EMIGRANTEN als goodwill-ambassadears 1 Papoea-studenten houden vast aan zelfbeschikking Zelfkant van de Spaanse Polder a IE Isps Miljoenen-stijging bij omzet van groenten en fruit Verontrusting geuit in manifest Vooral te danken aan tomaten Terreur houdt aan in Algerije Reeds 1000 arrestaties na opstand in Libanon Ze voelen zich als Jan zonder Land Mevrouw Aernout dient klacht in De krant kunt U niet missen, geen dag Prinses woont concert bij in Den Haag Psuedo-arts tot een jaar veroordeeld land en Frankrijk Overstromingen in Spanje Meer passagiers op vliegveld Zestienhoven 24.734 schepen in 1961 Nederlands Katholiek Werkgevers Verbond Patafood zal eind 1963 de produktie beginnen Nieuwe vestigings plannen Van der Heem NSC—NDC WOENSDAG 3 JANUARI 1962 PAG F Het verslag over de werkzaamheden van de organen der emi gratie 1960 bevat vele interessante gegevens, waarvan enkele zeker de belangstelling zullen hebben van allen die in welke vorm ook betrokken zijn bij de emigratie. Aan twee hoofdstuk ken in het bijzonder willen wij aandacht besteden. Ditmaal zul len wij het hoofdstuk bezien, dat de invloed van de aanwezig heid van Nederlanders in de immigratielanden in commercieel en cultureel opzicht behandelt, aldus het weekblad „De Emigrant". Nederlandse emigranten verstevi gen de internationale status van Nederland Meer dan 350.000 Nederlandse emigranten hebben zich na de laat ste wereldoorlog in verscheidene overzeese landen in het bijzon der Canada en Australië blij vend gevestigd en daardoor de po sitie van Nederland in economisch en cultureel opzicht versterkt. Zij hebben er toe bijgedragen, dat men er zich overzee sterker van bewust geworden is, dat Nederland niet alleen een landje is van molens, klompen en tulpen, doch veel meer heeft te bieden; dat het een klein land is met een grote economische en culturele potentie. Zij hebben door hun aanwezig heid een onmiskenbare invloed uit geoefend op de economische en culturele betrekkingen van het nieuwe met het oude vaderland en aldus de internationale status van Nederland verstevigd. Hun aanwe zig-zijn heeft als het ware een re actie in het leven geroepen waar van men zich in het vaderland dankbaar bewust is geworden, doch die nog te weinig is onder kend. Wie zich daar vestigden Culturele invloed Ue Neclertandi tentoonstelling april 1960 te Hamilton. r& Beledigende passage in rapport.Zaayer? NIEUW-GUINEA Oud-strijders aeliter zelfbeschikkingsreclit Teneinde deze invloed duidelijk aan te tonen heeft men een vergelijkend onderzoek ingesteld naar de invloed van Nederlandse emigranten op com mercieel en cultureel gebied in twee steden, die in veel opzichten overeen komst vertonen, doch op één punt niet vergelijkbaar: de aanwezigheid van Nederlanders. Bedoeld worden de ste den Hamilton in de Canadese provin cie Ontario en Buffalo in de Ameri kaanse staat New York. Men is tot een verrassend resultaat gekomen. Gescheiden door een afstand van 125 kilometer, liggen deze beide ste den aan de belangrijke St.-Lawrence Seaway, de nieuwe waterweg die de Grote Meren verbindt met de Atlanti sche Oceaan en sinds twee jaar bevaar baar is voor middelgrote zeeschepen. In beide steden is een belangrijke staal industrie gevestigd, daarbij nog aan verwante en andere industrieën. Men zou Buffalo „ouder" dan Hamil ton kunnen noemen. Oorspronkelijk stond de kleine nederzetting Buffalo bekend als New Amsterdam, herinne ring aan de kolonisten in de Staat New York. Na de opening in 1825 van het Erie-kanaal de waterweg welke de Mohawk, een zijrivier van de Hud son met het Erie-meer verbindt groeide Buffalo uit tot een belangrijk handelscentrum. In 1960 telde Buffalo inclusief de omringende wooncentra 949.625 inwoners. Ook