Algemene richt lijnen vereist Internationale hulpver leningsdienst van V.N. STRAALMOTOREN ZONDER LAWAAI Dit is Uw leven' huldebetoon aan Utrechts Geesink CRASSO KENT DE EIS VAN HET IJS Dr. Drees opent foto-expositie De mens in Europa Medaille van Parijs heeft geen slechte kant RADIO-ACTIEVE BESMETTING Vruchtbaar studie congres gesloten CHALET KAAS Tas met juwelen terugbezorgd Wintermenu voor spoorweg personeel Rechter brengt de Haagse melksanfr ring in gevaar V Koninkrijksdag Twee eerlijke vinders Soep en stamppot Hogere rijkssteun voor T.H. Delft en Eindhoven Brandweerman bij fabrieksbrand gewond voorbeeldwoning' Jhr. BOREEL bij afscheid onderscheiden Tilburg Benzinedampen oor* zaak van paniek Op de fiets Grote order PNEM voor De Schelde fgffl» V B ZATERDAG 16 DECEMBER 1961 Weinig ongevallen Onderlinge hulp Het ijs voor ijsbanen stelt zijn specifieke eisen totaal verschillend van die voor andere ijssoorten. Grasso kent alle ijs- eisen door grote ervaring en toepassing in alle delen van de wereld. Het is dan ook geen wonder dat de volledig geautomatiseerde koelinstallatie van de nieuwe Amsterdamse Kunst ijsbaan door Grasso werd ontworpen en gebouwd. Geschenk van burgerij (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN, 16 dec. „Het is veel gemakkelijker vragen te stellen dan vragen te beantwoorden wanneer het gaat om de toelaatbare dosis ra dio-actieve besmetting. Er kunnen na melijk geen absolute cijfers worden ge geven. Deze dosis hangt af van vele factoren en varieert in verschillende situaties. Het zal wanneer er poli tiek in het geding is noodzakelijk en onvermijdelijk zijn de voor- en nade len van de verschillende mogelijke op lossingen te stellen. Maar daarnaast zul len competente verantwoordelijke auto riteiten ook algemene richtlijnen moe ten maken. Bovendien is een nauwe sa menwerking op internationaal niveau tussen gouvernementele en niet-gouver- nementele organisaties, die zich bezig houden met de mogelijke radio-actieve besmetting, dringend nodig". Dit zei prof. dr. M. J. L. Dols, raads adviseur van het ministerie van Land bouw en Visserij, toen hij gistermiddag als voorzitter het internationaal studie congres over de landbouwkundige en volksgezondheidsapecten van radio-ac tieve besmetting, dat deze week in het Kurhaus is gehouden, sloot. Zoals be kend namen driehonderd deskun digen uit dertig lander deel aan deze wetenschappelijk gezien zeer vruchtbare bijeenkomst, georgani seerd door drie UNO-organisaties en het "ministerie van Landbouw en Visse rij. Er is uitvoerig gediscussieerd over de verschillende bronnen van radio-ac tiviteit en over de wijze waarop stra lingsdeeltjes door het toenemend ge bruik van atoomenergie via water, bo dem en lucht in planten en dieren en komen en daar hun schadelijk werk doen. In het bijzonder werd aandacht besteed aan drie partikeltjes, die zeer stralings- hevig zijn. nl. iodine-131, strontium-90 en cesium-137. Op de laatste dag van het congres hield o.m. dr. J. G. P. M. Smeets, di recteur van het Kernenergiebureau van het ministerie van Landbouw, een inlei ding over de samenwerking tussen de departementale diensten van de volks gezondheid, landbouw en kernenergie, nationaal en internationaal gezien. Mr. F. R. Zintz van de Amerikaanse ..Ato mic Energy Commission", vertelde uit voerig over de organisatie die de A. E. C. in de Verenigde Staten in het leven heeft geroepen voor hulpverlening bij ongevallen met kernreactoren, radio isotopen e.d. Ondanks de sterke groei van de in dustrie die met atoomenergie werkt, zijn er tot nu toe betrekkelijk weinig aanvragen om hulp geweest. En het aantal daalt nog sterk: van 79 in 1960 (waarvan 42 met een advies konden worden afgedaan) tot 29 dit jaar (waarvan 13 slechts een advies nodig hadden). Zo'n raad kon dikwijls zelfs telefonisch worden gegeven. Geen van de ongevallen in de afgelopen jaren heeft ernstig de gezondheid of de vei ligheid van het Amerikaanse volk in gevaar gebracht. Van belang is het daarbij te weten dat de Verenigde Staten eind vorig jaar