Als er 7 goed nieuws is in shirts?^ dan is dat béter Experimentele" hoogbouw in woningwet-sfeer aanvaard Weinig geestdrift voor studentenflats aan Maas Reclame Van Hogendorp beurs-suppoost Oom zwaaide met rietoort naaf nicht en gooide steen shirts voor mannen Olie op de golven na vinnige aanvallen in de gemeenteraad Nijvere bandjes in Oude Noorden Toch over de streep Muzikale jubilaris bij Van Nelle Waarom geen hoogbouw op minder dure grond? Dodenherdenking op het kerkhof Erevoorzitter „Het Zonnehuis" overleden voor Uw zaak DE LIER Arbeider met arm tus»eïl frees-machine NSC ROTTERDAM, 2 nov. De Rotterdamse raad heeft zonder hoofde lijke stemming zijn goedkeuring gegeven aan de bouw van vier hoge woongebouwen in de Prins Alexanderpolder. Er is over dit voorstel zeer levendig gediscussieerd en aanvankelijk leek het er op, dat de vier hoge flatgebouwen, bestaande uit woningwetwoningen, er niet zomaar zouden komen. Het college vond al direct een zeer felle mevr ir. A. Kuiper-Struyk tegenover zich die, sprekend namens de liberale fractie, letterlijk geen goed woord overhad voor dit project. Een experiment Alleen voor A Terpen nodir NA Af.D WIJK SE JEUGD IN KATWIJK OP BEZOEK Aanvaardbare huren In 1964 klaar Te mooi, te duur A%dkt VRIJDAG 3 NOVEMBER 1961 PAGlN^j Gisteravond is Van Hogendorp van zijn sokkel achter het Historisch Museum gelicht om zijn nieuwe plaats te gaan innemen, als een soort bewaker van de Beurs op het entreebordes. Hij zal daar, gezeten in zijn stoel, de beursmensen zien komen en gaan. Gisteravond arri veerde hij, verhuld als in schaamte, op de plaats van zijn bestemming. Zelfs in zijn stoutste dromen zal de staatsman zich nooit als suppoost hebben kunnen voorstellen; in 1813 zag men hem anders. dire?. Polytop-serle uitgebreid! Het principe van de be roemde BLUE en RED, fijn poplin met èxtra versterkte boord en manchetten, is óók toegepast bij YELLOW. Nu dus drie Ideale shirts voor dag-in dag-uit gebruik in drie prijzen, shirtmanschap op z'n best, voor 17.90, 15.90 en 12.501 Tricot-nylon test geluktl Dit nieuwe luchtige, poreuze materiaal is door EL-MIOR getest in tien typen boord en manchetten, want EL-MIOR (èn u) wil perfectie. Daarom i3 EL-MIOR's Tricot-nylon shirt, in wit en gedessineerd, ónberispelijk van boord (geen omkrullen) en manchet (blijvend stijf). 17.90 en 19.50' EL-M OR „De bouw zal een soeiaa) onrechtvaar dige daad zijn", zei ze zelfs „Deze woningen zijn te duur en we kunnen niet genoeg goedkope woningen bouwen". Hier tegenover stond een zeer tevre den socialistische woordvoerder, drs. J. G v. d. Ploeg, die de woningen hele maal niet te duur vond en wethouder mr. H. Bavinck (Openbare Werken en Huisvestings-aangelegenheden) prees voor dit protect. Tenslotte was hef betoog van de wet houder zo zakelijk overtuigend, dat hij erin slaagde een aantal leden van de fractie van de PvdA., die wat gere serveerd stonden tegenover dit plan. de heer C N. van Dis ts.g.p.). die zeer ernstige bezwaren bad en zelf3 ten slotte de aanvankelijk zo vertoornde mevrouw Kuiper over de streep te trekken Er kwam geen hoofdelijke stemming Alleen wethouder A. J van der Vlerk (soc) en mevrouw ir, M. C. Endert-Baylé vroegen aantekening te hebben tegengestemd. De bezwaren van mevrouw Kuiper te gen de hoge bouw in de Prins Alexander polder betroffen haast alles. Zij stond sceptisch tegenover de constructie, de waterdichtheid