Hamilton, dat eerst in 1846 de status van city heeft gekregen, heeft zijn ontwikkeling te danken aan het verkeer, immers eerst na haar aan sluiting bij het spoorwegnet (1850— 1860) groeide de plaats in industriële bedrijvigheid en inwonertal. Hamilton met de omringende wooncentra telt nu ongeveer 360.000 inwoners. Het aantal Nederlanders dat zich sinds 1945 in Buffalo heeft gevestigd, is niet nauwkeurig bekend. Aangeno men mag worden, dat niet meer dan 150 gezinnen en alleenstaanden on geveer 600 personen in Buffalo en directe omgeving wonen. De na-oor- logse emigranten onder hen zijn sinds 1956 aangekomen, het jaar waarin de Refugee-Relief-Act, later gevolgd door de Walter-Pastore-Act I en II, van betekenis werd. De groep bestaat grotendeels uit ge schoolde arbeiders. Het aantal admini stratieve krachten is zeer beperkt en het aantal personen met een middel bare of hogere opleiding bedraagt niet meer dan 5. Er zijn twee Nederlandse medici werkzaam, resp. verbonden aan de universiteit en het kankerinstituut. Onder de Nederlanders die zich vóór de oorlog in Buffalo hebben gevestigd, bevond zich dr. F. Visser 't Hooft, de Nederlandse honoraire consul. Hij is directeur van een chemische fabriek. Niet één van de na de oorlog in Buffalo aangekomen Nederlanders heeft zich zelfstandig gevestigd. Van de voor-oorlogse emigranten moet in dit verband worden genoemd de reeds 40 jaar in de Ver. Staten wonende heer Petri, die een exclusieve zaak in cera miek, glas en huisraad heeft. Het aantal Nederlanders dat zich na de oorlog in Groter Hamilton heeft gevestigd bedraagt ruim 9000. Het aan tal voor-oorlogse emigranten bedraagt ongeveer 160 (40 gezinnen). Overwe gend waren dit agrarisch georiënteerde emigranten. Daar Hamilton sterk geïndustriali seerd is, is daar het aantal geschoolde werkkrachten aanzienlijk. Doch zowel in de industrieën als in de bouwvak ken bevindt zich een groot aantal im migranten, dat oorspronkelijk een an dere opleiding heeft genoten, doch om der wille van de verdiensten werk voor ongeschoolden en half-geschoolden heeft aanvaard. Immigranten met een middelbare schoolopleiding zijn veelal in een ad ministratieve of technische functie werkzaam. Onder de geëmigreerde academici bevinden zich 5 artsen, 14 ingenieurs, 2 kernfysici, 2 juristen, 4 hoogleraren en docenten en 10 geeste lijken. Het aantal zelfstandige vestigingen bedraagt ongeveer 120. Zij zijn van de meest verscheiden aard. De meeste be drijven zijn nog betrekkelijk klein. In het bijzonder vermeldenswaard zijn en kele importeurs en winkeliers. Ook on der de vrije beroepen komen enige zelf standige vestigingen voor: artsen en ingenieurs. Commerciële invloed Uit de gegevens die het onderzoek opleverde is duidelijk te zien dat het feit, dat Hamilton 2500 Nederlanders per 100.000 inwoners en Buffalo slechts 67 per 100.000 inwoners heeft, invloed heeft op het commerciële verkeer tus sen die steden en Nederland. Want wat blijkt nu? De jaarlijkse omzet van Nederlandse produkten be draagt in Hamilton met een veel klei ner aantal inwoners dan Buffalo vol gens een ruwe schatting 1.000.000 dol lar. In Buffalo is de omzet aanzienlijk lager, wat daar geen exacte gege vens verkrijgbaar waren kan wor den afgeleid uit het feit dat consump tie van Nederlandse levens- ei) genot middelen in deze stad op 175.000 dol lar werd geschat en in Hamilton op 500.000. Dit grote verschil wordt veroorzaakt door de ruim 9000 Nederlandse emi granten, waardoor de vraag naar Ne derlandse produkten groeide. Buiten dien zijn de commercieel actieve han delingen van Nederlandse emigranten van bijzonder belang. Van de Neder landse levensmiddelen die in Hamil ton worden verkocht, wordt veruit het grootste deel door Nederlanders