'gelen Brussel neemt tegen OAS-filiaal in België Relatie met neonazi's in Z.-Tirol dubieus Wel hand- en spandiensten aan SALAN ...MEI DIT BOEKJE KUN! u om TERECHT... i Voorlichting schiet tekort KUNSTMATIGE ORGANEN Opnieuw traangasduel Jong GELOVIGEN LEVEN WEINIG MET CONCILIE MEE BESCHERM RDTER5EPT Curieuze activiteiten van (en rond) de MAC etje m putje verdronken „Indonesiërs zijn halsstarrig De opvattingen van de curie Spel en kaarten j De Londense Times Amerikaanse senator: „Krachtiger optreden tegen Soekarno!" Protest van de oud- strijders Interkerkelijk overleg in Nieuw-Guinea V B DINSDAG 6 FEBRUARI 1962 (Van onze Brusselse corres pondent) BRUSSEL, 6 febr. Op vra gen van een parlementslid naar de activiteiten van de met de OAS verbonden neo-fascistische bewe ging „Mouvement d'Action Civi- que" (MAC) heeft de minister van Binnenlandse Zaken, Vèr- meylen, in het Bulletin van Vra gen en Antwoorden medegedeeld dat de Belgische veiligheidsdienst sedert verscheidene maanden aan dachtig de gedragingen van deze organisatie volgt. De minister is van mening, dat de MAC de openbare orde verstoort en de het Amerikaanse ngsverbod goede betrekkingen met de Fran se regering in het gedrang brengt. Hij heeft dan ook administratieve maatregelen getroffen die even wel voorlopig nog geheim moeten blijven. Keltische kruisen Ontevreden Belgen 1: iillli msm 0,> staat a 'mmu (Van onze Romeinse corres pondent) ROME, 2 febr. In verschil lende landen blijken het medele ven, het meewerken en het mee bidden voor het komende Con cilie en de voorbereidingen IJzeren long en kunstmatige nier redden mensenlevens daarvan nog ver beneden de hoop en verwachtingen te liggen. Dit zeggen de kerkelijke leiders. De paus heeft echter télkens de nadruk erop ge legd, dat het concilie een zaak is van en voor de gehele Kerk, niet van de bisschoppen, de enkele honderden commissieleden en de dunne laag specialisten, geestelij ken als leken, alléén. Bij de slui ting onlangs van de derde zit tingenreeks der centrale commis sie wijdde de H. Vader wederom een uitvoerige passage van zijn rede hier aan. me -- - VELSEN NOORD, 6 febr. Naar eerst thans bekend is geworden, is hier zondagmiddag een anderhalfjarig jongetje in een gootsteenputje achter de ouderlijke woning verdronken. Het gezin was uit de tuin de woning binnen gegaan en de kleuter drentelde er ach- teiaan. Toen de vader even later ging kijken, waar hij bleef, vond hij het kind voorover gevallen in het putje. IJlings ontboden medische hulp mocht niet meer baten. LONDEN, 6 febr. (Rtr) Het Britse blad de Times beschuldigde vandaag Indonesië van halsstarrigheid in het ge schil over westelijk Nieuw-Guinea. Er is een tijd geweest waarin Neder lands onwil ertoe bijdroeg dat emoties werden aangewakkerd, die Soekamo en zijn volgelingen thans met alle moeite verhit willen houden, aldus het blad. Dit gaat niet langer op. De meeste Ne derlanders zouden zich graag verlost zien van een politieke en economische last. Gelukkig zijn de Verenigde Naties als bemiddelaar gaan optreden en alle lan den die er ongelukkigerwijze bij betrok ken zijn, dienen de pogingen van de vol kerenorganisatie te bevorderen. Accentverschillen tussen Groot-Brit- tannië, Australië, de Verenigde Staten en andere landen staan een regeling door onderhandelingen niet in de weg. Het zijn thans de Indonesiërs die hals starrig zijn, aldus de Times. WASHINGTON, 6 febr. (UPI) Op het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse ziaken is gisteren druk uitge oefend „sterker diplomatie en leider schap" aan de dag te leggen, met het oog op de mogelijkheid van een Indo nesische gewapende actie tegen Neder lands Nieuw-Guinea. De republikeinse senator Robert L. F. Sikes vroeg het State Department Amerika's zevende vloot voor de