Radicale gedachten over de taakverruiming van gemeenten Talmen met annexaties brengt ontwikkeling in gevaar Boer redt veestapel van overbuurman KITTY VERSCHOOR TERUG NAAR DORDT Directeur van twee in fusie verenigde telefoondiensten Nieuwe verkeerslichten aan mond van de Maastunnel Vervolg STADSNIEUWS Bevredigend jaar glasindustrie Reclame Nieuwjaarsrede burgemeester van Rotterdam Koestal in de as Installatie ir. J. C. En toen ivaren er auto's te weinig Nu naar show van Ernst. u. Maxi Bayer? Maakt Wetsontwerp in de mist Liberiaan op de Cubaanse kust Daders van postzegel- diefstal gegrepen Kassier verduistert in tien jaar tijd 15000 V akantieprogramma Viermanschap van PTT nu driemanschap Agenda Rotterdam In Delft vierduizend woningzoekenden Aardappel minder in trek Nieuwjaarsbijeenkomst bij Pieterman N. V, Nu 256 man werkzaam Familie Chaplin ver wacht gezinsuitbreiding Bi NSC DONDERDAG 4 JANUARI 1962 PA 01 ROTTERDAM, 4 jan. Aan het begin van de hedenmiddag gehouden raadszitting beeft burgemeester mr. G. E. van Walsum zijn traditionele nieuwjaarstoespraak tot de raad gehouden, waarin hij voornamelijk twee onderwerpen behandelde: de positie van de gemeenten ten opzichte van de rijksregering en de moeilijkheden, voortkomende uit het talmen met de totstandkoming van het boven, gemeentelijl: orgaan Rijnmond. Niet hoopvol Meer burgemeesters? Wachten, wachten maar De burgemeester zeide vervolgens dat het wetsontwerp Rijnmond, al heeft het dan de Ministerraad bereikt, ook nog ter raadpleging aan de Raad van State moet worden voorgelegd ter raadpleging. ROTTERDAM, 4 jan. Met ge vaar voor eigen leven redde de 45-jarige J. Neleman de zeventien pinken, twee kalveren en een var ken van zijn overbuurman, de 65-jarige landbouwer W. Hooger- brugge. Toen de heer Neleman vanmorgen om vier uur ging mel ken, zag hij, dat de koestal van zijn overbuur aan de Hofweg 63 in volle brand stond. Zonder zich te bedenken stormde hij de stal bin nen, sneed de angstig loeiende die ren los en dreef ze naar buiten. Nauwelijks was hij zelf weer bui ten of het dak stortte in elkaar, hetgeen gepaard ging met een hoge vonkenregen. In twee lagen Waardering twHttiH mpiémc ■J het plaatselijk bestuur, omdat deze nodig is als tegenwicht tegen de centraliseren de krachten. Of misschien ts het beter in plaats van tegenwicht compensatie te zeggen. „Het gaat" lichtte aar. v. Wal sum nader toe, ,,om het verlies, dat de plaatselijke overheid hier lijdt, door winst elders te compenseren". Mr. v. Walsum greep terug naar de internationale „burgemeestersconferen tie" te Washington, waar hij een voor dracht hield. „Ik ben van deze conferen tie teruggekomen versterkt in de over tuiging, dat een van de belangrijkste ge breken' die ons gemeenterecht in de hui dige verhouding aankleven de uniformi teit is". Het opnemen van de mogelijk heid van grotere differentiatie in het be stuur der gemeenten zou. zei de burge meester, een bevrijdende en levenwek kende werking hebben. antwoord aan de Tweede Kamer een op- „Is het niet een bewijs va ~|Somming gaf van de grenswijzigingsge- loosheid dat het er naar uitziet, dat het en aan^n waarvan hij een streven naar decentralisatie door dit kabinet bij zijn optreden met nadruk op de voorgrond plaatst, niet meer schijnt op te leveren dan het afstoten van be paalde subsidietaken naar provinciale en gemeentebesturen, die dan eerst nog financieel in staat moeten worden gesteld om deze taken te vervullen?" Overstappend op het agglomeratiepro bleem van het Waterweggebied en op het vraagstuk van de grenswijzigingen zei mr. v. Walsum het niet hoopvol te ach ten dat Rotterdam niet is genoemd door de minister toen hij in de memorie van „En wanneer dan", vervolgde mr. v. Walsum, „in de volksvertegenwoordiging de vraag wordt gesteld of het niet wen selijk is aan de grootste drie gemeenten een eigen status te geven dan antwoordt de minister van Binnenlandse Zaken dat er in elk geval geen reden is deze ge meenten buiten de werkingssfeer van de Gemeentewet te brengen, maar dat wel gedacht kan worden aan de mogelijk heid in de Gemeentewet ruimte te schep pen voor een (verdere) differentiatie van de gemeentelijke bestuursinrichting. „Het is bepaald onthullend, dat hier „verdere" differentiatie staat en dan nog tussen haakjes. Hoewel ik langzamerhand meer begrip heb gekregen voor de inder tijd door mijn ambtsvoorganger uitge sproken wens de grote steden op het niveau van een provincie te plaatsen, heb ik er geen behoefte aan dat te bepleiten, maar wel acht ik het van belang en in overeenstemming met de realiteit deze gemeenten niet een „grotere", maar een grote vrijheid te geven bij de vaststel-1 ling van hun bestuursinrichting, hetgeen i gepaard zal moeten gaan met een ingrij-1 pende beperking van het goedkeurings- i recht van het provinciaal bestuur. Mis- j schien kan het voor de minister een aan- sporing zijn zonder verwijl deze weg in te slaan, wanneer hij zich realiseert, dat hij dit doende zich bevindt in de sfeer van het decentralisatiestreven en dat dan krachtiger bevordert dan door het afsto ten van subsidietaken". Mr. v. Walsum zeide, dat hij verder wilde gaan dan de commissie, die in 1959 in opdracht van de Dr. Wiardi Beekman Stichting rapporteerde over het bestuur van de grote gemeenten en in een zestal punten nieuwe taak-mogelijkheden voor stelde. Waarom zou men, vroeg hij hieraan niet nog andere dingen kunnen toevoe gen, zoals b.v. de mogelijkheid voor be langhebbenden gehoord te worden over bepaaldp voorstellen alvorens daarover wordt beslist een systeem van hearings dus of de mogelijkheid van een plaat selijk referendum? Er is, zei hij, niet zoveel fantasie voor nodig deze willekeu rig gekozen voorbeelden nog met andere uit te breiden, waaronder er zijn, die voor onze verhoudingen tamelijk radicaal ljj- 1 ken. „Mijn buitenlandse contacten hebben mij geleerd, dat de problematiek van het plaatselijk bestuur overal in de grond ge lijk is, maar dat de organisatie daar- van alle denkbare verschillen vertoont. Ik noem de mogelijkheid om de verkie- zingen voor de gemeenteraad anders te regelen, om de burgemeester te doen ver kiezen, hetzij door de raad, hetzij recht streeks door de kiezers, om meer dan één burgemeester te hebben. Ik zeg niet dat ik vóór toepassing van elk van deze mogelijkheden zou zijn. Dat zeker niet. Maar dat is niet interessant. De hoofd zaak is. dat ik zover zou willen gaan als maar mogel^k is om de daarvoor in 1 aanmerking komende gemeenten hun j eigen bestuursstelsel te laten vaststellen uiteraard onder goedkeuring van de Kroon". Erkennende de noodzaak van concen- - tratie bij verschillende zaken zei mr. v Walsum. dat hij dan speciaal denkt aan de eisen, die het economische en sociale beleid van de centrale overheid stelt. „Maar juist daarom zou ik zover moge lijk willen gaan bij de differentiatie van vallen ten aanzien waarvan standpunt heeft bepaald. „Het is", zei hij, ..een gevolg van de koppeling van de grenswijzigingen aan het Rijnmond-probleem, waartegen wij van de aanvang af bezwaar heb ben gemaakt. Intussen gaat de ontwik keling in het Botlekgebied en in Euro poort-oost en -west voort en voltrekt zich de facto een grenswijziging. In het middengedeelte van Rozenburg kan met de grondverwerving nog niet wor den begonnen, omdat nog geen beslis sing is gevallen over de uiteindelijke vormgeving van het