Basketball-duel tussen Spanje en Nederland MOLENDIJK ERT ZELDZAAM ETBALJUBILEUM f W>k ii Optimistisch gestemd Sterk met kei-harde forehand! '•1 -.iw-r - Zolang de basketballsport in Nederland bestaat, zijn alle belangrijke wedstrijden in Amsterdam gehouden. Eindelijk is Rotterdam er in geslaagd een interlandonfmoeting te organiseren: - Ploegen zijn aan elkaar gewaagd Groei- v®riSlanten 1 lehonderdste ^Urijd in F uit Schiedam J Bokst Wim Snoek tegen Zweed Johansson? Frans de Haan Opstellingen van semi-profs Nellie Visscher: i f- f- j J Zelfde team OPSTELLINGEN kath amateurs „Opgeslokt...!" „Symbool!" Bewondering „Pozdravlja" Mentaal sterk! Ss«S!sS;J^ËUWE dagblad ZATERDAG 17 MAART 1962 PAGINA 13 3 (Van een speciale verslaggever) ROTTERDAM, 17 maart. Maandagavond wordt in de Energiehal de basketballwedstrijd gespeeld tussen de landenteams van Spanje en Nederland. Dit internationale treffen is voor Rotterdams basketball wereldje een evenement van ongewone allure. Het is ongetwijfeld een hoogtepunt voor alle Rotterdammers, die de basketballsport een warm hart toedragen. Het is namelijk de eerse keer, dat in de Maasstad een interlandwedstrijd georganiseerd wordt. Daarvoor was het altijd Amsterdam, waar elke belangrijke ontmoeting plaats vind. Het had als het ware een alleenrecht op alle interlandontmoetingen en voor Rotter dam was elk treffen op internationaal niveau taboe! e- 3n m in l n- y Vv Studie voor oefenmeester BOKSEN Floyd Patterson tekent contract titelstrijd Gelijke kansen Voor Nellie Visscher, de 18-jarige tafeltennisster uit Rotterdam, koesteren de ta feltennisenthousiasten een grote bewondering. En niet ten onrechte. Het Rotterdam se meisje, lid van de hoofd klasser 21-Up, heeft een blik semsnelle carrière gemaakt. In enkele jaren rees haar ster in de tafeètennissport tot grote hoogte. Internationaal betekent Nellie Visscher niet veel, maar in Nederland heeft iedere tegenstandster een heilig ontzag voor haar kei-harde forehand. I "TO I v -y I rff J 4 VP. ~wT V-vp f i m m1 1 i <- O v 1 ft. mi W I I Jjrpr-p Aan deze „discriminatie", zo werd het althans gevoeld, is de zeer hoge huur van de Energiehal mede schuldig. Voor de huur van de Energiehal moet het „lieve sommetje" van 750 gulden worden betaald, terwijl men in de Apollohal te Amsterdam voor eenzelfde gebeurtenis slechts 250 gulden kwijt is. Maar goed, aan deze situatie is een einde geko men. Maandagavond zullen de basketball- heeft. Hij kwam reeds 48 keer voor zijn i land uit. Jose Luis is de aanvoerder1 van de Spaanse ploeg. cfifcen maandag van de wedstrijd NederlandSpanje heel wat ver- zullen de fotografen „shots" als deze van de befaamde „Harlem Globetrotters" niet schieten. '^an een verslaggever) tAL^Ii 17 maart „U viert zon- ktHlj.6®' bijzonder jubileum, meneer tiw' ,dan speelt u uw driehon- wcdstrMd!" „Wat zegt u me nou, v°or 5 waar? Houdt u me de gek?" 