foor ongerustheid nog geen aanleiding DE KLOKKENDRAAI VAN DE E P f KOPPERMAANDAG RADIO-ACTIEVE NEERSLAG 15 JANUARI OPENSTELLING Autobahn Emmerik-Arnhem DE ZALM i Voorzorg in verband met mogelijke gevolgen fall-out in voorjaar Russisch protest na „discriminatie Grootste kans M V B V? Meetapparaten Geen onderschatting Voetbalploeg geweigerd Bokskampioen opent Berlijnsé zesdaagse Status van ambtenaren ZATERDAG 13 JANUARI 1962 M et aalindustrie Misnoegen over nieuwe c.a.o. beambten Delegatie N.-Guinea naar ons land Overheidspensioenen Vragen van Senaat naar Regerings standpunt Indonesië zendt goud naar Londen PROGNOSES VOOR HILVERSUM Bisschoppen van zeven landen öp ad limina' bezoek KLEINTJE (Van onze correspondent in Bonn) e „Autobahn" van Arnhem naar Emmerik die op het ogenblik reeds deels eensporig tot Zevenaar loopt 3^ januari voor het verkeer worden opengesteld. Dan ont breekt in de „Holland-Linie" alleen nog het stuk van Emmerik naar Wezel. Volgens de plannen zal dit in 1965 moeten klaar komen Zo staat het ook in het Duits-Nederlandse verdrag, waar van de ondertekening inmid dels wordt vertraagd door de weigering van het Nederlandse parlement om het te ratificeren wanneer niet een bevredigende oplossing wordt gevonden voor de kwestie van het aardgas in Noord- Nederland en van de onteigende voor-oorlogse A.K.U.-aandelen. het 2.2*' onz® parlementaire redacteur) de l'E HAAG. 13 jan. Wat zullen neersla /i'n van de radio-actieve jaar km.' 'ile VV'J het komende voor- se^ 'J.1"" verwachten van de Russi- 1!)S1 ,i„00ven met kernbommen die in als min;Vïere'tl kebben verontrust? Zo eter Veldkamp in de Tweede Kamer heeft meegedeeld, worden m ons land zeer systematisch metingen verricht en regelmatig rapporten opge steld. die het mogelijk maken van dag tot dag de radio-activiteit te contro leren De binnengekomen gegevens vormen tot dusver slechts een bevesti ging van het optimisme, waaraan de minister uiting heeft gegeven. In de nu komende maanden zal er volgens dr. Veldkamp geen reden zijn tot on gerustheid. Dit neemt niet weg, dat de regering vooruit denkt en tekening houdt met alle eventualiteiten. Een belangrijk fleël van de voorzorgsmaatregelen heeft op de landbouw betrekking. Het crrotp' gevaar van besmetting van ons voedsel rechtvaardigt het, dat bij dit departement nog een aparte afdeling is ingesteld, die zich met kernenergie zaken bezig houdt. Het hoofd van die afdeling is een jopg landbouwkundige, dr. ir. J- G- M- S'mèets, die tevens voorzitter is van een NAVO-commissie die zich met deze problemen bezig houdt. Dr. Smeets heeft ons bevestigd, dat zien ook in de lctndbouw geen vGront- rustende ontwikkelingen hebben voor gedaan. Men verwacht dit in de naaste toekomst ook niet. Wel wordt er hard gewerkt aan praktische voorlichting voor de boeren, die bij een eventueel opkomend gevaar im mers in het gehele systeem van be veiliging een uiterst belangrijke rol zouden spelen. j Dr. Smeets deelde ons verder mee, dat, hoe gecompliceerd de theoretische kant van de zaak ook is, er toch met eenvoudige praktische maatregelen heel wat gedaan kan worden om radio actieve besmetting te voorkomen. Een van de maatregelen, die het departement voor Landbouw treft, is het ontwerpen van de benodigde meetapparaturen, waarmee in tijden van nood de mate van radio-activiteit bij landbouwprodukten kan worden vastgesteld. Een dergelijke apaara- tuur vereist een zeer