en de ventilatie. En zij twijfelde eraan of het zemen van de ramen op de twaalfde verdieping wel zou gaan. Haar belangrijkste bezwaar was, dat de huren te hoog zouden zijn. Als de wethouder zijn zin krijgt met dit plan gaat een grote groep profiteren van de rijksbijdrage voor de woningwet- bouw welke bijdrage in feite bestemd is voor de groep met de lagere Inkomens. De woningen zijn bestemd voor de oudere gezinnen, die op het ogenblik m vooroorlogse huizen wonen met een be trekkelijk lage huur Wanneer honder den van deze gezinnen (het project om vat 660 huizen) deze woningen verlaten, zal een gewénste „doorstroming" wor den bereikt Maar in dit argument geloofde me vrouw Kuiper niet en ook van de stede- bouwkundige motieven, die in de toelich ting op het voorstel worden genoemd wilde ze niets weten. Gehoord haar „vin nig" betoog deed mevrouw Kuiper ten slotte de vredelievende mededeling, dat ze toch zou voorstemmen als de wethou der beloofde, dat hij het voorlopig bij dit experiment zou laten, Ook de heer L J. Platenburg (fe.v.p.) wenste precies op de hoogte gesteld te worden van de resultaten van dit hoogbouw-experiment. Hij vroeg de toe zegging van mr. Bavinck dat de wo ningen alleen betrokken zouden wor den door huurders met een A-machti ging. De heer Platenburg stond eveneens gereserveerd tegenover de voorgestel de ..doorstroming" en tegenover de vrij hoge huurprijs. Ir. P. Boersma (c.h.) braért een nieuw element in het debat door het gevaar van overstroming als argument voor de hoge bouw aan te voeren. In zo'n diepe put (6 meter beneden N.A.P.) moeten „terpen" zijn, waarheen men eventuêl kan vluchten. ROTTERDAM, 3 nov. Gisteren werd het 40-jarig jubileum gevierd van de heer M van Wanum, die werkzaam is in de expeditie-afdeling van Van Nelle als chauffeur-besteller. In zijn vrije tijd heeft de heer Van Wa num al3 dirigent van amateur gezelschap jes. speciaal bi, mandoline-orkesten, ver dienstelijk werk gedaan en ook heeft hij enkele werkjes gecomponeerd Bij de ont vangst door de directeur van Van Nelle, de heer J P Coelingh. werd hem een koninklijke onderscheiding uitgereikt, alsmede de medaille van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid en de legpen ning van het bedrijf. NAALDWIJK. 3 nov Gidsen dansten de aanwezigen een welkom toe. verken ners lieten knappe staaltjes acrobatiek zien, Naaldwiikse jongens en meisjes toonden aan Katwijkse ouders wat jeugd beweging is Zij goochelden met zwaai ende touwen, spalkten vakkundig het been van een zwaargewonde broeder-ver kenner en transporteerden hem Ijlings op een brancard van hout.ies-touwtjes-jassen Ze declameerden, zé streelden toneel ze vermaakten de vele aanwezige ouders uit stekend en vormden alles bij elkaar een uitstekende propaganda voor de verken ners- en gidsenbeweging Kapelaan C Warmendam enige tijd ge leden van Naaldwijk naar Katwijk ver plaatst, had een troep verkenners en een kring gidsen uitgenodigd, aan zijn nieuwe parochianen te laten zién. wat nu eigen lijk d'e jeugdbeweging doet en js Onder de leiding van Guido 3 van Paassen en hopman N Vijverberg ver toonde de ietigd voor de pauze een vlot en afwisselend programma Na de pauze voerde zij een in allerijl geschreven en in gestudeerd toneelstuk .Buitenleven" ge titeld op Men kon dit dankzij de hulp van de Marsman, eveneens speciaal hier voor naar Katwijk gereisd, en diens won- derapparaat. dat