'p p- ij1' 0);„endy'c' gebogen over zijn Jtl r enkele maanden hoopt "■uien voor oefenmeester te doen. ^avertevue i vOOR ROTTERDAM!! ^"knop vïn een MET BRILL ANT 'kjQ, U een yAN ECHTHEID 0t n Dovendien recht geeft de "th ^den6 ochte rinS binnen 12 'Jü' te 2, ?a de koop van de ring rder„ n voor een ring van Prijsklasse. IEdAMSKWEG129 Dat was de onthutste reactie van de heer Molendijk, rechtsbuiten van de ama teurclub DRZ ((De Rode Zon) uit Schie dam, toen wij het doel van ons bezoek aankondigden. Meneer Molendijk, Joop voor zijn vrienden, wist wel dat het niet lang meer zou duren voordat hij zijn 300ste partij zou spelen, maar dat het aanstaande zondag al was, dat was voor hem een aangename verrassing. Drie honderd! De heer Molendijk spreekt het woord heel voorzichtig uit en hij pro beert zich iets van al die wedstrijden te herinneren, „Ik heb twee'heel bijzonde re dingen meegemaakt, zegt hij.' Beide keren tijdens kampioenswedstrijden. In 1959 maakte ik in de beslissende wed strijd tegen Hillesluis het winnende doel punt. Maar dat was min of meer mijn plicht, omdat ik een jaar daarvoor, ook tijdens een wedstrijd om het kampioen schap. een strafschop miste, die ook de beslissing had kunnen brengen. De heer Molendijk tast dieper 'in zijn geheugen. Hij herinnert zich hoe hij als „snotjongen" van tien jaar in de voet balvereniging DS voor het eerst een bal trapte. Niet lang daarna ging hij over naar SVV, waarvoor hij op zijn achttiende jaar enkele malen in het eer ste elftal uitkwam. Zijn militaire dienst bracht hij in het voormalige Nederlands- Indië door. Pas in 1949 werd de heer Molendijk lid van DRZ waar hij nu al zo'n twaalf jaar op de rechtsbuitenplaats in het „eerste" uitkomt. De heer Molendijk is 35 jaar, een leef tijd waarop een speler zo langzamerhand aan heengaan moet denken. Voor de heer Molendijk zou het afscheid van het voet ballen bijzonder moeilijk zijn, zoals hij zelf zegt en daarom eheft hij gezocht naar een manier om toch nog lange tijd ac tiën bij het voetballen betrokken te zijn. De heer Molendijk volgt op het ogenblik de cursus voor oefenmeester in Leiden en in juli hoopt hij zijn examen al te doen. Zijn vrouw vindt dat het allemaal maar enorm veel tijd vergt, maar zij heeft toch wel bewondering voor het gro te enthousiasme van haar man! DEN HAAG, 17 maart. Het ziet er naar uit dat op 15 april in Kopenhagen de Nederlandse zwaargewichtkampioen, de Amsterdammer Wim Snoek zal uit komen tegen de vroegere wereld kampioen de Zweed Ingemar Johansson. Dit vererende aanbod is Wim Snoek gedaan daar er veel kritiek is losgeko men op de voor 31 maart te Kopenhagen vastgestelde wedstrijd tegen Johansson en de Duitser Hans Kalbfell, die als een te zwakke tegenstander voor de Zweedse ex-wereldkampioen wordt beschouwd. NEW YORK, 17 maart. Floyd Pat terson (V.S.), de wereldkampioen in het zwaargewicht, heeft vrijdag in New- York een contract getekend, waarin hij zich verplicht zijn titel te verdedigen tegen zijn landgenoot Sonny Liston. Tom Bolan, de promotor van het gevecht, verklaarde dat de titelstrijd niet voor juni ook niet later dan eind september zal worden gehouden. De plaats, waar de ontmoeting zal plaats vinden, is nog niet bekend gemaakt. liefhebbers van heinde en ver naar de Energiehal stromen om getuige te zijn van het duel tussen de topploegen van Spanje en Nederland. Het zijn twee teams, die elkaar waar schijnlijk niet veel van kracht zullen ontlopen,. Vorig jaar bij de Europese kampioenschappen te Belgrado eindigde Spanje als nummer dertien, terwijl Ne derland beslag wist te leggen op de vijf tiende plaats. In ons land zijn de „ken ners" over