Felle politieke strijd in Noor dU Bombay KRISJNA MENONvoor zijn parlementszetel vechten V' Katholieke kerk op MALTA in conflict met socialisten A' Voor de derde keer na de onafhankelijkheid ngres blijft de dominerende partij Communisten tot nog toe op tweede plaats Kwart miljoen stemlokalen D Lid zijn van LABOUR is doodzondezegt bisschop ZATERDAG 17 FEBRUARI 1962 WmmmÊ' Er is feest geweest in Agadir. Deze Marokkaanse stad, die twee jaar geleden door een zware aard beving grotendeels is verwoest, was het toneel van de plechtige overdracht van omstreeks 75 miljoen gulden door de Marokkaanse regering aan de gouverneur van Agadir. Het gelddat bestemd is voor de wederopbouw, is uit vrijwel alle delen van de wereld bijeengebracht. Aan het feest werd nog bijzon dere luister bijgezet doordat vliegtuigen van de Westduitse luchtmacht op een oefenvlucht in Agadir waren geland met tweehonderd zakken meel aan boord voor de wezen van de stad. Op het terras van een in aanbouw zijnd hotel heeft zich een aantal toeschouwers opgesteld. Is de 165.000 kiesgerechtigde inwoners van het roemrijke en romantische eiland Mal ta gelegen ten zuiden van Si cilië in de Middellandse Zee zaterdag, zondag en maandag naar de stembus gaan, zullen er twee Maltezers zijn die, méér dan Zo 438' 's de grootste niet-com- 'Unistische staat ter wereld. r. Gt land, dat honderd maal ^/r°ot is als Nederland, heeft zjCh mih'oen inwoners. Men kan SerpnVoorsteden> dat het organi- ih 2 ,Van Parlementsverkiezingen eetlv°n omvangrijke staat niet hogp0 S is, vooral vanwege het behoPPercentage analfabeten. Ten lezencye Van die kiezers die niet billen Unnen worden op de stem- een en de politieke partijen met gedüiH sche voorstelling aan- is M (Voor de Congres-partij ïm a*beelding van twee Lj e Indische parlements- ZuuPtyzingen die morgen beginnen °SsevT eTn afbeelding van twee verhi'. e Indi Zuil ,fZlngGn die ciële ,een.week duren< en de offi SchiinneirkiezingsuitslaS Z&1 waar- eerst begin maart be korden gemaakt. Flr -zal gestemd worden over de verde ling van de zetels in de Lok Sabha, het Huis van het Volk. Nieuwe president wie ook, van spanning de adem inhouden. Het resultaat van deze verkiezingen, die Malta na enkele moeilijke jaren opnieuw binnen lands zelfbestuur moeten geven, zal door hen worden gemeten in termen van totale nederlaag of volledige overwinning, met dien verstande dat de nederlaag van de één de overwinning van de ander zal zijn. Een tussenoplos sing schijnt nauwelijks mogelijk. 7 al Krisjna Menon, bij de Indische verkiezingen van volgende week jra.-:?rccntsze»el behouden? Het antwoord op deze vraag kan n°g niet gegeven worden, want de minister van Defensie van Indië zal een zware politieke strjjd moeten voeren. Wel kan men nu reeds vaststellen, dat de uitslag van die strijd grote consequenties kan hebben voor de positie van premier Nehroe en voor het prestige van Indië'e <lominerer.de politieke partij: het Congres. Een overwinning van Menon betekent een versterking van de linkervleugel van het Congres en een consolidering van de tegenwoordige buitenlandse en defensie-politiek van Indië. Een nederlaag van de minister zou buitengewoon pijnlijk zijn voor Nehroe, die in Menon een onbeperkt vertrouwen heeft. Als Menon zijn zetel in de Lok Sabha, het Huis van het Volk, verliest, zal dat ook een belangrijke aanmoediging zijn voor de anti-communistische oppo sitiepartijen om hun moeilijke strijd tegen het oppermachtige Congres ®et extra inspanning voort te zetten. Do 64-jarige Krisjna Menon is ln liet buitenland na Nehroe zelf <10 bekendste Indische politicus. Hoewel hij aan het hoofd staat x an het departement van Defensie, hoeft hij ook bij het bepalen van het buitenlands beleid steeds een belangrijke rol gespeeld. Hij heeft grot€ invloed op de premier, met W;e hij al een jaar of dertig be vriend is. Menon kreeg, interna tionale bekendheid door zijn op- Heden in de Verenigde Naties, waar zijn felle anti-Westerse ge zindheid hem veel