Philips verwacht gelijke winst uit een iets hogere omzet Matiging expansieprogramma voor komende jaren Sagitta en RKBSV zetten reeks overwinningen voort YELPON KUIFJE IN TIBET m --&r$ -Ad I m. OSCAR DE LAATSTE SLAC Mensen zoels wij DAGPUZZLt I De financiering vraagt aandacht Staan wij machteloos tegenover griep? IJ mond en E en O sluiten spannend duel af met puntenverdeling OVERGANGSKLASSEN HANDBAL 4-voudige combinatie inderdaad veel beter! A ?TT~ Man verdrinkt in waterbassin Afrikaanse opdracht voor Philips Audiëntie HET NIEUWE DAGBLAD DINSDAG 20 MAART 1962 pagii^ JA EINDHOVEN, 20 maart De Raad van bestuur van Philips' Gloeilampenfabrieken verwacht dat de stijging van de omzet in 1962 iets groter zal zijn dan die van 1961 ten opzichte van I960. Met betrekking tot de winst wordt verwacht dat deze zich ongeveer op het niveau van de in 1961 ge maakte winst zal bewegen. De financiering zal de bijzondere aandacht vragen. „Onze verwach tingen zijn gebaseerd op een voortgaande welvaartsstijging en een daaruit voortvloeiende ver groting van de markten van onze produkten. Dank zij ons research- en ontwikkelingspotentieel, de kracht van ons modern en efficiënt produktie-apparaat en de slagvaardigheid van onze com merciële organisatie hebben wij de zekerheid, dat wij van alle mo gelijkheden op deze markten een goed gebruik zullen kunnen ma ken en dat wij opgewassen zijn tegen de ongetwijfeld toenemende concurrentie. Minder zekerheid hebben wij ten aanzien van de omvang en tijdsduur van storin gen die mede het gevolg zijn van can zich steeds duidelijker mani festerende branche-conjunctuur. Ons beleid blijft erop gericht met name door uitbreiding van onze artikelenreeks de invloed van fluctuaties in de vraag zoveel mogelijk op te vangen. Wij zijn ons er daarbij van bewust dat het ontwikkelen, fabriceren en op de markt brengen van nieuwe pro dukten tijd vergt en met veel in spanning en kosten gepaard gaat", aldus de raad van bestuur in haar jaarverslag 1961. Export Resultaat Geconsolideerd resultatenoverzicht Neen! Het belangrijkste is verstandig en gezond te leven, overmatige vermoeidheid te vermijden en te zorgen voor vitaminenrijke voeding. Hier mede verhoogt u uw weer stand en stimuleert u de natuurlijke afweerkrachten, die uw lichaam tegen infecties bezit. Verder verdient het aanbeve ling bij griepverschijnselen uw dokter te raadplegen. Er is geen bezwaar tegen, dat u in tussen ook zelf een verstan dige maatregel neemt door ASPIRIN toe te passen. AS PIRIN, het befaamde BAYER produkt, heeft een drievoudi ge werking tegen griep: 1. stilt de pijn - 2. doet de koorts dalen en - 3. activeert het organisme. ASPIRIN nu ook in handige gezinsverpak king van 25 strips met 4 ta bletten. Investeringen Omzet Met Elk der vier bestanddelen van Chefarine „4" is wereldberoemd. De combinatie in één tablet werkt nog krachtiger. Bovendien zorgt één der bestanddelen, dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY door HERGÉ 17 Copyright Casterman Honderdduizend bommen en qran aten.' IVat... wat qebeurt er Er zit iets in mijn oog Een stofje, of een in se kt. Ik weet niet wat... Stop, chauffeur !Stop! Nee, ik zie niets. Je zult moeten wachten tot wj in het vliegtuig zitten Vooruit, chauffeur Probeer de verloren tijd te halen Goed, sahib! «Ti GG1 k" Z— Als het zó doorgaat, sakib, komen we nooit op t'gd Verdraaid Mijn pet! 171. „Een vorst der tegenstanders zal sterven? Wie is het?" vraagt de heer der Cjele Horden begerig. „Zeg mij, gij die mot goden spreekt, hoe is de naam van deze vorst?" „.Aardse namen zijn de goden onbelangrijk, oh, berg