Indische hockey ouverture met te veel dissonanten MIDDENLINIE BLIJFT IN CONDITIE VER ACHTER „GROOTSE" LIEFHEBBERIJ REVA moet zich schrap zetten GEEN WINTERSLAAP VOOR HOCKEYERS Hoofdprijs voor Nederland in st udentei 1 toernooi BEMIDDELAARS Post tart Rik van Steenbergen Fraaie revanche in Brussel achter de dernies W' I W: I Oranjeteam door Australië verslagen Enige ongeslagen ploeg van ivestelijke volleybalelite Titel driebanden voor Henk Metz Surinaamse basketballerlaten ich nog juist verrassen Narrow escape voor Tottenham Half miljoen in de toto-pot Kunen laat zich niet imponeren Vi lal is jaagt in de mist op zege MAANDAG 8 JANUARI 1962 (Van een speciale verslaggever) AHMEDABAD, 8 januari Wat bleek van nervositeit en van het geladen zijn met de vaste wil om iets goeds te bereiken, is het Nederlands hockèyelftal gister middag het veld opgestapt voor de eerste wedstrijd in het internatio nale landentoernooi in Indië. Ter neergeslagen en ontnuchterd is het team na de strijd de kleed kamer binnengegaan. Met 31 werd kansloos verloren van een snelle, in uithoudingsvermogen vooral uitblinkende en ook tech nisch bekwame Australische ploeg. Wel ging het Nederlandse team met de eer van het ope ningsdoelpunt in deze wedstrijd strijken, maar daarna heeft het. meer en meer de kracht van de Australische formatie moeten ondervinden. Toen duidelijk bleek, dat enkele van Oranje's spelers kennelijk veel hinder ondervon den van de klimaatswisseling de temperatuur was iets hoger dan dertig graden was de nederlaag onafwendbaar. Superieur Indië Üf Te laat >f''( i Öl v ïti'4 'W ÏÏBÈm ZJ urn Emigrante zwemt sterk in Sydney Kositsjkin schaatst naar dubbele zege Engels bekervoetbal Geen voetbal, maar Excelsior krijgt er een punt bij Derksen verslagen COURSES HILVERSUM Vierde in sterk bezette internationale cross Tfiéo Messidor kansloos 5t/T- Twee spelers van het Nederlandse team behoeven zichzelf geen verwijten te maken. De debuterende doelman Veentjer en de rechtsbuiten Van Vroon hoven speelden een uitstekende wed strijd. Veentjer had aan de doelpunten geen schuld en behoedde zijn ploeg zelfs \oor een grotere nederlaag, vooral in de slotfase van de strijd, toen Oranje's formatie duidelijk leeggespecld was. Van Vroonhoven vroeg om voortduren de aandacht van de Australische verde diging, maar, omdat rechtsbinnen O ver dijkink al snel „terug" moest om mid denlinie en verdediging te assisteren en omdat de overige aanvallers Van Buchem, Voigt en Krol niet het niveau bereikten wat van hen mag worden ver wacht, was de excellerende Van Vroon hoven een eenzame figuur in de voor ste linies. Duidelijke tegenvallers in deze wed strijd waren de kanthalves Fokker en Van Gooswilligen en de spil Fiolet. De gehele middenlinie stelde dus te leur en het is duidelijk, dat zoiets niet ongestraft blijft. De drie reageerden traag en moeizaam, kwamen herhaal delijk.,lucht" te kort en bovendien was van Fiolet het plaatsen zeer onnauw keurig. Dat heeft Oranje's ploeg voor al in het begin van de strijd parten gespeeld. Toen namelijk hadden de Nederlanders duidelijk een licht over wicht, kon Fiolet zich geheel en al wijden aan zijn aanvallende taak, zag hij ook kans om voortdurend de posi tie in te nemen, van waaruit een nieu we aanval kon worden opgezet. Het resultaat van dat alles was echter bij zonder mager, omdat bijna nooit een bal van Fiolets stick een medespeler bereikte. En, aangezien Fiolet telkens moeite had om tijdig terug te zijn in de verdediging, was het gevolg van zijn onnauwkeurig plaatsen, dat in de achterste linies