cWfXCT Amusante D DE GEHEIMZINNIGE STER rr I Voortreffelijke uitzending over Algerijns vraagstuk DE LAATSTE Alfredo ■si* DAGPUZZLE De misdaad van Richard Ross Worms trekt hoger beroep in Uit de pers luisteren naar V B I Vanavond Schroot- en smaad- affaire Wij kijken naar: Kunstschilder Jacob elukt Nanninga verons: PAGINA v--' MAANDAG 8 JANUARI 1962 DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY door HERGE 80 O.Bent~ N nog niet tevreden BkVat zoekt 11 nu weer De tonnenmaat van de Viinaranda De Jee ft/id ran de kapitein... Wat wilt ?°9 meer SSa weten Nog maar een kleinigheidje Kapitein, maar.ik denk zo, dat 11 daar wei belang in zu/t s hi Jen.. J~^~~ADe Vi!na ra no/a bestaat met! A/at zegt U me daar?.Dat kan n'di'- (Jock is het zokapitein /...De l/jtnaranda bestaat metJ... En de firma John Kings by evenmin Die namen staan niet /n het mar ine/aar boek Ze hebben een vals 5.0.5 bericht gestuurd Een va is SOS. ber/chf.'...Een vals SOS berichtEn dat zou de Pearv qedaan hebben om pns teqén te houden F... Neen Een zeeman doet zoiets niet!!... Een Zeeman Nee. Maar tocht degenen, die de bekostigen Honderd-duizend bommen en qra na ten'De schurken Die zat it eens even vertel- -JËRtek Hnhoe ik tip^z-zSFover hen denk. <02. Te/eg ram 'Aurora aan zogenaamde zeevaartmaatschappij John Kingsby...Hum.. Verontwaardigd over handel wij ze... Nee, met krachtig genoeg.HumBand/eten/. Juist, bandieten Jchurken.Verraders HondsvoddenScheepskeideraars'katten- kruid! 6ete- kendHaddock ERIC DE NOORMAN Nieuw-Guinea 110. Er blijkt gelukkig geen reden voor droefenis te zijn, want op de groep krijgers toetredende hoort Eric een zacht gegrinnik en tot zijn grote opluchting ziet hij Safrax met een onverschillige grijns rechtop zitten. „Gij zijt me er eentje," gromt de Gothenhoofdman, op luchtige toon. Hij is evenwel vrij ernstig gewond. „Gunt een ander niet eens een eerlijke wraaknemingwant als ik goed begrepen heb, was die Hunnen- aanvoerder al dood, voor ik goed en wel de grond raakte." „Ge zijt er dus goed afgekomen, gelukkig," glimlacht de Noorman, „dank Safrax. Je bent een kerel, en tegen kerels speel ik geen komedie. Je weet nu, wie mijn metgezel was. Ik zelf ben de Vorst der Noren." „Als ik het niet dacht," zucht Safrax, Eric de hand toestekend. „Nou, we zijn met zijn allen een mooi stelletje opgejaagde landlopers, hèhèhè Daar kan Attila nog plezier van beleven. En omdat ik hem dat plezier graag gun, hoef je niet benauwd te zijn, dat Oude Safrax zich het licht laat uit blazen door de eerste de beste Hun, die hem als doelwit voor zijn pijlen gebruikt." Safrax komt langzaam overeind en, geholpen door de Noorman, over ziet hij het slagveld. Geen Hun is de dodendans ontsprongen. Gehavend, bebloed en in lompen gekleed, maar voorzien van beste wapens, voegen Erwin, en Axe zich bij hen. „Ik heb een deel van mijn mannen de bos sen ingestuurd, want er zijn er nog verscheidene zoek, die gevlucht waren, toen ze al die eh - Hunnen zagen naderen. Die tien Romei nen hebben ook de benen genomen," zegt de Noorse prins. „Jammer! „Daar gaan we nu zeker achteraan," gromt Svein hoopvol; „dat was het plan, Noorman." Maar de Noorman luistert niet. Gespannen slaat hij Allan de Pleruli op het slagveld gade, die met enkele krijgers over een der gevallenen op het slagveld gebogen staat en hem nu wenkt. Nieuwe voorzitter Vereniging Geneeskunde door RECO BULTHUIS 1 Br ii U ,4 Copyright