Conflict rondom huuröpzeg- gingstermijn bejaardenflat Westinghouse Schriftelijke FILM-cursus DE GEHEIMZINNIGE STER Ta DE LAATSTE SLA' Alfredo DAGPUZZ De misdaad van Richard Ross ROBERTSON'S PORT Drie jaar voor overval Ontvangen erven overleden huurder het entreegeld f 500) nu terug? Te lang gewacht met regeling rechtspositie wmi Overtreding van de medische ethiek Arts boete opgelegd Narcose toegediend Oostburgse tandtech- nicus veroordeeld Wasautomaat Valkenburgse VVV: „Overheid moet vakanties spreiden Ambtenaren N.-Guinea Speculatieve geruch ten over devaluatie van het pond sterling ;rig de noorman V B VRIJDAG 24 NOVEMBER 1961 The game bird of the Douro Waar kaarsen branden is sféérl KERSTMIS IN FALSTAFF DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY door HERGÉ Kom, Bobbie, we gaan naar hei- achterdek. Het wordt onder hand tijd voor het diner. AURORA Kijk, Bobbie, daar js het watervliegtuig en de katapult. Met dat vliegtuig gaan we de me-rrteoorsteen zoeken f 75. Met een onderdanige buiging verwijdert de lijfwacht zich, doch hij heeft nog geen vijf stappen gedaan of Attila roept hem voor de tweede maal terug. „Mij valt iets in," prevelt hij, de bewusteloze Allan bekijkend. „Hoeveel Herulikrijgers zijn er in het kamp?" „Meer dan honderd, o machtige," antwoordt de lijfwacht met een blik van begrip. „Wij vrezen hen niet," gromt Attila, „maar ze kunnen moeilijkheden opleveren, wanneer ze van het lot van hun verraderlijke aanvoerder horen. Verzwijg dit dus. Wij hebben deze honden nog nodig, want als woudlopers en spoorzoekers zijn ze helaas onovertroffen Laat twintig van hen dus eerst Toctah vinden en zend een tweede groep achter de voortvluchtige Noorse vorst aan." „En de rest?" vraagt de lijfwacht onbewogen. „Met de rest kan afgerekend worden," klinkt Attila's koude antwoord. En terwijl de lijfwacht met kalme passen naar het kamp terugkeert, sleept Attila de Grote voor alle zekerheid de bewusteloze onder het struikgewas. Geheel onkundig van de gebeurtenissen wachten inmiddels Eric e" eft drie vrienden op de terugkeer van Toctah, die op zich genomen h Walamir, de Gothenkoning uit Attila's kamp te lokken. Ze he een kleine open plek uitgezocht als kampplaats en om beurten be ken ze de wacht aan de rand van de vlakte om tijdig van T°c komst op de hoogte te zijn. De tweede dag keert Garad met een ^,0. troostig gezicht in het kleine kamp terug. Nog is er niets van o® made te zien. Het is Eric's beurt om de wacht te betrekken en hij op het punt zijn wapens bij elkaar te rapen als Garad eensklaps ff en geeft, om stil te zijn. Het volgende ogenblik is hij verdwenen. &1. yij tien minuten is de Frankenkrijger terug en zijn gezicht is bleek. a ^jt fluistert: „We moeten zeer snel weg; een troepje Hunnenkrijger ons op het spoor." Cutting costs is our'business door RICO BULTHUIS t ik (Advertentie) DEN HAAG, 23 nov. De rechtbank heeft vanmorgen een 25-jarige matroos die 15 mei van dit jaar een mislukte roofoverval heeft gepleegd op een Haag se taxichauffeur in diens woning in Loos duinen, veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf met aftrek van het voorar rest. Zyn medeplichtige, een 23-jarige particuliere rechercheur, kreeg eveneens drie jaar gevangenisstraf met aftrek. Bovendien werd hij voorwaardelijk ter beschikking van de regering gesteld. Terwijl de particuliere rechercheur, die het plan voor de overval had opge steld, buiten in de auto