NASSER stelt elf Franse gevangenen in vri Gebaar wegens Frankrijks akkoord niet de Algerijnen ijheid VOOR MR Radio Moskou over de twist Bloedig weekeinde in ALGERIJE Christian Fouchet installeert de voorlopige executieve Auteur van de .Jiieuwe klasse" Milojan DJILAS weer in arrest Nieuw boek wekt woede op van president TITO SPIQNAGE-PROCES CAIRO VAN DE BAAN Vier diplomaten al in Parijs aangekomen Vóór Evian, tegen de OAS Londen, het toeristisch centrum van Groot-Brittannh <e... GEHEIME LEGER ACTIEF Inwoner van Tsjaad Lelietentoonstelling Toumliline-vrienden Echte Friese boeier in Heeg te water gelaten Werk-zomervakantie hoe; wanneer? vraag net UW FIETSENHANDELAAR „Bunkers twee jaar te lange tijd' In Nieuw-Guinea 18 infiltranten gepakt Welcome to Britain HOEK VAN HOLLAND - HARWICH Dodelijk ongeluk bij wapenonderhoud in Fak-Fak Nachtegalen op tournée het nieuwe dagblad MAANDAG 9 APRIL 1962 BUITENLANDSE kroniek AU Sastroamidjojo: Harriman: „Communisten willen oorlog om N.-Guinea" Wie in Londen eenmaal heeft rondgedwaald, weet dat het waar is: Londen Iaat hij iedereen een grootse indink na. Onweerstaanbaar zijn de parken, de pleinen, historische gebouwen, winkels en... de sfeer die de Britten in deze stad weten te scheppen. Heeft u eenmaal het Ieyen in deze machtige stad meegemaakt dan wilt u heslist meer van Groot-Brittannië zien. De Stoomvaart Mij. Zeeland organiseert hotelreizen ook voor een 6malle hems naar deze wereldstad en de mooiste streken van dit boeiende vakantieland. ;1S®T0CH is iedereen vierkant voor S A CAttO, 9 april (AFP, Rtr.i De j """klaagden in het Egyptische „spin- jMfeprooes," onder wie vier Franse di- ">rna.ten, njjn zaterdag onverwacht vrij aten, nadat het proces op verzoek hp" ('f' openbare aanklager voor on- lijF'alde dunr wegens belangrijke po- der 111 et het algemeen belang." De ver- odigers vroegen in deze omstandighe den vrijlating. Na een korte verdaging ./'rn''e het oppergerechtshof voor de "«veiligheid in met verdaging voor e overwegingen die verband hou- I ranlcrijlf heeft „Evian" goedge keurd en de O.A.S. veroordeeld. Dit 7|'n de voornaamste conclusies die fhen kan trekken uit de uitslag van jet referendum van gisteren. Presi dent De Gaulle kan voldaan zijn over 'et resultaat van deze volksstemming, 11'ot zozeer vanwege het hoge percen- tnge ja-stemmen, alswel vanwege het Percentage stemonthoudingen, dat "iet veel hoger was dan bij een vorig 'elereridum. De stemonthoudingen sPeeIden een belangrijke rol. De J A.S. had immers bet advies gege- het referendum te boycotten. Van f'e stemgerechtigden is 24,38 pet niet °Pgekomen, en dit cijfer steekt zeer gunstig af bij dat van het referendum Ijan januari 1961: 23,31 pet. In het ranse moederland geniet de O.A.S. ':'us bitter weinig populariteit, want °rider de niet-stemmers zullen vele Politiek onverschilligen geweest zijn. De nederlaag van de O.A.S. is een van de meest verheugende aspecten j'an de uitslag, vooral ook omdat het 'eger nu de zekerheid heeft, dat het ,"P steun van het volk in Frankrijk an rekenen als het zich volledig tegen de Organisatie van het Geheime Leger keert. Weliswaar geeft het resultaat van het referendum geen beeld van de sympathie die de A.S. nog in Algerije geniet, maar 'et is nu tenminste duidelijk dat de reweging van Salan in het Europese eel van Frankrijk alle terrein heeft Verloren. Dat van de geldig uitgebrachte sRuimen 90.7 pet ja was, betekent '!"j| dat al deze Lezers onvoorwaar- j: R''jk achter De Gaulle staan. Dit cij- er geeft een veel te weinig genuan- "erd beeld. Onder cle ja-stemmers ^aren immers ook de communis- die in feite tegenstanders an de president zijn, en noch bet M cfn c'e socialisten noch dat van de H. kon opgevat worden als vol- j'ge instemming met het presiden- v'e e beleid. Beide partijen hebben prs°heidene bezwaren tegen De Ar P^'tieL Slechts bet ja van kjj "'on pour la Nouvelle Répu- I 'qtte, Je partij van de vurige Gaul- ,slen, was een volmondig ja, zonder '8 voorbehoud. De meeste ja-stem- vRS slechts tot uitdrukking 1 '°n brengen, dat zij liet akkoord de voorlopige Algerijnse regering goedkeuren. Zij hebben hun voldoe- r;"'~ willen uiten over het einde van e Algerijnse oorlog. Het was niet zo- f;r een ja tegen De Gaulle alswel 'n ja voor de vTede. De Gaulle's bewe- '"8 dat de metbode van de volks- ^fuming ,,de duidelijkste, eerlijkste meest democratische" methode is \v ?r "'idrebking van de politieke 1 van het volk, is dan ook zeer achtbaar. Vooral aan duidelijk- fj 'aat de uitslag van dit referen- um veel ie wensen over, omdat men Aon beeld krijgt van De Gaulle's ^opulariteit in bet algemeen. Er zit Ij)' een bedenkelijke kant aan v c Gaulle s aankondiging, dat hij omtaan in alle werkelijk belangrijke uitspraak wil laten doen door 'adel van een volksstemming. De geschied en is beeft ons geleerd dat o'ksstemmingen vaak bepaald niet ''onerotisch zijn. oor de Fransen was er bij dit p erendum geen keus, als zij geen oorstanders waren van een hervat- 'nS van de Algerijnse oorlog en oortzetting van de terreur van Salan. aar wat de O.A.S. betreft: het Fran- geweten beeft gesproken, en deze 'lsPraak vormt een belangrijke bij- _age tot het herstel van Frankrijks **st'ge in de wereld, dat zoveel t 'ade had geleden van de wandaden >T1 de Organisatie van het Geheime ®ger. onbepaalde duur en vrijlating van de beklaagdi t. De Franse diplomaten maakten deel uit van een missie, die kwesties behandelde in verband met de inbe slagneming van Franse eigendom men. Zij zijn de 51-jarige André Mat tel. de 35-jarige Jean Paul Frangois Bellivier, de 44-jarige Henri Pierre Edouard Mouton en cle 31-jarige An dré Miquel. Zij werden beschuldigd van activiteiten tegen de staat, een poging tot omverwerping van liet re- giem.pogingen om president Nasser te vermoorden en spionage. De ove rige beklaagden, onder wie één Frans man, werd medeplichtigheid ten laste gelegd. De assistent van de openbare aartklager had tegen allen levenslan ge dwangarbeid en een boete van 10.000 Egyptische ponden (ongeveer 60.000 gulden) geëist. Het proces begon op 15 januari en werd talrijke malen verdaagd. De ver dedigers stelden steeds dat het gerechts hof niet bevoegd was personen met di plomatieke onschendbaarheid te be rechten. De openbare aanklager be streed dit. Na de uitspraak ging er een luid ge juich op in de rechtszaal. Verwanten en vrienden verdrongen zich om de be klaagdenbank. Iedereen was verbaasd. Juichende advocaten renden met wap perende toga's door de gangen van het gebouw om het grote nieuws uit te schreeuwen. De formaliteiten voor de vrijlating werden snel afgehandeld. Zaterdag avond al hoorden de beklaagden de ge vangenisdeuren achter, zich dichtslaan. De Franse diplomaten brachten de nacht door in de Zwitserse ambassade (Zwitserland behartigt de Franse be langen in Egypte sinds de diplomatieke