ezellig - gezond Oefening „Loop door55 heeft aan doel beantwoord Legerofficieren ontwijken met succes meedogenloze vijand Mogelijke tegenresolutie inzake Nieuw-Guinea Westelijke kringen geven plan- Luns echter goede kans DE GEHEIMZINNIGE STER 0' DE LAATSTE SLA^ f Alfredo Wuif DAGPUZZt; Hé Barre voettocht door de Peel Door slippende auto gegrepen Bemiddeling van Ver. Staten? De misdaad van Richard Ross V B DONDERDAG 9 NOVEMBER 1961 pagi^v^ (Advertentie) Maak de lange avonden extra gezellig Neem wijn in huis. Wijn verwarmt de sfeer, verhoogt de gezelligheid. Advertentie 'n Z3V/iji3 op z'n tijd is goed voor meneer. - JL. maargeen alcohol bij snelverkeer! Oud-burgemeester moet voormalige ambts woning verlaten NEW YORK, 9 nov. (Rtr„ U.P.I.) De afgevaardigden van de Afro-Aziatische landen van de Verenigde Naties zijn gisteravond bijeengekomen om zich te bera den over een mogelijke tegenreso lutie inzake Nieuw-Guinea. Bij zonderheden van deze resolutie zijn niet bekend en zullen waar schijnlijk ook niet worden gepu bliceerd voordat de Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, vandaag de ver gadering heeft toegesproken. DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY door HERCÉ 22 Jk heb je "V— boef.' J Help!!!/!/ konr maar eer) s naar Sc hark Of durf je je in hei- daglicht te rertonen P. Houd op Het is Professor Haiys !k zal mijn beklag doen/.Ik zal bij de kapitein mijn beklag doen/f ed Hag ik U kapitein Haddock zoors teilen, rr?eri& de Directeur Pii moet het hem niet kwalijk nemenwant wij f £en poging tot sabotac/e is het werkei/jk P rf hadden zoeren een pogmg tot sabotage yerijdeid en ciynam iet- op hef Ja, een pjtroo* I :ric de noorma] 62. „Beëindigen wij dit zinloze gepraat," zegt Allan tot de Noor man. „Het blijft zoals ik gezegd heb: Beloof op erewoord, dat ge naar Noorwegen terugkeert en ge zult uw zoon binnen enkele dagen terug zien." De Heruli schudt zuchtend het hoofd en even verschijnt er een zachter trek op zijn granieten gelaat. „Het is heus het beste zo, koning. Ge wilt u mengen in een strijd, die niet de uwe is. Daarbij zoudt ge tegenover mij komen te staan enen ik wil niet de oorzaak zijn van uw dood. Want geloof mij, ook gij zijt niet tegen Attila opgewassen. Niemand is dat!" Lang staart Eric de jonge man aan en hij beseft, dat verder praten nutteloos is. Slechts van de harde werkelijkheid zal Allan kunnen leren. „Ik ben misschien niet tegen Attila opgewassen," zegt hij bitter, „maar jij Allan, bent niet tegen Toctah opgewassen. Ik vrees, dat je dat pas zult merken, als het te laat is." Met een onge duldig gebaar maakt de Heruli een einde aan het gesprek en zwijgend gaan de twee oude vrienden uiteen. Terüg in zijn vertrek kan Eric de slaap niet vatten en dat is niet in de eerste plaats te wijted Sveins oorverdovend gesnurk. De volgende ochtend ontwaakt hij met schrik, doordat iemand heid nig zachtzinnig dooreen schudt. Het is Garad, de lijfwacht. efl.'' schap van koning Padmond," fluistert hij. „Toctah is verdweh Meteen is Eric klaar wakker. „Waar is Allan Khan?" „Hij het punt te vertrekken," is het antwoord, „met een sterke afdf Hunnen. Zogenaamd heeft Toctah hem bestolen en...,.." „Jaja.g! derbreekt Eric hem dodelijk verontrust. „Dat doet er niet toe. Roep hem terug, onder welk voorwendsel dan ook. Als hij ondoord handelt, kost het ons allen de kop." Wijdingen TELEG Benoeming Indonesische arbeiders repatriëren uit Sorong door RICO BULTHUIS eb J f Copyright Stichting Wljnpropagande. MILL, 9 nov. Ruim vijftig; officie ren van de staf van het eerste leger korps uit Apeldoorn hebben maandag, dinsdag en gisteren deelgenomen aan de oefening „Loop door II", die in de Peel is gehouden. De oefening had ten doel de officieren te doen ervaren, dat ploeggeest, lichamelijke en geestelijke hardheid, initiatief, vindingrijkheid, aan passingsvermogen en besluitvaardigheid nodig zijn om de „meedogenloze vijand" met succes te bestrijden. Luitenant-ko lonel YV. Boumans, die als leider van de oefening fungeerde, verklaarde na af- '"V