wachtte, drong de ander de woning binnen. Toen de vrouw van de taxichauffeur begon te gillen, schoot hij vijf of zes keer met een traangaspistool. Dat was meteen het einde van de overval, want de matroos ondervond zelf zoveel hinder van het traangas, dat hij op de vlucht sloeg. DEN HAAG, 23 nov. Destijds heeft het Medisch Tuchtcollege een Vlaar- dingse arts op een klacht van de ge neeskundige inspectie van Zuid-Holland willen schorsen voor zes maanden we gens overtreding van de medische ethiek bij gevallen van kankerbestrijding. Het betrof het behandelen van patiënten van andere artsen, die deze behandeling niet wensten. De arts is van die uitspraak in hoger beroep gegaan bij het gerechtshof, al hier, waarop de procureur-generaal twee maanden schorsing vroeg. Uitspraak doende heeft het hof de uitspraak van het Medisch Tuchtcollege vernietigd en de arts een boete opgelegd. MAASTRICHT, 24 nov. Voor het kantonrechter alhier diende gisteren een interessante civiele procedure, waarbij de kantonrechter, mr. Bronsgeest, twee belangrijke kwesties ter beoordeling werden voorgelegd! De vraag van de eisende partij, de Stichting katholiek jaardeneentrum „Sint Gerlachus," of een huurder het recht heeft, bij het verlaten van een bejaardenflat het door hem betaalde entreegeld terug te vor deren, en de eis van de gedaagde par ty, de erven van de inmiddels overle den huurder van een van de bejaarden flats, wijlen de heer Danco, of de stich ting het recht heeft, de erven aan te spreken voor de betaling van huur over de gebruikeiy'ke huuropzeggingstermijn van drie maanden. Ondanks het feit dat de erven van de heer Danco diens woonruimte me teen na het overlijden ontruimden en de vrijgekomen woning enkele dagen later weer aan een andere bewoner werd verhuurd, ontvingen zij een aan maning, de huur over de komende maand te betalen. Zij weigerden dit, met als gevolg een civiele procedure en een tegen-eis van de gedaagde par tij, die van de verhurende stichting een bedrag van f 500,- terugvorderde dat de overleden huurder had gestort toen hij de woning betrok. Dit bedrag wordt door de stichting als entreegeld beschouwd, maar door de erven Dan co gezien als sleutelgeld. Namens de erven betoogde mr. J. Wij nen dat in dit geval geen sprake was van een echte overeenkomst en dat, zo er een overeenkomst heeft bestaan, dient te worden vastgesteld welke over eenkomst dit is geweest. Zo er sprake is van een pension-overeenkomst, dan is het onrechtmatig om huur en onzede lijk om sleutelgeld te vragen. In het ge val van een huurovereenkomst mag, al dus de raadsman van de gedaagde par ty, geen sleutelgeld worden gevraagd en legt de goede trouw de verhuurder be perkingen op om huur te vragen over de gebruikelijke opzeggingstermijn van drie maanden, aangezien, zoals in dit geval, de vrijgekomen woning weer me teen aan een andere gegadigde wordt verhuurd. (Van onze correspondent) OOSTBURG, 24 nov. Voor het kan tongerecht alhier stond gisteren een tandtechnicus terecht, ervan beschul digd onbevoegd de tandheelkunde te hebben uitgeoefend. Hy trok onder meer tanden onder volledige narcose, zyn klantenkring bestond hoofdzakelijk uit Belgen. Hij had zich gelieerd met een bevoegd tandarts uit Den Haag. Op de naamplaat van het instituut stond dan ook de naam van deze tandarts vermeid. De Haagse tandarts was hy moeilijke behandelingen tegenwoordig, onder meer bij vier van de acht behan delingen waarvoor de Oostburger te rechtstond. In zijn requisitoir wees de officier van justitie, mr. T. Lebret, op het gevaar van het onbevoegd toedienen van nar cose. Hij eiste acht maal f 250.