ge ïmporteerd en aan detaillisten en supermarkets doorgeleverd. Voorts zijn in Hamilton Nederlandse winkeliers en kleine huis-aan-huis verkopers (peddlers). Het distributiegebied van de impor teurs is uiteraard niet tot Hamilton beperkt, het bestrijkt in de meeste ge vallen geheel Canada. Een der importbedrijven van rook artikelen, levens- en genotmiddelen schatte zijn omzet in Hamilton voor 1960 op 47.000 dollar, waarvan 30 7< tabak en sigaren en 70 levensmid delen en delicatessen. De afnemers bestaan voor de levensmiddelen uit 75 Nederlanders en 25 Cana dezen of anderen, voor sigaren uit 40 Nederlanders en 60 Cana dezen of anderen en voor tabak ail 90 niet-Nederlanders. Ook worden talrijke andere artike len vanuit Nederland ingevoerd. Zr> bedroeg de omzet van Nederland-' meubelen van een handel in meubelc en aanverwante artikelen in I960 on geveer 5000 dollar. De klandizie be stond uit 50 Nederlanders en 50 7, Canadezen en anderen. Het merendeel van de in Hamilton gevestigde Nederlandse importeurs is van mcn'ng, dat de verkoop van het vaderlandse produkt nog steeds stijgt, ook aan Canadese afnemers. Concluderend kan worden vastge steld, dat in Hamilton drie groepen Ne derlanders de Nederlandse export sterk hebben bevorderd door veelal op eigen gelegenheid en risico of door persoon lijke invloed produkten uit het land van herkomst te introduceren Deze activi teiten werden in 1960 ondersteund door een in april gehouden Nederlandse ten toonstelling, georganiseerd door een aantal vooraanstaande Nederlanders, niet bij import of verkoop betrokken. De tentoonstelling werd door 12.560 per sonen bezocht, waarvan 25 pet. Canade zen. Ook in 1961 zal een dergelijke ten toonstelling wo-rden gehouden. In Buffalo ontbreken Nederlandse ac tiviteiten op dit gebied, vrijwel geheel. Men is daar aangewezen op importeurs uit New York en omgeving. Een van deze importeurs noemde Buffalo een zeer moeilijke markt voor Nederlandse vleeswaren hetgeen werd beaamd door twee importeurs van Nederlandse cho colaterie en biscuits. Een van hen had in Rochester, een stad met ongeveer de helft van het aantal inwoners van Buf falo, een omzet die driemaal zo groot is Hij meende dat o.a. het feit. dat hier een groter aantal Nederlanders is ge vestigd, daarvan de oorzaak is. Gezien de geringe omvang van de groep in Buffalo kan de goede reputa tie van de Nederlanders nauwelijks enige invloed hebben op de betrekkin gen tussen deze stad en Nederland. Van enige stimulerende werking op de con sumptie van Nederlandse goederen kan dan ook niet worden gesproken In Hamilton ligt dit anders. De ves tiging van een relatief groot aantal Ne derlanders heeft veroorzaakt, dat Ne derland en het Nederlandse volk een grotere bekendheid hebben gekregen dan voorheen het geval was. Men heeft de Nederlanders in hun doen en laten gadegeslagen en over het algemeen le ren waarderen, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat de belangstelling voor Ne derland en alles wat Nederlands is, als mede de neiging om met dit land en volk nadere betrekkingen aan te kno pen, aanzienlijk is gegroeid. Ook op cultureel gebied is de aanwe zigheid van een gering aantal Nederlan ders in Buffalo maar nauwelijks merk baar. In Hamilton ligt ook dit heel anders. Er zijn verscheidene bloeiende Neder landse verenigingen, waarbinnen fees- telijke en culturele bijeenkomsten voor Nederlandse emigranten worden geor ganiseerd. Naar buiten hebben deze verenigingen echter weinig invloed. Een tiental Nederlandse leerkrachten is verbonden aan het openbaar onder wijs, het lager zowel als het middelbaar. Aan de Mc. Master Universiteit be horen twee Nederlandse hoogleraren en twee lectoren tot het korps docenten. Een van