"drogist heeit meer... wéét meer Priorij SintFranciscus wordt 12 mei ingezegend Storting op de staatslening bracht grote verschuivingen KUIFJE IN TIBET T 2 Jr DC LAATSTE SLAG OSCAR Mensen zoals wij DAGPUZZli Luxe passagiersdiensten Trouw neemt twee bladen over tot een goed einde te brengen Nederlands klooster van Franse congregatie voor zieke zusters Banken betaalden in de vorm van schatkistpapier STAAT LEENT ONDERSHANDS f 350 MILJOEN Groot nieuws voor volwassenen en teenagers! Wijdingen V? de enige manier om de schoonmaak UW FIETSENHANDELAAR HET NIEUWE DAGBLAD WOENSDAG 28 MAART 1962 PAGINA KUIFJE AVONTUREN van Genua-Napels I Noord- Zuid en Cannes en Lissabon Centraal Amerika en de Pacific Hoyman Schuurman's Scheepsagentuur N.V. Karei Doorman in Norfolk Virginia aangekomen P. J. Lardinois benoemd verklaard tot Kamerlid Bezint eer Gij begint! Ga eerst eens. rustig na wat er allemaal ge beuren moet en kijk dan of U alles in huis hebt om de schoon maak tot een goed einde te brengen. Wanneer U steeds Üw werk moet onderbreken - nu eens voor een nieuwe zeem, dan weer voor een rol kastpapier of een doos was - dan schiet U echt niet op! Ga eerst naar Uw drogist en haal in één keer alles wat U nodig hebt. Vraag hem meteen hoe U die vlekken uit Uw tapijt verwijdert, waarmee U de muren wit en al die andere dingen, die allemaal een onderdeel vor men van de jarenlange studie, die Uw drogist achter de rug heeft! Gegarandeerd dat U zó de schoonmaak tot een goed einde brengt! t >>c SER-advies over premie kinderbijslagwet Geen vrijstelling voor de ongehuwde vrouw boven 45 jaar Weekstaat Nederlandsche Bank Chartale circulatie f 83 min. gestegen HOE? WAHHEER? VRUC HET door HERCÉ 24 Prachtignietwaar Morgen, sahiblie heet Tcheng Li Kirt...U zoekt me als ik me niet vergis... PiiHi Maar... hoe weet je dat Pasahib, u heef t toch aan iemand, de weg gevraagd, en die heef't het me gezegd '.Pi!Pi l 9 I/Vil u me de grote eer en het genoe gen doen een ellendig kopje thee te komen drinken in mijn armetieriqe ?Ui'Ui' Wij zijn dus de vrienden van Tc hang De vrienden van Tchanq f Hi Pi! Die za! blij zijn u Ltse>t>y 4-e -nat* Pt! Hl weer woning Graag. HiPi! ERIC DE NOORMAN 178. „De Romeinse soldaten moeten dus hun kampement verlaten, wanneer ze gezamenlijk met jouw Franken de Alanen willen omsin gelen," zegt de Noorman, terwijl allen gespannen toeluisteren. „Laten dan de Franken zich bij de Romeinen aansluiten. Dan bevinden zij zich tussen jullie en de Alanen... en de rollen worden omgedraaid." „Je bedoelt?" stamelt Merwig ademloos, terwijl op de achtergrond Svein Langtand en enkele hoofdmannen onderdrukt grinniken, „Ja, maar dat is spelen met vuur." „Waarom?" zegt de Noorman met een lachje, dat Svein Langtand maar al te goed kent. „Als allen meewerken, kan er niets fout gaan. Het is de enige manier, om Aetius de wind uit de zeilen te nemen, en bovendien de enige manier om Sangibanus vrij te krijgen." Zuchtend knikt de Frankenvorst en op Erics verzoek wordt een bode naar Aetius gezonden, om deze te melden, dat de Franken gereed staan te doen, wat van hen verlangd wordt. Inmiddels wordt een inderhaast gehaalde Alanenhoofdman in Merwigs tent op de hoogte gesteld en het grijnsje waarmee deze naar zijn eigen krijgers terugkeert voorspelt weinig goeds. Kort daarop zijn alle rondhangende Alanenkrijgers verdwene nen en kele uren later zwaait de hoofdpoort van Aetius' kamp open, om vrij wel het hele Romeinse leger doorgang te geven. Ze begeven zich in een grote boog in de richting van het Alanenkamp en achter hen sluit het Frankenleger zich aan. Zwijgend wachten Eric en een handvol in de krijg geharde getrouwen af. Het is nu vrij stil op de legerplaats; alleen tussen de tenten der Noren en Herulen bewegen zich zwaarbewapende gestalten. Eens klaps stoot Eric Svein Langtand aan. „Daar gaat de eerste," fluistert hij, wanneer een brandpijl met een rookpluim achter zieh