K KUIFJE m TIBET Schippers contra duwvaart op het Schuttevaercongres Boosheid des harten zonder goed gefundeerde Machten Bfonchileften f DE LAATSTE SLAC m OSCAR 6 Mensen zoals wij DAG PUZZLE MEER GEZONDHEID MET VITOL 1 1 Strijd om het krentenbrood Vierjarige jongen verdronken HET NIEUWE DAGBLAD DONDERDAG 12 APRIL 1962 PAGINA 2 Volgens de nieuwste inzichten vormen zonnebloem- olie-maisolie een onmisbaar onderdeel van de voeding. Vitol bevat voor 80°/o die gezonde zonnebloemolie- maisolie, bovendien in smeerbare vorm. Eén blikje per week voor uw gezin aan het ontbijt betekent meer levenslust, meer gezondheid. CROKLAAN - WORMERVEER DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY Schippersonderwijs wr/Wrm™, V.S.O.P. lf# Brabantse bakkersdag in Breda door HERCE Kalmpjes aan Alkohol is lekker, hoorHij steekt een hart onder ole riem Mar dat is whisky, dom oor Alkohol7A!'kohof ver- En er is er nog meer: mju mar, ivaar die whisky vandaan komt r ó9 nedert het dier tot ole rung ran een gewoon^mens Ho!A dog...a dog..- Look Look af dog! :eRIC D E x O O RIv X 191. Zodra de Hunnen op de vlakte de kleine troep van Noren, He- rulen en Alanen boven op de heuvel gewaar worden, stormen ze gillend en de wapens zwaaiend naderbij. In vliegende galop rijden ze langs de voet van de heuvel voort, maar de cirkels die ze beschrijven worden steeds kleiner en steeds hoger komen de steppenduivels. „Ik word er zogezegd een beetje gek van," steunt Svein. „Dat rent maar voor mijn ogen in de rondte. Laten ze er eerlijk om vechten." „Wacht tot ze binnen schootsafstand zijn, Sveintje," lacht Erie grimmig. „Dit is al leen om ons onzeker te maken en angst aan te jagen." De eerste pijlen snorren de doelen tegemoet, wanneer een paar stoutmoedige Hunnen zich te dichtbij wagen. Enkelen tuimelen uit het zadel; de anderen schieten terug, met hun zware nomadenbogen. Maar ondanks hun over macht wagen de Hunnen toch geen stormloop. „Lafaards zijn het," snuift Svein. „U-hu'h," gromt Sangibanus instemmend. „Zij zijn als wolven in de winter; hun aantal maakt hen gevreesd. Zie, ze trekken zich terug. Bah!" Dicht bijeen blijvende, pogen ze de donkerte voor zich te doorboren. „Ik hoor wat," bromt Svein argwanend. „Dat ge' luid ken ik... een troep ruiters en geen kleine. „Ja, daar!" roept Eric uit. „En nu zullen we ons toch moeten terugtrekken, of we komen hier niet levend meer vandaan. Snel te paard en weg!" door WILLEM CAPEL KONINGIN BEZOCH? TENTOONSTELLING (Advertentie) Verkrijgbaar bij uw kruidenier. Prijs f 1,06 per blikje, inh. 2S0 gram. VITOL is altijd prettig smeerbaar op de boterham, ook zó uit de koelkast e VITOL is ongezouten en rijkaan vitaminen VITOL is ideaal voor iedereen die op moderne wijze voor zijn gezondheid wil zorgen (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 12 april In gebouw Marcanti hebben ze recht tegenover elkaar gestaan, de Rijn- en binnen schippers en de mannen van de duw vaart. Hun grieven kwamen duidelijk naar voren in de brede kring van de Koninklijke Schippersvereniging Schut- tevaer. die met een tweedaags con gres haar honderddertiende jaarver gadering heeft gehouden. Daarom ver vulde de hoofdingenieur Kleinjan van de Centrale Rijnvaart commissie een min of meer sussende rol in zijn op merkingen flat er met de belangen van de traditionele binnenvaart terdege rekening zal worden gehouden, maar dat men er ook op moet rekenen dat beweringen tegen de duwvaart