Rooskleurige toekomst N ederlands meisje in Veelbewogen jaren voor oud-MULO-leerlinge voor Y.S. In westelijk Nieuw-Guinea heerst bezorgdheid Staatssecretaris Bot terug van zijn oriëntatiebezoek V De nieuwe „Caritas"-lotto nog deze maand van start de zinnige RANG Senaat aanvaardt wetsontwerp vergoeding gemeentepolitie I vt STEMMEN bij volmacht of in andere gemeente Dien uw aanvrage(n) tijdig in! Meester in driebanden 5' RANG „Bezwaren van justitie ondervangen" V B VERTREK VAN EEN LIJNVLIECTUIC y iSSBfflBISESSEBS Gascylinders in Den Bosch geëxplodeerd „St. Eloy" teleurgestelc over gang van zaken bij wijziging C.A.O. Akkoord over C.A.O. bloembollenbedrij f 070-180863 Overleg over C.A.O. textiel afgebroken Jan Broekhuizen WOENSDAG 7 FEBRUARI 1962 PAGINA I pe ui"3' ad<" ,r»' Ontmoeting VRAAGT ONS PROGRAMMA iard eer. ,a3r nie Uc. i pf0; eliap pa®' ,i^! al»*6 (Advertentie) V CO. NTILLADO: i Pruebe y compare! proef en vergelijk... en ook U zult in BOBADILLA de perfecte Sherry vinden., IMPORTEURS JACOBUS BOKLKN) UTRECHT, 7 febr. Een paar jaar lgeleden 7,at Ridi Stolker op de christe lijke MULO in Driebergen. Nu is zij rars. Van Zandt-Stolker. doctoranda in de kunstgeschiedenis. Daar tussen in liggen enkele veelbewogen jaren in A- merika, jaren van ploeteren, jaren van ziekte en jaren van succes. Drie weken geleden haalde Ridi Stol ker summa cum laude haar „Master's degree" aan de universiteit van Clare- mont in Calitornië en 19 januari trouw de ze met dr. Thomas Edward van Zandt, een veelbelovend jonge fysicus, die haar op hun huwelijksreis meenam naar Driebergen, zodat hij kennis kon maken met zijn schoonouders. Huwe lijk en promotie zijn inmiddels in Drie bergen al uitbundig gevierd en maan dag vertrekt het echtpaar weer naar Amerika. Toen Ridi van de MULO kwam, ging ze naar een kweekschool in Utrecht. Na haar eindexamen werkte ze enkele maanden op een BLO-school in Amers foort. Ze heeft een vergroeiing in haar rug en daarom was het nogal vermoei' end voor haar om de hele dag voor de klas te staan. Bovendien voelde ze er eigenlijk meer voor om door te stude ren. Met een kweekschooldiploma kun je aan een Nederlandse universiteit niet veel beginnen en zo kwam het idee van een reis naar Amerika bij haar op Zo'n reis kost echter geld en aangezien Ridi nog twaalf broers en zussen heeft, konden haar ouders dat onmogelijk voor haar betalen. Een zus woonde al in Amerika. Ridi probeerde een baantje te krij gen aan boord van een schip van de Holland-Amerika Lijn, maar met haar negentien jaar was ze nog jaren te jong om daarvoor in aanmerking te komen. Zo snel liet ze de moed echter niet zakken. Ze schreef een persoonlijke brief aan de directeur van de H.A.L. en die bood haar aan, als oppas van zijn kinderen de over tocht te maken. Ridi was in (je wol ken, maar net voordat ze op reis zou gaan kregen de kinderen mazelen en de tocht ging niet door. Gelukkig stemde de H.A.L. erin toe, dat ze dè reis naar Amerika voor een zeer ge reduceerd studententarief maakte. Maar nog waren de moeilijkheden niet overwonnen, want voor haar vi sum had ze een verklaring nodig van de dokter die haar rug had geope reerd. De dokter was „ergens" in Ne derland op vakantie en zij vond hem pas na een lange speurtocht, twee dagen voor haar vertrek. Zo kwam Ridi in Amerika aan. Ze had in haar portemonnaie nog net een dubbeltje om haar zusje op te bellen, die haar geld leende om met de studie te kunnen starten. Ridi koos de medi- (Van een onzer