o'iiericq» over de Kop een dode, twee gewonden Premie-obligatielijfrente en inkomstenbelasting MARTINEZ Plan tot OVERHEIDSSTEUN VAN DERGRINTEN wliandicaüte kinderen VERBONDSRAAD K.A.B ontspanning KENNEDY IS VERKOUDEN VS zenden Sov jet nota retour Chauffeur van kaasauto kijkt naar schaatsersbotsing het gevolg 75ste sterfdag Peerke Donders dan lichtdruk druk op kantoor K westie-HEU SIN GER o SOUSTELLE DUIKT OP IN PARIJS Nationale novene GELUKSVOGEL DIE PECH HAD RAPPORT IN OPDRACHT VAN K.V.P. DINSDAG 19 DECEMBER 1961 Inspanning TOMATENSAP GftAPILLON H^ebr. steur n.v.) (Advertentie) te te hebben nog meer geduld met deze hele zaak op te brengen omdat men eerst al van 1946 en later van 1951 at Wacht. De K.A.B. is bereid met de W.M. te gaan praten, maar de W.M. aldus de heer Middelhuis wil dit praten liever op andere wijze organiseren dan wij. „Het zijn moeilijke mensen om mee te praten. Zelfs om op een gewone manier aan het praten te komen. Als wij menen het met een telefoontje te kunnen afdoen, moeten er ingewikkelde brieven geschreven worden. Wij zullen door moeten gaan, maar toch proberen met de W.M. tot een goed gesprek te komen." MAASTRICHT, 18 dec. Op beschul diging van huisvredebreuk gepaard gaande met gewelddadig verzet tegen de politie stond vandaag voor de recht bank terecht een priester, die ruim vier jaar geleden tegen zijn wil en zon der inachtneming van de daarvoor ver eiste wettelijke voorschriften in een zwakzinnigeninstituut werd opgenomen. De zaak van de huisvredebreuk en die van de wederrechtelijke vrijheidsbero ving staan niet los van elkaar, omdat de ene zaak min of meer een gevolg is van de andere. Immers na de ve- derrechtelijke vrijheidsberoving, vooraf gegaan en gevolgd door moeilijkheden tussen de betrokken priester en zijn kloosteroversten, diende de moeder van de priester een klacht bij de justitie in terzake wederrechtelijke vrijheidsbero ving van haar zoon. De rechtbank behandelde 12 juni j.l. deze klacht en veroordeelde de broe ders-verplegers van de psychiatrische inrichting waar de priester enkele we ken had doorgebracht, tot een kleine voorwaardelijke gevangenisstraf. De wederrechtelijke vrijheidsberoving acht te de rechtbank wettig en overtuigend bewezen. Enkele maanden tevoren nam de ge nerale overste van de sociëteit voor Afrikaanse missies het besluit de pries ter, die deel uitmaakte van genoemde sociëteit, uit de congregatie te zetten. Daarmee, aldus de oversten van de so ciëteit, hield de verplichting op aan de priester, die ten huize van zijn moeder was gaan wonen, alimentatiegelden „ex justitia" uit te keren. Voortaan werden deze gelden overeenkomstig de voor schriften van het kerkelijk wetboek „ex caritate" uitgekeerd, omdat de uit de sociëteit gezette priester krachtens zijn priesterlijke stand, waartoe hij bleef be horen, terzake zijn levensonderhoud beschermd diende te worden. De be trokkene weigerde de ,,ex-caritate" toe gekende alimentatiegelden, omdat hij anders, volgens zijn redenering, zou er kennen, dat hij uit de sociëteit was ge zet. Dezelfde gedragslijn volgde hij, toen later de gelden aan zijn moeder werden gestuurd. In de mening verkerend, dat hij nog altijd lid van de Sociëteit voor Afri kaanse Missies was en derhalve recht had op alimentatiegelden „ex justitia", toog de priester in gezelschap van zijn moeder 8 september j.l. naar het groot seminarie van de sociëteit te Aalbeek (gem. Hulsberg), waar hij tot 1957 do micilie had. Het tweetal betrok de ziekenkamer van het seminarie. Wat daarna ge beurde werd duidelijk uit de verkla ringen van de getuigen: de waarne mend overste van het klooster, een aldaar verblijvend priester en twee wachtmeesters van de rijkspolitie. De waarnemend overste begaf zich in