Carnaval leidt Fortuna niet af Diepvriesderby Sneeuwruimen en seeeuwgoo3.ee in Olympisch Stadion KLAASSENS ERNSTIG GEWOND Arie de Oude redt DWS-A Chinees wedden doelpunt rechts en corner links Nog geen melding van 13 punten in voetbaltoto Banik Ostrava houdt Slovan op afstand MAANDAG 5 MAART 1962 PAGINA 7 voor (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 5 maart - De traditie van de hoofdstedelijke i'as-derby Blauw-Wit-Ajax met heel de sfeer en romantiek daar aan verbonden, gaat nooit ver loren, dat is duidelijk. Het treffen van zondagmiddag tussen de beide rivalen-van-jaren-her bevatte ten minste weer alle elementen die dit soort wedstrijden zo'n bijzonder karakter geven: de grote opkomst van het publiek, dat met meer dan dertigduizend toeschouwers liet hoogste competitietotaal van dit seizoen in Amsterdam vestig de, het drukke, verwarde ge- monkel in het voetbalkoeterwaals op de tribunes, de grimmige op standjes van hitsige supporters met een onvervalst Mokums' par tijtje „matten" tot besluit. En daarbij kwam deze keer dan als „speciale attractie" de fikse sneeuwval, die het veld volledig had bedekt en van het al of niet doorgaan lange tijd een dubieuze zaak maakte. Reuzenschaakbord (Van onze sportcorrespondent) VENLO, 5 maart Feijenoord zal het voor de rest van dit seizoen moe ten stellen zonder zijn eminente linkshalf Jan Klaassens. Vrijdagavond laat is Klaassens, nadat hij de trai ning bij Feijenoord had bijgewoond, op weg naar huis betrokken geweest bij een auto-ongeluk en ernstig ge wond. Klaassens' auto, die werd bestuurd door een vriend van hem, werd in Dungen, bij Den Bosch, gegrepen door een uit de tegenovergestelde richting komende personenauto, waarvan de bestuurder dronken was. De auto van Klaassens vloog tweemaal over de kop. Klaassens werd uit de wagen geslin gerd en kwam vlak langs de Zuid- Willemsvaart terecht. Hij liep daarbij tamelijk ernstige verwondingen op aan hoofd rug, hals- en rugwervels en is overgebracht naar het ziekenhuis te Venlo. Gisteren, in de wedstrijd tegen MW, werd Klaassens in het elf tal vervangen hij tevergeefs had gebeukt op een bar rière in Ajax' verdediging. Hij kreeg de bal weer in zijn bezit, „stoomde" even door en scoorde koelbloedig. Zes minu ten later stond Ajax weer naast Blauw Wit. Muller en Keizer hadden eindelijk de weg naar de vrije ruimte gevonden zonder dat een Blauw Witter hen kon belagen en toen kon Henk Groot het slimme passje van Keizer gemakkelijk afronden. Het zag er voor Ajax heel wat somber der uit na het tweede doelpunt van Blauw Wit, precies halverwege de twee de helft en gemaakt door Koeman. Ajax' aanvalsspel was namelijk wat afgezakt en liet gaf niemand de indruk, dat de Ajacieden nog eens de weg naar het doel van Blauw Wit zouden vinden. Toen echter kwam spil Hughes Ajax te hulp. Hij .meende een doorbraak van Prins, juist buiten het strafschopgebied, alleen met een heupzwaai te kunnen stuiten. Prins ging met een hoog, die elke scheidsrechter zou hebben aangespoord tot het hanteren van zijn fluit, door de lucht. Dat deed dus ook scheidsrechter Van Leeuwen, die vervolgens vaststelde, dat Prins binnen de lijnen van het straf schopgebied was „geland" en op grond daarvan naar de penalty-stip wees. Kei zer maakte van de ongehinderde schiet kans een gretig gebruik om Ajax acht minuten voor het einde de „schande" van een vierde nederlaag in successie en-dan nog wel tegen Blauw Wit te laten ont lopen. ontweek