verslaggevers) Schiphol, 7 febr. Mr. Th. H. Bot, aatssecretaris van Binnenlandse Za- n, die gisteravond in Nederland terug- ♦iia e' heeft uit de gesprekken die tijdens poerde zijn verblijf in Nieuw-Guinea hefi"1' een bevestiging van de juist- van het regeringsbeleid als voor naamste indruk gekregen. Ten aanzien hiii ''e P°'itieke gang van zaken heeft hei I"'zorgdheid geconstateerd. Bezorgd- div ,T" t verschillende ondertoon bij de Vprse bevolkingsgroepen. autochtonen trof de staatsse- va'n i Is ')eSr'P aan voor de resultaten twa vft.bPbouwbeleid, dat Nederland nu voe« a vijftien .iaar in Nieuw-Guinea enJ Tegelijkertijd tonen de Papoea's bjj z?kere mate van verbijstering, waar- J 2lJ zich afvragen wat hun en hun land t?retaris mr- Th- H. Bot tijdens rentie op Schiphol na zijn eJ uit Nieuw-Guinea. Op de ach tergrond zijn echtgenote. gesnrfw,staat als Nederland wegtrekt. z'ch ubH„ 1 n over deze bange toekomst Van het takend met de beeldspraak '■als z<iSgen zij zich te gevoelen reh uiten >!nd L in de as rolt". Ande- Vervviivin,, banSe gevoelens met een C°bgo. naar de gebeurtenissen in de ka^sar'e„de uitzendingen van radio-Ma- teb zir-h radl5-DJakarta beluisteren la- 2 ij rw"pver de leugens schamper uit. ting bij Tnd Propaganda en aanslui- i zij ten ehent jbjgihdonesië verwerpen deDgoe^^rvPe^t bevolkingsgroepdie thousiasm 1? n van haar met en_ teren w begonnen werk kan consta- Vaeen 11* ,et ^oel van dat werk ver- beid ®,ze Sroep is de bezorgd- «chte V? gd i116,1 bitterheid ten op- se volk deel van het Nederland se melfl Va" 1° Nederlandse pers. Staag wilnJan de?e sr«ep willen niet We=> maar zy vragen daartegen over de mogelijkheid om te kunnen dóórgaan. Is die mogelijkheid er niet dan willen zij garanties voor nun toe komst. Ook de andere bevolkingsgroepen kij ken met bezorgdheid naar de toekomst. De Chinezen, die hun herinnering aan de moordpartijen in Indonesië, zoals die van Tangerang, ter sprake brengen, vra gen zich vertwijfeld af wat zij van de Indonesiërs kunnen verwachten na een eventuele overdracht van het land. Voor de Ambonezen geldt dit in de zelfde mate. Mr. Bof heeft, in vele gesprekken moe ten herhalen, dat een internationalisatie garanties zal moeten inhouden. Hij heeft telkens opnieuw moeten verzekeren, dat Nederland trouw blijft aan zijn doelstel ling: de vrije keuze voor de Papoea's, óók ingeval deze zou moeten worden verwezenlijkt langs internationale kana len en met internationale steun. „He heb geen enkele keuze voorgesteld of gesuggereerd", aldus de staatssecreta ris. Ook tegenover pro-Indonesische groe peringen in Seroei en in Fak-Fak heeft mr. Bot zich onthouden van het aange ven van enigerlei richting; er is geen enkel land genoemd. Mr. Bot weigerde zich te begeven in een prognose omtrent de sfeer die er in westelijk Nieuw-Guinea zal komen als Indonesië het bestuur over het gebied zou verwerven. Wel herhaalde hij in dit verband dat men uiterst bevreesd is en hetgeen uit spandoeken en mo ties bleek anti-Indonesisch. Het optre den van Frits Kirihio hebben de Pa poea's vrij algemeen in felle bewoordin gen afgekeurd. Desgevraagd deelde mr. Bot mee, dat evacuatie-maatregelen in beschou wing zijn genomen en dat daarom trent, het nodige vaststaat. Meer ge detailleerd wilde de staatssecretaris zich hierover niet uitlaten. Overigens is onder de burgerij, na het treffen bij de Etna-baai, het vertrouwen in de mi litaire paraatheid versterkt en tenslot te is er wat betreft de bescherming der burgerbevolking een meer geor ganiseerd onderling contact tussen be stuur en betrokkenen. Het bericht van de vrijlating der In donesische gevangenen veroorzaakte enerzijds bezorgdheid doch deed ander zijds de verwachting herleven dat VN- functionarissen tenslotte Nieuw-Guinea zullen bezoeken. Over de manier waarop het zelfbe schikkingsrecht kan worden verwezen lijkt zal de Nieuw Guinea Raad, naar mr. 