ge zelschap van twee confraters naar de priester en diens moeder en som meerde beiden het klooster binnen vijf minuten te verlaten. Toen dit be vel genegeerd werd, waarschuwde de waarnemend overste de politie. Ook aan de in het bijzijn van de politie herhaalde sommatie voldeed het twee tal niet. De politie verwijderde de priester daarna met geweld uit het klooster. Volgens de getuigen verzette de priester zich door zich o.a. aan een trapleuning vast te grijpen. Dit voorval leidde tot de justitiële en voorshands zou hij het niet juist vin den, als de K.A.B. zich daarover nu al zou uitlaten. Natuurlijk moeten er on rechtvaardigheden voorkomen worden, waarop o.a. de heer De Groot (Bond van werknemers in industriële bedrijven „St. Willibrordus") had gewezen. Het verschijnsel van de zwarte lonen erken de de heer Middelhuis in dit verband als een nare kant van de matigingspo- litiek. Van belang is echter vooral, dat met de loonpolitiek in de goede richting wordt gestuurd en daarop is de heer Middelhuis gerust. Of de matiging het hele jaar zal du ren weet men niet, aldus de heer Mid delhuis, en de omstandigheden kunnen in 1963 iok wei slechter zijn dan thans. Hij zou daarom niet de raad durven ge ven al of niet langlopende c.a.o.'s af te sluiten. PALM BEACH, 19 dec. (AFP) President Kennedy lijdt aan een zwa re verkoudheid. Daarom heeft hij be sloten op de terugweg van zijn bezoe ken aan Venezuela en Columbia een dag over te blijven te Palm Beach iii Florida, alvorens naar Washington te rug te keren. Donderdag moet de president zich naar Bermuda begeven voor een ge- dachtenwisseling met iremier Macmil- lan van Engeland. Op nadenken en na opletten volgt het plezierigste 'huiswerk' dat er is... Hero Tomatensap. Dagelijkse bron van vitamine-C in de winter. Je proeft die fijne, volrijpe tomaten, Je geniet van het aroma en kwikt er hélemaal van op! Voor jong en oud na werken en stu deren een vol glas Hero Tomatensap! Het aangeven van een sociaal mini mum loon :ei de verbondsvoorzitter zeer moeilijk te vinden, omdat er goede, maar ook kwade kanten aan zitten. Voor maatregelen, die winstdeling Imogen, is naar zijn overtuiging alle ruimte over gebleven, die er was. doch op centraal niveau wordt daarover niet gelijkelijk gedacht. Intern wil de K.A.B. gaarne een bepaalde beleidslijn te dien aan zien overwegen, doch over de te voeren tactiek zijn er ook verschillen tussen de vakbonden binnen de K.A.B. zelf. De heer De Nooij (St, Willibrordus) had liet vraagstuk van de arbeid van de gehuwde vrouw aangeroerd, naar aanleiding van de haar verleende be- Iastingfaciliteitenalsmede de zondags heiliging. Voor dit laatste wenste hij een herziening van de Arbeidswet en de Werktijdenbesluiten. Daarover hoopt de K.A.B. evenzeer tot overeenstemming met de andere vakcentrales te komen Het vraagstuk van de arbeid van de gehuwde vrouw er bestaan richt- ljinen van de Katli. Werkgeversvereni ging is in behandeling bij de Cen trale Raad van Overleg der katholie ke organisaties, naai aanleiding van daarover van het Episcopaat binnen gekomen vragen. De heer Middelhuis merkte op, dat het werken van de ge huwde vrouw sterk wordt gestimu leerd door allerlei sociale factoren en ook in katholieke kringen de moderne opvatting veld wint, dat de vrouw als evenwaardig aan de man, uit het iso lement van het huishouden verlost moet worden. De bewuste belasting- faciliteit beschouwt hij wel als een discriminatie tegenover de man wiens bijverdiensten door overwerk niet in het minst van belasting vrijgesteld zijn Het verzoek van de heer De Graaf (Kath. Handelsreizigersver. „St. Chris- toffel") om de nieuwe statuten en reg lementen niet vast te stellen alvorens de „Werknemende Middenstand" een woordje heeft