Experiment met t.v.-camera's biedt Rotterdammers kijk opondergrondse' Hermes DVS heeft nog steeds een demissionair bestuur Na ampele bespreking werd de vergadering geschorst 1 Carmiggelt opent Efsschotexpositie LONDKNSE BRIEF Reclame A 0 Burgemeester Vogelaar sloeg eerste paal voor 94 woningen Eerste proef n.a.v. plan om ieder meer bij metro-werk te betrekken Karei Doorman" alleen naar Rotterdam terug VERGADERING VAN 4'/® UUR... MAAR Situatie blijft bij het oude Gemeenteraad op bezoek bij T.H- Maakt Je Nu SOORT BELONING Deense solidariteit met Nederlandse zeevarenden Paastoemooi handbal Zilveren jubileum b*J H. V. O. h: HET NIEUWE DAGBLADDD ZATERDAG 31 MAART 1962 PAGINA? ROTTERDAM, 31 maart. De werkzaamheden aan de Metro vor deren gestadig. De Rotterdammer en hij, die de stad bezoekt bemerken dat, maar heiaas slechts in negatieve zin vooral. Wegomleggingen en grote aantallen verkeersborden vormen de rook, die wijzen op het ondergrondse vuur. Het meer positieve werk blijft in grote lijnen voor de passant verborgen. Natuurlijk, hier en daar ontwaart men een geul. maar het is allemaal een beetje vaag, waarheen dit alles leidt. Dit is een betreurenswaardige omstandigheid. Reeds lang bezint men zich dan ook op een gelegenheid, die mogelijkheden schept, om de Rotterdammers en de bezoekers meer bij het „Rotterdams Aardewerk" te betrekken, te meer, omdat alle moeilijkheden voor het verkeer door de weggebruikers gedragen worden met geduld en toegevendheid, welke eigenschappen kennelijk voortvloeien uit een positieve instelling ten opzichte 'an Rotterdams toekomst. Vijf camera's Werk voor wijkraden Slaagt deze eerste proef, dan denkt men in de nabije toekomst toestellen te plaatsen op de Blaak, nabij het Station van dezelfde naam, op het plein voor het Centraal-Station en in de omgeving van de Heliport. De andere toestellen heeft men voorlopig gepland in ver van het centrum verwijderde stadsdelen en wijken. Bij het bepalen van de juiste plaats zal rekening worden gehouden met adviezen van de wijkraden en met de antwoorden op de desbetreffende vragen op bedoeld formulier. Wil men een toestel in zijn buurt geplaatst zien, dan is het dus van belang, dat men in zo groot mogelijken getale morgen op komt, om een formulier af te halen en zijn mening kenbaar te maken. Opstel ling boven het voorlopig gedachte mi nimum is namelijk ook nog mogelijk. Grondig werk 't Hart nog niet Bij staking worden schepen niet gelost of geladen Sporen verdiend Reacties belangrijk nomic pianmngh^de Jonge Europeanen in Engeland Een taille terrei^van dflru^pohtek indruk Het Engels Van de buitenlander I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiimiimiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimimiminimiiiti* r—Wi X Brand in brievenblK Poststukken verloren gegd^'1 95 De foto's die hier en daar geplaatst zijn, voldoen niet geheel. Deze statische prenten, hoe goed op zichzelf ook, zijn, nauwelijks in staat, de activiteit, die zich onder de aardkorst uitstrekt, in al haar omvang en in al haar koortsachtige drift weer te geven. De passant, die de werkzaamheden rond het Hofplein gadeslaat, zou tevens willen weten, hoe ver men op Brienen- oord gevorderd is met de tunnelelemen ten en wat men op ditzelfde ogenblik pre cies op Brienenoord doet. Om aan deze gerechtvaardigde ver langens tegemoet te komen en tevens als een soort beloning voor de welwil lendheid, waarmede in Rotterdam de moeilijkheden rond de metro-bouw door ieder tegemoet worden getreden, is men nu gekomen tot een systeem, dat het mogelijk maakt, de werkzaam heden op de voet te volgen. De oplos sing is even eenvoudig als voor de hand liggend, maar de kosten, die er mee gemoeid zijn, zijn dusdanig van omvang, dat men voorlopig zijn toe vlucht heeft genomen tot een experi ment. Indien dit experiment slaagt, zal