LEEUWARDEN9 nov. Op de rijksweg Sneek-Lemmer bij het dorp Jutrijp is gistermiddag de 54-jarige heer A. Visser uit Woudsend om het le ven gekomen, toen hij met zijn brom fiets beklemd raakte tussen een auto en een boom. De bestuurder van de auto, die juist een autobus had ingehaald, slipte op de afgevallen bladeren, die op het wegdek lagen. De auto botste tegen een boom, waarbij de heer Visser, die juist langs deze boom reed werd gegre pen. Het negenjarig zoontje van de land bouwer Van de Plas uit Nijnsel is gis termorgen door een personenauto aan gereden. Het werd daarbij zo zwaar ge wond, dat het later in het ziekenhuis te Veghel is overleden. Het jongetje wilde op weg naar school oversteken, liet twee vrachtwagens passeren en stak toen plotseling over vlak voor de per sonenauto. Gisteren is op het terrein van de groen- tenveiling van de firma Boesten een on geluk gebeurd, waarbij de 22-jarige on gehuwde bijrijder C. Koning uit Ouddorp om het leven is gekomen. Hij raakte be kneld tussen een vrachtauto en een aan hangwagen, die hij bezig was aan_ el kaar te koppelen. Hij werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij kort daarna in het ziekenhuis te Sittard is overleden. DEN HAAG, 9 nov. De oud-burge meester van Oostburg, heeft van het Gemeentebestuur van Oostburg de me edeling ontvangen, dat hij zijn voor malige ambtswoning volgende week moet hebben ontruimd. Hiermede geeft het gemeentebestuur uitvoering aan het 2 november door de kantonrechter in Temeuzen uitgesproken vonnis, waarbij aan B. en W. werd overgelaten de da tum der ontruiming te bepalen. Wanneer een eigenaar zyn pand voor eigen bewoning wil gebruiken kent de Woonruimtewet aan B. en W. de be voegdheid toe een termijn van ontrui ming te bepalen met als maximum zes maanden. Dit ter bescherming van eigenaar en huurder. De oud-burgemeester aan wie op zijn verzoek op 8 oktober 1960 ontslag werd verleend, verwierf zich in juli een advi seursfunctie in een handelsonderneming in Hilversum. Pas dezer dagen is het hem gelukt aldaar een woning te krij gen. Hij heeft als zijn mening uitgesproken dat het gemeentebestuur „schromelijk misbruik maakt van de door de kan tonrechter in zijn handen gelegde be voegdheid, omdat het in deze niet bo ven de partijen (eigenaar en huurder) ItMBC zeU, als mm pert# Smf loop, dat aan dit doel zeer zeker beant woord is. De deelnemers moesten zich in maxi maal vijftig uur tijds te voet van de zuidrand van de Peel naar de noord rand verplaatsen, hemelsbreed een af stand van hooguit veertig kilometer, die in de praktijk evenwel uitgroeide tot zestig a zeventig kilometer. Het mag dan ook niet verwonderlijk genoemd worden, dat vele van de deelnemers, die allen bureaufuncties vervullen, gister middag met pijnlijke gezichten hun bla ren betastten. Blaren, die niet alleen veroorzaakt waren door de mars van 60 kilometer, maar ook en vooral door de wijze waarop de route was afgelegd; dwars door de bossen, weilanden en blubberige zandgronden en met een tempo, dat de omstandigheden in aan merking genomen, uitermate hoog lag. De oefening begon met een beproe ving van de morele hardheid. Nadat de deelnemers maandagmiddag met een autobus van Apeldoorn naar het sta tionsemplacement van Stroe waren ge bracht, werden ze daar onder de toe ziende ogen van de commandant van het eerste legerkorps, luitenant-gene raal P. Gips en de commandant van de ondersteuningsstrijdkrachten, generaal- majoor P. Agasi, in een tweetal veewa gens van de N.S. geladen. Eerst na een spannend halfuurtje in de donkere wa gens zette de trein zich in beweging. Bij het Limburgse plaatsje Baexem kwam de trein plotseling tot stilstand. Voor het eerst sinds bijna zes uren kon den de verkleumde krijgsgevangenen de frisse avondlucht inademen. Al gauw bleek, dat de trein overvallen was door een kleine groep partisanen onder lei ding van „Sjef", alias overste Bou mans. De partisanen begeleidden de ont snapten in looppas naar hun kamp, deel den daar voedselpakketten uit en gelast ten hen zo snel mogelijk te verdwijnen