bedrijf met veelzijdige structuur Kansen voor jongens en meisjes met allerlei opleidingen ULO. Gy M.M.S. en Met voortgezet onderwijs Met diploma Alleen lag school mnasium academici donderdag 10 mei 1902 PAGINA 7 1935-197S [mijnindustrie ling-analist en via aanvullende cursus sen tot analist voor de chemische be drijven. Grote mogelijkheden in laboratoria en chemische bedrijven. De plaatsingsmo gelijkheden bij de Limburgse steenkolenmij nen en hun neven- oedrijven zijn onbe- grensd. Vrijwel iedereen kan er een goedbetaalde positie verwerven. De jon geman met alleen lagere schooloplei ding even goed als de gediplomeerde H.B.S.'er, de afge studeerde H.T.S.'er de academicus. Deze gunstige om standigheden zijn 'n gevolg van het feit, dat de Limburgse mijnindustrie een veelzijdige ontwik keling heeft doorge maakt. Zowel de acht particuliere steenkolenmijnen, alsook de vier staats mijnen hebben naast de winning van ko len zich tijdig toe gelegd op de ver werking van het ge dolven produkt. Het gevolg hiervan was °a. de oprichting van cokes- en gas fabrieken, alsmede van elektriciteits centrales. De staats mijnen gingen ten slotte nog een stap Verder met de ver edeling van de steenkolen en sticht ten een chemische mdustrie, welke ge rekend mag worden °hder de voornaam ste chemische bedrijven van ons land. Met is zonder meer duidelijk, dat de veel- zijdigheid van de Limburgse steenkolen mijnen, met name van de staatsmijnen, een sterk gedifferentieerde personeels bezetting vereist. Eventuele gegadigden kunnen voor duizend-en-één-functies in aanmerking P°men, zowel in de ondergrondse, als bovengrondse mijnbedrijven, bij de elek triciteitscentrales, de cokes- en gasfa brieken, de uitgebreide administratieve diensten, de personeelsopleidingen, het spoorbedrijf, de dienst van de eigen mijnhavens, en wat de staatsmijnen be seft bovendien nog in diverse chemi sche fabrieken, de afdeling research en G,et centraal laboratorium, hen en ander blijkt duidelijk uit het hiernavolgend overzicht: grondse werkplaatsen, de chemische sector en de dienst van de havens of de spoorwegen. Voor leerlingen, die minstens twee jaar voortgezet onderwijs hebben genoten, of voor gediplomeerden van de lagere technische school, hebben de Limburgse mijnen naar ana logie van de O.V.S. een technische vak school (T.V.S.) gesticht. De T.V.S. duurt twee jaar. Het pro gramma omvat twee dagen per week theorielessen en drie dagen per week praktijk. Ook de TVS-ers on'vangen meteen loon, variërend van f PO,- tot 165,- per maand, exclusief de genoem de toeslagen, naar gelang de leeftijd van de leerlingen schommelt tussen 14 en 18 jaar. Eenmaal als vakman in het onder- of bovengrondse mijnbedrijf, dan wel in de chemische sector werkzaam, kun nen de gediplomeerde T. V.S.-ers via aanvullende cursussen functies verwer ven als bankwerker, elektricien, instru mentatie vakman, elektronika-monteur of chemisch vakman. Jongelui, die de lagere school verla ten hebben en zich aangetrokken voelen tot het vak van mijnwerker, kunnen als leerling worden inge schreven van de driejarige opleiding, Welke de Ondergrondse Vakschool (elke fhijn bezit een dergelijk instituut) heet. ,rrie dagen per week krijgen deze leer- rngen les in vakken als: mijnbouw kunde, godsdienst, algemene ontwikke- {|hg en lichamelijke opvoeding en twee °agen per week verrichten zij praktisch Practische opleiding van mijnscholieren. werk in speciale jeugdwerkplaa'sen; in het hypermodern ingerichte instruktie- park, waar alle machines van het on dergrondse mijnbedrijf staan opgesteld; in de zgn. leermijn en later niet eer der dan het derde cursus-jaar ook in de echte mijn. De overgang naar het ondergrondse bedrijf geschiedt zeer geleidelijk. Voordat de O.V.S.'ers er erg in hebben zijn zij heuse ondergronders geworden in Up functie van postsle- per. Via aanvullende cursussen en na enige jaren praktijk kunnen zij hulp houwer en tenslotte nouwer dé on dergrondse vakman worden Voor gediplomeerde OVS'-ers duurt de hou wersopleiding een jaar korter dan voor niet-OVS'ers. Reeds vanaf de eerste schooldag ont vangen de leerlingen van de Ondergrond se Vakschool loon. Gedurende het eer ste jaar bedraagt dit voor jongens van 14 tot 15'/, jaar ƒ91,- a ƒ120,- per maand exclusief bepaalde toeslagen, in de vorm van gratificaties, spaarpre- mies en gratis kolen. In het tweede jaar lopen deze netto maandlonen op tot 132,- 155,- voor jengens van 15'/j tot 16'/i jaar en in het derde jaar tot ƒ170,- a ƒ232,-, naar gelang de leeftijd