De opmars van de vuurpijlen De gouden dagen voor de handelaars-in-gijntjes er M Zenuwslopende dagen voor de handel in RELATIEGESCHENKEN Bedrijfsleven besteedt per jaar vele miljoenen guldens aan cadeaus P. C. Hooft: Leringen van Staat TUNGSRAM ZATERDAG 16 DECEMBER 1961 isschien is de uitstalling in de etalages van feestartike lenwinkels wel de meest constante die er is. Fopbonbons 'Tn nu eenmaal fopbonbons, toe- 'ers blijven toeters en de bonte maskers in al hun grillige vor ken overleven de generaties. De dikke neuzen, de imitatie-puisten en -wratten, de flesjes ijswater, de jeuk- en niespoeders, zij hou den alle hun vaste, vertrouwde Pjaats achter het glas, met alleen dit verschil dat zij op de valreep het jaar een beetje inschik ken voor de luidruchtige geintjes an het laatste uur, de rotjes in eel de machtige verscheidenheid, e voetzoekers, de gillende keu- enmeiden en de knetterfontein- les. Alles bij elkaar een flink ''gedonder" dat echter de omzet an de winkelier in deze branche ?n ferme dreun in de goede ichting geeft. Gedurende deze agen profiteren de rotjes van iun vrijheid. Zij gaan bij duizen- en de deur uit, elk jaar opnieuw °lgens het vertrouwde ritueel an oudejaarsavond. Eenmaal eer in het nieuwe jaar hopen zij ,le het ervan moeten hebben nml hun voorraad heen te zijn, pi tot aan ^et v°lgend jaar- do 9 °hhicieel verboden is Tgelijke lawaaiprodukten in de crkoop te hebben. De goede raad Basis-combinatie Maar drie dagen GASFORNUIZEN GRATIS origineel COGNACGLAS oor wie is betrokken bij de handel in die nog nauwelijks „verborgen" verleiders, de relatiegeschenken, zijn dit de dagen van hoogspanning. Dagen waarop de zenuwen het hard te verduren krijgen. Dagen waarvan, zei een handelaar wanhopig, „je een hartkwaal zou krijgen". Rela tiegeschenken zijn, in de taal der folders en verkoopbrieven, „zach te boeien", die de klant gemak kelijk gevangen houden omdat hij ze graag draagt. Zij zijn ook „sleutels naar meer winst". En omdat het bedrijfsleven bij voor keur omstreeks Kerstmis en de jaarwisseling met die boeien en sleutels van de goodwill pleegt te rammelen, omdat men zijn zaken relatie in deze tijd met het visite kaartje van de feestgave aan het bestaan van zijn onderneming wil herinneren, moet de leverancier van dat geschenk in deze dagen hiermee op tafel komen. Belasfingpolitiek Ballpoint: altijd prijs Onbruikbaar? Handel staat voor niets Tegen oudejaar ontstaat een hausse in rotj es vvik-*3 ?verheid heeft het begrijpeiijker- besrenft e,r£ op dit soort knaleffecten r°bes ar .a! t®. vaak hebben de volgens bepaalde veiligheidsvoorschrif ten zijn gebouwd, dus met o.a, daken, ,1, ontPloffing van enige allure gemakkelijk rneegeven en de weg voor de explosie vlot vrij maken draait men zich er de hand niet voor om en maakt men via het ontplofbare basis mengsel van 75 pet. kaliumsalpeter, 15 pet. houtskoolpoeder en 10 pet. zwavel de meest frappante combinaties. In de loop van het jaar en met name in de zomerdagen zijn vooral de orga nisatoren van bloemenfeesten en strand- dagen hun grote klanten. In de winter, rond deze tijd moeten zij het hebben van de winkeliers in feestartikelen, de ayonturiers-van-de-gein, die bijna over al in het land slechts zo'n dag of drie rotjes en bommetjes verkopen, maar dan ook zoveel ineens, dat zij er bijna gek van worden. Voor hen is dit dan ook zo n beetje op een prettige manier uit luiden en opnieuw beginnen met de heel waV-i maar toch niet minder vrolijke spullen in hun toverwinkels. Aan de kop van de rotjes- en bomme tjesverkoop staat sinds jaar en dag Am- Het „rotjes-offensief" op de valreep van het jaar. De jeugd