beschikten over zesduizend licenties voor het bezit en gebruik van radio isotopen; over 84 kernreactoren ten dienste van wetenschap e.d., over 18 produktieve industriële kernreactoren en over 33 voor militair gebruik, ter wijl voorts de A.E.C. zelf meer dan 75 radio-actieve bronnen in bezit had. Bovendien waren er in dat jaar in Ame rika ongeveer 100.000 transporten van radio-actieve materialen. Het Internationale Bureau voor Atoomenergie (IAEA) van de Verenig de Naties werkt momenteel een plan uit voor onderlinge hulp aan de lidsta ten bij een eventuele calamiteit, die ge varen van radio-actieve besmetting in zich bergt. Beeds 33 landen hebben in principe toegezegd mee te willen wer ken en hun „know-how" en daadwer kelijke hulp te geven in eeu noodsitua tie. Andere landen verklaarden zich be reid mee te doen, maar zeiden er bij nu nog niet in staat te zijn enige hulp te verstrekken. De IAEA heeft een goed overzicht gekregen van de faci liteiten en het totaal aan uitrusting en getraind personeel, dat de eerstgenoem de landen vrij kunnen maken. Natuur lijk moet dergelijke hulp snel en effec tief gegeven worden. Andere internationale organisaties is verzocht deel te nemen in dit project. Om te beginnen zal een kleine werk groep, waarin behalve de IAEA ook zitting hebben de Wereldgezondheidsor ganisatie (WHO), de Landbouw en Voed- selorganisatie (FAO) en het Internatio nale Rode Kruis, worden gevormd, die begin volgend jaar met haar arbeid zal aanvangen. (Advertentie) WILLEMSTAD (Curacao), 16 dec. De jaarlijkse plechtigheid bij het autonomie-monument aan de Rijkseen- heidboulevard ter gelegenheid van Ko ninkrijksdag kon gisteren niet doorgaan wegens een welhaast tropische regen val. Dit is gedurende het zevenjarig bestaan van het statuut nog niet eer der voorgekomen. AMSTERDAM, 16 dec. Minister van Staat dr. VV. Drees heeft gister avond in de nieuwe vleugel van het Stedelijk Museum de fototentoonstel ling „De mens in Europa" geopend. Deze tot 16 januari durende tentoon stelling omvat circa driehonderd foto's van 230 fotografen uit 23 landen (er worden o.a. foto's van de Nederlandse fotograaf Cas Oorthuis geëxposeerd). Advertentie) 2 LITER KOSTELIJKE ALPENMELK IN ÉÉN DOOSJE VAN 170 GRAM FIJNPROEVERS KIEZEN DUS STEEDS ALTIJD VERS Imp. J.C.N. BoeringAmsterdam De idee voor deze expositie is van de in Hongarije geboren jurist, journalist en fotograaf dr. Tas Toth, die na de opstand in 1956 zijn land verliet en nu in München woont. Hij stelde ook de expositie samen. Dr. Toth is met verzamelen van foto's eerst als liefhebberij begonnen en later kwam het plan om er een expositie van te houden. Uit de ver zameling van ongeveer honderdduizend foto's is een collectie samengesteld, die reeds in Duitsland is tentoonge steld. Na Amsterdam gaat „De mens in Europa" naar het Van Abbe mu seum te Eindhoven, Het Groninger Museum voor Stad en Lande, het Gemeente Museum te Arnhem en het Stedelijk Museum te Schiedam. De expositie kan dank zjj de finan ciële medewerking van de culturele afdeling van de Raad van Europa te Straatsburg een toumée door Neder land en andere landen maken. De opening in Amsterdam werd o.m. bij gewoond door dr. Toth en door de Westduitse consul-generaal in Amster dam. Een achttienjarige Deense jongen. Hans Maersk Moller, student aan de tech nische hogeschool, verdient de dank van iedereen die in de nabijheid van een vliegveld woont. Hij is er namelijk in geslaagd, het enerverende lawaai van straalmotoren op betrekkelijk goedkope en eenvoudige manier op te heffen. Zijn uitvinding komt erop neer, dat zijn methode de geluidsgolven verdeelt en daardoor het lawaai zeer belangrijk reduceert. Hiervoor is ondermeer een op een aantal plaatsen doorboorde schijf nodig. Hans Moller, die eerst deze zomer met zijn studie is begonnen, heeft nu voor zijn experimenten van de polytech nische academie in Denemarken een eigen laboratorium ter beschikking gekregen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 15 dcc. Een juwelier uit de Boekhorststraat kwam gister