Bijzonder onderwijs raakt los uit oorspronkelijke status Maatschappelijke organen bieden nieuw houvast International Electronics Cnracao naar de beurs DAGPUZZLE 1 DE GEHEIMZINNIGE STER DE LAATSTE SLAG Alfredo Mr. C. Schelfhout over mammoetwet: BRIEVEN van lezers Beleggingsmij. Bod op aandelen Wereldhaven De misdaad van Richard Ross V B r Gunstig jaar voor de Nederlanden van 1845 Hulp Antwoord aan Delfts gemeenteraadslid Rentespaarbrieven niet meer te krijgen HOPE CO met hoge onderscheidingen begiftigd WOENSDAG 3 JANUARI 1962 PAGINA 2 Beeldenstorm V li 2 3 3 4 4 5 S S Nasleep jaarvergadering Arnsterdamsche Bank vergoedt schade aan aandeelhouder DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY door HERGÉ 76 Copyright Casterman Praag de Heren Geleerden om samen te komen... Zeg hurt, dat Jk hen iets zeer gewichtigs te zeggen heb. Mijne Heren, ik moet L' een telegram voor ie zen dat wij zoeven ontvingen. Het is een SOS. De tekst is zo nu en dan on derbroken. zender functionneerde juist niet al te best meer. Zelfs J de naam ran het schip is on volledig. S.C.S. S.0-S. G./r/viv. GECtÜ We!nuj Mijne Heren.Ofwel we snellen dat schip te huip en we ia tenwat betreft de meteoorsteen de eer aan de Peary, of wei we zetten onze reis roort en iaten het S. O. S. - bericht onbeantwoord, Aan ti de beslis-sing... Hier mogen we niet in aarzelen, Kapitein. Pr zijn mensenlerens in gevaar. PVe moeten hen in ieder gerat redden, zeifs ais het ons de overwinning zou kostenDit antwoord verwacht te ikProfessor Hye maken onmiddellijk rechtsomkeer. IRIC DE NOORMA. 'px f- ,r,v 'VS /V,, Sy-j "sawtyyi 106. Als een levende muur van scherpe blikkerende lansen en stam pende paardenhoeven golven Safrax' ruiters heuvel op heuvel af in een wilde wedren om de redding van Erwin en zijn gevangen mannen. Al is er reden zich bezorgd te maken over hun lot, toch voelt de Noorman vreemd genoeg vrijwel geen onrust. Met schitterende ogen rijdt hij met Svein en Allan naast de aanvoerder Safrax en in zijn hart is bewonde ring voor deze mannen, die spontaan en zonder vrees hun lot aan het zijne verbonden hebben. Vanaf een hoge heuveltop, over de toppen der is de vlakte enDan zwijgt hij geschrokken en houdt met een ruk zijn paard in, want over een verre heuveltop verschijnt een tweede stofwolk, en allen begrijpen wat dit betekent. Met een luide krijgs- schreeuw richt Safrax zich in het zadel op. „Vooruit," schalt zijn stem, „en rijden als de duivel, mannen, of de Hunnentroep is ons nog voor," Kerstrede prins Bcrnhard door RICO BULTHUIS Ross zgt op gloeiende kolen, maar hij verzool)! haar (Van onze onderwüsredacteur) AMSTERDAM, 3 jan. De behande ling van het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs op de gis teren gehouden vergadering van het Ka tholiek Onderwijzers Verbond week af van de bespreking, die de mammoetwet ten deel is gevallen in vele andere krin gen, door de positieve stellingname ten opzichte van het wetsvoorstel in zijn ge heel. Bijzondere aandacht verdient in dit verband de inleiding van mr. C. E. Schelfhout, waarnemend directeur van het r.-k. Centraal Bureau voor Onder wijs en Opvoeding, die bij deze gelegen heid een betoog hield, dat zich in zijn principiële opzet kenmerkte door een grote ..openheid". Hij verdedigde de on derwijsvrijheid niet met retrospectieve beschouwingen, doch ontwikkelde een nieuwe visie op de positie van het bij zonder onderwijs in onze tijd. Men kan menen, zo zei mr. Schelfhout, dat de mammoetwet met bepaalde voor schriften inzake de schoolprogramma's te ver gaat, maar als dat zo is, dan valt dat niet te betogen of te bewijzen van uit de levensbeschouwelijke vrijheid van het bijzonder onderwijs, maar vanuit de interne vrijheidseis, die voor alle on derwijs in evenwicht moet worden ge