Zelfbeschikking voor Papoea is geen nieuwe Regering zal voor militaire bedreiging niet capituleren LIGA Toxop »cus met motie van wantrouwen bedreigd Klacht over geringe resultaten ii decentralisatie P3- •m k Bach bij boord Elke meesterstuk shirtmanschap SAMENWERKING BEPLEIT VAN KVP, AR EN CHU Mr. Biesheuvel: Kamer verkiezingen volgend jaar" PROF. DR. L. J. M. Veelbewogen leven in dienst van het land BEEL ZESTIG JAAR M' I Muziekeen H levensbehoefte MR. LUNS TOT EERSTE KAMER: Ambtenarenpositie in Senaat Ook bij Frankfurt woningbouw door Nederlanders Bus geslipt met grensarbeiders Eerste katholieke vice-president Raad van State Henriëtte Sengers OVERKOMST DRINGEND GEWENST HET NIEUWE DAGBLAD WOENSDAG 11 APRIL 1962 Krachtige Kost voor het Kind! Procedurewet surséance van betaling gewijzigd SCUIPHOL. -• Kamer behandelt ivet op regeling vrijstelling Transactie met Ka- tanga geen politieke zaak Bel-o-fast en Tricot nylon, blijvend nooit-strijken- v.a. 15.90 Zeven zwaar gewonden Automobilist botst op paal: 4 gewonden (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 april De regering is niet van zins voor militaire bedrei gingen in het conflict om Nieuw Gui nea te capituleren, zo zegt minister Luns in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. ,.Dit doet niets af aan de ernst van haar pogingen zo spoedig mogelijk tot een oplossing van het conflict te komen middels een open gesprek met Indonesië, waarbij ook In- Advertentie) t donesië alle gelegenheid zal hebben uiteen te zetten welke oplossingen voor dat land aanvaardbaar zouden zijn", aldus verder de minister. Mr. Luns ontkent dat het kabinet „door een steeds verdergaande inter pretatie van het zelfbeschikkingsrecht, daaraan tenslotte een overtrokken bete kenis is gaan hechten". „Reeds voordat het tegenwoordige kabinet in functie trad was aan de be woners van Nederlands Nieuw Guinea toegezegd, dat zij over hun eigen toe komst zouden mogen beslissen. In fei te geschiedde dit voor de eerste maal formeel in de Troonrede van 1952. Aan deze toezegging' is steeds dezelf de betekenis toegekend", aldus de be windsman. „Het over het gebied ge voerde beheer is al sinds jaren erop gericht de ontwikkelingsgraad van de bevolking te verhogen als gevolg waar van deze uiteraard meer en meer ook zelf is gaan denken over haar toekom stige status". Voor een „verandering in de rechts toestand van Nederlands Nieuw Gui nea". is. naar de opvatting van de rege ring, geen grondwetsherziening nood zakelijk. (Zoals bekend staat thans in de grondwet, dat Nieuw Guinea behoort tot het grondgebied van het Konink- rijk. Kort geleden is aangekondigd, dat de regering zal voorstellen deze bepa ling uit de grondwet te verwijderen). Minister Luns zegt dat deze wijziging volgens de opvatting van de regering „ofschoon staatsrechtelijk niet noodza kelijk, niettemin op staatkundig-poli tieke gronden gewenst kan zijn". Echter ook zonder deze wijziging is een verandering van de status van het gebied mogelijk, omdat in de grond wet uitdrukkelijk is vastgelegd, dat bij internationale overeenkomsten van de bepalingen van de Grondwet kan wor den afgeweken „mits deze overeen komst door de ontwikkeling van de internationale rechtsorde wordt gevor derd". (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 april Minister Beerman is onmiddellijk ingegaan op de suggestie uit de Tweede Kamer om ook voor gevallen van surséance van betaling, waarbij er 5.000 tot 10.000 schuldeisers zijn, de vereenvoudigde procedure mogelijk te maken. Hij heeft zijn wetsontwerp (waarvoor de moeilijk heden met de „Branderis" de directe aanleiding zijn