NEDERLAND LANG GEEN SOCIAAL PARADIJS De arbeider heeft zijn meest wezenlijke recht verloren Strijd en zin vool werkelijkheid „De angst moet groot zijn E Groeiende verkeersdrukte vraagt alle aandacht W Wereld-iri-nood PATER H. HOEFNAGELS S.J.: De stem van de kleine man wordt overstemd TWEE NIEUWE INDRUK WEKKENDE BOEKEN OVER HET CONCENTRATIEKAMP AOSRAM Nijverheid en Handelpleit voor wegenbouwraad en wegenbouwfonds NV SLAVENBURG'S BANK op kdsts lip! De IS acht van Elie Wiesel wl3 IN 1975 BIJNA TWEE MILJOEN AUTO'S MONI van Ka-Zetnik 135633 Manokwari beraadt zich op aanval V B ZATERDAG 13 JANUARI 1962 Liturgische weekkalender Gewillige instrumenten Nederland en Frankrijk Model? :ös Ongelijk Nieuws-filtratie derda^ r schijnt geen eind aan te komen. De boeken, die de concentratiekampen tot on derwérp nemen, hebben onlangs hun vervolg gekregen in twee nieuwe werken, die de beste van hun voorgangers naar de kroon steken, zo niet overtreffen. Hoe groter de afstand van de ver schrikkingen, hoe indrukwekken der de geschreven herinneringen. Beide werken Elie Wiesel's De Nacht en Moni van Ka-Zetnik 135633 doen onthullingen over de afschuwelijkheden, die de Joden in de kampen hebben ondergaan. De Nacht is een poc ket van Querido's Uitgeversmaat schappij, Moni is bij Elsevier ver schenen. Over De Nacht doet de geboeide lezer één avond, voor Moni moet hij drie avonden be schikbaar stellen. lampen A Verbindingen met Schiphol Tarieven werken belemmerend 1- he» V bet Zeepost Ml.. Het feit, dat twee derden der ge hele wereldbevolking in onvoor stelbare nood verkeert, geeste lijk èn lichamelijk, begint langzamer hand door te dringen in hart en hoofd van het overblijvende derde deel, dat gevormd wordt door de z.g. welvaartstaten". Het verheu gende daarvan is, dat dit groeiende inzicht gepaard gaat met het besef van een fundamentele en wezenlijke verantwoordelijkheid tegenover de noodlijdende miljoenen, die wij juist omdat zij mensen zijn als wij, niet aan hun lot mogen overlaten. Dit ver- antwoordelijkheidsbewustzijn is de enige gezonde en tegelijk de dwingen de reden voor elke hulpverlning in dit verband. Ten overstaan van de enor me omvang van de nood is het dui delijk, dat die hulp slechts dan effec tief kan zijn. wanneer zij zo groot- scheens mogelijk en op alle terreinen tegelijk ter hand -wordt genomen. Maar onder alle omstandigheden blijft het een eerste eis, dat zij van binnenuit, d.i. vanuit een eerlijk en oprecht bewogen gemoed gegeven wordt. Pas dan is er een redelijke kans, dat haar bestendigheid verze kerd is. Zonder volharding-ten-einde toe is zij immers gedoemd te misluk ken. Daarvoor is de nood te diep, te groot, te alomvattend. Er moet in de meest letterlijke zin van het woord bij het allereerste begin begonnen worden. Omdat de ellende, waarin het grootste deel van de mensheid moet leven, eenvoudig spot met de meest elementaire eisen van menselijkheid. Ze is ronduit onmen selijk! Hongersnood, afschuwelijke ziekten, onmenswaardige behuizing en een totaal gebrek aan ontwikke ling zijn de hoofdoorzaken, waaraan deze onduldbare toestand te wijten is. Dank zij de massa-communicatie- middelén heeft heel de ,;beschaaf- de" westerse wereld zo zij haar hart maar wil openen en de moed opbrengt zich in haar gezapige rust te laten storen gelegenheid te over kennis te nemen van de om vang van de nood. Het is niet onze bedoeling hier een beeld te schetsen van de nameloze ellende van miljoe nen medemensen. De laatste tijd heeft men in ons blad herhaaldelijk beschrijvingen kunnen lezen van de toestand in Latijns-Amerikaanse lan den. Toch is dit maar één voorbeeld uit talloze, en zeer waarschijnlijk, of liever zeker, nog lang niet het erg ste. De Afrikaanse en Aziatische ont wikkelingsgebieden spreken nog een heel wat gruwelijker taal. Het gaat hier zonder meer om een gewetensplicht van de westerse, de ..christelijke" beschaving. Het gaat hier om het besef dat wij verant woordelijk zijn voor het naakte be staan van miljoenen medemensen, die evenals wij een goddelijke eind bestemming hebben. Voor de Christen steunt de fun damentele en wezenlijke eis van oprechte bewogenheid waarover wij boven