I; ZE WILDE EN ZE KON Blinde Amerikaanse toont een respectafd winü ende levensdurf Autobiografie beschrijft hoe zij haar handicap de M D Op haar reizen per vliegtuig merkt niemand haar gebrek Haarband j met pruik I D In de mode harst het voorjaar open f 1 Geef ons grotere letters Tg ge1*" Katoen staat weer klaar Bergbeklimmen en skieën SS Schoonheid voor beginners rïïïT %A%so^f!dT^l Vrouwelijke „kwakzalver Verbruik natuur boter stijgt Deze week Italië, daarna Parijs Bejaardenkleding in Zweden Ontwerpers doen met katoen het mogelijke en het onmogelijke I d« inetf A et niet minder spanning dan de meest boeiende roman leest men in één adem het verhaal uit van de Amerikaanse blinde vrouw, die zes jaar geleden, midden in een zeer actief leven van werkende getrouwde vrouw, op haar drieëndertigste jaar door een ongeneeslijke oogziekte, waartegen geen enkele ingreep baatte, volslagen blind werd, maar met ongelofelijke geestkracht en durf er in is geslaagd om thans weer een bijna normaal leven te leiden. Ze is uitstekend op de ski's, ze speelt, golf, ze beklimt bergen, ze reist de wereld rond en houdt lezingen in haar tegenwoordige functie van zakelijk leidster van het Instituut voor Lichamelijke Opvoeding. l>ze 'Amerikaanse Tomi Keitien kookt voor haar gasten, kiest haar ei"-en kleren en op dit moment loopt ze misschien in New York tussen het drukke verkeer met haai' geleidehond, die méér voor haar is dan een vierbenige engelbewaarder. Ze onderscheidt zich in niets anders van de mensen om haar heen dan door de donkere bril en in de zomer valt dat niet een-/ op. En omdat ze de springlevende tijdgenote is van wie dit respe/t afdwingende verhaal leest, spreekt liet nóg meer aan; de tijd s/hept geen afstand, men kan haar zó tegenkomen. Gids met bel r, Verjongingsbehandeling niet zonder gevaar Onafhankelijkheidszin Op een „bandje'' De voorjaarsmode barst uit haar knoppen, weken voor- lat het lentegroen het doet. Maar dat moet wel, want de nieuwe ideeën, die de wereld- confectie deze week opdoet in Italië en de volgende week in Parijs, moeten hun tijd hebben om in de kleding-industrie uitge werkt en vermiljoenvoudigd te worden. VALtNTlNO erao^'l in»11' iirti"' he^{, >rdt t van ee" ill"1 o-opcfpliiko inzat, taireii haar eigen hulpe- "zcr dagen organiseerde het Nederlands Katocninstituut in Amsterdam met medewerking van negentien fabrikanten een |"°deshow, waarbij het accent was ge- 'eKd op de show. Het werd een voor ""s land nog ongebruikelijke presenta- 'c in navolging van elders waargeno- men opvattingen over modeshows. De oorspronkelijke opzet, namelijk bet Soed doen uitkomen van dessin, en aio- lor' Wo 4 daarbij niet uit het oog ver» lussen coulissen van hoe kan het anders katoenen vitrage kwamen ue mannequins binnen. Ze liepen con verserend over het plankier, dat in een oorjaarstuin was veranderd door gro- >0 bouquetten bloeiende tulpen, hyacin- 011' narcissen en forsythi- met xn net Ju'dden zelfs een hele boom. Daarbij *erd de zaal donker gehouden; het steeds van kleur wisselende licht viel le~r 'n huize Dior, hoorde dat haar col- z;fr. Georgette verhinderd was Kte, kreeg zjj verlof in te valli -wit doet het altijd, hier in katoen va„ ?tola aan één kant en een bloem n het materiaal op de schouder. Ont- werp Beeuwkes. rn6en °P cJe mannequin, die op dat mo- ?,nt de aandacht verdiende, on-br deze gelegenheid was manne- ty'b.Tanja uit Parijs overgekomen, t. ."Villend uitgeleend door het mode- jans Dior, dat deze Nederlands-e on- gs heeft „eëngageerd. Zij is een vas- rii Medewerkster van de katoenshow, aas nu reeds voor de vijfde maal werd cm aden- Ditmaal leek het er echter d.p i 1 var>wege het Franse contract en v?w z°nder haar zou moeten draai- hnó ar toen Mare Bohan. de opper- - b r m 1 i -v TM 1- - J1 J-.4 COl^ door vallen on- """"HllllllllllllilllUlllllllllllllllllllllllimiHIIIIIIIMIIIllllll