men zich tot de gemeente wenden, om een bij drage in de kosten. Het experiment wordt voorlopig bekostigd met bijdragen uit de kas van de V.V.V. en met door het be drijfsleven toegezegde bedragen. De bedoeling is dan, om op een tiental plaatsen in de stad televisietoestellen te plaatsen (grootbeeld 59 cm) die aange sloten zijn op een gesloten circuit. Vijf camera's staan opgesteld op diverse „knelpunten" en geven hun beelden door naar 'n centrale post op de Stadhuisto ren. Om steeds tot een verantwoord beeld te komen „verdeelt" daar een re gisseur de beelden, zodat men steeds dat onderdeel van het werk te zien krijgt waar op dat moment de grootste activi teit heerst en-of waar de voor het publiek aantrekkelijkste of meest spectaculaire activiteiten plaatsvinden. Bij alle medewerkenden bestaat groot enthousiasme omtrent het plan. Leen Timp, die zich ronduit verheugt over zijn medewerking, meent, dat experimen ten op verkeersgebied, die hier en daar in binnen- (Utrecht) en buitenland met T.V. genomen zijn, de meest schone be kroning krijgen in dit experiment, waar aan hij zich geheel hoopt te kunnen ge ven en waarin hij de harteklop van een grootstad visueel hoopt te kunnen ver beelden. Voor Mies Bouwman, doorge winterd in 't TV-vak komt de uitnodiging tot medewerking al bijzonder gelegen. Na haar opzegging bij de AVRO had zij zich, naar zij verklaarde, geen gunsti ger emplooi kunnen voorstellen, dan juist deze „rondleiding". Na de E55 verheugt zij zich zeer op deze terugkeer in Rotter dam. Pierre Janssen, die zijn „Kunst grepen" al enige tijd heeft gestaakt, grijpt deze gelegenheid graag aan om zijn idealen te verwezenlijken. „Ik hoop grondig te werk te gaan", zegt hij. Voor het begeleidend geluid hoopt men een beroep te kunnen doen op Leen 't Hart, maar men wacht eerst af, hoe mor gen een en ander verloopt. Een moeilijk heid is nl. nog, hoe men het geluid, zon der het schreeuwerig en storend te doen zijn, duidelijk en hard genoeg kan ma ken, om het lawaai van het verkeer te kunnen overstemmen. Ook dit is van la ter zorg. „Voorlopig heb ik 't Hart nog niet", verklaarde de heer A. J. M. Schut ter, directeur van de V.V.V.. Veel zal afhangen van de reactie van het publiek. Men hoopt deze reacties binnen enige weken verwerkt te hebben, zodat men, vóórdat het tocristenseizoen goed en wei begint, de Rotterdammers en de bezoekers een goed en leven dig beeld kan geven van wat zich af speelt rond de aanleg van de metro. Het mag misschien bevreemding wek ken, dat met het experiment op zondag wordt gestart. Daarvoor zijn enige door slaggevende redenen. Velen zullen juist op deze dag tijd hebben, een tocht naar het stadhuisplein te maken. Het ver keer is op deze dag niet al te omvangrijk en dit is bij het experiment ook een voor dcel. Dat er rond de Metro-werken op die dag niets te doen is, is een nadeel voor de kijkers maar een voordeel voor de proefnemers. Verwacht wordt, dat de Rotterdam mers het experiment zuilen steunen, on danks het feit, dat deze eerste stap nood gedwongen een flauwe afspiegeling moet zijn van wat het in de toekomst worden kan. Hoofdzaak is het, een basis te leggen voor een systeem, dat een ondergrond se activiteit tot een buiten-gebeuren kan maken. Als de Rotterdammers dit experiment even „rulm-ziend" tegemoettreden als de moeilijkheden, die met de metro-aan leg gepaard gaan en dat mag zeker verwacht worden dan is er alle kans, dat de Maasstad aan haar vele beziens waardigheden een noviteit toevoegt, die vele kijkers zal trekken. DEN HAAG, 30 maart. De Karei Doorman, die het komende weekeinde uit de haven Norfolk aan de Ameri kaanse Oostkust vertrekt, zal alleen naar Rotterdam terugkeren. Dit werd heden morgen door de marine voorlichtings dienst officieel bevestigd. Een Ameri kaanse woordvoerder in Norfolk heeft gisteren verklaard, dat