hoge gevoelig heid, die ver uitgaat boven de graad van 'nauwkeurigheid, waarmede de bestaande Geygertellers uranium in de bodem vaststellen. Men heeft al handige apparaatjes voor het dage lijks gebruik gefabriceerd, die tegen een prijs van drieduizend gulden te koop zijn. Het gaat bp de besmetting met radio activiteit om een samenstel van enige honderden verschillende stoffen. Een groot deel daarvan verliest spoedig zijn gevaarlijke werking. Andere zijn „taai er" en moeten met grote omzichtigheid gemeten worden. Men heeft echter al een goed inzicht in vele eigenschappen van deze stoffen. Nauwkeurig is de duur bepaald van de radio-activiteit ran strontium, jodium en cesium. Daaruit zijn belangrijke conclusies getrokken voor de behandeling van bij voorbeeld melk. Het gevolg van dezs studie is, dat nu reeds verliezen aan voedingsmiddelen sterk beperkt kunnen worden. Dank zg een levendige wetenschappe- liike uitwisseling tussen de NAVO- landen onderling, worden steeds meer eigenschappen bekend, hetgeen de be strijding van het gevaar in hoge mate ten goede komt. Dr. Smeets waarschuwt echter uit drukkelijk het gevaar, wanneer het onverhoopt zou komen, niet te onder schatten. Aan een absoluut neutrali seren van radio-activiteit zijn wg nog geenszins toe. Op dit moment kan nog slechts gesproken worden van het terugbrengen van de proporties van het probleem. Voorlopig ziet het er naar uit, dat de wetenschap tic ontwikkeling een Hink stuk voor kan blijven. Voor directe on gerustheid. ook in het komende voor jaar, is blijkens de laatste controles nog geen aanleiding. Nederland houdt zich bij de beoor deling van dc mate van radio-activiteit aan strenge normen, zoals deze ook in Erigeland worden gehandhaafd Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld de Ver enigde Statin, waar bepaalde theoretici over de gevolgen van de proeven met klmbommen optimistischer denken dan hun Europese collega s. MOSKOU, 13 jan. Van Russische zijde is een fel protest binnengekomen op de weigering van de Europese Voet bal Unie (EVU), om Rusland, Tsjecho- Slowakijet Oost-Duitsland en Grieken land toe te laten tot het jeugdtoernooi, dat in Roemenië wordt gehouden. Valentin Granatkine, de voorzitter van de Russische voetbalbond, heeft aan een vertegenwoordiger van het persbureau Tass verklaard, dat de wei gering volkomen tegen de reglementen en de bedoelingen van dit toernooi in druist en dat Rusland zich daarom het recht voorbehoudt tegenmaatregelen te nemen. De EVU was tot het besluit gekomen het aantal deelnemende natifs tot zes tien terug te brengen. De vier landen, die werden geweigerd, is gegarandeerd dat zij volgend jaar in elk geval deel kunnen nemen. BERLIJN, 13 jan. De oud wereld kampioen boksen in het zwaar gewicht, de Duitser Max Schmeling, loste vrij dagavond om tien uur in het sportpaleis het startschot voor de yijftigste zes daagse van Berlijn. Er gingen twaalf koppels van start, waarbij het Neder lands-Belgische duo Peter Post-Rik van Looy, dat met de Duits-Zwitserse com binatie Klaus Bugdahl-Fritz Pfenninger en de Belgen Van Steenbergen-Seve reyns tot de favorieten "behoort. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 13 jan. Naar wij ver nemen hebben de werknemers-organi saties, die partjj zijn bij de collectieve arbeidsovereenkomst voor de beamb ten in de metaalindustrie, besloten met ingang van 1 februari een nieuwe CAO aftcsluiten, geldend tot 31 december 1962. Niettemin bestaat er in beambten- kring ernstig misnoegen over het niet tegemoet komen van de werkgevers aan enkele belangrijke wensen, die in het geheel niet of slechts in zeer ge ringe mate vervuld zijn. Het betreft hier voornamelijk de salariëring van jeugdige beambten en de vakantièrege- .ing. De werknemersorganisaties zijn over het afwijzend standpunt van de metaalindustrie ten aanzien van een beduidende verbetering van de mini mum-salarisschalen voor de jonge be ambten erg teleurgesteld, omdat de schalen voor deze groepen naar hun r leefde eens een keizer, die in zgn groot paleis wel duizend klokken had. Die klokken moesten alle duizend elke dag worden opge draaid Dat viel niet mee. De lakeien hadden het toch al druk genoeg, met w„__r- .alle gouden stoelpoten -en poreelem- oordeel niet zouden beantwoorden aan kastjes af te stoffen. Ze vonden het de realiteit van de betaalde salarissen, helemaal niet plezierig, dat ze daarbij Voorts vernemen wij, dat de katho- ook nog voor al die klokken moesten lieke beambtenbonden en de Ned. Bond zorgen. van Technici aan de werkgevers hebben Het Kebeurde dan ook geregeld dat verzocht, op korte termijn het overleg er ee,nye stilstond. Dan begon de kei- te willen openen over d e reële beteke- zer boos tc schreeuwen: wie had die nis van onderhandelingen omtrent de op m0eten draaien? Maar alle la beambten-cao. keien gaven elkaar de schuld en nie- Zg gaan er tenslotte van uit, dat de mand kon prccies uitvinden, wie het nou eigenlijk had moeten doen. Dan maar allemaal de gevangenis in! schreeuwde de keizer. De keizerin had er telkens heel wat moeite mee, om ervoor te zorgen dat dat niet gebeuren zou. Wie moet er dan onze gouden stoelpoten en porcelein- kastjes afstoffen? zuchtte ze. En als zij zo een poos bleef smeken, zei de keizer tenslotte: voor deze keer hoeft y het nog niet. Maar als het wéér ge beurt. De keizerin begreep wel dat het van daag of morgen tóch mis moest lopen met haar lakeien en de duizend klok- reeds eerder overeengekomen salaris verhoging ad 3 pet per 1 april 1962 integraal zal worden uitgevoerd. (Van onze Haagse redactie) HOLLANDIA, 13 jan (ANP) De vertegenwoordigers van de werknemers- en ambtenarenorganisaties op Nieuw- Guinea mr L. O. A. Moll, vice-voorzit- ter van het Chr. Werknemersverbond en mr. J. H. G. Boekraad van de R.K. ambtenarenv-ereniging, zijn gisteren per vliegtuig uit Hollandia naar Neder land vertrokken. Zij zullen, op uitnodi ging van de regering, besprekingen voe ren over vraagstukken in verband met het personeelsbeleid in Nieuw-Guinea. De regering wil aan ambtenaren in Nieuw-Guinea niet de status verlenen van rijksambtenaren. De heer Moll wil zich overtuigen van de standpunten der kamerleden in deze kwestie. Mr. Boek raad zal hij uiteraard steunen in de pri maire eis van het verlenen van de po sitie van rijksambtenaar. LONDEN, 13 jan. (AFP) Gisteren zijn in Londen goudstukken ter waarde van 1.585.000 pond sterling aangekomen welke door de Indonesische regering daarheen gezonden werden om bij een bank te worden gedeponeerd. De vorige week had de Indonesische regering al voor een bedrag van 5.519.000 pond ster ling aan goudstukken na^ir Londen ge zonden. De Londense firma Samuel Montagu and co. ltd., een van de vijf leden-maat schappijen van de Londense „vrije" goudrnarkt en waarvan aangenomen wordt dat zij het Indonesische goud heeft