het algemeen van mening, dat Nederland zeker niet onderdoet voor deze Zuideuropese ploeg. Ons twaalftal heeft nimmer met de Spanjaarden ge duelleerd. In Spanje maakt het basketball op het ogenblik furore. Dit is vooral te danken aan de directeur van de be kende voetbalclub Real Madrid, die 't basketball als 'n soort hobby schijnt te beschouwen en die ook bereid is er grote sommen geld voor uit te geven. Het Spaanse basketball komt vooral door het enthousiasme van de beoefe naren tot grote bloei. De „crack" van Real Madrid, die ook in het nationa le team zal uitkomen, is een zekere Emiliano Rodrigeuz, 23 jaar oud. Hij is voor Spanje al veertig keer in in ternationale wedstrijden opgetreden en men kan hem beschouwen als dé gevaarlijke speler. Niet veel voor hem onder doet zijn clubgenoot José Luis, die nog meer buitenlandse ervaring Het Nederlandse team komt in dezelf de formatie uit als destijds tegen Bel gië, toen zo'n uitstekend resultaat werd geboekt. Vier spelers dus van Landlust, namelijk Sterker, Kok, Bruin en Smit. Uit Wolves komen Boot en Franke; Per- rier, Driehuis en Schappert zijn van' Blue Stars; Kuikens van Agon en last but not least Frans de Haan en Rinus de Jong van het Rotterdamse Arrows. Coach is Janbroers. Vóór de interland, die om acht uur begint, wordt de wed strijd tussen Rotterdam en de Oud- Internationals gespeeld. Opstelling van Rotterdam, Koemans, de Geus, De No bel, De Groot, Venicz, Van Bezey, Ka- sius (allen van Arrows), Bode, Alexan der (R.Z.), Kaper, Cornelisse (ROVS) en Barendrecht van Basket Boys, coach: Van de Ree. De Oud-internationaals ko men in de volgende formatie uit: Van de Broek, Koper, h. Koper, Cupido,, Sibille, Brandt, Tan Eng, Eskes, Hille, Ouderland, coach is Schmull. en Frijenoord: Pieters Graafland, Kerkum, Veldhoen, Kreijermaat, Kraay, Bak, Berg- holz, Bennaers, Van der Gijp, Bouw meester en Moulijn. (Schouten heeft griep opgelopen en speelt niet mee). Sparta: Van Dijk, Visser, Zaal, Van Bun, De Koning, Kok, Van Ede, De Vries, Van Miert, Allart, Bosselaar. Excelsior: De Hertog, Den Hartog, Oor schot, Van de Polder. Lagerwaard, Hen driks, Van de Burg, DelweL Damen, Li- bregts, Corpeleijn. SW: Van de Berg, Romeyn, Bax, Sut- torp, Van Kampen, Slavenburg, Corbeau, Putters, Kaak, Van Pelt. Herwig. Hermes DVS: Van der Tuijn of Ma- gielse. De Blok, Sigmond, Kemper, Rij ke, De Boer, Kuipers, Van IJperen, Jan sen, Korver, Henke. DHC: Lagarde, Van de Velden. Fluit, Tetteroo, Bavelaar, K. Jansen, Van Ga len, Van der Gijp, M. Jansen, Stallen, Van Buuren. DFO: Hentenaar, Van den Bosch, Punt, Bellaard, Los, Van Sluysdam, De Jager, Roovera, De Visser, De Vos, Van Lin- stee. EBOH: Van Konten, Hegemans, Hey- ligers, Schoon, Fok, Dielissen, Visser, Janse, Tak, Ooyen en Den Boeff. Fortuna VI.: Hooijmans, Kramer, Bak steen, Robbemond, Blankesteyn, Hiwat, Tamas, Hagenaars, Bouman, Verweel en Van de Berg. ROTTERDAM, 17 maart. De op stellingen vari de katholieke amateurs, die zondag in het veld komen luiden: Leonidas, Panman, Maissan, De Groot, Engelen, Van Rooijen, Asselman, Kerk- mans, Weterings, Middendorp, Van den Broek, Goud. Aeolus: uit de volgende spelers wordt het elftal samengesteld, t.w. Krijnen, Van Teefelen, Van Slagmaat, Van