meegesproken, was voor de voorzitter alsnog aanleiding wat meer over de structuurwijziging te zeg gen. De heer Middelhuis verklaarde, dat daarbij de K.A.B. ook een sterkere positie van de beambten in het bedrijfs leven voor ogen staat. HU erkende moei- (Advertentie) WASHINGTON, 19 dec. (Reuter) Het State Department deelt mee, dat de regering de Russische nota over de Duitse generaal Adolf Heusinger niet heeft aanvaard en aan het Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft teruggezonden. De Sovjet-Unie verzocht de arresta tie en uitlevering van de generaal, die voorzitter is van de militaire commis sie van de NAVO. Zij beschuldigde hem van oorlogsmisdaden. Amerika beschouwt de zet ais pro paganda. 'ettelijke gelegenheden 'en feestelijke trnctatit 'jong en oud PARIJS, 19 dcc. (Reuter) Jacques Sousteüe, de gewezen Gaullistische mi nister die in ballingschap ging na de militaire staatsgreep van april in Alge rije, is gisteren in Parijs opgedoken. Op een persconferentie in een hotel gaf hij opnieuw blijk van misnoegen over het Gaullistische beleid. Hij zei dat er hoegenaamd geen kans is dat een overeenkomst tussen Frankrijk en de Algerijnse opstandelingenleiders ooit kan worden uitgevoerd. De Europese bevolking en een aan zienlijk deel van de mohammedanen in Algerije, zei hij, zijn terecht be vreesd door Frankrijk aan verschrik kelijke wraakmaatregelen te worden overgeleverd en hebben hun verdedi ging in eigen hand genomen. In antwoord op een vraag zei Sous- telle: „misschien zal ik u nog eens ontmoeten, maar ik houd van reizen en heb reden om dat te doen". UTRECHT Op een niet-beveiligde overweg in Drunen is gisteren een vrachtauto tegen een goederentrein ge botst. Twee inzittenden van de vracht auto werden licht gewond. De auto werd zwaar beschadigd. DEN HAAG, De 39-jarige P. J. M. Hesselman uit Den Haag, die 14 decem ber op de hoek van de Hobbemastraat en de Breughelstraat door een bestel auto werd aangereden, is zondag aan de bekomen verwondingen bezweken. HENGELO, Maandagavond kwam op de Rijksweg Hengelo-Öldenzaai een truck met oplegger uit Tilburg, bela den met balen katoen, in botsing met een boom. De aanrijding was zo hevig, dat een zware Amerikaanse eik met wor tel en al uit de grond werd getrokken. De boom brak vervolgens als een lu cifershoutje in tweeën. Het verkeer op deze drukke verkeersweg werd ge ruime tijd volkomen gestremd. De be stuurder van de truck, de 21-iarige C.T. en zijn collega, de 22-jarige C. v. N. uit Tilburg, liepen geen letsel op. De op legger werd totaal versplinterd. De straat lag bezaaid met katoen van de stuk gereten balen. ASJsLIN, 19 (lec. Gisteren is in Drouwen (Drente) een jeep van het 43ste infanteriebataljon „Chassée" over (le kop geslagen. De 22-jarige dienstplich tige soldaat P. J. C, Beeker-Hof, die in Den Haag woonachtig was, kwam daarbij om het leven. Hij was gehuwd. Bij dit ongeluk werd voorts de twin tigjarige, ongehuwde dienstplichtige soldaat B. Sulmann, woonachtig in Em- msn, ernstig aan de hand gewond. Hij is overgebracht naar het Wilhelmina- Zfekenhuis in Assen. Een derde dienstplichtige soldaat, de negentienjarige W. Huysen, woonach tig in Amsterdam, werd licht gewond. Hij is overgebracht naar het militair hospitaal in Assen. LEEUWARDEN Op de Groninger Straatweg botste gistermiddag om streeks drie uur een met kaas gela den vrachtauto met aanhangwagen tegen een geparkeerd staande perso nenauto op. De bestuurder van de vrachtauto, de twintigjarige A. B. uit Dokkum, die ernstig werd ge wond, keek even naar de levendige schaatsdrukte op ondergelopen land naast de weg en is daarbij te ver naar rechts geraakt. Zijn wagen ram de daarbij de kleine personenauto zo danig, dat deze over de kop sloeg en volkomen