ontvangen, weigerde volgens UPI de aankomst van het goud uit Indonesië te bevestigen. Een woordvoerder ver klaarde dat dergelijke zendingen een „zuiver routine-aangelegenheid'' warén en dat de firma beslist niet bereid was om over zaken vancliënten te spreken met buitenstaanders. (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM, 13 jan. Onze prog noses voor de1 Zondagmiddag te houden courses luiden: Calvados Holtaiuliaprijs (2000 m.): Yellowlegs S, Ijdeltuit R, Zenith Wil liams. Camilloprijs (2400 m.)Zina Petro- sia, Zelona Spencer, Zanelia. Camingo Scotehprijs (2C00 m.): ZatO- peka B, Zibello Hanover K, Zion B. Campeador Macprijs (2400 m.): Har- ley, William Z. Xavero. Camper W.H. prijs 11 (2000 m.: Yl- lius, Zoraya du Commerce, Winnifred. Canard S-prijs, (2000 m.): Winston Spencer, Ylinotte, Ylite Rose. Capripi-ijs (2020 m.): Whipbird van Permit, Yardley W, X Signal. Camper W.H. prijs II (2000 m.a: Yl- bode B, Yellowthröat S, Yellow Six. Captain Brewerprijs, (leerlingen 2400 m.); Xissy Norton, Youthful Nora Spen cer, Walter Pluto. DEN HAAG, 13 jan. De Eerste ken. Dan zou de keizer niet meer naar Kamer heeft er hij de regering op aan- haar willen luisteren en ze zouden toch gedrongen een duidelijk standpunt in te nog met hun allen m de gevangenis nemen over de pensioenregeling voor komen. het overheidspersoneel in de toekomst. Daarom nam ze Jonas Jakkermans De totstandkoming van de nieuwe Pen- ajg klokkendraaier in dienst. Hij moest sioenwet is vertraagd. Voor de financie- er voor zorgeni dat alle k]0kken iedere ring van het Algemeen Burgelijk Pensi- ^ag Werden opgedraaid en dat er nooit oenfonds, waaruit de pensioenen voor eenye stil zou staan. Het was een héél het overheidspersoneel worden betaald, werk en ajs hij er eentje vergeten zou, is het echter van belang te weten of in ^ïoest hg voor straf naar de gevange de toekomst aan de overheidspensi-1 nj3_ oenen een enigermate waardevast ka rakter wordt gegeven. De Eerste Ka mer zegt dit in haar verslag op de be groting van het Fonds voor 1962. Jonas Jakkermans kreeg een grote ring met allemaal sleutels en sleutel tjes eraan. Rinkelend liep hij ermee door de zalen en gangen van het paleis. O, wat had hij het druk! Er wa ren heel grote klokken, waar hij op een laddertje bij moest klimmen. En er wa ren zulke kleine klokjes, dat Jonas één oog dicht moest knijpen, om het piep kleine opdtaai-gaatje te vinden. Er wa- mmT/.iMCTi-n io irepi I ren klokken met deurtjes ervoor en klok- VATIKAANSTAD12jan (KNP) - ken t gewichten; die Je op moest In 'het jaar 1962 zullen volgens de voor- pkk 6 schriften alle bisschoppen van Spanje, Portugal Frankrijk België, Nederland, En de keizer sloop op zijn fluwelen Engeland en Ierland hun ad limina- pantoffels door het paleis en hij luister- bezoek bp de H. Stoel moeten afleggen, de en luisterde maar. of alle klokken Dit bezoek gaat dan gepaard met een wel tik-tak-tik-tak zeiden, rapport over de verhoudingen binnen Jonas had het zó druk. dat hy 's mor- de afzonderiyke bisdommen. gens alleen maar staandebeens een kop- Vorige maal liet ik een spel zien, waarin bet oude advies „speel door het sterk" een slecht resultaat tot gevolg had. Over dit onderwerp valt nog zeer veel te zeggen en ditmaal wilde ik u eens het volgende uitkomstprobleem voorleggen. (Zuid) *874 V 10 6 2 <>873 *943 Zuid hoort het volgende bieden: west (de speler links van hem) opent 1 schop pen - noord (zijn partner) past - oost (rechts van zuid) biedt 2 sansatout zuid past - west biedt 3 klaveren noord past wederom en oost zegt 3 sansatout, waarop iedereen past. Ik zou u nu eens willen vragen, de uitkomsten met resp. de*8-Q?2-<>8 - 9 in volgorde van uw voorkeur te zetten; denkt u er eerst eens goed over, alvorens het onderstaande verder te lezen. Laat ik hierna beginnen de uitkomst te behandelen, die zonder twijfel de slechtste is - nl. die met klaveren. Oost bood zonder nog iets van wests kla- verenkleur te weten 2 sansatout en heeft dus zeker kracht in die kleur. Hierna bood west zelfstandig 3 klave ren en het is dus zeker, dat de noord speler zeer weinig in die kleur kan heb ben hoogstens een Vrouw of een Boer. En wanneer zuid nu 9 gaat voorspelen, is de kans groot dat hij bv. in de volgende situatie terecht komt: V 7 2 A B 8 6 5 WN0 Z Inplaats van iets te bereiken, zal zuids uitkomst de «f» Vrouw van zijn partner in de soep koken ten genoe- Een Canadese zalm, die in de Mira- michi-rivier in Nieuw Brunswgk (V.S.) werd gevangen, gewaarmerkt en weer losgelaten, is zestien maanden later opnieuw gevangen in Groenland. De zalm had toen een afstand van 1500 mijl afgelegd en heeft daarmede een wereldrecord op de lange af stand voor zalmen gevestigd. De vangst bij Groenland heeft de ver onderstelling bevestigd, dat zalm zowel uit Amerika als uit Schotland en de En gelse kusten naar Groenland trekt. e koffie kon drinken, als hij de keuken-1 zer zette grote ogen op, omdat zijn lok had opgedraaid, 's Middags at I zoontje met bewoog. Hij keerde zich om. hij vlug een boterham uit het vuistje en voor de rest werkte hij, totdat hij s avonds eindelyk naar huis toe kon. Daar hoefde hy gelukkig nooit de klok meer op te draaien. Dat deed zijn vrouw voor hem. Op een dag, toen Jonas aan het werk was, stond opeens de kleine prins voor zijn neus. Meneer Jonas, zei het prinsje, ik ben het sleuteltje van mijn speelgoedauto kwijt. Wilt U eens kijken of U in uw sleutelbos een sleuteltje hebt, dat op mgn speelgoedauto past? Maar ik heb geen tijd, zei de klok kendraaier. Vanavond, als ik thuis ben, zal ik wel eens kijken. Geef die speel goedauto maar hier. Maar het prinsje bqgon te huilen. En de klokkenmaker die veel van de kleine prins hield, begon haastig in zijn grote sleutelbos te zoeken. Het viel niet mee natuurlijk. Het ene sleuteltje was te groot, het andere te klein. Jonas werd er zenuwachtig van. Als ik dadeiyk maar niet naar de gevangenis moet, zuchtte Ljj. En hy begon te bibberen. Het duurde een hele tijd, voor hij een sleuteltje dat paste ge vonden had. Haastig draaide hij de speelgoedauto op en holde weg om zgn werk als klokkendraaier gauw verder, te doen. Lieve help, schrok de kleine prins, als de klokkendraaier naar de gevangenis moet, is het myn schuld. Op een holletje liep hp Jonas achterna. Die stond al weer boven op zijn lad dertje en draaide aan een klok. Meneer Jonas, riep et prinsje, ik ga gauw kijken of er ergens een klok stil staat. Als ik er een zie, kom ik U gauw roepen. Meteen stapte hij een zaal binnen, waar alle klokken nog braaf tik-tak-tik-tak zeiden. Behalve dan één klokje dat naast de schoorsteen hing. Dat stond stil. Het prinsje wilde al naar de klokkendraaier lopen, toen de keizer binnenkwam. Wat doe jij daar? riep de keizer. Waarom ben je niet in je speelkamer? Het prinsje bleef stokstijf staan, vlak voor de klok, die niet