de Karei Doorman met de overige schepen van smaldeel V naar Nederland zou terugkeren, zoals wij op pagina 3 vermelden. De overige schepen van dit smaldeel zlin de jagers Groningen en Limburg en de onderzeeboten Dolfijn en Zeeleeuw. Hoe wel van officiële zijde nooit namen zijn gegeven staat het wel vast dat deze sche pen reeds enige dagen onderweg zijn van de Amerikaanse Westkust naar' Nieuw- Guinea Zoals bekend heeft de minister-presi dent, prof. de Quay, op 28 maart aan de Tweede Kamer meegedeeld dat „enkele eenheden van de Kon. Marine" naar Nieuw Guinea zouden worden gezonden. Een dag later schreef prof. de Quay io zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamer-lid Burger (PvdA): „Vier schepen van smaldeel V bevinden zich thans nabil de Amerikaanse Westkust Over hun ver dere bestemming hebben de Kamer giste ren mededelingen bereikt" Een woordvoerder in Den Haag sprak hedenmorgen over „de schepen, die vol gens de pers onderweg zijn naar Nieuw Guinea". KOPENHAGEN, 30 maart (Reuter) De Deense organisatie van zeevarenden heeft in een vandaag uitgegeven verkla ring bekend gemaakt dat, mocht het hui dige conflict tussen de Nederlandse reders en de vakorganisaties van Nederlands® zeevarenden op 1 mei, als huidige CAO afloopt tot een staking leiden, de Neder landse schepen op een .zwarte lijst' zullen worden geplaatst en het er waarschijnlijk op zal uitdraaien dat Nederlandse schepen in Deense havens niet geladen noch gelost zullen worden. Een en ander zou dan ge schieden op grond van een verzoek van de Internationa] Transport Workers Fede ration, die zich in dit conflict geheel achter de CKV, de centrale voor zeevarenden ter koopvaardij en visserij, de werkne mersorganisatie, heeft geschaard. Het is heslist niet de bedoeling, maar wat „An te amateuren" en daar om heeft men gezocht naar een free lance regisseur, die zijn sporen in het verleden reeds verdiend heeft. Men is uiteindelijk terecht gekomen bij Leen Timp, die voor deze reportages nauw zal samenwerken met Pierre Janssen die de toelichtende tekst zal verzorgen samen met Mies Bouwman. Men hoopt hierbij te profiteren van de ervaringen die destijds op de E55 met T.V.-uitzen- dingen zijn opgedaan. Bij wijze van proef zal een eerste groot-beeld-toestel geplaatst worden op het Stadhuisplein, waar morgen dan te vens tussen één en twee uur de eerste beelden vertoond zullen worden. Men be paalt zich bij deze uitzending tot beelden van Brienenoord en hoopt op voldoende belangstelling en reacties van het pu bliek, om het plan verder uit te werken. Om die reacties te peilen, zullen formu lieren worden verstrekt, die ingevuld en wel, gedeponeerd kunnen worden in een speciale bus, die nabij het toestel ge plaatst is. Wil men zijn indrukken even laten bezinken en voelt men meer voor het invullen in de rustige huiselijke om geving, dan kan men zijn formulier thuis invullen, om het later in de bus te depo neren. De formulieren zijn verkrijgbaar bij het V.V.V-katoor op het Stadhuisplein. ROTTERDAM, 1 april „Een nette, vriendelijke Hollander die mij eens kwam bezoeken om naar mijn toestand te in formeren", zo beschreef Willem Elsschot Simon Carmiggelt in een brief die hij op de dag van zijn sterven heeft geschre ven aan de Rotterdamse Elsschotkenner C. Villerius. Hij schrijft verder hoe zijn onderbewustzijn hem later toevoegde: „toe nou, het is een vriend". Dit curieuze stuk, gedateerd 31 mei 1930 is terug te vinden op de tentoonstel ling gewijd aan Willem Elsschot, die tot en met 24 april te bezichtigen is in het Historisch Museum in Rotterdam. Die zelfde nette Hollander, die door Elsschot op zijn ziekbed niet herkend werd, Si mon Carmiggelt, opende deze expositie gisteravond aan het begin van de boe kenweek, die in Rotterdam met veel acti viteiten van de boekverkopersbond ge paard gaat. Carmiggelt