beneden de leeftijds grens denkt: „Was ik maar achttien." sterdam. Hier zijn verhoudingsgewijs „Kijk nou zelf! Is 't een feestneus, of is 't er geen?' leen lesda grote narigheid gebracht en al oe herinnering aan de wilde I-Iart- if Ult het vei"leden is al voldoende iVi>r|.n, angst en schrik aan het knal- oriveVaT denk?n-.. afgezien nog van het hint voordelqke experimenteren 'aren i Sev.olgen van dien. De hande- zieh potjes en bommetjes zijn er 'Uke hSai be.wust. dat zij in een gevaar- Uit p;~' u ten en vflndaar dat zij ook hen vfin ang nauwgezet de richtlij st n» die een officiële instantie hichtini1 fjaag v°or hen uitstippelt, de viiiEen betreffende de omvang van tin? j hg van de bommetjes, de afme- Port' "agen van verkoop en het trans- Bomln de spullen. •1aarsnT(?'Ües en rotjes in de oude- Van is een gebruik en niaü IJna eerbiedwaardige leeftijd 0rh rïaTand heeft het hart in zijn lijf waaaaaraan een einde te maken En hert tegen knallen binnen de hoof. ls geen enkel bezwaar. Men wjn heus geen kind te zijn om het feijens en wetens veroorzaken van een er» dreun tegen de trommelvliezen gens heel opwindend te vinden. £>e cijfers van de rotjes- en bom metjesverkoop liegen er niet om. Die uuiden op een nog altijd geweldige t opulariteit bij jong en oud. Vandaar "at de twee grootste fabrieken in dit on i'e' 'n Leiden en te Leeuwarden, op het ogenblik tot over hun oren in vf' tverk zitten om aan alle vraag te kunnen voldoen. Dat Den Haag door j®n verkoopverbod van rotjes men al t uet bier de laatste keer wel wat te bont gemaakt enige verlich ting in die drukte zou brengen, is dan ook absoluut niet juist. Den Haag zal trouwens ook met dit verbod heus wel knallen en langs clandestiene weg toch aan zijn trekken komen. Op de fabriek in Leiden vertelde men ons, dat hier een heel legertje „thuis werkers" is ingeschakeld om mee te helpen de produktie op het vaste oudejaarspeil te houden. Zo'n veertig tal Leidenaren maken zich in deze dagen verdienstelijk als wurgers", mensen, die met behulp van machien tjes de kartonnen hulzen met de ge bruiksaanwijzing aan hun uiteinde „de nek omdraaien". Anderen, waaronder vele bejaarden, verdienen er een cent je bij met het lontsteken, het inbren gen van de lont, een routinewerkje. En wat de fabrieken dan zelf niet af kun nen, halen ze uit het buitenland, waar bij vooral West-Duitsland een vaste klant is met goed en veilig materiaal. Op het ogenblik is het nog zo, dat de rotjes en bommetjes met een afname van enkele miljoenen tegen het oude jaar een vaste positie innemen. De ver wachting is echter dat zjj in de toekomst een steeds grotere veer zullen moeten laten aan de vuurpijlen, de minder luid ruchtige apparaten waarbij de klem toon meer ligt op een wilde kleuren pracht in de donkere hemel. Reeds nu zijn er verschillende van in de handel en de winkeliers steken niet onder stoelen of banken, dat zij hetliever daarop gemunt hebben dan op de toch altijd riskante rotjesverkoop. Natuur lijk, de prijs ligt wat hoger, maar men rekent er toch op, dat de vuurpijlen met hun grotere mogelijkheden toch een op belangrijke winst gaan boeken lawaaierige gedoe zonder meer. Voor de vuurwerkfabrieken opent dat uiter aard nieuwe perspectieven. Het geeff hun de kans om zich nog meer te spe cialiseren. Per slot van rekening zijn rotjes maar rotjes en fit er in de knet terfonteintjes onderling maar heel wei nig verschil. Voor hen is het eigenlijke kleurenvuurwerk de grote business en dan in het bijzonder de zogenaamde gronddecoraties, de staande, grote ver lichte opschriften, waarvoor Nederland een zeer goede naam heeft. Men ziet kans om in levensgrote