vijanden be zorgde. Zijn fanatiek anti-kolonia- üsme heeft hem blind gemaakt voor het neo-kolonialisme van Moskou en Peking. Vooral door zijn persoonlijke verantwoordelijk heid, als minister van Defensie, voor de verovering van Goa heeft "ij in de Westerse wereld veel antipathie gewekt. Terwijl hij in 1956 scherpe kri tiek had op Engeland en Frankrijk, vanwege hun Suez-avontuur, schonk hij nauwelijks aandacht aan het optreden van Rusland in Hongarije. Hij heeft het Russische Plan voor een verbod op kern proeven zonder inspectie krachtig gesteund. Hij pleit voor toelating Van de Chinese Volksrepubliek tot de Verenigde Naties, en hij heeft de Chinese agressie tegen Indië niet willen veroordelen. Zijn tegen standers in Indië noemen hem pro-communistisch. Het is misschien overdreven hem als „fellow-traveller" te betitelen, maar het is wel opmerkelijk, dat hij een dubbele maatstaf pleegt aan te leggen bij het beoordelen van Westerse en communistische politieke daden. Tekenend voor Menons politieke opvattipgen is, dat hij in de huidige verkiezings campagne niet alleen door het Congres, maar ook door de Indische Communistische Partij werd gesteund. Menon is kandidaat voor het kiesdistrict Noord-Bombay, waar hij geconfronteerd wordt met een andere politicus van groot formaat, J. B. Kripalani. De 74-jarige Kripalani heeft reeds een veelbe wogen politieke carrière achter de rug. Hij is vroeger voorzitter van het -Congres geweest, en hij beschouwt zich nog altijd als een trouw volgeling van Gandhi. Elf jaar geleden verliet hij het Congres, om de partij van de Praja-Socialisten op te richten. Maar ook van deze groepering heeft hij zich inmiddels gedistancieerd, en hij wil nu als onafhankelijk lid in het parlement komen. Bij de verkiezingen in Noord-Bombay kan Kripa lani rekenen op de steun van een hoogst merkwaardige coalitie, die gevormd wordt door de Praja-Socialisten, de conservatieve Swatantra- partij en de min of meer fascistische en extreem-Hindoeïstische beweging Jana Sangh. Nehroe is tijdens de verkiezingscampagne naar Bombay gekomen om voor het behoud van Menons parlementszetel te vechten, en als de minister de overwinning behaalt, zal hij dat voor een belang rijk deel aan zijn populaire beschermer te danken hebben. Op cie verkiezingsaffiches voor Kripalani's coalitie leest men de woorden: „Menon vertegenwoordigt China, niet Indië". Menons tegen standers beschuldigen hem van verwaarlozing van de verdediging van Indië's noordgrens. In zijn haat tegen Pakistan heeft de minister van Defensie de bedreiging door een andere buurstaat niet ernstig willen nemen. Intussen hebben de Chinese communisten een deel van Indië ter grootte van 35.000 km2 bezet, maar Menon zegt eenvoudig, dat dit dunbe volkte gebied voor Indië toch geen waarde heeft. Krisjna Menon (in donker pak), als lid van de Indische delegatie bij de V.N., in gesprek met mevrouw Pandit, de zuster van Nehroe. engalil Krisjnan Krisjna Me non werd in 1897 geboren te Calicut aan de Malabar- kust, op het grondgebied van de tegenwoordige staat Kerala. In zijn jongensjaren is hij een enthou siast padvinder geweest, en in 1924 ging hij naar Engeland. Hij studeerde aan de „London School of Economics" en aan de Londen- se universiteit, en nadat hij zijn rechtenstudie had voltooid, vestig de hij zich in de Britse hoofdstad als advocaat. Intussen was hij een vurig strijder geworden voor de onafhankelijkheid van Indië. Hij sloot zich aan bij de Britse Labour Party, waar hij bevriend werd met mensen als Prof. Harold Laski en Stafford Cripps, de latere Brit se minister van Financiën in het kabinet van Attlee. Menon is zelfs nog enige tijd lid geweest van een Britse gemeenteraad (in de Lon- dense wijk St. Pancras) voor hij naar zijn vaderland terugkeerde. In totaal heeft hij gedurende 28 jaar in Engeland gewoond, en hij zegt dat hij nog altijd veel Engelse vrienden heeft, ondanks zijn onophoudelijke kritiek op het Britse buitenlandse beleid. Samen met Nehroe