spraken, met het lot van deze onterfden, dan ook op de geloofsovertuiging, dat alle men sen, zonder uitzondering, kinderen zijn van één Vader in de Hemel. Daarmee is onze totale levenshouding ge moeid. Daarop steunen onze opvat tingen over de rechten van de mens en het heilig karakter van de men selijke persoonlijkheid. Hebben wij ons wel eens afgevraagd, hoe wij die opvattingen voor de bewoners der ontwikkelingsgebieden aannemelijk kunnen maken, zolang wij de tragi sche omstandigheden dulden, waar onder zij moeten leven? Dat hier iets niet klopt, is, dunkt ons, zelfs bij enig oppervlakkig naden ken reeds duidelijk. Wij willen nu niet nader ingaan op de conclusies waar toe een doordenken van deze situa tie ons brengt. Ieder voor zich zal deze zonder moeite kunnen trekken. Evenals ieder vrijwel automatisch de gevolgtrekking zal maken, dat er op zeer korte termijn zeer veel ge beuren moet! En wel zuiver uit ele mentaire mensenliefde! Men vraagt zich natuurlijk af, hoe dit ontzagwekkende probleem aan gepakt dient te worden. Het is dui delijk, dat een louter particuliere in spanning tegenover deze omvangrij ke nood nog minder uitwerking heeft dan een druppel op een gloeiende plaat. Hier zal slechts een samen bundeling van alle krachten effect kunnen sorteren. Goed georganiseer de hulp is hier een gebiedende eis. Mag ik u een suggestie aan de hand doen? Voor een zeer belangrijk onderdeel van de wereldnood heb ben wij in ons land een organisatie, die in haar reeds meer dan 25-jarig bestaan onnoemelijk veel goeds tot stand heeft gebracht. Wij bedoelen de Memisa, de Medische Missie Actie. Met goedvinden en aanbeveling van de Nederlandse bisschoppen houdt deze organisatie, waarvan het be stuur wordt gevormd door een aantal katholieke artsen te Rotterdam, mor gen, na elke H. Mis, aan alle kerkdeu ren haar jaarlijkse grote collecte. De laatste jaren is de opbrengst daar van met sprongen omhoog gegaan, zo zeer, dat men op goede gronden voor dit jaar het streefbedrag op een mil joen heeft durven stellen. Hoe de Memisa werkt wordt elders in ons blad uiteengezet. Wij mogen daarom hier volstaan met de herinneren aan het feit, dat heel het jaar door, voor zover de middelen dit toelaten, de Rotterdamse artsen alle medisch op geleide Nederlandse missionarissen over heel de wereld voorzien van het nodige voor de behandeling en ver pleging van de talloze zieken in hun missiegebied. Aan ons is het deze collecte morgen ruim te steunen, om dat zij ons in staat stelt tenminste alvast op een gebied terstond iets te doen om de onmetelijke nood enigs zins te lenigen. Zij biedt ons de ge legenheid in praktijk te brengen wat onze geloofsovertuiging ons gebiedt. ZONDAG 14 JANUARI: 2e zondag na Drie koningen; eigen Mis; credo; pref. v. d. H. Drieëenheid groen MAANDAG: H. Paulus I, belijder; eigen Mis; 2e geb. H. Maurus wit DINSDAG: H. Marcellus I, paus-martelaar; Mis Si Diligis rood WOENSDAG: H. Antonlus, abt; Mis Os Justi; Roermond: 2e geb. H. Supplicius wit DONDERDAG: Mis v. d. zondag; 2e geb H. Prisca groen VRIJDAG: Mis v. d. zondag; 2e geb. H.H. Marius en gez.; 2e geb. H. Canulus groen; Roermond: H. Gerlach, belijder; eigen Mis; 2e geb. H. Marius en gez.; 3e geb. H. Canulus wit ZATERDAG: H. Fabianus, paus en Sebas- tianus, martelaar; eigen Mis rood ZONDAG 21 JANUARI: 3e zondag na Drie koningen; eigen Mis; credo; pref. v. d. I ïL Drieëenheid; groen (Advertentie) DEN HAAG, 13 jan. In uitlatingen van de meest verscheidene zijden kan men lieden ten ilage de opvatting beluisteren, dat in Nederland op sociaal terrein vrijwel alles verwezen lijkt is wat te bereiken is. De verkla ring welke de katholieke bisschoppen verleden jaar afgaven suggereerde dat de vakbeweging op sociaal-economisch terrein nauwelijks nog een laak heeft en il:*t zij zich meer en meer op de geestelijke en zedelijke vorming barer leden zal moeten oriënteren De socia listen menen, dat de grote idealen die in het verleden aan de socialistische beweging haar élan gaven, in wezen verwerkelijkt zijn. Geheel anders luidt echter de mening van pater H. Hoef nagels S.