fotos kon „terugfotogra- feren" De hierbij vertoonde .foto's" ga ven te zien. hoe het niet moet en hoe het óók kan. De aandacht van de ouders en de hilariteit om sommige scenes toonden wel, dat hét spel in de smaak viel De prestatie vooral van de Marsman en zijn beide tegenspelers, was des te groter, waar zij minder dan een week hadden om hun rol in te studeren! De avond werd omlijst door het bij gid sen zowel als verkenners gebruikelijke hijsen en breken van de vlag en het zin gen van enkele liederen. De Katwijkse organisatie berustte bij het Oudercomité aldaar. De voorzitster van dit comité, mevrouw B. Raken sprak in een inleidingswoordje de hoop uit, dat de bereidwilligheid van de Naald- wijkers om naar Katwijk te komen, in derdaad vruchten zou dragen en de jeugdbeweging aldaar tot even grote bloei zou brengen als in Naaldwijk rêeds het geval is. De hoogte van de huur was ir. Boers ma best meegevallen. Er zijn wel duur- derp woningwetwoningen gebouwd „We moeten eens ophouden met het bouwen van huizen van 14.. tot 16.- per week" Deze woningen zullen in de toekomst alleen maar tegenvallen." „We moeten dit experiment wagen", pleitte ir Boersma verder, „en niet con servatief zijn." Hij twijfelde er tenslotte niet aan dat deze woningen vlot zullen worden* betrokken. De kosten van de centrale verwarming niet meegerekend, ging drs. J. G. v. d. Ploeg (soc) uit van een huur van 23.40 per week Dat is slechts een paar gulden meer dan de normale woningwetwonin gen. die in Rotterdam worden gebouwd. De socialistische woordvoerder kon zich dan ook alleen maar verheugen over dit voorstel Alleen een aantal leden van zijn fractie was wat gereserveerd, omdat Rotterdam slechts een beperkt contin gent aan woningwetwoningen 'krijgt toe gewezen. Daarom zagen zij deze hoogbouw liever niet in de woningwetsfeer. De heer C. N. van Dis (s.g.p.) wenste geen woningwetwoningen in hoge bouw. Bij de uitvoering van dit plan gaat een contingent van 660 woningen verloren, zei hij. Dit project betekent geen leni ging van de woningnood onder de groep met lagere inkomens. Mr. H, Bavinck, wethouder van huis vestingsaangelegenheden, heeft tenslotte met. tal van argumenten de bezwaren van de raadsleden weerlegd. Natuurlijk kan men beter niet direct van óe woningwetwoningen hoge bouw maken. Maar alle pogingen in de vrije sector en in de sector van de A-premie woningen voor deze bouw mislukten. Uiteindelijk is er een goed plan voor de woningwetbouw uit de bus gekomen en wel tegen een concurrerende prijs De weekhuur kan gesteld worden op f 22.80. Dat is 23.40 verminderd met de normale 0.80 voor de gemeenschap, pelflke tuin, welk bedrag aan deze huur ders niet wordt gevraagd. Deze huur is zeer aanvaardbaar, voor al voor de oudere gezinnen, die een in komen genieten, dat tussen de f 6.000 en 8.400 ligt. Ook deze groep van de be volking moet geholpen worden. In de binnenstad, zo vervolgde de wet houder, wonen er tienduizenden in onder bezette woningen. En onder deze gezin nen zullen er zeker tollozen zijn, die graag in Kralingen-Oost (bij het Kra- lingse Bos) willen wonen. Op deze wijze zullen er verschillende grotere woningen vrij komen. Ook hier om is deze hoge bouw in de woningwet sfeer verantwoord. Een ander belangrijk argument van mr. Bavinck was, dat de woningen pas in 1964 gereed zullen komen. Dan zullen er vermoedelijk twee huurverhogingen zijn geweest. Bij deze