herhaaldelijk extra werk moest worden verzet. Zoiets is bij een temperatuur van dertig gra den uiteraard fnuikend. Zo'n tienduizend toeschouwers om zoomden het veld. toen Nederland en Australië aantraden voor hun eerste wedstrijd van het toernooi. Die tiendui zend verwachtten het een en ander en het zag er aanvankelijk naar uit, dat zij volledig aan hun trekken zouden ko men. Niet alleen ontspon zich een af wisselende strijd, waarin Nederland het initiatief had, maar ook werden er tal van staaltjes van fraai hockey gedemon streerd. Spoedig na het openingsdoel- •punt na zeventien minuten, door Van Buchem die een voorzet van Van Vroon hoven ineens intikte echter, kreeg de strijd een heel ander karakter. De Australiërs reageerden fe" op de treffer, namen meteen het initiatief over cn begonnen aan een bijna onophoudelij ke stormloop. De Nederlandse verdedi ging kwam onder zware druk te staan, maar mede omdat Fiolet en Overdijkink volkomen defensief gingen spelen, hield men aanvankelijk stand. Zodra zij ech ter probeerden het spel te verplaatsen en ten aanval trokken, bleek hoe groot de gaten waren die dan ir. de Neder landse verdediging vielen. En nadat een strafcorner de Australiërs nog geen suc ces had gebracht, maakten zij tien mi nuten na het Nederlandse doelpunt ge lijk. Een strafbully tegen Theo Terlin- gen hij raakte bij de buitenrand van de cirkel de bal met de voet werd door de Australische middenvoor Pear- ce in een doelpunt omgezet. Nog voor de rust werd het toen 1-2, nu door de Australische linksbinnen Piper. Na de rust werd het Australische over wicht steeds duidelijker. Het tempo in de Nederlandse ploeg zakte en dat jwf de Australiërs alle kans om zich op de aanval toe te leggen. Reeds na tien mi nuten resulteerde dit in het derde en beslissende doelpunt. De rechtsbuiten ftearce was er de maker van. Weliswaar •volgde op die treffer nog een korte Ne derlandse opleving, gepaard gaand met een tegenoffensief, da', enkele strafcor- ners opleverde, maar in de slotfase van de wedstrijd moest Oranje's verdediging alle ze'len bijzetten om erger te voor komen. Mede dank zjj het uitstekende tJVerk van doelman Veentjer lukte dat. Al met al is het perspectief voor de eerstvolgend^ wedstrijd, morgen tegen België, niet te florissant. fn de eerste wedstrijd van het toer- nno was Japan geen partij voor de su perieure formatie van Indië. Vrijwel geen enkele maal kwamen de mannen uit het, land van de rijzende zon in de slag cirkel van de Indiërs. Snelheid bezaten de Japanners wel, maar de techniek ontbrak ten enenmale, evenals trouwens de tactiek. Daardoor werd het een spel letje van kat en ïr.uis, dat in de tweede helft eindigde met een demonstratie van de Indische ploeg, die met 11-0 zegevier de. Het Indische team had een sterke ver jonging ondergaan, maar de ook in ons land welbekende rechtsback PTithipal Singh, strafcornerspecialist bij uitstek, was er nóg steeds bij. Reeds na twee minuten spelen scoorde hij uit een voor hem zo bekende situatie het eerste doel punt. De grote uitblinker bij Indië was echter de linksbinnen Bandoo Patil, die met Hamid de waarschijnlijk sterkste vleugel uit Indië's hockeyhistorie vormt. Nog nooit zagen vij Indië zo sterk spelen als in deze wedstrijd, die ech ter moeilijk ais maatstaf is te nemen aangezien de tegenstand nihil was. Binnen twintig minuten was de Ja panse doelman Miwa al vijfmaal ver slagen. En het vervolg bleef een dra ma voor de kleine Japanners, die tegen het gegoochel van de linksbui ten Hamid en van het binnentrio Gur- dev Singh Darshan Singh Ban