- boete subs, achtmaal een maand gevangenis straf en inbeslagneming van het mate riaal. De verdediger, mr. H. de Waas uit Rotterdam, was van mening dat er in ziekenhuizen ook medische handelin gen door onbevoegden worden verricht; hij dacht daarbij aan het toedienen van injecties door verpleegsters. De kanton rechter achtte tenslotte het ten laste gelegde bewijzen en veroordeelde de tandtechnicus tot het betalen van acht boetes van f 150.- subs, acht maal een maand gevangenisstraf en inbeslagne ming van het materiaal. Mr. W. Korn, raadsman van de eisen de partij, voerde aan dat de bewuste importeur: N.V. KOBACH ROTTERDAM (Advertentie) de méést verkochte volautoma tische wasmachine. Spaar Uw tijd en arbeid. Eén druk op de knop en de Westinghouse wasautomaat doet alles voor U. Uw Westinghouse werkt 't best met matig schuimend skip, het wasmiddel dat speciaal voor mo derne wasmachines is gemaakt. 1 Skipvoorbeterwassenenspoelen. (Van onze filmredacteur) DEN HAAG, 24 nov. Voor ieder, die op enigerlei wijze bij de opvoeding van de jeugd is betrokken, opent de Nationale Dienst voor Culturele Vor ming in het Katholieke Jeugdwerk be gin volgend jaar een cursus in „filmi sche vorming" onder leiding van dr. L. G. M. Peters. Het doel van deze cursus, die uit vijftien schriftelijke lessen en een twee tal weekends bestaat, waarop de cur sisten in de gelegenheid worden ge steld, de tot dan toe behandelde stof nog eens mondeling met de docenten door te nemen, is het inzicht van de opvoeders in het wezen en de mogelijk heden van de film te verdiepen, opdat zij op hun beurt de aan hun zorgen toe vertrouwde jeugd kunnen leren een kri tisch standpunt in te nemen ten op zichte van het verschijnsel film. In de lessen zullen de meest uiteen lopende aspecten van de film de filmtechniek, de filmkunst, de ontwikke ling van de cinematografie, de waar den van de film en zijn betekenis voor de jeugd worden behandeld. Tegen het einde van de cursus zal van elke cursist een beknopt werkstuk wor den gevraagd, bestaande uit een film analyse, een korte beschouwing over een of ander theoretisch aspect, of een kort scenario. Aan de hand van dit werkstuk en van de beantwoording ier in de lessen gestelde vragen, zal wor den bepaald, of aan de betrokken cur- ist een diploma kan worden uitgereikt Nadere inlichtingen omtrent de cur sus, waaraan in het eerste jaar slechts een vijftigtal cursisten zal kunnen deel- zijn verkrijgbaar bij de Natio- demst. Jan van Nassaustreat (Van onze Limburgse redacteur) VALKENBURG, 24 nov. Het wordt hoog tyd dat de overheid maatrege len treft om in ons land zo spoedig mogeiyk te komen tot een behooriyke vakantiespreiding, nu na jaren lange onderhandelingen is gebleken, dat de zozeer gewenste vakantie spreiding op vrywillige basis liet rea liseerbaar is. In een uitvoerig schrij ven brengt het bestuur van de Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer „Het Geuldal" alhier deze conclusie ter ken nis van alle leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, van besturen en alle politieke partijen, van werkgevers- en werknemersorga nisaties, alsmede van anderen, met na me toeristisch ingestelde verenigingen. Wanneer, aldus „Het Geuldal", over heidsmaatregelen speciaal ten aanzien