Schoenmaker„Ze krijgen mij niet in een FLAT" KINDERLOOS GRONINGS KUSTDORP GEDOEMD TE VERDWIJNEN? Zonder première toch nieuwjaarscabaret •m Amsterdams Volkstoneel gaf prima voorstelling van ,Op hoop van zegen" Van DIJK WINT.KATERKOERS Mej. Toxopeus Pott staat op de hres voor Oterdum Reclame HH HH HH HH HH HH n H DE KLERKeZN VEERTIG HUIZEN EN EEN KERK Rotterdams Toneel: Nationale cycle-cross te Wassenaar TTT 11 84.80 I29.80 179.- Eigen huis Ander gevaar j, *- s -1- 'V De krant kunt U niet missen, geen dag Manus Brinkman legt beslag op tweede plaats Maakt voor Uw zaak Uitspraak in pornografiezaak JANUARI PARTIJEN VERKOOP Loodsdienst gestaakt Kustvaarder op Rijn aangevaren K D NSC DINSDAG 2 JANUARI 1962 PAGINA 4 Oterdum is het prototype van n ontvolkt gehucht in de Gro- ngse ommelanden. In de dorps- ;rn staan nog geen veertig huizen i er wonen omtrent honderd men- n in. Dat het vervallen kerkje tterlijk uit de weg geruimd hijnt en nu tussen wat huizen en Eemsdijk bekneld staat, kan 'mbolisch worden opgevat: wan- jer de hulpprediker van de Ne- jrlands Hervormde kerk 'szon- igs eens per veertien dagen acht ensen bij elkaar treft, spreekt hij van een drukbezochte dienst [eestal zijn het er niet meer dan j er. Kinderen ziet men in Oter- um nauwelijks. Bijna alle jonge- :n hebben van lieverlee hun heil toekomst gezocht in het naburi- Delfzijl, de havenstad die wel- cht aan het begin staat van een rote industriële ontwikkeling, [aar ook de achtergeblevenen in terdum en die in het buurdorp eveskes dreigen betrokken te ra- en bij deze omwenteling, en wel p bijzonder ingrijpende wijze; de emeenteraad van Delfzijl heeft amelijk onlangs het principe- esluit genomen om, bij voi- oende belangstelling van kandi- daten, het gebied waar beide nederzettingen nu al eeuwen in landelijké rust besloten liggen, als industrieterrein te ontginnen. Dat zou het einde betekenen voor de kern van Oterdum en voor onge veer de helft van Heveskes. V) - (Van onze sportredactie) WASSENAAR, 2 januari, Op het terrein van de „Duinhorst" te Wassenaar heeft tie sterke Rotter damse cycle-crossrijder Manus Brinkman op nieuwjaarsdag zijn meerdere moeten erkennen in Van Dijk. De Rotterdammer legde be slag op de tweede plaats. Tijdens de koers heeft Manus Brinkman dikwijls op kop gereden. Op de foto ziet u hem vooraan, terwijl Van Dijk aan zijn wiel hangt. [ndustrie en dijkverhoging bedreigen OTERDUM In een kromming van de dijk ligt het i twintig huizen aan elke kant van de gehucht Oterdum verscholen: ongeveer Weer dienen dus hele menselijke ge meenschappen, als de dromen van de Pelfznlse plannenmakers eens werke lijkheid worden, plaats te maken voor de opmars van de industrie. Degene die zigh tegen het industriële ideaal te weer stéllen/ krijgen al gauw het stempel van kortzichtigheid opgedrukt, maar deson danks zjjn er in Delfzijl en omgeving genoeg mensen te vinden, die een scep tische houding aannemen tegenover de voortvarendheid waarmee met het agra rische verleden wordt gebroken. Hoe dit ook zij, de sodafabriek, die gebruik maakt van de ter plaatse aanwezige aanzienlijke zoutlagen, heeft Delfzijl en omgeving een krachtige stimulans ge geven naar grotere welvaart en de be volking gewend aan het karakter van de grootindustrie. Daarnaast is de kabel- iiimmiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiuiitiiiiiiiiiimiiiiiiiiimniiiiiiiiii luiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimn fabriek, filiaal van het Delftse bedrijf, van grote betekenis voor het economisch leven van de streek. Beide bedrijven tellen elk ongeveer vijfhonderd man per soneel. Voorts' heeft de A.K.U. serieuze plannen voor vestiging van