Koninklijke onderscheidingen voor vijf jubilarissen bij ENCK Wegpiraat sleurt een 3-jarig jongetje mee MAXIMUM BOETE GEëlST TEGEN TANDTECHNICUS Lustrum zonder luchtdefilé bij luchtstrijdkrachten In Nieuw-Guinea nog geen bijzondere maatregelen Rotterdamse coastef al zes dagen zoek Schepen in nood Maatregelen tegen mond- en klauwzeer uitgebreid E.E.G.. besluit heeft goede pers in Franse hoofdstad LAATSTE BERICHT^ Reclame Al tien maal eerder veroordeeld Veel lof voor personeel van tactisch commando Resultaten AKU 20 lager Vermiste machinist opgedregd Twee maanden langer dienen in Nieuw-Guinea Havenarbeider dodelijk verongelukt TOERISTISCHE MANIFESTATIE IN LONDEN Keukenhof neemt initiatief Vee-auto's niet meer op boerenerven Zondag was een even belangrijke dag als ondertekening van verdrag Ellewoutsdijk gevonden paginaJ MARILYN TYLER zong voortre Rigoletto Niet twee, doch één torpedoboot tot zinken gebracht Onbevoegd tandheelkunde uitgeoefend Bijna twaalf miljoen Nederlanders Geen Oostenrijkse grond voor buitenlanders Meer buitenlandse arbeiders naar ons land Protestmars voor meer woningen De krant kunt U niet missen, geen dag Vlaardingse coaster in nood Trawler vermist Maakt voor Uw zaak DKD N S C—N D C DINSDAG 16 JANUARI 1962 Ook GriekenIeren en Portugezen Voorstel raadslid Purmerend: ■de* ROTTERDAM, 16 jan. Tot nu toe onbeantwoord klinken her haaldelijk de roepletters PDXC door de lucht, een oproep, uitge zonden door Scheveningen Radio en door Ierse kuststations. PDXC zijn de codeletters van de Rotter- veld's Scheepvaart- en Ag< Maatschappij te Rotterdam. Dp if januari had men het laatste tact met de coaster, die tod1 een Ierse baai bij Rathlin' voor anker lag, beschut tegen woedende golven van de sche Oceaan. óf (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 16 jan. Het zondag ochtend te Brussel na vele barens weeën ter wereld gebrachte ak koord voor een gemeenschappelij ke Europese landbouwpolitiek heeft te Parijs overwegend een goede of zelfs zeer goede pers, uit gezonderd uiteraard in, de uiterst linkse hoek. De nadruk Valt hierbij vooral op het feit dat iet akkoord de weg openlegt voor de tweede etappe van de gemeenschappelijke markt, waarin een aantal belang rijke beslissingen niet langer zal kunnen worden tegengehouden door het veto van één land. Maar men laat ook niet in het duister dat de akkoorden voor de Franse boeren zullen gaan betekenen be tere revenuen en voor de Franse consumenten hogere prijzen. dèf ÏJuitslarid aan Frankrijk. litaewodk - VLAARDINGEN 16 jan. Volgens burgemeester Mr. J. Feusdens was het gisterenmiddag de eerste maal in zijn ambtsperiode, dat hij aanwezig was bij een veertigjarig jubileum bij de Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfa- briek. Hij stelde dit bijzonder op prijs, temeer daar dit niet het jubileum betrof van één personeelslid, maar van vijf per soneelsleden. Dit vijftal was er wel het bewijs van, dat de verhouding werknemer-werkge ver uitstekend is bij de E.N.C.K. De vijf werknemers, hadden altijd met ambitie en plichtsbesef gewerkt, iets dat wei bleek uit hun werkzaamheden bij het bedrijf. De jubilarissen De heer J. van den Brink trad op 6 januari 1922 in dienst en was aanvanke lijk werkzaam als silowerker. Van 1946 tot 1956 was hij hulp van de kelderbaas en daarna was hij behulpzaam in het magazijn bij de controle van binnenge komen materialen. De heer L. Pors is van zijn aanstelling af op 13 januari 1922 werkzaam geweest a ruwe.fosfaatrijder en silowerker, ter wijl hij in 1946 aftapper werd van gepro duceerde kunstmest uit trechters in aanhangwagens Op 3 januari 1922 trad J. Groenev'-ld in dienst en werkte tot 1946 als verlader van kunstmest, verpa'-t in balen met een gewicht van 100 kg. Van 1946 tot 1957 was hij in de expeditieloodsen werkzaam als voorman. Sedert 1957 is hij werkzaam in het magazijn. Vanaf 7 januari 1922 was de heer J. Mostert werkzaam in de expeditielood- sen, waar hij belast was met het opzak ken en verladen van kunstmest. In 1946 werd hij aangesteld als voorman in de expeditieloodsen. Sedert 1 januari 1957 verricht hij belangrijke controle-werk zaamheden op de voorraden kunstmest stoffen en emballage. Op 1 januari 1957 werd hij voorzitter van de groep werkne mersleden in de ondernemingsraad, waardoor hij rechtstreeks contact neeft met de directie over de problemen, cbe zich voordoen bij de werkzaamheden in