-J. In een artikel, getiteld „Nederland een sociaal paradijs?", betoogt deze moderne socioloog in de Sociologische Gids (nov-dec 1961) het oneens te zijn met de mening, dat Nederland min of meer een sociaal paradijs is. De sociale strijd heeft zijn zin nog niet verloren want in velerlei opzicht is de arbeidersbevolking geen gelijkwaardige positie verzekerd. Ons sociaal bestel hoiult nog belangrijke problemen in welke alleen via sociale strijd een meer bevredigende oplossing kunnen vinden. Wanneer men, aldus pater Hoef nagels, met buitenlandse vakbondslei ders spreekt over ons sociale bestel, dan is het frapperend te bemerken hoe bepaalde essentiële onderdelen daarvan de grootste verbazing en ver ontwaardiging wekken. Zij vinden met name dat ons loonregime alleen maar bestaan kan omdat de vakbonden ver raad plegen aan hun roeping en zich gedragen als de gewillige instrumen ten van een overheid die er op uit is de lonen laag te houden. Door de houding van de vakbonden heeft de Nederlandse arbeider zijn meest wezenlijke recht verloren, het recht om voor betere, arbeidsvoorwaar den te strijden. Onze cao's leggen niet alleen een minimumloon vast, maar ook een maximum, maar de winsten van de ondernemingen zijn niet aan een maximum gebonden. Dat wekt hij buitenlanders verontwaardiging. Men vindt het een schreeuwende vorm van ongelijkheid, een nieuwo vorm van feodale knechting. Pater Hoefnagels toetst zijn opvattin gen aan de heersende loonpolitiek. Aan ons systeem van loon- en prijspolitiek ligt de overweging ten grondslag dat, wil men voorkomen dat de onder nemers hun prjjzen verhogen, men er voor moet zorgen dat de arbeiders geen looneisen stellen die de winst marge in gevaar brengen. Aangezien men blijkbaar de vrijheid van de ondernemer op het gebied van de winstname niet wil aantasten, moet men terwille van een stabiel prijsni veau de arbeiders de vrijheid van loononderhandeling ontnemen. In een land als Frankrijk noemt men zoiets een aanslag op de vrijheid van de werknemer en op zijn recht om mee te profiteren van de winsten die in sommige bedrijfstakken gemaakt wor den. Wil men de werknemers de beste kansen verschaffen hun reële aandeel in het nationale inkomen te vergroten dan is het Franse systeem volgens pater Hoefnagels verre preferabel Do ven het Nederlandse. Het Frapse systeem brengt echter het nadeel mee, dat het voortdurend leiden moet tot arbeidsconflicten, terwijl het onze een bijna volkomen arbeidsvrede ga randeert. Gaat men uit van het standpunt, dat sociale vrede het hoogste doel is en dat daaraan het streven naar grotere gelijkberechtigdheid onder geschikt moet blijven, dan is het Nederlandse systeem veel beter dan het Franse. Vindt men daarentegen, dat de verwerkelijking var grotere gelijkberechtigdheid voorop dient te staan en dat daaraan desnoods een stuk sociale vrede geofferd moet worden, dan hebben de Franse vak verenigingen volkomen gelijk wan neer zij onder geen voorwaarde zich een systeem als het Nederlandse laten opdringen. Slechts wanneer men de sociale vrede als waar deringsnorm hanteert kan men zeg gen, dat Nederland op sociaal terrein vrijwel het mogelijke verwezenlijkt heeft. Is men echter geporteerd voor de norm „gelijkberechtigdheid" dan zou de beoordeling heel anders lui den, want op tal van punten berust ons sociale bestel op een verdeling van rechten en plichten waarbij de werknemers telkens aan het kortste eind trekken. Zo denkt men ook over het feit, dat in ons land aan de arbeiders praktisch de mogelijkheid ontnomen is om legaal te staken. Pater Hoefnagels schrijft, dat wij al te licht geneigd zijn met grote voldaanheid onze ordelijke sa menleving als model te stellen tegen over de buitenlandse toestanden. Wij zijn geneigd ons negatief uit te laten over toestanden die men in het buiten land aanvaardt als noodzakelijk gevolg van een op gelijkberechtigdheid afge stemde maatschappij-orde. (Advertentie) VERZEKERT ZIEKENHUISKOSTEN AAN: "VEZENO" - ZAANDAM Westzijde 212 Tel (02980) 6 34 41 J BI Bi Ik zou gaarnejnlichtingen -over verzekering n ■tegen ziekenhui6-A>peratiekosten ontvangen." adres: vwoonpl./.te!.: - missarissen van een aantal grote be drijven zijn niet geschikt voor de arbei dersmassa en worden door veel kran