is het grootste deel van zijn leven een bewonderaar van Elsschot geweest, aan de hand van en kele citaten uit brieven liet hij doorklin ken waarop hij deze verering baseert. Vooral zijn doeltreffende beknoptheid, die ook in zijn manuscripten tot uitdruk king komt, prees hij. Met een „hij heeft gelukkig niet alles geschrapt", verklaar de Carmiggelt de expositie voor geopend. Tevoren had de heer L. J. Pieters aan de wethoudster van Financiën en Kunst zaken, mej. mr. J. Zeelenberg, het eerste exemplaar aangeboden van Rotterdams Accent 1962 een verzamelbundel met werk door voornamelijk Rotterdamse schrijvers over het culturele 'leven in Rotterdam. De tentoonstelling is al eerder in Ant werpen te zien geweest. Zij geeft een in teressant en instructief overzicht van het leven van Elsschot, aan de hand van oude portretten, veel handschriften, brie ven, boeken en tenslotte ook nog door een reconstructie van zijn werkkamer in Antwerpen. Men heeft daar zelfs een deel van het originele behang voor gebruikt. Een curieus stuk is voorts het kasboek dat als voorbeeld heeft gediend voor het Wereldtijdschrift uit Lijmen. De stimule rende invloed van Greshoff, die vooral het werk van Elsschot gepropageerd heeft, blijkt uit vele brieven. Enkele prachtige vergrotingen van de houtsneden van Can- tré voor Kaas. vormen een bijzondere opluistering van deze boeiende tentoon stelling die elke Elsschotliefhebber door vele fijna trekjes, vooral in de manus cripten en brieven, zal boeien. Enkele van zijn verzen zijn in een lichte wand opgenomen en dwingen de toeschouwer als het ware deze te lezen. Zowel in vorm als naar inhoud is deze expositie, die op initiatief van de Rotterdamse boekverkopers naar ons land is gekomen, een bezoek volledig waard. (Van onze verslaggever) SCHIEDAM, 31 mrt. In de kantine van de eerste divisie-club Hermes DVS is gisteravond lang gepraat over het be sluit van het bestuur om zijn mandaat ter beschikking te stellen. In een ver gadering die bijna vier en een half uur in beslag nam, is men er echter niet uit gekomen. De vergadering werd op voor stel van de heer P. van Bochove, wet houder van sportzaken en oud-voorzitter van de Schiedamse semi-profclub, ge schorst. Aanleiding tot dit voorstel was het langdurig beraad over de motive ring van het bestuur om zijn mandaat ter beschikking te stellen. De situatie blijft dus bij het oude. Hermes DVS heeft een demissionnair bestuur. Binnen niet al te lange tijd zal het aftredend bestuur met enkele oud-leden en erele den de zaak uitvoerig bespreken om tot een voor iedereen aanvaardbare oplos sing te komen. Er waren ca. 125 leden, onder wie de contractspelers van Hermes, naar de kantine van de Schiedamse club geto gen. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door de heer A. Stouthandel, voorzitter van de semi-profclub, de heer Buitenhek, lid van de oppositie (ofwel I Het bestuur van Hermes. dat zijn man daat ter beschikking heeft gesteld. V.l.n.r.: de secretaris D. Lubeek, de voorzitter A. Stouthandel en de pen ningmeester M. van Dijk. PEP (Political and Eco- r j-, p I J Z7 7 7 7 iiiiitHiiitiiinNtmiimiftiiiiiitiiiiiiimiHiiiimiiimmmiitiiHHiiiiiiu nomic bekende ke organisatie onafhankelij voor weten- W5*T' T?f Het bureau waaraan Elsschot de laatste jaren gewerkt heeft. Onderdeel van een reconstructie van zijn werkkamer op de Elsschotexpositie in het Historisch Museum. VLAARDINGEN, 31 maart De hand balvereniging DWS heeft RKWIKhandbal ultgenodige om op Tweede Paasdag deel te nemen aan hun toernooi met een dames en herenseniorenteam. en economie, heeft deze week een pamflet gepubliceerd van tweeënzeventig pagina's (prijs: viereneenhalve shil ling) over het wel en wee van jongelieden afkomstig van het vasteland van Euro pa, die tijdelijk werk komen zoeken in Brittannië, vooral Londen en omgeving, in