tikte. En de kei' liep de gang door en schreeuwde: mijn zoontje is betoverd. Hg beweegt niet meer. Help, help! Het is* wel niet netjes van me, om mijn vader zo te laten schrikken, dacht de kleine prins, maar om die goeie klok kendraaier te helpen, mag het wel. Juist kwam Jonas binnen. Met het lad dertje onder zgn arm en de sleutelbos in zijn hand. Meneer Jonas, riep het prinsje, gauw, de klok achter mijn rug staat stil. Maar vader heeft het niet gezien, omdat ik ervoor bleef staan. In zeven tellen had Jonas de klok weer ami het tikken gemaakt. Hy moest na tuurlijk vlug verder, naar de andere klokken. En toen de keizer weer terug kwam, was hij allang bezig in een andere zaal van het paleis. De keizer had zeven dokters, twintig lakeien en de huilende keizerin mee gebracht. Maar de kleine prins riep: Huil maar niet moeder. Ik kan me weer bewegen. De klokkendraaier is hier geweest en nou ben ik weer gewoon. Jonas Jakkermans wist niet wat hem overkwam, toen de keizer hem die avond een zak vol goudstukken liet brengen. Het kwam hem wel goed van pas. Hij kocht er meteen een fiets voor, waarop een kleine motor zat. Daar mee kon hij heel vlug door de gangen van het paleis rijden en hy hoefde zich nooit meer zo te haasten. Voor de rest van het geld kocht hy een heleboel mooie en leuke dingen. En ook een speelgoed auto voor de kleine prins. Maar een, die je niet op hoefde te draaien, want hij ging elektrisch. De keizer, de zeven dokters en de twintig lakeien hebben nooit geweten, wat er die middag met de kleine prins aan de hand was geweest. Dat bleef een geheimpje tussen de prins en de klokkendraaier. Maar de keizerin wist het wel. Kleine jongens hebben immers nooit geheimpjes voor hun moeder. Zelfs niet als die kleine jongen een prinsje is. En als die moe der is: een deftige keizerin! LEA SMULDERS iimiiiiimnmmi!!'. iiiimiiiiiiiimnim 4» H 10 Schaatsen, vervaardigd van koe- of paardebeenderen B'JLMEE MEER NADRUK VERBODEN Voor de bewoners van Elfen is voor zover zij al enthousiast zijn over het denkbeeld, dat zij weer Duitse staats burgers zouden worden het een te leurstelling, dat de open stelling v an d e „Autobahn" van Zevenaar tot Emmerik niet gepaard gaat met de „Anschluss" van het gecorrigeerde gebied bij de Bondsrepubliek. Zij hadden altijd ge dacht, dat deze geluk zouden plaatsheb ben. De aansluiting bg WesLDuitslanü, de „Heimkehr" naar de Bondsrepu bliek, zal evenwel nog zolang opzich laten wachten tot de besprekingen die over bovengenoemde kwesties reeds zyn opgenomen tussen de Nederlandse staatssecretaris Van Houten en de Westduitse staatssekretaris dr. Robert Lahr tot een bevredigende oplossing hebben geleid. De staatssekretaris Lahr heeft hiertoe bij zijn Nederlandse colle ga's enige voorstellen ingediend. Intussen zal na 15 jan. het plaatsje Elten zijn lukratieve grenshandel voor het grootste deel verliezen. Ofschoon bewo ners van Emmerik en andere oorden in het grensgebied wel naar Elten zullen blij ven komen om er hun inkopen te doen (zolang het nog tot Nederland behoort), zullen de transito-passagiers tussen Ne derland en Duitsland er ongetwijfeld de voorkeur aan geven het nieuwe „Autobahn"-stuk te gebriuken in plaats van zich door de nauwe straten van Elten te wringen. Er komt trouwens bij Beek, op Ne derlands gebied, een „shopping-cen tre" met een brug over de „Auto bahn" heen en met winkels aan beide kanten van de grote weg, pius