Casterman BUSSUM, 8 jan. Het is niet helemaal duidelijk waar het in „Top of Flop" waar het VARA- programma zaterdagavond mee opende nu precies om gaat: om te bepalen of een of ander muziekwerkje een zg. top hit zal worden of om de jury-leden ge legenheid te geven een persoonlijke, voorkeur geargumenteerd uit te druk ken. Het eerste lijkt ons nauwelijks mo gelijk. tenzij men het standpunt huldigt dat slechts het beroerdste goed genoeg is voor een ,,top". In het tweede geval vraagt men zich af wat een figuur als de heer Jan Jongbloed keeper van D.W.S. die loyaal bekende „er geen verstand van te hebben" in zo'n jury moet doen of een wijsneuzig meiske. dat ergens gramofoonplaten verkoopt. Een onwezenlijke aangelegenheid dit pro grammaatje, dat er niet weinig toe zal bijdragen de toch al bestaande verwar ring der geesten op het-^gebied van de amusementsmuziek nog te vergroten. ..Dorus" verliet dez.e avond quasi zijn ..St. Germain dés Prés" om in München te gasteren in een ..operette". In feite kwam het neer op een parodie zowel op het schwarmerischc genre als op het play back-systeem dat men op de televi- sie nog wel eens wil toepassen. En het werd dan wel een amusante vertoning, waarvoor Dorus bij verrassing bekende lichte muze-figuren als Mieke Telkamp, Herman Emmink, Truce Speyck en Johnny Jordaan had ingeschakeld. Ook Maud ja, die van de quiz deed mee. Dorus zelf huppelde onbekommerd door het bonte gewoel heen en bracht een zotte gezongen liefdesverklaring aan een geit. Men moest wel lachen zo nu en dan. Maar men mag er niet aan denken dat men deze parodie eens op scherp had gesteld en alle kansen had benut die het aardige idee royaal bood. Niette min, amuseerde men zich ook nu. Dat deed men ook met de quiz „Wil lens en wetens" waarin Theo Eerdmans opvallend goed op dreef was en waarin b:>' biizonder bofte met de deelname van Jan de Hoop. die in de gebruikelijke tussentijdse conversatie snedig uit de hoek kwam. Het geheel was, met be houd van de prikkelende spanning, van een losheid van toon, die zeer plezierig aandeed. H. Hn. „Dorus" (Tom Manders) heeft dagen lang gerepeteerd voor de show die hij zaterdagavond tijdens het V.A.R.A.-pro- gramma in „St.-Germain des Pres" op het beeldscherm bracht. Op deze foto heeft hij ruzie met een Groninger (Sven Smeele), welke ruzie zo ver gaat dat het tot een handgemeen komt. HILVERSUM, 8 jan. De NCRV opent haar televisieprogramma van avond met een nieuwe aflevering in de serie „Vader weet het beter", waarin de zoon Bud met een dure sportauto thuiskomt. Na „Een dag uit het leven van een actrice", een gefilmd program ma met Ank van der Moer onder regie van Paul Cammermans, wordt het NCRV-programma onderbroken voor een uitzending van de NTS, die onder de titel „Wespeneiland" het vijfde deel van ,,V for Victory" naar de mémoires van Winston Churchill op het scherm brengt. Tenslotte volgt nog in het her vatte NCRV-programma een tv-forum, dat onder leiding van prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst de vraag „Voetbal op zondag?" bespreekt. In haar radioprogramma zendt de NCRV vanavond om tien vóór half ne. gen onder regie van Johan Bodegraven het eerste doel uit van „Grote Ver wachtingen", een hoorspel in drie afle veringen naar de roman „Great Expec tations" van Charles Dickens, na af loop waarvan Duncan Robertson, aan de piano begeleid door Marius Voor berg, om half tien Schotse en Engelse volksliederen zingt. In een gezamenlijk programma, ver zorgd door de VARA. speelt vanavond om tien over half elf het Radio Filhar monisch Orkest onder leiding van Hugo Rignold het Pianoconcert in C, KV 503, van Mozart. Als solist werkt mee de pianist John Blot. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 8 jan. De heer L. Worms heeft het hoger beroep ingetrok ken, dat hij had ingesteld tegen het von nis van de rechtbank, waarbij hij wegens smaad was veroordeeld tot een boete van 250 gulden. De zaak was een gevolg van een klacht van de heer D. Spieren burg, vice-voorzitter van de Hoge Auto riteit van de Europese gemeenschap voor kolen en staal, van wie de heer Worms had doen publiceren dat hij in een vroe gere functie steekpenningen zou hebben aangenomen. Tijdens de behandeling van de zaak voor de rechtbank zei de heer Worms al „Ik heb er tabak van, ik houd ermee op", omdat hem zijns inziens ten onrechte inzage in diverse dossiers was onthouden. Later heeft hij alsnog besloten in hoger beroep te gaan, maar daar heeft hij dus nu weer van afgezien. De zaak zou, zoals eerder gemeld, vrij dag dienen. BUSSUM. 8 jan. Het getuigde van een juiste zin voor actualiteit dat de KRO gisteren dc wat starre regelmaat van haar zondagavond uizendingen (school voor volwassenen - Kunstmaandorkest - Four just men - epi loog) onderbrak voor een ronduit voor treffelijke door Henk Ncuman en Ad Zonneveld samengestelde docu mentaire over ,,De Gaulle en zijn le ger" naar aanleiding van de jongste ontwikkelingen in Algerije. Dit had tot gevolg, dat de filrnserie Strijd tegen het onrecht" kwam ts vervallen. In feite had men de titel van dit programma wel kunnen handhaven want voor het ontstellende Algerijnse vraagstuk dat in deze ingelaste docu mentaire uitvoerig en op geheel eigen wijze werd belicht kan men moeilijk een betere en meer toepasselijke bena ming vinden, dachten wij. Wat men voor gezet kreeg waren onthullende, verbijs terende en afschrikwekkende beelden van de strijd in en buiten Algerije afge wisseld door commentaren en meningen van enkele nauw bij het conflict betrok ken figuren als Soustelle. Salan en de auteur Jules Roy. Dramatisch middel punt van deze uitzending was natuur lijk de ongrijpbare-onbegrijyelijke figuur van generaal Charles De Gaulle, nu eens zelfverzekerd en positief, dan weer sme kend om steun van zijn volk met de woorden „Help mij, help mij". De taak om uit het vele materiaal dat de Franse televisie, CBS, UP en „Vis-news" voor deze uitzending hadden geleverd be grijpelijk en overzichtelijk te rang schikken bleek samensteller Henk Neu- man volledig aan te kunnen. Zijn ver helderende commentaren ondersteun den het gefilmde voorbeeldig. Trouwens de verhouding tussen woorden en beeld was in deze mateloos boeiende uitzen ding tot in de kleinste details uitstekend afgestemd. Eerder op de avond had men ervoor gezorgd dat het 25-jarig huwe lijksfeest van koningin Juliana en prins Bernhard toch niet geheel onopgemerkt aan televisie-kijkend Nederland voorbij is gegaan door aan de hand van film beelden uit 1936 - '37 het vorstelijk huwe lijk en de voorbereidingen die daaraan vooraf gingen nog eens in herinnering te roepen. Van het vastgestelde KRO- programma bleven alleen Martie Ver- denius' „School voor volwassenen" en het concert door het Kunstmaand-Kameror- kest over. Eerstgenoemde uitzending verliep ditmaal wat amusanter dan ge woonlijk het