Reisduur naar Stockholm 40 minuten langer A RL A ND Agesch iedenis van vele en grote Grotere afstand tussen de stad en de luchthaven cijfers KEES FENS Niets aan te geven? Dan geen douane A.K. U. weinig afwijkende winst bij hogere omzetten in 1962 De Gaulle nu actiever in Euro-politiek GJiMUMM&C0 Engeland, de EEG en het Gemenebest Ned. Ford kon aan vraag voldoen Winst f 8,0 6,2 j min Groep Fransen wil weer priester- arbeiders 1000-ste zitting Veiligheidsraad Inschrijving conversielening op 17 april Geen aantasting Duits vermogen Ontvangt Prijs vcor de Literaire Kritiek Promotie Zes jaar wegens poging tot moord tsAe? ■T MIFITWK dagblad PAGINA 9 't helpt en 1. »t is lekker ■It Denk bij Sanostol niet alleen aan de kinderen! Autoweg CHAMPAGNE REIMS CORDON ROUGE„BRUT' Examens woonmeubalen zijn? Weet U ziet en leest het in de pasioe-foto-pocket '62. Eén gulden. PAST Euratomvoorzitter bij de koningin memo is Ys tc mo&i. rt&nu* IS HBB. KEIZERSGRACHT 706 AMSTERDAM Prof. Bloch uit Oost- duitse academie gestoten 1 DRY SUPERIOR PALE O (Advertentie) RED BAND - ROOSENDAAL AMSTERDAM, 4 april De Prijs voor de Literaire Kritiek, ingesteld door de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde en de Vereeniging ter be vordering van de belangen des Boek handels, is dit jaar toegekend aan Kees Fens, literair criticus van de Tijd- Maasbode. De door de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde Ingestel de jury bestond uit de heren H. A, Gomperts, voorzitter; dr. W. <L C. Bui- tendijk en Gabriël Smit. De prijs is groot 1000,-. De prijs is vanmorgen in de Ridderzaal van het Muiderslot uitgereikt. fl', (Van een correspondent) STOCKHOLM, 3 april Arlanda is de naam van de nieuwe internationale luchthaven van de Zweedse hoofdstad, zondag officieel door koning Gustaaf Adolf geopend. Het vliegveld aange legd met het oog op de eisen van het moderne vliegverkeer, beschikt over onder meer een startbaan van 3300 me ter lang. Het zal worden gebruikt door alle internationale luchtvaartmaatschap pijen, terwijl het vroegere Stockholm- se vliegveld Bromma, dat ongeveer 25 jaar in gebruik is geweest, zal worden bestemd voor Zwedens binnenlandse luchtverkeer. De geschiedenis van Arlanda is er een van grote cijfers. Er is bijna vijf jaar lang over gedebatteerd of men het wel of niet zou bouwen. Toen het besluit eind 1957 eindelijk gevallen was begonnen nog datzelfde jaar hon derdvijftig ingenieurs en architecten met de projectering van het terrein; 'n half jaar later waren er bijna dui zend man aan bezig. Om het terrein, dat ligt op ca. 45 km. afstand van Stockholm, eerst te egaliseren, moest niet minder dan drie miljoen kubieke meter rotsgesteente en aarde wor den verwijderd. De totale oppervlak te van de nieuwe luchthaven be draagt 2500 ha, dat is negen maal zo groot als het nu afgedankte vlieg veld Bromma, dat op ongeveer zes kilometer afstand van de hoofdstad ligt Men had aanvankelijk gerekend op een totale investering van honderd miljoen gulden, maar reeds nu het vliegveld is nog lang niet hele maal voltooid is er meer dan 110 miljoen uitgegeven. De hoofdstartbaan, die zeventig me- liimMiiiiiimiiNiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiMiHiiiin ter breed is, benevens de zjjbanen zijn geschikt voor vliegtuigen van 220 tón bij een vierwielig landingsgestel en 400 ton bij achtwielig landingsgestel. De DC-8 weegt iets meer dan 140 ton. De Skandinavische luchtvaartmaat schappij (S.A.S.) heeft tot nu toe 25 miljoen gulden geïnvesteerd in een reusachtige reparatiehangar voor straal vliegtuigen. Wanneer deze m 1964 geheel zal zijn voltooid, zal