geweest) volgens het voorstel van de Kamér gewijzigd. c --svvïSPN-Wii vT --v,- i*c-~,5v (Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 11 april In de Eerste Kamer heeft de heer van Wingerden (P.v.d.A.) bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken mi nister Toxopeus gisteren bedreigd met een motie van wantrouwen, waneer het antwoord van de minister over de ambtenarensalarissen en de wijze waar op hij het georganiseerd overleg (niet) regelt, hem niet zon bevredigen. (Van onze correspondent in Bonn) FRANKFURT, 11 april Twintig in Nederlandse bouwstijl, door Nederland se bouwfirma's, met Nederlands ma teriaal en door Nederlandse arbeiders te bouwen woningen zullen nu ook ver rijzen in Langen bij Frankfurt-am- Main. ZÜ zullen, op initiatie! van de voor zitter van de Duits-Nederlandse Kamer van Koophandel in Frankfurt door de woningbouwonderneming „Nassauische Heimstatte" worden gebouwd. Het pro ject betreft vrijstaande bungalows, tweeverdiepings-eengezlnswoninge; en twee rijen klein-viila's, die tegen lage vaste prijzen zullen worden gebouwd en nog dit jaar gereed zullen komen. Du ontwerpen voor deze woningen zijn van de architecten Zantinga en Hesse uit Enschede. D^.ze zijn ook de ontwerpers van de zestig bungalows en eengezins woningen, die in het naburige Bad Homburg zullen worden gebouwd. DEN H.AAG, 11 april De Tweede Kamer heeft gisteravond, onder voor zitterschap van de heer J. Bommer, de behandeling voortgezet van het wetsontwerp regeling inzake vrijstel ling van de militaire dienst wegens ernstige gewetensbezwaren (wet gewe tensbezwaren militaire dienst). De minister van Defensie, ir. S. H. Visser herinnerde er aan dat de re gering enige wijzigingen in het ont werp heeft aangebracht. Hij zei dat over de principes van het ontwerp in het algemeen overeenstemming be staat. Het beoogt een oplossing te brengen in de conflictsituatie tussen overheid en individu- Het beginsel „respect voor het geweten", is waai devol, de overheid behoeft echter niet te wijken voor elk gewetensconflict. Minister mr. A. C, W Beerman be sprak hierna of dit ontwerp ais rijks wet tot stand moet komen of niet en vervolgens de plicht- en strafbepalin gen. Hü zei dat overleg gepleegd zal worden met Suriname en de Neder landse Antillen. De minister besprak langdurig de mogelijkheid en de wijze van beroep van de gewetensbezwaarde. Na re. en dupliek werd het ontwerp artikelsgewijze in behandeling geno men. Twee amendementen (Moorman en Lankhorst) werden er getrokken. Over twee artikelen moet nog worden gestemd. Alle andere zestig artikelen van het ontwerp werden vastgesteld. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 april De hereni ging van Congo nang af yan de ver antwoordelijke politici en niet van com merciële transacties, zo heeft minister Luns geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Lankhorst over de levering van bankpapier aan Katanga door een Nederlandse drukkerij. De mi nister voegt er aan toe, dat de Rege ring „het. uiteraard zou betreuren, in dien zakelijke transacties van Neder landse ondernemingen de moeizame po gingen van de V.N. tot het bereiken 'an vrede in Congo zouden doorkruisen". I PHMHH ongelijke rechtsbedeling voor ambtena ren. Vandaag geeft de heer van Lies hout namens de K.V.P. zijn visie op de positie van de overheidsdienaren. Vele senatoren hebben zich be klaagd over de geringe resultaten, die de regering heeft bereikt met de de centralisatie, waarover in de Troon rede zulke hoopgevende voorspellin gen waren gedaan. De heer Teijsse-i (KVP) vroeg om een nota, waarin de regering haar vi sie zal geven op het rapport