geval is. Dat kwam dan voornamelijk door „Willem" (Jan Blaa- ser) die deze keer het heerlijke type van de wantrouwende echtgenoot neerzette. Voor het overige blijv ende doelstellin gen" van deze school wat schemerig. Mensen komen met hun problemen bij een zekere meneer ..Wens," die echter in zijn enigszins goedkope oplossingen toch vooral ,,de vader van de gedach te" blijft. Bij het Kunstmaand-kamer- orkest traden gisteravond drie pianisten op: Jan Hückriede. Tilly Keessen en Hans v.d. Hombergh. Zij speelden het concert voor drie piano's en orkest van Mozart. Even origineel als hinderljjk- afleidiend was tijdens dit concert de ca mera-regie van Ben Mettrop. F. B. Oymtmvny noodzakelijk «temmtos. m de to ruari e# lp een Vewijt ua.n (Advertentie) Een OLVEH verzekering Uw levensbelang. DINSDAG HILVERSUM I, Nws. 7.15 Gram. 402 m. 7.30 V. - KRO: d. jeugd. 7.00 7.45 FNWS. f.JLU I.wv -- q CA Morgengebed. 8.00 Nws. 8.18 V. d. huisvr. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleuters 10.15 Lezing. l0.2ö Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 01.50 Lezing. 12.00 Middagklok. 12.04 Klankb. J2.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Promenade-ork. en sol. 14.05 Schoolradio. 14.35 V. d. Platte landsvrouwen. 14.45 Gevar. progr lo.ou Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.Indiaanse karakteristieken op Aruba 18.00 Lichte muz. 18.30 R.V.L. Mens en vetenschap - I - Biochemie, door prof. dr. H. L. Booy. 19.00 Nieuws 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.25 Muz. lezing. 20.55 Radlophilharm. ork. 21.55 Licht pro gramma. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.10 Gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groente man 9.15 Gram. 9.35 Geestel. liederen. 9.40'Morgenwijding. 9.55 Boekbespr 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerings- uitz Uitz. v. d. landb. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beurs ber 13.30 Gram. 14.00 li em. 14.40 School radio. 15.00 Praatje v. d. vrouw. 15.30 Viool en piano. 16.05 Jan Fabricius 90 jr., vraaggespr. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Me- tropoie ork. 17.55 Praatje. 18.00 Nws. 18 15 Eventueel actueel. 18.20 Pianospel. IS 30 Lichte muz. 19.00 d. kind. 19.05 Parir vous parle. 19.10 Gram. 20.00 Nws. 30.05 Gevar. progr. 21.00 Gevar. progr. v d sold 22.00 Muz. lezing. 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.00 Gram, met comm. 23.55- 24JK) Nws. ENGELAND. BBC 'Home Service 330 m- 12.00 Lichte muz. 13.00 Ork. concert. 14 55 Gram. 15.30 Pianorecital. 16.30 Gram 17 15 Gevar. progr. 20.00 Zang- en pianorecital 2130 Ork. conc. 23.30 Zang recital. 0.06-0.36 Kamermuz. ENGELAND BBC Light progr. 15.00 en 247 m: 12.31 Filmmuz. 13.00 Gram. 14.00 Dansmuz 16.00 Lichte muz. 16.31 Muz. bij het werk. 17.34 Gram. 18.00 Lichte muz. 18.31 Ber. en gevar. muz. 20.31 Ge var. progr. 21.31 Gevar. progr. 22.00 Gram. 23.40 Dansmuz. NDR-WDR 309 m: 12.00 Ork. conc. 13.15 Operettemuz. 16.00 Kamermuz. 17.20 Harp- recital. 17.45 Gram. 19.15 Jazzmuz. 21.15 Gram. 23.40 Kamermuz. 0.10 Dansmuz. 1.00 Gevar. muz. FRANKRIJK progr. 111 280 en 235 m: 1210 Ork. conc. 14.15 Kamermuz. 14.45 Gram 17.00 Kamermuz. 18.30 Nwe ope ra-sterren. 20.00 Kamermuz. 