houden met de overheidsverantwoorde lijkheid voor deugdelijk onderwijs. Wan neer wij de vrijheid hebben de voorge- Plaatsing van ingezonden stukken Brieven van Lezersbetekent niet noodzakelijk een bewijs van instemming, doch betekent slechts dat de hoofd redactie het ingezonden stuk ter kennis van de lezers wil brengen. Het feit van de plaatsing onttrekt zich echter niet aan de verantwoordelijkheid der hoofd- redactie, die zich dan ook voorbehoudt een ontvangen stuk zonder opgave van redenen terug te zenden. In het alge meen is ondertekening met naam en adres vereist, tenzij in een zeer bijzon* de geval de hoofdredactie dwingende redenen aanwezig acht van deze regel af te wijken. Zoals gewoonlijk zijn er sterke pro en even sterke anti- geluiden. Ik geloof dat de moderne beeldenstormers het wel zullen winnen! Je zou zo zeggen: Laten we de nieuwe kerken, die ge bouwd moeten worden, geheel en al naar de visie van onze moderne kun stenaar, inrichten en laat de oude ker ken zoals ze gecreëerd zijn door de toenmalige kunstenaars. Maar dat kan blijkbaar niet! Mis schien zou de volgende stelregel in acht genomen kunnen worden: „Verniel niets, ook niet zonder het te weten". 1. Dat witkalken zou misschien zoda nig kunnen gebeuren, dat de witte laag er gemakkelijk weer afgehaald kan worden (Adviezen vragen aan onze moderne chemici!). De heer v. d. Sprong behoeft echt geen voorbeeld aan te halen uit Italië (Siena-Assisië). Een 25 jaar geleden was men daar druk mee bezig in de kathedrale basiliek van St. Jan te Den Bosch en van zeer recente datum zijn de herontdekking van de muur schilderingen in de oude St. Martinus te Groningen. (Zie uw blad van 17 no vember 1961). 2. Als er altaren, preekstoelen, com muniebanken en andere dingen moeten verdwijnen, haal ze dan mei zorg uit elkaar en leg ze op de zolder, maar steek er niet de kachel mee aan, zo als men jaren geleden gedaan heeft met het bovenstuk van de preekstoel in de St. Vitus te Hilversum. 3. Verkoop kostbare stukken niet aan antiquairs voor een appel en een ei, maar zet ze maar in de bisschoppelijke musea, dan blijven ze eigendom van de kerk en kunnen ze eventueel later weer zonder moeite in gebruik geno men worden. Overigens zullen er nog wel pastoors zijn die z.g. overbodige pronkstukken gaarne willen hebben. De oude kerk in Oirgchot 1» door de oorlogshandelingen zwaar getroffen. De prachtige koorbanken zün vernield. Men heeft naar best vermogen het nog overgeblevene weer in ere hersteld. Als Je in die kerk komt krijg je het gevoel van een „kaal geplukte kip". Ik zou aan de moderne beeldenstor mers willen voorstellen. Breng uw overtollige middeleeuwse stukken maar naar de middeleeuwse kerken, die we nog hebben, want die zijn tot op de dag van neden nog ernstig be schadigd door uw collega's beelden stormers uit vroegere eeuwen. Ing. G. W. J. M. HAYMAKERS schreven vakken en uren op onze wijze te gebruiken, dan is de katholiciteit van de katholieke scholen hierbij niet in het geding. Het moet eerlijke aandacht hebben, dat de verantwoordelijkheid van de over heid ten opzichte van 't onderwijs enorm is toegenomen. Het bijzonder onderwijs is in dubbel opzicht in een hachelijke positie komen te verkeren: het is ener zijds volstrekt afhankelijk van de over heid geworden voor de stichting en in standhouding van zijn scholen en het is anderzijds met meer in staat alle eisen van zün maatschappelijke functies te overzien. Het bijzonder onderwijs is onvermij delijk meer en meer aan het losraken uit zijn oorspronkelijke privaatrechtelij ke status. In het gehele bijzondere on derwijs doet zich een sterke verpubliek- rechtelijking voor, die het thans als het ware weerloos het karakter van een overheidsdienst opdringt. In deze situa tie zijn de maatschappelijke