ten doodgezwegen. Bij de verschillende wilde stakingen zoekt men in de „bona fide-pers" vergeefs naar- een openlijke verdediging van het recht der stakers. Volgens pater Hoefnagels is er geen dwingend bewijs te leveren dat ons volk uiteindelijk vrede stelt boven ge lijkberechtigdheid. Iedereen weet da' de arbeidende bevolking morgen aar de dag bereid zou ziin de strijd te hervatten, als haar leiaers maar meewilden. De bonden zijn echter zo machtig geworden, dat de stem van de kleine man volledig wordt over stemd door het geluid van het appa raat. Dc huidige sociologie leert, dat de strijd ook een positieve functie heeft, in het gemeenschapsleven. Pater Hoefna gels meent. dal. de sociologen verant woordelijkheid dragen aan de on wetendheid bij de massa omtrent de aard van het sociale leven. Van de socioloog verwacht het publiek toch, dat hij inlichtingen geeft over de soci ale werkelijkheid. In Nederland is men bang voor de strijd en men tracht hem te vermijden als het grootste sociale kwaad. Daarom verdoezelt men de tegengestelde belangen en menen zelfs de arbeidersleiders mee te moe ten doen aan het bedekken van alles wat tot strijd reden zou kunnen geven. De Nederlandse sociologie past bij het signaleren van de sociale feiten onbe wust een selectie toe doo* alles wat vanuit de gezichtshoek van de gelijk berechtigdheid relevant is nauwelijks ter sprake te brengen. De schrijver roept de jonge sociologen op voortaan anders te werk te gaan. Zij moeten geen sociale ethica gaan bedrijven, maar het sociale leven beïnvloeden door simpelweg de feiten onder het oog van het publiek te brengen. Pater Hoefnagels poogt deze onge lijke rechtsbedeling met voorbeelden te illustreren. Hij schetst hoe het hele overheidsapparaat in werking komt om te voorkomen dat de bouwvakarbeiders 0,05 procent meer loon krijgen, terwijl tezelfdertijd bekend wordt dat elk der directeuren van Hoogovens een tan tième van 450.000.- genoten had. Aan de ene kant dus beknibbeling tot op centen, aan de andere kant volkomen vrijheid. Vervolgens noemt hij een aantal voorbeelden van arbeiders die elders meer kunnen verdienen doch die door het Gewestelijk Arbeidsbureau ge dwongen worden hun oude baan te blijven bezetten. Pater Hoefnagels meent, dat de sociologen die zich op het standpunt stellen dat de sociale vrede moet die nen als waarderingscriterium niet juist handelen. Zij doen immers niet anders dan het sociale leven vergelijken met de waarderingsnorm die bij de subjec ten van het sociale leven zelf overheer send is. Hun waardering is echter slechts sociologisch verantwoord als vaststaat dat onze sociale verhoudingen beantwoorden aan wat eigenlijk als diepste sociale aspiratie bij ons volk leeft, als vaststaat, dat hef verlangen naar vrede en ordelijk geregelde ver houdingen meer nog dan het verlangen naar gelijkberechtigdheid de houding van de subjecten van het Nederlandse sociale leven bepaalt. Maar daaraan twijfelt pater Hoefnagels. In de grote krantenkoppen en de officiële commentaren der arbeiders bladen vindt de socioloog geen ge trouwe weergave van wat onder de arbeidersmassa leeft, doch veeleer wat de arbeidersintelligentsia geleerd heeft te veronderstellen bij die arbei dersmassa. Bovendien tracht elke maatschappij een min of meer kunst matige tevredenheid te onderhouden door de kennis van bepaalde fèiten aan het publiek te onthouden. Er is sprake van een nieuws-fil'ratie. De resultaten van een onderzoek naar de tantièmes van directeuren en com- In een geruchlmakend en wel belangwekkend artikel in de ciologisclie Gids stelt de socio'0"" pater LI. Hoefnagels S.J. de vakk0" den, de loonpolitiek, de pers, de ove' heid en de sociologie in gebreke. He LJ niets vergeten? vraagt men ziek 0|j lezing af. Het antwoord is in bevestigend, daar ook pater H°e j nagels zelf in gebreke gesteld rn°e worden. In het onderstaande p°$ wij dn verzuim goed te maken. Pater Hoefnagels werd tot sch0' ven gedreven door zijn overtuig"^ dat de strijd om sociale gelijkberej- tigdheid een positieve functie in 0 gemeenschapsleven vervult. De derlander voert die strijd echter 01 Bij ons is er samenwerking WsS,j werkgevers, werknemers