de hoop hun kennis van de Engelse taal en het leven te vergroten. Het pamflet heet „Young Europeans in Eng land". Het grootste deel van deze Europese jongelieden (let wel, het pamflet impliceert dat jonge Engelsen geen jonge Europeanen zijn, zulks op de oude vertrouwde wijze volgens welke mist in de Noordzee en het Kanaal niet Engeland van Europa, maar Europa van Engeland iso leert) zijn vanzelfsprekend meisjes die of met een werk vergunning van het Britse Ministerie van Arbeid of on der het „au pair"-stelsel huis houdelijk werk verrichten, in Britse gezinnen. Het ver schijnsel van deze stroom uit Europa is na-oorlogs en is het gevolg van gebrek aan dienstbodes. Verreweg de grootste groep van deze meisjes komt uit Duitsland (41%), gevolgd door Italië (15%), Zwitserland en Frankrijk (9%), de drie Scandinavische landen (ge zamenlijk 9%). De drie Be- neluxlanden leveren geza menlijk niet meer dan 3%. Aangezien de meesten van deze meisjes huisnoudelijke arbeid combineren met de studie van de Engelse taal aan staatsscholen of parti culiere inrichtingen, ge bruikte PEP de methode van een vragenformulier dat werd toegezonden aan een groot aantal van deze bui tenlandse meisjes. Het rap port concludeert dat 80% van de ondervraagde meis jes van de diverse nationa liteiten van mening waren dat zij goed behandeld wer den door de gezinnen waar zij werkzaam waren. Slechts zes procent verklaarden dal zij slecht behandeld wer den. Er varen een aantal gezinnen die „au pair"-meis- jes uitbuitten als „goedkope dienstboden". H rapport meent, dat het wenselijk zou ziji., zulks om teleur stellingen te voorkomen, in dien de meisjes van te vo ren wisten welke eisen aai hun gesteld zouden worden Dit zou tevens voorkomer dat meisjes worden opge scheept iet een steeds toe nemende hoeveelheid werk Onder meer wordt het raad zaam geac! van te vore: vast te stellen hoeveel tij c. de meisjes beschikbaar zul len hebben voor ontspan ning, voor studie en het bij wonen van lessen. Het rap port meent „at arbeidsbeur zen en andere agenturen vai eendere aard meer i lich tingen behoren te verstrek ken aan de mesjes cn dat deze bureaus niet behoren te werken zonder vergun ning van de autoriteiten. De gezinnen welke buitenland se meisjes opnemen dienen volgens het rapport te be seffen dat de „au pair"- meisjes afkomstig zijn uit eenzelfde maatschappelijk millieu als het hunne en dat zij veelal een even goede opvoeding hebben genoten, en dat de meisjes derhalve moeilijk genoegen kunnen nemen met de istatus van dienstbode. Dit geldt even eens voor meisjes met werk vergunning van het minis terie. He' onderzoek maakte ropese bladen. Maar het is eveneens duidelijk dat er gevallen van uitbuiting zijn. En er zijn enige aspecten van het probleem welke op zijn zachtst gesproken iet wat verbij stere d zijn. Zo heet het in het rapport dat een aanzienlijk deel van de meisjes nooit gelse ge zinnen bezoeken als gasten en dat 53% van hen het moeilijk vonden vriend schap te sluiten met de Engelsen, zulks of ten ge volge van Engelse terughou- verder duidelijk dat niet dendheid of domweg omdat het aantal arbeidsuren, noch het moeilijk is te achterha- de betaling (of zakgeld in ien waar men de Engelsen liet geval van „au pair"- kan ontmoeten. Desondanks meisjes) bepaalden of de waren vele meisjes geest- buitenlandse meisjes zich te vreden oelden. De bepa lende factor waren de men selijke betrekkingen tussen de meisjes en het gezin waarin zij worden opgeno men. Hoe meer de meisjes werden behandeld als lid van het gezin en deelna men aan het gezinsleven en de ontspanning van het ge zin, hoe gelukkiger zij zich voelden. De grootste onte vredenheid heerste bij meis jes die op hun eentje in de keuken moesten eten of die tot de ontdekking kwamen dat zij in het gezin geen ge legenheid hadden om hun Engels te