voor behandeling door de commissie goed gefundeerd moeten zijn. „Noch bij mij, noch bij anderen", aldus ir. Kleinjan, „zijn duidelijk aanwijsbare klachten binnengekomen dat de duwvaart echt föut is." Het varen met laadeenheden, aan elkaar gekoppeld voor een duwschip, is op het Europese binnenwater, met name de druk bevaren Rijn, in opmars. Het wordt beschouwd als een nieuwe vervoersmethode te water van uitslui tend massagoed. hoewel men in Amerika deze wijze van scheepstrans- porten' reeds lang kent. Zo'n duween- heid kan een lengte hebben van twee honderd meter en een breedte van meer dan dertig meter en het laat zich raden dat zojn varend object in het drukke, bochtige Rijnverkeer de nodige nautische problemen oplevert. De schippers van de spitsen, de kempe naars, de Dortmunders en hoe al die soorten binnenschepen ook heten, zijn er doodsbenauwd voor, hebben gewoon de angst als zij zo'n kolos moeten passeren. Die angst spruit o.a. voort uit een aantal ongelukken, waarvan zo vernamen wij op de vergadering, wei nig bekend is, behalve dan dat er verschillende slachtoffers onder de tra ditionele schippers zijn gevallen. Een ander punt van strijd is het feit dat de duwvaart voor de gewone scheepvaart stremmingen veroorzaakt, zij het omdat er proeven worden ge nomen om de manoeuvreerbaarheid van de eenheden te vergroten, zij het ook dat de vaart ter plaatse dit nodig maakt. Dit alles werkt een prettige verstandhouding tussen beide vaar- methodes in de ninnenvaart nu niet bepaald in de hand en het is echt niet overdreven te zeggen dat op een rivier als de Rijn vaak „kleine oorlogjes" dreigen. De jaarvergadering van Schuttevaer bood natuurlijk alle gelegenheid om dit actuele probleem aan te snijden en het bleek dan ook duidelijk dat de gestadig uitbreidende duwvloot (thans al meer dan 200.000 ton) de gewone schipper zwaar op de maag ligt. „Onze veiligheid wordt bedreigd, onze vaart voor stilgelegd. Stel toch perk aan de steeds groter I wordende afmetingen van de duw- 1 eenheden", waren de kreten die vrij vernamen. Ze kwamen van mannefi uit het vak, schippers zelf dus, die met grote bezorgdheid de ontwikkeling van achter hun haspel gadeslaan. De duwvaart kwam met een tegen aanval, snel en grondig. De heer W. F. A. de Beaufort, directielid van de grote Rotterdamse Vulcanrederij, betoogde, dat naar zijn mening veel schippers niet weten wat de duwvaart eigenlijk is en wat die doet. „Dat is een onkunde die leidt tot verkeerd oor delen. Dat men proeven neemt om de manoeuvreerbaarheid van de eenheden op te voeren, is een belang van de veiligheid in de vaart." De voor een bestuursperiode herkozen voorzitter mr. J. C. W. van Dam legde er de nadruk op dat de rivier voor allen is. „Maar", zo stelde hij nadrukkelijk vast, „het moet niet zo zijn dat de duwvaart te veel ruimte krijgt. Het is dc veiligheid die we centraal moeten stellen. En ik geloof dat wij aan onze taak goed voldoen als wij de Centrale Rijnvaartcommissie vragen de af metingen van de duwvaart zo te stel len, dat de veiligheid van de traditio nele vaart gewaarborgd blijft. Mr. Van Dam was het ook die er de aandacht op vestigde dat alles zal worden gedaan om ook het andere grote schippersprobleem, dat van het onderwijs, zo snel mogelijk tot een oplossing te brengen. „Hier kennen wij nog geen leerplicht voor schippers kinderen, terwijl m onze tijd toch elk kind op zijn minst lagere school moet hebben gehad om mee