IIIIIIIHHI der voorwaarde echter, dat zij geen en kel interview zou toestaan, inderdaad zou het nogal wat moeilijkheden kun nen geven, wanneer zij voortijdig on- merkingen aangaande de nieuwe mo delijnen zou laten vallen in het hol van de leeuw," te weten vrijwel de he le Nederlandse modepers en daarnaast bog de bekendste ontwerpers als Hey- mans, Holthaus, Ernst Jan Beeuwkes, ie" Mevrouw Keitien beeft, het uitvoerige verhaal van haar verbeten weerstand te-en die ontstellende handicap de titel meegegeven „Farewell to fear'Dat geeft nauwkeuriger haar bedoeling weer dan het Nederlandse „De duisternis overwonnen", onder welke titel het boek, in de vertaling van B. H. Staal, verschenen bij Scheltens en Giltay, Amsterdam. Want Tomi Keitien heeft al haar levensdurf en zelfvertrouwen moeten inzetten en ze heeft er een reuze portie van meegekregen om de duizend angsten waar een blinde, die niet geïsoleerd wil leven, telkens op nieuw voor staat, in iedere volgende situatie, te kunnen overwinnen. Ze is een bijzonder begaafde vrouw deze Amerikaanse, dat blijkt voort durend' uit. haar autobiografie, uitste kend, zeer evenwichtig en hoewel heel gedetailleerd met ontwapenende, za kelijke eenvoud te boek gesteld. De dwingende kracht, die zo ongetwij feld bezit, gaat er van uit. Als joodse heeft ze de sterke eigenschappen van haar ras. Ze is intelligent, zeer goed ontwikkeld, weet haar zaken uitste kend te ordenen en is daarbij boven mate energiek. Ze beschikt over een supernorma al doorzettingsvermogen dat nog wordt gestimuleerd door een aangeboren zin voor onafhankelijk heid. Voordat ze blind werd, leidde ze een actie-comité tegen rassendiscri minatie en ze ging op in haar werk. Opgegroeid in een doktersgezin en ge trouwd met een medicus, is ze gewend zich in ieder milieu te bewegen. Sen timenteel is ze allerminst, dat zijn de Amerikanen niet. Daarom kan ze 'met betrekkelijke nuchterheid ook schrijven over haar harts-affaires en hêt misluk ken van haar huwelijk, dat reeds voor haar blindheid een échec was. Ze heeft echter zeer trouwe vrienden en een gro te troost is haar opgroeiende doclitei, van wie ze echter al dadelijk in haar eer ste hulpeloosheid niet afhankelijk wilde zijn cn die ze daarom naar kostschool deed. De openhartigheid en de Ame rikaanse ongecompliceerdheid, waar mee ze haar leven te boek stelt, zijn bijna verbluffend, maar daardoor bereikt ze, dat men zich zozeer kan verplaatsen in de situatie, dat ze bereikt 'wat haar op zet is: meer indringend begrip voor het blind-zijn. Begrip voor de verschrikking van de isolatie zeker voor wie op la tere leeftijd het gezichtsvermogen ver liest. Ze wil, nadat ze blind is gewor den, als mens beschouwd blijven wor den en niet alleen maar ais blinde. Maar die houding vraagt van de bui tenwereld een beter inlevingsvermogen dan meestal het geval is. Daartoe wil zij gewend om te vechten voor de goede zaak met dit boek over zich zelf, het hare doen. Zij stelt er in aan de kaak, hoe kwetsend een blinde vaak bejegend wordt. Niet opzettelijk maar door onbegrip. Ze is verzot op reizen. Maar heel wei nig blinden zuilen zoveel grote vliegrei zen alleen maken als deze Ame rikaanse vrouw. Ze vliegt naar Zwit serland om er op een bepaalde manier, op belgeluid van de gids vóór haar, te leren skiën. Ze leert bergen beklim men in de Dolomieten; ook dat gaat op instructie van degene, die voor haar uitgaat, soms met een band-recorder. Ze is zo een geoefend „nacht klimster" geworden. Ze gaat voor haar plezier naar Parijs om er de sfeer en de kunst te ervaren. De sfeer ruikt en hoort ze, de kunstschatten mag ze bevoelen en ze laat ze zich uitleggen. Ze reist naar Italië om cr de lichamelijke conditie van de blinde kinderen te beoordelen. Maar op die reizen doet ze de bittere ervaring op, dat haar geleidehond, die een