zeevaartkanaal, maar het kan eenieder duidelijk zijn. dat ook dit gedeelte van Rozenburg vroeger of later in deze ontwikkeling zal worden meegenomen. Hoe hinderlijk, ondanks de van realis me getuigende maar niettemin zeer te waarderen medewerking van Rozenburg, het uitblijven van de grenswijziging is, wordt geïllustreerd door het feit, dat men in het gebied van de Rotterdamse haven dat buiten de gemeentegrenzen ligt, voor de bouw in de industriële sec tor veel langer op Rijksgoedkeuringen moet wachten dan in het stedelijk ge bied. En waarop moet de grenswijziging, die het gedeelte van Hoogvliet, dat op grondgebied van de gemeente Poortu- gaal is gebouwd, bij Rotterdam moet voegen, eigenlijk nog wachten? Hangt dat soms ook al samen met het agglomera tieprobleem?" „Maar nu is er weer wat nieuws. De indiening van het wetsontwerp moet nu weer wachten tot de wet op de ruimte lijke ordening ook door de Eerste Ka mer zal zijn aanvaard Het is begrijpe lijk, dat men de tekst van het wetsont werp-Rijnmond heeft willen afstemmen op de wettelijke regeling van de ruimte lijk ordening. Maar wat kan daarin nog veranderd worden? De Eerste Kamer heeft toch geen recht van amendement? Of ver wacht de minister dat het ontwerp van de wet op de ruimtelijke ordening door de Eerste Kamer zal worden verworpen? Had hij niet verstandiger gedaan dit toch waarschijnlijk niet al te grote risi co maar te nemen en het wetsontwerp- Rijnmond vast aanhangig te maken? Of moet de indiening na de beslissing van de Eerste Kamer weer op uitvoerings regelingen wachten? Men vraagt zich af wat er toch met dit wetsontwerp aan de hand is eu wa' zich achter de schermen heeft afge speeld. Het rapport van de commlssie- Klaasesz is op 12 februari 1960 uitge bracht en wij hebben op verzoek van Gedeputeerde Staten ons oordeel daar over kenbaar gemaakt op 3 mei I960, terwijl wij sedertdien niets meer ver nomen hebben, noch van het provin ciaal bestuur, noch van de minister. „Wanneer ik kennis neem van de debat ten in de Tweede Kamer over de kwes tie Bijlmermeer, dan vraag ik mij af of het niet tot verheldering zou hebben kun nen bijdragen, wanneer 't ontwerp-Rijn- mond al aanhangig zou zijn geweest en begrip zou hebben kunnen wekken voor de mogelijkheden, die er voor de toe komst zijn. In ieder geval lijkt het mij. dat de positie van de minister dan ster ker zou zijn geweest, aangenomen al thans, dat hij met een redelijk wetsont werp voor de dag zal komen Mr. v. Walsum releveerde nog eens in het kort het Rotterdamse stand punt inzake het orgaan-Rijnmond en legde er de nadruk op dat de regeling niet dusdanig mag zijn, dat bij voor baat Rotterdam onder alle omstandig heden een minderheidspositie zou in nemen. „Dit zou in strijd zijn met het feit, dat in Rotterdam niet alleen de overwegende meerderheid van het aan tal inwoners, maar ook het overwicht van de in aanmerking komende be langen geconcentreerd is". ROTTERDAM, 4 jan. Het Liberi aanse motorvrachtschip „Machitis", me tende 8855 brt., en eigendom van de Airdill Motorship Corporation in Mon rovia, is op 1 januari op de westkust van Cuba aan de grond gelopen. Het schip, dat geladen is met graan, zit ste vig vast op het koraal. De Nederlandse zeesleper „Maas" van L. Smit en Co., is nog diezelfde dag uit Nassau op de Bahama's vertrokken en zal vandaag beginnen met een poging het schip van de rots te slepen. De sleepboot „Rode Zee" is van Curagao vertrokken om eveneens de „Machitis" hulp te bieden. De „Rode Zee" wordt morgen ter plaatse ver wacht. Toen pas waarschuwde hij de heer Hoogerbrugge en diens 16-jarige zoon W. P. Hoogerbrugge, die nog niets van het onheil gemerkt hadden. De brandweer, die nu spoedig