van de commissie-Bloemers. Hij vindt met het oog op het gunstige politieke klimaat het resultaat, dat met de decentralisa tie is bereikt, „onbegrijpelijk en teleur stellend." Mr. Van Riel (V.V.D.) zei, dat onaf hankelijkheid van lagere bestuursli chamen dient te worden gekoppeld aan politieke verantwoordelijkheid voor vrij omvangrijke eigen belastingheffing. Een wezenlijke democratie eist volgens de liberale spreker, dat er meer bevoegd heden aan provincies en gemeenten wor den gegeven. Dan zullen ook de debat ten in de vertegenwoordigende licha men interessanter worden. Onderwijs en cultuur noemde hij als vergeten ter reinen voor deze bestuurslichamen. Het is negentiende eeuws gedacht om van een museum een Rijksmuseum te maken. De hoer Tjalma (A.R.) oordeelde, dat de minister van Binnenlandse Zaken op zijn eigen departement tal van mogelijk heden heeft om decentralisatie toe te passen. Hij noemde de politie, de be scherming bevolking en de brandweer, die voortaan aan plaatselijke organen dieneo te worden overgelaten. Het de bat is vanmiddag voortgezet. EL-MIOR DELFT, II april Mr. B. W. Bies heuvel, Tweede-Kamerlid van de An ti-Revolutionaire Partij en viee-vo-orzit- ter van de Cl risten-Democratische frac tie van het Europese parlement, heeft gisteravond gepleit voor een gemeen schappelijk verkiezingsprogramma van de drie Nederlandse chrieten-democrati- sc.he partijen K.V.P., A.R., C.H.U. bij de Tweede-Kamerverkiezingen Van volgend jaar. „Ik ben van mening," zo verklaarde hij „dat onze drie partijen ernstig moe ten overwegen in welke mate het moge lijk zal zijn zich bij de verkiezingen van 1963 te presenteren met een gemeen schappelijk program van dezelfde strek king," ook al zouden zij voorlopig nog wel elk voor eigen rekening blijven werken. Mr. Biesheuvel verklaarde dit KERKRADE, 11 april Gisteren is een bus, die iedere dag uit Kerkrade Nederlandse grensarbeiders naar de Vereinigte Glanzstoff fabrieken bij Gei- lenkirchen brengt, op anderhalve kilo meter voor Gëilcnkirchen geslipt en over de kop geslagen. De bus, kwam op een weiland langs de weg terecht. Van de twintig inzittenden, zijn er ze ven zwaar maar niet levensgevaar lijk gewond. Zij zijn allen naar Nederland over gebracht en opgenomen in ziekenhui zen. Het ongeluk gebeurde in een bocht van de weg. Volgens de verkeerspoli tie in Geilenkirchen kwam de bus te slippen als gevolg van het gladde weg dek en doordat de chauffeur te hard reed. De chauffeur van de bus heeft bij dit ongeluk slechts een gering let sel opgelopen. De bus werd totaal ver nield. De schade wordt geschat op 50.000 gulden. (Van onze parlementaire redacteur) orgen wordt de vice-voorzitter van de Raad van State, prof. dr. L. J. M. Beel 60 jaar. Prof. Beel be kleedt deze post sedert aug. 1959. Zijn benoeming was het sluitstuk van een reeks functies, waarin prof. Beel zijn grote verdiensten in 's lands be lang heeft bewezen door de ene ver antwoordelijkheid na de andere op zich te nemen. De opperste raadsman van de Kroon is in zijn geboortestad Roermond zijn loopbaan begonnen als ambtenaar der gemeente en bewandelde, hoewel hjj nooit van iets dergelijks gedroomd heeft, aanstonds paden die hem bij uit stek geschikt maakten voor het minis terschap van Binnenlandse Zaken. Als jurist die zich vooral specialiseerde op bestuurlijk terrein kwam hjj afin de griffie van de provincie Overijssel, waarna de gemeente Eindhoven hem hoofd van de sociale dienst maakte. In deze functie heeft prof. Beel meer ge- Een van zjjn medewerkers uit die ja ren was mr. Ph. Werner, de huidige secretaris-generaal "an Maatschappe lijk Werk, het departement