breuk Parijs-Caïro na het Suez-avon- tuur in. 1956) en stapten zondag in een vliegtuig naar Parijs. Bij aankomst in de Franse hoofdstad werd het viertal natuurlijk opgewacht door een grote schare verslaggevers. De ex-gevangenen staken niet onder stoelen of banken, Jat hun vrijlating naar hun oordeel een rechtstreeks ge volg was van de akkoorden van Evian. Nasser heeft nu weer alle belang bij goede betrekkingen met Frankrijk. Het viertal profeteerde zelfs, dat over drie maanden de diplomatieke betrekkin gen tussen Egypte en Frankrijk her steld zullen zijn. Over de mishandelingen, die zij tij dens hun gevangenschap te verduren hebben gehad, zei Mattei, mede na mens zijn drie collega's: „Daarover is alles reeds gezegd tijdens het proces." (Advertentie) EU l!n ^TS MOSKOU, 9 april (UPI) Radio Moskou is zaterdag uitgevaren tegen de nieuwe Amerikaanse dans, de twist. „Het mensdom is onlangs blij gemaakt met alweer een Amerikaanse danspas, genaamd de twist", aldus radio Moskou, „als een griepepidemie heeft deze dans zich over de wereld verspreid. Naïeve lingen meenden aanvankelijk met een oude zieke, de St. Vitusdans, te maken te hebben." Hierna speeide de commentator van radio Moskou een echte twist-plaat, waarbij hij sarcastisch commentaar le ve' de. Daarna volgde een tweede plaat waarbij lachend werd opgemerkt dat men het eerste nummer achterstevoren had afgedraaid, „wat overigens geen verschil maakt". „Op deze muzikale grondslag bouwen de heren in de Verenigde. Staten aan hun monument van de kuituur. Eerlijk gezegd, we benijden hen niet", aldus cle omroeper. MANILLA, 9 april (UPI) Dr. Ali Sastroamidjojo, voorzitter T an de in vloedrijke Indonesische nationalistische party P.N.I., heeft gisteren blijkens een hier beluisterd bericht van het persbureau P.I.A. verklaard dat de in terim-periode van twee jaar, genoemd in het bemiddelingsvoorstel van Ells worth Bunker, te lang is, vooral in dien Indonesië een jaar moet wachten voordat het West-Irian kan binnenko men". Volgens P.I.A. drong Sastroamidjojo er bij de Indonesische regering op aan, het plan diepgaand te bestuderen alvo rens een besluit te nemen. „Indien het referendum, waarover in dit plan ook wordt gerept, tot doel heeft het volk van West-Irian een mogelijkheid te bieden, het gebied van Indonesië te scheiden, kan ik het n:et goedkeuren. Ons doel is, West-Irian, dat door de Nederlanders met gewapend geweld van ons is afgezonderd, opnieuw aan ons te binden", aldus Sastroamidjojo volgens P.I.A. HOLLANDIA, 9 april (ANP) Za terdag is medegedeeld, dat van de In donesische infiltranten op het eiland Waigeo, tot op heden vpftien gewapende militairen zijn gevangen genomen. Gebleken is, dat thans het onherberg zame terrein zijn invloed doet gelden, de Indonesische militairen hebben met een groot voedselgebrek te kampen. Aan Nederlandse zijde zijn geen verliezen geleden. Van de Indonesische militairen, die ge land waren aan de zuidkust van Nieuw Guinea nabij de Jera-rivier zijn drie ge vangen genomen.. Dit is ontleend aan een bekendmaking van Schout-bij-nacht Reeser, De directeur van binnenlandse zaken H Veldkamp wees erop dat in West Nieuw-Guinea onder de natuurlijke be- bevolking geen openlijke aggressiviteit voorkomt De heer Veldkamp meent dat orde en rust volledig kunnen worden ge handhaafd en dat er geen reden tot on gerustheid bestaat. De heer Winia, resident van Hollan- öia voegde hieraan toe dat het