aanwezig was, kon niet veel meer uitrichten. Met vier stralen werden de smeulende res ten geblust. De boerderij zelf liep geen gevaar, daar de koestal honderd meter er van verwijderd is. Het vuur is ont staan door oververhitting van de ver warmingsinstallatie voor de kassen, die j naast de koestal in een stenen gebouw staat opgesteld. Het varken liep ge vaarlijke brandwonden op, omdat het dier in paniek de brandende stal in en uitrende. De totale schade bedraagt 20.000.De heer Hoogerbrugge is verzekerd. Naast het boerenbedrijf heeft de fa milie Hoogerbrugge ook nog een tuin derij. Rieten matten en onderdelen van kassen die op de vliering van de koe stal lagen opgeslagen, gingen ook ver loren. Van de brandweer rukten uit de een heid 415, de gereedschapswagen 2, de eenheden 416, 414 en 411, de autospuit 4 en de N-l. De leiding berustte bij brandmeester A. Koomwinder. Een bijzonder compliment kreeg Ca- pelle aan den IJssel voor zijn samenwer king, die mr. v. Walsum niet vanzelf sprekend noemt, maar die bepaald wordt door „ruimhartigheid en breedheid van blik van de bestuurders dier gemeente". Het probleem der agglomeraties kan men niet meer te lijf met annexatie. „Thans is de schaalvergroting zo mani fest, dat men naar andere middelen moet uitzien. Zulk een middel is het bo- vengemeentelijk lichaam of het een groot aantal gemeenten omspannend orgaan met een speciale beperkte taak Men zou het ook een plaatselijk bestuur in twee lagen kunnen noemen Zoals men soms het verkeer op twee niveaus moet rege len, kan men dat ook met het plaatse lijk bestüur doen. Laten wij niet te lang aarzelen ook deze differentiatie in het plaatselijk bestuur te brengen en laten wij het goed doen." zei mr. v. Walsum, die verwees naar buitenlandse voorbeel den. waar lering uit te trekken valt. Aan het slot van zijn rede wekte mr. v. Walsum op de gemeentelijke taak te zien als een geheel, die gezamenlijk ver vuld moet worden. „Het mag er ons niet om te doen zijn voor onze groep de grootst mogelijke voordelen te behalen". De slot woorden waren deze: „Het heeft, nu mis schien meer dan ooit. zin onszelf, elkan der, onze stad. ons land en de wereld aan te bevelen in Godes heilige bescher ming". Als nestor van de raad heeft de heer J. Wilschut, die dit jaar voor het laatst zitting heeft, de burgemeester geantwoord. Hij wees op de diepere betekenis van een nieuwjaarswens. „In de simpele handdruk ligt dan een gebaar, dat uitgaat tot allen op deze aarde, dichtbij en ver weg, om over hen allen de zegen te vragen uit den Hoge, uitgedrukt in het „vrede op aarde" van het Kerstfeest." De heer Wilschut toonde dankbaarheid niet alleen ten aanzien van mr. van Wal sum maar ook ten aanzien van diens echt genote voor de excellente wijze waarop zij zich van hun representatieve taak kwijten en speciaal ten aanzien van de burgemees ter voor de bestuurskracht, getoond in de leiding der zaken van de stad. Wat de wethouders betreft zei de heer Wilschut dat ondanks kritiek en soms ver zet tegen bepaalde voorstellen de raad ervan overtuigd is. dat Rotterdam een goed college heeft. Na een opwekking tot het eendrachtig voortgaan op de weg der Rotterdamse be langen voegde de heer Wilschut zich na mens de raad bij des burgemeesters waar dering voor de ambtenaren van hoog tot laag. Rotterdam, zo zei hij, kan slechts gefeliciteerd worden met de krachten, die aan zijn ontwikkeling na 1945 leiding heb ben gegeven. Wat mr. van Walsum zeide over de grote lijnen, over de positie der gemeente en over de achtergronden van het stedelijk beleid zou kunnen leiden tot een gedach- tenwisseling „tot een debat, zo u wilt", zei de heer Wilschut. Ieder in de raad zal, vervolgde hij, uw