een baan beschrijft door de lucht. In spanning luisteren allen. Maar het blijft stil en nauwelijks een half uur later flitsen weer drie brandpijlen om hoog. „Het is gelukt," snuift Svein Langtand. „Voort, kerels, nu is de beurt aan ons." Katholieke Illustratie Persoonlijke Leningen door WILLEM CAPEL nen' p'. ^2»? (Advertentie) SOCfFTA' PER AZIQNI Dl NAVIGAZIONE Reserveringen Moor de Generaal Agente voor Nederland: Rokln 80-82 I Amsterdam en door de erkende passagebureaux. GRONINGEN, 28 maart Met in gang van 1 april heeft het dagblad „Trouw" te Amsterdam de „Nieuwe Provinciale Groninger Courant" te Groningen en de „Nieuwe Drentsche Courant" te Assen overgenomen van de n.v. Jan Haan te Groningen. Bei de bladen zullen met behoud van hun eigen specifiek regionale karakter wor den voortgezet. De exploitatie van de bladen komt geheel in handen van „Trouw", welk dagblad met de n.v. Jan Haan een contract heeft aangegaan voor de tech nische uitvoering van beide bladen. De heer Jan Haan treedt 1 april af als di recteur van de bladen, o.a. met het oog op zijn leeftijd. De heer De Haan blijft hoofdredacteur van beide bla den. - WASHINGTON, 28 maart (UPI) Het Nederlandse vliegdekschip „Karei Doorman" is gisteren van een opera tioneel bezoek aan de Saclant (Supreme Allied Command Atlantic) in de Carai- bische zee in de Amerikaanse manne- basis te Norfolk in Virginia aangeko men. Het vliegdekschip zal voordat het naar Nederland terugkeert, voorraden inslaan. Het zal ook hefschroefvliegtui- gen aan boord meenemen. DEN HAAG Nadat de heer P. M. H. van Boven te Breda bedankt heeft voor zjjn benoemdverklaring tot lid der Tweede Kamer in de vakature-Van Vliet (KVP), is thans in diens plaats be noemd verklaard de heer P. J. Lardi nois te Eindhoven. (Advertentie) (Van onze verslaggeefster) BRUNSSUM, 28 maart Op 12 mei hoopt de Franse congregatie van „zieke zusters'vanuit Brou bij Parjjs in Bruns- sum, in het dekenaat van pastoor-deken E. Beel, een nieuwe stichting te begin nen. Priorij „Sint Franciscus" zal op die dag door mgr. P. Moors, bisschop van Roermond, plechtig worden ingeze gend. Priorij „Sint Franciscus" is de acht ste nederzetting van de congregatie der Zusters van de Gekruisigde Jezus, die ruim dertig jaar geleden in Frankrijk werd gesticht, uitsluitend om voor zieke, zwakke of invalide jonge vrou wen toch het kloosterleven mogelijk te maken. De stichteres, die als jonge vrouw zelf door een niet volwaardige gezondheid niet kon intreden bij de Be nedictinessen. heeft toert een eigen ge zelschap gesticht voor meisjes met roe ping, maar die door hun lichamelijke onvolwaardigheid, in een normale com muniteit niet konden worden opgeno men. De congregatie, die zeer snel is uitgegroeid, heeft thans zeven kloosters in Frankrijk, Engeland en Amerika. De priorij in Brunssum zal bet achtste klooster zijn. Alle denkbare nationali teiten zijn in de congregatie vertegen woordigd ander de ruim 230 leden. Er zijn negen Nederlandse zusters. De priorij in Brunssum, die postu laatshuis zal zijn voor Nederland, biedt plaats aan twintig zusters. Voorlopig zullen er een zestal vanuit Frankrijk hun intrek nemen. Tot nu toe gingen de Nederlandse postulanten naar het Fran se moederhuis bij Parijs. De zusters, die een beschouwend leven leiden, pro beren, ondanks hun lichamelijke handi cap, toch zoveel mogelijk in eigen on derhoud te voorzien. (Advertentie) DEN HAAG, 28 maart In het wets ontwerp Algemene Kinderbijslagverze kering is de mogelijkheid geopend, dat ongehuwde vrouwen van 45 jaar of ou der van premiebetaling voor de alge mene kinderbijslagverzekering worden vrijgesteld. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van de staats secretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid zegt de S.E.R. in een ad vies dat het geen aanbeveling verdient van deze mogelijkheid gebruik te ma ken in afwachting van een nader ad vies, waarin de positie van de onge- huwden in de sociale verzekering ten volle zal worden bezien. Wat betreft het beginsel van de aan passing van de kinderbijslagen aan de ontwikkeling van de lonen adviseert de raad dezelfde methode te volgen, als die welke wordt gehanteerd voor de aanpassing van de uitkeringen krach tens de AOW en de AWW. Dit betekent, dat de herziening van de kinderbijslagen zal moeten geschieden indien in een voorafgaande periode van zes maanden het indexcijfer van de lonen een afwij king van gemiddeld drie procent heeft vertoond. Om een zo goed mogelijk inzicht te krijgen in de additionele gezinsuitgaven per kind beveelt de raad periodieke breed opgezette budgetonderzoeken aan. AMSTERDAM, 28 maart De stor ting op de f 300 min. 4 procent staats- ling 1962, welke op 22 maart jl. plaats vond, heeft in de weekstaat van de Ne derlandsche Bank grote verschuivingen teweeg gebracht. Uit de omvang van de stijging van het saldo van de schat kist met 1' 175 min. mag men afleiden, dat een aanzienlijk bedrag door de ban ken is betaald in de vorm van schat kistpapier. De stand van de schatkist bedraagt nu f 720 min. Uit de daling van de post diverse rekeningen credit met f 16 min. leidt men af, dat de winst van de Ne derlandsche Bank over 1961 naar do staat is overgeboekt. De chartale circulatie vertoont reeds een Stijging van f 83 min. tot f 5002 min. als gevolg van een deel der ultimo-qp- vragingen. Deze week /al de circulatie, naar men verwacht, nog belangrijker stijgen. De goud- en deviezenvoorraad steeg met f 33 min. tot f 6110 min, waarvan onveranderd 5698 min. goud. De banken zagen kans om f 53 min. aan dure voorschotten af te lossen, waarna het bedrag aan uitstaande voor schotten nog f 19 min bedraagt. Ander zijds werd f 8 min kort papier bij de .centrale bank gedisconteerd. De reke ning andere ingezetenen daalde met ƒ7 min. tot ƒ169 min., waarschijnlijk als gevolg van het deelnemen aan de staatslening. De pot, wissels, schatkist papier en schuldbrieven door de bank gekocht, liep met f 15 min. op tot f 282 min doordat buitenlandse circulatie banken het in hun bezit zijnde schatkist Sapier aan de Nederlandsche Bank ver richten. Het gevo] daling van van de mutaties was een t tegoed der banken bij de centrale bank met f 238 min. tot f 621 min. Hiermede liggen de banken vooralsnog boven het verplicht aan te houden kasreservegemiddelde dat, na het verlagen van het kasreservepercen- tage van acht tot zes, op circa f 420 min. wordt getaxeerd. Dit suplus zal echter in de loop van deze week, als ge volg van de ultimo-druk, belangrijk in krimpen. De geldmarkt is nog krap. Geldkrin- gen verwachten hierin voor de komende twee weken geen veranderingen. ie 11000 Activa: Goud Buitenl. vord goud en deviezen Bult. betaalmldd. Vord buitenl guld Wiss tn disc. Wiss gekoebt Voorsch rek. crt. (1 Voorsch Rijk Nederl. munten Diverse rek. Passiva: Bankbiljetten Rijks schatkist Saldi Bank tn Ned Saldi andere ingezet Saldi bu:t circ. 1' Saldi and uiet-ing. Saldi buit gei da. Diverse rek Nederl scnatk pap bult clrcul banken VI ur. tb lil door de naat tn circulatie gebracht Tot goud en dev. W v. conv dev nette Percentage goud en deviezen toelichting: 19/3 26/3 5.697.611 5.697.611 538.672 572.910 292 270 14.333 14.333 13.775 21.811 266.555 281.890 71.756 18.902 22.405 22.450 13.223 13.276 4.918.511 5.001.490 545.180 720.010 859.189 621.496 176.507 169.182 63.836 65.274 3.455 9.561 15.785 15.847 55.862 40.136 90.300 84.100 63.282 63.033 6.077.532 6.110.342 523.179 557.333 94.73 94.95 ELKE 1 cenfiETS VOOR Niets DEN HAAG, 28 maart Het ministe rie van Financiën deelt mede, dat door de Staat der Nederlanden, onder over eenkomstige voorwaarden als die van de onlangs uitgegeven 4 procent obligatie lening 1962, een onderhandse lening is aangegaan met de rijksfondsen en -in stellingen tot een bedrag van 350 mij. De storting op deze onderhandse lening zal op 1 april