Keizer het „muurtje" dat Blauw Wit had opgetrokken. Ook Conrad kon geen greep krijgen op de bal. Toen ech ter stond de doelpaal een vreugdekreet van Ajax' aanhangers in de weg. Tegen over die twee voor Blauw Wit bepaald hachelijke momenten stond tijdens de inleidende schermutselingen eigenlijk slechts één precaire situatie voor het doel van A.iax en dan nog wel veroor zaakt door de Ajacieden zelf. Een misser van Ouderland bleek Pronk zo te ver rassen, dat hij bij het terugspelen op zijn doelman Hoogerman de bal slechts gedeeltelijk onder controle had. Hooger man moest een fermp duik maken om de bal te kunnen bemachtigen. PRAAG, 5 maart Slovan Bratisla va en Banik Ostrava, de twee Tsjechi sche clubs, die woensdag en donderdag tegen respectievelijk Ajax en Feijenoord uitkomen in de halve finales van de intertoto-competitie, speelden zaterdag op de eerste dag van de Tsjechische voorjaarscompetitie tegen elkaar. Ba nik Ostrava won de wedstrijd met 2-0. Een half uur precies was er verstreken, toen Blauw Wit en geheel op zijn eigen, wilskrachtige manier van spelen, het heft in handen nam. Linksbuiten Cle ment bleek niet ontmoedigd te zijn toen Aanval in twee fasen. De Blauw Witter Clement stuit, terwijl de inderhaast toe gesnelde verdedigers van Ajax wat ang stig toekijken, in eerste instantie op Ouderland (boven). Clement kreeg de bal echter terug, had toen de weg naar het doel iftij en gaf de uitgelopen doel man Hoogerman geen kans (hiernaast). door een gezamenlijk filmbezoek. De spelers zouden er kregelig van wor den. sikkeneurig en misschien onheb belijk. Dat is dan ook reden, dat For tuna de carnavalsdagen met een gevoel van berusting ziet komen en gaan en zijn elf vertegenwoordigers alleen maar vraagt de wedstrijd niet te vergeten, zaterdag dan die tegen DWS/A. Het vorig jaar was het iets anders. Toen vertoefde Fortuna in de bedreigde zone en bracht elke nederlaag de ondergang dichterbij. Het gebeurde toen, dat Tïuub Adriaans zijn pupillen bezwoor hun conditie niet op te offeren aan het car- het fiti' v®0.rc'eel waren. Daarbij 1 wnrrfo deze keer in eigen m.ctp KesPeeld, niet eens de bare semi-profvoetbal een fikse hap uit de totale recette schelen. Van de andere kant hadden zij, die over het wel en wee van de grasmat moeten waken, de stadiondirecteur Dick Bessem en de zijnen, wel enig belang bij een afgelasting. Hun veld week-in- week-uit onder de nijvere voeten, eist toch al de grootst mogelijke zorg en van een haastig uitgevoerde sneeuwontrui- mingsactie zou het ongetwijfeld schade lijden. Juist nu de grote finale om de Europa-cup met rasse schreden nadert, een pijnlijk geval dus voor directeur Bessem, die straks uiteraard graag '.it jubileumgebeuren op een weelderige grastapijt wil vieren. De taak van de heer W. F. van der Lee, sinds jaar en dag de KNVB-con- sul van het stadioneomplex was er niet gemakkelijker op geworden. Maar deze doorgewinterde veteraan, ver grijsd in het voetbalvak en met op de borst eretekenen van de voetbalbond en de gemeente Amsterdam, kan op dit punt heal wat aan. Hij is zondag morgen in alle vroegte het sneeuw veld opgewandeld en heeft daar rond gekeken, getrappeld en gevoeld zonder aanziens des persoons. Hjj heeft zich hierna, volgens de regels van het consulspel, in verbinding gesteld met de gröndtechnisehe dienst van de KNVB, rustig zijn verhaaltje afge stoken en in antwoord daarop het advies gekregen om aan de scheids rechter het laatste woord te