samenvatting van het standpunt der gemeente inzake het boven- gemeentelijk orgaan voor onze Maasstad en de gehele Maasmond en de geuite be zwaren tegen de koppeling hiervan aan de zo noodzakelijke grenswijzigingen erken nen als een juiste samenvatting van het in 1960 door de raad ingenomen standpunt. „Al mogen wij niet te haastig spreken van een onhoudbare toestand, uitermate be zwaarlijk is de bestendiging van de hui dige toestand toch zeker". De heer Wilschut eindigde met erop te wijzen, dat in 1962 de raad voor vele en soms moeilijke beslissingen zal komen te staan, die een breedheid van blik, het aan durven van verantwoordelijkheid, wijs heid en doortastendheid zullen eisen. ROTTERDAM, 4 jan. De Kinderpo litie heeft gisteren de 16-jarige loopjon gen en een evenoude leerling-straatmaker aangehouden. Zij worden cr van verdacht in de Oudejaarsnacht ingebroken inge- j broken te hebben bij de postzegelhande- laar E. A., in de Proveniersstraat, waarbij voor 7000,- aan postzegels ontvreemd j werd. Een deel van de zegels kon de politie in beslag nemen. De rest zouden de knapen in de Rotte gegooid hebben. De loopjongen werd aangegeven bij de politie door iemand, die merkte, dat de knaap plotseling over veel vreemde post zegels beschikte. Een 13-jarige broe- van de loopjongen was door de str^'- ïaker ingeschakels om de zegels op de postze- gelsbeurs op het Noordplein te verkopen, waar hij in zijn kraag gegrepen werd. De arrestatie van de straatmaker volgde spoedig daarop. TWELLO, 4 jan. Bij een accountants controle is aan het licht gekomen, dat een veertig-jarige kassier malversaties heeft gepleegd bij de Cnöp. Vleescentrale te Rotterdam, afd. Twello. Hij is eergisteren aangehouden en heeft bekend dat hij naar zijn schatting in tien jaar tijds voor een bedrag van vijftien duizend, gulden ten nadele van de C.V.C. heeft verduisterd. Hij heeft zich het geld in de tien jaar dat hij bij de C.V.C. alhier werkte, in kleine bedragen toegeëigend. De dader, die gehuwd is en drie kinderen heeft, heeft het geld in zijn gezin be steed. Het onderzoek wordt voortgezet, zodat nog niet vaststaat hoe groot het bedrag precies is. Vrijdag, 10 uur: Filmvoorstelling, zaal „West End", Schippersstraat 64 Poppen spel door mej. Wagenaar, zaal „Spes Bona" Enk 142 Poppenspel door mevr. Roeters, zaal „Rehoboth", Ozingastraat, Pernis. >v.y ROTTERDAM, 3 jan. Tot nog toe kende men de plaatselijke telefoondienst Rotterdam en het telefoondistrict Rot terdam. Het eerste is een enclave van „groot-Rotterdam" in het tweede, dat zich bezuiden Delft uitstrekt als een brede strook van Zuid-Holland tussen de Noordzee en Gorinchem, daarbij nog een klein stukje Brabant bezuiden Werkendam insluitend. Beide gebieden worden verenigd tot de „Telefoondienst in het district Rotterdam". Als direc teur daarvan werd vanmiddag de heer ir. J. C. Spakler geïnstalleerd. Hij was al sinds 1954 directeur van „het district", maar nu ir. Wieneke was afgetreden als directeur van de plaatse lijke telefoondienst nam hij mede diens plaats in. Zo is het viermanschap, bestaande uit de directeuren van post, telegrafie en de beide telefoondiensten, terug gebracht tot een driemanschap, waar van elk een der letters van de PTT voor zijn verantwoording heeft. Tijdens de installatie, die plaats vond in de gehoorzaal van het telefoon- gebouw aan de Botersloot, werd op de samenvoeging sterk de nadruk gelegd door de directeur-generaal der PTT, de heer prof. ir. G. H. Bast. Rotterdams expansiedrang Deze zeide, dat de samenvoeging min of meer een gevolg was van de sterke expansiedrang van Rotterdam waar door tal van vroegere landelijke emd- centrales moesten worden omgebouwd tot