Papoea volk praktisch geheel anti-Indonesisch gestemd is Het kleine pro-Indonesische groepje, aldus Winia. breidt zich niet uit. WASHINGTON, 9 april (UPI) De Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken W. Averell Hamman heeft gisteren hier in een televisievra ag- gesprek gezegd dat de communisti sche machten een regeling van de kwes tie Nieuw-Guinea tegenhouden „tenein de een oorlog te scheppen waarin z(l do kans krijgen tussenbeide te Ko men". Harriman, Rusk's assistent voor za ken die het Verre Oosten betreffen, meent dat het geschil tussen Nederland en Indonesië zal kunnen worden be slecht „indien wij ooit zover komen dat de twee landen zich samen aan de con ferentietafel scharen". Hij maakte deze opmerkingen in een betoog over de groeiende verwijdering tussen communistisch China en de Sov- net-Unie die hij „onherroepelijk" noem de. (Advertentie) Londen, 5, 7 en 8 daagse reizen, - 5 dagen reeds vanaf Oxford, 8 daagse reis Merengebied, 9 en 10 daagse reizen vanaf Harrogate, 10 daagse reis Schotland, 10 daagse reizen vanaf Torquay, 10 daagse reis vanaf S 229.» i 220i- 353.- 407.- 349.- 327.- Inlichtingen en boekingen bij uw reisbureau. l Th» British Travel Verzend dit Tel] 34004. Amsterdam, Association, 'inlichtingen over Groot- u ontvangt folders m er» Brittannifc het vafctntietand by NAAM STRAAT plaats I)EN HAAG, 9 april Bij wapen- onderhoud is in Fak-Fak een wapen plotseling afgegaan, waardoor een kor poraal dodelijk en een soldaat levens- 1 gevaarlijk werd gewond. De slachtoffers zijn de 21-jarige dienst plichtig korporaal G. G. A. van de Laar uit Arnhem, die een schotwond in het hoofd kreeg, waaraan hij overleed, en 1 de 20-jarige dienstplichtig soldaat C. A. Goed uit Vleuten, Soldaat Goed is op genomen in het hospitaal te Biak. ALGIERS, 9 april \FP, Rtr, UPI) Terwijl miljoenen Fransen gisteren naar de stembureaus trokken om hun vertrouwen uit te spreken in de Alge rijnse politiek van president Charles de Gaulle, beleefde Algerije zelf een bloe dige zondag. Bij een groot aantal aan slagen, gepleegd door de OAS, kwamen ~3 mensen om het leven. Bijna zestig mensen werden gewond. Voor zaterdag zijn deze cjjfers: zeventien doden en zeventien gewonden. De 1'ranse politie boekte eveneens succeszij ^arresteerde de vooraan staande OAS-leidcr André Degueldre. Deze ex-luitenant van het Vreemdelin genlegioen werd onmiddellijk overge bracht naar Parijs, waar hij werd opge sloten in de Santé-gevangenis, waar al een indrukwekkend aantal leden van het Geheime Leger wacht op berechting. Degueldre, zo is gebleken, was alge meen leider van alle OAS-commando's in Algiers en omgeving. Hij voerde te vens persoonlijk het bevel over een OAS- groep, die onder de naam „Delta" een macabere beruchtheid verwierf. Tallo ze bloedige aanslagen, door het Ge heime Leger in Algiers gepleegd, wer den door „Delta" uitgevoerd. Van Franse zijde werd zaterdag te vens vernomen, dat de opvolger van de ex-kolonel Gardes, ex-kapitein Montag- non, is gepakt. Ex-kolonel Gardes werd reeds eerder gegrepen. Tegelijk met Montagnon werden twintig andere le den van de OAS in arrest gesteld. De aanslagen, die de OAS dit week einde in Algerije pleegde, werden zo als gebruikelijk op diverse manieren uitgevoerd. Zo werden wederom mor tiergranaten afgevuurd op Algerijnse wijken in Algiers. In totaal ontploften in de hoofdstad zaterdag en zondag elf mortiergranaten. In Oran werd het