HOOGOVENS De kansen ter land ter zee en in de lucht D D DONDERDAG 10 MEI 1962 PAGINA 12 BOUW EEN BUS EN BOUW AAN UW TOEKOMST constructiewerkers lassers, framebouwers voor de carosseriebouw, bankwerkers, stoffeerders, piamuurders schuurders, electriciëns en plaatwerkers LEGER, MARINE LUCHTMACHT EN Wie een natuurlijke weerzin heeft tegen de krijgstucht, het dragen van een militair uniform en het verblijf in kazernes, moet 't niet doen, maar degene die deze zaken voor lief neemt, en wellicht zelfs lief hééft, kan een kans wagen om carrière te ma ken in het leger, te land, ter zee en in de lucht. Dat kan op verschillende ma nieren. Men kan „munt slaan uit zijn diensttijd", zoals dat in de voorlichtings boekjes wordt genoemd en het zoge naamde korte verband aangaan, dan we', gewoon in beroepsdienst treden. Om met het laatste te beginnen, be zitters van het einddiploma hbs, gym nasium en hts worden op de Kon. Mili taire Academie te Breda opgeleid tot officier bij de land- en luchtmacht. Die opleiding duurt vier jaar. Er zijn, even als op een universiteit, diverse studie richtingen, en de sterkste behoefte be staat, precies als in het particuliere be drijfsleven, aan bekwame technici. Som mige van die speciale studies nemen 5 jaar in beslag. Afhankelijk van het dienstvak verbindt de cadet zich bij zijn intrede op de K.M.A. voor acht of elf jaar. Behalve voor het vierde jaar kost de opleiding per jaar 500, maar van dit bedrag kan gehele of gedeeltelijke vrijstelling worden verkregen. Tijdens de studie ontvangt de cadet een maan delijks zakgeld, en bij zijn benoeming tot tweede luitenant verdient hij per maand f 524, exclusief de compensaties. Na negen dienstjaren in deze rang be- Een technisch bedrijf als de Kon. Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken heeft op de allereerste plaats een blijvende behoefte aan Its-ers en hts-ers. Voor deze jongelui staat werkelijk een scala van mogelijkheden en carrière kansen ter beschikking. Maar ook ge diplomeerden van ulo-scholen vinden vrij gemakkelijk een plaats. Laatstge noemden dienen dan wel door te stu deren voor het zogenaamde SPD-di- ploma. „De tijd, dat een mulo-diploma en een nette hand van schrijven vol doende waren voor een baas, is defi nitief voorbij", zo drukte een der per soneelschefs van de Hoogovens het uit. Om even concreet aan te geven, welke posities ulo-jongelui kunnen innemen: er is voor hen plaats als operateur voor het instellen van de computer op de ponskamer, zij kun nen worden ingezet bij de afdelingen produktieplanning en research, en bezitters van het b-diploma kunnen tot analist worden opgeleid. Kan toorfuncties staan open voor dege nen, die het SPD-diploma verwerven. Afgestudeerden van gymnasium b en hbs-b kunnen een carrière opbouwen in het researchwerk, bijvoorbeeld het uitwerken van monsterproeven, in de steeds belangrijker wordende meet- en regeltechniek en voorts in de technische administratie. Maar de allergrootste behoefte be staat aan afgestudeerde hts-ers. Alle mogelijkheden noemen zou te ver voeren. Binnen het bedrijf kunnen zij worden opgeleid in de een of andere specialistische richting op kosten van de maatschappij. Na be ëindiging van het leerprogramma Is men vrij het dienstverband met de Hoogovens voort te zetten of af te breken. Die opleidingen zyn overigens uit- groeid tot een bedrijf apart. In 1961 werd door ongeveer 1600 personeels leden aan de eigen cursussen deelge nomen, van wie 375 in het kader van het leerlingstelsel. Ook buiten het bedrijf om zijn er studiem ïgelijkhe- den, dia vaak nog voor de helft oj meer gesubsidieerd worden. De Hoogovens hebben betrekkelijk weinig verloop, namelijk 8% per jaar, maar gezien het grote aantal werkne mers komt dit nog altijd neer op zo'n duizend man. Voor hen moeten uiteraard krachten in de plaats ko men, maar daarnaast is er door de grote uitbreidingen nog ieder jaar ruimte voor 1500 tot 2000 man extra. Daarom is het begrijpelijk, dat het bedrijf met kracht een wervingscam pagne voert om het personeelsbestand op peil te houden. Men heeft daarbij wel wat aan te bieden: goede sala rissen (b.v. een hts-er van 20, 21 jaar begint met f 5500,- buiten vakantie toeslag en winstuitkering, een hbs-er van 17, 18 jaar krijgt f 2400,- en een jongen van de ulo ongeveer f 1800,-, een lts-er met nog drie jaar opleiding voor de boeg begint met f 20,- per week), uitstekende pensioenvoor- waarden, eventueel bemiddeling bij het vinden van pension of een huis, om maar wat te noemen. Voor eigen personeel