van Macht," geeft de sjaman nauw hoorbaar ten antwoord, terwijl hij achterdochtig de zwiepende zweep in Attila's hand gadeslaat. „De tekenen onthullen de naam van de tegenstander niet." „Ach, om het even" gromt Attila, wiens humeur weer wat verbeterd is. „Ik weet nu, dat ik overwinnen zal, nietwaar? En dat is de hoofdzaak." „Wie ben ik om u tegen te spreken, Bron van Grote Kennis," lispelt de sjaman. „Wellicht weet gij meer dan ik, nietige aardworm, die uit de tekens op het bot lezen kon." De Hunnenvorst fronst de wenkbrauwen en met de tegenstrijdige nieuwsgierigheid van alle bijgelovige lieden, die vrees hebben voor de toekomst, maar deze niettemin weten willen, snauwt hij de oude sjaman toe: „Wilt gjj dan beweren, dat A Attila de onoverwinnelijke niet overwinnen zal? Spreek op!" sjaman likt de lippen en mompelt ontwijkend: „Slechts de gode,. zijn onoverwinnelijk, oh Bron van Goedheid. Wij aardse schepselen--- Fel kletst Attila's zware zweep vooruit. Met een gesmoorde krimpt de sjaman inéén en zakt, graaiend naar steun aan het ledef^ tentdoek, in elkaar. Bijna op hetzelfde moment klinkt achter de z\va<! ademende Hunnenvorst een schurend geluid, gevolgd door een plof. Een trek van spot glijdt even over het tanige gezicht van de roe loos liggende waarzegger, als Attila zich razend snel omdraait. Pat trekt alle bloed uit Attila's gezicht weg en in zijn wrede ogen verschiU iets van bijgelovige ontzetting. Het „zwaard van de krijgsgod" is van d haak aan de middelste tentpaal gevallen... door WILLEM CAPEL kruiswoordraadsel 2345 6 7 8 - V< i8up- t mi Ook in het jaar 1901 vond een verdere, zij het in vergelijking met voorgaande jaren meer gematigde, uitbreiding van de activiteit plaats. Op een enkele uit zondering ns strekte deze zich uit over alle sectoren van het werkterrein. De omzet is met 4 gestegen tot ruim f 4,9 miljard. Onder invloed van de revalua tie van de gulden en de met het oog op de marktontwikkeling voor sommige van de produkten gewenste prijsver laging onderging het opbrengstniveau een niet onbelangrijke daling. De groei van de kwantitatieve omzet kan op on geveer het dubbele worden gesteld. Aan gezien voorts een aanzienlijke stijging van het kostenniveau optrad, niettegen staande een verheugende verbetering van de produktiviteit, voltrok zich een in krimping van de winstmarge. Het be drijfsresultaat bedroeg f731 miljoen te genover ƒ862 miljoen in 1960; de netto winst was ƒ326 miljoen tegenover ƒ397 miljoen het jaar tevoren. De verminde ring van de marge, gecombineerd met een zekere vertraging in de omloopsnel heid van het vermogen, leidde er toe dat dc hoge rentabiliteit van de onmid dellijk voorafgaande jaren niet kon wor den gehandhaafd. „Wij zjjn niettemin van mening dat het bereikte resultaat bevredigend kan worden genoemd", al dus het jaarverslag. De revaluatie van de gulden, die uiter aard niet bevorderlijk was voor de con currentiepositie in de wereld, heeft niet alleen de omzet maar ook het bedrijfs resultaat gedrukt. Zowel de niet in gul dens of DM luidende verkopen als de buiten Nederland en Duitsland behaalde resultaten moesten immers goeddeels te gen een minder gunstige koers dan voorheen worden omgerekend. had vooral invloed in het gebied van de Europese Vrijhandels Associatie, alwaar de omzet een lichte daling te zien gaf. In een aantal Zuidameri- kaanse landen kon een verheugende uitbreiding van de omzet worden ge realiseerd. De produktié in Nederland steeg met 11 (v. j. 26 De export uit Nederland steeg met 8% 124%). Er vond een verhoudings gewijs sterke toeneming van de uitvoer naar de Europese