en overhe" Het doel van die samenwerking is bandhaven van de sociale vrede e, in naam van die lieve vrede laten bonden zich gewillig kortwieken, zij wij zelfs bereid, geholpen door de sociologen, deze vrede. pers en de sociologen, toestand aan bet volk te slijten een situatie waarin de gelijkberec tigdheid een paradijselijke vlucht nomen beeft. Intussen heerst ondej arbeidersmassa wrok en ontevrede heid. De schrijver beeft niet in aIIe zichten gelijk. Inderdaad vervult strijd een positieve functie in het meenschapsleven, maar hij houdt 01 op dit te doen wanneer die strijd V kanaliseerd wordt door middel vfljf overleg en samenwerking tussen belangengroepen en de overheid. H0^ zeer het nastreven van gelijkhere' tigdheid ook in zulk een gereg lerr"-'1' teerde strijd effect sorteert, valt da^ lijks te constateren voor wie het z' wil. Het sociaal programma, dal 0 via en soms zelfs ondanks de oven'" organen verwezenlijken, is weli.sVV<'' niet paradijselijk, maar toch ook a' De Nacht heeft een voorwoord ge kregen van niemand minder dan Franqois Mauriac, die op een goede dag bezoek had gekregen van een Is raëlisch journalist, die hij, als alle buitenlandse journalisten, met enig wantrouwen had ontvangen. Het ge sprek kwam op de Joodse kinderen, die mevrouw Mauriac had gezien, (Advertentie) (Van onze verkeersredacteur) AMSTERDAM, 12 jan. In eer. rap port, dat door de verkeerscommissie van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel is samengesteld, wordt de verwachting uitgesproken, dat Nederland in 1945 circa 1,9 miljoen personenauto's zal tellen. Ten aanzien van het spoorwegverkeer wordt een aantal reizigerskilometers van 11,5 mil jard verwacht en het goederenvoer kan in dat jaar volgens de commissie ge steld worden op bijna 32 miljoen ton. Met het °°K gericht op deze drukke toekomst, pleit de commissie voor in stelling van een wegenbouwraad en een autonoom wegenfonds. Verdere industrialisatie en verdere ontplooiing van onze welvaart zjjn on mogelijk, aldus de commissie, indien industrie en handel niet over adequate verkeersvoorzieningen beschikken. Me de op grond van buitenlandse voorbeel den meent de commissie, dat het ook in Nederland tot de mogelijkheden behoort, te komen tot een autonoom wegenfonds. Ter verkrijging van de be nodigde kapitalen zou geput kunnen wor den uit leningen tot een bepaald be drag, waarvan rente en aflossing door de minister van Financiën gegarandeerd zullen moeten worden, en door middel van dotaties uit de rijksmiddelen voor rente en aflossing der leningen. Zolang een autonoom wegenfonds nog niet is ingesteld, zou tolheffing een methode kunnen zijn voor finan ciering van de bouw van wegen, brug gen en tunnels. De toekomstige Coen- tunnel zal, eveneals de Velsertunnel, zeker tolvrij moeten blijven. De IJtun- nel echter, die in verband met de be staande en te maken oeververbindin gen een overwegend stedelijk karak ter zou krijgen, zou, aldus de com missie, wellicht een object van tol heffing kunnen zijn. De commissie blijft in principe afwijzend staan te gen tolheffing, maar onder bepaalde voorwaarden zou zij van dit stand punt willen afwijken. Het vraagstuk van de weg- en rail verbindingen tussen de bevolkingscen tra en de luchthavens in het bijzon der Schiphol verdient volgens de commissie grote aandacht. De huidige verbindingen met Schiphol zijn onvol doende en vragen dringend om verbe tering. In het rapport wordt voorts gesteld, dat in het tijdvak 1959-1970 voor het wegverkeer, de spoorwegen, de binnen scheepvaart, het luchtverkeer en de P.T.T. in totaal 32,9 miljard gulden ge- toen zij door de SS in een goederen trein waren gesmeten op het station Austerlitz. Hijzelf had het niet eens gezien, maar het tafereel blijft hem bij. Aan die kinderen moet ik dikwijls denken, zo vertrouwt hij zijn bezoe ker toe. Waarop de journalist ant woordt: Ik was een van die kinderen. En hij vertelt verder dat hij in het kamp Auschwitz na al die ellende zijn geloof heeft verloren. Mauriac had hem willen en misschien moeten troos ten met zijn geloofsbelijdenis, die leert dat God liefde is, en alles Gena de, maar hij overweegt, wat er om gegaan moet zijn in die