een fabriek en als jongste canaidaat heeft zich een aluminiumbedrijf aangemeld. Zij alle betekenen een welkome aanvulling van de al yrpeger. bestaande traditionele be drijvigheid zoals houthandel en scheeps bouw. Rondom Delfzijl zélf is'het reser voir van arbeidskrachten overigens nai aan de bödëm toe. Het geringe aanbod Vindt overal direct werk. Ten zuiden van Winschoten evenwel is het wat ge- makkelijker om aan. personeel te komen, en uit deze reserve zullen de nieuwe be drijven dan ook voornamelijk moeten putten. Omdat Delfzijl als kerngemeen te is aangewezen, ondervinde». de in dustriële ondernemers veel medewer king bij het verwezenlijken van hun plan nen, een medewerking die bijvoorbeeld tot uiting komt in de pacht- en koopprij zen van de grond. Op dit ogenblik kan niet worden ge steld, dat Delfzijl al grond tekort komt. De sodafabriek, die thans on geveer 14 hectare in gebruik heeft, zal met haar eerste uitbreiding nog on geveer eenzelfde gebied nodig hebben. Vervolgens kan het bedrijf zich, in dien nodig, opnieuw ontplooien over een terrein van veertig hectare waar op het optie heeft. Voor de A.K.U. is vijftien ha gere serveerd. Op éen kleine reserve na is liet beschikbare industrieterrein dan verbruikt, en wanneer nog andere ge gadigden afkomen op de gunstige lig- _ing van deze Groningse havenstad, breekt het moment aan waarop het vonnis over Oterdum en Heveskes zal worden geveld. Een hard vonnis, dat voor de landgebonden bevolking moei lijk te overkomen zal zijn. Voorlopig, zo lijkt het althans, heeft zij nog geen acuut gevaar te vrezen. De landhon- ger vindt momenteel voldoende voed sel, maar in beginsel zijn deze plaats jes dan toch maar prijsgegeven. weg., woners hun laatste levensjaren in de rust die zij sinds hun geboorte gewend zijn, wensen te slijten. Er is wel een ander gevaar dat on afwendbaar naderbij kómt: de dijkver hoging langs Eems en Dollard: Op last van de Rijkswaterstaat zullen ook langs deze kust de dijken- op zogenaamde Del tahoogte worden gebracht, hetgeen voor de waterkeringen in dit gebied verstrek kende gevolgen heeft. -De taluds krijgen door de verhoging ëen veel breder ver loop. Voor Oterdum betekent dit, dat tenminste acht huizen alsmede de kerk het offer zullen vormen, dat van de Oter- dumse gemeenschap voor-de betere be veiliging wordt gevraagd. Ofschoon: ge vraagd wordt er niets. In dergelijke be slissingen doet het oordeel van zo'n handjevol mensen immers weinig ter za ke. Men wordt eenvoudig voor hel fe't geplaatst. Aan beide kanten van het g-- - hucht komt de verhoogde dijk al ang stig naderbij. Tegen de achtergrond van deze onvermijdelijk lijkende ontwikke ling krijgt het besluit om eventueel ge heel de kern van Oterdum op te offeren wel een aspect meer. Men heeft vermoe delijk verondersteld, dat het restant van Oterdum zonder kerk die men al thans nog figuurlijk als een soort mid delpunt kon beschouwen geen levens vatbaarheid meer zou bezitten. In be ginsel is een dergelijke hypothese wel voor bestrijding vatbaar. Wanneer een kleine gemeenschap van ruim dertig huizen het enkele eeuwen heeft volge houden, is er geen reden om' te vermoe den, dat met twintig huizen de grens der levensvatbaarheid niet meer wordt bereikt. Er is evenwel nog een aspect waaronder het lot van Oterdum valt te beschouwen. In feite heeft namelijk ge heel het gehucht zich tot een bejaar dencentrum ontwikkeld, waarvan de be- De schoenmaker van het dorp, -de heer G. Kruger, die mij met behulp van een sleutel zo groot als een pook, toe gang verschafte tot het kleine, verwaar loosde, maar zeer intieme kerkje, is ze ventig jaar, zijn vrouw iets jonger, maar al zijn buren zijn