de diverse afdelingen. De vijfde jubilaris was de heer W. de Ruyter, die op 9 januari 1922 in dienst trad als opzakker van kunstmest in de expeditieloodsen. Van 1946 tot 1954 be kleedde hij. de functie van portier, maar werd in 1954 benoemd tot voorman in de fosforzuurtabriek. De heer de Ruy ter is voorzitter van het Sociaal Fonds bij de E.N.C.K. Ook naast zijn werk op de E.N.C.K. heeft de heer de Ruyter activiteiten ge toond. Sinds 1947 is hij penningmeester van de Oranjevereniging Jacob van Dijkstraat. Ook is hij 10 jaar juniorënlei- der geweest bij Fortuna. In deze functie heeft hij zich bijzonder verdienstelijk ge maakt voor de jeugdleden van genoem de vereniging. Zilveren en bronzen medailles Na het leven van deze jubilarissen in een notedop samengevat te hebben, dacht de burgemeester er aan, dat deze dag hun een grote voldoening moest geven. Want zij kunnen terugzien op een periode van werken in een bijzonder dynamisch be drijf, dat door zijn dynamiek de plaatse lijke en landelijke welvaart bijzonder ver hoogd heeft. Het verheugde burgemeester J. Heus- dens dan ook bijzonder, dat hij de heren L. Pors en J. van den Brink mee kon delen, dat hun bij Koninklijk besluit de eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje.Nassau in Brons is toegekend, ter wij) de heren W. de Ruyter, J. Mostert en J. Groeneveld de eremedaille, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau in zilver mochten ontvangen. Ir. W. A. Bakker, directeur van de E.N.C.K. haakte in op de opmerking van de burgemeester over de dynamiek van het bedrijf, want hij was er verheugd over. dat datgene waarnaar hij altijd te- streefd had ook naar voren is gekomen. F - n bedrijf moet nu eenmaal dynamisch en creatief zijn en dit kan niet alleen tot stand komen door de directie, maar ook de werknemers moeten helpen. Maar het bedrijf is er nog niet volgens hem, want het staat pas aan het begin. Ny er veel moeilijkheden overwonnen zijn, moet het bedrijf zijn uiterste best doen om zich in de snel ontwikkelende maatschappij te handhaven, terwijl iaën ook samen moet gaan werken. Dit blijkt wel uit de E.E.G. Na tot elk van de jubilarissen een persoonlijk woord ge-' sproken te hebben, overhandigde hij nun _-en cadeau onder couvert. Namens de ondernemingsraad sprak de heer H. Struis, terwijl de heer P, van Berkel namens het Sociaal-Fonds B sprak. De heer J. Mostert sprak ook uit naam van zijn collega's een dankwoord. ROTTERDAM, 16 jan. Bij de herop voering van Verdi's opera Rigoletto gis teravond in de Schouwburg waren en scenering en decor hetzelfde gebleven als bij reeds eerder plaatsgevonden opvoe ringen. In de rolbezetting waren echter belangrijke wijzigingen gekomen. De hoofdrollen werden nu gezongen door Theo Baylé als Rigoletto. Marilyn Tyler als Gilda en Johan van der Zalm als Hertog van Mantua. Van dit drietal was de laatste het minst Imponerend. Niet alleen ontbreekt het zijn stem aan waarlijk grote mogelijkheden, ook zijn acteursgaven zijn beperkt, zo dat hij de figuur van de hertog niet over tuigend gestalte kon geven. De hertog, klaarblijkelijk een ervaren Don Juan, die weinig nalaat om zijn doel te bereiken, werd in de uitbeelding van Van der Zalm een sympathieke, romantische jongeling die in zijn relaties met zijn geliefden een indruk van beschroomdheid wekt. een op zijn minst ongeloofwaardige voorstelling. Theo Baylé zong de titelrol met allure, bleef echter in emotioneel opzicht af en toe binnen te enge begrenzingen, zoals bijvoorbeeld het geval was bij het tweede entree van Monterone. Het was Marilyn Tyler die werkelijk excelleerde in de rol van Gilda. Haar stralend stemgeluid, haar onmiskenbaar acteertalent en een goede dramatische gespannenheid maakten haar rol tot een creatie. In de kleinere rol onderscheidden zich vooral Piet v. d. Berg als Sparafucile, Cora Canna Meyer, die op temperamentvolle en kokette wijze de rol van Maddalena zong, en Jos Borelli als Monterone. Vooral de vocale middelen van Piet van den Berg zijn niet gering en bovendien werd de duistere persoon van Sparafucile door zijn spel op beklemmende wijze tot leven gewekt. De overige rollen waren in goede han den bij Wim Koopman (Borsa), Gé Ge- nemans (Marullo), Peter v. d. Bilt en Marijke Fransen (resp. graaf en gravin Ceprano), Isa van der Meulen (page) en Henk Smit (bode). In de orkestbak belichtte het orkest on der leiding van Guanieri helder