huurverhogingen zullen zeker voor deze woningen zeker f 2.. per week niet in rekening worden gebracht Zo zal er een betere verhou ding ontstaan tot de andere woningwet woningen. Aan het eind van zijn betoog heeft mr. Bavinck er nog eens sterk de nadruk op geiegd, dat de bouw van goedkope wo ningen in- de eerste plaats de aandacht heef) van B. en W. In de periode van 1959—1961 (de ambtsperiode van de wet houder) is er geen verkeerde categorie huurders in woningwetwoningen gekomen zoals vroeger wel hef geval is geweest. Een succes is zeker, dat Rotterdam in 1960 1800 keuzewoningen en in 1961 1200 keuzewoningen heeft gekregen. Aan de andere kant, aldus mr Bavinck moeten wij bij de bouw van zoveel moge lijk goedkope woningen toch proberen eenzijdigheid te vermijden en de stede- bouwkundige aspecten niet verwaarlozen. ROTTERDAM, 3 nov. Met het oog op de beperkte tijd is het voorstel tot hel bouwen van een „studentengebouw" aan de Maasboulevard nabt) het Haven ziekenhuis niet afgehandeld. De raad moest volstaan met een „erste ronde"; in de zitting van 16 november worden de debatten erover voortgezet. Maar het be gin was niet erg enthousiast. De liberale fractieleider, de heer ir. FW.C. Blom, sprekende namens zijn ge hele fractie, zeide dat er bezwaren waren tegen de situering. Hij vond de Maasbou levard er te mooi voor en bovendien was de grond te duur voor dit object, dat Z.i. evengoed elders en dan in hoogbouw op beperkter oppervlak kon worden ge plaatst. Bovendien verlangt het Haven ziekenhuis een rustige sfeer. De heer dr. F.J. Krop (chr. hist.) zag wel graag wat coördinatie mét de nieuw bouw van de Ned. Econ. Hoogeschool, die thans 2000 studenten telt, maar waar voor men in 1966 op 4000 studenten re kent Van socialistische zijde onderschreef nier de bezwaren van ir. Blom. Wethouder A.J. v.d. Vlerk (Onderwijs en Volksontwikkeling) verbaasde zich over de oppositie, want het plan Is al eer der in de raad ter sprake geweest Tden echter werden er geen bezwaren naar vorer gebracht. Het Havenziekenhuis staat op een af- ROTTERDAM, 3 nov. Vanmorgen om 10 uur ging in het Verenigingsgebouw aan de Hammerstraat de zaai open voor een tweedaagse tentoonstelling van werk stukjes. gemaakt door de jeugd van het Oude Noorden tjidens de herfstvakantie De Contactcommissie Wjjk Noord had de wedstrijd uitgeschreven en een aantal bouwplaten verspreid. Veelsoortig waren de werkstukken ze ker We zagen bv. een glasmozaïekte een pracht van een blokhut met alles wat er bij hoort, een puzzel van Nederland waarbij elke provincie een puzzeldeel is met als „bandvatje" de provincie-hoofd plaats. wajangpoppen in figuurzaagwerk een grote poppengroep van micro-korf balspelers tal van tekeningen en verza melingen. Verder bleken de bouwplaten gebru-kt te zijn voor op een kortonplaat "ernnnteerdo dorpstaferelen Eiffeltoren-, helikopters, schenen al dan niet aan de kade waren staaltjes van goed uitgevoerd knip- en plakwerk. Morgenmiddag om 3 uur worden de prijzen uitgereikt. Deze zijn ten deel gevallen aan: groep bouwplaten, 6—7 jaar: eerste Wijnand Giessen. tweede Corrie Blom; derde Trie- nie Hamakers: 89 jaar: eerste Nellie v. d. Heijden: tweede Frans Krol; deTde Jac. v d. Berg. 1011 jaar: eerste P v Dam: tweede Nico Kind; derde Saskia v. d. Hill; 12—13 jaar eerste Marian ten Holten tweede Hannie Stichthans; derde Mien v. Steenwijk; 1415 jaar: eerste Joke