dat prof. Beel later zelf in het leven zou roepen. Een van de meest oppervlakkige praat jes in de na-oorlogse politiek is ge weest, dat hij dat in 1952 deed om het sluitstuk te vinden bij een kabinetsfor matie en de katholieke posten in het laatste kabinet-Drees op peil te bren gen. Als er iemand in Nederland was, die wist wat hij deed toen hij voor de organisatie van het maatschappelijk werk een eigen departement oprichtte, dan was het de man, wiens bestuur lijke kennis op gelijk niveau stond met zijn ervaring op het gebied van de maatschappelijke zorg. „Wanneer wij katholieken beseften hoe belangrijk een eigen departement van Maatschappe lijk Werk is, dan zouden w\j het op een lijn stellen met dat van Onderwijs", heeft hij eens gezegd. In Eindhoven had destijds echter nog niemand het vermoeden, dat de socia le werker dr. Beel voor de actieve deel name aan de politiek geroepen was. De overgang daarheen b tot stand door in het reeds bevrijde Zuiden een rapport te schrijven voor minister Van Boeyen in Londen over de verzorging van oorlogsslachtoffers. Koningin Wilhelmina en het kabinet wil den na lezing van het stuk de man spreken die dat geschreven had en vroe- studenten, stond hem daarbij voor ogen. Eind 1951 kwam hij echter al weer in het „torentje" terug, om de plaats in te nemen van Binnenlandse Zaken, die was ontstaan door het overlijden van minister Van Maarseveen. Daarop volg de in het volgende kabinet-Drees het vice-minister-presidentschap. Minister Beel vormde het verzoenende element in de periode na het verschijnen van het Bisschoppelijk Mandement, dat in socialistische kring eenzijdig politiek werd geïnterpreteerd. Zijn verdiensten voor het land werden beloond met de benoeming tot minister van Staat, een eretitel, waarin de bij zondere band waarin hij tot het staats hoofd staat tot uiting is gebracht. in een tafelrede aan een diner dat de K.V.P.A.R. en C.H.U. in een der prach tige oude zalen van het Prinsenhof aan boden aan de leden van de christen democratische fractie van het Europese parlement, die in Den Haag vergadert. In deze fractie werken de Europese K.V.P A.R., C.H.U.-afgevaardigden reeds jaren samen e,n volgens de heer Biesheuvel dient men de interconfessio nele samenwerking op Europees niveau naar het nationale vlak door te trekken. Voor de Europese politiek achtte hij het gemeenschappelijk optreden van de drie Nederlandse partijen in ieder geval reeds volledig uitvoerbaar. Hij toonde zich dan ook bijzonder verheugd over een ontwerpmanifest van de drie Neder landse partijen, ten aanzien van de kwes tie der directe verkiezingen voor het Eu ropese parlement! Men vraagt mij wel, zo zei hü, of Ik als protestant kan meewerken in een groep waarvan de meeste leden katho liek zijn. Mijn antwoord is een volmon dig ja. In de politiek moet men zich ni,t laten inspireren door vrees. De ervaring leert, dat samenwerking van katholieken en protestanten bevre digende resultaten geeft als het erom gaat de gemeenschappelijke Europese idealen te bereiken. Aan het diner zaten een 75 gasten aan. De ereplaats werd ingenomen door mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, minis ter van maatschappelijk werk, een be kende figuur op Europees gebied. Voorts zaten er enige leden van de Hoge Autoriteiten der EGKS aan, en vooraan staande vertegenwoordigers van de drie Nederlandse christendemocratische par tijen. Nu alom in den lande d* uitvoeringen van Bach» „Matthaus-Passion" wef» als paddestoelen uit d? grond rijzen, mag ik u misschien wel vertellen h° ik tot dat mees', -werk be keerd ben. Toen ik er voo» het eerst mee werd gecon fronteerd, moet ii. een jaar of vijf* tien zijn geweest. Ik was destijds een jeugdige snob, die t. gen beter weten in verzen en Menno ter Braak las en die dus ook een behoefte aan muziek van Bach voorwendde. Mijn eerst» „MatthauS-Passion" was een kwelling- Want op de enscenering van zo opvoering ben je vrij gauw uitgeke ken. Nochtans zat ik haar niet allee" geheel, zij het wiebelend, uit, maar ik ging na afloop ook naar huis en vertelde mijn getergde huisgenote!