a.s. geschieden ten laste van de voorinsehrijfrekening. Zoals be kend werd de laatste staatslening, 300 min. groot, rentende 4%, uitgegeven te gen S9%%. Advertentie) Speciaal voorvolwassenen en teen agers zijn er nu Sanostol-pellets. Sanostol-pellets bevatten o.a. lever traanvitaminen en de kostelijke opbouwstoffen uit mout en sinaas appelen. Een of twee Sanostol-pel lets per dag helpen u fit en gezond door-de winter en beschermen u tegen infecties. Sanostol-pellets zijn verkrijgbaar bij de-apotheker of drogist. Copyright Casferman Ze zijn er nog in Japan: de Geisha's en de theeoeremonie, de kersebloe- semfeesten en de tempels. Maar voor dit eeuwenoude Japanse décor ver scheen na de oorlog een geheel ander volk. J.W. Hofwijk schrijft in de Katho lieke Illustratie van deze week over de veranderingen in Japan. Verder biedt het blad een interessant artikel over Goa. R. Kalkhoven schreef een portret van de toneelspeler Cruys Voor- bergh. De acteur is in kleur gepor tretteerd in de drie rollen uit „Voor het laatst Lady Barker", met welke creatie hij zoveel succes heeft. Verder kan men vernemen dat de telefoon voor een stormachtige ontwikkeling staat; een lezenswaardig artikel. (Advertentie) NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK niet- (1) waarvan uit hoofde iiq. bilat. aoorden ak- 29 Weg is de fiere houding; met gebogen hoofd ver zoekt hij de groeten over te brengen en vooral te zeggen, dat hij aan dit feit onschuldig is. Do brigadier' verschijnt; weer, de eeuwig glim mende sleutels in de hand. „Brigadier," wendt Bui se rich tot hem, en deze neemt onwillekeurig de houding aan, zo imponeert de figuur van de advocaat, „zou jij voor mij een taxi op willen bellen, maar direct, als het kan?" De brigadier belooft het en wenkt Dirk Jan, voor te gaan. Buise laat zich eerst naar de hospita rijden, hoort daar dat mijnheer vein der Meyde inderdaad zijn leven gebeterd heeft en zeer solide leeft. „Vroeger kwam hij hele nachten niet thuis, maar plotseling is dat einders geworden en is hij aan het studeren geslagen. Ik was er echt mee in m'n schik, want ik vond het zonde van zo'n jonge jongen, dat ie z'n leven zo vergooide, want dat hij aan de zwabber was begreep ik wel, ofschoon ik nooit niet de minste last met hem heb behad, daar niet van." Ze heeft natuurlijk gehoord, dat hij er van wordt verdacht geld te hebben verduisterd, maar ze kan het zich niet voorstellen, een zoon van een dominee! Ze is volkomen bereid om drie uur in het paleis van justitie aanwezig te zijn, om eventueel getuige nis af te leggen. In een ijltempo gaat het nu naar de Geassocieerde Discontobank, waar de directeur hem maar matig tegemoetkomend te woord staat. Natuurlijk is de baas er van overtuigd, dat van der Meyde ook deze laatste diefstal op z'n geweten heeft. Wie eenmaal tot zo iets in staat is, waar. Diefstal door een ander lid van het personeel acht hij volkomen uitgesloten. De directeur is een voor zichtig man, maar de vraag of diefstal van uit de hal mogelijk is wordt met een soort hoongelach begroet. „Absoluut uitgesloten, mijnheer!" Als Buise hoort, dat de directeur voor vanmiddag opgeroepen is om voor de rechter-commi ssari s te verschijnen vraagt hij niets meer, verzoekt alleen nog even het grote kantoor te mogen bekijken en de plaats waar van der Meyde zat. Bliksemsnel neemt Buise de situatie in zich op, bedankt de directeur en verdwijnt. Op de stoep staande zoekt hij naar een ander adres, een van die vrolijke snuiters waar Dirk des tijds mee omging. Maar hij aarzelt en gaat weer de stoep van het bankgebouw op, gluurt door de draaideur naar bin- Van zijn plaats daar kan hij de gehele hal overzien, de loketten met de koperen opschriften en ook de marmeren balustrade, waarover de transacties plaats vinden. Er drentelt een heer voor die balustrade heen en weer, die nu door een bediende naar een deur jn de hal wordt geleid. Zeker een bezoeker voor