van de spreiding van schoolvakanties zullen uitblijven, zal in het komend zo merseizoen meer dan ooit sprake zyn van chaos, temeer nu de bedryfsraad voor het bouwbedrijf besloten heeft, volgend jaar voor alle bouwvakarbei ders uit geheel Nederland eenzelfde va kantieperiode aan te wijzen, midden in het hoogseizoen. Bij een dergelijke drukte kunnen, al dus de VW,-,.Het Geuldal", excessen op velerlei gebied niet uitblijven. (Advertentie) f 50O,- beslist niet mogen worden be schouwd als sleutelgeld, maar als een bijdrage om overeenkomstig een alge meen voorkomende gewoonte een so ciaal en economisch verantwoorde ex ploitatie van het bejaardencentrum mo gelijk te maken, die uit de gewone huur niet kunnen worden bekostigd. De door zijn opponent gebezigde term onrechtma tig winstbejag, wees mr. Kom veront waardigd van de hand. De kantonrechter zal binnen een maand uitspraak doen. Advertentie Kerstdiners a f 15,-, f 17,50 en f 20,-, met dinner-dance in de hall van het hotel. Voor de kinderen een „echt" diner f 7,50 m een aparte, feestelijk versierde zaal, met als attractie John Rebo, goochelaar-buik spreker. Aantrekkelijk Hotel-Arrangement. Reserveringen: Rijnhotel-Rotterdam, Telefoon 010-132900. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 24 nov. De Tweede Kamer is algemeen van oordeel, dat er te lang is gewacht met de regeling van do rechtspositie van de Nederlandse ambtenaren in Nieuw-Guinea. Dit biykt uit het voorlopig verslag over het wets ontwerp tot instelling van een bijstands- korps van burgerlijke rijksambtenaren, bestemd voor de <iienst in Nieuw-Gui nea. „De regeling bleef zo lang achter wege, dat vooral onder de lagere amb tenaren het vertrouwen in de geëigen de regeringsmaatregelen verloren ging en zich dientengevolge een exodus in zette, die ontwrichtend werkt op de ge hele overheidsfunctie in Nieuw-Ginea." Een groot deel van de Kamer meent dat een betrekkelijk eenvoudige wijzi ging van de Ambtenarenwet 1929 als nog de meest, voor de hand liggende weg is. De wijziging bestaat hierin, dat voor de Nederlandse ambtenaren in Nieuw-Guinea de restrictie „hier te lan de werkzaam te moeten zyn voor het ambtenaarschap in de zin van de amb tenarenwet" moet komen te vervallen. Een dergelijke wetswijziging zou in en kele weken tot stand kunnen komen, zo wordt opgemerkt. Tegen de opzet van het wetsontwerp zijn van verschillende zijden ernstige be zwaren gerezen. Hoe kan de regering bij een mogelijke internationalisering van het beheer over Nieuw-Guinea haar toezegging waarmaken, dat Nederland se functionarissen hun taak in het ont wikkelingswerk blijven vervuilen? aldus vraagt een groot aantal leden. Zy zien hiervoor als enige oplossing een soliede en ondubbelzinnige band met het rijk. LONDEN, 24 nov. De financiële redacteur van Reuter tekent by de ge ruchten over een devaluatie van liet pond sterling, die in Europese landen de ronde deden en ook in enkele Britse kringen te horen waren aan, dat die geruchten alle kenmerken hebben van niet meer dan speculatie. Klaarbiyke- lijk hebben de geruchten geen indruk gemaakt in New York, dat zich veel bezorgder schijnt te maken over de dol lar dan over het pond sterling. De snel le toeneming van het algehele tekort van de Verenigde Staten naar buiten en de uitholling van de Amerikaanse goud voorraad zijn geen geruchten, maar fei ten. Ondanks de geruchten en de bange vermoedens, die zijn ontstaan door de inbreuk