}" dat Bach de grootste componist al ler tijden was. Zij namen dat, to* mijn innige teleurstelling, voetstoot» aan en gingen over tot de orde va» de dag. En ik bleef even onbegrepen als geestdriftig achter. Alleen; me Bach dan. Degene die mij uit dat betrekke lijke isolement verlost heeft is in tel' te de violist Louis Zimmermann weest. Dat ging zo. Op zekere avond vlak vóór Palm zondag meldde ik mij bij het Am* sterdamse Concertgebouw om er a generale repetitie van de „Matthaus- Passion" bp te wonen. Ik was mm" stens een half uur te vroeg en >R dwaalde dus vol hooggestemde g=" dachten door de wandelgangen va» de muziektempel, Bach, tijd eeuwigheid bespiegelend. Niettem'» voelde ik op een gegeven mornet» een zekere neiging te beantwoorde»^ aan een meer aan de aarde gebot» den roeping en ik begaf mij dus nam de deur waar „Heeren" op stond. 'R arriveerde er tegelijk met een kleine- in rokcostuum geklede man, me* griize haren en vriendelijk achter een brilletje twinkelende ogen. Hij ha» een viool met strijkstok onder de arm en floot een frivool wijsje. Zimmer' mann. Ik verschoot van kleur en duwtje- in de haast struikelend over mU» voeten, de deur open, om hem vó°' te laten gaan. Maar hij greep mij K lig bij de schouder en wierp mij bO" na naar binnen, zeggend: „Ik zou hef maar doen, jongen- want het duurt verdlang, hoon En Bach is ook niet in zijn eerst® noot gebarsten". Ik zocht met gemengde gevoelen» mijn plaats in de zaal op. Ik zats Zimmermann op zijn stoel van eerst® concertmeester zitten en ik dacht- „De schurk, hij méént het niet". Enfin, Willem Mengelberg hief zu» dirigentenstaf en daar begon het g®' weid: „Kommt ihr Töchter, helft m» klagen." En wie zat er met een blosje op a° wangen bij „Erbarme Dich" de viool' solo te strijken, zo mooi alsof »k door een engel was aangeraakt- Zimmermann. Op dat moment zag ik Zimme» mann met andere ogen. Het gekke dat ik de Matthaus-Passion sind»] dien met andere oren ben gaan b°' ren. En dat is dan zo gebleven. AMSTERDAM, 11 april Een be stuurder van een bestalauto, die na» eigen opgave 20 glazen bier had SZ dronken, Is vannacht tegen twaalf bü de Hortusbrug te Amsterdam mu zijn auto in een bocht tegen een Pa» van de bovenleiding van de tram f bótst. Hjj en zijn naast hem zittende v-rou^ alsmede nog een inzittende man vrouw werden naar het Weesperple*» ziekenhuis overgebracht. De bestuurd® die ernstige verwondingen aan hals borst had opgelopen, en zijn vrouv" die een enkel had gebroken, werd® daar opgenomen. De beide ander® konden na verbonden te zijn, naar hu gaan. De auto werd totaal vernield- (Advertentie) Een OLVEH polis nü, een OLVEH pensioen straks. PROF. DR. L. J. M. BEEL leurstellingen zijn ongetwijfeld in de ja ren daarna gekomen, toen onze verhou ding tot het komende Indonesië moest de Dolitiek seroenen was De worden geregeld. Prof. Beel werd Ho- om de souvereiniteitsoverdraeht op be vredigende wijze te regelen. Zijn stre ven was gericht op een federale staat Indonesië en op een snelle overdracht. Beide zijn mislukt. De Indonesiërs stuurden op een eenheidsstaat aan, ter wijl Den Haag het tempo van de over- daan dan het perfect laten draaien van