landen plaats, name lijk van 12% (23%). Deze toeneming houdt voor een deel verband met de groeiende intensiteit van het goede renverkeer tussen de ondernemingen, di^ voor een belangrijk deel de consequentie vormt van de hiervoor genoemde inter nationale produktiespecialisatie binnen het concern. De uitvoer naar de landen buiten Europa bleef nagenoeg gelijk (ii 1960 27 %)Bij de export naar enekle hier van werd nadeel ondervonden van poli tieke of economische moeilijkheden. De rechtstreekse export vanuit Nederland naar landen en gebieden waar Philips geen eigen vestiging heeft, breidde zich ook dit jaar sterk uit. De belangrijkste oorzaken waardoor het hoge resuitatenniveau van 1960 niet kon worden gehandhaafd, zijn de reeds genoemde revaluatie, de verlaging van de verkoopprijzen van een aantal pro dukten, de verkorting van de werktijd in Nederland en enkele andere landen en de algemene stijging van het loon- en salarisniveau; lonen, salarissen en sociale kosten stegen tot 1745 (1523) min in 1961. Daarnaast daalde de bezettings graad in bepaalde sectoren. Tegenover al deze factoren tezamen kon de pro- duktiviteitsverbetering geen voldoende compensatie bieden. De liquide middelen bedroegen per einde 1961 544 miljoen tegen f 644 mil joen per ultimo 1960. Deze verminde ring moet worden gezien tegen de ach tergrond van de gedurende 1961 geleide lijk gestegen behoefte aan financierings middelen. Het geconsolideerde resultatenover zicht geeft het volgende beeld (alles in miljoen): omzet aan derden 4.936 (4.762), hierop komt in mindering: kostprijs van de omzet 3.063 (2.871) en verkoop- en alg. kosten 1.142 (1.029), waarna een bedrijfsresultaat resteert van 771 (862). Na toevoeging van overige ba ten ad 42 )48> en aftrek van overige las ten ad 120 (97) bedraagt de winst voor aftrek van belasting 653 (813). Na aftrek van belasting op de winst ad 314 407) en minderheidsbelang derden 14 (9) res teert dan een nettowinst van 326 (397). Hiervan wordt ingehouden 180 (257) en uitgekeerd 146 (140) min. waarvan aan aandeelhouders 121.1 (115,7) aan tan tièmes 11.7 (11.3) en aan belangen per soneel 13,3 (12,8). Hieruit blijkt dat bi.i een stijging van de omzet met bijna 4 7c, de kostprijs van de omzet met 6,7 en de verkoop- en algemene kosten zelfs met bijna 11 stegen, zodat het bedrijfsresultaat 15 lager uitkwam dan In I960. (Advertentie) Overeenkomstig de in het vorige jaarverslag uitgesproken verwachting was het bedrag van de netto-aanschaf fingen van duurzame produktiemid- delcn hoog, en wel f472 miljoen te genover f 425 miljoen vorig jaar. Als gevolg van de uitvoering van inves teringsprojecten die in voorgaande jaren werden goedgekeurd, zullen ook in het lopende jaar de uitgaven voor duurzame produktiemiddelen een toe neming te zien geven. Gemiddeld ver loopt een tijdsperiode van ruim twee jaar tussen het moment van votering en de volledige realisatie van een project. Aangezien de voteringen in de afgelopen jaren voor een belang rijk deel betrekking hadden op het inhalen van een zekere achterstand in bepaalde sectoren, en voorts in het kader van dc planning op langere termijn met een matiging van het expansietempo rekening moet worden gehouden, zal het niveau van de vote ringen in het lopende jaar beneden dat van de voorafgaande twee jaren blijven. Daardoor kan na 1963 een vermindering van de uitgaven voor investeringen in vaste activa worden verwacht. D« kwantitatieve toeneming van de omzet heeft betrekking op vrijwel alle sectoren van. het activiteitsgebied. De voortgezette storing op de marKt voor televisieontvangers in een aantal