PEKING—CHINA GEEN LID VAN DE Zelfs gewone meerderheid was niet bereikbaar V.N. Londen wilde twee China's Mollet deelt muilpeer uit Ook politieke samenwerking „ONTSNAPTE" BOOMSTAMMEN IN NOORDZEEKANAAL LEGER-CHEF IN POLITIEKE ROL Verenigde Staten willen dat Tsjombe praat met Adoela Groot offensief van VN-le Frans taboe luchtruim V.N. ger in Elisabethstad begonnen? voor Versterkingen voor Congo moeten nu langs omweg ALGEMENE VERGADERING BESLUIT: Besluit van EEG: KENNEDY doet beroep op Nehroe Vorst neemt toe Albaanse regering in ballingschap? Nederlanders in geheim berecht AMERIKAANSE DIPLOMATEN ACTIEF ORDER VAN DE GAULLE ZATERDAG 16 DECEMBER 1961 Kivestie Goa o Ia Moskou Vonnis tegen Reydon en De Jager bevestigd Ook NRG verhoogt abonnementsprijs Amerikaans voedsel voor POLEN LOETHOELI TERUG IN ZUID-AFRIKA Bij botsing gedood 20 pagina's NEW YORK, 16 dec. (AFP/ Rtr.) De Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties heeft zich gisteren uitgesproken tegen de toelating van communis tisch China tot de volkerenorga nisatie. Eerst werd een resolutie van Australië, Columbia, Italië, Japan en de Verenigde Staten aanvaard, waarin werd gesteld dat een voorstel om Peking toe te iaten een tweederde meerderheid nodig zou hebben. Deze opvatting werd met 61 tegen 34 stemmen, bij zeven onthoudingen door de Vergadering onderschreven. Tn PARIJS, 16 december (Rtr.) Dat niet alieen Engeland maar ook Frankrijk het optreden van de Verenigde Naties in Katanga sterk afkeurt, is gisteren op een voor secretaris-generaal Oe Thant nogal pijnlijke manier duidelijk geworden door een besluit van generaal De Gaulle. Het Franse staatshoofd heeft het gebruik van het Franse luchtruim verboden voor alle vliegtuigen van de Ver enigde Naties, die versterkingen of wapens naar de Congo vervoe ren. 24 uur HET MEE WE DAGBLAD Vervolgens werd een Russisch voorstel om de vertegenwoordigers van de kliek van Tsjang Kai-sjek onverwijld uit alle organen van de VN te stoten" en ,,de regering van de Volksrepubliek China uit te nodi gen afgevaardigden te zenden om aan de werkzaamheden van de VN en al hun organen deel te nemen" met 36 tegen 48 stemmen, bij 20 onthoudingen, afgewezen. Het Rus- WASHINGTON. 16 dec. (UPI) ^resident Kennedy heeft een „vriend schappelijke nota" gestuurd aan pre mier Nehroe van Indië, waarin hij hem Vraagt geen geweld tegen de Portugese enclave Goa te gebruiken. Kennedy deed zijn verzoek na ont vangst van het bericht, dat Indische troe pen klaar staan om Goa binnen te ruk ken. Rondom de enclave zouden dertig duizend Indische soldaten gelegerd zijn. In Washington kan men moeilijk ge- Ven dat een vreedzaam man als Neh- °e Indische soldaten zou kunnen opdra gen Goa niet geweld binnen te trekken. (^an onze weerkundige medewerker) 16 dec. De vorstlijn, die «'«teren boven ons land was vastgelo- te», heeft zich inmiddels verder naar sische voorstel kreeg dus zelfs geen gewone meerderheid. Onder de landen, die het Russische voorstel steunden, bevonden zich Engeland, Denemarken, Finland en Zweden. De andere landen die voor stemden, waren Afghanistan, Albanië Birma, Buiten-Mongolië, Bulgarije Cambodja, Ceylon, Cuba, Ethiopië Ghana, Guinee, Hongarije, Indië, Indo nesië, Irak, Jemen, Mali, Marokko Nepal, Oekraïne, Pakistan, Polen, Roe menië, Sierra Leone, Somaliland, Soe dan, de Sovjet-Unie, Syrië, Tsjecho- slowakije, de VAR, Wit-Ruslancl en Joegoslavië. Nederland, Israël, Oostenrijk Noorwegen en Portugal bevonden zich onder de landen die zich van stemming onthielden. Dit deden ook de Centraal- Afrikaanse Republiek, Cyprus, Daho mey, Ivoorkust, de beidé Congo's, Li banon, Niger, Nigeria, Opper-Volta. Saoedi-Arabië, Togo, Tsaad, Tunesië en IJsland. Tegen de Russische resolutie stem den o.a. Frankrijk, Italië, België en Luxemburg. De overige tegenstem men kwamen van Argentinië, Austra