Roos. Groep vrije expressie, 6—7 jaar: eerste Jopie Raymakers; 89 jaar: eerste Sye v. Steenwijk: 1011 jaar: Henny v. Wil ligen; 1213 jaar Hans Amesz; tweede Adri Krijger. Groep tekenen, 67 jaar: eerste Willy Koekoek; 89 jaar: eerste Adri Nanlohy, 1213 jaar: Rudi Nanlohy; 1415 jaar: eerste en tweede J. H. W. Mokus. Groep verzamelingen, 1011 jaar: eer ste Wieneke den Toom; 12—13 jaar: eer ste Adri v. Galen. Groep meisjes-handwerken, 6—9 Jaar: eerste Anneke Bakvis; 1011 jaar: eerste Hanny Hoogland; tweede Reinie Boogerd, 12—13 jaar: eerste Ria Biisterveld; twee de Hanny Krijger; derde Willy de Vries. stand van 150 meter van het nieuwe bouwplan en het wordt ervan gescheiden doo/ een zusterhuis („verpleegstersge- flatgebouw"). Deze plaats, zei de wet houder, is toch Wel uniek en hij meende, da. de duurte van de grond enige com pensatie zal vinden in de verhuur van de onderkeldering van het studentengebouw. ,Dii huis is nu eenmaal niet probleem vrij', besloot hij. Toen bleek, dat de raad er nog niet over uitgepraat was. werd de verdere be handeling tot een volgende zitting aan- gehouden. ROTTERDAM, 3 nov. Voor de 90ste maal in haar ruim 100-jarige geschiedenis houdt de Westzeedijkse Mannen-copgre- gatie zondagmiddag om 3 uur, haar jaar lijkse plechtige Dodenherdenking in de kapel van de r.-k. begraafplaats. Tijdens deze plechtigheid zal een groot koor van Rotterdamse kerkzangers de gezangen uit voeren Assistentie van heren zangers wordt hiermede verzocht. De predikatie zal worden gehouden door pater J. van Hulsen S.J., bedrijfs- aalmoezenier tn Rotterdam-Zuid. UTRECHT, 2 nov. In Pernis is op 77- jarige leeftijd overleden de heer J. D. Meerwaldt Jhzn, arts en erevoorzitter van de christelijke vereniging tot verple ging van langdurige zieken „Het Zonne huis" in Utrecht. Sedert 1921 heeft hij in Pernis 23 jaar de dokterspraktijk uitgeoefend Hij wordt zaterdag tn Pernic hegraven. POLDERSCHOUW DE LIER, 3 nov. De najaarschouw van de Oude Lierpolder zal plaats vinden np woensdag 15 november a s over alle wateren, dammen, duikers en andere unstwerken welke in de polder aanwezig zijn. Deze schouw zal in de Hoefpolder plaats vinden op donderdag 23 nov. a.s. IMMAcJjLATA GEEN REPETITIE DE LIER, 3 nov. Heden, vrijdagavond zal er voor de dameszangverenigin.g geen repetitie gehouden worden jn verband met de afwezigheid van de dirigent. JAARVERGADERING ORANJEWIJK DE LIER, 3 nov. Maandagavond zal in een der lokaliteiten van de V G.L.O. school om 19.30 uur de jaarvergadering van de buurtvereniging „Oranjewijk" ge houden worden. Op Jeze vergadering zal een nieuw bestuur gekozen worden; af tredend zijn de heer C. Keyzer, die weer herkiesbaar is, de heer M. v.d. Ende, penningmeester, die niet herkiesbaar is. Kandidaten zijn de heren G Pauwe en L. Arkestein Er zal mede gesproken vzorden over het houden van feestavon den ter gelegenheid van het 25-jarig be- MEDISCHE DIENST DE LIER, 3 nov, De doktersdienst zal zaterdagavond en zondag worden waargenomen door dr. C.F Geest, Hoog- weg 2, tel. 2214. SPORT—NIEUWS DE LIER, 3 nov. Zaterdagmiddag zal De Lier 1 thuis spelen tegen TSB om 16.00 uur. De Lier 3 speelt eveneens thuis tegen Hoekse Boys om 14.00 uur; om 15.45 u, speelt De Lier 4 uit tegen Wilsonmeters 4; De Lier 1 junioren speelt ook uit tegen Maasdijk 1 om 15.45 uur, De Lier 2 junioren speelt ook tegen Maas dijk om 15 45 uur. om 14.30 uur gaat De Lier 3 