hij plaats bieden aan niet minder dan acht toestel len van het type DC-8. De radarinstal latie, die de modernste zou zijn voor civiel gebruik in geheel Europa, con troleert alle vliegtuigen binnen een af stand van 120 nautische mijlen (200 km) en een hoogte van twaalf kilometer. In 1963 zal het stationsgebouw zijn voltooid, dat naar men heeft bere kend, omstreeks 1970 zal worden ge passeerd door ca. 1,2 miljoen passa giers per jaar. Het bagagetransport geschiedt geheel mechanisch en de douanebehandeling is ook sterk ver eenvoudigd. De passagiers, die me nen niets hebben aan te geven, kun nen de controlepost namelijk passe ren via een groene" passage, waar niemand wordt gecontroleerd. Heeft men wel iets aan te geven, dan pas seert men vrijwillig de „rode" door gang. Natuurlijk zal de douane af en toe steekproeven nemen om na te gaan of de „groene" doorgang wel wordt gebruikt door de juiste personen. Men hoopt door dit vrijwil lige controlesysteem veel tijd te be sparen. Zolang het permanente stationsge bouw nog niet gereed is, wordt een garage voor dit doel gebruikt. Dit ge bouw, nu natuurlijk een beetje prettig ingericht en „aangekleed", biedt als garage plaats aan bijna tweeduizend auto's. Voor het publiek wordt buiten een parkeerterrein aangelegd met de zelfde capaciteit. Op het reusachtige platform voor het definitieve stations gebouw zal plaats zijn voor 45 parke rende vliegtuigen. (Advertentie) i*- Trrsr «0? Natuurlijk is Sanostol in ons grillig» klimaat voor \iolwassenen en teen agers nèt zo onmisbaar! Daarom is diezelfdeSanostol nu ookverkrijg- baar in de vorm van aangenaam smakende tabletten: Sanostol-pel- lets! Geef de groten iedere dag één of twee Sanostol-pellets, dan krijgen zij hun noodzakelijke levertraan vitaminen en de kostelijke opbouw stoffen uit mout en sinaasappelen. Haal meteen morgen Sanostol-pel lets bij uw apotheker of drogist! GRONINGEN, 4 april Mgr. P. A. Nierman heeft pastoor H. Th. Dierkes van Wijtgaard (Friesland) benoemd tot directeur van het diocesaan missie bureau van het bisdom Groningen. Stockholms nieuwe internationale lucht haven ligt temidden van uitgestrekte bossen 45 km verwijderd van de Zweedse hoofdstad. Er was voor de opening van Arlanda" door koning Gustaaf Adolf grote belangstelling. Kees Fens, woonachtig in Zandvoort, een jonge Amsterdammer: 32 jaar geleden is hij in de hoofdstad geboren, ^Ijn middelbare opleiding heeft hij daar van de Jezuïeten gekregen, op het St. fganatiuscollege. Gedurende vier jaar V'as hij redacteur van „De Linie". In 1959 verliet Kees Fens De Linie en v^erd leraar Nederlands aan het Tri- bi teitslyceum in Haarlem, een ambt, dat hjj ook nu nog vervult. (Advertentie) L« Cordon Rougo n'étont pas n'importe quel cham pagne, né sera jamais Ie champagne de n'importe qui. Bij vooraanstaande Wijnhandelaren en Horeca-bedrijven Tussen Arlanda en Stockholm zal voor een bedrag van tachtig miljoen gulden een autoweg worden aangelegd, die eind volgend jaar gereed is. Deze weg is dringend noodzakelijk, want eigenlijk ligt de nieuwe luchthaven vee' te ver weg. Vijfenveertig kilome ter betekent ongeveer een uur rijden met de bus naar de „terminal" en om dat dit eindpunt ook nog aan de rand van de stad ligt, komt daar nog zeker twintig minuten bij om per taxi of tram naar het centrum te komen. Als de nieuwe autoweg klaar is hoopt men de afstand van vliegveld naar termi nal te kunnen afleggen binnen 35 mi nuten. Het vroegere vliegveld Bromma lag veel dichterbij en door de ope ning van Arlanda is de reisduur vanuit het zuiden naar Stockholm per vliegtuig dan ook met ongeveer veertig minuten toegenomen, gere kend van terminal tot terminal. In luchtvaartkringen verklaart men echter, dat de steeds grotere verwij dering tussen de steden en hun luchthavens een noodzakelijk gevolg is van het gebruik van straalvlieg tuigen en dat ook andere landen er toe zullen moeten overgaan. Binnen enkele jaren zal Arlanda ook worden voorzien van een groot hotel voor doorgaande passagiers, een inter nationaal restaurant, tax-free shops, enz. Pas over acht, negen jaar zal het gehele complex zijn voltooid. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 4 april De vorige week kondigde Macmillan aan, dat hij wel dra bekend zal maken wanneer een Ge menebest-conferentie van eerste minis ters zal worden gehouden om te beraadslagen over Brittannië's even tuele lidmaatschap van de E.E.G. en de zo mogelijke gevolgen voor de landen van het Gemenebest. De premier heeft de datum nog niet bekend kunnen maken, maar het is reeds duidelijk, dat de veertien premiers niet gelijktijdig naar Londen (of misschien Ottawa) kunnen komen in de vroege zomer, zoals de Canadese premier Die- fenbaker hoopte. Macmillan verklaarde gisteren in ant woord op een vraag van de heer Wil son, woordvoerder voor buitenlandse zaken voor de oppositie, dat hij geen formeel voorstel, positief of negatief, omtrent Engelands lidmaatschap van de E.E.G., voor zal leggen aan het Britse parlement voordat de conferentie van de Gemenebestpremiers heeft plaatsge had. Advertentie) AMSTERDAM, 4 april Universi teit: Kand. soc. psychol. J. Alles, Am sterdam. UTRECHT, 4 april Rijksuniversi teit: Kand. psychol. F. Boer, Harden- jvijk; kand. pedag.: mej. R. Gerritsen, Hilversum; doet. psychol.: M. Koster mans, Wjjk bij Duurstede; mej. M. Lin kers, Dordrecht. Doet. wijsbeg.hoofdv. Pedag.: mevr. F. Voorhorst-Smeenk, Leiden. NIJMEGEN, 4 april R.-K. uni versiteit: Kand. Ned.: Mej. E. Lied meier, Den Haag. Doet. Ned.: A. van Steen, Arnhem. AMSTERDAM, 4 april In 1961 heeft «1e Nederlandsche Ford Auto mobielfabriek een bruto bedrijfswinst behaald van 16.301.431 (13.953.157) De afschrijving op gebouwen, machi nes inventarissen enzovoorts vergde 1.449.917 (1.419.277), terwijl aan het nensioen- en voorzieningsfonds voor het personeel 343.735 (350.824) werd toegevoegd. De overige baten brach ten ƒ451.159 (78.628) in, zodat de Winst voor belasting 14.958.938 (v.j, 12 261.684) bedraagt. Voor vennoot schapsbelasting is een voorziening ge troffen van 6.995.000 (5.400.000)Hier na resteert een zuivere winst van ƒ7 963.938 (6.861.681). Extra afschrij vingen op gebouwen, machines e.d. minus vrijgekomen reserve voor af schrijvingen bedragen 5.053.064 (4 min Uitgekeerd wordt zoals bekend een'onveranderd dividend van 25 pet. Het restant ad ƒ410.874 361.684) wordt toegevoegd aan het saldo met uitge keerde winst, hetwelk hierna ƒ7,05 (6,64) min. bedraagt. Er bleef volgens de raad van be stuur een grote vraag bestaan naar alle tvüen automobielen, waarbij voor al in de eerste helft van 1961 de vraag naar de Ford-produkten zich op een hoog niveau bewoog. In de tweede helft van het jaar was er een terug gang merkbaar als gevolg van de toenemende concurrentie afkomstig uit alle automobielfabricerende landen. Het bestuur noemt de behaalde omzet- ten en winsten van bevredigende om vang Verschillende nieuwe personen wagens, stationwagens en bestelwa gens werden gunstig door het publiek ontvangen terwijl ook in de tractoren een grotere omzet bereikt werd. In het afgelopen boekjaar werd een toename in de verkoop van onderdelen en accessoires geconstateerd. Er bestond eveneens een toenemende vraag naar industriemotoren. Het is