alle meesterlijke facetten van Verdi's muziek. Vooral in de nachtelijke scène tussen Sparafucile en Rigoletto voor de woning van de laatste en in het laatste tafereel was het klankresultaat uiterst suggestief. Het talrijke publiek liet door een geestdriftig slotapplaus geen twijfel be staan over de waardering van deze opera uitvoering. C. v. R. DEN HAAG, 16 januari. De plaats vervangend chef marinestaf heeft mee gedeeld: „Nadat door Nederlandse vlieg tuigen en schepen maandagavond met radar Indonesische zeestrijdkrachten wa ren verkend, werden deze in de Neder landse wateren bezuiden het Boeroe- gebergte, welke zij met hoge vaart -in de richting van de kust binnenstoomden, door twee Nederlandse fregatten onder schept. De Indonesische strijdkrachten bleken drie motortorpedoboten te zijn, die het vuur openden. Dit werd beantwoord door de Neder landse schepen, waarbij één motortorpe- deboot tot zinken werd gebracht, terwijl de anderen werden achtervolgd, doch met grote snelheid in de duisternis ver dwenen. Van de tot zinken gebrachte motortorpedoboot werden overlevenden opgepikt, evenals materieel. Hieruit bleek, dat de motortorpedoboot landings troepen aan de wal had willen zetten. Nadere gegevens zijn nog niet bekend, noch zijn er momenteel berichten bin nengekomen omtrent verdere Indonesi sche agressieve activiteiten". AMSTERDAM 16 jan. Na een gesleurd, van de wagen was gevallen, speurjacht van bijna anderhalf uur, heeftging de automobilist-er met grote snel- ,i_ Amsterdamse nolitie eisteren om- heid weer vandoor. Op de hoek van de de Amsterdamse politie gisteren om streeks half twee een inwoner van Bad hoevedorp aangehouden, die tegen 12 uur in de Polanenstraaf met zijn auto een kind, het 3-jarige jongetje Rijk Lam- mertse heeft aangereden en w daarna vandoor ging. Burgers die de automobi list trachtten tegen te houden, moesten zich haastig in veiligheid stellen, aange zien de man recht op hen in reed. Omstreeks kwart voor twaalf reed de automobilist in een wilde vaart door de Polanenstraat. Alle getuigen beschreven het rijden van de man als onverant woord Een drie-jarig kind, dat op straat liep. werd door de auto gegrepen. Even wild als de auto reed, werd ook geremd, hetgeen blijkt uit 'n groot remspoor. Na dat het kind. dat een flink eind was mee- AMSTERDAM, 16 jan. De officier van justitie bij de rechtbank heeft tegen een 64-jarige Amsterdamse tandtechni- cus wegens het onbevoegd uitoefenen van de tandheelkunde de maximum-boete 1000 of 100 dagen hechtenis geëist. De kantonrechter had de tandtechnicus, die reeds tien maal eerder voor deze over treding werd veroordeeld, bestraft met dezelfde boete, doch de vervangende hechtenis bepaald op 200 dagen. Aange zien vervangende hechtenis maximaal zes maanden kan bedragen, maakte de officier van justitie er ditmaal 100 dagen van De tandtechnicus, die zijn tandheel kundige inrichting inmiddels heeft ver kocht, liep in maart opnieuw tegen de lamp. Een 15-jarig meisje had bij hem een kies laten trekken, waarvoor hij de noodzakelijke verdovende injecties had toegediend. Des avonds kreeg het meisje hevige bloedingen, zij moest zich daar voor in een ziekenhuis laten behandelen. Toen bleek ook de nieuwe overtreding van de tandtechnicus. „Ik wist niet beter, want ik had een herexamen aangevraagd", verweerde de tandtechnicus zich, die o.m. herinner de aan de wet van 1959, waarbij van tandtechnici een aanvullend examen werd verlangd om de tandheelkunde te kunnen blijven uitoefenen. „Dat smoesje hebben ze allemaal" reageerde de offi cier van justitie mr. W. Tonckens. „U had van het ministerie bericht ontvan gen dat U was gezakt voor dat examen" Maar de tegén het vonnis van de kan-- tonrechter in beroep gekomen verdachte liet weten, dat via zijn juridische advi seur een herexamen zou worden gere geld. „In afwachting daarvan ben ik maar doorgegaan, want ik doe het al 36 jaar". Tengevolge van het overlijden van zijn raadsman zou hij nimmer heb ben gehoord, dat een herexamen niet mogelijk was. „U heeft die maximum-boete dubbel en dwars verdiend, want na negen ver oordelingen wist u heel goed, dat het niet mocht", voegde de officier van jus titie de tandtechnicus nog toe. De rechtbank zal uitspraak doen op 29 januari. VOLKEE, 15 jan. Wat hier op de vliegbasis vanmorgen bij de viering van het tweede lustrum van het commando tactische luchtstrijdkrachten het meest spectaculaire programma-onderdeel had moeten zijn, een luchtdefilé van 57 straal, jagers, is niet doorgegaan. Hoewel het er boven de basis alle maal zonnig uitzag il was het dan ook bitter koud - bleek het uit veiligheids overwegingen niet mogelijk de thunder- streaks en t.hunderflashes van Volkel, Eindhoven en> Deelen gezamenlijk de voorgenomen flight-past" te doen uit voeren Dus bleef het bij een toespraak van de commandant van het C.T.L, generaal-majoor A L. Cox, gevolgd door een parade op een der rolbanen Generaal.majoor Cox gaf de in de ban. gar opgestelde C.T.L.