te komen. Na mens het bestuur deelde hij mee dat nog eens met klem zal worden aan gedrongen op de invoering van leer plicht voor schipperskinderen. Advertentie '//////S///S/S/S//SSSSSS*sssr/""""- %gy/A m H "'tas-' W'-K'ï"- IMPORTEUR ANDRE KERSTENS' NV - TILBURG veiligheid wordt paal en (Advertentie) Hoestdrank in tabletvorm.95ct (Van onze correspondent) BREDA, 12 april De gisteren al hier gehouden Brabantse bakkersdag stond in het teken van de strijd welke is ontbrand tussen het bakkeri)beart)f en het fabrieksbedrijf rond het krenten brood. Zeer talrijk hadden de bakkers deelgenomen aan 'n provinciale keuring var kwaliteitsrozijnenbrood en in de schouwburg Concordia stonden al de produkten uitgestald op lage tafels. Na de beschuiten en de zout-artikelen, welke geheel in handen van het fabrieks bedrijf zijn gekomen, willen de bakkers voor het behoud van het krentenbrood en rozijnenbrood in hun eigen bakkers winkel blijven vechten. Opvoering van de kwaliteit is daarbij het aangewezen strijdmiddel. De strijd rond het krenten brood is niet het enige probleem in de bakkerijwereld. De heer J. Hurkmans, landelijk voorzitter van de Nederlandse katholieke bakkerspatroonsbond, hield op deze bakkersdag een causerie over verschillende knelpunten in de bakkerij. De vijfdaagse werkweek is voor het bakkersbedrijf een enorm probleem ge worden. Slaagt men er niet in om plaat selijk tot een oplossing te komen in over leg met het grootbedrijf, middenbedrijf, klein bedrijf, gezellen en klanten, dan zal er straks geen personeel meer zijn. Een landelijke regeling Van eèh bakloze dag is onmogelijk door de 'regionale en plaatselijke verschillen. Komt men plaat selijk niet tot een regeling, dan zal de ondernemer zelf het initiatief moeten ne- nen om toch voldoende personeel" te den. e- Copyright Casterman AMSTERDAM, 11 april (G.U.) Geslaagd voor kand. rechten de heren A. D. J. Drost, R. Ch. M A. H. Specken, D. van Driel van Wageningen, F. J. A. Hartvelt (Amsterdam) en N. A. Tonnard (Maastricht) GRONINGEN, 11 april Kand. soci ale wetenschappen: G. Akse (Meppel), A. Buitendam (Appingedam) en B. de Jong (Zuidlaren). AMSTERDAM, 11 april (V.U.) Doet. notariaat: mr. H. H. Liem (Am sterdam), H. P. M. Krans (Haarlem), J. G. Tamboer (Amsterdam)notarieel ex. deel III: H. C. A. Boom (Voorscho ten), G. W. \ian Driel (Ridderkerk), en A. J. v.d. Linden (Dordrecht). NIJMEGEN, 11 april Semi-artsex.: de heren G. J. M. E.N. Timmerman, (Heerlen), Th. Chr. M. van Woerkom, (Nijmegen) en A. J. M. Gabreels (Roo sendaal); geslaagd voor het artsex.: mej. C. G. M. Voestermans (Roermond) en de heer J. W. F. M. Merkus (Sittard) UTRECHT, 10 april Doet. muziek geschiedenis: A. J. Rodenhuis, Amster dam. Kand. muziekgeschiedenis: mevr M. deKoomen-Mandelsoot, Utrecht, Kand. Franse taal- en letterkunde: M. J. Th. van Rossum, De Bilt. Kand. Engelse taal- en letterkunde: G. J. Ba- rentz, Bussum. Semi-arts ex.: mej. J. R. van Erkel, Gorinehem en J. A. M. van de Wouw, Nederweert. Arts ex.: H. M. F. J. van Beek, Venlo; J. J. M. Hellemans, Leeuwarden en P. J. F. de Vries, Tilburg. AMSTERDAM, 10 april (G.U.) Kand. klassieke letteren de neer H. E. Fren- kel, Blaricum. Doet. klassieke lette ren de heer A. Mantel, Amsterdam. Kand. rechten: mej. B. M. L. Haff- mans en de heren F. Ham, Amster dam en A. Backx, Rotterdam. Notari eel ex. de heren V. M. W. A. Mos- tart, Amsterdam en C. G. J. Piron, Eindhoven. Kand. economie de heren M. de Boer, Amsterdam en R. J. Cou- vee, Alkmaar. NIJMEGEN, 10 april. Geslaagd kandidaats-examen paedag. F. J. M. Bakker, Venlo-Blerick. TILBURG, 10 april. Voor het exa men Pedagogiek M.O.