doo Patil geen verweer hadden. In dië demonstreerde op het als een bil jartlaken zo egale terrein verrukkelijk hockey, dat de tienduizend toeschou wers in extase bracht. Duitsland en Nieuw Zeeland speelden daarna een harde wedstrijd, die tech nisch een anti-climax was, maar waar in de spanning veel vergoedde. Nieuw- Zeeland speelde nog hetzelfde hockey waarmee het Nederland in Rome uit schakelde: keihard, met ware voetbal trucs, soms echt ruw, niet fraai, niet sportief, maar wel zeer effectief. Duits land beging één grote fout: het buitte zijn technisch overwicht niet uit, maar stelde hard tegen hard. Tenslotte moch ten de Duitsers nog blij zijn dat zij een gelijk spel (1-1) uit het vuur sleepten. In de wedstrijden van gisteren was België technisch veruit superieur aan Egypte, dat bij de rust reeds een ach terstand van Ö-3 had. Vooral het Bel gische binnentrio, met de kleine mid- voor Hansen tussen de lange en met drie doelpunten produktieve Bernaert en Le Clercq, weerde zich en was een voortdurende plaag voor de Egyptische verdediging. In de tweede helft begon nen de Belgen duidelijk tekenen van vermoeidheid te tonen, waaraan de hitte niet vreemd was. De strijd kreeg nu een ander beeld en door twee goede doel punten slaagden de Egyptenaren erin, de score een dragelijker aanzien te ge ven. ook ai kwamen de Belgen daarna nog tot twee treffers: 5-2. MalakkaIndonesië eindigde in een nederlaag met 4-0 van de Indonesiërs. Aiax trekt zich van de afgekeurde velden niets aan. De eerste elftalspelers hebben zondaamorqen net gedaan of het volle ernst was, waarbij het Zandvoortse strand als voetbalveld diende. Henk Groot (links) trok met zijn broer Cees een fel sprintje, Smit mocht toekijken. -V -v \- v. xtwx x .vs HILVERSUM, 8 jan. De Hagenaar Henk Metz is zondag in Hilversum dank zij een beter gemiddelde Nederlands kampioen hoofdklasse driebanden ge worden. Metz' stadgenoot Heinsman, die v anaf de eerste dag de leiding had, maar in zjjn laatste partij tegen Metz verloor, moest genoegen nemen met de tweede plaats. De eindstand ziet er als volgt uit: Metz Heinsman Van Essen Jansen Soeterboek Franken Goos Schipper Metz, Heinsman, van Essen en Soeter boek, die boven het promotiegemiddel de van 0.650 bleven, gaan over naar de ere-klasse driebanden. Geen der spelers degradeert. car. brt. h.s. a.g. pnt. 342 464 7 0.737 12 342 524 6 0.652 12 319 456 7 0.699 10 287 528 6 0.543 6 334 483 7 0.691 4 305 481 7 0.634 4 307 489 9 0.627 4 277 507 6 0.546 4 (Van onze volleybalmedewerker) AMSTERDAM, 8 jan. - Sinds zater dagavond is er nog maar één team In de westelijke hoofdklasse volleybal zonder nederlaag. Het Utrechtse SOS en het Rotterdamse Libanon incasseerden hun eerste verlies. Alleen het Amsterdamse Reva, de landskampioen 1960 stapte na ieder duel als overwinnaar uit het strijd perk. Zaterdagavond deden de Amster dammers, da' in een propvol Utrechts Parochiehuis na SOS zijn eerste neder laag te hebben toegebracht. En dat nog wel in het minimale aantal sets, dus drie. Toch moet men uit deze snelle afwik keling niet de verkeerde conclusie trek ken, dat SOS een eenvoudige opgaaf voor de Amsterdammers is geweest. Geenszins. In de eerste set namen de Utrechters na 8-8 met 12-8 een voor sprong die op een overwinning duidde Maar met een vinnige eindsprint ging Reva, voornamelijk dank zij het bijzon der sterke aanvalsspel van Goedhals en Jansen de Utrechters nog voorbij. Een ongetwijfeld grote handicap voor SOS was dat Jan Kooi bij een gelijke score (3-3) een enkelblessure opliep en moest uitvallen. In de tweede