-militairen, de ver tegenwoordigers van andere lucht- en Strijdmachtonderdelen en representanten van de tweede geallieerde NAVO-lucht- macht, onder wie de commandant, de Engelse air-marshal Sir John Granbv ee' overzicht van ontstaan en groei van he^ C.T.L. De tactische luchtstrijdkrachten vor men het offensief element in de Neder landse luchtmacht. Zi moeten een even. tuele vijandelijke aanval zo ver moge lijk oostwaarts opvangen en - de gene raal beet het er bijna uit - ..onze eenne- den staan klaar om de agressor te be strijden". Lovende woorden had de commandant in overvloed voor het personeel van zijn commando, dat er voor heeft gezorgd dat thans 82 pet. van de vliegtuigen voor on middellijk gebruik gereed staan, een per centage waarvoor men, althans volgens de generaal, zelfs in Washington ontzag heeft. Vliegers, grondpersoneel en een squa. dron van het luchtmacht-bewakingskorps defileerden voor generaal Cox en sir Granby op de spiegelglad gevroren rol- baan, waar men zand had gestrooid om de marcherende luchtmachtmannen voor misstappen te behoeden. Toen de lucht machtkapel de afmars blies - en waar mee z°u zij dat anders doen dat het „when the saints go marching in"? - bleef iedereen enige tijd vergeefs in de lucht staren. Die lucht was blauw, met hier en daar slechts een argeloos wolkje. Maar die plukjes wit zouden, vreesden deskundigen, voorboden zijn van ernsti ger bewolking. En omdat ook Eindhoven en Volkel met ijs-, mist en andere moei. ARNHEM, 16 jan. In een buiten gewone vergadering van aandeelhou ders van de Algemene Kunstzijde Unie (AKU), heeft de president-directeur, de heer A. J. Engel o.m. medegedeeld, dat de resultaten over 1961 niet meer dan 20 pet. achter zullen blijven bij die van 1960, toen zoals bekend een winst werd behaald van ca. 48 miljoen. De AKU heeft zich in 1961 niet kun nen onttrekken aan een kostenstijging, die in vrijwel het gehele Ne ;erlandse bedrijfsleven plaats vond. De >mgezette hoeveelheden hebben zich goed gehand haafd, maar de opbrengsten daalden. De revaluatie heeft deze ontwikkeling belangrijk beïnvloed. lijkhedep kampten was het voor de vele feenodigden eveneens: afmars, zonder luchtdefilé Zelfs de Deense militaue vlieger Asmussen, die met de laatste nog officieeJ in Europa in gebruik zijnde thun- derjet naar Nederland was gekomen, oin deze nog eenmaal „voor te vliegen", mocht zijn curiositeit in de militaire luchtvaart niet boven Volkel laten zien DEN HAAG, 16 jan. Het ministerie van dcfentie deelt mede: De Nederlandse regering heeft besloten de diensttijd van de dienstplichtigen in Nederlands Nieuw- Guinea in overeenstemming te brengen met de diensttijd zoals deze in september jl. is vastgesteld voor andere dienstplich tigen. Deze regeling hield, zoals op pagina 1 is vermeld, voor de parate troepen in Ne derland in dat het zgn. „klein verlof" met twee maanden wordt bekort. Tot voorheen waren de dienstplichtigen die in Nieuw- Guinea dienden van deze maatregel uit gezonderd. De soldaten in Nieuw-Guinea die eerst 18 maanden moesten dienen zul len thans gelijk de parate troepen in Ne derland, twee maanden langer moeten dienen. DEN HAAG, 16 jan. Volgens opgave van het C.B.S. bedroeg het aantal huwe lijken in Nederland in de eerste elf maanden van 1961 83.122 tegen 80.384 in de overeenkomstige periode van 1960. Het aantal levendgeborenen bedroeg 226.975 tegen vorig jaar 220.265 en het aantal overledenen 79.193 tegen 19.465. Voorts steeg het aantal immigranten van 40.194 in de eerste elf maanden van 1960 tot 49.905 in de eerste elf maanden van 1961, terwijl het aantal emigranten daalde van 54.027 tot 45.716. Het aantal inwoners van Nederland bedroeg op 1 december j.l. 11.706.V64, ROTTERDAM, 16 jan. In de Nas- sauhaven heeft men vanmorgen het stoffelijk overschot van de 53-jarige machinist op