HET NIEUWE DAGBIAD Karakter bepale richting aciteiten het niveau Bureaus voor beroeps aarom niet EEN STAP PER GENERATIE Als ouders hun kinderen gaan overschatten Een meisje kiest... Right man BEROEPSKECZENOfMER Basisberoep DONDERDAG 10 MEI 1962 24 pagina's BEHOEFTE BEHOEFTE: &X r&nB%ndeof Nog veel te weinig mensen komen er toe een beroepskeuzebureau in te schakelen bü het overleg aan gaande de toekomst van hun kin deren. Dat is de mening van drs. W. E. H. Beyers, directeur en beroepskeu zeadviseur van de katholieke bureaus voor school- en beroepskeuze in Amster dam, Botterdam en Den Haag. Hij be grijpt ook wel waarom nog een betrek kelijk gering aantal personen de weg naar zo'n bureau inslaat. Er heerst veel ouders een zekere angst, dat hun zoon of dochter niet de capaciteiten blijkt te bezitten, die ze hem of haar zo graag toeschrijven. De heer Beyers heeft opgemerkt, dat dit verschijnsel zich vooral voordoet in de steden en veel minder op het platteland. Te begrijpen is het natuurlijk wel. Het Is nu eenmaal een soort natuurwet, dat de kinderen een betere positie in de maatschappij dienen in te nemen dan de ouders, en het gevolg daarvan is dat het nageslacht niet zelden te hoog in zijn eigenschappen wordt getaxeerd. Het kind vertrekt derhalve, na een moei zaam verlopen toelatingsexamen, nuar de middelbare school, waar een legertje docenten zich jaar in jaar uit uitslooft om deze pupil over de eindstreep heen te werken. Wanneer het niet blijkt te lukken, ligt het natuurlijk aan de school, en menige leraar bewaart nog onaange name herinneringen aan het onderhoud dat in hun eer aangetaste ouders bij hen opeisten. En men mag wel aan nemen, dat het de man zelden is gelukt om de werkelijke oorzaak van het fias co duidelijk te maken. Het kan wel eens aan de school liggen óók, maar bijna altijd is het een kwestie van een te hoge greep, van overschatting, van misplaatst eergevoel en van prestige-overwegingen. De cijfers zijn in dit opzicht bepaald onthullend te noemen. Van alle candi- daten op ulo-scholen, gymnasia, HBS-en en MMS-en valt vijftig p.ocent geduren de de opleiding af, en van het resteren de deel doubleert nog eens de helft. Met andere woorden: slechts één kwart der leerlingen is qua verstand en karakter (want ook dat laatste speelt vaak een De betekenis van een beroep kan moeilijk worden overschat in het openbare, maar ook in het persoonlijke leven. Het beroep houdt alles in: inkomen, zo wel als vóórkomen, de mate van beschaving, de omgang met andere mensen, kortom een goed deel van iemands sociale welzijn. Men onder scheidt in de zogenaamde beroepen- stratificatie vier geslaagdheden, na melijk laag, middelbaar laag, mid delbaar hoog en hoog. Het is de mens ingeschapen om te trachten deze la gen te doorbreken, en het wordt hem des te gemakkelijker gemaakt nu financiële overwegingen steeds min der van studie hoeven te weerhou den. Het proces verloopt overigens niet zo snel. Er is berekend, dat het gemiddeld één generatie duurt voordat men een stap hoger op de maatschappelijke ladder is geko men. Het beroepskeuzebureau kan bjj dit stapje behulpzaam zqn. De meeste ouders rekenen het zich tot een eer wanneer hun kinderen hen in positie en maatschappeiyke wel stand overtreffen, en niet zelden is hun motief by het inschakelen van zo'n bureau: „Ik wil mqn kind be sparen wat ik zelf heb ondervon den". Hieronder noemen wq enkele plaatsen waar een katholiek beroeps keuzebureau is gevestigd, maar men dient te bedenken, dat dergelijke in stellingen niet bemiddelen voor een werkkring. Daarvoor moet men zijn by de gewesteiyke arbeidsbureaus. Een katholiek beroepskeuzebureau