vaarwegen die tot Nieuw- Guinea toegang geven, te stationeren. Dit, aldus de senator, „is zulk een simpele en voor de hand liggende maatregel dat hij niet tot de verbeel ding van het Sta'j Department zal spreken. Tenslotte zou men er de ge voelens /an de heer Soekarno door kunnen kwetsen en dat kan met". Si kes deed een heftige aanval op de pre sident van Indonesië. „Soekarno is een dictator rlie flirf, 'met de communision en die van hen grote loeveelheder. wa pens heeft ontvangen", zei hij. „Hij heeft ook veel meer Amerikaanse bui tenlandse hulp gekregen dan waarop hij aanspraak kon maken. Hij is weer een van die neutralen die op onze kos ten zaken doen, met de roden". Sikes drong er bij het ministerie op aan, een grens te trekken en tegen Soekarno te zeggen „tot hier en niet verder". febr. De federatie oud-strijdersorganisa- mmen gezonden aan Ambassadeur en de ^ster-president om te het Amerikaanse or chartervliegtuigen Fitheden voor Nieuw- |am aan de Amerikaanse vordt gesproken over een JFvrier.deli.jke daad. die de fanse gevoelens in ons land en de Navo-solidariteit niet Lal komen. ■telegram aan prof. De Quay pit uitgedrukt over de Neder- eactie op het Amerikaanse be- federatie dringt aan op wij de officiële teleurstelling jenen van een scherpe pro- De bewindsman heeft echter niet ge antwoord op de vraag of men enige waarde moet hechten aan de onthullin gen van de Weense krant Arbeiter zeitung" aangaande de contacten die tussen Belgische en Oostenrijkse neo nazi's zouden tot stand zijn gebracht. De Arbeiterzeitung schreef dat de Zuid-Tiroolse kneedbomspecialisten te Antwerpen worden opgeleid door offi cieren van het vroegere Belgisch-Con- golese leger en door leden van de Vlaamse en Waalse SS-regimenten die gedurende wereldoorlog II aan het Oostfront hebben gestreden. Merkwaar dig in dit verband is dat de Oosten rijkse regering tot dusverre langs diplo matieke weg aan de Belgische regering geen enkel verzoek om inlichtingen heeft geadresseerd. Ook op de be schuldigingen in de Arbeiterzeitung heeft zij niet gereageerd. Naar men gisteren vernam, heeft minister Spaak de Belgische ambas sade te Wenen opdracht gegeven bij het Oostenrijkse ministerie van bui tenlandse zaken te informeren op welke grond de beschuldigingen van de Weense krant berusten. Men ver wijst te Brussel voorts naar een zaterdag door het Zwitserse dagblad Nationalzeitung gepubliceerd artikel waarin de vraag wordt gesteld of de beschuldigingen van de Arbeiterzei tung niet bedoeld zijn om minister Spaak in discrediet te brengen. Volgens deze Zwitserse krant is de coïncidentie van de „onthullingen" met de kritiek van de Oostenrijkse socialistische pers inzake Spaaks houding ten aanzien van het toetre den van neutrale staten tot de Euro- markt inderdaad vrij zonderling. Dat de MAC bestaat, valt intussen niet te ontkennen; de Keltische kruisen op de muren te Brussel en in sommige Belgische stations, het in Frankrijk verboden half-clandestiene weekblad „Nation-Belgique, Nation-Europe" en de openbare vergaderingen van de beweging te Brussel laten dienaan aande geen twijfel. Maar over het elang van deze Belgische „OAS- filialen" lopen de meningen sterk uit een. De MAC, schrijft een Brussels weekblad van onbesproken faam, is „een salade, een macédoine" met velerlei ingrediënten: een zekere dosis idealisme, verzet tegen het communis me, de erfenis van Charles Maurras en Foster Dulles, het corporatisme van Salazar, een in een paternalistisch kleedje gehuld rassisme en vooral de cultus van de macht". Ideologisch be nadert deze salade de doctrine van Salan vrij dicht, maar daarbij schijnt net parallellisme zich toch te beperken, ook al is het een publiek geheim dat de MAC aan de OAS op het vlak van de public relations hand- en spandien sten