23.13 Gram. Gram. 12.35 15.45 Gram. 17.15 Kamer- Wij lezen in de N.R.C.: Bi] een Indo nesische aanval zou Nederland niet veel verliezen althans niet veel meer dan het zich reeds bereid verklaard heeft te verliezen: westelijk Nieuw-Guinca. De grote verliezers bij zo'n militaire actie zouden de Papoea's zijn. Nu heeft de regering het belang van de Papoea's tot het enige criterium van haar beleidsdaden verheven. Als het zo is dat een vasthouden aan het zelfbe schikkingsrecht de mogelijkheid van zo'n actie vergroot en als het zo is dat zo'n actie in de eerste plaats tegen het belang van de Papoea's zou zijn, moet men zich dan niet gaan afvragen, of een vasthouden aan het zelfbeschikkings recht nog wel in het belang van de Pa poea's is? Maar, zo za! men wellicht zeggen, die soep wordt niet zo heet gegeten. De regering heeft immers in een vroeg stadium al laten doorschemeren, dat de Nederlandse tegenstand ln een geval van een Indonesische aanval slechts pro forma zou zijn. Dat was buitengewoon dom van het lid van de regering dat dit „nieuws" liet lekken aan de Haagse correspondent van De Volkskrant, die het natuurlijk prompt in zijn krant van 8 augustus' jl. zette. Men legt zijn allerlaatste kaar ten toch niet voortijdig op tafel! Maar ja, nu het eenmaal gebeurd is en het bericht nooit gedesavoueerd is geworden, is een verzet dat slechts pro forma zal zijn. ook een mogelijkheid waarmee rekening mag worden gehou den. Niet alleen door Indonesië. Wat zouden dus de gevolgen van een slechts formeel verzet zijn? De Neder landse oer zou misschien gered zijn (zoals dc eer gered is van de duellist die in de lucht schiet), maar voor dc Papoea's zou de uitslag dezelfde zijn als wanneer Nieuw-Guinea direct zou wor den overgedragen aan Indonesië. En dat is, althans volgens de regering, even min in het belang van de Papoea s. Conclusie: laat de regering liet, door een vasthouden aan liet zelfbeschik kingsrecht, op een militair ingrijpen door Indonesië aankomen, dan handelt zij, hoe dan ook, niet in het belang van de Papoea's (ai zal zij zichzelf van de directe verantwoordelijkheid van zo'n wandaad kunnen schoonwassen). Neen, het criterium van het belang der Papoea's is een hachelijk criterium. Het is niet voldoende om de naaktheid van de Nederlandse positie te bekleden, die thans slechts gebaseerd is op de hoop, dat Indonesië weerhouden zal wor den van geweld door de vrees er de afkeuring van de wereld mee te oog sten. Hoe sterk die rem is, hebben wij in Goa gezien. BRUSSEL 324 m: 12.03 Gram. 13.15 Kamermuz. 16 21 Vlaamse kamermuz muz. 19 40 Gram. 21.1o Jazzmuz. 22.15 Gram. m. iQ is Gram 14.45 Gram. 15.03 Gram. 17.15 Grarm 19 25 Gram. 20.00 Ork. conc. 22.15 Jazzmuz. NTS: 2000 Journ. 20.20 Filrtiimpressic 20.30-22.20 Speelfilm, DUITSE TELEVISIEPROGR. 17.00-18.00 V. d.. Jeugd. (Keg. progr. NDR: 18.20 Progr.-óverz. 18.25 Die Nori: schau. 19.25 Auf der Pirsch. WDR: 18.4: Hier und Heute. 19.15 Gut gemixt, mei Peter Krëuder). 20.00 Journ. 2.20 Doe 21.00 Spel. 22.45 Laatste nieuws. ■VLAAMS-BELG'. TELEVISIEPROGR. 19.00 Intern, jeugdkron. 19.30 Filmrep 20.60'Nws 20.25 'Het' manneke. 20.30'Doe- film. 21.40 TV-spël 22.00 Kamermuziek 22.20 Nws. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 18 ;o V d. jeugd. i'S.55 Gevar. muz 19.30 Uitz v h. Instituut lekenmoraal. 