kan men raadplegen in Amsterdam, Botterdam, Den Haag, Utrecht, Arn hem, Amersfoort, Deventer, Hen- !;elo, Hilversum, Leeuwarden, Zwol- e, Alkmaar, Beverwqk, Delft. Den Helder, Dordrecht, Goes, Gouda, Haarlem, Hoorn, Leiden, Velsen, Zaandam, Den Bosch, Bergen op Zoom, Eindhoven, Oss, Wijchen, Waalwijk, Tilburg en Maastricht. beslissende rol) in rtaat een middelbare opleiding in de normale tijd te voltooien. Het afgevloeide deel is in zijn verdere ontwikkeling ernstig gehandicapt. De kinderen zijn vaak een paar jaar achter geraakt bij hun leeftijdgenoten en krij gen met allerlei aanpassingsmoeilijkhe den te maken. Ten einde raad beslui ten de ouders dan maar, dat hun kind zo vlug mogelijk wat moet verdienen. Bij gebrek aan een diploma zijn voor deze jongeren uiteraard niet de beste baantjes weggelegd, en wanneer zij uit hun debacle op school de (meestal ver keerde) conclusie hebben getrokken, dat zij voor geen enkele studierichting ge schikt zijn, ontbreekt hun ook nog de moed om daadwerkelijk aan hun car rière te bouwen. De beroepskeuzebureaus zijn er nu om deze ongelukkige verschijnselen, dit in eenstorten van illusies, waar potentieel de kansen wel aanwezig waren maar onontdekt bleven, te voorkomen. Het febeurt dan natuurlijk van tijd tot tijd, at de ouders van bepaalde wensen moe ten afzien omtrent school of beroep maar zij hebben in ruil daarvoor de redelijke zekerheid, dat hun kind de richting kiest in overeenstemming met zijn aard, karakter, aanleg en verstan delijke vermogens. Drs. Beyers vertelde ons, dat onge veer 20 procent van de lagere school jeugd op circa twaalfjarige leeftijd de sluis van een beroepskeuzebureau pas seert. Meestal hebben deze jongens en meisjes nog maar een heel vaag idee var. het beroep dat zij later willen uit oefenen. Als zij een voorkeur uitspre ken, betreft het vaak een werkkring met ogenschijnlijk veel romantiek en avontuur. Er staat overigens bij de jon gens momenteel geen bepaald beroep bijzonder in de gratie; bij de meisjes is dat van stewardess een tijdje popu lair geweest, en tegenwoordig willen er veel kapster worden. Deze categorie weet in het algemeen eerder waar ze geen belangstelling voor heeft. Ze wil len bijvoorbeeld niet naar kantoor of een andere windstille omgeving. Zij zoeken beweeglijkheid, dynamiek, iets waarin zij hun fantasie kunnen uitleven. De lei ding van een beroepskeuzebureau kan met een dergelijke weinig geprononceer de voorkeur natuurlijk maar in geringe mate rekening houden. Het zijn dikwijls voorbijgaande bevliegingen, bepaald door mode en actualiteit. De test wijst meest al onmiskenbaar uit, in welke richting zy hun toekomstige loopbaan moeten vinden met de grootste kans op succes. En als dat dan toch neerkomt op een kantoorfunctie kost het wel eens tact en overredingskracht om de ouders met deze uitkomst te verzoenen. Hoewel dat niet altijd lukt, blijkt het advies van een beroepskeuzebureau in het overgrote deel der gevallen te worden opgevolgd. Ilfifl 1955/1970 1955/1975 1955/1965 1955/1980 1955/1960 BEHOEFTE EN AANBOD (ARTSEN) AANBOD: 1955/1980 1955/1975 1955/1960 1955/1965 1955/1970 BEHOEFTE EN AANBOD (TANDARTSEN) Schattingen gewagen van het hoge ge-' tal van 85 tot 87 procent. De categorie der ongeveer twaalfja rigen maakt tachtig procent uit van het totaal aantal dat van de bureaus ge bruik maakt. De daaropvolgende grote groep, ongeveer 15 procent omvattend, bestaat uit jongeren in de leeftijden tus sen 12 ei, 20 jaar. Van hen zijn de jon gens met 70 procent veruit in de meer derheid. Deze groep weet in het alge meen iets nauwkeuriger aan te geven, in welke richting hun ambities