bewijst. Pamfletten van de OAS worden in België gedrukt en door (Advertentie) i koeriers van de MAC naar Frankrijk overgesmokkeld. Voor een werkelijk revolutionaire beweging fs België echter geen gunstige voedingsbodem: dat bewijst de Vlaam se beweging, die zich 75 jaar lang zonder één schot, altijd strikt binnen de grenzen van de parlementaire lega liteit heeft gehouden. Wel is België een land van kankeraars en ontevredenen die in geen enkele regering, geen enke le partij en geen enkele wet vreugde kunnen scheppen. Bij een enkel geval neemt die sjagrijnigheid wel eens meer rumoerige vormen aan, en dan beleeft men de geboorte van een „fascistische partij", die, zoals het Rexisme in 1935, in één slag 25 afgevaardigden naar het parlement zendt, maar die vier jaar later weer als sneeuw voor de zon is weggesmolten. Het is goed mogelijk dat België op dit ogenblik weer aan een van die perio diek opduikende koortsaanvallen onder hevig is, welke het land ontvankelijk maken voor een uitbarsting van kwaad humeur. Het is mogelijk, want de mis noegdheid om de gang van staatszaken is in dit land algemeen. Het milieu waarin de ontevredenheid woekert is echter te heterogeen dat een neo-fas- cistisch partijtje als de MAC daar een voordeel mee zou kunnen doen. Er heerst ontevredenheid bij de Waalse mijnwerkers, die volgende week om een locnkwestie weer in staking gaan. Er heerst ontstemming bij al diegenen die meer dan 10.000 florijnen verdienen en onroerend goed of aandelen bezitten, want deze klasse van lieden gaat door de regering als citroenen worden uitge perst; en in heel het land heerst onte vredenheid over de nieuwe taaiwetsont werpen die zowel bij de Walen, de Brusselaars als de Vlamingen grote gramschap hebben verwekt. Maar geen vai. deze categorieën van misnoegden verwacht heil van de MAC, wiens enige recruteringsterrein de zeer beperkte kring is van verbitterde oud-kolonisten zoals generaal Janssens, een paar Waal se ex-SS'ers en een stuk of wat stuur loze studenten die ervan dromen einde lijk eens de mouwen te kunnen opstro pen maar die in de partij van Theo Le- fèvre daartoe de kans niet krijgen. Van geen der MAC-lelders gaat ove rigens de bekoring uit welke destijds Degrelle le beau Léon op de mas sa jieeft kunnen uitoefenen. Drie hono rabele burgers tronen aan de top van de beweging: Eén is een gepension- neerd kolonel van het koloniale leger, éér. een oud-kolonist, de derde is di recteur van de federatie van het katho liek technisch onderwijs in België. Al le drie kunnen een brevet van onver valst civisme overleggen: de eerste vluchtte in 1942 naar Engeland, waar hij bij de Belgische strijdkrachten dienst nam; de twee anderen zijn oud- politieke gevangenen die met de Duit se concentratiekampen hebben kennis gemaakt. Is dit antifascistische trio alleen maar de patriottische gevel om het werkelijke gelaat van de MAC te ver bergen? Sommigen geloven het, want de werkelijke motoren van de beweging zij de 34-jarige Brusselse arts Teich- mann'en de 40-jarige handelaar Thi- riard. Over geen van deze twee is veel bekend, behalve dan dat Jean Thirard ook via de beweging „Jong Europa" contact onderhoudt m >t Duisland en met de OAS in Frankrijk. Niet echter me' Nederland. Want, zo verklaart men in de MAC „voor dergelijke din gen hebben de Nederlanders kennelijk te weinig fantasie". ■Lb "FWfurig j|s lru,„, C™ra!e o.ihk zendt "viti de iJUÉ e Postspaarbank febr. (UPI) De Sov- [inesië zullen vermoede- pen verdrag sluiten ter culturele betrekkingen aden. (Van onze medische medewerker) Wetenschap en techniek zijn zover gevorderd dat het mogelijk is ge worden het uitvallen van sommige vitale or ganen (hart, longen, nieren) althans tijdelijk op te vangen. Het ver vangen van ledematen en gebitten door prothe sen