avond tot de ontdekking (lat een tas met voor duizenden guldens juwelen en sie raden was verdwenen. Hij had juist de zaak gesloten en zijn tas op het trottoir gezet, t.oen hij be merkte iets te zijn vergeten. Hij ging weer de winkel in en zag bij terugkomst dat de tas was- verdwenen. Wanhopig meldde hij zich bij de politie die hem naar de recherche verwees. Het onder zoek was nauwelijks begonnen toen de politie werd opgebeld door de vrouw van de juwelier, die met het geruststellende bericht kwam dat de tas terecht was. Het bleek dat hij gevonden was door twee mannen, die hem, in de veronder stelling dat de zaak gesloten was, had den meegenomen en terugbezorgd bij het huisadres. Zü hebben een „passende be loning" gekregen. UTRECHT, 15 dec. Voor grote groepen van spoorwegpersoneel is een landelijk wintermenu samengesteld maandag: erwtensoep, dinsdag: erwten soep, woensdag: stamppot, donderdag: bonensoep, vrijdag: bonensoep, zater dag: stamppot en zondag: vermicelli- soep. Leden van het stations-, onder- houds-, tractie- en bewakingsperso neel die tussen tien uur 's avonds en acht uur 's ochtends moeten werken, zullen bij zware sneeuwval, vorst, ijzel en dergelijke van dit menu kunnen profiteren. Per telegram zal aan de betrokken chefs worden bekend gemaakt, dat met de voedselverstrekking moet worden begonnen omdat de weersomstandighe den de daarvoor vereiste verslechtering te zien geven. De laatste uitreiking geschiedt in de nacht van de ontvangst van weer een ander telegram, waarin staat dat de voedselverstrekking moet worden gestaakt. In talloze plaatsen zijn spoorwegres tauraties en S.O.V.-kantines aangewe zen, die de spoorwegmensen van de warme hap moeten voorzien. Perso neelsleden die geen gebruik kunnen maken van deze gelegenheden, krijgen van hun chefs voedsel in blik. De blik ken bevattenerwtensoep, bonen soep, stamppot en vermicelhsoep. De ze mensen zullen zoveel mogelijk in de gelegenheid worden gesteld, hun blik jes warm te maken. Een van de voor schriften is, dat ze de blikken moeten inleveren als ztJ de inhoud ervan niet nuttigen. Mee naar huis nemen is streng verboden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 dec. In verband met de hoofdzakelijke versnelling van de uitbouw van het wetenschappelijk onderwijs zal de rijksbijdrage voor de technische hogescholen in Delft en Eindhoven de komende jaren aanzienlijk toenemen. Dit zegt de minister van O., K. en W. a.i., mej. dr. M. A. M. Klompé, in de toelichting op de financiële sche ma's voor het tijdvak 1963-1966 voor de beide hogescholen. De rijksbijdrage voor het onderwijs en het onderzoek in Delft zal stijgen van het voor 1962 begrote bedrag van 37,759 miljoen tot 49,963 miljoen in 1966. Het totaal zal 186,326 miljoen bedragen. Daarnaast zal het Rijk gedurende het zelfde tijdvak 100 miljoen bijdragen in de investeringskosten yoor de TH en het reactor-instituut. Voor de TH in Eindhoven belopen de rijksbijdragen voor onderwijs en investering in totaal respectievelijk 89,313 en 84.000 miljoen. Voor het cursusjaar 1965-1966 van de Delftse TH worden 8500 studenten ver wacht. In het cursusjaar 1960-1961 was het aantal studenten 6819 terwijl met 6520 rekening was gehouden. In Eindho ven waren in april van dit jaar 1025 stu denten ingeschreven, terwijl de prognose 1050 aangaf. VLEDDER, 16 dec. Gisteravond tussen zes en zeven uur heeft een felle uitslaande brand een groot deel van een nog nieuwe fabriek van rotanmeu belen te Wilhelmina-Oord verwoest. Een brandweerman is bij het blus- singswerk ernstig gewond; hij is naar een ziekenhuis overgebracht. De brand is door onbekende oorzaak ontstaan in een van de slaapkamers in een woning bij de fabriek. Het bo vengedeelte van het woonhuis en van de fabriek brandden vrijwel geheel uit. De benedenverdieping kreeg zware wa terschade. De schade bedraagt naar schatting 50.000 het bedrijf was tegen brandschade verzekerd. Bij de blus- singswerkzaamheden viel een brand weerman, door een luik, toen hjj op onderzoek uit was; hij liep zware in wendige