maakte hij een reis naar Spanje tijdens de burgeroorlog, en uit die tijd dateert hun hechte vriendschap. Na de onafhankelijkheid van Indië, in 1947, werd Menon Hoge Com missaris in Londen en vervolgens lid van de Indische delegatie bij de Verenigde Naties. In 1957 volgde zijn benoeming tot minister van Defensie. Khrisjna Menon is vegetariër. Hij rookt niet en hij drinkt geen alcohol. Menon loopt altijd met een wandelstok. Die wandelstok is een soort svmbool geworden: als de paraplu van Chamberlain en de sigaar van Churchill. BRONKHORST. f (Van een redacteur) Ind ië kiest Huis van het Volk ■wild 210 miljoen Indische staatsburgers gênieten stemrecht, maar bjj de vori ge verkiezingen was de opkomst slechts ongeveer 50 pet van de stemgerech tigden. Dit keer zjjn er een kwart mil joen stemlokalen ingericht, en de meeste mensen zullen hun stem kun nen uitbrengen binnen een afstand van anderhalve kilometer van hun woning. Men heeft bij de opzet van de komen de verkiezingen geprofiteerd van de ervaringen van 1952 en 1957, en het zal deze keer dan ook veel vlotter gaan dan bjj de twee vorige gelegen heden. (Tegelijk met de verkiezingen Verkiezingen in New Delhi. Het uitreiken van de stembiljetten in het stemlokaal. gende week verkiezingen gehouden voor de parlementen van de deel staten). e Lok Sabha telt op het ogenblik 494 zetels, waarvan de Congres partij ©r in 1957 371 won. Dat deze partij bij de verkiezingen van vijf jaar geleden, met 47,8 pet van de stemmen, 75,1 pet van de zetels ver wierf, is te verklaren uit het districts- stelsel, dat in Indië, naar Engels voor beeld, wordt toegepast. roe's Congres opnieuw als de domine rende partij uit de verkiezingsstrijd naar voren zal treden, maar de vraag is hoe groot die meerderheid zal zijn, maar dat in feite nog niet is verdwe nen. De Jana Sangh wil de rechten van de „onaanraakbaren" beperken, alsme de die van de Mohammedanen en de Christenen. Zij beschouwen de koe nog als een heilig dier, hoewel Nehroe niets met dit bijgeloof te maken wil hebben. O Tenslotte zal ook aan de verkie zingen worden deelgenomen door de Swatantra- of vrijheidspartij, die ge leid wordt door de 84-jarige oud-gouver- neur-generaal van Indië, C. Radjagopa- latsjari, die men voor het gemak kort weg C.R. pleegt te noemen. Het is een conservatieve groepering, die veel aan trekkingskracht uitoefent op grote za kenlieden. In de verkiezingsredevoe ringen van Congresleden is de Swatan tra wel „de partij van de miljonairs" genoemd, maar sommige groot-indus triëlen achten het veiligei Nehroe te steunen, omdat diens partij straks toch weer aan de macht komt. De Swatantra is tegen de geleide economie, zoals die door de regering wordt toegepast. De Swatantra heeft te veel affiniteit met de rechtervleugel van het Congres om zelf veel stemmen te kunnen bemach tigen. Na de verkiezingen voor de Lok Sabha van volgpnde week, komen eind De beide antagonisten, die elkaar in de afgelopen maanden vele beschuldi gingen naar het hoofd hebben gegooid, komen uit twee geheel verschillende werelden. Daar is op de eerste plaats Dom (voor Dominic) Mintoff, de lei der van de M.L.P, de Malta Labour Party, de machtige socialistische par tij van het eiland. Zijn politieke opvat tingen worden te vuur en te zwaard be streden door niemand minder dan mgr. Michael Gonzi, die sinds 1944 aartsbis schop van Malta is. Vrijwel alle Maltezers, Dom Mintoff incluis, zijn katholiek, maar dat is voor velen geen beletsel de M.L.P. hun on verdeelde steun te geven. De 77-iarige mgr. Gonzi, die resideert in Valletta, heeft echter een mandement uitgevaar congres van de M.L.P. haar toekomsti ge leider in het gelijk. In 1951 had de Nationale Partij (conservatief) de ver kiezingen gewonnen, maar in 1955 was het weer de beurt van de socialisten. Dom Mintoff werd minister-president en begon te werken aan de verwezenlij king van zijn idealen. De Britten gaven echter niet toe, een groots opgezette Brits-Maltezer rondetafelconferentie