blijft in deze kro niek buiten beschou wing. De ijzeren long dateert al uit de jaren voor de laatste oorlog. De naam is eigenlijk met juist want dit toestel kan de long niet vervan gen. Als de longen zelf niet goed meer functioneren en de uitwisseling van zuurstof en koolzuur als gevolg daarvan onvoldoende is. kan een ijze ren long niet baten. De natuurlijke inademingsbeweging komt tot stand als de ademhalings spieren middenrif-tussenribspieren) zich samentrekken waardoor de borst kas uitzet. Er ontstaat in de groter geworden ruimte een luchtverdunning waardoor de buitenlucht wordt aan gezogen. De longen doen bij de adem halingsbewegingen slechts passief mee Bij enkele ziekten o.a. kinder verlamming, botulisme (een vorm van voedselvergiftiging) kan een verlam ming van de ademhalingsspieren op treden De iongen zelf blijven geheel intact maar omdat er te weinig lucht wordt aangezogen kunnen zij niet vol doende zuurstof uit de lucht opnemen en koolzuur afgeven. De ijzeren long is een grote doos of trommel waarin de patiënt hermetisch wordt opgesloten, alleen zijn hoofd b'ijlt er buiten. Als door middel van een zuigersponip ile luchtdruk in de trommel wordt verlaagd ontstaat een luchtverdunning in de trommel en bui ten de borstkas van de patient. Pe borstkas wordt hierdoor iets uitgerekt en nu ontstaat er als bij de natuurlijke ademhaling in de borstkas een lucht verdunning en zaï de buitenlucht wor den aangezogen. Hierna wordt de lucht druk in de trommel weer verhoogt! waardoor de borstkas kleiner wordt en de lucht weer wordt uitgedreven. Men kan het aantal kunstmatige ademhalin gen naar behoefte instellen. Hoewei mei de Ijzeren long vele mensenlevens zijn gered, heeft dit toe stel een aantal bezwaren. Het is groot, log, moeilijk te hanteren en boven dien zeer kostbaar. De laatste jaren wordt daarom in bijna alle gevallen gebruik gemaakt van veel kleiner be ademingstoestellen, o.a. de poliomat. Deze zijn niet alleen gemakkelijker te hanteren maar hebben bovendien het grote voordeel dat de patiënt ge woon in bed kan liggen of zelfs zitten. Het principe is weer een zuigpers- pomp die ritmisch in het gewenste tempo een bepaalde hoeveelheid lucht uit een slang zuigt en een geiüke hoe veelheid verse lucht er weer in perst. De slang wordt via een kleine kunst matige opening vóór in de hals in de luchtpijp gebracht, in tegenstelling tot de natuurlijke ademhaling en de ijzeren long geschiedt de inademing hier door inblazen van buitenlucht direct in de luchtpijp en niet door aan zuigen. De ijzeren iong en andere beade mingsapparaten zorgen dus voor aan voer van verse lucht en afvoer van afgewerkte lucht naar, respectievelijk uit, de longen die zelf gezond moeten zijn om de gasuitwisseling tussen long blaasjes en bloed tot stand te kunnen brengen. In tegenstelling tot de ijzeren long neeft de kunstmatige nier wel tot doel het orgaan zelf zij het voor enkele uren te vervangen. De nier is een zeer ingewikkeld or gaan met verschillende taken, o.a. het constant houden van het „milieu inté rieur", met name van de hoeveelheid water in het lichaam. Als iemand veei drinkt zullen de nieren meer uri ne gaan produceren en omgekeerd, als de opgenomen hoeveelheid vocht beperkt wordt of veel vocht met zwe ten, diarree of bloedverlies verloren ljjke gevallen kan het verwijderen van deze stoffen uit het bloed levensred dend zijn en gelukkig zijn wij daar toe tegenwoordig in staat door mid del van de kunstmatige nier. Na het verwijderen van de schadelijke stoffen uit het bloed heeft men in de meeste gevallen wel een week de tiid om af te wachten of de urineproduktie weer op gang komt. Is dat het geval dan treedt niet zelden een bijna volledig herstel op van de nierfunctie en kan de pa tiënt als genezen worden beschouwd. Komt