in de richting Hill. Kaarten, kompas sen, lantaarns en geld waren verboden bezitting. Vol gemengde gevoelens gin gen de 52 officieren en de acht journa listen, die de tocht meemaakten, in groepjes van drie op pad, de nacht, de mist, de regen, de kou en vooral... de vijand tegemoet. Deze vijand bestond uit enige brigades van de koninklijke marechaussee, die het Peelgebied had den afgezet. De voornaamste opdracht luidde uit de handen te blijven van deze gewapende militairen. Dat bijna de helft van de deelnemers daarin geslaagd is, is vooral te danken aan het feit, dat zjj, soms ten koste van „tartaarvoeten" de grote wegen zoveel mogelijk vermeden en zich alleen bij duisternis door sloten en greppels ver plaatsten. De eerste nacht kostte weinig slacht offers het weer was vrij helder, zodat men zich op de sterren kon oriënteren en de bewaking viel mee. Bij het och tendgloren hadden de meeste deelne- mees al ruim 25 kilometer achter de rug. De marechaussees, die dinsdag op post stonden, hebben ook niemand kunnen snappen om de eenvoudige reden, dat iedereen zich bij gastvrije Limburgse boerenfamilies een onderdak had weten te verschaffen. Maar dinsdagavond deden de ver moeidheid en de blaren zich al gelden; de bewakers deelden af en toe rake klappen uit, terwijl de meeste groepen in de miezerige regen hun tempo iets moesten laten zakken. Het aantal uitval lers bleef evenwel beperkt en tot verba zing van de leiders der oefening arri veerden in de nacht van dinsdag op woensdag reeds dertig deelnemeis in kamp Mill. Sommigen opgewekt en met een gezicht van „was dat alles?" An deren echter doodmoe, strompelend en onder de modder. Gistermiddag, tien uur voor het officiële einde van de oefe ning, zaten veertig van de zestig deelne mers al fris gewassen en geschoren aan de lunch. Van Indonesische zijde in New York vverd gezegd, dat het Nederlandse plan „een verkeerd uitgangspunt heeft, ver keerd is opgesteld en verkeerde dingen beoogt." In het plan wordt haars, in ziens namelijk geen rekening gehouden met het „van wezenlijk belang zijnde feit" dat West-Irian een omstreden ge bied is, de oorzaak van een Nederlands- Indonesisch c-nflict, waarmee de Ver enigde Naties zich hebben beziggehou den en dat als conflict tussen twee lederistaten is erkend. Daarom hebben amendementen op het plan ge *i zin „zolang de grondfout niet is gecorri geerd." Gezien het „onjuiste uitgangs punt" diept het pla1 in zijn geheel te worden verworpen. Zelfs wanneer geen sprake was van een conflict zou het plan niet spoedig een einde maken aan het kolonialisme. Het ontwerp beoogt namelijk beëindi ging van het kolonialisme „over deca den, waarscl iinlijk twintig of dertig jaar," zo werd in Indonesische kringen gezegd. Een Indonesische woordvoerder zei te menen, dat de voorstellen geen meerderheid zullen krijgen. Hij ver klaarde over inlichtingen te be schikken, die er op wijzen, dat er „veel onthoudingen cn ook veel tegen stemmen" zullen zijn. Gevraagd wat zou gebeuren, indien de Nederlandse resolutie wordt verwor pen, antwoordde de Indonesische woordvoerder, dat de Afro-Aziatische landen dan een eigen resolutie zullen indienen Hij wilde geen bijzonderheden meedelen omtrent deze resolutie. Wel liet hij weten, dat zijn land niet de behoefte gevoilt de Nederlandse reso lutie in haar huidige vorm te amende ren. Volgens de Indonesiërs zullen de Ver enigde Staten zich van stemming over de Nederlandse resolutie onthouden. In kringen van de Nederlandse delegatie werd er echte op gewezen, dat Ameri kaanse woordvoerders bij herhaling de Nederlandse voorstellen „in hoge mate constructief" hebben genoemd. delegatie deelde mee, dat ook de afge vaardigden van enkele niet-westelijke landen minister Luns met zijn rede heb_ ben gecomplimenteerd. De rede werd con structief genoemd en de gematigdheid van toon was opvallend, aldus de woord voerder. In de wanuelgangen van het hoofd kwartier der Verenigde Naties wees men er op, dat de Nederlandse voorstel len moeten worden gezien in het groter verband van dekolonisatie