set kwam de Utrechtse internationaal wel terug maar was toch geen. schaduw van de gebrui kelijke steunpilaar. Ook in de tweede set heeft SOS, dat zich door een zeer enthousiast publiek gesteund zag, voor treffelijk tegenstand geboden. Wel stond het spoedig 1-5, maar SOS kwam ener giek tot 5-5 terug en zelfs met 8-6 vóór. Daarna was het echter weer Reva dat de toon aangaf: 8-8, 8-10, 8-11, 8-12, 11-15. SOS zette de derde set ook uitstekend in 5-4, 7-5, 9-9. Reva nam bij 11-9 een time-out en dat hielp uitstekend: 11-11, 12-12, 12-15. Deze wedstrijd speelde zich binnen 51 minuten af. Libanon en DES hadden in de Ener giehal het dubbele hiervan nodig. In een zeer spannende wedstrijd bleef DES aan de positieve kant van de score. Daar zag het na twee sets echter allesbehalve naar uit. Libanon bouwde een voor sprong van 2-0 op. Toch was deze basis nog te wankel voor een overwinning. De eerste set beslisten de Rotterdammers dank zij sterk aanvalsspel van Groen- huyzen en Van Eek met 15-12 in hun voordeel. De tweede set stonden de Rot terdammers er in de slotfase met 10-14 niet zo gunstig voor. Het werd niette min toch nog 16-14. Tot 10-10 ging de derde set gelijk op. DES ging echter vanaf dat moment zo sterk spelen, voor al Tinkhof deed aan het net opvallende dingen, dat met 10-15 deze set op het debet van DES kwam te staan. Deze triomf schonk de Hagenaars, die ook weer eens gebruik maakten van Rinus Tuinman zijn rijke ervaringen, zo veel vertrouwen dat zij in de vierde set via 4-4, 5-4, 8-8. 8-10, 10-13, 10-14 met 12-15 in het voordeel bleven. In de vijfde set speelde Tinkhof zeer sterk en paste DES ook weer eens met succes de tweeslag-taktiek toe. De lands kampioenen waren nu duidelijk supe rieur: 0-6, 4-9, 5-10, 5-12, 9-12, 10-14, 10-15. Twee AMVJ-ers arriveerden veel te laat in Zeist voor het duel CITO-AMVJ. De wedstrijd kon niet meer gespeeld worden en dat kost AMVJ twee zeer kostbare verliespunten. Verder won Sportcentrum, dat in Rump een uitblin ker had, gedecideerd van Concordia 6-15, 12-15, 9-15, nam US twee winstpun ten uit Leiden mee door HVL met 2-3 te verslaan en zegevierde Valboval met 2-3 over OVC in Den Haag. De resultaten bij de dames waren: Concordia-Die Raeekse 15-10. 14-16, 11-15, 13-15 (1-3); ZVC/KV-TOG 15-13, 11-15, 15-2 (3-1); SOS-Veenendaal 14-16, 4-15, 15-13, 15-2, 15-1 (3-2); Celebes-Boe merang 1-3. IMIIIIIIItlllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIHIIIIIIIIIIIIIlllll AMSTERDAM, 8 jan. Nederland heeft in het internationaal studenten sporttoernooi in Amsterdam volkomen aan de verwachtingen beantwoord. Door een groter reservoir van krachten dan de andere landen behaalden onze land genoten de eerste plaats in hef klasse ment. Op de tweede plaats eindigde Su riname dat 44 punten achter bleef. Dear- na kwamen de inetrnationale ploeg, voor al dankzij de Nederlandse basketballers en volleyballers, de Antillen, Hongarije, en tenslotte de Amerikanen die over wel zeer weinig sportmensen beschikken. Een grote verrassing was, dat niet de Surinamers het basketball-toernooi won nen, maar dat de zege naar de interna tionale ploeg ging. De Surinamers incas- SYDNEY, 8 jan. Margeritha Ruyg- rok, een meisje van veertien jaar, dat tien jaar geleden met haar ouders uit Nederland naar Australië is geëmi greerd, heeft zaterdag tijdens de da meskampioenschappen van New South Wales, in Sydney, beslag gelegd rijders Zee 'en maakte «en 3:08.1. rechtstreeks naar Hamar afgemsd, Klaas Schenk en de administrateur van de K.N.S.B., de heer P. L. Bergstróm, zijn naar Hamar vertrokken