'tot meent, donderdag zijn mening formuleren. HOLLANDIA, 7 lebr. (AFP) Het Amerikaanse besluit, niet langer toe te staan, dat Nederlandse vliegtuigen met militairen voor Nieuw-Guinea tus senlandingen maken op Amerikaanse vliegvelden is hier door de Neder landse bevolking met verrassing ont vangen. De maatregel draagt in aan zienlijke mate bij tot toeneming van het gevoel van isolement dat de Ne derlanders in Nieuw-Guinea al had den. In officiële kringen worden meer ge- Eei woordvoerder van het gouvernement wees met nadruk op het voorlopige ka rakter van de Amerikaanse beslissing en verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat deze kwestie in urgentie-gevallen op nieuw zal worden bezien. sche faculteit van de universiteit van Boulder en kwam in huis bij ds. Holla- day, die ze nog kende uit zijn Neder landse studietijd. Als babysit verdiende ze bij hem de kost. Het tweede semes ter kreeg Ridi. dank zij haar goede cij fers. al een beurs. Inmiddels was ze al helemaal opgenomen in de grote stu dentengemeenschap van Boulder. Ze kwam in allerlei comite's terecht, werd secretaresse van de buitenlandse stu dentenvereniging, hield lezingen en ver diende er verder zak- en kleedgeld bij door het schrijven van gedichten en korte verhalen. Ze is ook drie maanden werkster ge weest in een pension, ze was serveer ster in cafetaria's en assistente van de adviseur voor buitenlandse studenten Als het zo uitkwam maakte ze zelfs een klompendansje, op klompen die ze van een Amerikaanse familie leende. In Nederland had ze nog nooit van haar leven een klompendans gezien, maar ze fantaseerde er lustig op los en schud de de folkloristische verhalen uit haar mouw. De Amerikanen die haar zo in actie hebben gezien geloven nu, dat ieder Nederlands dorp de lente met een „Pinksterbloemenklompendans op het marktplein begroet Ridi was een van de weinige studen ten die een fiets had. Ze kocht hem tweedehands voor tien dollar en reed steeds met een Engelse sleutel in haar zak om de tien minuten de bouten van het gammele geval weer vast te draai en. In 1959 botste ze tegen een auto. Het gevolg was een zware hersenschud ding, een gedeeltelijke verlamming en een tijdelijk geheugenverlies. Nadat ze zes weken in het ziekenhuis had gele gen, besloot ze de medische studie op te geven. Tijdens haar ziekte hadden de kranten veel over haar geschreven en het gevolg was, dat ze toch weer een beurs kreeg, ditmaal voor de kunst geschiedenis, die al sinds de Utrecht se kweekschool een hobby van haar is. Haar specialiteit is de abstracte schilderkunst en de middeleeuwse beeldhouwkunst. Als bijvak koos ze dan ook beeldhouwen, terwijl ze zich verder verdiepte in Spaans, Italiaans en Grieks. Zomers werkte ze twee maanden als babysit bij een miljo nair en verder verdiende ze de kost met lesgeven aan eerste- en tweede jaars studenten. Na vier semesters haalde ze haar „master's degree" in Claremont, omdat ze vanwege haar gespecialiseerde studie in Boulder geen examens kon doen. In een cafetaria waar ze werkte had ze inmiddels een aardige