hen, professor Kleerekoper, speelt een bijzonder actieve rol bij het aantrekken van Nederlandse studenten. In de loop van de laatste ze zen jaar heeft hij ongeveer 30 Nederlandse jon gens en meisjes one'ar wie verschil lende pas uit Nederland aangekomen bijzondere bijstand verleend voor het volgen van de leergangen aan deze universiteit. Een aantal van hen ver wierf reeds de doctorsgraad. In totaal 1680 studenten stonden voor het studiejaar 1960'61 ingeschreven, hiervan dragen 60 studenten Neder landse namen, sommigen hunner heb ben nog de Nederlandse nationaliteit. Op kunstgebied ontplooien ettelijke Nederlanders een gewaardeerde activi- BEIROET, 3 jan. (AFP) Volgens ra dio Libanon zijn tot dusver na de mis lukte opstand in Beiroet, reeds duizend arrestaties verricht. De regering heeft twee commissies benoemd, die een onder zoek zullen instellen bij de politieke par tijen, naar de herkomst van haar geld middelen en bij de door deze partijen uitgegeven dagbladen. Zware tanks van het Libanese leger, die zuiveringsoperaties uitvoerden, heb ben twee dorp enbeschoten, toen zij al daar tegenstand ontmoetten. De dorpen werden als bolwerken van de in opstand gekomen Libanese nationale socialisti sche partij beschouwd. Enkele huizen werden vernield. De Libanese eerste-minister Rasjid Maraman heeft.voor de dinsdagavond in buitengewone zitting bijeen gekomen Li banese volksvertegenwoordiging rapport uitgebracht over de verijdelde poging tot omverwerping van de regering. Het Libanese parlement heeft met al gemene stemmen een resolutie aangeno men, waarin de regeringsmaatregelen in verband met de opstand van jongstleden zondag worden goedgekeurd. Het parle ment verzocht de autoriteiten strenge maatregelen te nemen tegen de „misdadi gers, waar zij zich ook bevinden". lp® Het staat daar nog, dat oude complex boerenbedrijven op de grens van Over- schie, daar, waar de Vlaardingseweg uit komt op de Schiedamse Schie. ER IS de laatste jaren van de groene weiden die de Spaanse polder vormden niet veel meer over. Het hele complex is opgespoten terrein geworden waar van een zeer groot deel is volgebouwd met industriepanden van meestal grote ondernemingen. Niet alleen van Rotter damse zijde maar ook door Schiedam zijn hier langs het water van de Schie damse Schie vele veranderingen ge wrocht. De weg langs het water is grotendeels omgeleid teneinde de industrie gelegen heid te geven zich onmiddellijk aan het water te vestigen. Op de grens van Overschie waar de Vlaardingweg uit komt op de Schiedamse Schie staat on der het gedruis van het turbulente ver keer nog een complex boerenbedrijven. Het vormt een schilderachtig geheel deze heterogene samenstelling van bouwsels. Het opschietende hout vormt de nodige aanvulling „om de gaten te dichten". De boeren van deze bedrijven zijn voor het merendeel hun land kwijt geraakt. Het nog niet bebouwde op gespoten land is voor de industrie ge reserveerd en nu is er op die grote vlakte wel weer gras gaan groeien waar de koeien zich te goed aan doen. Maar eens zal ook dit terrein de helers zien komen en het zal n^isschien niet zo lang meer duren dat hier van landelijkheid sprake zal zijn. Ook het lot van de op stallen is onzeker. Op een van de teke ningen is een doorkijkje te zien van de Schiedamse Schie m de richting Delfs- havense Schie. De gebouwen staan aan weerszijde van het middenpad. Rechts staat de woning, links ziet men de veestallen met de half geopende deuren en luiken. Voorbij de schaduwpartijen ziet men de wijde vlakte van de nog niet volgebouwde Spaanse polder ba dend in het zonlicht. Doorkijkje van de Schiedamse naar de Ueltshavcn.se Schie. Recht voor het pad een grote, opgespoten vlakte. teit. Hiervan zijn o.a. te noemen de