in Londen ten spijt. Een boze Mintoff trad in 1958 af, zeggende dat hij geen verantwoordelijk heid meer wenste te aanvaarden voor de rust op het eiland. Prompt hadden overal relletjes plaats, vooral op de Britse marinebasis, de belangrijkste „industrie" van Malta. De dokwerkers vormen de grootste aanhang van de M.L.P. De regering in Londen greep snel in. Malta werd in status verlaagd tot. kroonkolonie. De goevemeur kreeg vrijwel alle macht in handen. om Mintoffs opvattingen zijn in middels nogal gewijzigd. Hij eist nu volledige onafhankelijkheid voor Malta buiten het Gemene best. De politieke toekomst van Malta, zo redeneert hij, ligt in de neutraliteit. Het eiland moet aansluiting zoeken bij de groep van onverbonden Tanden (Bel grado), het moet lid. worden van de Verenigde Naties en het moet econo misch steun aanvaarden van Oost en West, van Oost vooral als West niet goedgeefs genoeg is. en wat de relatieve sterkte zal worden maart de verkiezingen voor de Radja van de vier voornaamste oppositie-par- Sabha, de Raad van de Staten, of de tijen. Van die vier partijen doet er nu één Senaat. Dit zijn getrapte verkiezingen, voor het eerst aan de parlementsver- want de Senaat wordt gekozen door de kiezingen mee. Wetgevende Vergadtringen der Staten. Begin mei zullen in Indië presidents verkiezingen worden gehouden. In 1950, bij de uitroeping van de republiek, wera Dr. Rajendra Prasad de eerste O Na het Congres is de communis- president. De 77-jarige Dr. Prasad is tische Partij, die in 1957 27 zetels de laatste tijd veel ziek geweest, en hij kreeg (5,5 pet), de sterkste in het par- zal dan ook niet herkiesbaar zijn. Men 'ement. De partij wordt bedreigd door mag verwachten, dat hij opgevolgd zal Indiërs staan in lange rijen te wachten om hun stem uit te brengen. ernstige innerlijke verdeeldheid, en on langs leden de Indische communisten een groot verlies door de dood van hun leider A. K. Ghosj, die zich de laatste jaren krachtig had ingespannen voor hét herstel van de „ideologische homo geniteit" van zijn beweging. Men ver vacht overigens niet, dat de Chinese agressie tegen Indië van grote in vloed zal zijn op de communistische stemmen. In de meeste kiesdistricten -.al het electoraat zich vooral door so- i aal-economische motieven laten leiden De communisten hebben vooral veel aanhang in de industriële gebieden van <Vest-Bengalen, met een miljoenenstad Us Calcutta, en zij zijn ook sterk ver- egenwoordigd in Kerala; maar deze itaat doet dit jaar niet mee aan de jarlementsverkiezingen. O De Praja-Socialisten, die zich in .951 van het Congres hebben afgeschei- ien, konden bij de vorige verkiezingen 19 parlementszetels bémachtigen. De aeweging heeft vooral veel aanhang in intellectuele kringen, maar de politieke apvattingen van deze socialisten liggen te dicht bjj die van de gematigd-link se vleugel van het Congres, om grote aantrekkingskracht uit te kunnen oe fenen op het electoraat. Men moet niei vergeten dat Nehroe zich ook een so- ialist noemt. O Een extreem reactionaire part! s de Jana Sangh (4 parlementszetels) lie gevormd wordt door fanatieke Hin loes. De partij, die een fascistische in slag heeft, houdt vast aan het kaste-stel sel, dat in Indië officieel Is opgeheven, worden door de tegenwoordige vice-pre sident Dr. S. Radhakrisjnan. H. Br. digd waarin hij vaststelt dat het voor een Maltezer, op straffe van doodzon de, verboden is lid te zijn van de MLP of de vergaderingen van deze partij bij te wonen. Om de achtergronden van het hoog opgelopen conflict beter te kunnen be grijpen, is het nodig te weten wat er sinds de tweede wereldoorlog allemaal óp én mét Malta is gebeurd. Het eiland, nog altijd een onderdeel van het Britse imperium de Engelsen hebben het in bezit Sinds de Napoleontische tijd kreeg in 1947 voor het eerst een socia listische regering, toen de M.L.P. op overtuigende wijze de eerste naoorlog se verkiezingen won. Dom Mintoff, die van huis uit architect is, werd minister van openbare