i, het alge meen en niet slechts in het nauwer ver band van de Nederlandse politiek, De resolutie wordt behandeld onder het agendapunt kolonialisme (in het alge meen) Resumerend is de Nederlandse dele gatie, met westelijke kringen in New York, van mening, dat de resolutie een goede kans heeft een meerderheid te behalen. Volgens UPI zouden de Verenigde Staten op het ogenblik proberen de standpunten van Nederland er. Indo nesië inzake het omstreden gebied van westelijk Nieuw-Guinea, te verzoenen. De Amerikaanse regering zou in de V.N. zowel als in Was'-.ingtoa pogingen in het werk stellen Nederland en Indo nesië nader tot elkaar te brengen waar het hun geschil over Nieuw-Guinea be treft. Er is nog geen aanwijzing of deze pogingen succes hebben. jk /ai/ er, Ja ten kefderen "III Copyright Casterman MOCO UTRECHT, 8 nov. In dc kapel van het groot-seminarie „Rijsenburg" zal kardinaal Alfrink op 19 november tot diaken wijden: Gerard Alink, Gerard Dirksen, Johny Huisman, Jan Huls, Jan van Kol, Henk Kruthoff, Jan van Lier, Cees Querelle, Arnold Radema ker, Piet van Rijnsoever, Frans van Schaik en Hans van de Schepop. AMSTERDAM, 9 nov. Prof. dr. J. van Baal, oud-gouverneur van Ne- derland-Nieuw-Guinea en wetenschappe lijk medewerker voor culturele antro pologie van het koninklijk instituut voor de tropen in de hoofdstad, is benoemd tot bijzonder hoogleraar aan de univer siteit alhier in culturen, en culturele ontwikkelingen in Zuid-Oost Azië, de Zuid-West Pacifi en het Caraïbisch bekken. De 51-jarige prof Van Baal is reeds buitengewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht in de gods dienstsociologie en etnologie. SORONG, 9 nov. Een der laatste dagen van oktober is de laatste grote groep Indonesische werknemers van de Nederlar.d-Nleuw-Guinea Petroleum Maatschappij met een Deem schip van Sorong naar Singapore vertrokken. Se dert augustus gingen meer dan 2800 cx-N.N.G.P.M.-ers van Indonesische landaard er schip naar huis. 20 Mevrouw Weber gaf dan ook de sleutel aan de chauf feur, wees hem hoe hij de huisdeur moest openen en liet de man haar beide koffers in de donkere hall zetten. Daarna wrong ze zich uit de auto en liep op een drafje, met opgetrokken rokken over de steentjes, knipte in de gang het licht aan, betaalde de chauffeur en sloot de deur. Om de ban van het plotseling alleen zijn te breken, begon ze te zingen en haar genoegelijke stemming bracht haar in een overmoedige bui, waarbij ze als een jong meisje door de hall heendanste en met een hoge, schelle stem: Hoe-oe.. riep. De echo zong het zacht na in het brede trapgat. Halleve gékke... zei mevrouw Weber zangerig. èkkeklinkt het zacht. De hospita gilde var het lachen, ontsloot haar kamers met de sleutel, die ze zelden gebruikte en sleepte haar koffers naar bin nen. Bijna vijf jaar lang was ze nog nooit alleen in haar huis geweest. Ze had er altijd naar verlangd, maar nu het zover was, stelde het haar teleur. Zy vond, dat zij een moederlijke natuur had en dat ie dereen haar hulp behoefde en het speet haar, dat zij geen koffie kon gaan zetten voor een dozijn vereen zaamde kostgangers. Er was echter geen mens thuis, dus zette zij koffie voor zich alleen. Het huis stond als een holle doos vol lege vakken om haar heen, de IfaifcirtMnrVm regen droop naargeestig langs de vensters. In Engeland had mevrouw Weber het best getrof fen. Haar zoon was een hartelijke jongen en haar verhalen over de kostgangers hadden hem en zijn vrouw kostelijk geamuseerd. Ze had verteld, dat haar Japanse inwbner, liefdesbriefjes onder de mat legde bij haar cabaretjuffrouw en waarachtig, na een half jaar heeft hij vast en zeker het nee-woord terugge kregen. Haar zoon vertaalde de historische verha len en Betty, die genoot van de groteske pantomi mes van haar schoonmoeder, lachte zich In tranen. Hóoooow. ówww.jes, haha, I understand.. Ja, die Japannees is zo jaloers, die kon natuurlijk niet hebben, dat dat meisje een ander had. Om zich schoon te praten, heeft hij naderhand zichzelf een soort dreigbrief geschreven, maar