stadswijk-centrales. „We moeten herhaaldelijk de grenzen verleggen om de ontwikkeling bij te houden". Alhoe wel de samenwerking v"an beide dien sten goed was, bleek een samenvoeging gewenst onder een eenhoofdige directie met medewerkers uit de naaste om geving. De directie zal nu bestaan uit de heren ir. John C. Spakler als directeur, ir. M. F. van Rooijen als adjunct directeur en C. de Kluyver als admini strateur. Als adviseurs zullen optreden de heren J. Hoogstad, ir. F. W. v. d. Haer en drs. J. A. Wolter. V eranderingen Tengevolge van de fusie worden geen belangrijke personeelsbeperkin- gen verwacht, mede gezien de toch al heersende personeelsschaarste. Ten aanzien van de wijken zal men zeker tot grotere onderdelen komen, dan er tót nu toe zijn. Er 'zal ook een her ziening plaats vinden van de zwaarte van de verschillende taken. Maar is is geen haast met de zaak, dus er is ruimte voor een goed overleg, zodat er rekening kan worden gehouden met het personeel. Hierna installeerde de heer Bast de nieuwe directeur. De heer D. Ruytenberg droeg hierop voor het gedicht van Werumeus Buning „De Ballade van den Boer" („..en de boer hij ploegde voort") hetwelk een goed motief leverde voor de toespraak van de heer J. van Roon namens het personeel. „Er komen wel veranderin gen, maar de dienst werkt voort...." Hij wenste alle drie in de nieuwe direc tie benoemden geluk en verklaarde aller bereidheid, met hen de hand aan de ploeg te slaan. De heer Spakler zei, zich er van be wust te zijn dat uit zijn nieuwe taak zware verplichtingen voortvloeiden en hij nam die niet lichtvaardig op de schouders. Drie punten, zei hij, vereisen zeer bijzondere aandacht: de dienst aan het publiek, een tijdige voorziening van de goede apparatuur en een gezond personeelsbeleid. Hij begreep wel, dat het personeel van de plaatselijke tele- (Van onze sportredactie) DORDRECHT, 4 jan. Kltty Verschoor, uit Dordrecht, interna tionaal bekend om haar fraaie pres taties op de gladde ijzers, heeft Zuid-Amerika vaarwel gezegd. Ze werkte daar mee aan ,een show maar Kitty heeft 'n nieuw contract afgeslagen en is weer naar Dor drecht teruggekeerd. Mogelijk komt ze nu uit in de Europese show van Ernst u. Maxi Bayer, maar de char mante Dordtse heeft ook reeds aanbiedingen gekregen van ander revues. Ook een filmmaatschappij schijnt zich voor haar te interes seren. Op de ijsbaan In de Windhonden polder, waar Ki'.ty gisterenmiddag enige fraaie staaltjes van schoon- rijden Het zien, vertelde ze dat ze over al die aanbiedingen nog eens rustig moest nadenken. DONDERDAG Rott. Schouwburg, 8 uur: Irma la dou ce (Rott. Toneel) gevolgd door nieuw jaarscabaret. Ahoy'gebouw, 8 uur: Holiday on, ice. Groote Schouwburg-zuid, 8 uur: Rooie Sien (Amsterdams Volkstoneel). VRIJDAG Rott. Schouwburg, 8 uur: Boeing- Boeing, gevolgd door Nieuwjaarscaba ret (Rott Toneel). Groote Schouwburg-zuid, 8 uur: Rooie Sien (Amsterdams Volkstoneel). Ahoy'gebouw 8 uur: Holiday on ice. FILMS IN ROTTERDAM Arena: Don Camillo, a.l.; Centraal: Jong, maar geraffineerd, onbekend; Ci- c neaz A.D.: Ursus, 14 jaar; Cinerama: 't Cinerama holidays, a.l.; Colosseum: De t wereld van Suzie Wong, volw., za. 2o„ 2 uur: Martin en Lewis door dik en dun, e a.l., do.: Indiscreet, 14 jr.; Corso: El Cid: 14 jaar; Harmonie: De 1000 ogen van dr Mabuse, 18 jr., di. t.m. do.: Over moord wordt niet gesproken, 14 jr; Krr 3 terion: M, een stad zoekt een moorde- v- naar, 18 jr; Lumière: De kanonnen van Navarone, 14 jr; Luxor: Later zul je i dansen, str. volw.; Metro: Pygmalion, a.l.; Passage-Schiecam: Houdt u van 1 Brahms?, volw.; Prinses, do.: De ge- - broeders Karamazov, volw., Vrouwen achter prikkeldraad, onbekend, za„ zo., 