om er de Nederlandse schaatsploeg op te vangen, die de laatste weken in Fagernes heeft vertoefd. De heer Bergstróm en ongetwij feld ook Klaas Schenk zullpn pogingen in het werk stellen om de stemming in de ploeg wat te verbeteren, o.a. met het oog op de terugkeer naar Noonvegen seerden een tegenvaller, toen zij zater dagmiddag tegen Hongarije e leder- laag met 50-52 leden, waardoor zij in punten gelijk kwamen met de internatio nalen. Toen besliste het doelgemiddelde, dat voor de internatinalen (423-299) veel beter was. Die nederlaag tegen Honga rije ontstond overigens pas in de ver lenging, want de normale wedstrijd was in een gelijkspel geëindigd. Het onderdeel Bridge werd gewonnen door Nederland vóór Hongarije, Ver. Sta ten, Suriname, de Antillen en de interna tionalen. De uitslagen van zaterdag waren; Basketball: Antillen Ver. Staten 43-26, Suriname - Nederland 67-63: Internatio nalen-Ver. Staten 99-33 (41-9) Suriname- Antillen 56-47 28-24): Hongarije-Surina- me 52-50 (32-22); Internationalen-Antil- len 102-41 (54-15) Hongarije-Nederland 35-47 (13-13). Eindstand Basketball: Internationalen, 2 Suriname, 3. Hongarije, 4. Nederland, 5. Antillen, 6. Ver. Staten. Eindstand biljarten: 1. Sumimae, 2. Nederland, 3. Internationalen, 4. Antil len, 5. Ver. Staten, 6. Hongarije. Schaken: Hongarije - Ver. Staten 3-0; Antillen-Nederland 1/4-1H! Antillen- Hongarije Yt-2%; Suriname-Honganje 1-2; Suriname-Vetr. Staten 3-0. Eindstand schaken: 1. Nederland, 2. Suriname, 3. Hongarije, 4. Internationa len, 5. Antillen, 6. Ver. Staten. Eindklassement: 1. Nederland 570 pnt. 2. Suriname 526 pnt, 3. Internationalen 391 pnt, 4. Antillen 367 pnt, 5. Hongarije 350 pnt, 6. Ver. Staten 240 pnt. ALMA ATA, 8 jan. Op de Twee de dag van de schaatswedstrijden in Al ma Ata heeft de Europese kampioen Viktor Kositsjkin een dubbele overwin ning behaald. De Rus zegevierde op 1500 meter in 2 minuten en 15 seconden vóór Eduard Matusevitoh en Evgenyi Grishin die resp. 2.16,3 en 2.16,6 lieten afdrukken. Op de 5.000 meter was Kositsjkin een klasse apart. Hij won de race in 8 mi nuten en 6 seconden vóór Kotov met 8.15.4 en Khabiboelin met 8.21,4. Tijdens nationale wedstrijden in het Mal'arhoej den-stadion te Stockholm heeft de Zweed Bertil met een tijd van 14.3 sek. op de 500 meter een nieuw baanrecord gevestigd. Voorts won hu de 1.500 meter in 2.29.7. Te Arvika in Zweden werden kwali ficatiewedstrijden gehouden voor de Europese kampioenschappen. De 18-ja- rige Johnny Nilson zorgde voor een verrassing door op de 1.500 meter de favorieten te verslaan met een tijd van 2.22.4. Kjell Baeckman vestigde op de 5.000 meter een nieuw baanrecord zijn tijd was: 8.29.0. De 22-jarige Tsjechische kunstrijdster Jana Mrazkova is zondag in Bratislava voor de derde achtereenvolgende maal kampioene van haar land geworden. Bij de heren 'behaUde Kafol-Divm de titel. Terwijl de nationale hockeyploeg in In dië de grootste moeite heeft aan de zeer hoge temperatuur te wennen, kampt het thuisfront met onbespeelbare velden en kille regenbuien. Maar de zaal brengt redding. Althans in Eindhoven, waar gisteren in de Philips Jubileumhal een groot zaal-hockeytoernooi plaats vond. De doelman van MOP (links) heeft het hier moeilijk bij een aanval van EMHC. T) li LONDEN, 8 jan. Tottenham, En- gense voetbalkampioen en bekerhouder, heeft zaterdag na een dramatische strijd tegen Birmingham City voor de derde ronde van het bekertoernooi ge noegen moeten nemen html; een gelijk spel, na met 3-0 te hebben geleid. De uitslagen van de derde ronde van het beker toernooi