de nierproduktie niet op gang dan zal de hoeveelheid schadelijke stoflen in het bloed weer toenemen en kan men na een week overwegen of tot herhaling van de spoeling met de kunstmatige nier moet worden over gegaan. De kunstmatige nier is ee« in prin cipe niet zo erg Ingewikkelde appara gaat zal de urineproduktie verminde ren tot een bepaalde grens. De urine produktie blijft echter doorgaan omdat een andere belangrijke taak van de nieren, de verwijdering van afval stoffen niet in het gedrang mag ko men. Deze regulatie staat onder in vloed van verschillende hormonen en van de hoeveelheid bloed die de nier krijgt aangeboden. Simplistisch voor gesteld kunnen wij de nier beschou wen als een zeer ingewikkelde, den kende zeef die waardevolle bestand delen van het bloed niet en water met afvalstoffen wel doorlaat. Verder verwijder- de nier stoffen waar een teveel van is of waaraan het lichaam geen behoefte heeft. Al het overtolli ge keukenzout dat wij dagelijks ge bruiken wordt, zolang hart en nie ren gezond zijn, met de urine afge scheiden. Als de nier niet goed mêer functioneert en de afvalstoffen in on voldoende mate verwijderd worden zal de hoeveelheid van deze stoffen in het bloed toenemen en ontstaat de zoge naamde niervergiftiging. In langzaam verlopende gevallen kan veel bereikt worden met een eiwitarm dieet; dc nieren die nog we] een normale hoe veelheid urine produceren zijn dan nog in staat een geringer aanbod var; afvalstoffen te verwerken. Zoutbener- king is daarbij vaak maar niet altijd gewenst. Geheel anders ligt net probleem bij een plotseling optredende ernstige nierbeschadiging, bijvoorbeeld door een vergiftiging met kwikverbindin gen. In dat geval produceert de nier in het geheel geen urine meer en zul len afvalstoffen en andere schadelijke stoffen niet meer verwijderd kunnen worden en zich ophopen in het bloed. Na enkele dagen tot een week treedl dan een dodelijke niervergiftiging op. Als de nieren niet onherstelbaar zijn beschadigd, komt de nierproduktie na een tot twee weken wel weer op gang. Zonder hulp van buitenaf zou de pa tiënt dan echter al overleden zijn, ver giftigd door de ophoping van schade lijke stoffen in het bloed. In derge- tuur. De Nederlander Kolff heeft de kunstmatige nier voor het eerst met succes toegepast. Het bloed van de patiënt wordt via een naald in een armader afgeno men op dezelfde wijze als bij een donor voor een bloedtransfusie. Het bloed wordt door een meterslange vliezige ceilofaanslang gevoerd en ten slotte via een ader in de andere arr, weer ingebracht. De slang bevindt zich in een bad met een zorgvuldig samengestelde vloeistof. Cellofaan heeft de voor dit doei gelukkige eigen schap, dat het geen bloedlichaampjes en geen eiwit doorlaat maar wel a.o. de schadelijke stoffen die het lichaam via de nier niet meer kwijt raakt. Door er voor te zorgen dat de spoel- vloeistof zodanig is samengesteld dat de concentratie van de zouten die het cellofaanvlies wei kunnen passeren on geveer even hoog is als in het bloed, kan men vrij goed regelen welke stof fen wel en welke niet uit het bloed verwijderd zullen worden. De behan deling met de kunstmatige nier duurt ongeveer 6 uur, een tijd waarin de ziekenhuisstaf (medici, verpleegsters) apotheek en laboratorium onder hoog spanning werken. Er is nog een andere methode, om de afvalstoffen uit het bloed te verwij deren, namelijk door het spoelen van de buikholte via een gaatje in de buik wand met de ooven beschreven spoel- vloeistof. Er wordt dan gebruik ge maakt van het feit dat het buikvlies dat de darmen omgeeft en waaronder talloze kleine bloedvaatjes liggen op dezelfde wijze als het cellofaanvlies kan fungeren. Het buikvlies wordt dan als kunstmatige nier gebruikt. Deze behandeling duurt echter langer, on geveer 