hoofdkwartier van het leger met mor tieren beschoten. Zowel in Algiers als Oran ontploften enkele malen handgra naten tussen groepen moslims. Voorts waren er de aanslagen van het beken de type: revolver-schoten, afgevuurd van korte afstand op niets vermoeden de moslims. Mitrailleurs kwamen er dit weekeinde nergens aan te pas. Zaterdagmorgen heeft de Franse hoge commissaris in Algerije, Chris tian Fouchet, de twaalf leden van de voorlopige executieve voor Algerije geïnstalleerd. Deze uitvoerende raad zal het land tijdelijk besturen, totdat het gehele Algerijnse volk door mid del van een referendum zich over zijn toekomst zal hebben uitgespro ken. Als alles goed gaat, zal dat re ferendum in de herfst van dit jaar misschien eerder gehouden wor den. De eerste bijeenkomst van de exe cutieve duurde slechts elf minute*. De president, Abderrahmane Farès, sprak een korte rede uit, waarin hij zei: „Al gerije zal nooit een tweede Congo wor den." Mohammedanen en Europeanen riep hij op tot verbroedering, om de toe komst van het vaderland te redden. AMMAN. De vice-premier van de voorlopige Algerijnse regering, Ben Bel la, heeft een uitnodiging aanvaard van koning Hoessein een bezoek aan jordanië te brengen- Een datum is nog niet vastgesteld. I Verschenen is de Gids van het departement van Buitenlandse Zaken voor 1962, een bijna vier honderd pagina's tellend, in lichtblauwe kaft gestoken boekwerk. Het zou overdreven zijn er de geijkte recensie-kreet over te slaken „dat het in geen enkele boekenkast mag ont breken", maar voor bepaalde instan ties en personen kan het toch zijn nut hebben. Misschien wil men op een gegeven ogenblik weten hoe de per sonalia zijn van de Nederlandse ver tegenwoordiger in Wellington, waar het Nederlandse consulaat in Beio Horizonte gevestigd is (antwoord: in de Rua Blombagina 82) of waar men als Nederlander terecht kan voor de Senegalese vertegenwoordiging (voor wie het wetën wil: in Bad Honnef, Duitsland). Omdat Buitenlandse Zaken voorna melijk met het buitenland te maken heeft vindt men in het boek een uit gebreide lijst met de spelling van aardrijkskundige namen, waarin staat dat Oulo of Uleaborg. Loviise en. Es- berg zo geschreven moeten worden en niet anders. In dezelfde hist wordt ook verteld dat een inwoner van de Ivoorkust een Ivoorkuster genoemd moet worden, iemand Uit Tanganjika een Tanganjikaan, een bewoner van Honduras een Hondureen en een uit Portorico een Portorikijn. Men is het er kennelijk nog niet over eens ge worden hoe iemand uit Tsjaad heet want men is er nog niet verder mee gekomen dan Maar ctit is dan ook het enige taalkundig-geogra fische probleem dat onopgelost is ge bleven. Boeiend is ook de lijst van onge veer vijfhonderd internationale orga nisaties en hun vaak gecompliceerde afkortingen. De lijst loopt vanaf de AAA (Association of attenders and alumni of the Hague Academy of In ternational law) tot de YWF (Young World federalist), met daartussen ogenschijnlijk alle combinaties van hte alfabet, zoals EOQC. IAAP, IAVEH (N). IFCTUGPI, TUIAFW. Zelfs de OAS ontbreekt niet, zij het dat de afkorting hier betekent Orga nisation of American States. Eén in ternationale organisatie hebben wij in de welhaast volledige lijst gemist: de Europese Schoorsteenvegers Patroons Federatie. Want wij weten dait die bestaat. Vorig jaar werd in juli voor het eerst in ons land een lelieten- toon stelling gehouden. In Aker sloot, waar de grond