verbeteren door vriendelijke conversatie. driftig over de vriendelijk heid van de Engelsen, maar blijkbaar evenveel vonden de Engelsen „huichelachtig en onoprecht". Volgens het rapport arriveren ongeveer de helft van de meisjes in Engeland met een ongunstig oordeel over de Engelsen. Dit is op zichzelf reeds een merkwaardig feit. Wat nog opmerkelijker is en in hoge mate verontrustend althans van Engels standpunt, is het feit dat de indruk niet ver betert tijdens hun verblijf. „Meri mag zich afvragen," aldus het rapport, „of som migen van degenen die meenden dat zij stieten op vijandige behandeling omdat zij buitenlands waren de toestand interpreteerden op de basis van hun oor spronkelijke verwachtingen, soms wordt "beweerd in Eu- Desondanks verbeterde de is men dit rapport mag vertrouwen, is er niet sprake van uitbuiting op zo grote schaal als 'f Mijn compliment voor uw Engels", indruk welke jonge Europe anen hadden van de Engel-, sen, niet tijdens hun verblijf; en er schijnt niet ontkend, te kunnen worden dat voor vele buitenlanders de Engel-' sen vooral de maat-1 schappelijke middengroepen een ontmoedigende in druk maken van terughou dendheid en kilheid." Dit laatste is een trieste maar niet overdreven con clusie, welke enig commen-l taar behoeft. Het eerste is dit: slechts buitenlanders in Engeland beseffen hoe erg deze kilheid kan zijn. Het! tweede is dat PEP, de zaak] beziende van Engels stand-; punt, de hoofdoorzaak van; de soms gruwelijke on-i vriendelijkheid van de Engelsen niet beseft. Het' kost de buitenlander van) goede wil niet de minste] moeite om op de meest pret tige wijze en zelfs vriend schappelijk om te gaan met de Engelsen. Maar er is een factor welke voor de Engel sen een grotendeels instinc-i tieve maar schier onover koombare hindernis vormt: in de maatschappelijke om-] gang met buitenlanders, nl., hun veelal gebrekkige ken nis van het Engels. De meeste van de buiten landse meisjes komen hier om Engels te leren, en meni kan van deze veelal jonge leerlingen slechts verwach ten dat hun Engels in vele gevallen te wensen over laat. Als een buitenlander volmaakt zijn Engels be heerst en derhalve zijn Engel-; se vrienden er niet voortdu rend aan herinnert dat hij buitenlander is, is er niet de minste reden waarom men niet met de Engelsen op zou kunnen schieten. De een zaamste 'mensen in Enge land zijn de buitenlanders die hier dikwijls een men senleven hebben gewoond, maar er nooit in geslaagd zijn hun Engels geheel te beheersen. Met hen laten zich de Engelsen niet gaarne in omdat zij het psycholo gisch zo ondragelijk vinden naar slecht Engels te moe ten luisteren. Wij hebben naar aanleiding van dit rapport een aantal Engelse vrienden op de man af ge vraagd 'f onze conclusie luist was. Zij Lea'amden het allen, en op de vraag waar om zij zo reageerden, luidde liet collectief en pregnant mtwoord ongeveer: Well, you know, it is just a thing with me." Er is beslist geen prake van onwil aan Engel se zijde en de Engelsen zijn maar al te zeer geneigd m buitenlanders te complimen teren over hun Engels, zelfs al vliegen de Poolse, Griek se. Spaanse of andere Ba bylonische spaanders eraf. Maar de Engelsman vindt het ondragelijk naar derge lijk „goed" Engels te moeten DAAN VAN DER VAT! lid van de commissie „betaald-voetbal", die enkele maanden geleden werd opge heven) en de heer R. Hartog, woord voerder van die voornoemde commissie. Het voornaamste bezwaar van de heer Hartog was het feit, dat het bestuur de leden wat betreft alle zaken die rondom de vereniging spelen niet heeft gekend. Na afloop van de vergadering hebben wij een onderhoud gehad met de heer D. Lubeek, secretaris van Hermes DVS. Deze verklaarde, dat er in het bestuur onbehagen was ontstaan rondom de za ken betreffende de commissie „betaald- voetbal". „In november," aldus de