gen hem na overkomst om het minis- vb1 r. ambtelijke molens. Hij ging op de men- 'tersambt in het laatste kabinet-Ger- Beel zich nooit door te- sen af, werd Vincentiaan en zocht langs vele wegen de praktijk van het leven. Ambtenaren die in de moeilijke crisis jaren in Eindhoven met hem samen hebben gewerkt, getuigen van de ver frissende invloed die hij op zijn omge ving uitoefende. Dr. Beel begreep, dat werkloos zijn vooral een ramp was we gens de leeglóop die daaruit voort- brandy te aanvaarden. Hoewel prof. leurstellingen van de wijs heeft laten brengen en hij nog altijd met dank- rof. Beel is via deze eerste be- baarheid terugdenkt aan de velen met noeming in het kabinet Schermer- JL horn-Drees gekomen en maakte de stormachtige eerste periode van herstel en wederopbouw van Nederland op een verantwoordelijke post mee. Hij seerde het Armbestuur tot een efficient werkend Maatschappelijk Hulpbetoon, moderniseerde de arbeidsbemiddeling en kwam met nog iets nieuws: een Hulpbank ten behoeve van hen die door de crisis in financiële moeilijkhe den geraakt waren. om moeilijke situaties te overzien, snel een visie op de toekomst te ontplooien en met voortvarendheid beslissingen te nemen. Reeds in 1946 werd hij minis ter-president. nadat de KVP als de grootste partij uit de verkiezingen naar voren was gekomen. Zijn diepste te- wie hij ook in Indonesië in de beste verhoudingen heeft samengewerkt, had hij er toch behoefte aan, na terugkomst in Nederland, enige tijd van de poli tiek afstand te nemen. Hij werd weer professor in het bestuursrecht in Nijme gen en Tilburg. In die arbeid vond hij nieuwe energie. Het professoraat is voor hem altijd meer geweest dan verdieping in de wetenschap. -Studenten daarin binnenleiden betekende voor hem jon ge mensen universeel vormen en nun antwoord geven op alle levensvragen. Het ideaal van een echte universitas, een gemeenschap van hoogleraren en n 1958 werd hij, na weer enige ja ren afstand van de politiek te heb ben genomen, lid van de Raad van State. Velen zijn het erover eens, dat de gaven van prof. Beel in deze po sitie als adviseur van de Kroon mis schien nog wel het allerbest tot hun recht komen. Op bestuurlijk terrein is hij als raadgever steeds een heel bij zondere figuur. Zijn wetenschappelijke vorming en zijh enorme ervaring op dit terrein nebben hem daartoe als het wa re voorbestemd. Nog eenmaal in deze periode heeft prof. Beel de verantwoording op zic-h genomen voor de praktische politieke zaken, toén deze daar dringend om vroegen. Eind 1958 ontstond er in de Tweede Kamer na een steeds rumoeri ger voorspel een breuk in de verhou ding tussen PvdA en de andere rege ringspartijen. De socialisten liepen na het besluit om de belastingwetten maar zonder hun partijgenoot minister Hof- stra, die ontslag nad genomen, te be handelen, demonstratief de zaal uit. Prof. Beel heeft op een bijna droog- zakelijke manier een radicale oplossing aan de band gedaan. Maar het was min der droog dan het uiterlijk leek. Aan de koningin werd geadviseerd tot kamer ontbinding over te gaan en nieuwe ver kiezingen uit te schrijven. Tot aan die verkiezingen heeft prof. Beel wederom de ditmaal voor hem bijzonder ondank bare taak op zich genomen om een in terim-kabinet te leiden. Tot april 1959 hield hij, onder aanhoudende verwijten van links, het roer stevig in de hand en gaf het daarna over aan de nieuwe formateur prof. De Quay. Enige maanden na zijn terugkeer naar de Raad van State werd hij vice- president. Voor het eerst werd een ka tholiek op deze post benoemd. ■enriëtte Sengers won deze week de eerste prijs van het internationale zang