stuk van haar beweeglijkheid is, haar „zicht", niet mee mag in restau rants, niet in taxi's, niet in openbare gebouwen, dat het arme dier zijn be hoeften niet mag doen na dertien uur vliegen, omdat hij „op doorreis" wegens quarantaine-voorschriften de grond niet mag betreden. Niet zonder humor beschrijft ze boe ze op interna tionale vliegvelden toch stiekem een plekje weet te vinden om haar onont beerlijke metgezel zijn comfort te ge ven! Ze is niet uit het hout gesneden, «lat zich bij dingen neerlegt. Ze is strijd vaardig en inventief. Ze neemt liet op voor zichzelf en voor ieder ander in haar situatie. Als de Parijse taxi-chauf feurs haar weigeren, om haar hond, zonder wie ze hulpeloos is, wendt ze zich verontwaardigd tot de politie en het Toeristenbureau. Ze steekt haar eigen agressiviteit niet onder stoelen en banken in het verhaal van haar bevin dingen, maar hoort dat niet tot de keer zijde van haar kwaliteiten? Alléén in het Louvre in Parijs mocht ze binnen mèt hond, al is het ook in dat museum officieel verboden. Maar men was zo geïmponeerd dat een blinde belang stelling had voor de schoonheid, dat mca spontaan een uitzondering maak te. Haar reisverhalen horen tot de meest boeiende gedeelten van het boek. Het is of men naast haar zit in het vlieg tuig, met de hond die vliegen haat onder haar stoel en niemand, die ver moedt dat ze blind is, totdat bjj het da len de hond zich meldt en de medepas sagier die haar gewezen had op. het mooie uitzicht, excuses stamelt. Maar ze hééft van het uitzicht genoten, want het enthousiasme van de andpr wekte haar visuele herinnering sterk op. Haar reis naar Japan, waar de be handeling van blinden zeer progressief schijnt te zijn, is afgesprongen op de weigering van de luchtvaartmaatschap pij haar geleidehond in de passagiers ruimte van het vliegtuig te laten. Haar werd gezegd, dat de hond de reis naar Tokio in een krat moest maken. Dat kon ze. haar grootste vertrouwelinge niet aandoen. Achteraf bleek de infor matie onjuist. Haar verhouding met de intelligente herdershond, een vrouwtje, is roerend. De bladzijden waarin ze beschrijft, hoe ze drie weken een har de training onderging op de geleidehon den-school om te leren met haar met gezel om te gaan, voor hem te zorgen en met hem door het verkeer te lopen, zijn bijzonder interessant. Maar deze vrouw bezit dan ook de gave om de dingen uitstekend te registreren en te vertellen. Omdat ze zelf zo hevig door al wat het leven meebrengt geboeid is cn ze toch in zekere zin ,,los" is van zichzelf, weet ze het perfect over te dragen. geestelijke inzet tegen haar eigen hulpe loosheid. Radeloos verbouwereerd schar relde ze die eerste dag op haar eentje in haar huis roncl en probeerde wat eet- baars te vinden in de ijskast. Ze stootte melk om en brak een ei. Zc moest een dweil zoeken om het op te nemen en stootte haar hoofd. Maar ze dwong zich vanaf de eerste minuut geen medelijden met zichzelf te hebben en zich er door heen te slaan. En zo, vanaf het hopc- lc i moeilijke begin, logisch opbouwend, ordenend met alle levensintelligentie waarover ze beschikte, richtte ze haar leven, zonder te kunnen zien, opnieuw in. Stap voor stap de angst bevechtend en die tenslotte overwinnend. Daarbij moreel gesteund door die bijzonder sj m- pathieke eigenschap van de Amerikaan se samenleving, de vanzelfsprekende vriendschappelijke hulpvaardigheid, die men daar voor elkaar heeft. De schrijfster hoopt, dat ze door het te boek stellen van haar eigen erva ringen, van haar doorzettingsvermo gen, het meester worden van haar handicap, anderen zal kunnen helpen. Andere blinden, maar ook ieder die met blinden in aan raking is of komt en die ze een beter in zicht geeft in de wij ze waarop men iemand, die niet kan zien, toch eerst als de persoonlijkheid, die hij is, moet be naderen en dan pas als blinde. Met