U proeft de moutwijn Examens Jouwe bepleit ontwikkeling Nieuw-Guinea als één geheel De Twentsche Bank Alle sociale wensen niet onmiddelliik in te lossen Sociaal commentaar NIEUWE LEERSTOEL AAN NIJMEEGSE UNIVERSITEIT Jfëöïr (0p° procent Rondom een geruchtmakend artikel Oostenrijker dr. V on Mayersbach hoogleraar - cytologie en histologie Womsiwor ivil jonge Papoea's bewapenen MR. J. VAN SCHAIK IN ZIEKENHUIS Mr. Luns hield Nieuiv- jaarsreceptie Meisje beroofd van tas met f 2.500 Ongeluk met bromfiets eist twee levens Aardolieprodukten in prijs verhoogd inIer Beleg modem - beleg in ZATERDAG 20 JANUARI 1962 (Van o PAR sPteket »t'olteri eieren hebben Permar hrachti n°gal t wa? boor c ^jn hu hogen tot drii "folter men stachtc medaa ?\veker °P gro Uw geld bewaren tot max. f. 25.000.-, op een depositoboekje bij De Twentsche Bank is gemakkelijk en rentegevend U kunt de bedragen ook per giro storten. Been gebroken ROUDHOF&Go.if Dam 2a H Amsterdam m Brief aan regering Predikanten en theo logen over N.-Guinea Praten over het „hoe" van overdracht aan Indonesië" OOPOB UNIE - N.V. Internationale Beleggings Unie „Interunie", Postbus 617, Den Haag Oude genever Bessenrood Citroen jenever Advertentie MAASTRICHT, 30 jan. In de ac tualiteitenrubriek „Nachrichten von geste ril und morgen" heeft de Duitse televisie in haar eerste programma gis teravond een uitzending van circa twin tig minuten gewijd aan het conflict rond om Nieuw-Guinea. Deze reportage, in geleid door Helmuth Hammerschmid, gaf flitsen van het Nieuw-Guineadebat in de Tweede Kamer, in Nederland ge filmde korte interviews met onder ande ren de minister van Buitenlandse Za ken, mr. Luns, staatssecretaris Bot, prof. Duynstee, een Papoea-student aan de Leidse universteit alsmede een vluch tige peiling van de mening van ,,de man in de straat". Weinig meer dan een algemene probleemstelling van de kwes tie bracht de uitzending overigens niet. Helmuth Hammerschmid wierp in zijn inleiding de vraag op: „Waarom wil Nederland vasthouden aan een gebied van weinig betekenis met een bevolking die nog voor het grootste gedeelte in het stenen tijdperk leeft?" De meningen in Nederland over Nieuw-Guinea, zo ver volgde de Duitse commentator, zijn verdeeld. Niet zozeer over de vraag of het bestuur over Nieuw-Guinea al dan niet moet worden overgedragen als- wel over de kwestie hóé en aan wie. Ter illustratie lieten de reporters, die kennelijk in de grote steden in het wes ten van het land een straatenquête had den ingesteld, opmerkingen van voor bijgangers horen, variërend van: „Op geven natuurlijk" tot „Niet opgeven". In het daarop volgende zeer korte in- tervieuw met minister Luns merkte de ze op, dat het probleem niet goed wordt gesteld wanneer men zonder meer te genover elkaar plaatst: opgeven of niet opgeven. De Nederlandse regering, al dus de minister, wil Nieuw-Guinea on der internationaal beheer plaatsen en staat op het standpunt dat aan de Pa poea's het zelfbeschikkingsrecht dient te worden verleend. Tenslotte sprak de bewindsman nog even over de gang van zaken in de Verenigde Naties, waar het Nederlandse voorstel niet de ver eiste tweederde meerderheid heelt be haald. Aansluitend aan dit interview zei staatssecretaris Bot nog dat de Pa poea's zonder dwang, in alle vrij heid te zijner tijd over hun eigen toe komst moeten kunnen beslissen. Aan de bevolking van Nieuw-Guinea moet de vrije keuze worden gelaten. De kwestie Nieuw-Guinea is een zaak van internationale rechtsorde, zo zei mr. Bot, hieraan nog toevoegend, dat Nederland alle politieke en diplo matieke middelen zal aanwenden om agressie te voorkomen en het zelfs bereid is terug te treden. Op een vraag van de reporter of Nederland voorzorgsmaatregelen heeft getrof- Nederland en Australië moeten sa menwerken bij de ontwikkeling van dit land als een eenheid en de grens weg nemen. Het is moeilijk een plan op te stellen voor de toekomst van slechts déze helft. Het is zeer belangrijk voor ons Papoea's, dat er een gezamenlijke ontwikkeling is", aldus Jouwe. Hij zou graag zien dat „Australië" een groter deel van de verantwoordelijkheid op zich neemt dan Nederland om de ont wikkeling in het gebied als één geheel te leiden, omdat Nieuw-Guinea uitein delijk nauwer met het nabije Australië zal zijn verbonden dan met het ver af gelegen Nederland". In Jouwes plan zou de eventuele totstandbrenging van zelfbestuur voor Nederlands Nieuw- Guinea worden overwogen. ANP, Het lid van de Nieuw-Gui- nea-Raad H. Womsiwor heeft aange kondigd, dat hij op de bijeenkomst van de Nieuw-Guinea-Raad van maandag zal voorstellen, de Nederlandse rege ring gelden te vragen voor de bewa pening van Papoea-jongeren opdat die kunnen deelnemen aan de verdediging van het gebied. De chef van de Nederlandse ma rinestaf in Nieuw-Guinea, kapitein ter-zee R. M. Eibers, heeft in ant woord op de vraag, of de Indonesi sche commandeur Soedarso na het gevecht van. maandag krijgsgevangen is gemaakt, gezegd: ,,Ik heb geen commentaar". 