jongen van vijftien, die plotseling het absolute kwaad ontdekte en, zo zegt hij, de Almachtige is de Almachtige en heeft voor ons allen het laatste woord. Dat had ik tegen het Joodse kind moeten zeggen. Maar ik heb hem alleen maar onder tranen kunnen omhelzen. Het relaas van Wiesel Is dan ook ver schrikkelijk. Hij gaat als jongen van twaalf met zijn vader op transport. Zijn enige vrees is, zijn vader kwijt te ra ken. Tot het einde toe weet hij bij hem te blijven. Tijdens een barre en niet te beschrijven tocht van het ene kamp naar het andere, op de vlucht voor de naderende Russische legers, terwijl de uitgehongerde geraamten om hen heen neervallen in de sneeuw, door uitput ting, door de kogel, door de slaap, ver liest Elie zijn vader, een paar dagen later wordt hij bevrijd. Dan zijn er drie jaren voorbij gegaan. Jaren van ellen de, vernedering, helse honger, marte ling, ontluistering, wanhoop. Hij heeft gezien, hoe de beulen kinderen ophin gen, die te licht van gewicht waren om de strop met één ruk dicht te kunnen trekken. Ze stikten langzaam. Hij heeft de beesten zien knuppelen en schieten en de duizenden Haftiinge zien krui pen om een stukje koolraap of een paar kruimels brood. Hij heeft het niet kun nen verwerken. Hij was immers vijftien, toen dat alles achter de rug was. Tot welke leeftijd zal hij met die nacht merrie blijven rondlopen? Elie Wiesei heeft zijn verhaal sober verteld. Hij is niet uit op sensatie. Wie sensatie zoekt, late dit boekje ongemoeid. Maar wie weten wil, wat mensen kunnen lijden, wat mensen mensen aan kunnen doen, hoe diep de mens kan zinken, leze De Nacht, het verhaal van een klein gezel schap Joden uit het stadje Sighet in Transsylvanië, een gezelschap, dat op een kwade dag, die men amper had zien aankomen, op transport werd ge steld naar de hef... investeerd zullen moeten worden, dwz 14,4 miljard gulden vervangingsinves teringen en 18,5 miljard gulden expan sie-investeringen. De vervangingsin vesteringen zullen uit de exploitatie opbrengsten moeten komen. Hierbij doen zich aldus de commissie in wezen geen financieringsmoeilijkheden voor. Van het totale bedrag van 18,5 miljard gulden zal circa 2,8 miljard gulden als particuliere bestedingen moe ten worden beschouwd. Voor de reste rende 15,7 miljard gulden, welke zullen moeten worden gefinancierd via de ka pitaalmarkt, door de overheid, het bank wezen of door zelffinanciering, zal aldus het rapport een beroep moe ten worden gedaan op de nationale be sparingen. Het huidige tarievenstelsel belem mert de vervoersondernemingen in haar gezonde ontwikkeling. De hoogte van de tarieven zal, zo wordt in het rapport opgemerkt, dan ook moeten worden be zien,- niet alleen met het oog op het ogenblikkelijke rendement, maar vooral ook met het oog op de expansie. Willen de vervoersondernemingen in staat zijn de toekomstige expansie gedeeltelijk uit eigen kracht te financieren, dan zal de overheid bij de goedkeuring van de tarieven meer aandacht moeten geven aan commerciële motieven Zij zal een zodanig peil moeten accepteren dat een ruimere winstmarge wordt verworven en moeten toestaan, dat de vervoerson dernemingen een slagvaardig tariefbe leid kunnen voeren, in overeenstemming met de positie, welk zij in de gegeven omstandigheden op de vervoersmarkten innemen, aldus het rapport. De commissie merkt tenslotte op, dat de Voorgestelde maatregelen ter ver betering van de financiering slechts dan effect zullen sorteren als de regering bereid is een financieringspolitiek en als onderdeel daarvan een belastjngpoiitiek te voeren, waardoor de in de verkoop- sector zo dringend noodzakelijke inves- hij was gekomen. Piepel was zijn naam, teringen mogelijk gemaakt wonden, 1 zoals Feldhure da naam van zijn zasje at Moni betreft, hier is de hel in haar „volmaaktheid" aanwe zig. De Nacht is een schrik beeld, Moni is een verzameling schrikbeelden, met geen pen te beschrij ven, behalve "met de pen van Ka-Zetnik 135633. Het zal een jaar geleden zijn, dat wjj zijn boek Daniella hebben be sproken. Toen was Iva-Zetnik nog een onbekende voor ons. Maar tijdens het proces-Eichmann is hij in zijn ware ge daante als getuige opgetreden: Yehiel De-Nur. Na een korte verklaring, die hij in een extatische toestand aflegde, viel hij in zwijm. We herinneren ons dit drama'tje uit do persverslagen. Bij die gelegenheid heeft De-Nur geopenbaard dat hij Ka-Zetnik was, dat Dmiella uit House of Dolls zijn zusje was. Nu vreten we dat Moni zijn broertje is geweest. En wat Daniella heeft geleden in het kampbordeel voor de helden van de SS, dat heeft Moni geleden in de handen van de Stuben-, Block- en Lageraltesten in Auschwitz-Birkenau. Dat waren Joden en niet-Joden, ge vangenen, schurken, ontaarden van al lerlei slag. Moni (Monkele) was twaalf jaar, toen hij kennis maakte met een zonde die hij noch gekend noch ver moed had. Het hele boek door streeft hij naar een zo perfect mogelijke dienst baarheid, uit angst dat hij eens zal be horen tof de muzelmannen, de skelet ten, die 'ten dode opgeschreven zijn en voor wie alleen de gaskamer en het crematorium nog „uitkomst" bieden. Maar hij eindigt evenals alle anderen in de dood. Hjj loopt het prikkeldraad tegemoet en sterft met zwarte laarzen bij zijn hoofd, de laarzen van Rudolph Hoess, de commandant van Auschwitz, die Moni als persoonlijk „geschenk" aan Blockalteste Franzl had aangeboden. Uit de klauwen van dit monster was hij overgegaan in de klauwen van andere monsters. Alle „prominenten" is hjj van dienst geweest, zonder te beseffen, tpt welke staat van vernedering en walging was ergens in een ander kamp in de zelfde maanden en jaren. En zijn lot was, eenmaal afgedankt te worden, niet langer meer de „koningin" van het Block te zijn, onaantastbaar voor alle andere Haftinge, die de Piepel met schroom en eerbied moesten behande len. Eenmaal zal voor Moni het ogen blik komen, dat hij eruit getrapt wordt, omdat hij niet meer van dienst kan zijn. Dan zullen er zes uren voorbijgaan en zal de honger beginnen. En hij moet vechten om niet op de stapels lijken te komen of de gaskamer. Zo vecht hij dan tussen die tienduizend muzelman nen, die geen rekening meer met hem hoeven te höuden, als hij eenmaal tot de verworpelingen behoort. Hjj bidt God cn roept vermoedelijk zijn reeds bezweken moeder aan, dat hij weer in de gunst mag komen van zijn mees ters en dat hij „een goede Piepel" mag zijn. Het zal hem niet baten... Zijn mede dingers verdringen hem, als het ogen blik gunstig is en hij verdwijnt in de massa die sterft van honger en lege soepgamellen uakruipt om er een paar vieze druppels van af te likken, de ene haveloze horde na de andere, op zoek naar soepdruppels, die er niet zijn. Moni moet bovendien zorgen om uit handen te blijven van het dwergmonster Pjotr, die de kunst verstaat een slachtoffer zo langzaam mogelijk te laten sterven om dan met twee natte vingers een leven uit te knijpen als een kaarsvlam; en die ergens achter de latrines een afgedankte Piepel, die nog niet te mager is, af slacht en in kleine porties geroosterd uitdeelt aan de muzelmannen, die hon gerig op de loèr liggen en tot alles be reid zijn om een stukje te bemachtigen. Pjotr speelt dat allemaal klaar... voor twee sigaretten. Hij doet nog veel meer, en hij is maar één van de duivels in het kamp. en zijn praktijken maar een deel van de niet te beschrijven gruwelen, die een boek van 330 bladzijden kunnen vullen. Niet ten onrechte zegt het omslag van het boek: „U hebt een gruwelijk boek in handen. Leg het onmiddellijk weg, indien u onbekend wilt blijven met de verschrikkingen die het gevolg zijn van de tegennatuurlijke verhoudingen tussen do kampprominenten van Auschwitz- Birkenau en hun schandknapen". Maar als men in alle ernst en waardigheid de waarheid wil weten over wat het nazi regiem in de kampen mogelijk heelt gemaakt, dan moge men bedenken, dat de schrijver van Moni (They called him piepel) geen enkele poging heeft ge daan om de lezer door onwaardige pi kanterieën te schokken. Zijn boek is gruwelijk, het is waar, maar het is met grote beheersing geschreven, als het ware in trance gedroomd. Wie het leest zal niet vergeten, zo min als de schrijver vèrgeten kan, wat zijn zusje, zijn broertje, hemzelf en miljoe nen anderen is aangedaan. Uit die hele grote zee van Rudolph Hoess één druppel onder de microscoop