lië, Bolivia, Brazilië, Canada, Chili, Columbia, Costa Rica, de Dominicaan se Republiek, Ecuador, El Salvador Gabon, Griekenland, Guatemala, Haiti,' Honduras, Ierland, Japan, Jordanië Kameroen, Laos, Liberie, Libië, Ma dagascar, de Maleise Federatie, Mau- retanië, Mexico, Nationalistisch China, Nieuw-Zeeland, Nicaragua. Panama Paraguay. Peru, Perzië, de Philippij- nen, Senegal, Spanje, Tanganyika, Thailand, Turkije, Uruguay, Venezue la, de V.S. en Zuid-Afrika. h Sen J)0g boven het j°orden en westen van ons land kwam a gr. vorst voor. In Duitsland is Daar vriest het et zuidwesten verplaatst zodat vanmor- alleen in Zeeland de temperatuur vriespunt lag. In het n en west a 6 let belangrjjk kouder. "14 kn,*jgr' Het komende weekeinde blijft teii-r met toenemende vorst. In het oos- tot dee4 van otls 4and kan deze vorst 1 7 a 10 gr. toenemen. 2 Zondag zon: 8.43-16.29 Maan: 14.21- f.l4Iaandag' zon: 8-44"16'29 Maan: 14.48- Tevoren had de Algemene Vergade ring met 45 tegen 30 stemmen, bij 29 onthoudingen, een amendement van Indonesië, Cambodja en Ceylon op het Russische voorstel verworpen. Dit voorstel had tot strekking de passage over Nationalistisch China te schrap pen, met behoud van de uitnodiging aan Peking. Engeland steunde dit amendement, terwijl de landen van het Sovjet-biok zich van stemming onthiel den. Volgens waarnemers scheen Enge land de deur te willen openhouden voor een oplossing met twee China's in de VN. Engeland onderhoudt diplo matieke betrekkingen met: Peking, ter wijl het met Formosa alleen consu laire banden heeft. De Britse afgevaar digde, Godber, verklaarde, dat naar het oordeel van zjjn regering Peking in de VN vertegenwoordigd moet zijn. Hij distancieerde zich echter geheel van de „beledigende" uitlating in het Russische voorstel aan het adres van Nationalistisch China. Zoals uit de cijfers blijkt hebben verscheidene landen zowel voor het Amerikaanse standpunt (tweederde meerderheid is nodig) als het Rus sische (Peking moet lid worden) ge stemd. Dit heeft o.a. Engeland ge daan. Denemarken en Noorwegen stemden eveneens voor de Ameri kaanse resolutie, terwijl Finland en Zweden zich in dit opzicht van stem ming onthielden. De landen van de Brazzaville-groep hielden zich aan hun woord en stemden niet ten nadele van nationalistisch China, uit dankbaarheid omdat natio nalistisch China destijds niet met zijn veto-recht Buiten-Mongolië uit de Ver enigde Naties hield. Indien nationalis tisch China dit wél had gedaan, zou de Sovjet-Unie de toetreding van Mau- retanië m,et een veto hebben verhin derd. Dat was uiteraard niet naar de zin van de Brazzaville-groep (ex-Fran se kolonies), waartoe ook Mauretanië zelf behoort. De landen van de groep onthielden zich van stemming of stem den tegen het lidmaatschap van Pe king. PARIJS, 16 dec. (Rtr) De Franse socialistische oud-premier Guy Mollet heeft gisteren een Gaullistische afge vaardigde, die hem hij de behandeling van een motie van afkeuring tegen de regering een lafaard had genoemd, een klap in het gezicht gegeven. André Roulland, die in de Nationale Vergadering naast de socialistische frac tie zit, zei tegen Mollet: ,,U bent een lafaard. In Algerije veranderde u van politiek bjj de eerste tomaat". Hij zin speelde op een incident in februari 1956, toen Mollet een rede in Algiers moest afbreken omdat voorstanders van een Frans Algerije hem met tomaten be kogelden. Mollet diende Roulland niet direct van repliek, maar tijdens een pauze ver zocht hij hem in de wandelgangen zijn woorden te herhalen. Roulland zei toen: „Fysiek bent u geen lafaard, maar dit neemt niet weg dat u bij de eerste to maat in Algiers van politiek verander de". Toen haalde Mollet boos uit. Later bood Mollet in de vergadering zijn verontschuldigingen aan. Hij zei dat zijn optreden een gevolg was geweest van „het huidige politieke klimaat". Roulland verklaarde op zijn