170 kantoren in Nederland HOLLANDIA, 20 jan. (Reuter) De vice-voorzitter van de Nieuw-Guinea- Raad, Nicolaas .Jouwe, heeft gezegd dat hij in de raad, die maandag bijeen komt, nauwere samenwerking tussen Australië en Nederland zal voorstellen voor de ontwikkeling van het eiland Nieuw-Guinea als één geheel. Hij zei te geloven dat zijn opvattingen over een nauwere samenwerking tussen bei de landen door tien tot twaalf andere leden worden gesteund. J'vrlijn: binnen 'oen Perscor DEN HAAG, 20 jan. Mr. J. R. H. van Schaik, minister van staat, is in het r.k. ziekenhuis Joannes de Deo aan het Westeinde opgenomen. De heer Van Schaik, die deze maand tachtig jaar wordt, heeft een been gebroken, t nie r'hgen Tnvou sPecuIi (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, 20 jan. Berichten over zijn geschokte gezondheid ten spijt stond minister Luns gisteravond in zijn ambts woning op het Plein 1813 fris en monter al zijn gasten te ontvangen op zijn nieuwjaarsreceptie. De gasten waren alle ambassadeurs en gezanten, politici, staats- en oud-staats-secretarissen van Buitenlandse Zaken en iedereen, die in de buitenlandse politiek naam heeft. (Advertentie.) orders f -Wasl, aanda kaanst ning j die Dr BEURSBERICHT OP AANVRAAG (Advertentie) DEN HAAG, 20 jan. Gistermiddag is hier in de Jan Blankenstraat een zeventienjarig meisje uit Zwammerdam beroofd van een aktetas met 2.500. Het meisje werkt op een kantoor in Alphen aan de Rijn en is onder meer belast met het wekelijks overbrengen van salarissen naar het bijkantoor in de Limburg Stirumstraat alhier. Zij wan delde van het Station Hollandse Spoor door de Jan Blankenstraat. Vlak bij de Hoefkade moest ze uitwijken voor een steiger op het trottoir; zij stapte even op de rqweg. Er naderde toen van achteren een jongeman op een brom fiets, die tot vlak bij haar reed. Hjj sprong van de bromfiets, gooide deze op straat, ontrukte haar de tas en ren de weg in de richting van het station; de bromfiets liet hij liggen. Het meisje rende de jongen nog achterna, ferwijl ze riep: „Houd de dief", maar slaagde er niet in de jongen te grijpen. Het is inmiddels komen vast te staan dat de bromfiets omstreeks een uur gistermiddag in de Haagpoort in Den Haag was gestolen. De jonge man was ongeveer twintig jaar. hij droeg een khaki-regenjas en een zwart kalotje en had een pleister op de kin. AMSTERDAM, 20 jan. Drie predi kanten hebben zich, mede uit naam van nog 53 predikanten en theologische hoogleraren te Amsterdam, met een schrijven over Nieuw-Guinea gericht tot de raad van ministers in Den Haag. Zij menen de regering onder meer on der de aandacht te moeten brengen, dat Nederland niet zonder eigen schuld in de huidige impasse is geraakt. „Allerlei kansen zijn onbenut geble ven. Vele uitzichtbiedende adviezen zijn terzijde gesteld. Wij noemen slechts het zelfs nog tot voor kort verworpen maar nu te laat gewenste open gesprek met Indonesië. Nu is het zo dat een mili tair conflict tot de naastbijliggende mo gelijkheden behoort. Hiermede zouden Papoea's, Hollanders en Indonesiërs al lerminst gediend zijn", aldus de brief. Het schrijven verzoekt de regering „met grote ernst de Indonesische re gering uit te nodigen tot een gesprek op basis van overdracht van Nieuw- Guinea aan Indonesië yvaarin over het „hoe" kan worden gesproken en waardoor een gewapend conflict kan worden voorkomen". De brief is on dertekend door dr. J. Buskes, ds. H. de Nie en dr. Kr. Strijd. Vrïezei (Advertentie) Voor hl o era Ponde «telt. NADRUK VERBODEN DEN HAAG, 20 jan. Van de zijde van de Shell verneemt het ANP, dat als gevolg van de prijsstijgingen op de we reldmarkt de verkoopprijzen voor enke le aardolieprodukten in ons land maan dag zullen worden verhoogd. Petroleum voor verlichting en verwarming wordt een halve cent per liter duurder, trac- torpetroleum dertig cent per honderd liter duurder. De prijzen voor autogas- olie uit pompen, gasoiie 'oor andere doeleinden, huisbrandolie voor centrale verwarming en dunne stookolie gaan met veertig cent per honderd liter om hoog. (Advertentie) (Advertentie) f OUDE VI IgeneverJ]

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 6