diep respect slaat men na lezing het b ok dicht en men bekijkt nog eens geboeid de ze ventien foto's van deze ..voortrekster" van alle gehandicap ten, zoals ze, blind en met een donkere bril op om haar ge teisterde oogleden te bedekken, bezig is in de keuken het vlees te kruiden, staat te strijken, om dat ze vindt dat ze er nu nog verzorg der uit moet zien. hoe ze haar lippen stift hanteert voor de spiegel een ge woonte, die ze heen behouden hoe ze haar schuur opschil dert, in de Dolo- '.rA> "•••A mieten een rotswand beklimt op de in structies van de band-recorder, die ze omgehangen heeft, hoe ze met haar hond door het verkeer loopt of inkopen doet in de zelfbediening. Hulde en dank voor dit voortreffelijk geschreven boek van levensdurf, Tom; Keitien'. A. Bgl. Bij foto's. Bovennog altijd maakt ze zich op voor de spiegel. Links: in de zelfbe diening. Het regent tegenwoordig schoon- lieiclsboekjes voor „tieners". Zo juist verscheen bij Scheltens en Giltay, ter aanvulling van al wat deze lang niet vergeten groep krijgt voorgezet, „Schoonheid voor begin ners". Harriet Freezer bewerkte het boekje, (lat oorspronkelijk werd ge schréven door Marlies Menge. Er wordt niet gezegd in welke taal, het zal dus wel uit het Duits zijn. „Speelse raadgevingen voor jonge meisjes", zoals de ondertitel luidt, is de bedoeling van dit uitgaafje. Het speelse element vormen ook een tante, een oma, en de man van de schrijf ster die telkens het hunne zeggen en uit verschillende hoeken een visie ge ven op de steeds meer aanbeden uiter lijkheids-verfraaiing. Op de keper be schouwd is er echter uit dit aardig ge presenteerde boekje met precieuze te keningetjes niet heel veel feitelijks te leren. De schrijfster haalt er zichzelf veel te veel bij en geeft op een om- slachtige manier wenken, die vaak niet anders zijn dan doodgewone ge meenplaatsen. Maar wie er in gras duint haalt er toch wel iets uit, want om het helemaal te lezen heeft men nogal wat geduld nodig. Advertentie VERENI F A B DR. E. J. S WAAB'S Offerman en de winnaar van de gou den katoenbol Alwm Eberlé. Het is al geen verrassing meer te moeten constateren, dat de vijf ge- noemde ontwerpers aües uil katoen halen wat er in zit en ook wat er niet in zit, want als de aard van het materiaal geweld wordt aangedaan to een cocktailmodel vol uitgeknipte gerimpelde bloemen metharten van „edelstenen" zodat er vam het oo - de wet" van katoen nauwelijks sprake. Ook een, ove"»f- ontwerp voor een middagjurk uitge voerd in zwarte katoen d^d ons wat onlogisch aan. Wie zo''rmode 1 kiest neemt toch geen katoenLi J nog zo veel andere moge ijkheden over, die wél katoen op het lljt zijn geschreven. Ook in het, geklede g re, maar dan liever niet zwart. Diek Holthaus liet zien, dat denim het lievelingsmateriaal van Jongcmeis- jes voor spijkerbroeken en strandjur- ken het in zachte tinten uitstekend doet voor char.el-achtige, gemakkelijk vallende pakjes, meestal bestaande uit loshangende jasjes met twee gro te bovenzakken en lichtelijk gerende rokken met twee plooien, eveneens voorzien van een tweetal zakken. Hij deed ook knappe dingen met streepdes- sms door bepaalde kleuren helemaal wegte laten vallen. Max Hoymans pas- Ie dat toe bij een vrij brede zwart-wit streep. Uitermate mooi %vas een zacht grijs Snsemble met gèrende rok en ge bloemde voering, waarvan hij ook een hoed had gemaakt. Offorman koos Oos terse kleuren en dessins en paste, zijn modellen daarbij heel knap aan De Haagse ontwerper Ernst Jan Beeuw kes maakte een vorstelijk avondtoilet van witte broderie en daarnaast een leuke pyjama met elegante wijde pijpen Dit is een man van contrasten want wie naast elkaar ziet staan een 'hyper- vro.uwelijk toiletje van een sehuinge- nomen rose-wit streep met een drie- traps lijfje, gegarneerd met witte bro derie, wrijft zien even de ogen uit bij het zien