1'/» tot 2 dagen. De resultaten van deze twee spoelmethoden zijn voor zover mjj bekend ongeveer gelijk. In ons land zijn enkele kunstmatige nie ren, terwijl men in een aantal zieken huizen de apparaten voor spoeling van de buikholte voor gebruik gereed heeft staan. Wanneer vastgesteld wordt, dat de leden der Kerk onvoldoende belang stelling opbrengen voor het concilie laat staan dat zij blijk geven van de wil om het concilie naar eigen vermogen en plaats mee te dragen dringt zich de vraag op. of aan deze leden voldoende hulp geboden wordt om die belangstelling te vormen. Het zou onlogisch zijn dan in de eerste plaats te wijzen op een gebrek aan voorlichting vanuit het hart der voor bereidingen, vanuit Rome. Men moet beginnen met de plaatselijke Kerken uit te nodigen tot een gewetensonder zoek. In hoeverre is een gebrek aan juiste en goed geplaatste voorlichting van plaatselijke intern kerkelijke kant wellicht oorzaak van de onve schillig- heid der lidmaten? Wordt de parochie vanaf de kansel onderhouden over de belangrijkste religieuze gebeurtenis dezer eeuw? Leggen de godsdienstige gemeenschappen, de Katholieke Actie en, iets meer naar de periferie, de talloze katholieke organisaties voor hun leden voldoende nadruk op de aanstaande Kerkvergadering? Dit zijn slechts vragen, geen insinuaties. Van een volgende orde zijn de pubiikaties in en door de radio, de televisie, de tijdschriften en de dagbladpers; vanaf de wetenschappelijke verhandeling tot het eenvoudige verhaal in een school blad, vanaf beschouwingen tot nieuws berichten. Voldoen deze en zijn zij voldoende? Dan is het derde punt aan de orde, de vraag naar authentieke voorlichting vanuit Rome. Toen de buitenlandse pers door de paus bij diens tachtigste verjaardag ontvangen werd, zei de H. Vader: „Het is van het grootste gewicht, dat de wereld nauwkeurig wordt ingelicht over het oecumenisch con cilie. Voor wat ons betreft hebben wij onlangs het begin gemaakt van een persbureau, dat zich verder zal uitbreiden. De taak van dit bureau is om precieze inlichtingen te geven over de voorbereiding van deze grote gebeurtenis en over het verloop ervan. Er is ons veel aan gelegen om uw taak te vergemakkelijken, want wij zijn er ons zeer wel van bewust, welke kostbare diensten de pers kan verlenen om net concilie in zijn ware licht te doen zien en naar waarde te doen schatten door het grote publiek. Van de andere kant zou het heel erg zijn, wanneer door gebrek aan voldoende voorlich ting en gebrek aan omzichtigheid en objectiviteit een religieus evenement van deze grootte zou voorgesteld worden op een manier, die het ware karakter en de ware perpectieven ervan zou misvormen. De wil van de paus is dus duidelijk. Maar de bezorgdheid om het niet uit voeren van deze wil wordt steeds ernstiger. Het is voor de insiders zonneklaar, dat leidende romeinse curie-instanties het soort voorlichting, waarop de paus doelt, zeker in het huidige stadium onder meerdere aspec ten overbodig en gevaarlijk vinden. Het komt ons juist voor hier een ogenblik op in te gaan. De curie, een Romeins-Italiaans ambtelijk apparaat, is een zuiver men selijke instelling. Sinds Leo XIII heeft dit apparaat zich zeer grote verdien sten verworven door zijn beheer, maar sen. De curie groeide tot een inner circle van geselecteerde personen en werd In feite van een bureau een kroonraad. De leden, veelal hoogstaan de en bekwame personen, koesteren de waarachtige overtuiging, dat de instelling en groei van de curie een handreiking Gods is geweest om de pausen bij te staan. Voor het grootste deel één in taal, vorming en natie, ver van het drijven der wereldlijke politiek, als geen ander geïnformeerd van alle zijden, gelooft men, dat dit instituut voorlopig het best denkbare is. Gevolgelijk acht