ook al jaren met pensioen. De meeste Oterdummers die in de kern wonen, zijn vroeger landar beider geweest. Zij hebben doorgaans het geld dat zij met hard werken op het boerenbedrijf verdiend hebben, in een huisje gestopt het is opmerkelijk hoe proper en gepoetst de woningen in Oter dum er uitzien en zij beleven nu het genoegen van een eigen haardstede. De heer ICruger heeft onlangs zijn hypo theek helemaal afgelost en kan zich dus onbelast eigenaar noemen van zijn huis en (moes)tuin. Hij schijnt zich, althans uiterlijk, bij de situatie te hebben neer gelegd. „We hebben een rekest gestuurd naar het provinciaal bestuur, maai dat helpt toch niks," zei hij met ee: schamper lachje. Maar later wordt hi fel: ,,ze krijgen mij met vrouw e: dochter nooit in zo'n stadse flat. Hie ben ik altijd bezig in mijn schoenmr kerjj en anders in de tuin. Wat moe ik beginnen in een flat?" Het nuchu re Groningse gemoed laat zich nie overhalen tot hartstochtelijke uitlatir. gen, laat staan tot enige pathetiek en slechts uit de verbetenheid waar mee de schoenmaker zijn woorden uit spreekt, valt zjjn opwinding af te lei- - den. Tegelijk is hij evenwel zeer beslist ir zijn voornemen om nooit in een flatj te trekken. Zij vrouw zit, in hoog temp- breiend, aan tafel en onderstreept he betoog met heftig hoofdschudden. Be: den zijn zo gehecht aan hun geboorte grond, dat ze hun hete leven nog get- nacht van huis zijn geweest. Het word derhalve eigenlijk een onmenselijk, zaak om van deze Oterdummers de sou plesse te vergen zich op hun oude daj n een nieuwe omgeving te vestigen Hopelijk zal het dorp hun tijd nog uit dienen. Even buiten de kom van Otei dum ligt de boerderij van de heer J. d- Regt, aie door de plaatselijke gemeen schap nog altijd als een vreemdelin; wordt beschouwd, hoewel hij al ruin tien jaar geleden uit het Zeeuwse Ka pelle-Biezelinge naar Groningen emi greerde. De onderlinge verstandhouding is evenwel zeer goed, en niet voor niett heeft het Landbouwschap juist hem aan gewezen om handtekeningen in te za melen voor een protest tegen het ge meentelijk plan. De heer De Regt is in verhouding met zijn omgeving vrtj jong, veertig jaar, en heeft er alle belang bp, dat zijn bedrijf behouden blijft. Het vormt zjjn bron van bestaan en tevens zijn trotse bezit, dat hij heeft verworven van een boer die emigreerde. Déarvoor ondernam hij de verre tocht uit Zeeland, iets dat voor Oterdum de omgekeerde wereld betekende. Men was er wel aa" gewend geraakt, dat jonge krachten wegtrokken, maar een nieuwkomer in deze streken, en nog wel uit Zeeland, I was iets om lang over na te praten. Hoe oud de nederzettingen Oterdum en Heveskes zijn, is niet precies meer te achterhalen, maar hun wortels tasten in elk geval tot tenminste de vijftiende, eeuw terug. Wat Oterdum betreft ver meldt de historie, 'dat er eens een slag gewoed heeft tussen de Schieingers en de Vetkopers, de twee partijen waarin de Groningse en Friese ingezetenen an derhalve eeuw lang verdeeld zijn ge weest, in dezelfde tijd, toen in Holland de Hoekse en Kabeljauwse twisten wer den uitgevochten, in Utrecht de strijd tussen de Lichtenbergers en de Lokhor sten en in Gelderland die tussen de He- kerens en de Bronkhorsten: In de Spaan se tijd heeft Oterdum zich dapper ge weerd. Een zekere Wigbold van Ewsum veroverde in 1583 de schans Oterdum op de Spanjaarden. Een jaar later sloeg de Spaanse veldheer Verdugo het beleg voor het dorp, maar een grote overstro ming in 1585 deed beha letterlijk- afdrui pen. Zo bleek het water Oterdums bond genoot, maar zijn betrouwbaarheid liet alleszins te wensen over, aangezien bij diverse vloeden, grote stukken van het dorp aan de golven