concours Noemi Perugia in Parijs. Nu is er alle reden om het woord concours in de heden daagse muziekwereld te wan trouwen; dit zangconcours ech ter is er een waar de degelijke, ouderwetse normen nog steeds gelden. Noemi Perugia, die het begrip Franse liedkunst verte genwoordigt, stelt hoge eisen aan de deelnemers, waardoor de in ternationale jury haar waarde ring kon uitspreken voor het peil, waarop ook dit jaar het concours stond. Er waren deel nemers uit o.a. Portugal, Ame rika, Italië, Argentinië en Zwit serland. Uit hen koos de jury Henriëtte Sengers als de beste. Dit succes is niet uit de lucht komen vallen. Behalve natuur lijke aanleg is er jarenlange, ge degen studie voor nodig. Het w altijd boeiend na te gaan hoe een jong talent tot ontwikkeling w gekomen. Het milieu, waarin Henriëtte Sengers opgroeide was bijzonder gunstig. In het gezin was een brede algemene belang stelling en een bijzondere liefae voor de muziek. Haar vader be zat een zeer fraaie bariton, °-ie „te vele Utrechtse kerkgangers bewonderden. Haar moeder bezat een grc'° poëtische ontvankelijkheid, die zij met liefde op haar kind éren overdroeg Alle zes kinderen hadden muziekles, maar de sterretjes van de famtl*' waren toch wel de dochter Philia, die viool speelde nu is zij de tweed' concertmeester bij het Gelders Orkest en de jongste dochter Henriëtt'< die door haar stem en zuiver muzikaal gehoor opviel. Er werd thuis alleen volop muziek gemaakt, maar er werd ook met de nodige kritief en waardering naar geluisterd. Op huiselijke feestjes voerde men zeil zangspelen op als Der Schauspieldirektor en Bastien et Bastienne Mozart ver boven het peil van de gebruikelijke huismuziek liggend- Henriëtte kreeg intussen ook pianoles, waarbij zij regelmatig haar gemaak-® fouten spontaan verbeterde door deze foutloos gezongen(l) te herhalen- Reeds in de tijd toen zij nog op het gymnasium was ging haar gro*" belangstelling uit naar de Franse poëzie en deze liefde bleek later richtM' gevend. Al spoedig kwam zij als soliste terecht bij het Utrechtse studenten koor en -orkest, waar by Hans Brandts Buys zovele jonge talenten de aan' loop vonden voor het podium. Bijzonder peel dankt zij aan haar led\. meesteresse Johanna Zegers-de Beyl, die haar op voortreffelijke unP muzikaal en technisch schoolde. Intussen trad zij steeds meer op als soH»1?' voornamelijk in het oratorium. „Het is niet mogelijk als liederenzanger te starten" zegt zij in haar vriendelijke woning te Bunnik. Zij zong rn' het U.S.O. en met het Residentie kamerorkest, maar haar liefde voor Franse lied dreef haar naar Noemi Perugia, die in haar Noordwijkse jj iedere maand haar gerijpte ervaringen doorgeeft. Daar was het dat W verleden jaar een eerste prijs won voor de interpretatie van het Frans lied, die haar het recht gaf aan het internationale Parijse concours me te doen. foon steeds gelukspensen over.'Een is _.„v --■ voor een concert uitnodigt. Haar dochtertje van anderhalf jaar deelt ittW-L sen met meer dan gulle hand koekjes uit en dit doet mij vragenIs g feit, dat u getrouwd bent, geen belemmering voor uw zinpen? Met 9r0 - overtuiging zegt zij: „Integendeel. Ik zou bepaalde dingen niet zo kunne zingen als ik niet getrouwd was." Deze gelukkige volheid van het leü£j doet haar kennelijk haar kunst nog intenser beleven. Wij voelden het een voorrecht nader te komen tot een jonge en zo stralend gelukk'9 musicienne, die de muziek als een levensbehoefte ervaart en als verteQe woordigster van een jonger geslacht de waarden van het leven op vanzelfsprekende wijze weet door te geven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 6