landen in West-Europa had tot gevolg dat het produktie-niveau van de televisie-appa raten industrie in die landen aanmerke lijk daalde. Dientengevolge vertoonde de verkoop van de daarvoor bestemde buizen en onderdelen een teruggang. In middels zijn er tekenen die wijzen op een verbetering van de afzetmogelijk heden. De omzet van de hoofdindustrie- groep elektronenbuizen daalde ir. 1961 met 11 (in 1960 stijging 7 Ver schillende symptomen, zoals de aanpas sing van voorraden bij handel en in dustrie, wijzen erop dat zich in de tele visiemarkt een sanering voltrekt. Geografisch gezien werd de belang rijkste omzetvermeerdering gereali seerd in het E.E.G.-gebied. De hier-1 zie je er geen barst van! vnor geschetste televisieontwikkeling 1 (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 19 maart De over gangsklassen A, dames cn heren, van de handbal-competitie hebben afgelopen weekeinde wederom te Rjdcn gehad van onbespeelbare terreinen, als gevolg waarvan slechts drie wedstrijden door gang vonden. In tegenstelling hiertoe deed zich het opvallende verschijnsel voor, dat de ontmoetingen, vastgesteld voor de afdelingen B, alle konden wor den gespeeld. Zoals de zaken er nu voorstaan, zijn er nog twee ploegen in het bezit van maximale winst: Sagitta bij de dames (A) en RKBSV bij de heren in B. Dat de dames van Sagitta in A op nieuw een overwinning behaalden (110), was niet zó verwonderlijk, aan gezien hekkesluiter Thor de tegen partij was. Het Twellose V en K bleef de koploper goed volgen, want het leg de tegen UDI beslag op de volle winst met een score van 51. De stand: onderspit tegen RKBSV. De stand is thans: RKBSV 8 16 Hellas 2 8 6 ESCA 9 14 EBJiV 9 5 Animo 8 12 Tonido 8 4 Str./Met. 8 11 Volt 9 0 Dynamo 7 6 8 Sagitta V en K Atleta 7 UDI 9 Micrometers 6 14 12 9 8 6 Amstel Olympia Sparta Thor 6 5 I 5 1 De enige gespeelde ontmoeting bij de heren was die tussen IJmond en E en O; een spannende krachtmeting, die beide partijen elk één punt opleverde: 12-12. Hier luidt de stand nu: ge- Olympia (H) 7 12 WWV 8 Jahn II 8 12 IJmond 7 Sport Ver. 7 10 E en O 8 Micrometers 6 8 Rapiditas 1 Olymp. (Gr.) 8 8 Het is Verburch in B, dames, lukt, de misstap van vorige week te „corrigeren". Het team uit Poeldijk wees Walcheren met 72 terug. Tus sen VHC en Zeeland Sport ontspon zich een zeer spannende strijd, die laatstgenoemde eervol verloor (32). Zoals mocht worden verwacht liet Posterholt zich niet bij Marathon ver rassen het werd 48 en Swift toonde zich aanmerkelijk sterker dan DWS: 8—1. Posterholt Swift Verburch DWS VHC 15 14 12 11 11 Animo Walcheren Zeeland Sp. Marathon De heren van ESCA hebben zich ge ducht moeten inspannen om twee pun ten rijker te worden. Het op bezoek zijnde Dynamo weerde zich flink en capituleerde slechts met de verdienste lijke cijfers van 118. Stratum/Meteoor verkeerde in een schotvaardige bui. Tegen de verwachting wezen de Eind- hovenaren het Bredase EBHV met liefst 214 terug. De reserves van Hellas moesten het opnemen tegen Tonido. In een doelpuntrijke krachtmeting zege vierden de Hagenaars met 1813. En geheel ln overeenstemming met de stand op de ranglijst delfde Volt het Advertentie (Advertentie) Vier betrouwbare middelen in 1 tablet doen wonderen tegen pijn en griep I BfROEMDE GENEESMIDDELEN in Mn tablet Glazen buisje 20 tabletten 0,80 Hand je atripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3,50 BERGEN (N.H.),. 