organen, die mr. Cals voorstelt, een zeer begerens waardig steunpunt, een nieuw houvast voor het bijzonder onderwijs om zich zelf te zijn. Het is voorts een grote aantrekkelijk heid van de mammoetwet, dat zij ons de finitief kan helpen uit het antagonisme ten opzichte van het openbaar ouder wijs. Spr. wil het bijzonder onderwijs evenmin als het openbare geheel vrij pleiten van de onvoorzichtigheden en kortzichtigheden, die nor tamelijk gere geld conflicten eu ergernissen tussen de twee richtingen teweeg brengen. Het is intussen verheugend, dat openbaar en bijzonder onderwijs toch sterk naar elkaar zijn toegegroeid en het is een verdienste van (Ie mammoetwet, dat zij de twee richtingen nu op een syste matische wijze als volkomen gelijkwaar dig naast elkaar stelt. In de discussie kon op de principiële punten in dit betoog niet meteen gerea geerd worden. Het laat zich echter aan zien, dat men hierop, zowel in als bui ten de kring van het katholieke onder wijs, zeker nog wel zal terugkomen. Mr. Schelfhout heeft desgevraagd bevestigd, dat de totstandkoming van maatschappe lijke organen, duidelijker uitgewerkt dan tot nu toe is geschied, voor het r.-k. Cen traal Bureau een conditio sine qua non is bij de mammoetwet. Verder bleek uit de discussie, dat men niet gerust is over het wetsartikel, dat betrekking heeft op de inrichting van liet onderwijs. De voorzitter van het K.O.V., de heer J. H. M. Derksen, ver wacht op dit punt meer van het voor overleg met de Kamer dan de heer Schelfhout, die juist bij een punt als het onderhavige wijst op de betekenis van de maatschappelijke organen. De heer Derksen heeft voorts nog uitgesproken, dat hij beslist een voorstander is van de mammoetwet, doch dat hij ernstig be zwaar maakt tegen het terloops regelen van de bevoegdheden. Staatssecretaris G. C. Stubenrouch, die een groot deel van de verbondsver gadering bijwoonde, zei in een korte toe spraak. dat hjj met minister Cals ver langend uitziet naar een „full dressed" debat over de mammoetwet opdat er daarna eindelijk daadwerkelijk iets ge daan kan worden aan de onderwijspro blemen, waarover men al een halve eeuw spreekt. De agenda van de K.O.V.-vergadermg vermeldde vorder een voorstel van het verbondsbestuur om actie te voeren voor een wijziging van de kleuteronderwijs wet, waardoor de bezoldiging van alle aan een kleuterschool verplicht verbon den leidsters door het Rijk wordt ver goed. Men acht het een verfoeilijk stel sel, dat de wet de aanwezigheid van een bepaalde leerkracht eist, doch er geen vergoeding voor geeft. Dit voorstel werd met algemene stommen aanvaard. Eenzelfde instemming kreeg het stre ven om de scholenbouw te bevorderen. Het moet uitgesloten worden geacht, dat de achterstand in de scholenbouw binnen afzienbare tijd wordt ingehaald, maar men wil toch krachtige pogingen aanwenden om de huidige toestand ver beterd te krijgen. Ook werd besloten voortgaande actie te voeren voor de algehele afschaffing van de gemeente classificatie, zonder daarbij evenwel ex cessieve middelen te gebruiker. er zün meer punten, die onze aandacht vra gen, aldus de voorzitter van het K.O.V. AMSTERDAM, 2 jan. Handel- afgifteprjjs der aandelen, vastgesteld op JLETTERGREBPRAADSEL 1 Horizontaal en vertikaal dezelfde woor den invullen. 1, grootmoeder - 2. soort hennep - 3. plantengeslacht - 4. soortenrijk geslacht van B].;*Uwamm«n - 5. heester - ti. letter van het Griekse slfabet. Oplossing van 2 januari Horizontaal: 1. chalcedcns; 2, hok, oranje; S. aberratie; 4. lonen, anti; 5. C.K-, gek; 6. oever, aard; 7, gnoe, stage; I. orator; 9. aardbol, je; 10. aaneen, dun; II. fier, dorst. Vertikaal: 1. enalcograaf; 2. Hobo ken, aai; 3. Aken, Voorne; 4. regeerder;' 5. corner, Abe; 6. era, stond; 7. data, atol; 8. oninbaar, dr.; 9. njet, tg, jus; 10. SE, in- daeent. Maatschappij H. Albert de Bary en Co. zal vanaf 10 januari ter beurze van Am sterdam doen verhandelen certificaten aan toonder, elk vertegenwoordigende. 