moesten worden prijsgegeven. Zo komt het, dat de kerk nu beklemd staat tegen de huidige dijk inplaats van, zoals eertijds, het middel punt te zijn van de gemeenschap. In de kwelder die zich buiten de dijk uitstrekt, worden af en toe nog brokstukken ge vonden van het vergane Oterdum. Zo als over een jaar of tien wellicht vond sten in een industrieterrein zullen her inneren aan het huidige restant van dit minuscule Groningsekustdorp, dat, naar het zich laat aanzien, voorgoed aan de historie wordt toevertrouwd. HANS STEVENS.' ROTTERDAM, 2 jan. Het publiek, dat gisteravond de Rotterdamse Schouw burg bezocht heci't er kunnen genieten van de nog steeds succesrijke op voering van Irma la Douce en een sfeer vol nieuwjaarscabaret, waarmee deze voorstelling, die o.m. werd bijgewoond door burgemeester Van Walsum en diens echtgenote, werd besloten. In een half uurtje sneden de leden van het Rotterdams Toneel vele grote en klei ne problemen aan, belichtten zij de goede en de slechte menselijke trekjes en brach ten zij de zaal, waar men, nog in de roes van Irma la Douce, op goede teksten en vlotte muziek rekende, tot volle tevre denheid in de juiste nieuwjaarsstemming. Bijzonder goed was de imitatie van Soekarno. met de steeds terugkerende slotzin: Maar dat gekluns van Luns is vuns. Een ander hoogtepunt vormde het liedje „Suja suja kindje, je moeder is een tiener". Zoals gebruikelijk was de tekst ge maakt door Marinus van Henegouwen en de muziek door Steye van Brandenburg. Aart Brouwer voerde de regie. Dit cabaret nam geen blad voor de mond en ook Rotterdam kreeg diverse vegen uit de pan. „Al lijd je ook aan Universitis, aan metro-pathie en euromatitis „Je hebt au fond een infantiele aard net als een kind dat iets is afgenomen i je hoogovens moesten er komen Krupp deed daarvoor met jou wat graag sam-sam Toch hou ik van je Rotterdam". Soekarno, de teenerskinderen (je moe der is een tie"cr, je vader is een blouson- noir), de symbolen van een nieuwe wel- vaartsstatus. het Katendrechtse nachtle ven, de vrije zaterdag („ieder weekend is 't nu net een vaderdag hij roept om 10 uur om jam en hagelslag"), de Ber- lijnse muur, Nieuw Guinea, waren andere onderwerpen van pittige liedjes. Met het „Pechlied" werd het cabaret begonnen zodat men daarin ook de spijt om de uit gestelde Cyrano de Bergeracvoorstelling kon verwerken. Soekarno in het nieuwjaarscabaret van I Rotterdams Toneel: „Ik boek opmerkelijke successen op internationaal terrein en ook speciaal bij stewardessen nou ja, ontspanning moet er zijn ROTTERDAM, 2 jan. grote prestatie van het Het is de Amsterdams IN mejuffrouw mr. J. L. M. Toxopeus Pott heeft Oterdum wel de meest strijdbare en welbespraakte verde digster die het zich kan wensen. Men zou overigens in deze omgeving niet gauw een boerin zoeken die de meestertitel draagt. Want in tegenstel ling tot wat men zou denken oefent mej. Toxopeus gewoon het boerenbedrijf uit en zjj schjjnt niet het minste verlangen te hebben naar de tijd van haar jeugd, doorgebracht in Den Haag, of naar haar studietijd in Leiden. Zij voelt zich heel goed thuis in de vlakten van Oterdum, waar zij hoewel er niet geboren, zich op genomen weet in de erfgoederen van haar voorouders. Omstreeks de eeuw wisseling woonden in dit gebied name lijk talrijke telgen uit het geslacht Toxo peus, nu nog maar een paar. Zeven jaar heeft mej. Toxopeus gewerkt aan het kantongerecht in; Delfzijl, maar daar na is' zij zich geheel gaan wijden aan het uitgestrekte bedrijf dat aan haar hoede is toevertrouwd. Zij ontvangt mij gastvrh in haar oude state en breèkt al spoedig los in een lange tirade .naar aanleiding van de in dustriële plannen van