Mil, Claas- sen, Hartman, Hammerstein, Lindenhof, Zimmerman Verhoeven, Buytendijk, Diepstraten, De Caluwe. ROTTERDAM, 17 maart. Frans de liaan, 23 jaar oud, in opleiding voor wijn- inkoper, is één van de Rotterdammers, die in het nationale basketballteam is op gesteld. Frans de Haan en de Rotter dammer Rinus. de Jong spelen in Arrows. Frans de Haan is een typische spelop- bouwer d.w.z. de man, die nuchter en weldoordacht en tegelijkertijd razend snel de basis moet kunnen leggen voor een aanval, de fouten van de „vijande lijke" ploeg in een oogwenk moet door gronden en daar onmiddelijk en efficiënt gebruik van kan maken. Frans de Haan is een geroutineerde speler. Al meer dan twintig keer is hij uitgekomen in interlandontmoetingen; hij heeft vele tournees in het buitenland meegemaakt en hij heeft veel ervaring opgedaan. Volgens Amerikaanse maat staven groeit hij op het ogenblik naar zijn top, de Amerikanen hebben immers „uitgevonden" dat 26 jaar de ideale leef tijd is voor basketballspelers! Wat denkt Frans de Haan van de kan sen van het Nederlandse team tegen Spanje? Hij is optimistisch gestemd. De nationale ploeg, vertelde hij, is nu al zo'n twee jaar bij elkaar en mentaal groeien we op het ogenblik naar een hoogte, die ons in staat stelt, dat we met een redelijke kans op winst de degens kunnen kruisen met een Zuideuropese ploeg. Misschien wat we de wedstrijd in de Energiehal verliezen, maar dinsdag, wan néér wè in Amsterdam opnieuw tegen de Spanjaarden uitkomen is de kans op een zege behoorlijk groot. Dan spelen we namelijk „thuis", vertelde Frans de Haan de meeste spelers van de nationale ploeg zijn immers Amsterdammers. (Advertentie! WAS- EN DROOGKOMBINATIES Half- en vol-automatisch COUZY - 1e Middellandstraat 72 Zeer gemakkelijke betaling Er is slechts één Nederlands meisje, dat haar de baas is, name lijk Ursula Artz. Maar ook deze Nederlandse kampioene is tot de tanden gewapend, wanneer zij de strijd aanbindt tegen de sympa thieke Rotterdamse. Nellie Visscher is een „tempobeul". Zij put kracht uit haar ijzersterke conditie, zij drijft haar tegenstandsters met snelle roffels van haar forehand tot vertwijfeling l en dan ziet zij plotseling in die wankelende ver dediging „het gat". De opening, waarlangs Nellie Visscher haar smashes kan plaat sen, zuiver en hard, blijken dan vergaarbakken voor de punten te zijn. Haar geacheveerde spel klimt tot een climax wanneer de tegen standster, reeds diep aangetast door de ware temposlag, tekenen van vermoeidheid vertoont, Nellie Visscher zal deze vlijmscherpe wa pens, die zij in Oris iand reeds tal loze keren heeft gehanteerd, over veertien dagen in Berlijn opnemen om daar de beslist sterkere tafel tennissters te bekampen. Ik kreeg niet de indruk, dat zij haar kansen voor een goede klas sering bjj de Europese kampioen schappen hoog aanslaat. Nellie Visscher is teveel reallste om niet te zien, dat de ploeg van ons land in vergeiyking met de teams uit Europese landen van het oosteiyk blok slechts een onbetekenende „sparring-partner" is. Zij kleurt haar prestaties niet. Integendeel. ZU is een meisje, dat oog heeft voor haar eigen tekortkomingen. Nellie Visscher vertelt met een merkbaar ontzag over de verrich tingen van de meisjes uit de lan den vanachter het „ijzeren gor