10 gewone aandelen met een nominale waarde van l dollar in de International Electronics Company Curasao N.V., ge vestigd te Willemstad. De eerste koers van de certificaten zal worden vastgesteld op basis van de DEN HAAG, 2 jan. Voor „De Ne derland van 1845" is 1961 opnieuw een gunstig jaar geweest. Dit constateerde haar hoofddirecteur mr. P. Heering, in zün nieuwjaarsboodschap. De produktie van de levensverzekeringsmaatschappü, 703 miljoen, overtrof wederom die van vorig jaar 663 miljoen) De vooruit gang bedroeg 417 miljoen tegen 394 miljoen. Het totale verzekerde be drag steeg tot 4300 miljoen. Ook in de schadeverzekeringssectoren waren de nieuwe produktie en de stij ging van het premie-inkomen zeer be vredigend. Bü de levensverzekering verliep de sterfte gunstiger dan in 1960 en mag opnieuw een beredigende rente-mar ge worden verwacht. Voorts varieerden m de diverse branches der schadeverze kering de schadepercentages van gun stig tot verantwoord, zodat van het bin nenlandse bedrüf een bevredigend re sultaat wordt verwacht. Wat de beleggingen betreft, deelde mr. Heering mede, dat bruto opnieuw ongeveer 200 miljoen werd geïnves teerd, terwijl de netto toeneming vond 100 miljoen beliep, waarbü vooral de vaste goederen, de aandelen en de on derhandse leningen accres te zien ga ven. Het rente-resultaat is stellig op nieuw gunstig, terwijl de koersfluctuaties der effecten per saldo tot een koers- peil leidden waardoor de uit de gevolg de waarderlngsmethode voortvloeiende stille reserve opnieuw hoger is dan ooit tevoren. AMSTERDAM, 3 jan. Tijdens de jaarvergadering van de Arnsterdam sche Bank het vorig jaar februari heeft een van de aandeelhouders dr. I. J. Ippius Fockens gepoagd bezwaar te maken tegen de handelwüze van een tweetal belangrüke functionarissen van de bank die gronden die een familielid van deze aandeelhouder toebehoorden, zonder voorkennis verkocht hadden te gen een veel te lage prjjs. De aandeel houder kreeg echter geen gelegenheid zijn beschuldigingen Van onjuist beheer ter tafel te brengen daar hem het woord werd ontnomen. Een door de Arn sterdamsche Bank daarna tegen hem aangespannen geding wegens smaad werd later geseponeerd. Nu blUkt dat er een van de laatste dagen van het vorig jaar tussen.de bank en de aandeelhouder overeenstemming werd bereikt. Er 'zal 44.000 schade wegens de verkoop van gronden voor 110,000 bü een taxatiewaarde van 154.000 worden vergoed. Tevens werd een schikking getroffen ten aanzien van de schade die deze cliënt van de A.B. daarboven nog gele den had. De betreffende gronden had den na de taxatie volgens hem een gro tere waarde gekregen daar zij onder een onteigeningsplan vielen. Indertijd werd de waarde van de gronden, mee gerekend de voorgenomen onteigening, op rond drie ton geschat. Van de züde der Arnsterdamsche Bank heeft men geen comentaar. Er kan niets mede gedeeld worden. 9 januari. Beursnotering zal worden aangevraagd. Op 20 december 1961 be droeg de afgifteprijs 8,32 dollar per aan deel, op welke basis de notering te Am sterdam zou overeenkomen met een koers van 8,54 dollar of 307,46 per cer tificaat van 10 aandelen. International Electronics is een open and mutual fund. Bij de c prichting, op Curagao in november 1958, heeft men uitsluitend het oog gericht op beleggers, die noch staatsburgers noch ingezetene van de Verenigde Staten zijn en die, on der deskundige leiding, in de snelle ont wikkeling van de electronische industrie en de daaraan verwante sector van toe gepaste wetenschap wensen deel te ne men. In beginsel richt het beleggings schema van het fonds zich