ondanks de krapte op de arbeidsmarkt en de invoering van de vijfdaagse werkweek mogelijk gebleken om geheel aan de vraag naar de produkten te blijven voldoen, mede door de indienstneming van een aantal Spanjaarden. Door het in de tweede helft van het jaar in assemblage nemen van automobielen voor de bui tenlandse markt konden de werkzaam heden in het bedrijf het gehele jaar op een constant niveau gehandhaafd blijven. UTRECHT, 4 april Aan de rijks universiteit alhier is de heer H. B Smalbraak, uit Gorinchem gepromoveerd tot doctor in de faculteit der geneeskunde op het proefschrift „Wigresectie van de ovaria als therapie voor anovultatie" Promotor was prof. dr. W. P. Plate. In de PasToe-foto-pocket vindt u een interessant overzicht. Meer dan 10Ó toto's,, tekeningen,, verhalen en. wenken voor inrichters en' herinrichters. Medewerkenden: Mies Bouwman, Bibeb, Frits Milller, Paul|Huf, Jan Versnel en Edo Spier Briefkaart adresseren aan PasToeRotsoord 3, Utre eht Afd. 3. Td. a: Eén gulden extra post zegels bijplakken.. Of b: Eén gulden gireren op postgiro 51633 van PasToe, Utrecht. (Naam en adres dui delijk vermelden, u ontvangt de pocket per post.) GRENOBLE, 4 april (KNP) Een groep Franse katholieken in het bisdom Grenoble is een deur-aan-deur cam pagne begonnen om handtekeningen te verzamelen onder een petitie, welke zjj de bisschop willen aanbieden ten einde het herstel van arbeidersaposto- laat der priester-arbeiders door te drij ven. Ook onder priesters zouden zich voorstanders van het systeem der prie ster-arbeiders bevinden. Er gaan ge ruchten, dat een priester weer in een fabriek is gaan werken, zij het dan zon der de noodzakelijke toestemming van zijn bisschop. De bisschop van Grenoble, Mgr. Fou- gerat, heeft deze katholieken er thans op gewezen, dat hun activiteit „des tructief en negatief is en de verdeeld heid in de hand werkt". Het experiment der priesterarbeiders werd in 1954 beëindigd op last van de Heilige Stoel, omdat het experiment niet in overeenstemming geacht werd met de wezenlijk geestelijke taak van de priester. NEW YORK, 4 april (Reuter) De Veiligheidsraad van de Vorenigde Na ties die in 1946 voor het eerst bijeen kwam, heeft gisteren zijn duizendste bijeenkomst gehouden om voor de 192e keer over het Palestijnse vraagstuk te spreken. De raad is het vaakst bijeen geweest voor do Palestijnse kwestie. Op de tweede plaats komt het vraag- stuk-Kasjmier met 99 bijeenkomsten. Verder is do volgorde aldus: procedu rekwesties 87 vergaderingen, Indonesië 6, de Congo 59, Griekenland 49 en Korea 44. DEN HAAG, 3 april Een 85-jarige fabrieksarbeider is vanmorgen door de rechtbank wegens poging tot moord ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek van het voorarrest en ter beschikking stelling van de re gering. De verdachte is tot dit plan geko men, nadat hij het slachtoffer, de 72-ja- rige H. D. de Groot uit Rijswijk 300 gld. te leen had gevraagd voor het kopen van een televisietoestel. Deze weiger de dit. Verdachte vreesde dat de man zijn baas ïad verteld over zijn finan ciële moeilijkheden. Enige tijd later viel hij de oude man tijdens een ge sprek met een ijzeren staaf aan. Het slachtoffer werd hierbij ernstig gewond. De eis was tien jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en ter beschikkingstelling van de regering. DEN HAAG, Koningin Juliana,zal donderdag Pierre Chatenet, de nieuwe Franse voorzitter van de Euratomcom- missie in audiëntie ontvangen. De heer Chatenet, die in januari zijn landgenoot Etienne Hirsch als Euratomvoorzitter is opgevolgd, brengt een reeks van be zoeken aan de zes lid-staten. Hij