dijn". „Hoe kan het anders?", zo vraagt zij mij.' „Zij krijgen volop de ge legenheid om te trainërt. Zij gaan en gebeurt dit niet bij elke tak van sport voor drie a vier maanden naar een góed geoutil leerd trainingskamp. Nee", zo be antwoordt zij haar vraag, „tegen zo'n overmacht van technisch ge schoolde spelers en speelsters kun je als Nederlands amateur echt niet op". Nellie Visscher is een beschei den meisje. Als zij het heeft over haar successen op nationaal niveau, dan klinkt er in haar stem geen beslistheid. Nee, Nellie Visscher praat wat aarzelend over al die veroverde bokalen, bekers, medail les en vaantjes. Het siert haar karakter, dat nog meer reliëf krijgt, wanneer Nellie mij vertelt, dat zij haar studie op de avond-HBS laat prevaleren boven de training met de kernploeg. „Ik kan tenslotte niet altijd in hetzelfde kringetje blijven rondtollen. Toen ik op U-jarige leeftijd met het „cellu loid" In aanraking kwam, was ik er „weg" van. Sindsdien, en vooral na „mijn" ontdekking door de on langs naar Duitsland vertrokken oefenmeester van het Nederlands Graag bladert de Rotterdamse kampioene in haar zorgvuldig bij gehouden plakboek. f kernploegje, dè na de opstand in 1956 gevluchte Hongaarse tafel- tennismeastro Bela Simon, werd ik door de tafeltennissport geheel op geslokt. Ik trainde vier tot vijf keer per week, ik voerde mijn conditie op in het Kralingse Bos en ik speelde wedstrijden bij de vleet. In die periode, en tot die conclusie ben ik een jaar geleden gekomen, had ik geen andere interesse dan mijn sport. Daar heb ik sinds kort een punt achter gezet. Een jaar ge leden vatte ik mijn studie, vroeg tijdig afgebroken, weer op en het resultaat daarvan is verbluffend. Ik begin weer te leven, ik toon weer belangstelling voor mijn vroegere hobby's, zoals muziek" Nellie Visscher kunt u nu vinden op concerten, maar zij verwaar loost haar training niet al te zeer. Zij is daarvoor teveel sportvrouw. Nog steeds gaat zy drie keer per week naar de groene tafels. Dan is zij één brok leven. Bewegelijk, noemt men haar. „Mijn voeten dansen", is haar commentaar. „Dat yerhoogt mijn reactievermogen, mijn speltempo". Zij danst niet als het gracieuze figuurtje, dat Edgar Degas, een van de Franse impres sionisten heeft geïnspireerd tot het maken van zijn befaamde doeken. Nellie Visscher kan met een ge lukzalige glimlach rond haar lip pen naar de reproduktie van de Franse meester kijken. Deze repro duktie, die in huize Visscher een ere-plaats boven de schoorsteen heeft gekregen, lijkt mij een zinne beeld. Zoals het danseresje in sier lijke bewegingen naar een tuiltje rode bloemen reikt, zo neigt Nellie Visscher, meerdere keren Rotter dams tafelteniskampioene, naar de ruiker, die voor haar „het leven" betekent. Maar dan niet het leven in de sfeer van het tafeltennis. Nellie Visscher danst. Zij moet dat doen, om haar tegenstandsters de kans te ontnemen om de zwakte van de Rotterdamse kampioene, haar kleine gestalte, uit te buiten. Het meisje, 1.52 meter lang, moet, wanneer de tegenspeelster gaat „spreiden" (de gebruikeiyke term in deze sport voor herverdelen van de slagen), veel lopen, om geen gat in haar verdediging te krijgen. Meestal zal zij de snode-plannen- maaksters vóór zijn, maar onge twijfeld