de safe- ruimte. Geluidloos draait Buise zich naar binnen, geluid loos schuift hij naar het loket waar „Kassa" boven Het is al over twaalf, er is nu slechts één bediende, die met de rug naar het loket een lijst op een der bureaux bestudeert. Doodstil blijft Buise voor het loket statui, dan grijpt z'n hand bliksemsnel in het bureau voor hem en even bliksemsnel verdwijnt die hand weer in de buitenzak van zijn jas. Dan tikt hij met z'n trouwring op het marmeren blad. Ietwat geschrokken kijkt de bediende om. ,,Ik had graag nog één minuut Uw directeur willen spreken, wilt mij nog even aandienen? Buise is mm naam." De bediende herinnert zich, dat de directeur pas bezoek van die heer gehad heeft en draait de huis telefoon. Verveeld staat do directeur achter zijn bureau op, als Buise weer binnen komt. Wat een ellende brengt die van der Meyde toch STEIN, 28 maart - huis-Theologicum der van het H. Hart zal vrijdag 6 april het Subdiakonaat toAr nen aan de frs. theologanten Bern .JA gen, Den Haag; Franc. Vennix, TïlfiLr Joh. van de Made, Ulvenhout en i Zwaanenburg, Bovenkarspel; zon april, aan dezelfde fraters het 01 naat. teweeg, een jongeman, die bij z'n eerste misstap de hand boven het hoofd hield, waarvoor hij een gewel dige uitbrander van de hoofddirectie heeft gekregen. Vanmiddag naar de rechter-commissaris over een paar weken de openbare rechtzitting, die de naam van zijn hoog aangeschreven bank over aller lippen zal doen gaan en nu nog vlak voor sluitingstijd dat geloop van die advocaat, die alle mogelijke foefjes zal bedenken om die jongen vrijgesproken te krijgen. Oppassen is de boodschap „Mijnheer," valt Buise met de deur in huis, „wan neer is de kas voor het laatst opgemaakt?" De directeur is verbaasd over deze vraag, hij vreest een addertje onder het gras maar weet op geen stukken na, waar dit reptiel zou kunnen schuilen Hij wint tijd door te vragen: „Hoe bedoelt U dat?" „Wel, precies zoals ik dat vraag, U permitteert mij toch?" „Na de betreurenswaardige voorvallen laat ik iedere avond de kas opmaken, dus gisteravond." „Prachtig, zou U dan nu terstond de kas op willen laten maken?" „Waarom zou ik dat laten doen., mijnheer Budse?" „Omdat ik het tekort, dat die kas op het moment ongetwijfeld heeft, in mijn rechterjaszak heb zitten." De direct,eur snapt er niets van, zijn openigezakte mond bewijst dat ten volle. „Ik heb uw bewering, dat het absoluut uitgesloten moest worden geacht dat diefstal van uit de hal kon plaats vinden, aan de waarheid getoetst mijnheer, en het resultaat hiervan is een kastekort, dat zich, zoals ik reeds zei, in mijn rechterjaszak bevindt." Bleek van woede springt de directeur omhoog. „Heeft U. „Jawel," valt Buise hem in de rede. „Ik ben van de onschuld van mijn cliënt ten volle overtuigd, boven dien heb ik zijn vader beloofd hem te zullen helpen en aangezien het verschrikkelijk moet zijn, onschuldig in de gevangenés te worden gezet, neem ik alles te baat wat voor de onschuld van van der Meyde kan getuigen. Alles, hoort U goed, mijnheer?" Enorm is die stem van Buise, ze doet de directeur weer in zijn stoel zinken, ze overdondert hem gewoon. Hjj denkt, na, dit grapje kan het einde van zjjn zes en dertigjarige loopbaan bij de bank betekenen. Zie je wel dat je met die lamme advocaten op moet passen, het was of hij er een voorgevoel van had. CWordt vervolgd) LETTEUGREEPRAADSEU In-het Horizontaal en verticaal woorden invullen. f 1. specerij 2. episch dichtstu efjK bep. aank. vnw. 4. staat in 5. morgenstond 6. probleem- Oplossing 27 maart A^ei Horizontaal: 1. verknoeien; g. dj.,; eest; 3. dag, tikar; 4. eclat, al01?' J5A; onding; 6. lamp, OEES; 7. atelif*'sS»r 8. Nina, sale; 9. detail, mak; 10- et 11. rins, tetra. Verticaal: 1. vaderlander; 2. j, 3. reglementen; 4. kr, plaats; ie; 6. oei, Noë, lunet; 7. eskader®" p Italië, ambt; 9. ronselaar; IC' Mekka.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 2