luiden: Arsenal Bradford Cty 3-0, Aston Villa—Crystal Palace 4-3, Blackpool—West Bromwich 0-0, Birmingham City—Tottenham 3-3, Brentford—Ley ton 1-1Brighton—Black burn 0-3, Bristol City—Walsall 0-0, Burnley-Queens Park 6-1, Bury-Shef- field United 0-0, Charlton—Scunthorpe 1-0. Everton-Kings Lyn 4-0, Fulham— Hartlepools United 3-1, Ipswich-Luton 1-1, Leeds United-Derby 2-2 Liverpool- Chelsea 4-3, Manchester United—Bol ton 2-1, Morecambe-Weymouth o-l, New. castle United—Peterborough o-l, Notts County-Manchester City 0-1, Plymouth Argyle-West Ham 3-0, Port Vale—North hampton Town 3-1, Preston—Watford 3-2, SouthamptonSunderland 2-2, Wor kingtonNottingham l*2- DEN HAAG, 8 jan. D,°or bet samen voegen van de sporttotos van zondag 24 december en zondag t januari is voor de komende voetbalpool een prijzenbe- drag van ruim een half miljoen beschik baar. Van de 523.806 is 288,093 voor de eerste-prjjs 157.142 voor de tweede- prijswinnaars. Degenen die vijf gelijke spelen juist voorspellen moeten een be drag van ƒ78.571 delen De in omloop zijnde poolformulieren no.: 64, 65 en 66 schuiven door het afge lasten van het voetbalprogramma alle een week op. DEN HAAG, 8 jam Tijdens een zaterdagavond in Utrecht gehouden vergadering van de spelregel- en pro testcommissie van de KNVB is een protest van Excelsior, ingediend na de op 26 november jl. voor de eerste divi sie b gespeelde wedstrijd Wilhelmina- Exeelsior, toegewezen. De uitslag van deze ontmoeting (oorspronkelijk 2—2) wordt nu 2—3. Het protest gold het niet toekennen van, een doelpunt. Voor de tweede maal in één week heeft Australië „thuis" een zweminterland voor heren tegen Japan verloren met 23 tegen 33 punten. De Japanners hoekten hun eer ste «verwinning dn Sydney in' zaterdag AvonncnzUrïn Brisbane. BRUSSEL, 8 jan. Peter Post heeft opnieuw aangetoond, dat hij achter de dernies niet onder behoeft te doen voor de beste Belgische omniumrijder Rik van Steenbergen. Nadat hij zaterdag avond voor de sterke Rik het onder spit had moeten delven, nam hij de dag daarop in Brussel prachtig revan che. Hij bracht twee van de clrie man ches op zijn naam en bleef daardoor Van Steenbergen, die de andere man che won, twee pimten vóór. De grote rivaal van de omnium- speciaMst uit Amstelveen legde zater dagavond beslag op de grote prijs Stan Ockers, die de inzet vormde van een demywedstrijd over 60 km met zes klassementen. Van Steenbergen legde de 60 km af in 1 uur 1 minuut en 06,* seconden en behaalde 23 punten. Beter Post werd met 20 punten tweede, ter wijl de Australiër Arnold 9 punten behaalde, de Belg Van Tongerlooi b en de Belg Proost geen punt. Wim van Est eindigde als tiende en laatste met 14 ronden achterstand. Van de zes klassementen won Van Steenbergen er vier, de overige twee kwamen op naam van Post. Een achtervolgingswedstrijd om de armband Savelkoul leverde geen be slissing op. De Belg Albert Covens, hou der van de armband, en de Deen Eugen Freddy, finishten namelijk beiden na 6 minuten en 13,6 seconden. Jos de Bakker werd sprintkampioen van België op winterbanen door Jos Lambrechts, Frenet en Goovaerts te verslaan. Post zegevierde zondag te Brussel in een demy-duel van drie manches van 20 minuten, waarvan de grote prijs Fausto Coppi de inzet was. Post won de eerste en derde manche, Van Steen bergen de tweede rit. De eindstand was: 1. Post 39 pnt, 2. Van Steenbergen 37 pnt, 3. Arnold 32 pnt, 4. Proost 22 pnt, 5. Lykke (Den.) 20 pnt. De Zwitser Oscar Plattner heeft zaterdagavond tijdens internationale baanwedstrijden in Bazel het sprint nummer voor professionals