Delfzijl. „Het lijkt wel, of er met een slagersmes wordt ge- .woeld.in onze grond. Ik heb het gevoel, dat er te weinig' respect wordt opge bracht voor de mensen die van dit plan wellicht de dupe worden. Agrariërs trek ken in zulke gevallen altijd aan het kort ste eind, maar is men vergeten, hoe veel mensen in de oorlog hun leven aan de boeren te danken hebben?" Mejuffrouw Tox.ip "'s is overigens niet tegen industrialisatie. Dat heeft zij in Hl van CelMl, waarin zij voor de V.V.D. zitting heeft, duidelijk verkondigd. Zij heeft haar volle steur gegeven aan het sodaproject, omdat de benodigde grondstof voor het grijpen lag. „Maar ik ben er tegen, dat we lang zamerhand het bestaan van ons land geheel afhankelijk maken van de export terwijl we onze landbouw steeds maai opofferen aan de industrie. Als de aan voer van grondstoffen stagneert, ligt dc export onmiddellijk stil. Er komt mis scnien nog wel een tijd dat we ons ge brek aan waardering voor de boer en zijn bedrijf betreuren." In een levendig betoog houdt mejuffrouw Toxopeus mi; voor, dat volgens haar de recessie al begonnen is. „Ik volg de beursberich ten precies." Er komt volgens mijn gastvrouw nog een factor bij, namelijk die dei arbeidskrachten. „Er is geen sprake meer van een overschot. Het is een touwtrekken tussen beschikbare men sen. Hoe moet dat dan met nieuwe fabrieken?" Als ik het onderwerp aanroer van mechanisatie in de land bouw, die krachten vrij maakt vooi andere beroepen, schudt ze heftig het hoofd: „Die ontwikkeling is al lang afgelopen. Bij ons hebben we de grem van de mechanisatie bereikt. De dors machine van vijftig of zestig mille ii maar een paar dagen per jaar in ge bruik, en om de mensen te kunnen krijgen, moet je soms nog zwarte lo nen betalen. Er is geen sprake meer van, dat de landbouw nog mensen kan leveren voor de industrie." Zonder twijfel zal mej. Toxopeus Pott deze en dergelijke gedachten ook in de raad van Delfzijl hebben uitgesproken, Mejuffrouw mr. J. Toxopeus Pott met een slagersmes Zij heeft daar geen succes gehad, maat is er de vrouw niet naar om het hoofd in de schoot te leggen. Voordat Oter dum en Heveskes industrieterrein zijn. zullen we nog wel eens van haar horen. ROTTERDAM, 2 jan. De rechtbank te Rotterdam heeft vanmorgen de 68-ja- rige boekhandelaar R., uit Rotterdam veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf met aftrek waarvan 2 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Er waren in zijn boekhandel 423 foto's en 497 boeken die aaanstotelijk werden geacht voor de eerbaarheid, in beslag ge nomen. De officier van Justitie sprak 14 dagen geleden van een grote pornografi sche zaak. De boekhandelaar was reeds drie maal veroordeeld voor dezelfde feiten. De eis was 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf met aftrek. ONGELOOFLIJK VOORDELIGE 60 stuks SCHUIMRUBBER MATRASSEN van bekend merk, beslist eerste keus, 10 cm. hoog. Warmte isolerend, stofvrij en hygiënisch. Over trokken met zeer exclusieve meerkleurige damast. Deze prima matrassen vèr beneden de waardel 1 pers. 190 x 80 2 pers. 190 x 120 Zuiver wollen SMYRNA KARPETTEN merk „DESSO" met doorgeweven rug en 15 mm. hoge pool. Prachtig Frans (Aubusson) dessin in zachte pastel tinten. Een eerste klas merkkarpet, dat jaren en jaren meegaat Alm. 295 x 200 SERvicl Onge,00N'ik voordelig voor l[j LU BINNENWEG „City Centrum" .ROTTERDAM - DEN HAAG.