vernield werd. Gelukkig zat de eigenaar op dat moment niet meer in de wagen. De vrachtauto liet bo vendien twee bomen sneuvelen. De ze moesten later door personeel van Rijkswaterstaat worden verwijderd. De vrachtauto werd ook totaal ver nield en de bestuurder kon slechts met moeite uit bet wrak worden ge haald. De Groninger Straatweg lag over een grote oppervlakte bezaaid met veie honderden kazen uit de vrachtwagen. De ravage op de weg was groot. De gemeehtepolitie van Leeuwarden heeft tot bijna midder nacht werk gehad met de verkeers regeling ter plaatse. »iJiPOD op wn - puur alCOHOLVRIJ druivensap Import ESte-Y, schupam .-I—^aj (Advertentie) LONDEN, 19 dec. De Britse rege ring is bereid tot het aanvaarden van de voorstellen tot aanvulling van de mid delen van het Internationale Monetaire Fonds (I.M.F.) die vorige week in Pa rijs voorlopig zijn aanvaard door de vertegenwoordigers van tien regeringen. Zji hoopt, dat de andere betrokken regeringen eveneens binnenkort hun goedkeuring aan de voorstellen zullen hechten, zo heeft de Britse minister van Financiën, Selwyn Lloyd, in het Lager huis medegedeeld. Hp weigerde de hoog te van de Britse bijdrage bekend te ma ken, maar zei, dat de pers er met haar speculaties „niet ver naast" is. „Een geluksvogel die pech had", lazen we dezer dagen in een fiscaal tijdschrift. Dit sloeg op een houder van een premie-obligatie, die uitloot te met een bedrag van 100.000, De geluksvogel vond het echter min der aangenaam dat hij de premie als inkomen zou moeten aangeven. Ook al zou de belasting geheven mogen worden volgens de speciale methode, vastgelegd in art. 48 van het Besluit Inkomstenbelasting (de belasting zal dan een percentage van 40 nooit over treffen) 40 pet. van 100.000,is toch altijd nog 40.000 en het is geen pretje een dergelijk bedrag aan de fiscus te moeten afstaan. Geen wonder dat de belastingplichti ge in kwestie wilde proberen deze ader lating te voorkomen. Hij meende zijn doel te kunnen bereiken door de obli gatie, zodra hem bekend was gewor den dat ze uitgeloot was, aan een le vensverzekeringmaatschappij over te dragen en van die maatschappij als tegenprestatie een lijfrentepolis te vor deren. De gedachtengang van de pre miewinnaar was de volgende. In art. 36 van het Besluit is bepaald, dat tot het inkomen worden gerekend afkoop sommen, schadeloosstellingen en tege moetkomingen, die toegekend zijn ter vervanging van te derven inkomsten. Bij verkoop van de obligatie (waarop de premie gedeclareerd, maar nog r.i< t uitgekeerd was) zou het van de koper te ontvangen afkoopbedrag als inkomen moeten worden aangegeven; het vervangt n.l. de door de verkoop van de obligatie gederfde inkomsten. De verkoop zonder meer zou de gelukki ge obligatiehouder dus niet veel ver der hebben gebracht, want of hij belas ting moet betalen over het premiebe drag zelf of over de afkoopwaarde, die natuurlijk ongeveer gelijk aan dat be drag is, maakt niet veel verschi1 uit. Maar er staat in het genoemde art. 36 nog wat meer en op dat meerdere had de obligatiehouder zijn hoop geves tigd. Het tweede lid bepaalt nl. dat in dien de afkoopsom, schadeloosstelling etc. bestaat in de toekenning van een recht dat periodieke opbrengsten ople vert, zoals het recht op een lijfrente, slechts deze periodieke opbrengsten tot het inkomen worden gerekend, maar niet het eraan ten grondslag liggende recht (stamreeht). Door zijn obligatie aan een levensverzekeringsmaatschap pij te verkopen en van haar als tegen prestatie een Hjfrentepolis te verlangen, meende de belastingplichtige aan het tweede lid van art. 36 t. voldoen en dientengevolge te bereiken dat hij slechts inkomstenbelasting zou behoe ven te betalen over de periodieke uit keringen, die hij