zal donderdag ook de minister-president en minister Luns ontmoeten. (Advertentie) BERLIJN, 4 april De voormalige Leipziger professor in de filosofie dr Ernst Bloch is, naar het inlichtingen bureau „West" verneemt, uit de Oost- duitse academie van Wetenschappen gestoten. Professor Bloch heeft vorige maand in Ledden zijn filosofie uiteen gezet. De universiteit van Oxford heeft hem gevraagd eind mei te komen spreken. Hij treedt thans op als gast docent bij de universiteit in Tuebingen (Baden-Wuerttemberg). Hij is sedert 18 maart 1955 lid van de Oostduitse academie geweest Tot zijn uitsluiting werd beslaten op verlangen van de „socialistische eenheidspartij" omdat „Bloch en zijn filosofie jonge mensen er toe brengt elk spoor van eer en geweten op te geven en zich in dienst van de verklaarde vijanden van de natie te stellen". Bloch heeft na 13 augustus vorig jaar geweigerd van een bezoek aan West-Dmtsland naar Oost- Duitsland terug te keren. (Advertentie) SHERRY PALOMA IMP. OUD HAARLEM ARNHEM, 3 april Voor 1962 ver wacht de A.K.U. een stijging van de omzet met name voor de geheel syn thetische garens en vezels. De kosten zulen nadelig worden beïnvloed door een verhoging van lonen en salarissen en daarmede samenhangende uitgaven. Voorts moet door de uitgifte van de nieuwe lening rekening worden ge houden met hogere financieringskos ten. Naar het zich laat aanzien zal het totaal aan inkomsten uit deelnemingen in dezelfde orde van grootte zijn als in 1961. Men verwacht, dat de winst over 1962 niet veel zal afwijken van die over 1961. Het bericht over de resultaten van het eerste kwartaal 1962 zal over ongeveer 14 dagen kun nen worden gepubliceerd. De tot nu toe bekende cijfers liggen in de lijn van de verwachting. Aldus zegt de directie in het juist verschenen pros pectus bij de uitgifte van de reeds aangekondigde conversie-lening. Ten aanzien van de vooruitzichten wordt verder in het prospectus ge zegd dat het beleid op lange termijn gericht blijft op het voorzien van de textielindustrie van grondstoffen van verschillende aard," alsmede op het bereiken van een grotere risicover deling. Dit laatste komt in het kader van het concern niet alleen tót uit drukking in een geografische sprei ding, maar ook in een verdere ont plooiing van het produktieprogram- ma. Deze spreiding in tweeërlei op zicht heeft een stabiliserende invloed op de resultaten van de onderneming en verwacht mag worden dat dit in d" toekomst in sterkere mate het ge val zal zijn. Men is voorbereid op de geleidelij ke totstandkoming van de gemeen schappelijke markt. Mede gezien de gunstige invloed op de resultaten van een te verwachten verdere stijging van het aandeel van de geheel syn thetische produkten in de omzet, acht men de vooruitzichten op langere ter mijn bemoedigend. Van de nominaal ƒ70.306.000 VA in ge wone aandelen converteerbare obliga ties in stukken aan toonder groot ƒ1000 en 100 zullen nom. 44.743.000 obligaties uitsluitend aan houders van thans uit staande gewone aandelen ter inschrij ving worden aangeboden in de verhou ding van een nieuwe obligatie van 1000 op drie gewone aandelen van 1000,- tot de koers van 100 pet. De Inschrijving staat oper op 17 april bij de Nederlandsche Handel-Maat- schappij, de Amsterdamsche Bank, Pierson, Heldring Pierson, Hope Co., de Incasso-Bank en de Rotterdam- sche Bank. Officiële notering ter beur ze van Amsterdam 2aï worden aange vraagd. De claimhandel begint op 5 aprilj storting dienf té geschieden OP 8 mei. Als doel van de emissie wordt in het prospectus genoemd de financiering van een aantal nieuwe investeringen in de Nederlandse