— UTRECHT - VUSSM68M Volkstoneel geweest dat het In staat ls gebleken een 60 jaar oud realistisch zee- mansdrama als het beroemde „Op hoop van zegen" van Herman Hefjermans zo op de planken te brengen dat men er bjjna van begin tot eind door geboeid kon bljjven. Ondanks de verbleekte problematiek, ondanks het ontbreken van een scherpe karaktertekening, ondanks het belang van de feiten boven de achtergronden wist de voorstelling die gisteravond aan het begin van een serie in de Groote Schouwburg-zuid gegeven werd een avond van goed toneel op te leveren. Het bewijst tevens de kracht van dit werk dat juist in de ongekuiste voorstel ling die deze groep er van gaf, vóór alles toneel bleek te zijn, dat recht en zonder omwegen op het hart van de toeschou wer mikt. Het is tevens de verdienste van het Amsterdams Volkstoneel, onder regie van Beppie Nooy, dat het er in geslaagd is de sfeer en het karakter scherp getekend heeft kunnen doen her leven. Ondanks alle beperkingen die de groep zich moet opleggen aan entourage en aan decors die met name in het vierde bedrijf armoedig waren, wisten de mees te spelers met veel vaart en markante typeringen de vele figuren die Heij er- mans voor zijn tendensstuk heeft ge bruikt, tot leven te brengen. Wij noemen hier allereerst de Kniertje van Bep Nooy, die eenvoudig was gehouden, zon der valse pathetiek. Beppie Nooy zelf als Jo bleek na een sprankelend begin haar rol niet meer geheel te kunnen passen in het hiertoe geëigende stramien. Waar zij de gekwelde vrouw wilde spelen, moest zij haar toevlucht nemen tot wat cliché-gebaren, terwijl ook haar mimiek hier tekort bleek te schieten. Johan ter Slaa als reder Bos begon wat aarzelend, maar wist tenslotte het wat gluiperige, slungelachtige potentaat juist zoveel menselijkheid mee te geven, dat hij niet ontaardde in een regelrechte usurpator. Een rondborstige, ruige typering gaf vooral Rudi Falckenhage, die de figuur j van Geert in elementaire vormen paste en bij wie men de zeelucht uit zijn als het ware matrozentrui omhoog zag ko men. Met vele grappige rake figuurtjes, zoals de ouwetjes Kobus en Daatje van André van Dijk en Bert Botterman, en de kittige Saart van Ditty Doornbos, werden vele tafreeltjes tot een plezie rige belevenis. Dat niet allen bet alge mene niveau konden handhaven (wij denken aan de moeilijke als zwakke rol van Barend, gesepeld door Ed Bauer) en dat ook enkele scènes wat mager uit vielen zoals in het laatste bedrijf en de praatscène in het derde, betekent nog niet dat ieder ook de komende dagen aan Ojt hoop van zegen niet opnieuw Zijn genoegen kan beleven. Het Amster dams Volkstoneel heeft bewezen ook zonder benaliteiten tot goed eigentijds volkstoneel in staat te zijn. H. J. W. HOEK VAN HOLLAND, 1 jan. Op oudejaarsavond zjjn de loodsdiensten te Hoek van Holland enige tijd gestaakt geweest voor kleine schepen. LOBITH, 31 dec. Zaterdagnamiddag omstreeks 6 uur is zeven kilometer bene. den Millingen en even boven Nijmegen, de Westduitse kustvaarder „Hanfried" aan de grond gezet na een aanvaring. Het schip kreeg zware lekkage. De „Han fried" was met een lading aardappelmeel onderweg van Stettin (Polen) naar Gel- senkirchen (West-Duitsland). De lekken van „Hanfried" waren zon dagmorgen voor het overgrote deel ge dicht, zodat er geen direct gevaar meer bestaat voor het schip. De verzekerings expert de heer Touw uit Rotterdam, die vannacht op het schip is aangekomen, heeft opdracht gegeven een ander scheepje te charteren, waarin een gedeel te van de lading van de „Hanfried" kan worden overgeladen. „De Hanfried" werd, toen ze uitweek voor een uit tegenovergestelde richting komend schip, aangevaren door de ,,Hamm", een Duits motorschip dat even. als de „Hanfried" aan de W.T.A.G. toe behoort, Ook de „Hamm" kreeg schade. Een aanziendijk deel van de lading van de „Hanfried" is nat en moet als verloren worden beschouwd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 4