zich speci aal leent voor lelïeteelt met name voor de teelt van de zogenaamde „specio- sum"-soorten, trok die eerste tentoon stelling 5.500 bezoekers, waaronder veel buitenlanders. Dit jaar verwacht men er 12.000 en daarom wordt de ten toonstelling vergroot. Het nieuwe raad huis kon ditmaal niet meer beschik baar gesteld worden: er worden nu achter het raadhuis drie grote houten tenten geplaatst met een gezamenlijke oppervlakte van 900 m2. Het aantal inzenders is meer dan verdubbeld; niet alleen doen ditmaal alle leliekwe- kers van Akersloot mee, ook kwekers uit Andijk en uit Zuid-Holland komen met hun producten. Er zullen in een 25-tal stands 150 (vorig jaar 60) variëteiten t.e zien zijn, o.a. een inzending van de leliekweker J. de Graaf uit Oregon (Amerika). De tentoonstelling wordt gearran geerd door de bloemist W. Buurman uit Oegstgeest. Een bijzondere attrac tie zal de drie-en-lialve meter hoge lelie „Giganteum" zijn; voorts komen er veel andere kostbare variëteiten, waarvan de waarde per bol soms veer tig gulden bedraagt. De begroting is royaal opgezet, met een eindbedrag van 20.000 gulden, waarvan 2.000 gulden voor propaganda is uitgetrokken. Vorig jaar hadden de inzenders ongeveer 5.000 gulden aan leliebollen in de tentoonstelling gesto ken. Nu de tentoonstellingsoppervlakte dit jaar verzesvoudigd is, zal dit be drag dit jaar ook aanmerkelijk hoger liggen. De tentoonstelling wordt ge houden van 5 tot en met 9 juli. Overwogen wordt een eventuele 1 deelneming van Nederlandse jongens, tezamen met Marok kaanse jongens, aan een va kantieprogramma in Toumhline, als mede het verlenen van assistentie ge durende de zomermaanden door een in Nederland opgeleid jeugdleider. Dit zegt de stichting „Vrienden van Toumliline", een kring van op oecu menische grondslag werkende katho lieken, die van Toumliline in het At lasgebergte voornamelijk door medi sche hulpverlening en culturele ar beid een ontmoetingspunt tussen Christendom en Islam willen maken, in haar derde jaarverslag. Voorzitter van de kring is prof. dr. H. Kraemer in Driebergen. Het bestuur telt voortr minister dr. M. A. M. Klampé onder zijn leden. In samenwerking met het Bene dictijnerklooster ter plaatse werd bij de medische hulpverlening het ao. cent gelegd op baby- en kleuterhulp en leiding en verzorging van vrouwen in het praenatale stadium. Men zal tmMiMtmimumimiiiiiiiiitiiHimiHiiiiimitHiHMimmiiin er naar streven de medische teams te versterken door uitzending van een kinderarts (e), verpleegsters. een vroedvrouw en maatschappelijke werk sters. Het afgelopen jaar werd de bi bliotheek uitgebreid, internationale uitwisseling kwam. tot stand. Hoewel Toumliline met zijn zestig weeskinde ren, gasten en cursisten voor zijn voed selvoorziening op de opbrengst van eigen bodem (boomgaard, kippenfok kerij, Hollandse koeien)' is aangewezen, was de produktie nog niet voldoende en moest men ook van elders inkopen. Met gelijkgerichte stichtingen in an dere landen werd contact onderhou den. In Nederland werden studiebij eenkomsten over de Islam georgani seerd. Over enige maanden komen 135 Canadese studenten hun-zomer vakantie in ons land doorbren gen. Werkend. Tien van hen zal men dan aantreffen in de KLM-keu- kens op Schiphol, want een functiona ris van de luchtvaartmaatschappij in Canada heeft, samen met mr. Ste ward, deken van de universiteit van Toronto, een snel groter woodende sneeuwbal aan het