men het als zijn ilieht de instelling te handhaven en het left in handen te houden. Dit „hoge geslacht" geeft niet gemakkelijk kamp ook het concilie zal dit merken! De Romeinse curie, groot geworden in een nog vrijwel feodaal land en in de strenge kerkelijke hiërarchie, heeft verder trekken in zich van het verlich te despotisme op bestuurlijk gebied. Hoewel men de verdiensten van de curie hoog aanslaat, is er in de Kerk toch een andere opvatting ge groeid. Men kan op den duur Italië niet blijven belasten met de taak om de curie en geheel de pauselijke diplomatie steeds maar krachten te - blfjven schenken, die van eerste grootte moeten zijn. Vervolgens ver meerdert de weerstand tegen de cen tralistisch Latijnse uniformiteit in denken en doen, welke de curie ter- wille van de eenheid de Kerk poogt op te leggen. De gerijpte visie op het bisschopsambt brengt automatisch een herijking mee van de bestaande bestuurspraktijken. De klemtoon ver schuift van het Romeinse centrum: paus en curie, wier diocesane ver tegenwoordiger onder supervisie van de pauselijke nuntius de bisschop lijkt. Deze klemtoon komt thans te liggen op de bisschop als opvolger van de Apostelen, de eerst verant woordelijke voor de lokale Kerk in vereniging met de paus en deze met hem. Tenslotte vraagt men zich af, of het in deze tijd van ongehoorde snelle ontwikkelingen en botsingen langer verantwoord is om de beslis sing in levensbelangrijke vraagstuk ken voor het merendeel te laten treffen door personen uit één natie die uiteraard haar eigen visie, nei gingen en beperkingen heeft. Om terug te komen tot de voorlich ting: informatie, die op de feiten in gaat, draagt bij tot de vorming der openbare mening en dient tevens tot voorbereiding van de leden der Kerk op de beslissingen van het concilie Beide zijn gewichtig: een gemeenschap die geen gezonde publieke opinie kent. is ziek, naar de woorden van Pius XII, De historie heeft meer dan eenmaal bewezen, dat conciliebeslissingen, ge nomen zonder voorbereiding van hen, die het aanging, dode letters bleven of erger. De regerende paus heefi al vele malen in woord en daad getoond, dat hij een voorstander is van de vrijheid en de openheid, en dat hij precieze en objectieve voorlichting wil doen geven ook over de voorbereidingen van het concilie. Een deel der curie meent echter hier de H. Vauer te moeten remmen. De curie denkt zeer ver eenvoudigd en schematisch voorge steld aldus: Het concilie is de supreme bijeenkomst van de lerarende BERUJN, 6 febr. (UPI) ,De. berlfjnse en Oostduitse politie e f elkaar gisteravond bij de scheids bestookt met stenen en traangas, bij de Westduitse agenten uitei" aan het langste eind trokken. Het uUf_ speelde zich af bij een gat in de n1j(jen De Westberlijnse agenten ^°°naaf in totaal dertig traangasgranaten de vopo's. Nadat dit een uur ha duurd, gaven de Oostduitsers toe a verslagen waren en vertrokken imiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiii|"l,,ll"llll,n De lopende C.A.O. in het hedrijf is eerst na een staking stand gekomen. De werkgevers v gerden destijds hun han dtekeninë^ zetten, omdat zij over de prijs'0 quenties van een loonsverhoging ders dachten dan minister De Deze prijskwestie speelt vandaag meer mee, omdat de minister dj ,'ag[ nemers op de punt van de naald oor het uitvaardigen var een PrlJ jeschikking. De moeilijkheden vandaag aan de orde zijn si7'.