20 maart Gis termorgen is de 41-jarige J. Burgering, werkzaam bij het Prov. Waterleiding bedrijf te Bergen, tijdens het reinigen van waterfilters, vermoedelijk doordat hij onwel werd, in een waterbassin ge vallen. Een voorman, die hem miste, vond een uur later zijn ontzielde li chaam. De heer Burgering was gehuwd en vader van drie kinderen. EINDHOVEN, 20 maart. Philips heeft uit Sierra Leone een opdracht ont vangen voor de levering van een uitge breid straalzenderproject met telex- en telefoonverbindingen. Er zullen in de hoofdstad Freetown en andere steden volautomatische telefooncentrales wor den geïnstalleerd, die erop berekend zijn gedurende de eerstkomende jaren aan alle aanvragen voor aansluiting te kun nen voldoen. In dit project is een uit breidingsmogelijkheid voorzien voor de behoefte gedurende de komende twintig jaar. ROTTERDAM, 20 maart (KNP) Mgr. M. A. Jansen, zal morgen geen audiëntie verlenen. 22 En hoe komen jullie zo? Door jullie werk! Jij hebt je patiënten, Letje z'n rumoerige klassen en zijn stenen. Buise zit midden in zijn processen, die ta kelt al zo af, dat hij op straat in zichzelf loopt te pra ten, steeds meer pleidooien houdend. Alleen Jels- ma, die zou mijn man zijn, maai die heeft weer een vrouw, die hem onbarmhartig achter de veren zit, alleen maar om de vrouw van een nóg beroemder schrijver te worden. Dus allceen ik, ik alleen ga zingend door het leven en jullie benijden me, ja, schud je hoofd maar niet, al ben ik een halve vage bond." „Leo, waar wil je in hemelsnaam heen, je had iets over Inge, waarom hou je me toch van m'n werk?" „Nog één moment en ik ben waar ik wil zijn. Die levensblije vagebond is nu weer te hulp geroepen voor een zeer ernstige zaak, een echtscheidings zaak, Zeg me eens eerlijk Proppie. het botert niet erg meer tussen jou en Inge, is liet wel?" Met een schok zat de Pijper rechtop: -,,Je wilt toch niet zeggen, dat Inge jou..." Romunde viel hem in de re, „Eerst antwoorden Proppie, het botert niet meer. is het wel?" De Pijper moet eerst nadenken, aarze lend kwam het antwoord. ..Boteren, boteren, h< e moet ik dat zeggen?" Hij was opgestaan, liep langzaam het vertrek op en neer. „Hoor eens de Pijper, dat is nou één van de wei nige dingen, die mij in jou tegenstaan, je hebt nog altijd de streken van vroeger, je bent nooit recht uit. Je loopt nu jezelf al a te vragen, wat ik kan we ten en hoe je aan alles een punt kunt draaien. Spaar je dc moeite, ik zal het je vertellen, maar schei uit met dat ijsberen, dat maakt me dol, Als je het precies wilt weten. Inge heeft er gloeiend tabak van, altijd bij jou op de zoveelste plaats te komen. Ze voelt zich al jaren verwaarloosd, al haar praten, lief of boos, heeft geen snars geholpen. Maar nu gaat de kogel door de kerk, ze gaat echtscheiding aanvragen. Voila tout." Met dc lippen op elkaar geklemd keek Romunde naar het verwonderde gezicht van de Pijper, die alleen het woord echtscheiding op een langgerekte, vragende toon kon uitbrengen. „Dat is nu het resultaat van jullie conflict, aan le ene kant de dokter, de chirurg, die rust nog duur kent, die zijn huis beschouwt als een hotel- restaurant, waar je aan tafel gerust de krant mag lozen, waar je naar hartelust kunt grauwen en snau wen, zoals in het ziekenhuis tegen de zusters en aan de andere kant, een jonge levenlustige vrouw, die..." „Schei asjeblieft maar uit," viel de Pijper hem Woedend in de rede, zjjn ogen stonden onheilspel lend, hij beende de kamer alweer rond. „Ik weet. wat er komen gaat, Maar snappen jullie dan niet. kunnen jullie je dan niet voorstellen, hoe... hoe..." Van woede kon hij niet meer uit z'n woorden ko men, hij ging vlak voor Leo staan, die weer in schilderachtige houding op het bufeau zat. „Kunnen jullie je niet voorstellen, dat ik gegre pen ben door