kunstschilder Oudendag, die meer dan eens zijn werken in Hamilton tentoon stelde, en zeven Nederlandse musici, die in het Hamilton Symphony Orchestra spelen. Ook in de radio is sprake van enige Nederlandse invloed. De radio-zender C. H. M. L. heeft de heer Van Turen- hout aangesteld als samensteller van het programma The voice of the Netherlands. Dit commerciële twee talige programma wordt voor 80 pro cent door Nederlandse'zakenlieden uit Hamilton en voor 20 procent door Canadezen gesponsored. Het niet-com- merciële deel van het programma be staat uit Nederlandse muziek en Ne derlands nieuws. DEN HAAG, 3 jan. Vijfendertig Pa. poea-studenten en -studerenden in Ne derland hebben een manifest over Nieuw Guinea gezonden aan minister-presi dent De Quay, de ministers Luns, Toxopeus en Visser, staatssecretaris Bot, de voorzitters van de beide kamers der Staten Generaal, en een aantal ambas sades. De ondertekenaars uiten in het manifest verontrusting over „het feit dat In Nederland stemmen uit verschillende groepen wijzen op opvattingen dat eventueel met de zelfbeschikking van de Papoea-bevolking ervoor te behoeden dat de volledige uitoefening van het zelf beschikkingsrecht zal worden verzwakt. „Moge werkelijk waar gemaakt wor den dat. zoals regering en Staten-Gene- raal hebben erkend, de souvereiniteit over ons land aan onze bevolking toe behoort en de overdracht daarvan aan ons volk zal geschieden, zodra ons volk daarvoor gereed zal staan", aldus besluit het manifest. ROTTERDAM De heer J. P. Nikyu- luw en ir. J. A. Mnusama, respecite- velijk „algemeen vertegenwoordiger en hoofd politieke missie van de republiek Zuid-Molukken", hebben de Tweede Ka mer der Staten-Generaal een volgedde telegram gezonden, waarin zij onder meer stellen dat „elke Nederlandse be- ,oofte met betrekking tot zelfbeschik kingsrecht aan Papoea's waardeloos en onoprecht is, indien die niet wordt voor afgegaan door een erkenning dat men tegenover Ambon verkeerd handelde en een bereidheid alsnog hetmogelijke te d dit onrecht te redresseren". De twee ondertekenaars verzoeken bo. NAALDWIJK, 2 jan. Door de voor zitter van het centraal bureau van de tuinbouwveiling in Nederland is medede ling gedaan, dat de vermoedelijke omzet cijfers van groenten en fruit in 1961 van do bij het Centraal Bureau aangesloten vei lingen een record van ongeveer 742.000.000,zullen belopen. De totale geldelijke omzet van deze gezamenlijke tuinbouwveilingen zullen vermoedelijk ongeveer 742.000.000,belopen tegen over 687.000.000,- in 1960 en 684.500.000.- ln 1959. Dit betekent dus dat de totale omzet met circa 55.000.000,— is gestegen tenopzichte van het vorig jaar. Bij een nadere analyse van dit totale omzetcijfer blijkt, dat de fruitomzet ge stegen is van f 190.000.000,— in 1960 tot 224.00.000,- ln 1961. Deze stijging is voor namelijk toe te schrijven aan de meer om zet aan appelen van 20.000.000,terwijl de perenomzet steeg met ongeveer 11.000.000,en de aardbeien met ruim 5.000.000,—. Wat de verse groenten betreft is de omzetstijging vooral te danken aan de tomaten, die 23.000.000,— "méér opbrach ten en de komkommers die een stijging te zien gaven van 17.000.000,—. Daaren tegen verminderde de geldelijke omzet van sla met ongeveer 5.500.000. Ook de grove vollegrondsproducten gaven een daling te zien van 6.000.000, De nadelige posten die het eindresultaat beperkten tot een stijging van een 55.000.000,—, liggen voornamelijk bij sluitkool, peen, sla, zwarte bessen en frambozen. De voorzitter merkte daarbij op, dat over het algemeen genomen van een bevredi gend tuinbouwjaar gesproken mag worden waarbij hij echter opmerkte, dat de méér J. iH L. van we- omzetten zeker niet alleen werden ver kregen door een hoger