werken en wederopbouw. Malta had in die dagen intern zelfbe stuur, behalve op de gebieden van bui tenlandse zaken, defensie en openbare veiligheid. De verantwoordelijkheid voor deze zaken bleef berusten bij de Britse goevemeur. Dom Mintoff pleitte in die tijd voor volledig Brits staatsburgerschap van alle Maltezers, terwijl het eiland voorts binnen het Gemenebest, volledige onaf hankelijkheid zou moeten verkrijgen. De meerderheid in zijn eigen partij was het echter niet met hem eens, laat staan de andere politieke groeperingen. In 1949 kwam het tot een breuk tussen Mintoff en de M.L.P. De ex-architect trad af en trok zich terug uit de poli tiek. Maar ook op Malta gaat de ontwikke ling snel. Na enkele jaren stelde het langezien de meeste Indische kiezers niet lezen kunnen, zijn de partijen op de tembiljetten met symbolen aangeduid. Het Congres wordt voorgesteld door twee ssen, de Praja-socialisten door een hut, de communisten door een sikkel en een korenaar, en de Jana Sangh (een reactionaire Hindoebeweging) door een olielampje. Het is vooral tegen deze nieuwe op vattingen van Dom Mintoff, dat mgr. Gonzi van leer is getrokken. Hij be schuldigt de socialistische leider ervan dat hij Malta wil uitleveren aan de communisten, dat hij de kerk op Malta wil uitroeien, dat hij een „Mintoff-dic- tatuur" wil vestigen en nog veel meer. Mintoff van zijn kant stelt dat de kerk zich niet met de politiek móet be moeien. Dat heeft de kerk in het verle den al veel te veel gedaan, zegt hij. Het conflict is hoog opgelopen en het is, van de kant van de kerk, voorlopig uitgemond in de excommunicatie van Mintoff en de andere socialistische lei ders. Personen, die het eiland hebben bezocht, vertellen dat pastoors door urenlang klokken te laten luiden socia listische sprekers op marktpleinen on verstaanbaar maken. Aan bestuurders van de M.L.P. worden de sacramenten geweigerd. Zij mogen ook niet in ge wijde aarde worden begraven. Lid zijn v.ai}. d® M.L.P. en het bijwonen van so cialistische vergaderingen is, zoals ge zegd, volgens mgr. Gonzi doodzonde. omenteel is nog niet te zeggen of Dom Mintoff werkelijk com munistische neigingen heeft, Het lijkt trouwens waarschijn- dat deze beschuldiging van de 'ijk aartsbisschop niet de werkelijke achter grond is van het conflict. Eeuwenlang heeft de katholieke kerk op Malta fei telijk alle macht in handen gehad. ;De clerus had, en heeft, een zeer grote in vloed op vrijwel het gehele volk, dat overigens slechts 320.000 personen om vat. Malta past, wat dit betreft, geheel in het patroon van bepaalde Zuidame- rikaanse en Zuideuropese landen. Het is aan deze toestand dat de soci alistische partij van Dom Mintoff een eind wil maken en, in zeker opzicht, reeds hééft gemaakt. Daartegen verzet zich, misschien onbewust, de Maltezer kerk. De beschuldiging: Mintoff is een communist, ligt dan voor de hand. Mis schien mag men de situatie vergelijken met de toestand in Brazilië tijdens het presidentschap van Janio Quadros. Het Braziliaanse Episcopaat verzette zich toen met hand en tand tegen Quadros' plannen om een neutrale buitenlandse politiek te gaan voeren en voor dit dóel o.a. diplomatieke betrekkingen aan te knopen met de Sovjet-Unie en andere communistische landen. Zal Dom Mintoff de verkiezingen win nen? Zijn aanhang onder de Maltezer arbeiders is sterk, maar hij moet op tornen tegen vijf andere politieke par tijen, die alle aan de verkiezingen deel nemen en die stuk voor stuk het beleid van de aartsbisschop van Malta Steu nen. Een gunstige omstandigheid voor Mintoff is echter dat die vijf partijen er niet in zijn geslaagd een anti-links eenheidsfront te vormen. Waarnemers geloven dat Dom Min toff vier van de vijf rechtse partijen niet hoeft te vrezen. De vijfde echter, de eind verleden jaar opgerichte Chris telijke Arbeiderspartij, zou hem veel kwaad kunnen doen. Daarom houden Dom Mintoff en mgr. Gonzi eind deze week hun adem in.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 13