heer Lubeek, „was deze commissie opgehe ven, maar niettemin werden activiteiten ontwikkeld, die bij het bestuur onbeha gen wekten". Toen het bestuur een 8 |b, mene ledenvergadering uitschreef 0 ](j ben de leden van de commissie ,.t>eta voetbal" eveneens een vergadering e geschreven om de meningen van dive leden te peilen. De heer Lubeek was v^e mening, dat de woordvoerders van commissie (in feite de oppositiegroep Hermes) het bestuur niet willen ont' fen uit zijn functie. Tijdens de verga" ring heeft men een beetje langs eJje heen gepraat. Uiteindelijk doorbrak heer Van Bochove de impasse, door VOO' te stellen, dat het bestuur de vergader' zou schorsen en dat de bestuursled in de komende dagen met enkele ou', leden en ere-leden de zaak opnieuw v den bespreken. „Opmerkelijk is". v>. dus de heer Lubeek, „dat het eerste e tal zich schijnbaar niets van de tnO°. lijkheden aantrekt. De laatste wedstrb den heeft Hermes beslist geen zwak* indruk gemaakt. Pech was de oorza3,. dat enkele wedstrijden verloren ginge° Het bestuur heeft de hoop voor een L tere klassering niet opgegeven. V,. staan er moeilijk voor", aldus voofz' ter A. Stouthandel, „maar helemaal vel slagen zijn wij niet". Hij sprak de h°0^ uit, dat de moeilijkheden snel uit de geruimd zullen worden. DELFT, 31 maart Op uitnodig^ van het College van Curatoren en Senaat van de Technische Hogesch" bracht de gemeenteraad gistermidd®'f een bezoek aan de T.H. met het doel nieuwbouw te bezichtigen en te word' ingelicht over de ontwikkeling van instelling in de komende jaren. j Tijdens de lunch die de gasten wé' aangeboden in het gebouw voor tuig- en scheepsbouwkunde aan de 1" keiweg gaf de voorzitter van het colle% van curatoren dr. ir. F. Q. den Holl*]! der enige interessante cijfers over ontwikkeling van de Technische Hoi school waarbij hij tit uiting bracht, bij de verdere ontwikkeling van de hoFj, school, waarbij voor 1970 gerekend w°r" op 10.000 studenten en 4000 persone«''. leden, de huisvesting veel aandacht vereisen. Hierna hadden de gasten de gelege' heid naar keus een aantal laboratoria bezichtigen. Tijdens een rondrit over T.H.-terrein bracht het gezelschap e<£ kort bezoek aan het in aanbouw zijn*1 reactor instituut. NIEUWERKERK, 31 mrt. Het scheel de maar weinig of burgemeester J. C. Vogelaar van Nieuwerkerk aan de IJssel was vrijdagmiddag languit in de modder gevallen toen hij de eerste paal wilde slaan voor het complex van 48 huurwo ningen en 46 herenhuizen in het uitbrei dingsplan Dorrestein. De burgervader onderschatte kennelijk de kracht van de handel der vervaarlijke heimachine toen hij het heiblok op het laatste metertje van de 17 meter lange paal wilde laten neerkomen. Hij werd helemaal uit ba lans gebracht, maar tot een valpartij kwam het gelukkig niet. Zonder verdere „tegenslagen" joeg burgemeester Voge laar daarna de paal de grond in. Evenals de 38 verkoopwoningen in Moordrecht, waarvoor burgemeester H. C. Vermaat jr. op 14 februari 1.1. de eer ste paal sloeg, staat de bouw van dit com plex onder auspiciën van Eurowoningen N.V. te 's-Gravenhage. Deze vennoot schap heeft als voornaamste doelstelling de bouw van goede en goedkope wonin- door middel van continu- en seriepro- duktie. Het ontwerp van de 46 herenhuizen (verkoopwoningen) is van het architec tenbureau Leicher te Maarssen. De wo ningen en garages worden gebouwd na bij de Jan Anne Beyerinkstraat en de Boslaan. Alle huizen bevatten een woon- eetkamer, keuken, kelderkast, toilet, hall, drie grote en twee kleine slaapkamers en badkamer. De zolder is bereikbaar via een vaste trap. Bij alle woningen komt een schuur of garage. De gevels worden opgetrokken van ge le steen. Het buitenschilderwerk zal in het algemeen glanzend worden uitgevoerd De daken worden bedekt met eerste soort opnieuw verbeterde Hollandse pannen. Het gehele