op de loonpolitiek van de Brit se regering door het toestaan van een loonsverhoging in de genationali seerde elektriciteitsbedrijven is de po sitie van het pond sterling krachtig ge bleven, zowel wat de locokoers als wat de termijnkoers betreft. Wel is de prijs van het goud gedaald, althans voor het ogenblik. Eerder deze week werden in enkele Europese cen- Copyright Casterman PIB COPENHAGEN „llllillNUIIi «i. m tra weer de theorieën gelanceerd, dat Groot-Brittannië met de huidige wissel koers van dollar 2,80 per pond sterling niet tot de gemeenschappelijke markt zou kunnen toetreden. Zy tonen geiy- kenis met de veronderstellingen dat de Verenigde Staten met hun huidige goud prijs van 35 dollar per fine ounce de maan niet kunnen bereiken. Het is zonder meer zeker dat de Britse regering er niet over denkt het pond te devalueren en dat de Ameri kaanse regering er niet over denkt de goudprijs te verhogen. Dat hoge bankdisconto in Groot-Brit tannië en andere beperkingen werden inggesteld om de Britse economie te verkrappen, opdat een toetreding tot Advertentie Grootste fabriek ter wereld van adresseer- en kantoordruk-apparatuur Eigen vestigingen te Den Haag-Amsterdam-Rotterdam-Eindhoven-Utrecht de E.E.G. met de huidige wisselkoers mogely'k wordt. Het is dan ook moeilyk te beoordelen op welke wijze de belang- ryke wisselkoers kan worden gewijzigd. In brede kring wordt aangenomen dat indien een belangrijk land zün betaal middel probeert te devalueren door de goudprijs te verbogen, de anderen dit voorbeeld eenvoudig zouden volgen, al dus de financiële redacteur van Reuter. man in de hall, zei de rechercheur, en die man maak te kabaal en nou moest meneer de inspecteur er maar eens bükomen. Ross boog zich over de trapleuning en zag een mannetje staan met een witte jas aan. Hij ging naar beneden. Hy ontwaarde mevrouw Weber en Nellie, die met het ventje hevig aan het bekvechten waren. En vrind, vroeg Ross bedaard, wat is er aan de band? Dat ga je geen pesj an, was het welgemeende antwoord. Ross ging by na op de man zijn tenen staan, zodat deze het hoofd achterover moest buigen door die plot selinge overrompeling. Zijn pet viel op de tegels Je moet een inspecteur van poli slechtste wensen, zei Ross. 33 U mag dit huis niet verlaten, u mag niet telefoneren en u heeft huisarrest. Mevrouw Haye greep zich theatraal aan de tafel vast: Maar u bent een bruut meneer... Een bruut Een bruut zegt u? Weet u wel, dat ik u hier met handboeien aan met een dievenwagen kan laten weghalen en dat ik uw portret naast de afbeelding van die scheerkwast in de krant kan laten zetten... Mevrouw Haye kromp in elkaar. Ross ging weg. Bij de deur wendde hy zich nog een maal om: Het eerste de beste brute politiemannetje moet u, grote en liefdevolle vrouw, nog leren dat algemeen belang boven klein eigenbelang gaat. Maar meneer Ross... als men daar nu eens mis bruik van zou maken, als er bijvoorbeeld een chan teur was... ik zeg maar wat, bü vrijze van spreken... Een chanteur zegt u mevrouw? Haha, komkom. Toen ging hij. Maar op de gang bleef hy staan, niet alleen omdat Brldee op hem afschoot, maar omdat hy nadacht over het woord, dat reeds door twee per sonen... by wijze van spreken... gébruikt was. Zo ter loops, als scheldwoord en als voorbeeld: chanteur... Bridee tikte aan zijn hoed, die de plaats op het niet ■erg slimme hoofd weer had hervonden. Er was een Betaalt de politie soms myn kroketjes