iedereen had het in de gaten, hahaha... Maar mevrouw Weber was weer terug in Holland en had niemand om tegen te praten en om haar Engelse ervaringen aan te verteilen. Ze schonk zich een hete kom koffie, wond de klok op en zette hem op de torenklok gelijk. Met moeite kon ze de bevende lichtlijnen van de wijzers door de regen onderschei den. Het was ongeveer tien uur en te vroeg om naar bed te gaan. Ze zette de radio aan, ging terug naar de hall en nam de post van enkele dagen van het gaskastje, las nieuwsgierig de briefkaarten aan an deren en ging met haar eigen correspondentie en een handvol kranten naar de kamer terug. Om half twaalf werd er aan de deur gemorreld. Mevrouw Weber, die hier heimelijk op had zitten wachten, ging met spoed naar de gang en begroette Eggeling, die een klein beetje te veel gedronken had Ik was al een beetje in slaap gevallen op de bank, bekende mevrouw Weber. Het was te laat om dokter Hogendijk uit zijn bed te gaan trommelen, want de oude baas zon wel thuisgekomen zijn. Egge ling was dus de enige koffiegast en dankbaar, dat er dan toch tenminste één man in haar huis was, al zat die aardig te knikkebollen, vergaf ze hem zjjn half schuine verhaaltjes. Om twaalf uur verdween Eggeling naar zijn kamer en een kwartier later stap te mevrouw Weber in haar bed, doodmoe van de reis. Ze dacht er niet eens aan, dat ze de volgende morgen weer heel vroeg uit de veren moest en tè laat dadht ze: gut, er zouden er toch nog méér thuiskomen?... Laat ik ze gezellig ont... En toen sliep ze. Veel later wist ze zich te herin neren, dat zij in haar dromen door het grote en ver laten huis had rondgedwaald en toen niemand had ge vonden. De late oktoberzon, waterig en achter een ijle sluier, scheen al in de kamer toen er gebeld werd. Mevrouw Weber was direct klaar wakker. Daar heb je Nel, dacht ze. Met een kimono om ging ze naar het raam en zag de dienstbode staan. Ze tikte eens en Nellie, niet al te snugger, keek naar boven. Eend! riep mevrouw Weber. Ze tikte harder. Nellie zag haar en grijnsde: Dag mefraauw! Toen de deur voor haar geopend was. had ze een mondvol vragen, die door hun verbandloosheid de hospita aan het lachen maakte. Heeft u een mooie tocht gehad, was er chocola te krijgen, 'k heb een prentkaart van u gehad, mot ik vandaag dweilen? Weet u wat me Moe zei... Vooruit Nel, zei mevrouw Weber, kom kind, je mantel uit. Brood snijden we niet, ga maar be schuiten rond brengen en thee. Ben je intussen al een beetje slimmer geworden... nee? had ik wel ge dacht. Nellie knoopte zich het werkschort voor en zei, met een veiligheidsspeld tussen haar tanden, dat het leuk was, om weer terug te zijn. Ben je niet met meneer Galjaard naar de bios coop geweest? was de ondeugende vraag, maar Nel lie begreep het weer niet. Nee mevrouw, allenig... Het plan voor de beschuiten verviel, het was te vroeg. Mevrouw Weber kookte pap en roerde zin gend in het pannetje. Mevrouw Weber keek in de hall op het bord met de schuifjes, waarop de bewoners konden aangeven, of ze tlhuiswaren of niet. Natuurlijk had Eggeling het terugschuiven van zijn bordje weer eens vergeten. De dokter was thuis, een schrale oogst dus, wat haar deed uitroepen, dat ze er vanmorgen goedkoop afkwamen. Nellie nam de stofdoeken uit het mandje en met de zeilveger ging ze naar boven. (Wordt vervolgd) KRUISWOORDRAADSEL 10 2 3 4 5 6 tic"0'/ langharige tü f; aanzien, teer, Universiteits &l 3. oorontsteking, Publiekr- Org.; 4. flauw, pakhuis voo s "'J Horizontaal: 1 5 helper op laboratorium: voetstuk gestoten: 7. lid var (afk.), insekteneter; 8. steno zai hij leven; 9. haven in N'-0' jj, meisje; 10. verbrande turf, raS' loofsdwaling, de oudere. Verticaal. 1. lange brede hcudëlijk voorwerp; 2. gedaan denng; 3, bezit van dierentu' ej f van bijbel, droogvloer; 5. r looden tin, samengestelde kiel, bar, schradl;'7. iii orde. grotparel; 9. een hoofdstad, (afk.); 10. misdadiger. OPLOSSING 8 NOv- j 1 vader - 2 dertiende - 3 de 4 chenille 5 legende - 6 deze'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 2