bouwt het bedrijf circa 1000 huizen per jaar. De werving ls gebonden aan geo grafische begrenzingen. Om die reden moeten veel jongeren in bijvoorbeeld het zuiden, noorden en oosten van het land worden afgewezen. Tal van werknemers wonen nu al ver buiten het eigenlijke IJmondgebied. Wat de meisjes betreft, er is altijd plaats voor secretaressen, maar zij dienen tenminste het mulo-diploma te beziten. reikt hij de wedde van 745. Een kapi tein begint met 685, een majoor met 873. an de kort verband-vrjjwilligers. Jongemannen tussen 18 en 24 jaar met het einddiploma gymnasium, hbs, hts en soms zelfs met mulo b kunnen zich vier tot zes jaar bü de lucht- en landmacht binden, met inbe grip van de verplichte diensttijd. In dat geval beginnen zij al meteen te verdie nen, bijvoorbeeld een 20-jarige soldaat ongeveer 259 per maand. Daarop wor den inhoudingen toegepast voor voeding en huisvesting, tezamen 21 pet. Oplei ding en bevordering verlopen parallel met die van de dienstplichtigen die tot reserve-officier worden opgeleid. Men kan het ten hoogste brengen tot le lui tenant, de meesten blijven 2e luitenant. Willen de KW-ers na afloop van hun contract verder studeren in de burger maatschappij, dan verstrekt het Rijk soms toelagen, en ook wordt bemiddeld voor een baan in het burgerleven. Ten slotte krijgen zij nog een (overigens niet belastingvrije) premie van ongeveer ƒ7.000. Voor de opleiding tot beroeps-onder- officier kan men wat de landmacht be treft terecht in de Koninklijke Mili taire School te Weert, en voor de lucht macht in Schaarsbergen bij Arnhem, waar de luchtmachtkaderschool is ge vestigd. Afhankelijk van de vooroplei ding (men moet tenminste de lts, 2 jaar ulo of 2 jaar hbs hebben gevolgd) duurt de cursus 27 dan wel 36 maanden. Plaat singsmogelijkheden en functies zijn er in overvloed. Men verbindt zich voor tenminste zes jaar. Uitblinkers krijgen soms de kans op rijkskosten het hbs- diploma te behalen, waarmee zij in de tweede klas van de K.M.A. kunnen ko men. Ook een hts-opleiding, met het perspectief om de officiersrang van technisch opzichter te behalen, ligt bin nen het bereik der mogelijkheden. Voor een idee der wedden: een twintigjarige korporaal verdient f 287, een 22-jarige sergeant 410, een 27-jarige adjudant onderofficier f 527. Het kort verband bestaat ook voor onderofficieren en duurt tenmin ste vier jaar in totaal, met inbe grip van de verplichte diensttijd. Voorwaarden zijn o.a. het bezit van mulo- of uts-diploma, en een leeftijd tussen 18 en 24 jaar. Soms is een lts- getuigsehrift voldoende. Men verdient evenveel als de beroeps-onderofficieren. De premie bedraagt ongeveer 5.000. Aparte bespreking verdienen de aan trekkelijke perspectieven voor jongelui die in dienstverband willen studeren voor arts, tandarts of apotheker. Men moet dan aan diverse voorwaarden vol doen, o.a. in het bezit zijn van einddiplo ma gym. of hbs b en geschikt zijn voor de dienst als officier-arts, -tandarts of -apotheker. Passeert men de selectie, dan betaalt het Rijk de studiekosten, al thans een groot deel. Voor arts be draagt de tegemoetkoming 20.000, voor tandarts 22.500 en voor apotheker ook 20.000. Voorts is er de mogelijkheid voor geschikte candidaten om aan een technische hogeschool te studeren op kosten van het Rijk. Tegenover deze fa ciliteiten staat een dienstverband van tenminste tien jaar. In sommige geval len mogen de contractanten ook een particuliere praktijk uitoefenen. Doen zij dat niet. dan ontvangen zij een extra toelage per maand. De hierboven ge noemde mogelijkheden gelden voor land macht, luchtmacht en marine. Over marine gesproken, ook in deze sector van onze defensiemacht is plaats voor tal van jongelui, met name voor de meer technisch be gaafden. In het Koninklijk Instituut voor de Marine te Den Helder kan men wor den opgeleid tot zeeofficier, officier van de technische dienst, de electronische dienst, officier van administratie en of ficier der mariniers. Voor de laatste twee richtingen is het einddiploma hbs-a en gym-a voldoende, de overige kan men slechts volgen met b-opleidin- gen. Na drie jaar worden de adelbor sten beëdigd en zwerven zjj uit naar verre streken van de wereld, ofwel zij krijgen een functie aan de wal, al naar aard, aanleg en opleiding. Bijzonder begaafde "ongelul, die aan vankelijk de onderofficiersopleiding b;i de Kon. Marine volgden (eerst in Hil versum, later in Amsterdam) kunnen promoveren tot vak-officieren, of tot luitenant ter zee van speciale diensten Functies als kok, hofmeester, bottelier