2 uur: George van de rebellenclub, a.l. za. 24 uur: Schandaal in Sorento, a.l.; Rex. do.: De vrouw van mr. Craig, 18 jr De furie van de Congo, onbekend; Thalia: Het oordeel te Neurenberg, 14 jr; 't Venster: Het oog van de duivel, volw.; Victoria: De wraak van Hercules, 14 jr., do. 2 en 8 uur: Julius Caesar, 14 jr., za., wo. 2 en zo. 2 en 4.30 uur: De spoorzoekers, a.l. DELFT, 4 jan In de raadsverga dering in Delft heeft burgemeester De Loor zijn teleurstelling en bezorgdheid uitgesproken over de woningbouw in de ze gemeente. Hij deelde mee, dat in Delft thans een aantal van vierduizend woningzoekenden zijn ingeschreven en dat de gemeente voor 1962 een bouwvo lume van 460 woningen is toegekend. In de vergadering heeft het raadslid Spanjaard een interpellatie gehouden over het komend vliegfeest op de vlieg basis Ypenburg. Hij wees daarbij op de gevaren die z.i. hierdoor voor de bevol king van West-Nederland kunnen oftt- staan en lanceerde een voorstel om dit vliegfeest boven de zee te doen houden. In een volgende raadsvergadering zal het college deze interpellatie beantwoor den. foondienst zich nog zou afvragen wie hun. nieuwe chef wel is, maar hij hoopte dat hun vertrouwen in hem niet zou worden beschaamd. Een nadere kennis making met het personeel zal nog vol gen en op 24 januari zal een kennis- makings-bijeenkomst plaats vinden met de samenwerkende autoriteiten. Vervol gens richtte hij zich nog persoonlijk tot enkele der gasten, aan wie hij oude en goede herinneringen heeft. Hij hoopte op handhaving van de vriendschappe lijke ondertoon in op- of aanmerkin gen van de directeur-generaal en op een goed gehoor bij zijn voorganger ir. Wieneke van de plaatselijke tele foondienst, wanneer hij bij deze eens om raad zou aankloppen. Met een serie persoonlijke handdruk ken werd de bijeenkomst besloten. DEN HAAG, 4 jan. Over de aard appelconsumptie in Nederland meldt het produktschap dat deze tussen 1948 en 1952 snel gedaald is, namelijk van 140 tot 110 kg. per inwoner per jaar, tussen 1952 en 1960 langzaam, name lijk tot 100 kg. per inwoner per jaar. Hoewel hiervoor geen objectieve cijfers bestaan, zijn er aanwijzingen dat de consumptiedaling ook nu nog niet ge heel tot stilstand is gekomen. ROTTERDAM, 4 jan. Gisteravond om half vfjf zijn aan beide ingangen van de Maastunnel de verkeerslichten gaan branden, die de taak van het tunnelpcr- soneel by het voorrang geven van de verschillende files voortaan zullen over nemen. De lichten zijn hoog en zeer overzich telijk opgesteld: reeds van verre kan de automobilist zien welke rij aan de beurt is, hetgeen het „snel opschieten" voor de tunnelmond wellicht zal bevorderen. De tunnelwachters waren vanmorgen erg te vreden over deze nieuwe voorziening. Zij zullen niet meer verplicht zijn, naast de stinkende auto's hun werk te doen. Spe ciaal wanneer er „opgetrokken" moet worden, kunnen sommige auto's een ver pestende (en ongezonde) stank versprei den. De ingebruikneming van de lichten is gistermiddag niet oficieei, maar wel bij zonder merkwaardig verlopen. Toen, onder het nieuwsgierig oog van verschei dene deskundige gasten, tenslotte de lampen op de loopbrug aanfloepten, bleek er plotseling een bijzonder klein aanbod te zijn van automobielen, hetgeen bij de Maastunnel wel een historisch ogenblik mag worden genoemd, De oorzaak van deze kleine „inzinking" moet wellicht worden gezocht in het feit, dat het gistermorgen bijzonder glad was. Een groot aantal automobilisten achtte het toen' veiliger, de auto maar thuis te laten staan, hetgeen in de Maastunnel (heel even) te merken was. Na deze rustige doop kregen de lichten vanmor gen 't volle pond. Duizenden auto's ver dwenen