lichtletters „Leve de koningin" te schrijven en dit alles dan geflankeerd door draaiende zonnetjes, twinkelende sterren, dubbele palmbomen van jasmijnvuur, waarbij prachtige rozettén in kleurenvuur ont staan. Het vervaardigen van de projectielen lijkt zo op het oog erg eenvoudig, maar in de vuurwerkfabrieken die meestal ook de meeste van die erkende pret- winkels gevestigd i<rjs kras verspreid over de oudere stadskern. Iedereen heeft er zo zijn vaste mannetje, zoals wij onze feestneus" in de Jordaan we- het «;nLe„ ï-iln- schaduw van de oude Wester. De insider's noemen hem „Óme liet en dat past helemaal in de sfeer van het joviale zakendoen, zoals deze snelle, energieke man die nu al 37 jaar van achter zijn toonbank bepaalt. Hij is zoals gezegd de geknipte man voor dit vak, praat zowel letterlijk als figuurlijk met handen en voeten het dubbeltjes- en kwartjeswerk bij elkaar en blijft er onverminderd vrolijk bij. De jongens noemt hu steevast Kees, meisjes vast en zeker Cornelia en daar heeft ieder een vrede vaee. Bij hem, wij weten het uit ervaring, hangt altijd een lolletje in de lucht. In onze prille schooljaren waren we vaste klant bij hem voor de lading van ons klappertjespistool. Sindsdien kunnen we niet bepaald zeggen, dat wij zijn knusse zaakje frequenteren, maar als wp er nog eens binhenstap- pen hangt er altijd nog dezelfde, iet wat zoetige geheimzinnige geur van papier en lijm en is de helfe santen kraam van maskers, mutsen, slingers e.d. onveranderd. Met het oog op de oudejaarsverkoop hebben we „Ome Piet" een extra be zoekje gebracht, gewoon een middagje meegedraaid met de verkoop-in-gein. En daarmee hebben we gezien, dat de oude klassieke pesterijtjes als „Old sol- diers never die" nog steeds opgang maken. De flesjes met ijswater, om iemand een onrustig zitvlak te bezor gen, zijn nog immer favoriet en tot twee maal toe waren we getuige van de trouw aan het dunne gummikussentje, waarop men in zijn argeloosheid stevig gaat zitten, waardoor het ding onmiddel lijk de meest genante geluiden veroor zaakt. O zeker, in de uitvoering is wel het een en ander veranderd. Maar „het blijft lopen", vertelt Ome Piet opgewekt. Afleggertjes zijn er maar weinig. Het zogenaamde „vieze mannetje" is er zo eentje. Je weet wel dat kleine poppe tje dat je iets moet toestoppen waarna het een hoopje doet. Nee, het „vieze mannetje" ligt er nu een beetje uit, maar ik denk er niet over om hem weg te doen, want ik weet héél zeker dat hij straks weer in de gratie komt." We hebben het allemaal weer eens bekeken, de kleine korreltjes, die je stie kem in iemands borrel moet gooien, waardoor er binnen de kortst mage- lijke tijd een aantal net echte wormen in het sterke nat drijven, de knalkurk, de schokring, de bordenwipper, de saladewurmen, de vlamwatten, de siga retten, die na één trek verpulveren, de collectie snorren, baarden en maskers. „Ome Piet" danste er omheen als een commerciële nar, die bij elk attri buut een lachertje ten beste gaf, welke de verleiding tot kopen heel erg groot maaket. Alleen als echte vrolijke broek kun je dit werk volhouden. Denk eens even in, je moet altijd zelf beginnen met leuk te zijn en dan nog om jezelf lachen ook. Dat is nodig om de gang er Advertentie Stuur even een briefkaart aan ATAG n.v. postbus 60 ULFT en U ontvangt gratis de meest inspirerende brochure voor kook- en bakapparaten. Vertrouwen verwekt trouw", schrijft P. C. Hooft. Hij bedoelt dat wie aan anderen vertrouwen schenkt, deze schenking (door gaans) beloond ziet, doordat degenen aan wie vertrouwen geschonken werd, op deze schenking spontaan reageren door „trouw" te zijn. Wat hier net veel