jongeman ont moet, zekere Thom van Zandt, die zo vriendelijk was. haar zijn auto te le nen voor de reis naar Olaremont. Hij woonde op dat moment een conferentie in Nieuw-Zeeland bij en na zijn terug keer stapten ze in het huwelijksbootje. De toekomst ziet er voor Ridi roos kleurig uit. Haar man moet beroepshal ve vaak naar het buitenland en Ridi mag mee, zodat de kans groot is, dat ze nog eens een Driebergen komt aan wippen. Voorlopig staan Japan ei. Peru op het programma, maar dr. Van Zant moet minstens eenmaal per jaar in Eu ropa zijn. Ridi is van plan haar studie in Bouder waar het echtpaar weer gaat wonen voort te zetten. Ze gaat ook door in Grieks en Italiaans en ze blijft lesgeven aan de universiteit, evenals haar echtgenoot. ..zj? *rr (Van onze Limburgse redacteur) HEERLEN, 7 febr. De directeur voorzitter van de hier gevestigde natio nale vereniging „Caritas", de heer M. G. Hermes, die een aantal malen we gens het aanleggen en houden van lo terijen (aanvankelijk voetbalpools en la ter lotto's) in strijd met de loterijwet tot geringe geldboetes is veroordeeld, start binnenkort de streefdatum is 28 februari met de „6 uit 24-Cari- taslotto". Op een persbijeenkomst deelde de heer Hermes gisteren mee, Jat deze lotto zo danig is opgezet, dat hij niet onder de loterijwet valt. De nieuwe lotto, voort gekomen uit de huidige Caritas-zinnen- puzzle, vertoont namelijk enige over eenkomst met dagbladpuzzles. Volgens hem zijn alle bezwaren, die van de zijde van het openbaar ministerie tegen zijn vroegere lotto („6 uit 49") naar voren zijn gebracht, ondervangen. Iedereen, geschoold of niet, kan aan de „6 uit 24"-lotto deelnemen en invloed uitoefe nen op de winstkansen. Met: de bezwa ren van het U.M. tegen zijn vroegere lotto is de heer Hermes het overigens (Advertentie) cent per 100 gram (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 7 febr. „De agent te voet is praktisch uitgestorven, behalve als verkeersagent." Minister Toxopeus zei Uit gistermiddag in de Senaat naar aanleiding van een wetsontwerp dat de rijksvergoeding aan de gemeenten met een eigen politiekorps regelt. De minis ter meent, dat de verdere mechanise ring en motorisering van het politie apparaat een normale ontwikkeling van deze tjjd is, die vrijwel los staat van het personeelstekort bij de politie. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Op gelijke wijze aanvaardde de Eer ste Kamer een voorstel tot verlenging van de werkingsduur van een aantal bezettingsmaatregelen. Er is nog een groot aantal besluiten van de secreta rissen-generaal, die tijdens de oorlog de departementen beheerden, van kracht. Ofschoon het aantal wel slinkt blijft het de Kamer een doorn in het oog dat zestien jaar na de bevrijding toch nog veel van deze bezettingsbe- sluiten niet door een wet zijn vervan gen. Vooral prof. Samkalden (P.v.d.A.) drong bij minister Beerman aan op spoed bij het totstand-brengen van de nodige wet telijke regelingen. De minister beloofde zijn best te doen, maar wees erop dat in de nu nog resterende bezettingsmaat regelen zeer ingewikkelde kwesties wor den geregeld, Vervanging door een wet vraagt langdurig overleg; dit geldt in het bijzonder voor het ziekenfondsenbe- sluit, dat ook nog uit de oorlogsjaren dateert. De Kamer besloot niet verder in te gaan op een verzoekschrift van de oud- (N.S.B.) burgemeester van Nijmegen om eerherstel. Door de commissie van de verzoekschriften uit de Kamer was de ambtsperiode van de