-A, afgenomen door de Katholieke Leergangen te Til burg slaagden: de dames Mej. G. J. M. Esselink, Meddo (Winterswijk)Mevr. B. A. v.d. Goen-van Rhijn, Amsterdam; Zr. Mari- ëlla v.d. Hoven, Oirschot; Zr. Seraphi- na Lagerberg, OudenboschMej. C. M. M. van Wijngaarden, Lichtenvoorde, alsmede de heren Pater A. j. Bergman, Kaatsheuvel: J. v.d. Crabben, Haalde- ren (met lof): H. A. v.d. Goen, Am sterdam- J. Hendrikx, Weert; H L. A. M. Kooijman, Nijmegen; Frater Alfred Vrancken, Utrecht (met lof). Voor het examen Pedagogiek M.O.-B. slaagden de heren S. de Jong, Delft; J. P. A. Morcus, Arnhem: H. A. Nie- len, Oisterwijk (met lof). NIJMEGEN, 12 april Aan de r.k. universiteit te Nijmegen zijn geslaagd kand. psychologieweleerw. heer J. A. W. M. Hermaïiè (Nijmiegen) en de he ren W. J. H. van Kessel (Roermond), R. Synesael (IJzendijke). Doet. psycho logie: de heren C. E. M. Struyker Bou- dier (Arnhem): G. C. Crooijmans (Waalre), R. S. H. Visser (Nijmegen - cum laude>. "én: B=. Rr M. Kuypers (Nij megen), Kand. Duits: mej, Chr. L. de Vreeze (Hillegom); doet. klassieken: de heer J. M. Beaujean (Heerlerheide). TILBURG, 12 april Doet. econ.we- tensch.: A. A. M. Daemen (Breda), J. Vergouwen (Breda), C, Bakker (Am sterdam), Ph. van Campen (Eindhoven) A. V. Rijswijk (Goirle); doet. econ. so ciologische richting: G. Claessans (Nuth L). LEIDEN, 12 april Westerse sociale wetensch.: de heer J. II. van der Wal (Enschede). GRONINGEN, 12 april Doet. econ. wetensch.: Y. J. Jansen (Groningen). LEIDEN, 12 april Doet. natuurkun de: J. M. Benschop (Voorschoten); doet. scheikunde: C. N. de Groot (Leid- schendam); doet. geologie: H. M. Hei mig (Den Haag)kand. F wis- en na tuurkunde: R. Bouman, J. van Duin en P. M. van der Plas (allen Leiden); kand. L wis- en natuurkunde: J. Win ters, R. Rijken en D. C. van Doom (allen Leiden)kand. A wis- en na tuurkunde: F. P. Vreeswijk (Leiden); kand. A I wis. en natuurkunde: K. W. Mess (Rotterdam): kand. I wis- en na tuurkunde: Th. M. van Leeuwen (Lisse) en W. Geimaert (Leiden). i IHIIIIlVS UTRECHT, 12 april Mej. dr. E. P. Bteyn Parvé is benoemd tot gewoon hoogleraar voor de fysiologische che mie in de faculteit der geneeskunde. Dr. J. J. Louët Feisser is benoemd tot lector in de faculteit der letteren voor het geven van onderwijs in de inleiding tot de wijsbegeerte. AMSTERDAM, 12. april Tot voorzit ter van de Vereniging van Nederlandse Toneelschrijvers is benoemd de heer Jan Willem Hofstra. De afgetreden voorzitter, de heer Ben van Eyssel- steijn, blijft als vice-voorzitter deel uit maken van het bestuur. (Advertentie) DE OLVEH voor Uw levensverzekering. AMSTERDAM, 13 april De vier jarige Johan Drost is gistermiddag door onbekende oorzaak in het water gevallen van het Open Havenfront bij de Haarlemmersluis te Arasterdam. In de loop van de avond heeft de rijkspo litie het lijkje opgedregd. Een beurtschipper meende des mid dags een lichaam te zien drijven in het water bij de schroef van zijn schip. Hij meldde dit bij de politie, die ging dreggen, maar tevergeefs. Later werd het kind thuis vermist, waarop de poli tie opnieuw ging dreggen en het stof felijk overschot ophaalde. (Advertentie) IMP. OUD HAARLEM 42 Z'n lachende ogen stellen Inge een beetje op haar gemak, zijn