woorden uiteen gezet werd, wist Hooft in drie samen te vatten. Deze kernachtige kortheid kenmerkt het afo risme, maxime of hoe men het noemen wil. Het wordt in ons land niet overda dig meer beoefend, hoewel een der grondleggers van het Nederlands be schavingsleven, Erasmus, beroemd werd door zjjn alom nagevolgde „Adagia". H. de la Fontaine Verwey verzamelde in een door L. J. G. Bo-icher. Noe.'ri emde 39, 's-Gravenhage fraai uitge geven bundeltje een aantal „Leringen van Staat" van P. .C Hooft. De ze- ventiende-eeuwer schreef ze in de kantlijn van zijn Leven van Hendrik de Grote, maar ze werden in onze tijd niet opnieuw uitgegeven. De keuze van De la Fontaine Verwey toont aan: hoezeer ten onrechte. Als één auteur in de gou den eeuw in staat geacht moet worden aforismen te schrijven, dan Hooft Deze „Leringen van Staat" bewijzen het. Het aangehaalde voorbeeld demon streert, dat het aforisme wezenlijk een werk van taalkunst is. Ritmisch is het zeer harmonisch, een ritme dat versterkt wordt door de herhaling van vertrouwen verwekt en die van Trouw. Dat ook een andere structuur moga- qjk is, demonstreert enkele bladzijden verder: „Wantrouwen wekt ontrouw". Doordat vertrouwen hier wantrouwen werd, kon ver niet herhaald worden. Het kon er best staan, maar het behoeft niet. Te minder waar het ritme van de regel anders kwam te liggen door de klemtoon op óntrouw. Er bestaat wel eens misverstand over het aforisme alsof de vorm ervan er niet zoveel toe doet. De vorm doet er alles toe. Hooft wist dat. Uiteraard. Daarvoor was hjj onze grootste zeventiende- eeuwse kunstenaar met de taal. G.K. (Advertentie) Fluorescent tehuizen in te brengen en het klimaat voor de dikwijls wat preutse klant „lekker te maken". En geloof me, dat moet je kunnen. Ik heb wel eens de indruk, dat het vroeger allemaal wat beter zat, de mensen ook beter feest konden vie ren, en er ook meer geduld voor hadden. Nu moet alles haast-je-rep-je, snel en veel drinken, veel en vlug dansen. Maar dat is toch niet het echte feest Je moet je gemak nemen voor een geintje. En laat de ouderen maar gerust de gangmakers zijn. De wals en de valeta doen het nog gerust, ook voor de jongeren. Maar die moeten hen gewoon ontdekken. Aan een echt feestje moet je zorg besteden, ge loof me, ik kan het weten." Dit was de raad die „Ome Pjet" ons meegaf voor de komende feestdagen, aan de vooravond van het rotjesoffensief 1961. HAYE THOMAS fcnpf'f obas „ome Piet" staat voor niets. Hij heeft de bommen, rotjes en 'erfonteinen in alle soorten. En voor de liefhebbers van wat kleur nog vuur pijlen ook. (Advertentie) VAN HET WERELDBEKENDE HUIS „CAMUS" Alleen gedurende November en December 1961 en Januari 1962, zolang de voorraad strekt, wordt dit GROTE COGNAC-GLAS U boden door Uw slijter-wijnhandelaar, bij aankoop van ELKE fles Camus Vele bedreven hebben weliswaar de wijsheid gehad, al maanden geleden hun geschenken te bestellen, maar dat wil nog niet zeggen dat zij, of zelfs maar de leveranciers, ze nu ook hebben ont vangen. Veel is op dit gebied afkom stig uit het buitenland en daar willen de levertijden nogal eens lang zijn. En de handelaar maar telefoneren en tele graferen naar de fabrieken: „Waar blijft mijn bestelling?" Hééft hij de goederen eindelijk en is hij er In ge slaagd met spoed de reclametekst er op te doen aanbrengen, dan levert hij ze meestal met spoed zelf af bij zijn opdrachtgever. Die bezorgt de poste rijen dan juist voor de feestdagen nog enige zakken vol extra-werk. Want het gaat bij al dit moois waarachtig niet om kalenders en zakagenda's en kleine aantallen alléén. Nederland kent vele handelsonderne mingen die