de Rijnvaart J. A. van Leeuwen gevonden. De man woonde op de sleepboot „Janje' in de Nassau- haven. Men vermoedt, dat hij ongeveer een maand geleden, toen hij in het donker aan boord stapte, door de duis- WENEN 16 jan. (APA) Nadat twee Oostenrijkse provincies reeds op eigen ge legenheid maatregelen hadden genomen tegen de steeds toenemende grondaan kopen door buitenlanders, is nu opbe sluit van de gouverneurs der gezamen lijke provincies door de bevoegde instan' ties een wetsontwerp in studie genomen betreffende toezicht op dergelijke grond, aankopen. Vooral West-Duitsers hebben in de afgelopen tijd stukken grond in de grotere Oostenrijkse steden en alle pro vincies verworven. De grondprijs in We nen is door de grote vraag van buiten landers op bepaalde plekking reeds tot; twintigduizend shilling per virkante me ter opgejaagd. ROTTERDAM, 16 jan. Om half 12 vanmorgen is de 57-jarige havenarbei der A. Wildeman uit de Hamelstraat waarschijnlijk klem geraakt tussen een vrachtatuo met aanhangwagen. Zwaar gewond werd hij naar het Dij'kzigt- ziekenhuis vervoerd, waar bij aan komst bleek, dat hij was overleden. Het slachtoffer was in de Lekstraat bezig met het verladen van fruit. De recher che van het Bureau Marconiplein ver zoekt eventuele getuigen om inlichtin gen. DEN HAAG, l0 jan. De minister raad heeft onlangs besloten tot verdere uitbreiding over te gaan can de catego rieën aan te wevren buitenlandse ar- beidskrachten. In verband daarmee heeft de directie van de Arbeidsyoorziening van het departement van sociale zaken aan de directeuren van de gewestelijke ar beidsbureaus in ons land een circulaire gezonden, waarin over die werving na dere mededelingen worden gedaan In deze circulaire wordt over Italiaan se arbeidsrrachten gezegd, dat in de toe, komst ook gehuwde, ongeschoolden zul len worden aangeworven. Tot dusver werd aan Italianen, indien zij ongeschoold waren slechts gevraagd m ons land te komen werken, indien zij ongehuwd W\Vat de Spaanse arbeidskrachten betreft in het vervolg zal ook aan ongehuwde, ongeschoolden gevraagd worden in ons land te komen werken. Op korte termijn zal ook worden onder, zocht, zo wordt in de circulaire gezegd of er een mogelijkheid is om Griekse, Portugese en Ierse arbeidskrachten voor ons land aan te werven. Voor wat de Ier se arbeiders betreft, wordt gedacht aan werving in de republic Ierland, zowel als in Noord-Ierland. Voor de Griekse, de Portugese en de lerse arbeidskrachten geldt, dat zal worden gezocht naar ge schoolden (gehuwd of ongehuwd) en ong schoolden (alleen ongehuwd). Naar wij desgevraagd van het ministe rie van Sociale Zaken en Volksgezond heid vernemen, zijn er ln totaal 4300 Ita liaanse en 1200 Spaanse arbeiders aange worven. Hiervan is ongeveer twintig pro cent naar hun vaderland teruggekeerd, deels wegens heimwee en ten dele om dat zij zich niet aan het klimaat konden aanpassen. De Italianen werken in Ne- derland sedert septenjber 1960, de Span jaarden ongeveer sinds het begin van de zomer in 1961. Voordat er wervinêsteams naar Grie- kenland, Portugal en Ierland gezonden zullen worden, zo vernemen wij van het ministerie, wil menm Nederland eerst de plaatsingsmogelijkheden bestuderen. Hiertoe is thans aan alle arbeidsbureaus de reeds genoemde circulaire gezonden. Mocht er behoefte bestaan de categorie buitenlandse werkkrachten in de toe komst uit te breiden, dan zal eerst ge- straat reed hij bijna enkele burgers aan, die de auto trachtten staande te houden. Ze konden alleen het kenteken van de auto noteren. Spoedig bleek dat dit ken teken in Badhoevedorp thuishoorde, waarna de politie aldaar de identiteit van de eigenaar vaststelde. Na korte tijd kwam het bericht, dat de man zich vermoedelijk op het terrein van de Markthallen in Amsterdam moest bevin den. Dit terrein werd rondom door poli- tie-auto's afgesloten, waarna de speur tocht naar de rode personenauto begon. Om half twee had deze speurtocht suc ces. De woeste rijder, de 18-jarige R. A. M P. uit Badhoevedorp werd on der arrest gesteld. Hij was niet in het be zit van een rijbewijs en had de auto van zijn vader, zonder toestemming buiten diens medeweten, meegenomen. De jon geman wordt voor onderzoek op het.bu reau Raamport vastgehouden. Het kind je is in zorgwekkende toestand in net Wilhelminagasthuis opgenomen. PURMEREND, 16 jan. Het raadslid W. Kraan (P. v. d. A.) heeft in de ge meenteraad