20.00 Journ 21.35 Lectuur voor allen. Filosofie 20.30 TV-spei. 22.15 Journaal. C0PrWK*5tN DEN HAAG, 7 j»n- In dc nacht van zaterdag op zondag is de Haagse kunstschilder Jacob Nanninga overle den ten gevolge van een auto-ongeval. De heer Nanninga kwam met zijn auto op het Scheldeplein frontaal in botsing met een tram van de HTM, waarschijn lijk doordat hij teveel links hield. Dc brandweer moest hem uit het autowrak bevrijden. Enkele uren na zijn over- brenging naar het ziekenhuis Zuidwal overleed hij. Jacob Nanninga werd in 1904 in Win schoten geboren. Hij koos al spoedig een artistieke loopbaan en volgde daar toe opleidingen aan de vrije academie in Groningen, de Metro-studio's in Am sterdam, de Kon. Academie voor beel dende Kunsten in Den Haag en de vrije academie „Grande Chaumière in Pa rijs. Hij exposeerde in binnen- en bui tenland, o.a. in Noord-Amerika, Frank rijk, Duitsland, Italië (Biennale Vene tië) en Joegoslavië. Hij werd bekroond door de Jacob Ma- ris stichting en ontving tweemaal Ja cob Hartog-prijzen. De heer Nanninga was lid van Pulchri Studio, de Post- hoomgroep en de Liga Vrije Beelden. AMSTERDAM, 8 jan. Dr. D. W. Swijgman, specialist in Leeuwarden, is benoemd tot voorzitter voor 1962 van de Kon. Nederlandse vereniging tot bevordering der Geneeskunde. Tpt. vi ce-voorzitter is gekozen dr. C. L. van Woelderen. specialist in Den Haag. 68 Elsink maakte een sprongetje. Mijn intuïtie rnijr heer mijn visie laat mij alles raden! Ik woon hie tussen jongelui. Jonge, gevoelvolle mensen met brui sende levensenergie. Ze .Rukken de dag, ze verove ren zichzelf in een wereld vol koud ongeloof. Enne zegt het altijd zo prachtig als ze zegt, dat alle men sen kinderen zijn met maskers voor. Als kunstenaai kan ik door die maskers heen kijken. Ik zou kunner schrijven indien ik de moeite nam, doch het woon' is rrie te heilig en ik verlies het gedicht, dat dr synthese geeft. Elsink greep een vies schoolschrift, bladerde eve: en riep: Hoor, ik heb er gisteren een vers 01 geschreven, direct... impulsief... Het stoorde speels, dat onverwacht muziek, Toen wij ons vrij en eenzaam dachten. Ook and'ren zijn melancholiek En zochten schuil in donk're nachten... Wie was zf|. die ook dit doel vereerde, En zacht en argloos henenvlood En teer op lichte voeten wederkeerde In haast, als vreesde zii de wrede dood.... O! Groot geheim van zo gewoon gebeuren Bij 't hanenkraai pas ging hij heen En voor het laatst toen sloten zich de deuren En ieder bleef weer met zichzelf alleen... Schitterend, prees Ross, rillend van de kreupel- rijm. Dat is buitengewoon goed getroffen, ik zie het alles weer voor me, die muziek en... hoe zal ik het zeggen, misschien voelt u het anders dan ik...? De heer Elsink liep met, het schrift in zijn handen ncen en weer. De gewoonste dingen hebben zijn bekoring, zei hij. Je bent samen en praat over hogere en diepere dingen en daar opeens... tetteretet, begint er een erammofoon te spelen. Je sluipt de gang op, je ziet een jonge vrouw heensnellen, je hoort deuren pie- oen, met koffers slepen... dat had er ook nog in ge tend.. En brachten zij, gezwind en rap, hun scha- nel-.- hun eigen... hun eigendommen van de trap Hoe meent u, wie deed dat dan? Wacht even, wacht even meneer, laat me even lonken ...En hebben wij het glas geklonken en saam >én ed'le dronk gedronken. Die man meneer, die >ud en gebogen over de gang sloop met een dronk •oor de liefste, het was ontroerend. En toen die .rouw die terugsloop en naar haar lief ging, opge schrikt door dat rauwe geluid van boven en dan die man, die als een gewond dier door de tuin sloop ja! was natuurlijk de minnaar en de oude, dood- verschrikt toen hij de open deur binnentrad, vonc iaar