rollen gebracht. Mr. Steward vertelde de KLM-er, dat er onder de Canadese studenten wel belangstelling zou bestaan om gedu rende de zomer op Schiphol te wer ken. Het bleek echter, dat er bij de Nederlandse luchtvaartmaatschappij slechts behoefte was aan enkele tijde lijke keukenkrachten. Om de Canadese werkzoekenden niet teleur te stellen, nam de KLM poolshoogte bij andere bedrijven, waar men open oren voor dit idee aantrof. Enige Amster damse hotels, waaronder het pas ge opende studentenhotel Casa Academi ca, een brouwerij in de hoofdstad en een autofabriek konden tezamen wel een 125 man gebruiken. Wat salariëring betreft, vallen de jongelui, die ondanks hun universi taire achtergrond als „ongeschoold" te boek staan, onder de voor werkstu denten geldende loonregeling. In dit opzicht hebben zij dus een streepje achter op hun Nederlandse collega's, die over_ het algemee 1 niet voor hoge huis vestingslasten zitten. De afdeling huis vesting van de KLM op Schiphol, die in dezen bemiddelt, heeft echter goede hoop dat er wel Nederlandse gezinnen te vinden zullen zjjn, die bereid zijn de Canadezen een onderdak te ver schaffen tegen een vergoeding, die binnen de perken van het magere werkstudentensalaris ligt. Onder grote belangstelling is zaterdag in Heeg (Fr.) een echte Friese boeier lewatergelaten. Het was voor het eerst sinds enige tientallen jaren, dat een dergelijk schip weer gebouwd is. De waarschijnlijkenige bouwer, die dergelijke schepen kan maken is Be rend de Jong in Heeg. Het schip, de „Boreus", is gebouwd in opdracht van de heer W. Hoefnagel uit Doorwerth. Met de bouw is ongeveer een jaar ge moeid geweest. IIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllHIIIIIIIIUIIIIIIIItlHIliHlIllllllllll Het bekende knapenkoor De Oos- terhoutse Nachtegalen, dat tij dens de schoolvakanties ge woonlijk naar het buitenland reist voor concertreizen, staat voor een bijzonder zware Paastoumee. Deze ■reis brengt de jongens naar Zwitser land en Italië. Een hoogtepunt van de tournee wordt ongetwijfeld een con cert, dat in Loreto wordt gegeven op uitnodiging van de organisatoren van een groot internationaal concours van gewijde zang, dat in deze Italiaanse stad wordt gehouden. Rector cantus P. Fick. de leider van de Ooster- houtse Nachtegalen, beeft deze vere rende uitnodiging overigens graag ge accepteerd. Immers, vier Europese koren hebben een dergelijke uitnodi ging ontvangen om bet concours luis ter bij te zetten. „En als men weet dat bij die vier koren ook het koor v an de Sixtijnse kapel is dan meen ik te mogen stellen, dat ons koor bij zonder hoog genoteerd staat", vertelt ons de rector-cantus. Op uitnodiging van de Italiaanse regering worden vervolgens twee jeugdconcerten gege ven in Ferrara; de Oosterhoutse Nach- tegalen ontvangen hiervoor een sub- sidie van de Italiaanse overheid. Een zware taak wacht rector Fick en zijn zangertjes in Panna, waar wordt gezongen in het beroemde Tea- tro Regio, ''olgens de Italiaanse pers siddert iedere artiest, ook de aller grootste, van dit theater. Het publiek -• heeft er n.l. de vervelende gewoonte alles wat er gebracht wordt met een afkeurend fluitconcert te „honoreren". Maar wij zijn Van plan hier een eind aan te maken, zegt rector Fick. Voorts staan nog concerten op het programma in de badplaats Rimini en in de Kuxzaal in Luzern. Na diverse kerkelijke plechtigheden in Oosterhout zelf opgeluisterd te hebben vertrekt het koor reeds op Eerste Paasdag. Op Paasmaandag staan de jongens dan al op het podium van de Luzerner Kurzaal. (Advertentie) Jnvo SfifSMwSRKVKB JL OUDE EN* JONGE handige KNEEPFLEÖ Tl. ltr Wyn'ond Foekink Amsterdam Anno 1679 BELGRADO. 