gewonnen. In de finale versloeg hij de Duitser Potzemheim. Onze landgenoot Jan Derksen werd in de strijd om <W derde en vierde plaats verslagen door de Zwitser Suter. Bij de stayers was de overwinning voor do wereldkampioen Marsell met een tijd van 22 minuten 34,5 seconden over de 120 ronden. Ook hier speelden de Nederlanders geen rol van beteke nis. Wierstra werd vijfde met een ronde achterstand en Koeh was er niet in geslaagd zich voor de eindstrijd te plaatsen. MARIDON, 8 jan. Onze landgenoot Frans Kunen heeft zondag in de Franse plaats Maridon voor een uitstekende prestatie gezorgd door in een sterk be zette cross de vierde plaats te behalen, De strijd aan de kop ging tussen de Marokkaan Abdes-Selem Rhadi en de Franse favoriet Michel Jary, die bij de laatste Olympische Spelen de zilve ren medaille veroverde op de 1500 me ter. Rhadi zette vier kilometer vóór het eind er was toen 4750 meter gelopen een spurt in, die Jary ternauwer nood kon opvangen. De Fransman won met. drie seconden voorsprong. Op de Brit Simpson, a de winnaar. (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM, 8 jan. De dravers hebben over het algemeen een zwaar seizoen achter de rug, want weer of geen weer, de meeste waren iedere zondag en dikwijls ook nog door de week in actie. Verscheidene eigenaren en trai ners deden er dan ook verstandig aan, hun trouwe viervoeters deze zondag wat rust te gunnen. Vandaar dat er in Hil versum slechts acht nummers op het programma stonden. De koersen waren over het algemeen spannend, maar door de mist moeilijk te volgen. Théo Messidor, die lange tijd afwezig is geweest, mo'est de strijd aanbinden met Quicksilver S over een afstand van 2000 meter. Beide moesten echter 60 m. voorgift geven aan de kopgroep. Na een goede start namen Vitalis. Victrix V en William Z de leiding. Wiebeline Wip maakte direct een grote fout, waardoor Théo Messidor moest worden terugge nomen. Vitalis liep meer en meer uit, en behield tot het einde de kop, ondanks aanvallen van William Z en Ugoldman K. De nieuwe import Kébu maakte een goede indruk en werd vierde. Quick silver S noch Théo Messidor maakte zich druk en bleef in de achterhoede. De amateurkoers werd bqheerst door Velduil S en Visuil S, did eerste en twede werden. Xenocraat maakte fou ten. De uitslagen waren: Cacser Julia H- prijs, 2000 m, 12 deeln. 1. Zélfanja (Ver gay) 1.38.3, 3.70, 1.90; 2. Zéthes 9.90, c. 24.40, koppel 18.40; 3. Zanella 2.20. Cafanna Fez-prijs, 2000 m, 9 deeln. 1. Zoon van Kievit (Eerenberg) 1.34.2, 4.10, 1.40; 2, Zoranus Axkit 1.50, c. 4.70, kop pel 6.50; 3. Zephyr Magowan 1.70. Cairos II-prijs, 2400 m, 8 deeln. 1. Ylogie IJl. (v. Overeem) 1.36,4; 6.10, 1.60; 2; Xerxes 1.70, c. 5.koppel 8.50; 3. Jolige Miss 1.90. C Alkestis van E-prijs, 2400 m. 12 deeln 1. Yvonne (Wagenaar jr.) 1.34.6, 3.70, '2.—; 2. Yec 1.70, c. 4.40, koppel 5.90; 3. Yewel Boy 2.90. Calumet Bulwarkprijs, 2000 m.; 8 deeln. 1. Vitalis (Wagenaar sr.) 1.32.2; 5.80, 2.10; 2. William Z 1.60, c. 3.90. kop pel 11.20; 3. Ugoldman K 2.30; 4. Kébu. Calumet d'Asterprijs (amateurs), 2020 m, 10 deeln., 1. Velduil S (H. Tuzee) 1,31.6, 14.20. 5.—; 2. Visuil S 1.90, c. 4.90, koppel 13.40: 3. Tizian 5.50. Calumet Spencerprijs, 2400 m, 9 deeln. 1. Witty Hanover (Reijnen) 1.34.6, 5.10, 2.20: 2. X Straal W 3.40, c. 13.60, koppel 14.10; 3. Wish you were her- 1.90. Calumet V-prijs, 2400 m. 8 deeln. 1. Winny Cliff (Koppejan) 1.34.-, 8.—, 2,10; 2. Vaurien 2.70, c. 8.koppel 45.90; 3. iXerophyt 5.40. Tteto-omzet f lftMSMO. 