zijn er velen geweest, die zich met deze speeiwyze in hun dromen reeds als de grote kam- '"5 NELLIE VISSCHER kan met haar smashes, wanneer zy haar spel kan temporiseren, veel verwarring stichten. pioene-doder hebWn gezien. Nellie Visscher, kantoorbediende van be roep, heeft echter zo haar eigen wapens! Zij heeft die leren kennen onder de goede en deskundige leiding van Bela Simon, voor wie zy een grote bewondering koestert. „Hij zag wat in me. Hy was de man, die mij naar die goede pfestaties heeft gevoerd. Hij was ook een man, waarmee ik kon praten. Praten over allerlei zaken, ook die buiten de sfeer van onze sport lagen. Bij Bert Onnes, de huidige trainer, kan ik dat niet. Bert let alleen op het „vak". Je kunt met hem praten over tafeltennis, maar over iets anders zal je hem niet zo gauw horen. En wat die trainings pakken-affaire betreft, kan ik zeg gen. dat ik steeds een „te-groot" textielomhulsel heb gekregen. Er werden en worden maar twèe maten besteld. En iedereen moet maar zien, dat hij erin kan. Ik maftR er geen bezwaar tegen, want ik ben vreselijk blij, dat ik naar Berlijn mag. Dan kan ik relaties aanknopen, mensen ontmoeten, praten over andere dingen!" In Zagreb, verleden jaar was Nellie Visscher eveneens één van de leden van de Nederlandse ploeg, die ons land vertegenwoordigde op de Europese kampioenschappen. En daar heeft zij vrienden ge kregen. Zij correspondent met Joegosla- ven of het maar niets is. Met behulp van enkele woordenboek jes vertaalt zij voor my de onbegrijpelijke Slavische taal. „Pozdravlja" betekent „de harte lijke groeten". Dat ene woordje kan haar soms zo rijke woordenstroom ineens dempen. Achter haar brille- glazen zie je dan haar ogen opflik keren. „Joegoslavië, een heerlijk land", zo verbreek zij enige ogen blikken later de stilte. Nellie Vis scher wil er graag nog eens op bezoek gaan. Zij wil dan opnieuw langs die plekjes in Zagreb lopen. Zij wil nog eens genieten van de woeste schoonheid van Tito's land. Maar een reis per trein is voor Nellie Visscher een niet te ver wezenlijken droom. „Ik wil wel zomaar met een vrachtwagen mee, of met iemand meeliften, die ook naar Joegoslavië gaat!" Bij al die andere zaken vergeet Rotterdamse meisje beslist met, dat er in Berlijn iets van haar wordt verwacht. Verleden jaar ein digde zij in de staartgroep, maar dit jaar zit er misschien iets meer ?n' aar 's de hoop van de Neder landse tafeltenniswereld tenminste op gericht. Nellie Visscher, die be- staat om haar vechtersmen- taliteit, zal zich niet zonder meer gewonnen geven. Zij wil het thuis front niet teleurstellen. Al haar meisjesdromen zullen wegebben als zij als Nederlands vertegenwoor digster in het strijdperk moet tre den. Zij zal doen wat van haar wordt verwacht. Misschien lukt het haar met haar felle smashes enkele gerenommeerde tegenstand sters uit te schakelen. Zy ziet dat als dè grote eer. En. zoals uit bovenstaande is gebleken, Nellie Visscher heeft de goede mentale instelling. Zij kan „kei-hard" zijn voor zichzelf, maar ook voor ande ren. Alleen, rekent u daarop, het Rotterdamse tafeltennissterretje is een „volbloed" amateur, ma?.r met een ongebroken vechtlust, met een enorm en reëel zelfvertrouwen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 13