zich in relatiegeschenken hebben gespecialiseerd, een tiental grote en, ruwweg geschat, een tweehonderd kleinere. Zij zorgen voor de tastbare De combinatie baro/thermof hygrometer in Spoetnikmodel. Een geschenk dat de gever bij een afname van duizend stuks op f55 komt te staan. Zou het dikwijls worden 9eraadpleegd? ment hebben te bieden maar temidden van ondernemingen met monstercollec ties van duizenden geschenken toch nog wel een aardige boterham bij elkaar avonturieren. De handel in relatiegeschenken bloeit, mag men vaststellen. Het Ne derlandse bedrijfsleven heeft voor de ze spruit der reclame per jaar vele miljoenen over, in navolging van het buitenland, onder invloed van de con junctuur en in de verblijdende weten schap, dat relatiegeschenken wat be ten men verwacht immers dat hij al wat er aan luxe- en gebruiksartikelen aan de markt is, kan leveren. Dit ver eist ook goede contacten met fabrieken, ontwerpstudio's en inrichtingen die vol gens de wensen van de klant en de eisen van het materiaal zorgen voor het op drukken, graveren, etsen, stempelen, lakken of hoe dan ook aanbrengen van de reclametekst op het artikel. Een uitgebreide cartotheek met oprichtings data en andere gegevens van bedrijven is voor het tijdig doen van offerte (de concurrentie is fel!) onmisbaar. Men moet de klant bij het bepalen van de keuze van een geschenk kunnen advi seren: die keuze een bepaalde richting weten uit te sturen aan de hand van het begrote bedrag, het aantal èn de status van de mensen die de gever er Deze kleerborstel „in zeer geslaagde uitvoering" is, zo werd ons verteld, een attractie voo* de kinderen. terecht. Er zjjn (gas)aanstekers in vele luxueuze uitvoeringen, bureaukalenders en -klokken, vulpensets en varkenslede ren sigaren- en sigarettenetuies, tassen en portefeuilles, magnetische presen- teerbladen-met-glaasjes(!) en elektri sche wandklokken, parfumverstuivers en schaarasbakken op statief, Italiaan- mee wil plezieren. Elke bestelling kan se kunstdrukkalenders met vele voor- worden uitgevoerd, zeker, vooral met treffelijke reprodukties, fraai Pools hout- Ho o tnpnnseincqmnftpliikhprïpn Vflll c.v»riTT7or»lr w-i^f de vele toepassingsmogelijkheden van de plastics, maar een sleutelring die behalve van een Ieren label mét de firmanaam ook nog is voorzien van een loep, een kompas, een zakmes, een na- gelvijl en een rolcentimeter moet men de klant toch wel uit het hoofd praten. Een historisch voorbeeld overigens, deze broekzak-vol... De Nederlander krijgt bijzonder graag iets cadeau. Wie, zo heeft de ervaring geleerd, in zijn binnenzak vier (dure) ballpoints heeft zitten, kan verrukt zijn met een vijfde, ook al kost die maar een paar dubbeltjes. Eu de goedkope ballpoint staat dan ook al jarenlang als relatiegeschenk aan de top. Maar voor attenties bij openingen en heropeningen, Schoenlepel, gecombineerd met flesope- die luttele dubbeltjes zijn er ook as- jubilea en verjaardagen, maar vooral ner. „Mag", zegt de reclamefolder „in bakken en boodschappenlijstjes verkrijg- voor kerst- en nieuwjaarscadeaus. Zij geen enkel huishouden ontbreken' ook haar, briefopeners en gereedschapset doen goede zaken, ook de door de grote --•-•» u:s 99 iac c nil an Irbimlrnii an 1.