oud-burgemees ter gekenschetst als „een waar schrik bewind voor de burgerij en het gemeep- tepersoneel van Nijmegen." De Senaat sloot zich aan bij het advies van de com missie „ten aanzien van dit adres over te gaan tot de orde van de dag." met eens; hij heeft tegen het vonnis van de Heerlense kantonrechter dan ook hoger beroep aangetekend. Evenals in het verleden komt vijf tig procent van de opbrengst van de nieuwe lotto ten goede aan caritatie ve, sociale en culturele instellingen. De andere helft is bestemd voor de prijzenpot, alsmede voor de organisa tie. De deelnemers kunnen zelf bepa len, welk doel zij willen-steunen. Stuurt men het lotto-formulier per post in, dan komt de helft van hun in- zetgeld ten goede aan instanties voor de gebrekldgenzorg, de blinden, de ge handicapte kinderen, de ontwikkelings gebieden, de missie en de zending, als mede voor de realisatie van een over dekte wielerbaan of de oprichting van een monument voor de gevallen Lim burgse mariniers. Wordt het formulier daarentegen ingeleverd bij de ruim tienduizend Caritas-agenten in Neder land, dan wordt de helft van de op brengst uitgekeerd aan plaatselijke ver enigingen, eventueel zelfs aan sport clubs, die bij de nationale vereniging „Caritas" via een agent zijn aangeslo ten. Op de nieuwe lotto-formulieren komen vijf speelvakken met 24 cijfers voor, waarvan er zes aan de hand van be paalde gegevens moeten worden aange kruist. De inzet bedraagt per vak vijf en twintig cent. Bij de maximale inzet van één gulden bevat het vijfde speel- vak een gratis kans. Per speelvak wor den twee prijzen (zes en vijf cijfers goed) toegekend, met dien verstande dat voor vak één slechts tien procent van het voor prijzen beschikbare be drag is gereserveerd; voor vak twee, vijftien procent, voor vak drie twintig, voor vak vier, vijfentwintig en voor vak vijf dertig procent. De prijswinnaars, zo deelde de heer Hermes tenslotte nog mee, behoeven zich niet zelf te melden, maar ontvan gen binnen drie dagen bericht van „Ca ritas". De winnende cijferreeksen, ge deponeerd bfj een notaris, worden elite week bekendgemaakt. (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 7 febr. Twee zware ontploffingen hebben gistermorgen vroeg de bewoners van het westelijk stadsdeel uit hun slaap opgeschrikt en honderden ruiten doen sneuvelen. De ontploffingen zijn ontstaan door brand in een auto, beladen met cylinders met zuurstof eu aeetyleengas, door een chauffeur in de nabijheid van zijn woning geparkeerd, zoals hij dat elke nacht doet. UTRECHT, 7 febr. Het algemeei I bestuur van de katholieke metaalbe I werkersbond „St. Eloy" heeft in eel I gistermiddag gehouden vergaderini I van rijksbemiddelaars zijn ernstige te I leurstelling uitgesproken over het fei I dat het college van rijksbemiddelaarllf gemeend heeft zpn goedkeuring le moe ten onthouden aan de door de drie me taalbewerkersbonden ingediende voor stellen tot wijziging van de collectievi arbeidsovereenkomst in de kleine me taainijverheid. Het algemeen bestuur heeft zijn cen traal bestuur opgedragen in overleg mei de zusterorganisaties al het mogeliiki I te doen alsnog van het college van rijksffl bemiddelaars goedkeuring te verkrijger'! voor de redelijke verlangens van de werknemers in de kleine metaalnijver-; heid. DEN HAAG, 7 febr. Door partijen I de C.A.O._ voor het bloembolleiibe- drijf is in beginsel overeenstemming be- reikt over een nieuwe C.A.O. De betrok- ken organisaties dienen hiermee nog de