van Purmerend voorgesteld een protestmars door Den Haag te ma ken om te demonstreren voor meer wo ningen. De heer Kraan wilde ook raads. leden van andere gemeenten voor deze mars interesseren en hij hoopte dat de burgemeester met de ambtsketen ota stoet zouden willen openen. P®' Burgemeester mr. R. Kooiman Vgpl> merend heeft verklaard in ieder 3 jf) thuis te zullen blijven. Hij wilde niet achteraan lopen. De heer Kra®® wel rekenen op de steun van de 00 nistische raadsleden, maar in z n jp fractie zijn al bedenkingen Serezen. ge, voorstel kwam aan de rode toen a jjtl meester Kooiman mededeelde dat j aantal woningzoekenden van Pavtcïr^\jfi'. de afgelopen tien jaar bijna is ver j beid, ondanks het feit dat in deze honderden nieuwe woningen werde» bouwd. HOLLANDIA, 16 januari (ANP) Gouverneur Platteel van Nederlands Nieuw-Guinea heeft vanmorgen schrifte lijk aan de commandant van de Neder landse strijdkrachten in het gebied, schout-bij-nacht L. E. H. Reeser, zijn bij zondere waardering geuit voor de geble- LISSE, 15 jan. De Nationale Bloe mententoonstelling „Keukenhof" heeft het initiatief genomen voor het organi seren van een grote toeristische mani festatie in Londen, welke zal plaats vin den van 19 februari tot 3 maart 1962. Als naam voor dit evenement is geko zen „Dutch Flower Festival 1962" en de plaats is een van Europa's grootste warenhuizen, Selfridges Ltd. in Oxford Street In dit monumentale gebouw zal op de 3e verdieping een miniatuur Keuken hof worden aangelegd, waar ruim 15000 tulpen, narcissen, hyacinthen en andere bolgewassen in volle bloei te zien zullen zijn. Bovendien zijn 30.000 narcissen gere serveerd voor de decorative en andere af delingen van het warenhuis en de etalages Daarnaast zal een groot informatie- bereau worden ingericht waarin verte genwoordigd de ANW, de VVV com binatie Holland en de vervoersonderne mingen die betrokken zijn bij het ver keer tussen Nederland en Engeland, zo als KLM, Stoomvaartmaatschappij Zee land, Nederlandsche Spoorwegen en Holland Amerika Lijn. Tijdens permanente filmvoorstellin gen zullen de nieuwe kleurenfilm van de Keukenhof en andere toeristische films over Nederland worden vertoond. Het Nederlands toerisme en de Keu kenhof zullen voorts een ereplaats krij gen in een 18-tal van de imposante etala ges van dit warenhuis dat gelegen is aan een van de drukste winkelstraten, van Londen. Belangrijke medewerking aan dit Dutch Flower Festival wordt bovendien verleend door een aantal fabrikanten van bekende Nederlandse merkproduk- ten, die daardoor in niet geringe mate de financiering van deze grote opzet typisch Nederlandse aspecten, zoals een draaiorgel, een pottenbakker, een klom penmaker, de bloemenmeisjes, nationa le klederdrachten, enz. Naar wordt ver wacht zullen omstreeks een miljoen En gelsen aldus de gelegenheid krijgen ken nis te nemen van de toeristische aantrek kelijkheden van Nederland. Albert Milhado heeft de taak op zich genomen voor de Nederlandse organisa tie als coördinator in Londen op te treden. ken paraatheid en het effectiece opt® van de Koninklijke Marine. pi De directeur van binnenlandse 2 „p, in Nieuw-Guinea, de heer H. Veld® pi deelde in antwoord op een vraag eet> dat de Indonesische agressie zonder j voorafgaande oorlogsverklaring aanleiding geeft tot de afkondiging y de staat van beleg of tot bijzonder® JÉf stuursmaatregelen. Er gebeurt niets, aldus de heer Veldkamp. pfl Wat betreft de evacuatie van zei hij dat het standpunt van het vernement is, dat de burgerbevo' ..e. moet worden geëvacueerd zodra PJ® lijk een werkelijke dreiging word* constateerd. „Er zal met evacuatie j,i gewacht worden tot het te iaat 'pi zei de heer Veldkamp. In noodge* Is evacuatie naar het buitenland (l uitgesloten maar op het ogenblik geen sprake van een noodoestand. pt De groep van vijftig krijgsgevang M is dinsdagmiddag voor een gedeelte Sorong overgebracht. ,,e i' Naar aanleiding van geruchten, pt ronde doen, als zouden enkele kon»® «e» infiltranten Nederlands Nieuw-G» zijn binnengedrongen, heeft het nement te Hollandia officieel meege pi' dat deze geruchten volledig uit de flj0 zijn gegrepen en van iedere grond ontbloot, hebben mogelijk gemaakt. Tijdens deze Nederlandse 14 dagen in damse coaster „Ellewoutsdïjk 448 Londen zullen de bezoekers van het wa- h t crcn/lnm \ra,n rlr> n ir Solle». renhuis ook worden geconfronteerd met' brt'> eigendom van