AKU-bedrijven. In de eerste plaats de verdere uitbreiding van de produktiecap.acitfcit voor Enka- lon en Terlenka in de bestaande fabrie ken te Emmen. Verder de bouw en in richting van een nieuwe fabriek voor de produktie van Akulon en technische garens, eveneens te Emmen, alsmede de bouw en inrichting van het Iinnen- garenbedrijf te Breda. Voorts is in al le bedrijven een groot aantal projec ten in uitvoering, die tezamen nog aan zienlijke bedragen vergen. Ook van de zijde van tot het concern behorende ondernemingen zal, naar verwacht wordt, een beroep op de mid delen van de vennootschap worden ge daan. Bij het aantrekken van nieuwe mid delen moest rekening worden gehouden met het feit, dat de nieuwe investerin gen slechts geleidelijk tot de resulta ten zullen bijdragen. Dit geldt in net bijzonder voor die investeringen, welke gericht zijn op een grotere spreiding in het produktieprogramma. Dit heeft er toe geleid, dat enerzijds besloten is we derom een nieuwe converteerbare oo - gatielening uit te geven. Anderzijds heeft dit geleid tot het besiuit ten aan zien van de VA pet. c0nv"ho l te obligatielening 1960 een aanbod te doen, ten gevolge waarvan deheUt tan deze lening in. kewone aandelen kan worden omgewisseld. Het besluit -Mnraties t helft aandelen -et besluit houders van deze obligaties tevens het aanbod te doen de andere helft van hun stukken om te zetten in obligaties van de nieuwe lening is ingegeven door de wens niet twee converteerbare obli gatieleningen met verschillende voor waarden te hebben uitstaan. De omzet naar waarde van de Neder landse AKU-bedrijven werd in 1961 on gunstig beinvloed door de revaluatie van de gulden, omdat de prijzen in binnen- en buitenland vrijwel zonder uitzonde ring met eenzelfde (4% procent) ver laagd moesten worden. Ondanks deze verlaging en een daling van de afzet van bandenrayon kon de omzet op het niveau van 1960 gehandhaafd blijven dankzij een verdere stijging van de af zet van de geheel synthetische produk- Aan de procedures in Duitsland over de z.g. Spaltungstheone wordt in het prospectus de volgen de alinea gewijd: „Gezien het feit, dat de onder handelingen tussen de Nederlandse en de Duitse regering omtrent de toepassing van de zgn. „Spaltungs theorie" onlangs met gunstig ge volg zijn beëindigd, mag worden aanzenomen dat binnenkort een regeling tot stand komt, waardoor aantasting van het in Duitsland ge lezen vermogen van onze vennoot- K op Wond van deze theorto definitief onmogelijk wordt. ten Enkalcm, Terlenka en Akulon. Daar door nam het aandeel van de andere produkten dan rayon in de omzet verder toe tot 55 procent. Het aandeel van de geheel synthetische garens en vezels fn de omzetten van de Nederlandse AKU-bedrijven en de tot het concern behorende ondernemingen ad 1,8 (1,7) miljard is gestegen tot boven de 30 pro cent- In onze editie van 18 januari gaven wij reeds de jaarcijfers van het con cern. Medegedeeld werd o.m„ dat de omzet 347.826.814 (in 1960 344.637.584) heeft bedragen, terwijl voorts aan divi denden en interest deelnemingen 16.611.696 (11.912.070) binnenkwam. Onkosten zonder afschrijvingen namen toe tot ƒ279.434.025 261.859.501), terwijl de nettowinst op 32.291.894 (39.282.685) kwam. Hiervan wordt 10.705.038 (17.520.124) in het bedrijf gehouden voor een dotatie aan de algemene reserve. Voorgesteld wordt, zoals bekend, een onveranderd dividend van 6 procent op de prioriteitsaandelen en op de cum. prefT aandelen en van 16 procent op de gewone aandelen, hetgeen een bedrag van ƒ21.844.134 22.172.549) vergt. Geïnvesteerd werd voor ƒ73,1 (v. j. 52,3) min en afgeschreven voor 36,7 (34,9) min. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 4 april Frankrijks oorlog in Algerije heeft generaal De Gaulle in de afgelopen jaren allerminst weerhouden, zoals men weet, van een zeer actieve bemoeienis met de inter nationale en in het bijzonder met de Europese of wel de Europa-politiek. Men mag veilig aannemen dat hij deze activiteit nog aanmerkelijk zal gaan opvoeren, nu hij zich door de overeen komsten van Evian en het bestand met het Algerijns Nationaal Bevrij dingsfront als bevrijd kan beschouwen van de Algerijnse oorlog, al blijft de voor Frankrijk eigenlek hoogst be schamende actie van de O.A.S. hem nu nog dwars zitten. Het gissen in politieke en journalis tieke waarnemerskringen gaat er over of de van de Algerijnse oorlog be- vrüde De Gaulle in de internationale en Europese politiek zich nu een ge- makkeliiker dan wel een nog moei- Hkerpartier zal betonen. De nabije toekomst zal het leren. Voor het moS is voor de hand liggend dat de ontmoeting die de Franse president vandaag te Turpn heeft met Italië minister-president, Ammtore Fanfani, voornamelijk beoogt de vastgelopen discussies over het in het leven roepen van een Europese politieke organisatie weer te helpen vlot brengen, en dat uiteraard zoveel mogelijk in de door De Gaulle begeerde richting. Met enige scepsis schreef gister avond over de vooruitzichten de libe rale Parijse Monde onder meer als volgt: „Zoals de zaken zijn komen te liggen, staan twee zeer verschillende zienswijzen tegenover elkaar. Wat het Elysée "nastreeft is: zes staten tot overeenstemming te brengen op een gemeenschappelijke politiek, die even tueel zou kunnen afwijken van die van Washington. Maar over geen van de voornaamste thema's der actualiteit: Berlijn, ontwapening, kernbewapening, Middellandse zee, bestaat zulk een politiek of tekent zich ook maar af. En aan Franse zijde begint men zich af te vragen of het onder die omstan digheden wel nodig is gemeenschappe lijke instellingen in het leven te roe pen. Te Bonn zowel als te Rome ziet men daarentegen in de in het leven roeping van de zo dwingend mogelijke organismen het enige middel om de Duitse Bondsrepubliek op de lange duur binnen het westelijk verband te houden en dus het evenwicht te handhaven waarop de vrede rust. Is een compromis mogelijk tussen zo afwijkende filosofieën? De Italiaanse minister-president is realistisch ge noeg, wars genoeg van ideologische vooringenomenheid om, als het slechts van hem afhing, „onder veel moeite zich te verstaan met generaal De Gaulle. Maar het gaat niet om hem alleen". Tot zover Le Monde. Ook voor de zij het nog al eens op kromme wijze Gaullistisch con servatieve Paris-presse liggen de „Europese" opvattingen van De Gaulle en van Fanfani blijkbaar niet zo ver uiteen dat een compromis on mogelijk zou z|jn. En het blad vestigt er ae aandacht op dat weliswaar voor De Gaulle in diens „Europa der vader landen" het politieke element de voor rang moet hebben boven het economi sche, terwijl Italië en in het bl}z0P,<?e^ de heer Fanfani vooral de voortzetting verlangen van de Europese ep™0™.1" sche integratie, aan welke integrane Italië zijn na-oorlogse economische wonder te danken heeft Maar, aldus betoogt Paris-presse, het i ranse staatshoofd heeft reeds afdoende toe zegging gedaan dat Frankrijk de y namiek van het economische Europa zal respecteren in dezelfde mate as Frankriilts Europese Par5, ctatt doen. En de Italiaanse regering staat slechts vijandig tegenover het plan De Gaulle inzoverre dit de economi sche integratie zou afremmen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 9