te onderzoeken, is het doel van de schrijver geweest. Mis schien is het voldoende om de angst voor een herhaling van Auschwitz groot te doen zijn., „En die angst móét groot zijn". Dbg. ker niet gering en bovendien nog niet uitgeput. Het is eerder de vff|)| leid van plannen en de stoolkr"' van de vakbeweging, die zorgen bs'"'^ dan de omgekeerde situatie. Wij l' dan ook niet in waarom de Fr00 stakingen ons land ten voorbeeld houden moeten worden. Zij ëar0^ deren de werknemers, volgens Pa Hoefnagels, de beste kansen om 0, reële aandeel in het nationale i0'\, men te vergroten. Maar ook dat j onzes inziens niet altijd en ovef0 bet geval. Een centrale doelstel'! van ons overleg is immers juist voorkomen van prijsstijgingen, die arbeidersaandeel zijn waarde ontnemen, en bet instandhouden v0_ de export ter wille van de werkg6'^ genheid. Wij verwachten van j socioloog geen puür economisch toog, maar als hij op sociologie gronden oproept tot staking, h'f zijn wetenschap hem toch niet te letten enige aandacht te wijden 0 een reële vermindering van het 11 j tionale inkomen en aan van de werkloosheid, dat met f rauwe belangenbotsing gepaard j, gaan. Valt dus op het betoog, economische gronden veel af te 0t gen, wij tellen het toch zwaarder, pater Hoefnagels ook op eigen rein niet onaantastbaar is, daar j in zijn artikel de werkelijkheid weergeeft. De schrijver maakt in dezelfde fout als de Ioonpolitici hij becritiseert. Wat namelijk looninstanties en de overheid in G land stelselmatig negeren is dat het overleg een vertrokken be. geeft van de werkelijkheid, daar ia, aaa» enorm omvangrijke zwarte loon dJV weg doodgezwegen wordt. De ,e\ derlander staart zich volstrekt *V( blind op de sociale vrede zo0 meermin de sector van de^ zwarte i grijze beloningen voltrekt de s' om de gelijkberechtigdheid zich "F menteel zeer intens. Waarom men dan in Nederland eigenlijk s ken zolang men buiten de bonde0 nog zoveel kan hereiken? Is het 0 veeleer zo. dat de massa het vS",, van de overleginstanties tamelijk geïnteresseerd gadeslaat, dan da' j zich mokkend schikt naar de bon00 Met het signaleren van deze onvV0 achtigheid, waarmee onze sociale v a de wellicht duur gekocht wordt, het betoog van pater Hoefnagels werkelijkheidszin gewonnen kek Lgt Misschien vreesde hij daarmee terrein van de sociale ethica te treden, maar wij gouden hem da' ker niet kwalijk genomen hebben- (Advertentie) MANOKWARI, 12 jan. - De burge rij van Manokwari in Nederlands Nieuw-. Guinea heeft zich in een bijeenkomst be raden over de vraag, wat haar te doen staat in geval van een Indonesische aanval op Nieuw-Guinea. Een telegram, gericht aan het A.N.P. in Nederland, luidt: „De burgerij van Manokwari, in ver gadering bjjeen, richt tot de overheid het verzoek, over te gaan tot instelling van een bescherming der burgerbevol king. Er is een werkcomité opgericht tot bestudering van de noodzakelijke maatregelen ter plaatse. De vergadering heeft dringend ver zocht om een toestemming in principe tot het wegzenden van de vrouwen en kinderen op kosten van da overheid", toren. -f' 's-Gravenhage, 12 jan. de schepen kan zeepost Met de vO^V worden ve^ti; stfV sl (r den. De. data, waarop de correspond?.ii'. uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, tussen haakjes, achter de naam van schip vermeld. Amerika: ss ..Nieuw Amsterdam' ir,i'" jan,); ss „Sloterdijk" (17 jan,). Argein j, ss Cordoba" (17 jan Australië.' ss •■f f ss „Sloterdijk" (17 jan,). Argent,! ,,_ardoba" (17 jan Australië.' ss „ftp.'.' kerk" (16 jan.): ss „Niirnberg" (16 Lv'! Brazilië: ms „Cap San Marco" (16 J* n ras „Cap Salinas" (18 jan.). Canada,|V „Nieuw Amsterdam" (16 jan.); ms eA Maurits" (18 jan.). Chili: ss „WerrasLcv (18 jan.). Indonesië: verkeer gestaakt. 'ei' Antillen: ms „Palamedes" (17 jan.). jLin', Nw.-Guinea: ss „Roepat" (15 jan.), Zeeland: ss .Alaric" (15 jan.): ms ■\)el Lloyd" (18 jan.). Suriname: ms „Ow e". stad" (17 jan.). Z.-Afrika (Republiek' (1« Z.-W .-Afrika: ms „Transvaal Castle jan.); ms „Zuiderkerk" (16 jan.). *5' Inlichtingen betreffende de verzenw?ai>' data van postpaketten geven de pos"*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 4