junioren naar 's-Gravenzande SV 5. LVSJ 4 zai a.s zondagmiddag tegen I DHL om 15.45 uur spelen. LVSJ 3 junio ren speelt uit tegen Vredenburg om 15.45.1 DORDRECHT, 3 nov. „Moet ik jou eens openhakken", zou de vijftigjarige landbouwer N. van A. uit Spijk, gemeen te Ileukelum op de elfde september zjin nicht A. H. van W. hebben toegevoegd Zij voelde daar uiteraard weinig voor en met een ferme sprong ontdook zij de houw die haar oom met een rietoort (een soort sikkel of zeis) in haar richting maakte. Oom gaf zich evenwel niet ge want terstond justitie aanleiding in zijn requisite te merken dat naar zijn memns n,et eerste deel van de tenlastelegging ^ij- was bewezen. Hij eiste derhalve spraak. Wel achtte hij het bewüs 'jarf vend ten aanzien van de rn's't,a2,t' V door middel van de steen. Wat „«nis- treft vorderde hij een maand geva-nt. „jjd straf voorwaardelijk met een Prt sUps- van drie jaar en zestig gulden boéte twaalf dagen hechtenis. rrtred1' Raadsman Van den Hemel uit u _„,d® betoogde dat ook zijns inziens het f ^e. wonnen, want terstond pakte hij een stevige steen en slingerde die zijn nichtje achterna. Ditmaal ontkwam zü de wraak van Van A. niet: De hoofdwonde moest deel van de dagvaarding niet was --trai door een arts worden gehecht. zen en achtte bovendien de geëiste a„ Donderdagmiddag speelde zich voorlo-1 niet juist. Hij vroeg te willen v0 pig de laatste acte van dit familiedrama m8t een zwaardere boete- o0r af, toen de kwestie werd behandeld De politierechter evenwel was va- js. •--- - -1 -»«1 Joi j 1.1«Ie QC „,0 tijdens de zitting van de politierechter. Van A. moest terecht staan omdat hij A. H, van W. met „enig misdrijf tegen het leven gericht althans zware mishan deling" had bedreigd en bovendien omdat hij haar met behulp van de steen had mishandeld. „Ik heb niet met die rietoort gezwaaid", verweerde de verdachte zich. „Wel heb ik die steen gegooid. Maar ze had het er zelf naar gemaakt", meende hij verder. Het slachtoffer zelf werd als getuige ge hoord. In een volmaakte toneelscene de monstreerde zij hoe oom met de korte zeis had gezwaaid en op welke manier zij het er dank zij een fikse sprong levend had afgebracht. De oorzaak van de ruzie was niet helemaal duidelijk; wel kwam uit de doeken'dat er al gerui me tijd onenigheid heerste tussen de di verse familieleden. De moeder van het slachtoffer, tegelij kertijd zuster van de verdachte, kwam dat op haar beurt nog eens bevestigen Ook zij had gezien dat haar broer de verdachte met de zeis had gezwaaid, ook al waren haar gebaren te dien aanzien heel wat gematigder. Een en ander gaf de officier van deel dat zowel de bedreiging als d® arêri handeling wettig en overtuigend t,er* bewezen en veroordeelde daarom "Agra' dachte tot een maand gevangen vyj voorwaardelijk met drie jaar P^{en en honderd gulden boete subs. ver- twintig dagen hechtenis alsmede beurdverklaring van de zeis en °n.-auts king aan het verkeer van de g«w steen. af 1$ DORDRECHT, 3 nov. De 2l-JaLeJl arbeider G. A. v. E. is gistermiddag voor vijf bij de machinefabriek Vos de Noorderdijk met zijn rechterarm 0 sen een frees-machine gekomen' g(i werd door een schijf gegrepen.ine tènnleiA J _1 f in de raakte met zijn arm bekneld. Doordat de werd stopgezet kreeg van E. machine HB een bloedende wonde aan zijn r' bovenarm. Hij is in het kathoiek 21 e huis opgenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 8