en betaalt een inspecteur soms het flessie likeur? Het is besteld heb ik al tienmaal gezegd en toen ik het gisteravond hier broch was er geen kip thuis. Rqss zei, dat op Zondag bezorgen, een overtreding betekende. O, dat ook nog, ziedde de woedende leverancier, die by nadere ondervraging een bediende uit een eet huis bleek te zyn. Hij was gisteravond opgebeld door een zekere meneer Engerling of zo wat en toen hij met zyn waar kwam, werd er niet opengedaan. Zes kroketjes meneer en een fles... Schande, viel Ross in. Schande, om een man voor niets te laten komen. Kom eens even binnen, we zullen die kleine overtreding maar vergeten en we zullen die grappenmaker die een arme werkman besteelt eens even mores leren. Mieters, zei de man. Hy raapte zyn pet op en veegde zyn schoenen als wilde hy al zyn goede ma nieren in één gebaar tonen. Ross nam hem mee naar binnen, in de kamer van mevrouw Weber en verzocht haar doodkalm, even naar de keuken te willen gaan. Gebeld ging ze weg. Ze drukte de deur demonstratief dicht. Ross nam een opschrijfboekje en een potlood en bracht de man tegenover hem tot zwijgen, daar deze de sluizen van zyn bereidwillige welsprekendheid wjjd had geopend. Antwoord me nu rustig op myn vragen, zei hy. Ja meneer, maar ik... Rustig! riep Ross. Hy noteerde. Hoe laat werd er opgebeld? Dat samme sowat omme... Nee, beval Ross: precies, liefst op de minuut af! Jemig meneer... nou, effe derike... jjjja, dat was dan om ongeveer half negen. Vertel eens verder, duidelijk, uitvoerig. Het was duidelyk en vooral uitvoerig. Er kwam geen eind aan. Een ryke patser had opgebeld. Er was muziek ook ty dens het gesprek, en een lol dat ze had den. Enfin, zes kroketjes en een flesje lekkere likeur in het huis van mevrouw Weber, tweemaal bellen, of nee... driemaal bellen. Nou, ik gong, zei het mannetje. Ik gong met de kroketten en de fles en daar wordt me poddoome niet opengedaan. Ik an het bellen. Dat de bel er nog in zit is een wonder, gelooft u myn? Best, beaamde Ross met overtuiging. Hoelaat belde je aan? Dat was om... nou, tussen kwart voor negen en negen uur, niet later hoor! Hoe was de naam van die grapjas? Engerling of of... ja... zoiets. Ross beet op de nagel van zyn pink. Hy wilde nog iets weten over die muziek. Tjeraboemdieé meneer, kleppers en zo en zingen, een beetje Indies geloof ik. Ross sloot zyn boekje. Hy zei, dat het niet onmoge- lyk was, dat „meneer" met deze verklaring voor de rechtbank zou moeten komen. Heeee, toe nou meneer, voor die snertovertre- ding! Ross stelde maar En steek eens op, zei hy vriendelyk. De man nam de sigaar aan en ging een beetje onzeker en beslist zwygzaam weg. Zyn naam en adres bleven by Richard Ross achter. (Wordt vervolgd) MAGISCHE VIERKANTEN 1 2 3 i 9 10 2 10 3 11 i 12 5 7 6 13 U 6 U 7 15 16 7» i Aeid& Horizontaal en vertikaal "e 3 j... n. - den invullen. ,-<«3 K. I munt - 2 plaats in Affle de d p woord (Engels) - 4 deel v' jtsi9 a 5 eetgerei - 6 rivier m eP 'M* plaats in Amerika - 8 Seb^f f V' genaam warm - 10 rivier 1- jo II zijn (Lat.) - 12 grondsop - - 14 eskimohut - 15 rust chaamsdeel. Oplossing 23 nov. 2 Horizontaal: l.^Lmdbergu^j^ 3. initiatief; 4 octet, ale, D\ lama, en; 7. mna, Rutger. [S; - 9. r.k., referte; 10 Saskia. 0l donna. 2. Verticaal: 1. pion, m°£?eórK?' ïKs. ka; 3. initiaal, s.m.; 4. tfrStte; arbeid; 6. F.A.O.; 7 estafe"^ Ran; 9. green, extra; lu-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 2