finitief in te stemmen. De belangrijkste verbeteringen betref-1 fen de vrije zaterdagen en de lonen. Het aantal vrije zaterdagen is verhoogd van 26 tot 44; door een wijziging van het afbeidstijdenschema was dit mogelijk zonder een wezenlijke verkorting van de arbeidstijd. Deze blijft gemiddeld *5 en driekwart uur per week. De week lonen werden met vier gulden ver hoogd. Een gedeelte (25 cent) hiervan is bestemd als werknemersdeel voor een verhoging van de pensioenpremie, die een verbetering van de pensioenen in deze bedrijfstak mogelijk zal maken. Zodra alle partijen hun definitieve goedkeuring hebben verleend, zal de C.A.O. bij het college van rijksbemid delaars ter goedkeuring worden voorge legd. (Advertentie) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 7 febr. In de komende maanden zal de Nederlandse kiezer tweemaal naar de stembus worden ge roepen. Op 28 maart vindt de verkiezing van de leden der provinciale staten plaats, op 80 mei zijn de verkiezingen voor de gemeenteraden. Niet iedereen zal in staat zijn op die data en in zijn woonplaats zpn stem uit te bfengen. Men moet echter tydig zijn maatregelen ne men om een „gemachtigde" aan te wij zen of om in een andere gemeente te kunnen stemmen. Op de gemeentesecre tarieën kan men hierover inlichtingen verkrijgen; daar worden ook de beno digde formulieren verstrekt. Deze for mulieren moeten uiterlijk woensdag 14 maart (prov. staten) of woensdag 16 mei gemeenteradeu) worden ingeleverd op de secretarie van de gemeente, waar men staat ingeschreven. Als men verwacht door ziekte, beval ling, lichaamsgebreken of door afwezig heid niet te kunnen stemmen, kan men een verzoek indienen bfj volmacht te kunnen stemmen. De „gemachtigde" kan dan namens de verhinderde kiezer een stem uitbrengen. Om als gemachtigde te kunnen op treden moet men zijn: 1. echtgenoot of echtgenote van de verhinderde kiezer, of 2. bloedverwant of aanverwant in de eerste tot en met de derde g -asd. dus tot en met grootouders, klein kinderen, broers of zusters, kinde ren van broers of zusters of 3. de echtgenoot van een schoonzus ter of de echtgenote van een zwa ger, of - - y 4. huisgenoot van de volfnachtgever. De gemachtigden moeten bovendien de volmacht schriftelijk hebben aan vaard, bevoegd zijn aan dezelfde stem ming deel te nemen en zijn opgenomen in het kiezersregister van dezelfde ge meente als de voimachtgever. In het algemeen mag een gemachtig de slechts voor één persoon bij volmacht stemmen. De enige uitzondering op deze regeling geldt de huisgenoot, die twee volmachten mag aanvaarden. Een inwonende, stemgerechtigde zoon bij voorbeeld kan dus voor beide ouders een stem uitbrengen. De gemachtigde moet stemmen in het stembureau, waar de volmachtgever zou hebben moeten stem men. j. Voor de verkiezing van de provinciale staten kan men ook vergunning vragen om te stemmen in een andere gemeen te van dezelfde provincie. Men moet zich hiervoor persoonlyk wenden tot de secretarie van een willekeurige gemeen te in die provincie. Tenslotte bestaat de mogelijkheid, dat een kiezer kort vóór de verkiezing ver huist naar een andere gemeente. Men moet stemmen in de gemeente waar men op dinsdag 13 februari (prov. staten) of 17 april (gemeenteraden) stond inge schreven. Verhuist men na die data, dan dient een gemachtigde te worden aan- gewezen of kan men indien het gaat om de verkiezing van de provinciale sta ten en men verhuist naar een andere gemeente binnen dezelfde provincie toestemming vragen om te stemmen in de nieuwe woonplaats. AMSTERDAM. 