krachtens de Hjfrente- polis zou ontvangen; van een belasting van een totaal-bedrag van ongeveer 100.000 zou dan geen sprake zijn. Zijn gedachtengang was juist en het doel zou ook bereikt zijn, indien het plan op de juiste wijze was uitgevoerd. Dti is echter niet gebeurd en dat was de pech, die deze geluksvogel had. Niet de obligatie werd aan de levensverze keringsmaatschappij overgedragen, maar het bedrag van f 100.000 werd aan haar overgemaakt. De transactie tussen de obligatiehouder en de verze keringsmaatschappij kwam daardoor neer op het kopen van een lijfrente te gen de storting van een bedrag van 100.000. Op een dergelijke transactie is art. 36 niet van toepassing! De be lastinginspecteur wilde dan ook, zoals bij ieder lijfrentecontract, slechts een aftrek toestaan van f3600.voor be taalde lijfrentepremie. De belastingplichtige liet het hier niet bij zitten en de zaak kwam voor het Hof te Amsterdam; in zijn arrest van 29 december 1960 (B.N.B. 1961 267) stelde echter dit college de inspecteur in het gelijk. Voor de belastingplichtige was deze gang van zaken wel zeer te leurstellend en dit temeer omdat, als het plan goed was uitgevoerd, de be lasting over het bedrag van de premie wèl voorkomen zou zijn. Het arrest van het Hof te Amster dam is een leer voor iedere premie- obügatiehouder, die het geluk heeft dat zijn obligatie uitloot en die wil profite ren van het tweede lid van art. 36. Laat hij zich er tijdig van overtuigen, dat de zaak zo wordt afgewikkeld, dat art. 36 van toepassing is. Het gaat in de regel om belangrijke bedragen en men kan in zo'n geval niet voorzichtig ge noeg zijn. (Advertentie) voor rokers met smaak! 22 cf u 41 neer rvaueuy, nd- ex. Engels: de dames H, k Den Haag; M. Stroink, Am- k?0lh-rvi' doct- Frans mevr. A. Eiikel- iPsio lk, Amsterdam: doet. ex. theo- (idioten, imbecillen en debielen) vra gen immers een I°tael verschillende benadering in verband met de graad van hun mogelijkheden. De eersten zul len noodzakelijk in een gespeciali seerde inrichting moeten worden op genomen; de tweeden kunnen ten de le door plaatsing in een daartoe be stemde werkplaats tot enig produk- tief werk worden opgeleid, terwijl de laatsten zich met deskundige hulp min of meer in de maatschappij kunnen handhaven. Sinds enkele jaren zijn er in ons land overal zogenaamde „nazorg-stich tingen" opgericht, waarin specialisten (sociaal-pedagogen) alle nodige hulp bieden om aeze zwakzinnigen op te vangen. Die stichtingen zijn levensbe schouwelijk gedifferentieerd, maar wer ken perfect samen in een overkoepe lend, landelijk apparaat: de Federatie Nazorg B.L.O., waaronder ressorte ren het protestants-christelijk) „Nazorg B.L.O." en de katholieke ver eniging van de H. Joseph van Cuper tino. Hoe langer hoe meer gaat men in zien, dat behalve de na-zorg, ook de voor-zorg en de zorg tot de taak van de sociaalpedagoog behoort, die uiteraard wordt biji?esIaan door medi cus, psycholoog, psychiater en pries- )^ren £°urt-Devilee, Rotterdam en de v- d. Akker te Delft, J. van i' Jaf?ernstede, H. Faber, Wassenaar, r,a' U.S.A. en P. de Ridder, Lei- Advertentie) Er zijn in Nederland ongeveer 200.000 zwakzinnigen, waarvan plm. 20,000 in een internaat zijn of moeten worden op- genomen. De katholieke stichting: Sa menwerkende Internaten voor Zwak- zinnigen, de „S.A.M.I.V.O.Z." heeft, naast het observatiecentrum te Oister- wijk, reeds verschillende nieuwe inter naten voor jongens en meisjes ge opend. Dit geschiedt ook in protestant se en neutrale kring; Vrij algemeen neemt men aan, dat in 1970 voldoende plaatsruime beschikbaar zal zijn voor die zwakzinnigen, voor wie opname in een internaat noodzakelijk is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1961 | | pagina 11