9999 at doet een mens als alle bui tensporten zijn afgelast? Hij gaat naar een zaalsport kijken. Voor mij was dat de basket ball-wedstrijd ,,The Wolves" versus „Argon", die gisteravond in de Am sterdamse Apollohal werd gehouden. En het ging hier tevens om een ken nismaking. Ik had nooit eerder basket gezien. U mag de hier volgende aan tekeningen dan ook gerust als die van een volslagen leek beschouwen. Een van de indrukken, die hij van een avond basket moet overhouden is, dunkt mij. dat er bij die snelle sport allemachtig veel o.k. wordt geroepen. In en buiten het veld. Valt er een doelpunt dan wordt dat beloond met een geestdriftig o.k. Bij een kennelijk goed gespeelde bal is het al niet an ders. Okee hier en okee daar. Basket is een verbazend rappe sport Wil het spel bij voetballen wel eens heen en weer golven, bij basket stormt het voortdurend. En er vallen dien overeenkomstig nogal wat doelpunten. In de kortste keren stond het 20-12 voor „The Wolves", die overigens dan ook kampioen van Nederland zijn. Zulke standen komen zelfs bij korfbal len maar zelden voor. En de jonge man, die het scorebord bijhoudt moet dan ook een virtuoos in zijn vak zijn. Zoals het begrijpelijk is dat bij basket twéé scheidsrechters toezicht houden, terwijl bovendien nog een drie-koppige jury de boekhouding verzorgt. edere sport heeft zijn eigen code. Wordt er bij basket gescoord dan steekt een der scheidsrechters twee vingers één aan iedere hand op. Helemaal verwonderlijk is dat niet, want elke voltrëffer telt voor twee punten. Ook dat loopt op. Een bijzonder belangrijke figuur bij basket is overigens de coach. Ook daar zijn er, zoals u begrijpen zult, twee van. Zij zitten tijdens de match aan de korte kanten van de jury-tafel, duidelijk van elkander gescheiden dus. Zulks lijkt overigens nauwelijks nodig, want zij kijken elkaar tijdens de strijd niet eens aan. Zij hebben slechts, elk vooï zich, oog voor hun ploeg. En zij bemoeien zich in tegenstelling tot voetbalmanagers intensief met het spel. Ik heb gisteren de strijd gevolgd pal staande achter de coach van „Ar gon". En ik mocht uit de veelheid van strijdkreten, die uit zijn mond op klonken er enige noteren, Deze o.m. „Kjjken jongens, zoek je plaats". Be grijpelijke taal, voor iederéén ver staanbaar. „Hou die bal vast". Hier werd het voor mij iets minder duide lijk. Want zó snel heb ik nog nimmer met enige bal zien goochelen als gis teren. „Dikkie, laat Guus en Nol rui len". Guus en Nol deden naar mijn smaak niet anders. „Ruimte maken, jongens!" Ik moet u zeggen, dat ik de jongens van Argon bijzonder sterk vond in dit opzicht. aar de coach heeft kennelijk een beslissende taak bij bas ketball. Op zijn aanwijzingen wordt het spel na enig bel len door de voorzitter van de jury onderbroken, opdat een verse speler kan worden ingeruild tegen een an der. Ook roept hij op gezette tijden voor een klein tussentijds conclaaf op een kluitje bijeen om hen enige tac tische richtlijnen te geven. De scheids rechters staan op zulke momenten even onkreukbaar als rusteloos toe te zien. nflrukken van een leek. Maar ook voor hem is basket beslist wel een boeiende affaire. Al heb ik de overtuiging dat de langste basket speler de meest waardevolle moet zijn. Bij „Argon" heb ik er één waar genomen, die de bal in het net kon leggen. Nochtans verloor die club royaal van de landskampioen! Vlogen die twee coaches elkaar nu na afloop van de strijd aan? Weineen. Waar schijnlijk hebben zij beiden op dat moment dit gezegd -en zélfs gedacht* „Okeó". t> "V C-fo,'' rU« SmT pi-, Ale

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 8