prijspeil maar vooral ook door een hogere produktie. De totale export van tomaten is in 1961 toegenomen met 22.000 ton terwijl ln 1960 een toename was van 20.000 ton. De export naar West-Dultsland steeg het sterks. DEN HAAG, 3 jan. Prinses Beatrix heeft het voornemen op donderdag 25 januari in het gebouw voor K. en W. in Den Haag een concert bij te wonen, dat gegeven zal worden door het Ned. Stu denten Orkest ten bate van het Ned. studenten sanatorium en het universitair asylfonds. AMSTERDAM, 3 jan. De rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend de 32-jarige assurantiebezorger F. C. uit de hoofdstad wegens oplichting, meermalen gepleegd, veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voor arrest. Tegen hem was twee jaar met aftrek geëist. Zich uitgevend voor dokter had hij met verschillende handelaren ln bandrecorders in Amsterdam, Utrecht en Rotterdam, contact gezocht waar hij ap paraten („voor medische doeleinden") bestelde en aan een ziekenhuis liet be zorgen. C. haalde vervolgens de band recorders bij de portiers in de zieken huizen op met de mededeling: „Deze recorder is verkeerd bezorgd". C. stapte vervolgens met het apparaat regelrecht naar een opkoper. Er waren de verdachte twee oplichtingen ten laste gelegd. De opkoper, de vijftigjarige Amster damse koopman D. E. werd wegens schuldheling veroordeeld tot vijf weken gevangenisstraf. Tegen hem was twee maanden onvoorwaardelijk geëist. BUSSUM, 2 jan. Mevrouw H, Acmout-Royaards, weduwe van de Ned.-Indië omgekomen vaandrig R. C. Aernout, heeft bij de Officier Justitie in Amsterdam een klacht gens smaad, subsidiair belediging ten T7 i aanzien van haar overleden echtgenoot V eel SnCCUW in Zi WltSCl ingediend GENEVE, 3 jan. (AFP) In Zwitser, land is het afgelopen etmaal veel sneeuw gevallen, vooral in de gebieden Zurich en Bern. Hierdoor ontstond stagnatie in het trein-, lucht, en telfooncverkeer. In de Zwitserse jura ligt dertig tot v tig cm. sneeuw. PARIJS, 3 jan. (Reuteir) Tengevolge van langdurige sneeuwval zijn de wegen in vele delen van Midden-, oost- en zuid oost-Frankrijk gevaarlijk. Treinen uit Zwitserland hadden vertraging van en kele uren. MADRID, 3 jan. (AFP) In het Noordwesten van Spanje worden ver scheidene streken met ernstige overstro mingen bedreigd. De toetand is in het bijzonder verontrustend in valladolid, waar militairen, politie en brandweer de hele nacht aan versterking van de dij ken van de Esgueva hebben gewerkt. Drie dorpen in het Noorden van de pro vincie Valladolid zijn ondergelopen en vijf in de provincie Zamora Enkele zijrivieren van de Duro zijn buiten haar oevers getreden, namelijk bij Leon en bij Salamanca De wegen tussen Madrid enerzijds en Lissabon en La Coruna anderzijds zijn afgenseden. Ook het spoorwegverkeer tu ser» Madrid en Algeciras is ontwricht. ROTTERDAM, 3 jan. In 1961 passeer den 140.147 passagiers de Rotterdamse Luchthaven. In 1960 waren het er 129.442, nu dus 8,2 procent meer. ROTTERDAM, 3 jan. De Maasstad heeft het 25.000ste zeeschip net niet ge haald. Op Oudejaarsavond voer het 24.734ste schip als hekkensluiter de haven binnen. Deze klacht heeft betrekking op het z.g.n. rapport-Zaayer, dat de minister var. Defensie h. S. H, Visser tijdens een persconferentie in november aan de Nederlandse pers heeft overhandigd. In dit rapport komt, naar de mening van mevrouw Aernout, een zeer beledi gende passage voor. Volgens deze passage was Aernout „een man aan wiens rechtschapenheid en goede bedoelingen niet mag worden getwijfeld, maar die daarbij alle ken merken vertoonde van de onbekwame en onbelangrijke dilettant, levende in een sfeer van detectiveromantiek, geheim zinnigheid en gewichtigdoenerij". Het is voornamelijk tegen voornoem