gehoorzaam in de mond van de Maastunnel na een goedig groen knip oogje van de lichten, die in de toekomst de „spijsvertering" van de verstopte buizen zullen helpen bevorderen. men automatische verzilveringsmachine. Ook op het gebied van technisch glas en instrumenten werd een belangrijke om zetstijging bereikt, terwijl daarentegen door afstoten van de afd. Glashandel in deze sector de omzet belangrijk is terug gelopen. In de slijperij werd weer een 3-tal nieuwe automatische machines inge- bruik genomen. De N.V. Hardglas, doch teronderneming te Zoetermeer wist de omzet op het peil van 1960 te handhaven. De export van beide bedrijven be draagt bijna 25 pet van de totale omzet. Belangrijk waren de stijgingen naar de E.E.G.-ianden, terwijl de Skandinavische landen een tijdelijke teruggang te zien gaven. De vestiging te Oosterwolde (Fr.) waar de N.V. een fabrieksterrein van ca. 4000 m2 bezit en een fabriek van ca. 800 m2, ts 27 november jl. met de pro- duktie gestart. Hier werken momenteel 15 man, welk aantal men in de loop van 1962 tot 35 hoopt te verhogen. De ervaringen met de ongeschoolde krachten, die men hier heeft aangetrok ken, zijn zeer bevredigend en hoopge vend voor de toekomst. De neer Pieterman deelde aan het slot van zijn overzicht mede, dat in Schie dam, Zoetermrei en Oosterwolde thans totaal 256 man werkzaam zijn, dat bin nenkort de nieuwe C.A.O. kan worden verwacht en dat een spaarregeling voor jeugdige werknemers is ingesteld, waar aan het bedrfil 25 pet suppleert. Aan het eind van deze nieuwjaarsbij eenkomst deelde de directie de nieuwe, gouden oedrijfsonderscheiding uit aan LONDEN, 4 jan. (Reuter) Mevrouw Chaplin, de echtgenote van de 72-iarige filmacteur Charlie Chaplin, heeft woenS- dag meegedeeld dat zij in verwachting i'. met 40 pet, dank zfj de ingebruikgeno- De geboorte zal deze zomer plaatshebben. SCHIEDAM, 4 jan. Zoals gebruike lijk werd ook thans weer op de eerste werkdag van het nieuwe jaar de bijeen komst van directie en personeel van de Glasindustrie Pieterman N.V. in de kantine gehouden, waarbij ditmaal ook het personeel van de N.V. Hardglas te Zoetermeer aanwezig was. Directeur P. Scheer gaf direct het woord aan W. Huyzer, die als één van de oudsten in dienstjaren met een aar dig en ernstig speechje het bronzen plas tiek aan de directie overdroeg, dat aan haar werd geschonken door het perso neel tei gelegenheid van het 40-jarig be staan der N.V. in januari 1961. De ontwerper en maker van dit plastiek de kunstenaar L. Droppert, gaf een kor te uiteenzetting van de gedachte, die aan de voorstelling van het plastiek (een man op een steigerend paard) ten grond, slag ligt: de sprong in het duister, die door de oprichter van het bedrijf werd gewaagd, toen in de meidagen van 1940 dit bedrijf van de aarde werd wegge vaagd. De heer Scheer herdacht daarop de beide mannen, die met deze schijnbare sprong in het duister dit bedrijf naar een lichtend verschiet hadden gevoerd, wij len de heren Joh. Pieterman en H. C. Brinkers, beiden het prototype van de vcor-oorlogse zakenman, ondernemend, vasthoudend, één met het vurige ros, dat zy met vaste hand wisten te beteugelen. Directeur Jst. Pieterman gaf vervol gens een kort overzicht over het afge lopen Jaar. Hieruit bleek, dat hoewel ze ker over een zeer bevredigend jaa,r mag worden gesproken, waarin de omzet iets kon worden verhoogd, het nochtans niet mogelijk is gebleken de gevolgen van de omschakeling op de 45-urige werkweek en de stijgende kosten uit produktiviteits- stijging te dekken, zodat de overigens gunstige resultaten hierdoor zijn beïn vloed. De produktie van verzilverd glas steeg

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 4