complex woningen wordt ge bouwd op eigen grond. De woonkamer heeft eep afmeting van 4 bij 8.85 meter en de keuken van 2.24 bij 3.34 meter. De garage is 2.89 bij 7.17 meter groot. De drie slaapkamers op de bovenver dieping zijn resp. groot 4 bij 4.46 meter, 4 bij 3.20 meter en 2.24 bij 3.34 meter. De badkamer meet 2.24 bij 1.60 meter. Op de zolderverdieping zijn er nog twee slaapkamers, die resp. 4 bij 4 meter en 2.24 bij 2.90 meter groot zijn. Aan de afwerking van de woningen wordt de grootst mogelijke zorg besteed. De prij zen variëren van 39.400,- tot 46.000,-. Nadat de eerste paal stevig in de bo dem zat, trok het gezelschap van geno digden naar restaurant Plaszicht in Rot terdam. Daar gewaagde burgemeester Vogelaar in een korte toespraak van een bijzondere dag voor het gemeentebestuur van Nieuwerkerk aan de IJssel. Hij zei, dat er met een belangrijk werk een aan vang was gemaakt. Vele jaren geleden werden hiervoor al contacten gelegd. Burgemeester Vogelaar noemde het een belangrijk object voor een kleine ge meente. Nieuwerkerk zal straks 48 huur woningen (twee flats van elk 24 huizen) kunnen toewijzen. De 46 herenhuizen in de vrije sector worden voor rekening van N.V. Eurowoningen gebouwd. In totaal dus 94 woningen, een ongekend aantal voor Nieuwerkerk. Burgemeester Voge laar sprak tenslotte de hoop uit, dat binnen de kortst mogelijke tijd de eerste sleutel overhandigd zou kunnen worden. GROTERE EENHEDEN Namens Eurowoningen N.V. sprak de directeur, drs. J. Poot. Deze wees op de bijzonder sterke ontwikkeling van de buitengemeenten. De trek vanuit de grote steden naar de randgemeenten heeft nu een massaal karakter gekregen. Wil men spoedig van de woningnood verlost zijn, aldus drs. Poot, dan zullen grotere een heden tot uitvoering gebracht moeten worden. .Hij zef, dat het. uitbreidingsplan Dorre stein op 'aantrekkelijke wijze ontsloten was. Er is voldoende ruimte opengelaten voor groen en singels. Het plan ligt zeer gunstig tussen de twee oude kernen in. Het accent van Nieuwerkerk zal in be langrijke maté door dit nieuwe plan wor den beïnvloed. Wanneer een gemeente 'X ïStT.p* iv ,'t Valt niet mee", schijnt burgemees Vogelaar te denken. groeit, moet deze haar eigen Voorzie!1',. kunnen opvangen. Onderwijzers, P f tiemensen etc. moeten een woning f nen krijgen met een betaalbare huur 1 geveer 70,-). v Drs. Poot zei, dat Eurowoningen h' VLAARDINGEN, 31 mrt. Doo4'ï< dag 5 april a. s. 's morgens om ''"Li wordt in het restaurant „Vulcaanb®-^' vav het Havenbedrijf Vlaardingen'^f hét 25-jarig dienstjubileum gevierd e\t de heer A. van der Windt, sedert c' j: -en constructie-plaatwerker in deling Onderhoud van de Afdeling r> chinefabriek en Constructiewerk? A De heer Van der Windt heeft voord 22 jaar gewerkt in de afdeling makerij als plaatwerker. DELFT, 31 maart. Donderd*V is brand gesticht in de brievenbü'^c', in de Prof. Krausstraat is geplaatst- tt minste een tiental poststukken kW8 de lichting van 19 uur geheel of te° jjV,. verkoold te voorschijn. Voor zover op het postkantoor uit de restante" gewaar worden wie de afzender A zijn deze resten terugbezorgd. echter nog snippers van brieven e° jA kaarten over waarmee mén geen weet. li-, ..Dit is in. korte tijd de. tweede ke #K' zoiets is gebeurd. De daders hebbc jf stellig niet gerealiseerd wat de S®.-j- V van hun daad kunnen zi.in. Mogeo-' helsde een van de verbrande stuk* -tiE bericht, dat in verband met LjlieV ziekte overkomst van een fa° p/' dringend gewenstzou zijn. u kómt nil niet over; "een stervende tevergeefs:- g',. Wij willen hopen. d?t ouders j„ die met opvoeding van de jeugd last de ernstige gevolgen van_ari 'Li' stichting in een brievenbus de zorg toevertrouwde iongpreI1. ggriji* voorhouden, opdat deze zullen dat het zover niet mag komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 6