beurt, dat h;j niet de persoonlijke moed van de socialistische leider in twijfel had wil len trekken. PARIJS, 16 dec. (Reuter, AFP) De Franse Nationale Vergadering heeft vannacht een motie van afkeuring tegen de regering, ingediend door socialisten en radicalen, verworpen. Voor de motie werden 199 stemmen uitgebracht, 77 te weinig, omdat do absolute meerderheid 276 is. By een motie van afkeuring wor den alleen de stemmen vóór de motie geteld. Aangenomen wordt dat degenen die niet voorstemmen, tegen de motie zijn. Een Gaullist die vóór stemde werd ter plaatse uit de fractie gezet. Do vergadering had een onrustig ver loop. De voorzitter, Chaban-Delmas, schorstte de zitting temidden van schreeuwende en met hun lessenaars klapperende volksvertegenwoordigers. Het tumult begon nadat de radicaal Fau- re zich erover had beklaagd, dat de staatstelevisie haar reportage van de zitting vrijwel had beperkt tot de rede van de Gaullistische spreker Sehittlein. Afgevaardigden begonnen daarna te zwaaien en te roepen naar de camera mannen van de televisie, die opnamen maakten van de verwarring in de zaal. De voorzitter gelastte de televisie geen opnamen meer te maken. Voordat dc zitting werd geschorst trachtte de minister-Dresident Debré' zich tevergeefs verstaanbaar té maken.' an de banken van zpn tegenstanders de!? men n8m t0e dat hi' ™oest aftre- ROME, 16 dec. (Rtr) Het Italiaan se persbureau „Agenzia Continental meldt, dat in Moskou het plan bestaat een „Albaanse regering in balling schap" op te richten. De Russische com munistische partijfunctionaris Joeri An dropov, die belast is met de zaken be treffende de satellietianden, zou dit plan onder zijn beheer gekregen hebben. Hij zou bevel gekregen hebben de geschikte personen hiervoor uit de in Moskou wo nende Albanen te kiezen. om%aVvrobler^llmen $e ministers van Buitenlandse Zaken van de zes E.E.G.-landen op de Quai d'Orsay te Parijs bijeen MurviUe vanF^J^t pol'tie,ce eenwording van Europa te bespreken. Van links naar rechts minister Couve de Frankrijk, Spaak van Belgie, minister Luns, minister Schroder van Duitsland, Werner van Luxemburg en Segni van Italië. (Van onze Parjjse correspondent) PARIJS, 16 dec. Nadat zjj reeds de gehele namiddag hadden deelgenomen aan een onverwacht zware zitting van de NAVO-raad, waarin deze het eens moest worden over de redactie van het slotcommuniqué, hebben de ministers van buitenlandse zaken van de zes EEG- landen gisteravond nog van zeven tot elf uur vergaderd op het Franse minis terie van buitenlandse zaken, ter be spreking van de diverse consequenties die vast zitten aan het plan voor een Europese Politieke Unie. Het belangrijkste resultaat van het beraad is het beginselbesluit, dat wie lid is of wordt van de Europese Eco nomische Gemeenschap, ook lid moet worden van de Europese Politieke Unie. Dit sluit dus uit dat Groot-Brit- tanme en eventuele anderde gegadig den voor de EEG Denemarken en Noorwegen zich zouden kunnen aan sluiten bij de gemeenschappelijke markt, terwijl zij zich onthouden van toetreding tot de politieke gemeen- SCrlRp, Het staat dus nu vast dat Engeland als dit land zou besluiten lid te wor den van de E.E.G., ook in politiek op zicht aan de Europese eenwording zal moeten deelnemen. Indien het Verenigd Koninkrijk, dat zeer veel bezwaren heeft tegen politieke samenwerking met het continent, desondanks toetreedt tot de „Europese club", zal een hartsverlan- gen van de Nederlandse regering in ver vulling gaan. Het nadeel van het gisteren genomen besluit is duidelijk: de kans dat Enge land geheel zal afeien van deelname aan de Europese eenwording is nu gro ter geworden, zoals ook minister Lun» zich niet verheelde. Evert Key don en Louw de Jager, die eerder tn Kiev tot resp. zes en zeven jaar zijn veroordeeld op be schuldiging van spionage. De uitspraak van het tribunaal in .Kiev