- HAfCil infpL'l'llli- broers geringschatte „zolderklanten" de lieden met de eenmansbedrijfjes, die slechts een zeer bescheiden assorti- Een brief ordner metzes glaasjes. Ook voor de fles port of sherry kan de handelaar in relatiegeschenken nog wel zorgen. niet bij uw cliënten." treft de belasting voor honderd pro cent als onkosten mogen worden af getrokken. Met het oog op het laat ste wordt er menigmaal een fijn be- lastingpolitiek spelletje gespeeld. Eén bedrijf is daarin een „meester": het heeft van Nederlands grootste onder neming in relatiegeschenken al zó veel artikelen gekocht (maar nog niet weggegeven), dat het in voor- raadkwantiteit inmiddels zijn leveran cier is voorbijgestreefd. Nimmer, be grijpt men, is de handelaar in rela tiegeschenken met verlaging van de omzetbelasting bijster ingenomen... Wie in die wonderlijke reclamehoek der relatiegeschenken (en van de voor jes, schenkkurken en koersomrekenli- nealen, theelepeltjes en parkeermeter- tjes, rijbewijseluies en telefoonklapper- tjes, thermometers en zakborsteltjes, Maar ook wie een kostbaarder ge schenk zoekt, kan daarvoor zeer wel Wie zijn sleutelbos te licht vindt, snijwerk, met koper ingelegd, prachtige specimina van de Nederlandse glas- en kristalindustrie en een schier onuitput telijke voorraad Delfts blauw. Ca deaus, die hetgeen zelden voorkomt óók bij afname van een groot aantal toch nog altijd tientallen guldens kosten, artikelen van de beste binnen- en bui tenlandse merken. Van sommige luxc-relatiegcschen- ken kan men zich afvragen, welk praktisch nut ze nu eigenlijk wel heb ben. Zeker, een technicus zal zo'n zakrekenlineaal nog weieens kunnen gebruiken en een uit kunststof ver vaardigde en beslist onbreekbare as- bak zal ook wel liebt van pas ko- men. Maar hoe dikwijls zal de com- binatie baro-thermo-hygrometer een instrument in Spoetnikmodel dat bij afname van duizend stuks nog vijfenvijftig gulden kost, worden ge raadpleegd? En zou een sleutelhan ger met vergulde rolmeter werkelijk zoiets fijns voor „hogere technische mensen" zijn, zoals de folder be weert? En zouden medici, ingenieurs en laboranten inderdaad die kleine zakmicroscoop „met twee onder- zoekglaasjes, ideaal voor controle op weefsels" gebruiken? Toch moet de handelaar in relatie geschenken van dergelijke zaken altijd wel een monsterexemplaar in voorraad hebben. De man die onlangs op een Duitse jaarbeurs voor tachtig gulden een in gepolijst messing uitgevoerde si- garettenstandaard in de vorm van een wereldbol .kocht, zomaar op de gok, ondervond dat weer eens. 't Was eigen althans zijn ingestopt, en daar komt het in de praktijk hoogst zelden van. Maar toen die handelaar de bol in zijn show room had staan, had hij er aan de direc teur van een groot bedrijf al vijftig van verkocht... Relatiegeschenken. Ze zijn er in tal loze variëteiten, verschillend naar aard kwaliteit en prijs. De klant staat met zijn bestellingen voor niets. De handel evenmin. Zij kan zeer bruikbare ge schenken leveren maar komt de op drachtgever, ais dat dan per se moet, evenzeer tegemoet in diens wensen naar overdreven luxe en soms praktische nut teloze zaken, de klant blijft koning. Relatiegeschenken, goedkoop of duur, ze verkleinen, om nog éénmaal een verkoopbrief te citeren, de afstand tot de klant en vergroten de oniz^t. Het Nederandse bedrijfsleven heeft blijk gegeven, hierin veel waars te zien. Het geschenk heeft zich in ons land bij het verstevigen van zakelijke banden' een belangrijke plaats verworven. Dat zal met de komende feestdagen opnieuw blijken. PAUL KLARE het kopend" publiek bestemde toegift- kan er een zwaarvergulde rolcentimeter lijk en onhandig ding: trek het deksel Onder de vele combinaties met sleutel- artikelen) zijn brood wil verdienen, moet aan krijgen. Maar ook een „kwartjes- omhoog en er verschijnen vijfentwintig ringen is vooral deze, met Zwitserse een veelomvattende warenkennis bezit- automaat". sigaretten wanneer die er tevoren parkeermeter, de laatste tijd in opkomst

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 13