van de mannequin in broekrok en herenvest zelfs de horlogeketting ontbreekt niet waarover colbert jas je ii. rood-grjjs gestreepte katoen. Hoe wel passend bij de stof was het een WASHINGTON, 17 jan. (EPI) In Las Vegas, Nevada, is zaterdag een vrouw gearresteerd, die honderden mensen heeft opgelicht, die bij haar kwamen om rimpels te laten gladstrij ken en er daardoor jonger uit te zien. Mevrouw Cora Galenti Smith is al tweemaal eerder met de justitie in aanraking geweest. Ze adverteerde regelmatig en beval de verjongings- metbode Galenti aan. Haar klanten kwamen zelfs uit Zuid-Afrika en Australië en betaalden honoraria tot drieduizend dollar. Voor de behandeling van haar „pa tiënten", verwijdering van rimpels, gleuven, littekens, puistjes en andere ongerechtigheden in het gelaat, ge bruikte mevrouw Galenti Smith kol- zuur als basis. Niet zonder gevaar, zei den echte dokte-.s. In verschillende ge vallen had de behandeling van mevr. Galenti gezichtsverminking bij haar patiënten tot gevolg gehad. Tot zover het bericht. Wij zouden hierbij willen aantekenen, dat men z'n schoonheids-specialiste met niet genoeg zo^g kan uitkiezen. In Nederland zijn de schoonheidsverzorgsters, die streven naar bescherming van hun beroep, ver enigd in de „Ambos", de Nederlandse Bond van Schoonheidsinstituten, die in 1949 werd opgericht. Oofc van de jonge Nederlandse ontwer- p fBeeuibkes is dit zwarte katoenen Kje met witte batisten blouse, die een grote rolkraag laat zien. bijzonder onsympathiek ontwerp. De ontwerper Eberlé maakte een heel fraaie collectie draagbare kleding voor ieder uur van de dag. Jeugdig en vrouwelijk zijn zijn mantels met fijne rijgsteek langs hals en zakken. Hij gaf blijk uitstekend te begrijpen wat er met katoen kan worden gedaan. Zoals gewoonlijk gaat deze show weer op reis om elders in het land te kunnen worden gezien. Als extra attractie geldt aan het einde een be- 1 zpek van de Amerikaanse „maid of c0tt0n'' G.S.-de W. e Nederlander eet thans m verge lijking met voorafgaande jaren meer natuurboter. In de eerste maanden v<qn 1961 bedroeg het verbruik van natuurboter 4,99 kg. per hoofd van de bevolking, hetgeen verge leken met 1960 een stijging betekenl van circa 17'/s procent. In diezelfde pe riode daalde het verbruik van marga rine met circa 3«/s procent tot 19,45 kg. Het totale verbruik van vetten steeg van circa 29,44 kg. tot 29,81 kg., ver deeld als volgt; 65,2 procent margarine en 16,7 procent boter. Per week werd gemiddeld voor de binnenlandse produktie 4.345 ton mar garine en 1.114 ton boter afgeleverd in de eerste negen maanden van 1961. In 1960 was dit resp. 4.457 ton margarine en 938 ton boter. Overgevoelig is ze allerminst en haar onafhankelijkheidszin is buiten gewoon groot. Ze verzet zich tegen iedereen, die haar uit medelijden hulp wil bieden. Maar aan de hond hecht ze zich onvoorwaardelijk. En ontroerend is het te lezen hoe deze onafhankelijke vrouw, die niemand nodig heeft, als ze voor het eerst alleen de beschikking krjjgt over haar geieidehond en op naar Knieën hem bevoelt om vriendschap te sluiten, haar armen om het dier heen slaat en de tranen over haar wangen voelt lopen. Onvoorstelbaar is de intelli gentie van deze herder, die haar le ven totaal deelt en die zelfs weet als ze in de lift op een verkeerde etage wil uitstappen en dan weigert mee te gaan. Een beter pleidooi voor het leiden van een zo zelfstandig mogelijk bestaan door een blinde, is nauwelijks denkbaar. Maar vanzelfsprekend zal iedereen, die op la tere leertijd het gezichtsvermogen ver liest, die handicap beleven naar zijn eigen aard. Tomi Keitien is een bijzon dere vrouw, zoals de nu tachtigjarige Helen Keiler, die blind en doofstom was en een graad aan de universiteit vvisl te behalen, dat ook is. Tomi Keitien heeft ook het vermogen ontwikkeld om mensen, die ze ontmoet te „zien". Ze hoort aan hun stem en aan hun loop ongeveer hoe groot ze zijn. Ze „ziet" ook de natuur met haar gehoor: de wind, het ruisen van water of het knar sen van de sneeuw, de echo tegen een bos of een bergwand. Op haar gehoor en de aanwijzingen van haar partner speelt ze golt en geniet ervan. Dt moderne technische vindingen van geluidoverbrenging zijn voor degene, die niet kan zie.i, van onschatbare waarde. Niet alleen de verfijning op het gebied van grammofoonplaten voor de muziek- minnende zoals Tomi Keitien er ook een is, maar ook de radio en het gesproke ne bjj de televisie voor het nieuws en voorts alle vormen van land-opna men. Toen mevrouw Keitien na haar blindheid werd gevraagd haar werk bij de leiding van het comité antirassen discriminatie voort te zetten, moest ze op de hoogte blijven van vele zaken. AanvanKehjK was er een groepje vrij willigsters, dat allerlei gegevens uit de dagbladen voor haar las en liet opne men op een bandje, dat ze dan op haar bureau kon aidraaien. In Denemarken, in Japan en ook in de Verenigde Sta ten verschijnt er dagelijks voor blin den een braille-krant. Maar de Ame rikaanse blinden-krant voldeed Tomi Keitien niet. Ze wist te bewer ken, dat er een betere nieuwsvoorzie ning kwam voor wie niet kan lezen en wel door een wekelijkse gesproken plaat met de belangrijkste feiten. Op die „Nieuwsdienst" kan men zich abonne ren. Duizenden blinden maken er ge bruik van. Dat is zo een van de dingen, die zij heeft bewerkt. Alleen door haar ongebroken wils kracht, haar intense belangstelling in het leven, het verscherpt gebruik van haar gehoor en haar geheugen, haar zakelijke zin voor orde en haar grote vindingrijkheid in daagse dingen, die haar bijvoorbeeld in het begin haar kle ren deed merken niet een bepaald fi guurtje van kloefpleister om de kleuren uit elkaar te houden, hebben het haar zo ver doen brengén. Zp iv i 1 d e. Ieder een stuurde ze weg toen ze na de laat ste mislukte operatie de uiitgoochelende mededeling kreeg van de dokter, dat ze onherroepelijk blind zou blijven. Ze wilde onafhankelijk blijven, ze vocht vanaf het eerste moment van de cata strofe met haar totale lichamelijke en TITA «0561 Interessante mouwen, Tita Rossi. gesloten bolerootje van witte brode rie-strookjes. Het tussenstuk is onbe dekt. Deze Franse mode, die vorig jaar zomer hoogtij vierde in Saint Tropez, is door Italië grif geadop teerd. De pantalon is soms vermexi- caanst met een ingezette godet, ook van broderiestrookjes in de pijpen. Een nogal griezelige uitwas van de strandmode is een lange zwarte tuniek, waarop een geel skelet is gedrukt. Iets nieuws is het bedrukken van de zomer-materialen met Italiaanse landschappen in de Italiaanse kleu ren. Het Italiaanse landschap mag er zijn, het wordt zelfs het mooiste cul tuurlandschap ter wereld geacht. Blaar er zijn, dunkt ons, toch wel andere sneer geëigende decoraties om kleding mee te bedrukken. Blaar het kan nu een maal niet op. Als Italië al zijn mode-schoonheid deze week heeft getoond haasten de inkopers en de pers zich naar Parijs, waar dan het gordijn wordt weggescho ven. Het nieuws uit Parfjs, dat aan de openbaring van de mode voorafgaat, betreft altijd vooral de nieuwe manne quins, die geëngageerd zijn om in de verschillende modehuizen op te treden. Zoals men weet heeft het huis Dior de Nederlandse mannequin Tanja Trjjbels aangetrokken. Bij Heim zullen de shows „gelopen" worden door een jon ge doctor in de filosofie, een Braziliaan se van 27 jaar, Pierina Stemhauser. Ze heeft onder anderen aan de Sorbonne gestudeerd en spreekt vloeiend Frans, Duits, Engels, Italiaans, Spaans en Portugees. Ze is „zo maar even" man nequin, om dat ook eens gedaan te hebben. Bij Jean Barthet worden de hoeden getoond door een j'onge aristo crate uit Indië, Zarina Rahman, die de fijne doorzichtige over het hoofd gesla