaar een resultaat behaald, dat tot te vredenheid stemt. Blijkens de verlies- en winstrekening werd over het boek jaar 1960/'61 een voordelig saldo exploi tatierekening behaald van f 674.694 (v.j. 692.891), terwijl uit interest f 7.275 (3.506) werd verkregen. Op effecten werd nog een koerswinst geboekt van f 4500 (ver lies ad f 125). Na aftrek van bedrijfskosten ad f 360.079 (271.654), afschrijvingen ad f 113.542 (v.j, 127.299), dotatie aan de reserve voor be lastingen ad f 101.097 (142,499) en toe voeging van f 100.000 (155.000) aan het vernieuwingsfonds, resteert een winst saldo van f 22.079 (10.347). De post crediteuren, waarin belang rijke stille reserves schuilen paraisseert op de belans met f 90.340 (50.000). Het aantal bezoekers, dat in het af gelopen jaar het stadion betrad beliep 1.075.420 tegen 1.237.020 in het vorige sei zoen. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen dat het aantal evene menten vier minder was dan voorgaand jaar. Het gemiddelde bezoek lag hoger. DEN HAAG, 2 nov. Om Peter Scharoff meet tijd te geven de voorstellingen van „De Kersentuin" voor te bereiden, heeft de Haagse Comedie besloten de ere-avond van Ida Wasserman in de Koninklijke' schouwburg uit te stellen tot zaterdag 18 november. Op 11 november zal nu de eerste voor stelling worden gegeven van „Victoria' j (Home and beauty), een blijspel van W. i Somerset Maugham onder regie van Bob i de Lange. De titelrol speelt Mary Ward, j n,itofK Op last van de Britse militaire teiten is thans als veiligheidsiii'aa een prikkeldraadversperring ge?' bracht bij de Brandenburger Tor f,fr- lijn. De waarschuwing ,,Let opt nu West-B erlijn" lijkt ietwat overbodig (Amsterdam) zwaarweltergewicht cpt) H. de Rijk den van 3 min. tegen C. Dicmer (Breda) 3 ronden van 3 min. veder8eV LONDEN, 2 nov. (Reuter). Koningin Elizabeth heeft dinsdag dc nieuwe zitting van het Britse parlement geopend met het uitspreken van de Troonrede. Zij kondigde daarin aan, dat dr regering zal voorstellen bepaalde dienstplichtigen een half jaar langer onder de wapenen te houden en andere mi'itaircn, die hun eerste oefening achter de rug hebben, voor een zelfde periode oor herhalings oefeningen op te roepen. Voorts wil de regering dc organisatie van de reserve van het leger herzien. De vorstin deelde mee. dat de Britse regering, niettegenstaande het feit dat de Sovjet-Unie tegen de openbare mening van de wereld in haar kernproeven op grote schaal voortzet, zal blijven ijveren voor een totstandkoming van een inter nationaal akkoord voor het staken van dergelijke proeven Ook zal de regering, overeenkomstig de beginselen, waarover de eerste ministers van de landen van het Gemenebest het op hun bijeenkomst in Londen in maart jl eens zijn geworden, alles doen wat in haar vermogen ligt om te komen tot een algemene en volledige ontwapening onder doeltreffende inter nationale controle. Een eerste doel van de regering blijft de verbetering van de betrekkingen tus sen Oost en West en een vreedzame samenwerking tussen alle landen. In samenwerking met haar bondgenoten zal zij trachten door middel van onderhan delingen een regeling voor de kwestie- Berlijn te bereiken, waarbij de veiligheid en de vrijheid van de Westberliiners wor den verzekerd. Het Noordatlantische bondgenootschap, aldus de troonrede, is thans meer dan ooit van eenssentieel belang voor de blij. vende veiligheid 'an Europa en de wereld. De Britse regering zal haar rol in deze en andere regionale verdrags organisaties blijven spelen. Over de Europese gemeenschappelijke markt wordt gezegd, dat de regering alles in Het werk zal stellen om de onderhan delingen voor aansluiting tot de E EG. tot een goed einde te brengen. Tegelijk zal zij voortdurend nauw contact onder- houden met de belanghebbende partijen in het Verenigd Koninkrijk, de andere leden van het Gemenebest cn met de landen van de Europese Vrijhandels associatie. De regering zal haar krachtige steun aan de V.N. voorzetten, in de overtuiging dat het van het grootste belang is, dat het gezag van de volkerenorganisatie wordt gehandhaafd en dat de V.N. de in het handvest neergelegde taken kunnen ver vullen. De regering zal voort blijven werken voor het succes van de Geneefse conferen tie over Laos en voor de handhaving van de vrede in Zuidoost-Azië. Er zullen wetsvoorstellen worden inge diend om Zuid-Rhodesië een nieuwe grondwet te geven, in West-Indië grond wetswijzigingen in te voeren en om de onafhankelijkheid van Tanganyika en Oeganda te bevorderen. Ook zal de regering voorstellen doen om toezicht op de immigratie van Britse onderdanen uit andere delen van het Gemenebest uit te oefenen en immigran ten. die schuldig zijn bevonden aan mis drijven, uit te wijzen. De politiek tot handhaving van de stabiliteit van t pond sterling zal worden voortgezet. Dit geldt ook voor het streven tot versterking van de betalingsbalans door middel van de reeds aangekondigde maatregelen, waaronder vooral de krach tige bevordering van de export. Ook verklaarde de vorstin, dat zij ver heugd was volgend jaar president Soe- karno van Indonesië voor een staats bezoek aan Engeland te kunnen be groeten. De regering zal blijven ijveren voor samenwerking met de organisaties van werkgevers en werknemers in de indus trie om te komen tot een betere coördi natie bij het streven naar een snellere economische groei, met handhaving van een stabiel peil van de prijzen en een hoge mate van werkgelegenheid. Voort» zal de regering blijven ijveren voor een betere verhouding tussen loonsverhogin gen en de nationale produktie. Kreymborg

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 4