op het aan kopen van aandelen in Amerikaanse maatschappüen, welke op het gebied van de electronica werkzaam zijn. Het maatsehappelük kapitaal is groot 2 min dollar nominaal. In december 1958 begon het londs zün activiteiten, door afgifte van 100.000 aandelen tegen 10 dollar per aandeel. De netto-vermo genswaarde per aandeel was op 16 maart 1961 gestegen tot 16.45 dollar. In maart 1961 werd een stockdividend van 100 procent gedeclareerd. Ultimo okto ber 1961 stonden 776.407 aandelen uit. Op 31 oktober 1961 bedroeg de beurs waarde van het totale vermogen 6.029.078 dollar. Wanneer zich gunstige mogelükheden tot het investeren van telden buiten de Verenigde Staten voor oen. wordt daarvan gebruik gemaakt. Het fonds bezit, blijkens het prospectus, een brede spreiding in zün beleggingen zonder daardoor in een teveel aan fond sen te vervallen. Over de eerste twee boekjaren heeft de vennootschap geen dividend uitge keerd, doch haar inkomsten voor beleg gingsdoeleinden aangewend. Het ligt in de bedoeling deze politiek voorlopig voort te zetten. Het verschaffen van in komsten op de aandelen van liet fonds behoort niet tot de doelstelling. Het voornemen is dan ook om in de komen de jaren de winst wederom aan het ver. mogen van het fonds toe te voegen. De inkomsten over de periode 1 no vember 1960 tot en met 31 oktober 1961 bedroeg 410.655 dollar (v. j. 551.200 dol lar), waarvan 89.682 dollar (77.685) dividend en rente en 320.973 dollar (473.515) gerealiseerde koerswinsten. De totale uitgaven kwamen op 146.536 dol lar (122.352) en de nettowinst op 264.119 dollar (428.848). yOoRSÏ.- LhK 3 «R -ejvVu. •sa,® bomen heen, ontwaren zijn ogen een stofwolk. ,Daar zijn ze," schalt Safrax' stem, „die kunnen ons niet meer ontlopen. Achter deze bosstrook M0C0 DELFT, 3 jan. Het ljd van de ge. meenteraad de heer L. J. van der Krogt (Partij voor woningzoekenden), die zoals bekend, een brief heeft ge schreven aan prins Bernhard. naar aan leiding van diens kerstrede, heeft van de particulier secretaris van de prins, dr. F. A. de Graaff, een schrijven ont vangen waarin staat, dat het woning- probleem de prins maar al te goed be kend is. „De kerstrede", aldus de brief, „heeft alleen maar willen zeggen, dat de mensheid met alleen materiële wel vaart er niet komt. Geenzins is het de bedoeling geweest bestaande misstan den en tekorten goed te praten". AMSTERDAM, 2 jan. De vereni ging voor den Effectenhandel heeft be paald dat vandaag ter beurze geen no tering zal worden gemaakt in aande len van de Maatschappij tot Exploita tie van Onroerende Goederen de We reldhaven. Dit in verband inet de mo gelijkheid dat op korte termijn een bod op de aandelen en oprichtcrsbewü'zen van deze vennootschap zal worden Uitgebracht. HILVERSUM, 2 jan. Boekhouden M.O. (pedagogisch-didactisch gedeelte): J. P. M. Meyers (Tilburg) en E. J. van der Sneppe (Boxtel). 'S-GRAVENHAGE, 3 jan. De Bank voor Nederlandsche Gemeenten heeft de afgifte van rentespaarbrieven gestaakt. Het bedrag van de lening is verhoogd tot 1 30 miljoen. Gisteren, de eerste dag van inschrijving, wa- dit bedrag al ovj.te- kend. TILBURG, 2 jan. Akte M.O. Staats huishoudkunde en statistiek (paedago- gisch-didactisch gedeelte)H. Boschma (Leeuwarden), G.J.H.Griffioen (Doorn) en J. Sixma (Meppel). Akte M.O. Staats inrichting (paedagogisch-didactisch ge deelte): H. Hoekstra (Bussum) en J. Huisman (Rozenburg). HILVERSUM, 2 jan. Handelsweten schappen M.O. (pedagogisch didactisch gedeelte): L. II.R.Wassenberg(Utrecht) 64 Het was chantage, dus toch chantage en rje man die daarachter was gekomen, had het met zün leven moeten betalen. Ze werden bedreigd, de mensen in huis en ze zwegen niet alleen uit schaamte, maar ook uit angst. Ze verdachten elkaar en vreesden met een eigen bekentenis, de anderen