^je ich bij gebrek aan spee'rulll10p aan de prijzenkant geheel '°eier5 oonpolitieke kwesties. De aan^rnoI1. passen hun fameuze „contract lS jp tract" nu onverbiddelijk toe °P |g< mogelijkheid van een strenge ving van de eventuele nieuwe t- Zij willen sancties op zwarte 1° tariefsystemen waar niet rnee cnoeien valt, en strikte toepassjng i ftl'J de eerste twee, voor zichzelf sprc g[1 Dat zij nu tot onontwarbare kjoP^ eiden, bewijst hoezeer men bet b<J naleving van de C.A.O. tot op een akkoordje gegooid beeft. icht leiden de moeilijkbeden °PnIjen- tot een staking. Deze zou dan minste het voordeel kunnen °p'everje dat nu eens duidelijk wordt vv0ar„ schoen knelt. De werknemers 'V1 staken omdat een C.A.O., die io praktijk op letters en cijfers na eefd moet worden, hun geen »eN diging schenkt. Het komt ons v°^ dat op de eisen, die de aannemers de naleving van de C.A.O. stellij ormeel niet zo erg veel aangeTflet tan worden. Maar misschien wil al in Nederland bet spel niet met gelijke scherpe regels spelen. Als mderdaad zo is de nabije j tomst moet bet Ieren laten win°e bepalingen over de werktijd. Eiger moesten deze punten, en met °a doekj laar geen doekjes meer om .aten wij de loonpolitiek dan a doen van schijnheiligheid en er Nr nen dat het spel zonder een Pajf valse kaarten niet meer te spelen va iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiMiiiiiiiiiiiiiiiiiMi""11""" (Advertentie) PHARMACEUTISCHE FABRIEK ((rPTEr)) HILVER*üH Kerk; richte de anderen, Kerk, luisteren. „der' leden der 011 ^4 Om hen luisteren mogelijk te maken dient ge- een zekere uitleg en voorlichting ts geven te worden en dan nog gnj jiiri van zaken het gewone kerkvolk-Jm (rechtstreeks) aan. De voorberi van het concilie is in handen ge- degenen, die de H. Vader daarto m roepen heeft. Hun werk moet Z1 paf' rust kunnen voltrekken en daarom t jS de anderen slechts het bidden; ,c „-rij hun taak van medeleven en mea^i® ken. De rest is ijdele nieuwsgieri^ii of mogelijke aanleiding tot veirvv» de drijverijen. Berichten in dit sta over het concilie doen meer kwaa" pc goed en moeten tot het minimal" perkt blijven. Hiertegen wordt van tal van N J en vooral door hen, wier taak ieet in de publiciteitssector hun aa'cjlie; te leveren ten behoeve van het cpa te geprotesteerd. Tot heden is da vergeefs geweest. Want de cur v-gi kerkelijk feodaal in de tradities i,ji het oudste continue bestuurscen gei> ter aarde en met om zich heej» «S Italiaanse lekenwereld, die wat aa>"^ zelfstandig en kritisch meedenke V kinderstoel nog niet ontwassen curie is de belichaming van r staatsideahl, door de aristocraten de geest, de wijzen, die de Se\^1 schap leiden en wel op strikt chische manier. HOLLANDIA, 6 febr. Vertegen woordigers van de r.-k. kerk en van de protestantse kerken en de zending in Ne derlands Nieuw-Guinea hebben gespro ken over het probleem van het scheiden der arbeidsterreinen in principieel-theo- logisch en praktisch-maatschappelijk op zicht. Van missie-zijde waren onder meer aanwezig de apostolisch vicaris in Hollandia, mgr. Staverman en de di recteur van het Centraal Missiebureau pater J. Verhoeven. In de besprekingen kwam de wens naar voren de vergadering te zien als een vast contactlichaam dat op geregel de tijden zal vergaderen. Half maart hoopt men weer bijeen te komen om te vC1vv^v„„ spreken over het maatschappelijk werk vooral door zijn adviezen aan de pau- en over de taak van de ouders, de ker- ken en'het gouvernement op het van de onderwijsvoorziening in N Guinea. „tge ;n Na de in Witmarsum en Oegs^ gelegde contacten wildé men a Nieuw-Guinea komen tot een vorn Vf>» interkerkelijk beraad. In oktobei„>ri' het vorig jaar werd de eerste komst gehouden, waarop enkele V ^c"' schj problemen ter sprake kWfL.iF' Men besloot gezamenlijk op te 1 r o bij het aanvragen van subsidies ontwikkelingsarbeid in het binne» Voorts bleek toen al duidelijk he.krigL langen om de inleidende bespre1'e' te doen uitgroeien tot een gereg", gemeenschappelijk overleg. Daarou Oor den niet alleen praktische dorigtf' Êrincipiële vragen aan de orde h1 Dmen. j v- Ptr «ier -r «er Jurii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 4