gaan, maar bij het steeds groeiende aantal mogelijkheden raken zqal IP™™ spoor bijster Het is in dit licht gezien eigenlijk nog raadselachtig, dat zovelen, bH wie toch het toeval de belangrqkste rol heeft gespeeld bij het bepalen van hun beroep, goed terecht zon gekomen. Dezen hebben vermoedelijk onbewust hun aanleg gevolgd, en misschien zou den zij zich in een andere werkkring ook volkomen hebben thuisgevoeld. Het is nu eenmaal niet zo, dat iedereen slechts voor één beroep geschikt is. Waar ech ter ook zo ontstellend veel personen deze Na een bezoek aan de „beroepententoonstelling" (zie pag. 23) schreef een meisje heel onbevangen: „Jongens, morgen komt er een extra-bus voor jullie, om jullie en mij naar een tentoonstelling te brengen. En'dan^gaan1 julli™kijken°wat je wilt worden. Want dan kunje allemaal je beroepskeuzen zien. Dus jullie moeten vroeg op „Hoera! Hoi, hoiw.t leukV neUvolaendendag kwamen we aan. Toen ik alles z- zag wou ik het liefst inp bii kavvers en schoonheidsspecialistenMaar daar voel i/c niets voor. We kwamen bij telefonisten. Dat was erg leuk Maar dat wil ik met worden. Toen kwamen we bij tikmachines, maar daar word ik zenuwachtig van van dat typen. Stewardess, dat vind ik ook wel 1 -.uk, maar ach, nee. Kinderverzorgster vind ik leuk, dus als ik geen kraamverpleegster word, dan word ik kinderverzorgster. Dus ik word verpleegster. JOKE aanleg in hun beroep geweld hebben aangedaan, aarzelt dr Beyers niet do vinger beschuldigend te richten op de ouders, die te veel op het kompas van hun kinderen hebben gevaren. Een ver keerde plaats in de maatschappij is immers een bron van zorgen en verdriet en doet ook die maatschappij te kort. Er is namelijk in onze gemeenschap „a right place" voor iedereen, en ieder een is dus ergens „the right man". Men gaat bij het verstrekken van een advies uit van ongeveer driehonderd basisberoepen. Daaruit zijn 4000 tot 5000 specialisaties af te leiden, met welke getallen overigens de enorme variëteit der min jf meer omschreven functies nog niet is aangegeven. Dan belandt men ver over de tienduizend, namelijk ergens tussen de 13.000 en 14.000. Om dit met een enkel voor beeld te illustreren: op het terrein van de Hoogovens, waar ongeveer 10.000 ar beiders werken, zijn circa 1200 functies te vervullen. Het hangt van het resul taat van het onderzoek af, of behalve het basisberoep ook de specialisatie kan worden aangegeven. Het eerste is uiter aard het belangrijkste, en de keuze van de gespecialiseerde richting gaat zelden met moeilijkheden gepaard. Men is dan immers met de primaire opleiding al zover gevorderd, dat een beter over zicht ontstaan is van de dan nog voor handen zijnde mogelijkheden. De duur van het onderzoek der candi- daten op een beroepskeuzebureau is ver schillend. In Rotterdam is men er met één dag mee klaar, maar de jongens en meisjes worden dan ook de hele dag intens bezig gehouden. Men begint met een mondelinge test die circa twee uur in beslag neemt. In de middag volgt dan een schriftelijk onderzoek, waartoe o.a. een opstel behoort. Aan de hand van deze gegevens wordt een ka rakteranalyse opgesteld door de aan ieder bureau verbonden psycholoog, men heeft een goed beeld van aanleg en intelligentie der jongelui, en daaruit re sulteert dan het schriftelijk advies dat aan de ouders wordt toegezonden. Even tueel volgt daarop nog een mondelinge toelichting. De kosten van het onderzoek lopen uiteen, onder meer afhankelijk van de hoogte der subsidies die ruk, pro vincie en gemeenten aan de beroeps» keuzebureaus verlenen. Om een Wee (Voor vervolg zie pap. 4)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 19