mee te zullen slepen in een onuitwat'baar schandaal vol schan dalen. Óngetwüfeld had de chanteur of qhanteuzc, oren en ogen opengezet, informaties genomen, brieven gestolen, dreigementen rondgestuurd en nu verschool hij zich 'achter een masker van anonimi- diende dat gefingeerde alibi bij Thomas? Waarom had teit en onsehuid. Misschien verschool hij of zij zich Tine zich verstopt in het rommelkamectjè. waar nu wel achter hét mom van hulpeloos en zwijgzaam <te brandkast van de majoor zat opgeborgen en waar- slachtoffer. De verdenking viel op hen allen en het om had ze aan de deuren gemorreld'.' Waarom had vergif dreigde als straf voor het spreken. Overat de dokter een onhandig bioscoopbezoek in elkaar ge- hetzelfde: ze waren niet thuis geweest en eenmaal logen? Waarom deden de mensen, of ze elkaar met door de mand gevallen, hadden ze niets gehoord hadden gezien en of ze van eikaars afwezigheid niets of gezien. Werd ook dit ontzenuwd, dan bleef er een afwisten? Alleen angst .voor chantage? De Japanner raadselachtige schim over, die met het doodsgevaar- J M - j-- lijke wapen van de sluipmoord tussen de getuigen mevrouw Weber en de stakkerige Nellie en wie weet; de leerlingen van Berend Anton Lucas. Moest Ross dan toch maar arresteren naar de aanwijzing van zijn gevonden bewijzen? Het zoeken naar de be faamde naald in de beruchte hooiberg, was daarom zulk onbegonnen werk, omdat hier da naald in een strohalm verborgen zat. Geen Sardemann, die hem eruit kon vloeken. De strik groter maken, was het enige wat erop zat,. Maar ook moest Ross de strik intrekken om het kernpunt te vinden. Uit het ver haal van mevrouw Weber had hij begrepen, dat dokter Hogendük met een bepaalde bedoeling naar Ishiguro toe was gekomen en toenhü eaar de hos pita vond, lukraak on een boek had gevraagd, Japans nog wel. Hü had een meetkundeboek meegekregen en dat lag nu op zün tafel, als sprekend bewüs voor het smoesje. Maat' niet alleen de dokter studeerde ...Japans", ook Lucas (wat begrijpelüker was) had zich tot Isldguro gewend on de japanse gramrnaire zou in zijn kast te vinden zijn- Dat laatste wist Ross van Ishiguro zelf. Maar liet vreemde was, dat de dokter het bij dit smoesje niet gelaten had. Wat wist Ishiguro toe was gekomen en toen hij daar de hos- mer van Eggeling, toen deze niet thuis was? Welke rol speelde de in het nauw gedreven majoor, die al begon te brullen als je naar hem wees? Waar had Eggeling gezeten, voordat hü, volgens het verhaal van Lientje, zyn handschoenen uittrok? Waarvoor verdragen. En hier stuitte Ross op de tegenstelling: moordenaar en vermoorde. Wat had de arme Lucas dan ontdekt, voordat hij na een vrolijke dronk van een naar amandelen ruikend likeurtje, als een dode Berend Anton naar de séctickamer was gereden? Vreesde de chanteur zozeer de ontdekking, dat hü er een moord voor over had? Richard Ross slenterde bij deze overpeinzingen naar boven, om eens een gezellig praatje te gaan maken bü Tilly, die, zolang Ross in huis flaneerde, haar mannequin-achtig uiterlük, zorgvuldig in stand hield. Het aloude spreekwoord dat hij die waagt, wint, mag aantrekkeiyk zijn voor hen. die een dubbeltje vrezen te verspelen. Richard Ross had er zelf nog geen idee van, wat er hier te verspelen viel en dat de keuze op Tilly Agarra viel, was een gevolg van het flirttalent van de inspecteur. Kpk eens aan... zeiden ze allebei tegelük, toen hü het atelier betrad en na gelachen te hebben, viel Ross met. de (achter)deur in huis. Hij had geen tijd dat hü behoorlü'k at., maar hij deed of hij een lange vacantie ging doorbrengen op de aanlokkelijke divan van de liefste aller Tilly's. Zü informeerde of het onderzoek voltooid was. Ross moest heus even denken voordat hij haar begreep. Onverschillig haalde hjj zijn schouders