de n.v. fc*>ne- ternis misleid misgestapt is en ver-[tracht worden pogingen daartoe in het dronken werk te stellen in Ierland, Portugal en Griekenland. DEN HAAG, 16 jan. Met ingang van morgen, woensdag, worden de maatrege len tegen de mond- en klauwzeer uitge breid. Varkens zullen nog uitsluitend in vee-auto's, dus niet in met paarden he spannen wagens mogen worden vervoerd. Het zal verboden zijn met vee-auto's op boerenerven te komen. Ook mag het per soneel van de vervoerders de erven niet betreden. Te vervoeren dieren zullen dus op straat moeten worden ingeladen. De voorschriften betreffende ontsmetting van veewagens zijn verscherpt. Zowel de ont smettingsvoorschriften als het verbod om met veewagens erven te berijden zullen ook betrekking hebben op het vervoer van runderen, schapen en geiten. Na overleg met ambtelijke instanties hebben het varkensstamboek, de centrale melk- controledienst en het Nederlandse rund veestamboek besloten, dat hun vertegen woordigers voorlopig geen boerderijen meer zullen bezoeken. Nader deelt het ministerie van land bouw en visserij nog mee dat het vervoer Voor de schrijver van het interna tionaal hoofdartikel in de liberale „Mon de" zal de datum van 14 januari 1962 even belangrijk blijken als die van 25 maart 1957 waarop het verdrag van Rome werd ondertekend. De nieuwe „vermete le worp" opent het uitzicht op een wer kelijke economische unie van de zes. En zo men in de onderhavige aangelegenheid een Europese prijs voor uitmuntend ge drag zou willen toekennen, zou men daarbij, volgens de schrijver, moeten den ken aan Duitsland, „dat van alle zes de landen het meeste risico heeft genomen". De schrijver vindt dat echter ook Frank rijk de Europese zaak grotelijks heeft gediend en wel door zijn weigering om onder de overgang naar de tweede etap. pe zijn handtekening te zetten in een situatie van dubbelzinnigheid, daarente gen eisend dat de ministers welomlijnde regelingen zouden aanvaarden. De spe ciale verslaggever van genoemd Parijs blad stelt zijnerzijds in het licht dat on der de bewerkers van het succes heel in het bijzonder de Nederlandse minister van Landbouw en vice-voorzltter van de E.E.G.-commissie. moet worden genoemd. Uiteindelijk aangenomen ontwerprege lingen lijken, zo schrijft hij, „als broers" "-detailleerde op de oorspronkelijke zeer gedetailleei voorstellen, vervat in het plan dat heer Mansholt in mei 1960 ter tafel bracht. Het was de heer Mansholt die het systeem der heffingen voorstelde, sluitsteen van het gehele bouwwerk. Voor „France Soir" was het zondag jl.. te Brussel een „historische dageraad". De geboorte van he t„Europa van de Land bouw" betekent volgens Frankrijks meest gelezen populaire dagblad een economische omwenteling zoals nog mm_ mer ondernomen is in het oude Europa, waar de meest moderne en de meest ouderwets landbouwsystemen naast el kaar bestaan. Frankrijk met meer dan de lielft van de bebouwbare gronden van de gemeenschap ziet zich de kans gebo den om de grote leverancier dier ge meenschap te worden in granen en vlees. „Maar", zo vervolgt het blad, „het is voor de Europese eenheid dat de te Brus sel gevallen beslissing de grootste draag wijdte heeft. Een mislukking zou hebben aangetoond dat die eenheid een onver vulbare wensdroom was" Het conservatieve avondblad „Paris Presse" schrijft o.m. dat ook Frankrijk lang heeft tegengestribbeld alvorens er in toe te stemmen dat over enkele jaren de prijzen van zijn eigen landbouwvoort- brengselen vastgesteld gaan worden door een supranationaal gezagsorgaan. „Als alle andere landen is het echter tenslotte gezwicht voor de aantrekkingskracht van de Europese smeltkroes". Een nadere ontleding van de Brusselse akkoorden doet „Paris Presse" opmerken dat do re. geling betreffende de communautaire verdeling van de landbouwoverschotten slechts zeer langzaam van kracht zal wor den. „Nog tal van jaren zal Frankrijk zich alleen moeten behelpen voor het spuien van zijn overschotten. Kortom: Frankrijk heeft concessies voor het on middellijke heden gedaan aan de Duit sers in ruil voor beloften van (zeer be langrijke) toekomstige concessies van van slachtvarkens (van zestig kilogram en meer gewicht) thans uitsluitend met een vee-auto is toegestaan. Zoals bekend, mag dit vervoer alleen plaats hebben van het bedrijf waarvan de varkens afkomstig zijn naar de slachtplaats. De beschik kingswijziging, die woensdag 