is door het hof m Moskou bevestigd. DEN HAAG, 16 dec. De Nieuwe Rotterdamse Courant N.V. heeft haür lezers meegedeeld, dat r.y in overleg Sibe» a Hunisterie van Economische Zaken heeft besloten, de abonnements prijs met ingang van 1 januari met een gulden per kwartaal te verhogen. h^iS rPde? de f,irectie op, dat hPfm-8 sten die ?un..gemoeid met uit breiding van de redactie en van het aan tal informatiebronnen en met moderni- onïmf en u'tbreiding van de technische wnrlin sa1 hft ed-n'lf' niet kunnen worden bestreden uit de ruimte" waaruit reeds individuele loon', en sa larisstijgingen, de verkorte werkweék de hogere sociale lasten en nog vele anl bestreden JglnS8n 11:1064611 worden Zoals bekend heeft zeer onlangs ook het Algemeen Handelsblad een - ge- klif T ,verll°ginS van de abonnements prijs bekend gemaakt. Verenigde Staten, Tegen de chauf feur van de bus met schoolkinderen die donderdag door een trein in de Ameri kaanse staat Colorado werd eeerenon zodat 20 kinderen omkwamen is een aanklacht wegens doodslag ingediend. i vol met honderden boomstammen die ontsnaptzijn uit de balkenhaven van Bruynzeel te Zaandam. De stoet boom stammen is wel een paar kilometer lang. Sommige stammen hebben een dikte van een meter. Omdat de wind richting Oost is dreven vele boomstam men af in de richting van IJmuiden. Rijkswaterstaat en Rijkspolitie houden een oogje in het zeil. Met zes sleepboten poogt men thans de buit weer binnen te halen. -c. verwarde situatie, die %n ae uüJnviucuunse nepuuuëK js vTiïsiaan na. ae »n 0rd op de dictator Trujillo, wordt een belangrijke rol gespeeld door de chef - f1 de legerstaf, generaal-majoor Pedro Rodriguez Echevarria. Hij wordt oe- RhUoct als degene, die president Balaguer stijft in diens verzet tegen de gematigd democratische en linkse oppositie. WASHINGTON, 16 dec. (Rtr., UPI) Amerikaanse diplomaten in Elisabeth stad en Leopoldstad onderzoeken mo menteel, in opdracht van president Ken nedy, of een ontmoeting tussen presi dent Tsjombe van Katanga en premier Adoela van de centrale Congolese rege ring op korte termijn mogelijk is. Zoals gisteren reeds gemeld besloot Kennedy handelend op te treden nadat president Tsjombe hem telegrafisch om bemidde ling had verzocht. De inhoud van dit verrassende telegram werd eerst gis teravond in Washington bekend ge maakt. De belangrijkste passage eruit is: „Ik bevestig mijn verlangen met de heer Adoela te onderhandelen. Ik ver zoek uw medewerking als eerlijk man en als christen om een geschikte be middelaar aan te wijzen en direct het nodeloze bloedvergieten te doen ophou den". Op het hoogste niveau werden in het witte Huis en in het State Department gisteren besprekingen over de kwestie Katanga gehouden. Men schijnt daarbij tot de conclusie te zijn gekomen dat de Verenigde Staten zich moeten blijven distanciëren van de Britten en Fransen, die onmiddellijk een wapenstilstand in Katanga wensen. Afgewacht moet wor den of Adoela en Tsjombe aan één tafel kunnen worden gebraclit en zo ja, of z(j het dan eens kunnen worden over de te rugkeer van Katanga tot de republiek Gongo, desnoods in een of ander fede ratief verband. Hierbij dient in aanmerking te wor den genomen dat Tsjombe reeds vele malen grote dingen heeft beloofd, maar dat hij een expert is in het niet na komen van zjjn toezeggingen. Die eigen schap deelt hij overigens met de rebel lerende vice-premier van de centrale regering, Antoine Gizenga, die rustig doorwerkt aan zijn B/scheidingsbeweging in Kivoe en daarbij door de Verenigde Naties geheel met rust wordt gelaten, omdat de Sovjet-Unie elke actie tegen hem met een veto in de Veiligheidsraad heeft verboden. Over het verloop van de krijgsverrich tingen in Katanga waren beiile partijen gisteren niet erg mededeelzaam. Her haaldelijk doken berichten op dat de Verenigde Naties hun „laatste eu defini tieve" actie