op, dat hele onderzoek was slechts een officiële noodwendigheid, zei hü. en hij prees de oase in de woestü'n, die haar kamer in dit huis was. - En ik? vroeg Tilly. Een passiebloem... Dit aan alle kanten dubbel zinnige en bü'na grove antwoordvermaakte haai' kos telijk In de operette vergeleek men haar wel met vleiender, maar minder heilige voorwerpen en Til kon veel hebben. door schoof en aan Lucas' hj'k bewezen had, dat men in het zwijgen zou moeten volharden. Misschien hadden ze werkelijk niets gezien, deze getuigen, omdat een hunner het wapen gehanteerd had. Daarbij kwam nog, dat in vele kamers eet) vreeem- deling had gehuisd. John Grondhout en de heer Bi nt, verdenken, stond gelijk met de hel* wereld - '"'ii. Dan kon je Lucia er bü gaan r.wr.ïn en feit in kennis gesteld. Dit verdacht te vinden, rook verdacht naar onkunde van de politiedeskundige, die uit ervaring weet, dat de werkelijkheid van de mis daad aan de psychologische tekorten van de misda diger gebonden zijn en sleehts zelden san zij» intelli gentie. Een moord in samenwerking was evennJw aa* t° nemen, tenzp de belangen van sommige bewoners gebonden waren aan één feit, dat het licht niet kon hem was elk gedicht een liefdesbrief. Volgens Tilly ook. Na tien minuten wist Ross, dat ze veel dure bundels van mevrouw Galjaard ten geschenke kreeg. Minstens voor vier hele gebitten, zei Til. Toen bespra ken ze de soorten van liefdesbrieven in de literatuur. Ross wist er niets van, maar liet haar praten en knikt». Toen moest hü plotseling smakelijk lachen: (Wordt vervoLgdj AMSTERDAM3 jan. Getuige de vele schitterende bloemstukken en de talloze personen uit beurs-, handels- en hankkringen die hun gelukwensen kwa men aanbieden, is het 200 jarig jubi leum van de firma Hope en <Jo, een grote gebeurtenis geworden. Een bij zonder moment op de receptie in het Amstel Hotel was de uitreiking van do erepenning der Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel door de voorzitter van het Departe ment Amsterdam, de heer J. A. War ning. De hoer Warning ging in zijn toe spraak terug tot het jaar van oprich ting der Maatschappij, toen nog Oeeo- nomische Tak van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen ge heten, in 1778 en memoreerde dat de oprichting mede geschiedde door liet werk van John en Henry Hope. Het verheugde hem daarom terneer thans deze, bij hoge uitzondering toegekende penning aan het jubilerende bankiers huis te mogen uitreiken. De penning, die wordt toegekend aan personen en iichamen, die zich hebben onderscheiden op het gebied, waarop de Maatschappij werkzaam is: de ver meerdering van de volkswelvaart door de bevordering ran nijverheid, handel en verkeer, werd voor het eerst ge slagen in 1778, ter gelegenheid van de eerste vergadering der Maatschappij te Haarlem. Aan de ene zijde is deze vergadering afgebeeld, terwijl op de andere züdc de 7 provinciën allegorisch zijn voorgesteld rond een olijfboom (de Hollandsche Maatschappij der We tenschappen) waarvan één tak (de Geconomische Tak) is afgeleid, en is de spreuk „Eén hart één doel" vermeld. De dag was ten kantore van de firma begonnen met een huldiging door het personeel dat aan de firmanten een groot wandkleed aanbood. In de loop van de ochtend kwam burgemeester, mr, G. van Hall, zijn gelukwensen aan bieden. Hij deeld» daarbij mede dat het H. M, de Koningin heeft behaagd jiir. Van Sm in la te benoemen tot ridder in de Orde v(tn dé Nederlandse Leeuw, waarna <je burgemeester hem dé ver sierselen uitreikte. EINDHOVEN, 2 jan. Kan cl. ex. scheikundige technologie: F. H. L. van Laarhoven (Nijmegen), J. H, G. van der Stegen (Meerssen), J. J. M. Swinkels (Beek en Donk). F. T. Terbeek (Maas tricht), J. H. Thomsrn (Eindhoven).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 2