m'n werk, dat ik daar dag en nacht aan denk, dat het me nooit loslaat, nooit! Dat lk in m'n praktijk altijd wel een geval onder handen heb, dat op het kantje af is. Ik heb nu eenmaal geen prak tijk van appendicitis en breuken. Snappen jullie dut niet?" Het kwam er vinnig en sarcastisch uit, maar Ro munde was er niet in het minst door uit het veld geslagen, hij bleef in dezelfde achteloze houding zit ten, staarde naar z'n vriend, die op z'n horloge keek cn het woedend opdraaide. „Verniel dat kostbare uurwerk niet en bedaar wat. Je zou veel gelukkiger zijn als je huisarts was gebleven. Maar die verdraaide eerzucht van je." De Pijper stond plotseling stil. „Eerzucht?" vief Kfcj uit. „Eerzucht? Ik? Je bent stapel." „Ja eerzucht, niets anders. Al die ijver van jou, dat dag en nacht piekeren, die rusteloosheid, dat komt allemaal voort uit eerzucht en Ijdelheid. Ik, dokter de Pijper, die in de meest hopeloze gevallen er nog het mes in durft te zetten. De hele stad praat over dokter de Pijper, dat is me nog eens een chirurg en daarom duldt je geen mens naast je, alleen snert- operaties, die desnoods een volleerde zuster van de operatiekamer ook kan doen, die laat je aan ande ren over. Maar de rest, dat doet dokter de Pijper zelf! Altijd dokter de Pijper! Alle eer alleen voor dokter de Pijper!" „Spaar me Leo, met die nonsens, vertel me liever of Inge jou om hulp gevraagd heelt in deze dood ernstige zaak, zoals jij het noemde." „Neen, maar ze is naar Buise geweest om daar haar licht op te steken, hoe ze van jou gescheiden moet raken. „En?" „Nou, Buise heeft natuurlijk prompt geweigerd om ook maar één stap te ondernemen, zowel voor haar als voor jou, maar heeft haar naar een confrater verwezen, als ze toch met alle geweld van je af wil de, Buise heeft mc toen als de bliksem gewaar schuwd en gezegd: „Leo, zie je wat je doet, want tussen Inge en Proppie loopt de boei verkeerd," en hier ben ik." „Ja inderdaad, je bent er en kraamt nonsens uit over een soort ijdelheid van me. Als je me er een verwijt vfm had gemaakt, dat ik door m'n werk Inge en de kinderen een beetje verwaarloosde, zou daar een kern van waarheid in liggen, maar je bewering dat er ijdelheid in bet spel is, dat is gelogen, glad gelogen, hoor je." „Richard, je kent je zelf niet." De Pijper hoorde en zag niets meer, hij was woe dend, vroeg wat hij dan zou moeien doen. Geen mi nuut had hij vrij, 's avonds was hij te moe om te kij ken. En toen Leo hem toevoegde: „En dan val je in slaap, echt gezellig!" barstte hij opnieuw los. „En is dat een reden om echtscheiding aan te vra gen. Echtscheiding, om te gillen. Op welke gronden moet die aangevraagd worden? Ik moet de recht bank nog aen, die hier echtscheiding zou durven uitspreken." (Wordt vervolgd *'3tOO ep«'« wewöi Horizontaal: 1 stand op kerm1 haan, huisdier; 3 bewoner van 4 fruit (mv), riviertje; 5 a-rd-n> 6 omroep, insekt; 7 walkant, l°j, kend middel; 8 stad in NedeN8 „ri1" i, rithmus naturalis (afk.); 0 eiland, rivier in Frankrijk; 1" Kre been; 11 schaakstuk, berg op 1 leerboek op 1 rlicn, if Verticaal: menwerking; 3 stapel, v0°l" et ''y' lijst van verboden boeken, 1 jr toon verlaagde g; 5 mud, zoon 1 Schotse namen), afstandsma8^ fit* JP sluiting van bedrijven, Frah'^jei^p'1 touw, ontroering; 8 plaatselijk [f, j ziekte, wintersportartikel; 9 k po in Gelderland, smart; 10 stik* Horizontaal: 1 tal - 4 tier - 8 ae - 9 na - 10 nns 8 12 nd - 14 ge - 15 dronken yp, Vertikaal: 1 ter - 2 arts - 3 1 f* dra - 5 genegen - 6 maan" 13 inri - 1 oat - 17 kóp- Oplossing 19 maart

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 2