handdruk is warm en krachtig. Dodelijke ernst had zij verwacht, een hyper-nerveuse stem ming, maar die twee daar staan net zo rustig hun handen te wassen, alsof ze aan tafel moeten. „Ik heb een strop aan dit acuutje," zegt Ploos tot de Pijper, „ik had bridgeavond, in geen maanden groot slem gehad en vanavond trwee keer, ongelooflijk, ik had echt veine, dat gebeurt me niet gauw weer." De Pijper knikt even. „Zullen we inspuiten? Zeg van Valen, misschien wil jij onder de operatie m'n vrouw een en ander uitleggen, blijven jullie maar bjj elkaar." Hij knipoogt tegen van Valen en deze be grijpt de wenk, hij zal over haar moeten waken, als ze soms onwel wordt. De Pijper en Ploos lopen de operatiezaal in en van Valen wil Inge laten volgen. „Mag ik nog even hier blijven?" vraagt ze. „Natuurlijk'mevrouw, Uw man gaat de patiënte nu verdoven door een injectie in de rug, het gehele onderlichaam zal gevoelloos worden." „Wordt ze dan niet weggemaakt, of hoe noemt U het?" „Onder narcose? Neen, Uw man werkt meestal met Inspuitingen. Hij is van de moderne school en werkt zelden met narcose. Gevoelloos maken is.aan alle kanten beter. Beter voor de patiënt, want het ontwa ken uit een narcotische slaap is heus geen pretje en ook beter voor de chirurg, die kan rustiger werken, de ademhaling is nu geheel normaal, terwijl de zieke die onder narcose is geweldig zwaar adem haalt, het ■hele lichaam beweegt dan." De rustige stem kalmeert Inge danig, het lijkt of ze op een schildersatelier is en uitleg van een of ander schilderstuk krijgt. „Kijk, daar gaat de naald in de rug, ziet U het?" Ze kijkt naar het vrouwtje, dat daar zo echt zielig op de operatietafel zit, in de gekromde rug steekt een heel dunne naald. „Komt U maar wat dichter bij, het is heus niet erg, [Jw man gaat door die naald het verdovingsvocht in spuiten." Van Valen gaat al en Inge volgt schoorvoetend, ze waagt het rond te kijken en weer treft haar die rus tige sfeer, ieder doet zo heel gewoon. Op een wit be dekte tafel legt een zuster instrumenten neer, zo kalm alsof ze aan het tafeldekken is. Een jonge zuster haalt een of ander preparaat uit een glazen kast, ner gens zenuwachtige haast en toch moet er een ernstig operatie gebeuren De verdoving schijnt doorgewerkt te zjjn, de patiën te reageert niet meer op prikken of knijpen. Ze kan de benen niet meer omhoog krijgen, als haar dat ver zocht wordt en de dokters gaan terug naar het was lokaal. „Kijk," zegt van Valen als ze mee lopen, „nu gaan ze zich steriel maken, let U maar eens op, van nu af aan raken ze niets meer aan, zelfs de zeep leggen ze niet meer in het bakje voor ze geheel met wassen klaar zijn, ziet U wel." De dokters laten het warme water over hun handen lopen, nemen borsteltjes uit de bakken met sublimaat Ze zepen zich in, tot bijna aan de oksels, spoelen en schuieren tot hun armen en handen rood zien, de zeep houden ze in de hand, met de elleboog regelen ze dc kraanhandels. Inge staat belangstellend toe te zien, dan wordt ze nerveus, waarom schieten ze niet op? Daar ligt een zieke die in doodsgevaar verkeert. On verstoorbaar wordt doorgeborsteld. Richard gaal naar een grote stopfles.» „Alcohol" staat erop. Hij trapt op een pedaal en laat de alcohol over zijn han den lopen, hij borstelt zelfs met dit vocht en dan gaat hü met uitgebreide armen de operatiezaal in, als wil hii dê zuster die hem tegemoet treedt, omhelzen. Maar die houdt hem een ruime witte kiel