kneuzingen op. KOLLUM, (Fr.), 16 dec. Gisteren heeft hier de commissaris der koningin, mr. H. P. Linthorst Homau, de BB „voorbeeldwoning" in de Van Rinia- straat geopend. Het gemeentebestuur van Kollumerland heeft een pas-gereed- gekomen woningwetwoning voor een week ingericht als voorbeeld van de toe passing van de van regeringswege ver strekte voorschriften voor zelfbescher ming. Bij het inrichten van het huis is men er van uitgegaan dat het, kon wor den getroffen door radio-actieve stra ling van een middelzware atoombom, die volgens de veronderstelling op een afstand van dertig kilometer is geval len. (Van onze Haagse redact!») DEN HAAG, 16 dec. De hier langs ingevoerde melksaaering. <l1. zich nog in haar aanloopperiode bevind*» heeft een ernstige klap te incasseren gekregen door de uitspraak van de p*y sident van de rechtbank in het kort g®" ding dat door de Stichting Economisch Melkdistributie was aanhangig gemaak* tegen twee slijters, die zich niet aan bepalingen hielden en buiten de hen to®' gewezen wijken melk verkochten. president heeft de slijters namelijk het gelijk gesteld en de vordering \a. de stichting, de slijters te bevelen z'® aan het contract te houden, afgewez®' De president heeft onder meer °ver* wogen dat het saneringscontract in strijd is met de verordening die het be drijfschap hierover heeft opgestei®- Tijdens de zitting zei de raadsman van de slijters, dat een hondertal melkhaij; delaren slechts wachtte op de uitspraa'v om eveneens uit de Stichting te treden» (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 dec. Jhr. W. Boree' is bij bevordering benoemd tot Officie' in de orde van Oranje Nassau. Dit hee' dr. F. Gijzels, staatssecretaris van E®°' nomische zaken, hem gistermiddag 1'" zijn afscheidsreceptie als directeur va" de Algemene Nederlandse Verenig'"^ voor Vreemdelingenverkeer A.N.l meegedeeld. Zoals gemeld gaat de heer Boreel na zestien jaar de functie van directeur 1 hebben bekleed met pensioen. Tijden een diner heeft de voorzitter van a A.N.V.V., ir. H. Gelissen, heir gister© de A.N.V.V.-legpenning in goud uitg®' reikt voor zijn bijzondere aan de °r®|e nisatie bewezen diensten en zijn v'el werk voor de bevordering van het t0, risme in en naar Nederland. Van K.L.M. ontving jhr. Boreel de zilver® penning. Op de zeer druk bezochte recept'® kwamen honderden vertegenwoordiger uit de wereld van het toerisme en *a organisaties die hiermee zijdelings r tact hebben afscheid nemen van de he Boreel. Tevens maakten zij kennis m diens opvolger, de heer J. RisseeuW. TILBURG, 16 dec. In het *a'f' oostelijk deel van de stad ontstond 8rij termiddag een lichte paniek toen de riolen een zware benzinestank na.s boven kwam en een aantal beWo"®..j; als gevolg van de lucht onpass®'-^ werd. Vooral in de Kruisvaarders*!"® e was de stank zeer hevig. De P° „n- heeft het verkeer daar gedurende a g derhalf uur omgelegd e'n de bewon® van deze wijk kregen de waars''" wing geen open vuur te gebruiken- Een onderzoek bij een nabij gelefw> benzineopslagplaats, bracht de r toedracht niet aan het licht. D" spuien wist men de riolering van„ ijs' zinedampen vrij te makeh. De Bouw- en Woningtoezicht en de bra" r weer stellen een nader onderzoek "a de oorzaak in. (Van onze sportcorrespondent) UTRECHT, 16 dec. Mocht Bert Garthoff ooit eens bedanken voor de rol van ondervrager bij het programma „Dit is uw leven", dan kan men gerust Frans Henrichs als vervanger aanne men. In het Utrechtse Tivoli, dat tot in alle hoeken gevuld was, heeft hjj ten minste op voortreffelijke wijze het le ven van de wereldkampioen judo Anton Geesink ontrold, dit als onderdeel van een spontane huldiging, die de Utrechtse burgerij haar grote zoon aanbod. Anton zat met zijn vrouw en oudste twee van de drie kinderen op het toneel. Vóór de pauze was hij nog gekleed in een stem mig zwart, maar daarna verscheen hij in het gewijde judoka-kleed. Het programma „Dit is uw leven" biedt voor een figuur als Anton Geesink alle mogelijkheden. In een wilde kalei- doscoop flitsten talloze gebeurtenissen