een bank, een cafetaria en andere nuttige instellingen. Deze transito-handel van automobilisten, die nog snel wat wik- len inkopen, zal voor Elten verloren gaan. et feit, dat de openstelling van het van Ze/enaar Het feit, aai ae uj „autobahn"-stuk tot Emmerik niet gepaard gaat met de overdracht van het ge corrigeerde gebied, schept toch al een curiosum: op het 6 kilometer lange stuk voor de tegenwoordige (nog slechts tg- delgke) grens, waar de „Autobahn" nog over Nederlands gebied loopt, zullen al vast Westduitse douaniers post vatten. De „Autobahn" tussen de toekomstige en de thans nog geldende grens wordt voorlopig exterritoriaal. Maar om te verhinderen, dat iemand na de West duitse douanecontrole nog eventjes naar Nederlands gebied zal kunnen overwip pen om iets te kopen en dat dan West- Duitsland zonder verdere controle bin nen te brengen, zal de „Autobahn"-af- rit naar Elten zolang worden versperd, tot Elten naar H'est-Duitsland is terug gekeerd. Eiten blijft voorlopig van de „Autobahn" afgesloten, gen van OW, die nu geen zorgen meer reeds in de oudheid was het scthaat- hebben over het vinden vau klaveren- genrjjden bekend. De bewoners van de VUtiWhet bieden blijkt verder wel dat vervaar»^aatsen noord toch nog aardig wat hoge kaar- van *oe" OI paardebeenderen. Men ten moet hebben, want als noord ook koos daarvoor schenkel of ribbe-been- vrijwel niets zou bezitten, is het haast I deren. zeker dat OW slem in handen hebben. Zij werden breed afgeschaafd om op Het 2 SA-bod bu oost belooft als re- kunnen staan. Voor het zich op het gel enige aansluiting voor de geopende yg voor);bewegen op beenderen moeten kleur (schoppen), zodat de uitkomst de van voren oAigebogen onderstukken met de 8 een twijfelachtig j zeer breed zijn en de glijvlakken werden wordt. Vergeet u ook niet, dat west me(. vet; ingesmeerd. 'Voor en achtdr die door 3 klaveren te bieden aangaf, werden gaatjes in het been geboord, voorlopig nog niet veel voor 3Sans te waar bnt 0j ^ouw doorgetrokken iverd, Ouderwetse prent van de ijspret. tekeningen, zelfs uit de vyftiende eeuw. voelen vrijwel zeker een vijfkaart in schoppen heeft, zodat de schoppen-uit komst ook om die reden wat minder ge wenst is. Het maken van keuze tussen harten en ruiten is lastiger want de grote vraag is of noord een goede vijf- kleur in ruiten kan hebben. Een sterke zeskaart heeft hij zeker niet hij zou die wel geboden hebben maar mogel ijk is het, dat hij nog iets als Heer, Boer, 9, 5, 2 heeft met bv. ook Heer en de Vrouw; in dat geval kan de uit komst in ruiten zeer goed zijn. De uitkomst in harten is alleen maar „mis", indien de tegenpartij Q7 Aas en Heer en Boer heeft zou noord een van deze plaatjes hebben, dan kan de start in narten uitstekende resulta ten boeken. Het nadeel van de harten start is echter, dat zuid slechts een vierkaart in die kleur heeft en daar wij mogen aannemen dat oost zeker tenminste een slag in die kleur zalma ken, kunnen NZ dus met een uitkomst in harten op maximaal 3 hartenslagen rekenen tenzij noord een vijfkaart heeft, wat niet zo aannemelijk is, daar noord vermoedelijk al lengte in de zwarte kleuren heeft. Uit het oogpunt van downkansen ne- men, is dus de uitkomst met O 8 ze ker de beste - de 2 komt op de twee de plaats - 8 is derde - terwijl 9 de slechte nummer vier is. Uit de hele beschouwing volgt wel, dat men goed moet luisteren naar het bieden en uit hetgeen er wel (en