9 april (Reuter) De meest controversiële figuur in de Joego slavische politiek, Milojan Djilas (schrij ver van het boek „De Nieuwe Klasse"), is zaterdag in zijn woning in Belgrado gearresteerd. Djilas, die in januari 1961 vervroegd uit de gevangenis werd ont slagen, heeft de woede van president Tito en andere communistische leiders in Joegoslavië opgewekt door het schrij ven van een nieuw boek „Gesprekken met Stalin". De inhoud van dit boek, dat binnen afzienbare tijd in de Ver enigde Staten zou verschijnen, is geba seerd op enkele langdurige gesprekken, die Djilas destijds met de overleden Russische iliktator heeft gevoerd, In verband met Djilas' arrestatie heeft <Te betrokken Amerikaanse uitgever de pu- blikatie van het boek voorlopig opge schort. De uitgever wil zelf naar Joego slavië reizen om de zaak op te lossen en heelt reeds een visum aangevraagd bij de Joegoslavische ambassade in Washington. Milojan Djilas werd in 1956 tot drie, later tot negen jaar gevangenisstraf veroordeeld, nadat hij oude strijd makker van Tito bij de president in ongenade was gevallen. Hij was nooit karig geweest met kritiek op Tito en op andere communistische lei ders, terwijl hij ook veel bezwaren had tegen de manier waarop het marxis me in Oost-Europa en de Sovjet-Unie in praktijk wordt gebracht. Voordat Djilas in ongenade viel, had hu hoge posten bekleed in het naoorlog se communistische Joegoslavië. Hij was enkele malen minister en leidde oók ais voorzitter de Nationale Vergadering Hij was een van Tito's belangrijkste ad- viseurs by de breuk van Joegoslavië met de Cominform in 1948, terwijl het lei den van de communistische propaganda in Joegoslavië jarenlang viel onder zijn rechtstreekse verantwoordelijkheid In 1954 werd Djilas uit zijn leidende tunkties in de communistische partij ge stoten. In 1956 werd hij tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld, welke straf later werd verlengd na het verschijnen van het boek „De Nieuwe Klasse". Djilas schreef dit ooek in de gevangenis en zag kans het naar de Verenigde Sta ten te laten smokkelen, waar het werd uitgegeven. Later verscheen het ook in vete andere westerse landen. Djilas toont in dit boek o.a. aan, dat de praktijk van het communisme in het Sovjet-blok geenszins heeft geleid tot vrtjheid en gelijkheid voor allen. Inte gendeel, ten koste van de grote massa der arbeiders is een „nieuwe klasse" ontstaan, die van de partijbonzen. Te vens voorspelde hij het einde van het internationale communisme. Djilas werd zaterdagmorgen dooi en kele rechercheurs van nuis gehaald. De politie doorzocht zijn woning en nam een aantal dokumenten mee. Waarnemers wijzen in verband met de arrestatie op een nieuw artikel in net Joegoslavische wetboek van strafrecht, waarvan de tekst onlangs werd bekend gemaakt. Volgens dit artikel is het verboden ver trouwelijke gegevens bekend te maken, die men heeft vernomen tijdens het be kleden van een officiële funktie en waar- vnn de openbaarmaking de belangen an de gemeenschap kan schaden. Over treding van dit wetsartikel kan worden gestraft met oen gevangenisstraf van ten hoogste tien j'aah

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 5