7 febr. Nadat aan vankelijk een bijna volledige overeen stemming was bereikt omtrent een nieu we C.A.O. voor de confectie-industrie en onder meer omtrent een verhoging van de lonen der volwassen werknemers met 10 cent per uur, zijn thans, naar het sociaal werkgeversverbond voor de con fectie-industrie meedeelt, de onderhan delingen door de werknemersorganisa ties te elfder ure afgebroken. Nadat reeds eind november door par tijen een gemeenschappelijk uitgangs punt was gekozen, dat kon leiden tot een verhoging van de basisuurlonen voor de volwassen mannen en vrouwen met tien cent welk uitgangspunt ook ter goedkeuring aan het college van rijks- bemiddelaars is voorgelegd kwamen de vakorganisaties in het allerlaatste stadium van de onderhandelingen met hogere looneisen en vroegen ze voor de mannen een en voor de vrouwen twee cent meer. Het sociaal werkgeversver bond voor de confectie-industrie heeft deze nieuwe eisen afgewezen. (Advertentie) DE OLVEH voor een levenpolis naar maat. "«I*!*' Jan Broekhuizen, gepensio neerd employé van het Arnhemse Electriciteitsbe- drijf, bijna 72 jaar, is een biljarter van internationale re putatie. Als een jeune premier bewoog hij zich in het afgelo pen weekeinde in het toernooi om het Nederlands kampioen schap ereklasse drie-banden te Utrecht tussen zijn veel jongere mededingers en weerde zich op waarlijk schitterende wijze. Jan Broekhuizen hoopt te bil jarten en biljartwedstrijden mee te maken tot, hij 75 is; dat zegt hij. Het is de vraag of hij het zelf gelooft. Heel zijn lange leven heeft Jan Broekhuizen gebiljart. Dat, kon hij al geducht toen hij een snuitertje van negen was. Hij had het geleerd van zijn vader in diens café te Wageningen. De jongen werkte zich op tot een grootmeester in het driebanden. In 1948-1949 en in 1951-1952 was hij nationaal kampioen en dat wil op die leeftijd wat zeggen! In 1949 nam hij deel aan de wed strijden om het Europees kam pioenschap in Frankrijk; twee jaar later in Zwitserland. Daar eindigde hij als nummer drie tussen de grootsten der groten en daarom mocht hij deelnemen aan de strijd om het wereld kampioenschap in Buenos Aires. Nu is Jan Broekhuizen in dè hoogste nationale klasse nog steeds van de partij. Niet met de ambitie om weer kampioen te willen worden, maar beslist wel met het voornemen om le tonen, aat luj m dit selecte gezelschap nog steeds zijn mannetje staat. A yn grootste vreugde is om aan te tonen, waarom hij ondanks zijn hoge leejtija nog nooit is gedegradeerd en nog altijd in de ereklasse zit. En dat terwijl hij na een oogaandoening nog slechts de beschikking heeft over het Ucht in zijn rechteroog. Jan Broekhuizen is een man zonder drukte; eenvoudig als een kind en ontroerend gewetensvol in de kleinste dingen. Drie keer in de week kan men hem vinden in een ouderwets, oer-Amhems café in de binnen stad, trefpunt en hogeschool van de Arnhemse biljarters. Hij verdient aaar zijn kopje koffie en zijn sigaartje door onderricht in het biljartspel te geven tegen een zeer geringe vergoeding. Zijn vrienden hij heeft ze bij tientallen - dragen hem op de handen en ze hebben hem er graag bij als er wedstrijden worden gespeeld, ergens in Nederland. „Ik biljart door tot ik 75 ben. Als ik er te oud voor mocht zijn, dan zal de „jeugd" me dat eerst nog moeten bewijzen." Dat bewijs is ook in Utrecht niet geleverd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 5