van Geesink voorbij, beginnend bij zijn overigens zwijgzame ouders en eindi gend bij bekende sportfiguren uit zijn di recte omgeving. De visvërkoper Piet Schoonhoven her kende Anton als het jochie van Mien en de onderwijzer Van den Berg, die in Anton eens een gewillige leerling had, toonde trots de handtekening van de we- reldkampioen-in-spé, ter gelegenheid an zijn afscheid van meester Van den Berg, toen hij nog slechts 13 jaar oud was. De heer De Vries van de wielervere niging „De Volharding" onderstreepte de figuur van Geesink als coureur, die eens een voortreffelijk figuur sloeg' als deelnemer in de Tour van Dom tot Dom (Utrecht-Keulen). In de Ronde van Wijk bij Duurstede raakte Anton de achter band van zijn voorganger en rolde tot onderaan de Lekdijk. Anton Geesink moest uiteraard op de home-trainer la ten zien, dat hjj het fietsen niet had ver leerd. Van de zwemmer Herman Wil- lemse kreeg Geesink de halve dollar, die Willemse in Amerika eens als zijn eerste gage voor zwemmen was uitbe taald. Bijzonder spectaculair was de episo de van Anton als bouwvakker op de Utrechtse Geertekerk. Het was daar een sportcentrum geworden. Was ik geen judoka geworden, aldus Anton, dan zou ik zeker gekozen hebben voor het duivenmelken. Want op de toren bouwde ik hokken. Henk Hooft, spre kend namens de worstelaars, voorspel de dat. Anton Geesink een minstens even befaamd worstelaar kan worden. Dank zij de zorgen van de Stichting Stadsontspanning, de Stichting voor li chamelijke oefening en het sportcontact kon Anton Geesink het grote cadeau van de burgerij worden aangebodeneen enveloppe met een flinke inhoud. Hij mag dit geld naar eigen inzicht beste den. Anton Geesink kwam zelf ook aan het woord. Elke medaille heeft twee kan ten, bekende Geesink, maar in Parijs was het in ieder geval geen slechte kant. Als ik geweten had hoe het volk heeft ad i# er ais ik geweien naa noe nei yoik neeu rnVof' meegeleefd, zou ik zeker tweemaal zo- In het leven van Anton Geesink, de wereldkampioen judo die gisteru n,;i» veel energie hebben^opgebracht^Utrecht utrecht door zijn stadgenoten is gehuldigd, komt ook een periode als HÜ kenft van' wereldkamttSen^f Daa^m voor- Geesink moest Oeraard op de home-trainer nog eens laten zien, hoop ik dat er ieder jaar zo'n feest zal zijn, aldus besloot Geesink. het wielrennen nog niet heeft verleerd. VLISSINGEN, 16 dec. De directie van de Koninklijke Mij. De Schelde te Vlissingen deelt mede, dat van de di rectie der Provinciale Noord-Brabantse Electriciteits Mij. in 's Hertogenbosch opdracht werd ontvangen voor de leve ring van een „Schelde combustion engi neering stoomketelinstallatie voor leve ring van stoom aan een 220 mw turbo generator. Door de snelle toeneming van het elec- triciteitsverbruik in Nederland wordt het voor de elektrische centrales rendabel steeds grotere eenheden te bestellen. De nu bestelde installatie, bestemd voor de vierde tranche van de Amer-Centrale te Geertruidenberg, is met een maxi mum continue stoomproduktie van 660 ton per uur ver uit de grootste instal latie, ooit in Nederland besteld. De tot dusver grootste installatie, de Schelde- Sulzer-ketel voor de derde tranche van de Amer centrale, heeft een produktie van 525 ton stoom per uur. Deze op dracht betekent de continuering van een sinds 1921 bestaande industriële samen werking tussen de PNEM en De Schelde, die volgens de directie voor Nederlandse verhoudingen uniek is te noemen. Alle ketels die de PNEM sinds 1921 bestelde (in totaal 22) werden door De Schelde geleverd. Hier volgen nog enige technische bij zonderheden van de thans bestelde ketel, die in de lodp van 1964 zal worden op geleverd: di<uk aan de uitlaat van de oververhitter 186 atmosfeer: 540 geraden celsius. De gecontroleerde circulatie van het water in de verdamper wordt ver zorgd door speciaal daarvoor geconstru eerde pompen. De ketel zal worden inge richt voor het verstoken van poederkool en van zware stookolie onder overdruk. NADRUK VERBODEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 6