niet) geboden is, conclusies moet proberen te trekken. Slechts door regelmatig op de grootste kans te spelen, zal men in bridge goede resultaten kunnen be halen. (wordt veervolgd) MIMIRJ om zodoende de „schaatsen" onder te binden. Men gleed dan meer over het ijs natuurlijk. In de zestiende eeuw gingen be woners van Scandinavië (Noordelijke landen van Europa) op deze wijze over het ijs. De ijzeren schaats, zoals wij die ken nen, is ook van oude datum, want meer malen zie je die op oude schilderijen en Zoals jullie wel zullen weten zijn er soorten van schaatsen: Fries en Hol lands. Fries rgden betekent: snel rijden. Hollands rijden betekent: mooi rijden. Friese schaatsen zgn modellen, die in Friesland algemeen bereden worden. Deze schaats dankt haar roem aan de Friese rijders, want Friesland is van ouds het land van de ijssport. Via het snelrgden is de beroemde elfsteden tocht ontstaan. Alleen in strenge winters is het mo gelijk de elf Friese steden Leeuwar den, Sneek, Ylst, Sloten, Stavoren, Hinde lopen, Workum, Bolsward, Harlingen, Franeker en Dokkum op één dag per schaats te bezoeken. Zoals je wellicht weet, zou onlangs deze elfstedentocht worden gehouden, doch hg werd wegens de onverwachte dooi uitgesteld. Voor deze ongeveer twee-honderd kilometer lange tocht moet men echter een zeer goed rijder zijn en over voldoende uit houdingsvermogen beschikken. Drukte op de ijsbanen. Het zal misschien weinigen bekend zgn, dat djt gezegde iets met typografen heeft uit te staan. De maandag in elk geval met iedereen! Want na de veelal prettige zondag komt een maandag en dan bedoelen we meestal (en wij zeggen het soms ook!): „hè, maandag weer naar school" (of naar het werk). Over het algemeen stond vroeger de maandag niet bepaald goed aangeschre ven. Deze dag gold van ouds als een ongeluksdag. Waarschijnlijk heeft hij die kwade naam te danken aan de grote verantwoordelijkheid, welke een eigen schap is van Luna de maangodin, naar welke de maandag is genoemd. Op die dag mocht men dan ook niets onderne men wat van belang was. „Maandag- spoed zelden goed" zegt een spreek woord. Bgna niemand ging in de oud heid 's maandags op reis. Ook met de oogst mocht die dag geen begin worden gemaakt, terwijl daarentegen voor zaai en en planten de maandag de aange wezen dag was. De ongunstige betekenis van de maandag komt uit in het gezeg de: „Een blauwe maandag", welke uit drukking nog altijd gebruik wordt om de korte duur van iets aan te duiden. De maandag na Driekoningen is „Koppermaandag". De zetters en druk kers (typografen) hebben die dag het langst in ere gehouden; niet in ongun- stigen zin wei te verstaan. Ten tijde van de gilden was de Kop per maandag een echte feestdag en tot in de vorige eeuw bleef dit gebruik in ere. Toen werden door de gezellen van de drukkerijen kundig gezette spreuken en kalenders aangeboden bg de klanten v an de zaak, zoals wij thans nog het Nieuw jaarskaartje van de krantenman ken nen. Het is moeilijk de juiste betekenis van Kopper maandag te achterhalen. Wel is men het er over eens, dat „kopperen pret maken betekent. Hier en daar doet men pogingen om dit oude feest weer m ere te herstellen. Laten we op school (of op ons wérk) de maandag niet als een verloren dag - schouwen, doch juist fris en opgewe^ met ijver de week beginnen... en dit goe de voorbeeld ook de overige dagen houden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 13