zijn liefste in andere armen. Ross schudde het hoofd. Nee, zei hij, dat kat moeilijk, op die kamer zat die meneer Lucas en.. Daar was toch de liefste meneeiZe snelde been, liet de deur open en ging naar beneden, vlal langs mij, maar ze kwam terug, met haar mante uit en. haar hoed af en keerde .tot haar man, die vertwijfeld misschien, heeft gewacht. Een vrouw vól 'locd, vol levensvuur, vol durf ook, oen vrouw dm het Huis in rep en roer bracht, want die andere man had ik ook nog moeten vermelden, maar een vaers treeft de werkelijkheid alleen innerlijk weer.. En hij die met een ondoorgrondelijke lach een ander in de armen van zijn liefste zag... Waarom ondoorgrondelijk? Oosterse mensen hebben altijd iets ondoorgron delijks meneer. Hoe hij oplettend en gebukt, het oosters oor te gen Ie deur gedrukt.,. Opschrijven! beval Ross. Schrijf dit op meneer Elsink, dit is meesterlijk, dit kan niet mooier! Elsink graaide naar een pen en kraste zijn vers verder. Hij vertelde, deels op rijm, dat eerst de „rauwe" muziek de sfeer stoorde en toen was hij gaan kijken, gestoord in zijn hoogte en diepte. Met zijn kop boven het trapgat uit, had hij een vrouw weg zien hollen, rakelings langs hem heen in het donker. Toen was er een man van boven geko men, die „in smart gebogen" naar binnen was ge gaan en hij keerde weer met het glas. Toen was Elsink weer naar Enna teruggevlogen, om even later nog eens een kpkje te gaan nemen, teneinde de verdere inspiratie op te doen voor zijn liefdes vers. En die oosterling, u vergeet de oosterling, die indoorgrondelijke, meneer Elsink! Jaja, die stond daar eerst, liep toen achteruit verborg zich in een inham waar de kleren hangen 'n ging zachtjes achter die man met het glas naar loven. Toen üwam die damé'terug, zonder mante. ■n zij ging langs mij heen naai boven. Dat ze me net gezien heeft, is een raadsel: Ik was getuige van een zoet gebeuren. Dat droevig stemt en .waarom wij treuren. Dat niet de liefde samenbindt. -■■■„. Doch dat het hart weer op een ander zint. Dat is wat je noemt: luizig, nep Ross, die in He opzichten over zijn thee. was. Het gexookle 1 rouws el bleef hem, met de versjes,, ift de Keel Ste ken. Hij informeerde naaF. de poezie qpntrem de man, die bij- Tiet hanengekraai,; de .plaat, had "öDOfitSt Dat was de ontnuchtering, vond Elsink. Dat was de vlucht in het allerdaagse. Een man door de tuin, om vier uur in de nacht, op do spitsen van zijn tenen. A ha! zei Ross, ...vluchtte henen op de spitsen van zijn tenen... (Wordt vervolgd) KRUISWOORDRAADSEL 2 U 5 6 7 6- 10 11 13^ 15 16 17 Horizontaal' 1 open plek in het bos 4 onderdoorgang 6 apparaat 8 re geringsreglement (afk.) 9 pers. vnw. 10 onheilsgodin 11 naa. aanleiding van (afk.) 12 water in Nederland 14 Frans lidwoord 15 Javaans orkest 18 plaats in N.-Holland 19 etenbe- reider. Vertikaal: 1 gesloten 2 kleur 3 deel van éen-wet (afk.) 4 vestibule 5 hooggèlegën bouwland (Mal.) 6 langzaam 7 lawaai 13 wreed heer ser 16 tam 17 rivier in Nederland. Oplossing van -4 ia-nnari. Horizontaal: 1. afstaa p.m.; 2 supers visie: 3 smarten, N.N.: 4. aal. eland; 5- Urker, aam; 6. To, pikol;; 7 luiermand; 8. hels. otter; 9 ets. itiga: 10 Rome le ges: 11 talrijk Verticaal:ri essatit. hor; .2 fuinarole. O.T.; 3. spalk, ulema; 4 ter. epistel: 5- arterie; 6. avel. K R O., lij; 7. Nina, om trek: 8. nalatig; 9. pinda, neger; 10. men. madras.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 2