voor, waar de Pijper als het ware invalt; even nog wrijft hit zijn handen droog aan de binnenkant der rooUwen, dan knopen de-zustef&de iBiai ap ^jR «ug-vest. Gummihandschoenen worden hem voorgehouden, waar nog poeder uitstuift, z'n polsen worden omwik keld, zodat de mouw nergens kan blijven haken. Nu wordt hem nog een wit mustje opgezet en een doek voor neus en mond gebonden en dan gaan twee ge heel eendere figuren naar de operatietafel; chirurg en assistent. „Kom," fluistert van Valen en als willoos volgt Inge; ze klemt de tanden opeen, als iedereen het hier gewoon vindt dan zal zij zich ook goed houden, maar ze zal toch dicht bij dokter van Valen blijven. Hét lichaam op de tafel is bijna geheel door blauwe lakens overdekt, ergens is een vierkante opening en zij ziet niet anders dan een stukje huid, dat met jo dium is ingewreven en bruin-geel ziet. Die huid heeft niets van een mensenhuid en daarom schrikt ze niet eens zo heel erg, als Richard plotseling, zonder enige verdere voorbereiding, met een klein mesje een forse haal over die huid geeft. Maar ze grijpt toch naar links, naar dokter van Valen, die nu heel dicht bij haar komt staan. En die vreemd gele handen van Richard snijden verder en die handen zullen dat kwaadaardig gezwel verwijderen, dat die vrouw op de rand van het graf bracht, verbeeld je, als Richard nu iets verkeerd deed Ze vouwt de handen en bidt; ze bidt voor dat zielige vrouwtje, dat daar vastgebonden op die tafel ligt, ze bidt dat God de handen van haar man zegenen mag, dat er geen ongelukken mogen gebeuren. „Merkt U wel op, dat er heel weinig bloed te zien komt?" van Valen vraagt het zonder zijn blik van de tafel af te wenden en Inge opent onwillekeurig de ogen. Ze ziet, hoe een zuster het bloed dat er toch nog komt, geregeld wegdept, door middel van een tang waarin een dot verbandgaas is geklemd. Van die gaasjes ligt een hele stapel gereed. „Maar, maar voelt die vrouw nu werkelijk niets? vraagt Inge. „Absoluut niet mevrouw, hoort U maar, ze praat met de zuster, dat is om af te leiden." En tot haar stomme verbazing hoort ze een alle daags gesprek over de oudste jongen van de patiënte, die op de ambachtsschool gaat en al zulke mooie werkstukjes mee naar huis brengt. LAJREN, 12 april Geheel onverW3cj, heeft de koningin gistermiddag in ge3®, schap van haar dame du palais, b1.,, vrouw W. A. Repelaer van Driel, fr.d bezoek gebracht aan de tentoonstel!1^,, van etsen, tekeningen en aquarellen H. P. J. baronesse van Till-Tutein Xl tennis, die tot 16 april in hotel HamA^x wordt gehouden. Het koninklijk bez° duurde ongeveer een uur. KRUISWOORDRAADSEL 2 3 4 5 6 7 8 9 Horizontaal: 1. kunsttaal; 2. straks L Amsterdam behorend gebied?; 3. ling, verzorgt bepaalde radio-uitzcp"Lf gen; 4. werkwijzen; 5. vistuig, züTivR- van de Elbe; 6. nors; 7. mama, kunstnL, tig bevloeide vlakte; 8. Duits lidwob j, Laplands vaartuig, Frans voegwoord! A Ned. Spoorwegen, Joods geestelijke! niet bemind; 11. rechtschapen, sinte. Vertikaal: 1. getij, uitgeput, een stof; 2. kwant, ikzucht; 3 schilder, werk van^ pour remercier; 4. Duitse dij JNeü. grens, mal; 5. spleet, ée^'eY. honigdrank, habijt; 6. Nederl. stad, g. 7. deel van etmaal, spitsboogvórrruë» ft flink, zangstem; 9. walkant, deel van »L, hoofd; 10. bewoner van groot land, keldicht. OPLOSSING 11 april. 1. Mokka; 2. kadaver; 3. verlcge*1* S. aangenaam; 6. naamdag-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 2