en matroos zjjn te bereiken met slechts een korte tijd voortgezet onderwijs. Met lts en ulo worden de mogelijkheden echter direct veel groter. Men verbindt zich voor 6 k 8 jaar. Tenslotte de vrouw in het militaire beroep. De aanvankelijke onwen nigheid, om niet te zeggen het on begrip, is langzamerhand weg geëbd, nu de vrouw heeft aangetoond in deze van oorsprong zo mannelijke sfeer een eigen waardevolle plaats te kunnen innemen. Gevechtsfuncties zijn er voor haar uiteraard niet bij, pas 40 kilometer achter de frontlijn mag de eerste Milva-verpleegster optreden. Des te meer echter Is zij geschikt voor de verzorgende sectoren. Enkele functies voor officieren: voedingsadviseuse, ju riste, instructrice, officier administra tieve dienst. Ook voor onderofficier zijn er bij de drie vrouwenafdelingen Mil- va, Marva en Luva veel functies te vergeven, zoals foerier, instructrice, in de keuken, vercijferaarster (het opstel len en ontraadselen van codes)** telefo niste, telexiste. Er zijn tegenwoordig ook al chauffeuses. Een nieuwtje is, dat men bij Milva en Luva gaat werken met regionale krachten, die eventueel thuis kunnen blijven wonen. Voor inlichtingen omtrent een car rière in militaire dienst voorzover dit land- en luchtmacht betreft kan men terecht op het adres Grote Marktstraat 40, Den Haag. De Kon. Marine heeft een eigen bureau op het Lange Voor hout 7, Den Haag. Deze rang ls geen voortzetting van onder-officier, maar een directe aanstel ling. Vercijferaarster (codeuse) - codeert en decodeert in/uit bestaande (bekende) codes, maar het „ontraadselen" is het werk van 'n crypto-analist (vijandelijke codes). (voor mannen en meisjes) (Vervolg van 13) Amabilisscholen, clubhuizen), in het volwassenenwerk (volkshogescholen, culturele diensten van standorganisa ties), in organisatorische en admini stratieve functies bij opbouworganen en ook wel bij communicatiemedia. e academie voor mannen heeft drie studierichtingen: het maatschappelijk werk, het so ciaal-cultureel werk en de rich ting personeelsaangelegenheden. De ze opleiding is ideaal voor de toekom stige personeelschef, maar men wil in Eindhoven niet zr gen, dat men een opleiding personeelschef geeft: perso neelschefs worden niet opgeleid, men groeit ertoe uit. Op de mannenacademie zijn er bin nen de studierichting maatschappe lijk werk twee specialisaties: alge meen maatschappelijk werk en „kin derbescherming, reclassering en so ciale jeugdzorg". De eerste speciali satie geeft een Dasis voor toekomsti ge maatschappelijk werkers (resp. directeuren) van sociaal-charitatieve centra en voor maatschappelijk wer kers bij gemeentelijke diensten voor sociale zaken, werkplaatsen voor min der validen, consultatiebureaux voor alcoholisten. De tweede specialisatie is bestemd voor toekomstige inspec teurs van de kinderbescherming en maatschappelijke werkers of groeps leiders in internaten, opvoedingsinsti tuten e.d. De sociaal-culturele wer kers komen terecht in levensscholen, culturele diensten van jeugdwerk, buurthuizen, vormingscentra, bij op bouworganen en overheidsorganen van gemeenten, provincie en rijk en bij communicatiemedia. De studierichting personeelsaange legenheden is afgestemd op de oplei ding van all-round functionarissen op personeelsdiensten en sociale diensten van ondernemingen en overheidsbe drijven. V S In onze fabrieken in Waddinxveen worden al meer dan 40 jaren autobussen gebouwd. Autobussen, die U kent. U hebt er in gereden. In een van onze grote steden of op een rit door lande lijker streken. Bussen met het V-teken voorop. Bussen waarin onverwoestbare kwaliteit en fraaie vormgeving gecombi neerd worden met uitstekende rijkwaliteiten en groot comfort voor de passagiers Er is een steeds groeiende vraag naar deze Verheulbussen, zowel in Nederland, als ver daar buiten, zelfs in Zuid-Amerika. Om aan deze vraag te kunnen voldoen hebben wij vaklieden nodig. Meer vaklieden dan nu reeds bij Verheul werken. O.a. Jongelui met een L.T.S.-diploma kunnen in ons bedrijf hun opleiding voltooien. Maar ook ongeschoolden kunnen bij Verheul terecht. Ook kunnen zij rekenen op: 1. een goed loon op basis van werkclassificatie 2. waardevolle bedrijfsopleiding met gunstige loonregeling 3. elke zaterdag vrij 4. voor jongeren (tot 24 jaar) een zeer aantrekkelijke spaar regeling 5. winstuitkering. Wilt U meer weten? Vraag dan inlichtingen aan onze afdeling Personeelszaken, Henegouwerweg 127, Waddinx veen; Tel. 0 1828-3041

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 30