waren begonnen met als doel de bezetting van geheel Elisabeth stad. De berichten werden aanvankelijk ontkend, daarna bevestigd, vervolgens weer ontkend en tenslotte helemaal dood gezwegen. Men mag veilig aannemen dat het in ternationale leger gisteren inderdaad krachtige aanvallen op de Katangaanse stellingten heeft ondernomen teneinde Tsjombe ook op deze manier te dwin gen te gaan praten met premier Adoela. Men acht het namelijk geenszins onmo gelijk dat Tsjombe's telegram aan Ken nedy alleen maar een slimme poging van hem is om te komen tot een bestendi ging van de status quo in Katanga ,,en daarna zien we wel weer". Hoe dan ook, in Elisabethstad is gis teren de hele dag gevochten. De troe pen van de V.N. zijn in het noordelijke en westelijke dee! van de stad opgerukt. Zy hebben zich daar ingegraven. Vol gens de laatste berichten is eenderde vnn de stad in handen Van de V.N.- troepen. BRAZZAVILLE, (AFP) President Fulbert Joeloe van ex-Frans Congo heeft een onmiddellijke bijeenkomst van de Veiligheidsraad gevraagd om te be sluiten tot een onmiddellijk staken van het vuren in Katanga en om de actie van de V.N. in de Congo opnieuw in behandeling te nemen. In een bood schap aan secretaris-generaal Thant verzocht Joeloe om een formeel bevel het vuren in Katanga onmiddellijk te staken. WASHINGTON, 16 dee. (Rtr) De Verenigde Staten en Polen hebben gis teren een overeenkomst gesloten, vol gens welke de Verenigde Staten aan Folen voor 44.6 miljoen dollar aan land- bouwprodukten zullen verkopen. Het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken deelde mede, dat de Poolse Omdat eerder deze week is gebleken dat Engeland er weinig voor voelde bommen te leveren voor de Canber ra s van het VN-leger, zijn de zaken tussen Londen en Parijs enerzijds en Washington anderzijds nu wel zeer scherp konten te staan, althans voorzo ver het de politiek van het Westen ten aanzien van lie Congo betreft. Westelijke waarnemers rillen bij de gedachte aan de mogelijkheid, dat vol- gende_ week de Veiligheidsraad ter be spreking van de oorlog in Katanga byyeen z$l komen, zoals is gevraagd door president „abbé" Joeloe van Congo-Brazzaville (ex-Frans). Het is niet onwaarschijnlijk dat de tegenstel ling binnen het NAVO-kamp over een zo belangrijke kwestie dan op zeer duidelijke wijze aan licht komt. Men acht het zelfs niet uitgesloten dat de ene partij maatregelen, die door aankopen tarwe, gerst, eetbare oliën en de ander worden voorgesteld, met een talk omvatten. veto zal torpederen. Men vertrouwt er echter op dat de diplomatie van de Grote Drie in staat zal blijken te zijn zulk een ramp te voorkomen. Dat de veiligheidsraad inderdaad bijeen zal ko men is overigens nog niet zeker. De maatregel van president De Gaul le, die ook geldt voor Algerije en de gehele Sahara, brengt voor de Verenig de Naties de noodzaak met zich mee voor sommige van hun transporten naar de Congo een andere route te zoe ken. JOHANNESBURG, 16 dec. (Rtr) De Zuidafrikaanse negerleider .Albert Loethoeli is gisteren uit. Oslo in Zuid- Afrika teruggekeerd. In d« Noorse hoofd stad heeft hij zondag jl. de Nobelprijs voor de vrede voor I960 in ontvangst ge nomen. Toen Loethoeli op het vliegveld Jan Smuts bij Johannesburg met znn vrouw uit het vliegtuig stapte, werd hij begroet door een honderdtal negers, dié welkomstkreten schreeuwden. De auto riteiten van het vliegveld hielden pers vertegenwoordigers en fotografen op een afstand en loodsten het echtpaar naar de douanehal. Een uur later vertrokken Loethoeli en zijn vrouw naar Durban. VEGHEL, 16 dec. De tseventigja- tige J. Barten uit Dinther is gister middag bij een aanrijding op de weg Heeswjyk-V inkel om het leven geko men. Hij was op slag dood. De heer B. was gezeten in een taxi die een botsing kwam met een andere auto.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 1