gen sari heeft verwisseld voor de mo derne uitdagende hoed. Daarmee is ze een totaal andere vrouw geworden. In Italië is de neiging tot een nieuw silhouet te komen veel minder sterk dan in Parjjs, maar het sprankelt er altijd vooral van speelse en pittoreske bijzonderheden. De Italiaan houdt van versieren; hij woont immers in een wonderlijk mooi en mild land. Elk sfeizoen borrelen de nieuwe ideeër. ter verfraaiing van vrouw en kle ding naar boven. Iets nieuws wat al tijd tegen de bon ton heeft gegolden is dat nu hooggehakte schoentjes wor den gedragen bij de lange broek! De tunieken over de broek zijn versierd met kleurige borduursels en franjes en pompoentjes. Bjj de steeds voyantere juwelen horen nu parelmoeren en zelfs gouden vingernagels, die over de eigen nagels worden geschoven. Eigenlijk is dat heel oud. Bjj de schatten uit het graf van Tut Ank Amon horen hele gouden over-vingers. Toen wij daar ge fascineerd naar keken in het museum van Cairo, was het alsof ineens alle eeuwen in elkaar schoven. Al dat mo- degedoe om de mens te verfraaien met duizenden steeds wisselende details, waar wij ons ieder half jaar zo druk over maken, is in de geschiedenis van de mensheid als een muggen dans; zigzaggend dóór de tijd, in voortdurend komen en gaan. De zonnebril is ook een couture- ontwerp geworden. Aan het montuur hangt een stel enorme oorringen of er zit een vlindertje op van zij of van bamboe. De lange vakantie-pantalon hangt zo laag mogelijk op de heup en zo hoog mogelijk er boven zit het o zit het haar altijd netjes, zeg gen de Romeinse kappers uit de haute coiffure wereld, die deze nieuwe hoofdtooi hebben ontworpen. Het is een soort prnik, die steunt op een haarband, een geheel dat zo boven op het hoofd wordt gezet. Men kan een aantal van dit soort pruiken met ver schillende kleuren haarband in voorraad houden. Wie zich snel moet verkleden Is dan ook op het hoofd gauw „aangepast". Ons oog is zo gewend aan het „verhoogde" hoofd, dat we oude modejoto's met de platte hoedjes van nog niet zo lang geleden nu mal en onaf vinden. Het merk waardige is, dat hoe korter de rok ken worden hoe hoger de opge kamde kapsels. Een zeker volume wil de vrouw blijkbaar in haar uiterlijk handhaven om zich presen tabel te achten. De hoogopgaande hoeden handhaven zich met grote hardnekkigheid. Hoewel in Enge land op het ogenblik een rage is ontketend voor de „pillbox", het ronde hoedje, waarmee men de vo rige zomer Jacqueline Kennedy, de Amerikaanse presidentsvrouw, zag afgebeeld. In Engelse hoeden-vak- kringen bereidt men zich voor op een stormloop voor de Kennedy- hoeden. Ze zijn daar zeer verheugd over want elke hoed, die de vrouw opzet, is beter dan geen hoed, zeg gen ze. De omzet stijgt er door. Beweging van achteren, Valentino. Zn Amerika zijn de autoriteiten op het gebied can voedsel en medicij nen opgekomen tegen de veel te fijne druk waarin de aanwijzingen op de aan het publiek verkochte recep ten gesteld zijn. Met nam< de waarschu wingen in verband met mogelijke na delige gevolgen door een sterk en over vloedig gebruik zijn doorgaans zeer klein gedrukt. Men verlangt thans, dat deze aanwijzingen op dezelfde duide lijke wijze worden aangegeven als de gebruiksaanwijzingen. De Nederlandse verbruiker zal zich hier graag bij aan sluiten. Kleding voor bejaarden kan zowel geriefelijk als modieus zijn. De Zweedse 'xmfeotie-industrie heeft gehoor gegeven acn de wensen van de Consumentenraad om op lit ge bied veranderingen door te voeren. De raad is van oordeel, dat vooral uniformering vermeden moet wordèn. De kleding moet gemakkelijk kunnen worden uitgetrokken, dus niet ver het hoofd en geen sluiting op dé rug of zelfs op zjj bevatten. De bejaarden kunnen ondanks deze technische moeilijkheden toch verzorgd en smaakvol gekleed zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 15