varieert van 16tot lTh jaar. Eenmaal ondergronds wacht de OVS-er als postsleper een dagloon van circa 17,-, als hulphouwer van 19,- en als houwer van 20,- en meer. De hoogte van deze bedragen verschilt naar leef tijd, ervaring, accoordsysteem en sta tus: gehuwd of ongehuwd. Voor oudere personen tussen 18 en 45 jaar bestaat de mogelijkheid om meteen tewerkgesteld te worden in het ondergronds bedrijf, in de boven- Voor gediplomeerde HBS'ers en gym nasiasten, speciaal van de B-rich ting voor de kandidaten van de A-richting zijn de plaatsingsmo gelijkheden bij de mijnindustrie beperkt, aangezien in deze bedrijfstak zelfs bij de administratieve beambten een grote dosis wiskundige kennis wordt veronder steld, gezien het bestaan van een elec- tronisch rekencentrum en een sterk ge mechaniseerde boekhouding zijn er legio mogelijkheden in de mijnbouwkun- dige sector, de chemische richting en. de administratieve dienst. De mijnbouwkundige kandidaten vol gen de zgn. mijnschool een soort mijnbouwkundige HTS Deze school duurt normaal 5 jaar o.a. voor leerlin gen, afkomstig van lagere technische scholen, van uitgebreide technische scholen of van de eigen bedrijfsopleidin gen, maar voor bezitters van het HBS of gymnasium B-diploma slechts drie jaar. Ook zij worden meteen gesala rieerd en komen later in aanmerking voor de hogere mijnbouwkundige func ties. (o.a. opzichter). Als leerbng van de mijnschool genieten zij op 18-jarige leeftijd een brutosalaris van 6000 7000,Als opzichter bedraagt hun aanvangssalaris rond 10.000, De gegadigden voor de chemische sector, waar ook voor vrouwelijke abi turiënten van het VHMO plaats is, ont vangen op het bedrijf een opleidings cursus van 7 maanden. Zij worden ge durende die periode ingewijd in de prak tische en theoretische aspecten van het moderne laboratoriumwerk en ontvan gen een jaarsalaris van rond 4000, Deze cursus vormt tevens de voorberei ding voor het examen van de Konink lijke Nederlandse Chemische Vereniging, die cursussen geeft voor chemische ana listen, researchassistenten, etc. De kandidaten voor de administratief- economische richting ontvangen de no dige steun van de mijnindustrie bij hun studie voor het diploma M.O.-boekhou den of het staatspraktijkdiploma be drijfsadministratie. Grote ontplooiingskansen wachten ten slotte de HTS'ers. Zij zijn graag gezie ne personeelsleden, met name in de chemische sector, waar op dit moment reeds rond duizend HTS'ers werkzaam z;jn. Via applicatiecursussen kunnen zij belangrijke functies gaan bekleden in vrijwel alle afdelingen van het mijnbe drijf. Hun aanvangssalaris bedraagt f 6000, a 8000,— afhankelijk van leeftijd en plaatsing in het bedrijf. Dit salarisbe drag wordt met 30 pet. verhoogd voor HTS'ers, die de mijnbouwkundige rich ting (ondergronds werk) kiezen. oor jongelui met u.l.o.-dmloma A of B of enkele jaren HBS of gymnasiumopleiding is nog een derde schooltype, de Mijnbouw kundige Vakschool, gecreëerd, welke net als de T.V.S. twee jaar duurt. Tij dens deze cursus worden ongeveer de zelfde vakken als op de O.V.S onder wezen. De gediplomeerde MVS-ers zijn vrijgesteld van het theoretisch gedeel te van het houwersexamen en voorts kunnen zij zonder al te veel moeite, later na liet houwersexamen, neg voor lagere kaderfuncties in aanmerking k£ jn en personeelsbelangen: Tenslot- men. De MVS-ers verdienen gedurende tg hee|| ee£ bedruk, lis de mijn- Terwille van de volledigheid ver melden we nog, dat bezitsters van het MMS-diploma bij de Limburg se mijnbedrijven terecht kunnen en met steun van deze industrie opge leid worden tot secretaresse van staf functionarissen. Voor onderwijzers en leraren lichamelijke opvoeding is plaats bij de OVS-, de TVS- en MVS-opleidin- gen, terwijl maatschappelijke werkers aantrekkelijke posities kunnen verwer ven in de diverse personeelssectoren, als personeelsbeheer, sociale zorg, kader- het eerste jaar van hun opleiding een maandloon van 126 a 155 en in het tweede jaar van 170 a 240,-, exclu sief de gebruikelijke toeslagen Uiteraard kunnen de bezitters van het u.l.o.-diploma ook opgeleid worden tot administratief oeambte en wat de u.l.o.-B kandidaten betreft, ook tot leer industrie met meer dan 50.000 werkne mers, ook behoefte aan een groot aantal academici. In sterke hiate is dit het geval bij de chemische bedrijven van de staatsmijnen met hun bijzonder weten schappelijke research-afdeling. COR BERTRAND BEHOEFTE: AANBOD: BEHOEFTE Eli AANBOD (CHEMICI)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 25