de passage dat mevrouw Aernout be zwaar heeft en die zij als grond van haar aanklacht beschouwt. Het waarnemend hoofd van het Am sterdamse arrondissementsparket, mr. J F, Hartsuiker, deelde ons vanochtend desgevraagd mee, dat hij de klacht van de weduwe Aernout nog moet bestude ren. Uit betrouwbare bron vernemen wij voorts, dat het niet waarschijnlijk is dat het Amsterdamse parket de klacht in be handeling zal nemen. Het wordt waar schijnlijk geacht dat mevrouw Aernout in overweging zal worden gegeven haar klacht bij de Haagse officier van jus titie in te dienen, aangezien het beweer de delict in de residentie is gepleegd. Daar verrichtte de commissie-Zaaij er haar werkzaamheden en maakte minis- er Visser het rapport openbaar. ALGIERS, 3 jan. (Reuter) De golf van aanslagen in Algerije hield ook dins dag in onverminderde mate aan. Zowel in de hoofdstad Algiers als in Oran, Con- stantine en Bone deden zich nieuwe in cidenten voor. De aanslagen werden zo wel aan Algerijnse opstandelingen, als aan hun tegenstanders, de O.A.S. toege schreven. Militaire autoriteiten maakten later be kend in Parijs, dat het juiste dodencijfer als gevolg van aanslagen en gevechten in geheel Algerije tien bedraagt. Er zijn zeventien personen gewond. Voorts is een Europese vrouw, die maandag in Bone werd gewond, een dag later aan haar ver wondingen bezweken. vendien het Nederlandse parlement drin gend ervoor te zorgen dat bij een sta tuswijziging van Nieuw-Guinea de aldaar verblijvende Zuid-Molukkers niet tegen hun wil worden uitgeleverd aan een an dere overheid, in het bijzonder de Indo nesische. DEN HAAG Het bestuur van het evangelisatie- en zendingshuis „Eliezer" heeft een schrijven over Nieuw-Guinea aan de minister „in eerbiedig overwe gen" gegeven, niet alleen namens de Nederlandse regering, maar ook namens missie en zending in het algemeen, de regeringen va Australië, Indonesië en Ne derland uit te nodigen tot het vormen van één cetnraal gezag over oostelijk en westelijk Nieuw-Guinea". Dit met het d „overeenkomstig ehet zelfbeschikkings recht der volkeren, de bevolking van- Niieuw-Guinea tot algehele zelfstandig heid en zelfbestuur te leiden". DEN HAAG, 3 jan. De federatie van Nederlandse oud-strijdersorganisatieS heeft zich gericht tot minister Luns en de Tweede-Kamerfracties van de K.V.P., P.v.d.A., V.V.D., A.R. en C.H.U. In het scrijven aan minister Luns wordt o.m. „volledige instemming be vestigd met en vertrouwen uitgesproken in het door de minister gevoerde en nog te voeren Nieuw-Guinea-beleid onder handhaving van het zelfbeschikkings recht van de Papoea's". DEN HAAG, 3 jan. De Algemene Katholieke Werkgevers Vereniging en het Katholiek Verbond van Werkgevers vakverenigingen hebben zich naar reeds eerder werd bekend gemaakt, in een verbond verenigd. De naam van het nieuwe verbond is „Nederlands Katho liek Werkgevers Verbond". Deze sa menstelling, die juridisch plaats vond door wijziging van de statuten van het Katholiek verbond en opheffing van de A.K.W.V. is samengegaan met een her ziening van de bestuurlijke opbouw van het verbond. Het nieuwe verbond kent drie bestuursorganen: een algemene le denvergadering, een algemeen bestuur en een dagelijks bestuur. Het N.K.W.V. zal de werkzaamheden van de A.K.W.V. en het Katholiek Ver bond voortzetten. De doelstelling van het N.K.W.V. Is Uitgaande van de katholieke mloofs- overtuiging, de gemeenschappelijRe be langen van haar leden en van de werk gevers in het algemeen op sociaal en economisch gebied te behartigen en tot de vestiging en handhaving van een christelijke orde in het sociale en eco nomische leven bij te dragen." In deza formulering zijn de doelstellingen van de A.K.W.V. en het Katholiek Verbond verenigd. De