17 januari 1962 van kracht wordt houdt voorts in, dat de vee-auto zowel vóór als na het vervoer dient te worden ontsmet. Ont smetting mag niet eerder plaats hebben gehad dan op de aan het vervoer voor afgaande dag. Onmiddellijk na aflevering van de var kens op de slachtplaats dient de vee-auto van gemeentewege of onder gemeentelijk toezicht op kosten van de vervoerder te worden ontsmet. De ontsmetting moet ge schieden door afschrobben met een op lossing van één procent natronloog of vijf procent soda op heet water van tenminste zestig graden Celsius. De veevervoerders worden op de naleving van deze voor schriften aan het hand van het óntsmet tingsboekje gecontroleerd. Het verbod om de erven te betreden geldt zowel voor de vervoerders als voor hun personeel Binnenkort zullen voor enige kanton gerechten in het oosten des lands de eer ste overtreders van het met het oog op de mond- en klauwzeerbestrijding gegeven voorschriften berecht worden. Mensen dia hun veewagens niet voldoende ontsmet hebben zullen op vrijdag 19 januari in Almelo, op maandag 22 januari in Deven ter en op woensdag 24 januari in Zutphen voorkomen. Op donderdag 25 januari wordt in Zwolle een overtreder van het vervoerverbod berecht. De algemene indruk bij de veeartsenij kundige dienst is, dat men zich vrij goed houdt aan het vervoerverbod. Met de ver plichting tot ontsmetting van veewagens schijnen de betrokkenen wat meer moeite te hebben. Overtredingen van het ont smettingsgebod zijn trouwens wel ge makkelijker te achterhalen dan overtre dingen van het vervoerverbod. De erken de vee vervoerders hebben namelijk ook onder normale omstandigheden een ont smettingsverplichting en moeten een ont smettingsboekje bijhouden. Heeft het schip een mstige plaats gezocht om de zware st van de laatste dagen te ontlopen? 15 radio-installatie defect? Of is het tuig in een laatste, wilde worstel de golven ondergegaan? In Rotter j koestert men nog goede hoop. komt wel meer voor, dat coaster5 y.\l een paar dagen schuilen voor 't sl€cyf weer en aangezien er dan volgens Jj bemanning niets bijzonder aan de b® y is, denkt men er niet aan zich te den". <1® De „Ellewoutsdijk", die in 1948 r vaart kwam, heeft negen man boord. Kapitein G. Jonk uit Sch°^l hoven is met kerstverlof aan de en het commando wordt nu door zijn stuurman J. Dost uit nimgen. Daarnaast zijn er nog Nederlandse officieren en vijf SPa3j,et zeelieden. Op 2 januari vertrok p vaartuig van Belfast naar Westport de Ierse westkust met een lading Het vaart in charter voor het doorsbedrijf Solleveld en Van der te Rotterdam. dSe Gisteravond heeft de Vlaaid^n coaster „Frida Blokzijl". 249 brt-> Muller en Reitsma n.v. te Vlaardh1" dringend om hulp geseind. De ma ^et nist deelde via de radio mee, dat schip machineschade had en de ona dellijke assistentie van een bergop vaartuig noodzakelijk was. De Blokzijl" lag toen voor Liverpool Engelands westkust. j<j- Seaforth Radio berichtte tegen dernacht, dat drie Engelse schepen derweg zijn naar de „Frida BlokziJ1 p twee reddingboten. De schepen 211 „Arcadian" (342 brt.) en de „Saxo (21.637 brt.) uit Liverpool en de cramento" (7096 brt.) uit Huil. fiot Behalve de „Ellewoutsdiik" is e® ft een schip zoek. Sinds 11 januari »Lfi- men niets meer vernomen van de gische trawler „Golvenzang' uit "pt brugge. Op 11 januari berichtte scheepje aan Lands End, dat het torpcch had. De „Golvenzang" weg naar Oostende. Er is een redd1^ boot aan boord. Scheveningen 6® t, en Niton Radio hebben het scheep*'® verkeer verzocht naar de „Golven2® (C uit te kijken. Men vreest het voor de vijf bemanningsleden. ROTTERDAM, 16 jan. Het cargad"^,- bedrjjf Solleveld en Van der Meer, ft. voor de „Ellewoutsdijk" in charter v® |t heeft medegedeeld, dat het schip oI«iiy januari is vertrokken uit Cushen Da" |)fii Het bedrijf zcBt dit vernomen te hct van de agent van Lloyd's in Belfas'- bedrijf verwacht, dat het schip mor® avond of overmorgen in Wcstport zal D nennlopen. j,{ Het schip heeft de Ierse kustw®® f meegedeeld, dat het 2 januari slecht weer een schuilplaats heeft zocht bij Rathlin Island. Later, vernioe jjj lijk II januari, moest het wegens windverandering teruggaan naar Cus» dall Bay, vanwaar het 14 januari ken is naar Moville. Van het cargao0' bedrijf vernemen wij nog, dat de bellL)J ning van het «chip zich in goede weIs fS'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 8