laten. En dat was de héér Andries van Leeuwen, die na zjjn aankomst uit Enschede besloot te laten spelen mits de vrij hoge sneeuwlaag van het veld zou worden verwijderd. „An ders hebben wij binnen de kortst mo gelijke tijd een fikse sneeuwpop in- plaats van de bal", voegde hij er aan toe. En die gelegenheid heeft Blauw-Wit met beide handen aange grepen. De donateurs en juniores van de club, personeel van het stadion en verder een legioen vrijwilligers be stormden het veld en begonnen te >-ui- men. Tijd om het stadion oen wat feestelijker aanzien te geven door de vlaggen te hijsen was er niet. Slechts de tweekleur van Blauw-Wit wapperde uit boven de Maratontoren. c °"ucje in a mi was rus- öV^aHstöun'eJ »*lg:infr' "et ving S? n-a'weer van ,r ^\lax koelbloedig "'«t altijd daiu-entegen was 5't. t!kcre vJLl ker' Er sPrak zelfs n Ook s.y°Of de tegenstander De grasmat van het Olympisch Stadion moest vrij worden gemaakt. Met schop en kruiwagen begon men met het zware karwei, waarbij het vooral oppassen was, dat gelijk met de sneeuw het gras niet werd stukgestoten. De driftig ploeterende meute, die coüte que coüte de wedstrijd wilde zien, moest tenslotte dringend, maar vriendelijk worden verzocht het veld te verlaten, opdat Blauw Wit en Ajax elkaar het leven zuur konden gaan maken. Het veld bleek uitstekend be speelbaar, hoewel nog een gedeelte onder de sneeuw lag. iiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiimiii ruimingswerk te beëindigen. En daar mee begon dus, al was het op een later tijdstip de Amsterdamse derby, geheel in de geest van het KNVB-be- stuurslid Jos Coler, die met zgn krach tige P"rsoonlijkheid vecht tegen te snel le afgelastingen, maar uitgerekend op deze „moeilijke dag" de wintersport be dreef in de Zwitserse Alpen. Zjjn me de-bestuurslid Thijs Jansen nam de zaak voor hem waar en met enige teleurstel ling in zijn stem vertelde hq ons dat bij De Volewyckers en Stormvogels dc wedstrijden waren afgelast op bevel van de consuls, die de regels van het spel niet in acht hadden genomen en niet in contact waren getreden met de KNVB. Maar goed, Blauw-Wit en Ajax, „vlo gen elkaar in de haren" op dit reuze schaakbord, dc groene en witte vakken waarop de bat goed leek te rollen er de spelers zonder r.l te veel belemme ringen hun wilde zetten deden. De be jo arde consul Van der Lee liet dat al les rustig langs zich heen gaan. Wij troffen hem tenminste mnpderziel alleen in de restau - ie. waar lip vre-l -t'p'e Blauw-Wit toonde zich ui'eraard een sterk voorstander van wél spelen. Dat viel te begrjjpen. Immers een uitgestel de derby tegen Ajax zou eerst in de slotfase van de competitie worden „in gehaald", met het risico dat alle wa penen dan gestreken waren en de strijd haar waarde volkomen kwijt was. Zo- 'ets kan jn cieze dagen v an bel l<e~' Wij hebben hen zien zwoeegn met de schop en tie kruiwagen en we konden ons het wat sombere gezicht van dc heer Bessem wel voorstellen. Een voet balveld sneeuwvrij maken is een vak apart; je moet er gewoon feeling voor hebben om niet behalve de sneeuw ook het gras weg of stuk te steken. Het was inmiddels al half drie geworden en toen ofschoon het veld nog maar gedeel telijk ontruimd was de arbiter Van Leeuwen besloot om te beginnen, was de heer Bessem dan ook de eerste die bet v eld opstoof om de driftig ploeteren- meute tot bedoren te brengen; 1" 1 Schaatsen en voetballen tegely

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 7