wijziging die hiermee zijn beslag heeft gekregen betreft formeel alleen de organisatiestructuur van het verbond als centrale van aangesloten organisa ties. Stond tot nu toe naast het Katho liek Verbond als centrale van katholie ke vakorganisaties van werkgevers de A.K.W.V. als aparte centrale van dio cesane organisaties van katholieke werkgevers, in het N.K.W.V. zijn thans de katholieke vakorganisaties, de niet- kathlieke vakorganisaties en de diocesane organisaties van werkgevers als gewone leden naast elkaar opgenomen. GRONINGEN, 3 jan. De directie *an de pas opgerichte Patafood n.v. deelt mede dat op dit moment rond 2000 aan delen van nominaal 3000 geplaatst zijn. Daarvan zijn er rond 100 prioriteitsaan delen. Er worden dagelijks nog aande. len geplaats, maar het ligt niet in de bedoeling direkt het volledige aandelen kapitaal van 2700 gewone en 300 priori teitsaandelen te plaatsen. De bouw van de fabriek van Patafood n.v. Is in een vergevorderd stadium van voorbereiding. De besprekingen over het bouwterrein zijn ook zeer vergevorderd. Zeer binnenkort zal tot definitieve aan koop worden overgegaan. Het betreffende terrein ligt in het industriële uitbreiding! plan der gemeente Groningen en we. aan de geprojecteerde zgn. Finse Havei De fabriek zal in de herfst van 1961 met de produktie kunnen aanvangen. Aangenomen wordt, dat de fabriek eei verwerkingscapaciteit van rond 30.001 ton aardappelen zal hebben bij een 45- urige werkweek. Bij toepassing van eer drieploegenstelsel en een 40-urige werk week voor elke ploeg kan de verwer kingscapaciteit tot ca 75000 ton aardap pelen per jaar worden opgevoerd. Van Nelle In een vergadering van aandeelhouders van de Erven de Wed, J. van Nelle, zo deelt de directie mede. worden voorgesteld de heer R. van der Linden, onder-directeur, te benoemen tot lid van de directie. De heer H. F. W. Bantje, personeelchef van het bedrijf, wordt dan onder-directeur. Amstei Brouwerij Met ingang van 1 januari 1962 zijn de heren A Miede- ma, ec. drs., en J. A. H. Peters be noemd tot adjuct-directeuren van de Am- stelbrouwerij te Amsterdam. Drs. Miedema onderhoudt het contact met de buitenlandse vestigingen, zoals de brouwerijen te Paramaribo, Willem stad en Amman, terwijl hij tevens de leiding heeft van het voorbereidend werk dat nodig is wanneer nieuwe vestigingen worden overwogen. De heer Peters i# sedert jaren de exportleider van de Am- stel Brouwerij. DEN HAAG, 2 jan. Van der Heem mag op een gunstig jaar terugzien. De omzet van de onderneming ii niet onaanzienlijk toegenomen. O.a. is haar televisieverkoop in Nederland met tien procent gestegen. De exportafdeling had bijzonder veel suc ces met de verkoop van transistor-radio toestellen. De omzet van handboormachines ls toegenomen ln binnen- en buitenland. Er zijn echter enige factoren, die het resul taat beïnvloeden, zoals de revaluatie van de gulden en de loonsverhogingen. Dit verklaarde de heer L. C. M. J. Gutsen- ho-vendirecteur van de onderneming, la een oudejaarstoespraak. Voor het eerst in »'.a geschiedenis vaa Van der Heem komt er een vestiging bul ten de provincies Zuid-Holland en Utrecht. In Sneek ls namelijk reeds een voorlopige ruimte in gebruik genomen. De plannen voor de bouw van een nieuwe fabriek al daar liggen gereed. Bovendien ls het plaa van Philips en Van der Heem om geza menlijk bij Leeuwarden een fabriek ta bouwen voor de fabricage van stofzuigers en vloerwrljvers dichter bij de verwezen lijking gekomen. Tenslotte memoreerde de directeur dat Van der Heem ondanks de kortere werktijd met de vijfdaagse werk week, waarvan het personeel nu een vol jaar heeft genoten, meer heeft gefabri ceerd dan ln 1960.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 4